Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát led 7, 2022 18:56

ripper6 píše:To bys chtel moc po tech lidech, pochop clovek s VS chodi do prace, prace jak na hrade me napise pred vyletem.... a nema cas!

Kdo chce kam... ;-)

ripper6 píše:proto me bylo divny ze to nevis za tu dobu, jelikoz je to tam uz nekdy z leta 2021 :)

Od leta jsem byl prave na hlavaku poprve. Bydlim nahore na kopci a kdyz nemusim, tak do mesta nechodim. Home office ma neco do sebe ;-)

ripper6 píše:Me ten kamarad tvrdil zarputile ze to se nezvykne proste. Nekomu to proste vadi vic a ze on na to ma vic citlivost.

Zvyknul by si, jen by holt musel udelat tu aklimatizaci spravne. Clovek s VS by mel pochopit zaklady za 5 minut ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod AlexBeck » pát led 7, 2022 20:58

Na Slovensku mají uvědomělé aj kameny :D Vidět neočkovaného dezoláta tož se asi chránily 8)

Obrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » pát led 7, 2022 22:26

mike píše:Od leta jsem byl prave na hlavaku poprve. Bydlim nahore na kopci a kdyz nemusim, tak do mesta nechodim. Home office ma neco do sebe ;-)

Zvyknul by si, jen by holt musel udelat tu aklimatizaci spravne. Clovek s VS by mel pochopit zaklady za 5 minut ;-)

Ja taky jsem na kopci, alespon Zizkov ma kopec :D Ja tu a tam kdyz jedu za kamaradem mimo PHA nebo musim neco prevzit, takze i kdyz tam nerad, jsem nucen pres hlavak. Home Office ma sve vyhody, ale dle meho taky clovek vic je linejsi. Hodne lidi nebude mit disciplinu pak jit nekde mimo a ven. Taky jsem mel jednu tu dobu, jen u PC a doma a nevylezl jsem ven jak je tejden dlouhej.

Spis bych rekl lenost, lidi nechtej nic cist, musis to pamatovat a potom jim to prerikat a to u me neni dobra kombinace. Ja to sice i prectu, ale zapomenu a kdyz to pak chci rict tak reknu jen cast, takze dotycnej rekne ze je to kravina a blbost :(

AlexBeck: cekam do kdy je to bude bavit, ale mam pocit ze jeste dlouho i kdyby byl Omikron 2 lehka ryma :( Duvod.... proste prachy, statni zakazky, plny sklady vakcin, to proste vyhazet nechces a nebo pak neco dle smlouvy Pfizeru vracet. Takze to vypichame do lidi stuj co stuj i kdyby se to melo najit Omikron 3+ a naplnit spital duchodcema po strop :lol: No a taky kontrola vovcanu chutna, toho se dle meho nebudou chtit vzdat a casem ta doba k ruznem kodum nebo i chipum smeruje. Blbouni a fandove uz to ted zkousi dobrovolne pod kuzi aby to bylo dle sci-fi a trendy... na svobody se zapomina :(
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát led 7, 2022 22:57

ripper6 píše:Ja taky jsem na kopci, alespon Zizkov ma kopec

Zizkov je krtinec v dire ;-) Dlouhe roky jsem tam pracoval.

ripper6 píše:Hodne lidi nebude mit disciplinu pak jit nekde mimo a ven. Taky jsem mel jednu tu dobu, jen u PC a doma a nevylezl jsem ven jak je tejden dlouhej.

To si holt musis nastavit. Mam na HO trochu problem s pracovni disciplinou, ale svych minimalne 8 km si davam denne.

ripper6 píše:Ja to sice i prectu, ale zapomenu a kdyz to pak chci rict tak reknu jen cast, takze dotycnej rekne ze je to kravina a blbost

Tomu docela verim :D A nezavidim. Ty s tim asi moc udelat nemuzes, ale muzes si poridit rozumnejsi kamarady, kteri nemaji problem se ctenim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » pon led 10, 2022 11:33

Mike: krtinec? Tak tomu nerozumim, vzdyt pokud jezdis nekde od Kobylek, tak to mas celkem dal. Teda merim to podle toho kdyz potrebuju rychle na nadro a neco resit. Hodne lidi narozenych v Praze me zase rado reklo, jak by radi bydleli na Zizkove, ale tohle je asi dle vkusu kazdeho a preferenci :)
Ja to myslel tak, ze na tom kopci alespon nehrozi povodne z roku 2001 :D
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 19:59

Myslim tim, ze je to celkem maly kopecek v udoli. Na povodne snad staci a jestli ne, tak by to byl fakt pruser ;-)

Jak jsem psal, delal jsem tam dlouhe roky a rozdil je hlavne v ovzdusi. Je tam smog, zvlast kdyz je inverze, tady nahore ne. Ale to uz jsme hodne mimo tema ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » úte led 11, 2022 19:58

Mike: mam tu zpet neco k tematu, uvedl jsi sice propocet a ze to neva, zaroven tu ale pises ze clovek se selskym rozumem?
Me to porad hlava nebere, jsem toho podobneho nazoru a tak to jsem dam, pripadne abys to mohl dovysvetlit :)

Prece nikdy nebylo prirozene mit pricpany dychaci cesty a nebo ano?
Je normalni ze se mi v respiratoru budou mnozit ruzne bakterie, ruzne ten vzduch co vydechuji a zpet to prece vdechuji do plic je to tak?
Nebo ten respirator nejak jinak zazracne funguje?

Jak jsem psal, když vás to baví chodit v dusítku tak prosím ale necpěte to druhým a hlavně to nepovažujte jako nějakou normu. Ne, rozhodně chodit s přicpanýma dýchacíma cestama normální není a každej zdravě uvažující jedinec se tomu brání zuby nehty.

Měl jste se líp učit a nemusíte pak chodit v respirátoru ve fabrice. Já ho například nenosím, protože mi vadí. Já se do ničeho balit nebudu, naopak mi všechno toto vadí. To lidi jako vy máte tendence se dobrovolně balit, přicpávat si dýchací cesty a pak to cpát druhým jako něco normálního ale zklamu vás, toto normální není.

Nemusím chodit nikam, vím sám, co je pro mne obtěžující a co se týče dopadů a doporučené doby nošení tak na to si stačí přečíst předpisy BOZP, jak moc je zdravé nosit dlouho respirátor.

Tihle mají imunitu 1000x lepší jak nějakej chcípák, co je třikrát opíchanej a bez tlamokrytu se bojí vystrčit paty.

Respirátor mě obtěžuje, špatně se v něm dýchá a poškozuje zdraví, čili sám ho nenosím a už jsem se kvůli tomu nesčetněkrát hádal. Jestli máte obavy o své zdraví tak seďte doma a nevylejzejte ven. Venku totiž číhá velké množství různých rizik. Od věcí typu nehod až po riziko nakažení jakoukoli nemocí či virem.


a dal zdroj kdyby to nekdo chtel procist...
https://www.seznam.cz/profil/honza-bedn ... I1Nzc0OTU1

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz ... u-40383575
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 11, 2022 21:57

Ach jo... co jako na to chces rict? Tohle tvrdi blbeckari celou dobu, protoze nechapou a nechteji chapat, co se deje a proc se ty respiratory nosi.

Nosit respirator nejspis nebavi vubec nikoho. Ano, neni to prirozene. Prirozene je, kdyz epidemie nove infekce probehne populaci, hromada lidi to neprezije a jeste vetsi hromada bude mit nasledky, u nekterych trvale. Cimz se prirozene vyselektuji ti, jejichz imunita novou infekci zvlada, coz je zcasti vec nahody. Z hlediska evoluce je to v poradku, preziji geny, ktere si s novou infekci poradi a dalsi generace uz s ni nebudou mit takove problemy a budou s ni koexistovat.

Takhle to fungovalo celou historii lidstva, epidemie v ni zanechaly hluboke stopy, nekdy vyhubily cele narody a zpusobily pad civilizaci. Lidi se s tim naucili zit, protoze jim nic jineho nezbyvalo, ale i tak se v ramci moznosti branili. Ve stredoveku prchali z mest, zapalovali domy s nakazenyma a nakonec nosili i ty masky. My uz ale nejsme ve stredoveku, mame tu civilizaci, ktera mj. zpusobila rychle rozsireni covidu po celem svete. Nechat probehnout epidemii stredovekym zpusobem by zpusobilo strasne skody a chaos, jelikoz uz na neco takoveho nejsme zvykli. Nasi predkove, a neni to tak davno, meli bezne deset deti, z nich prezily treba dve, s tim se pocitalo. Dneska uz s tim nepocitama, mame dve a naprosta vetsina z nich prezije. Zmenila se nase strategie a to diky pokroku v medicine a vede obecne. Takze se epidemii branime. Nejde nam to nijak skvele, civilizace to teda moc nezvladla, ale jelikoz je virus relativne mirny, poucime se z toho a pripravime se na dalsi pandemie lip. Urcite budou, zvlast jestli si Cinani dal budou hrat s viry v laboratorich.

No a ty respiratory jsou jedna z urovni obrany. Neni dokonala, ale ono se to scita. Epidemii sice nezastavi, ale zpomali ji, diky cemuz to muze zvladnout zdravotnictvi. Infekci muzes chytnout i tak, ale dostanes mensi davku a tudiz budes mit vetsi sance k preziti a preziti bez nasledku. Navic je to ochrana levna a neskodna. Kdyz ji budes pouzivat, jak mas. Jasne, ze kdyz tahas jeden respirator mesice v kapse, tak je to tezce nehygienicke a nejspis dychas bakterie a plisne, co ti na nem rostou. Nikdo ale nerika, ze to takhle mas delat. Ke kazdemu mas navod s maximalni dobou pouzitelnosti a vetsina je jich jednorazovych. Kdyz nechces jednorazovy, kup si drazsi nanorespirator, ktery funguje i vlhky a kdyz bude s aktivni medi, tak tam neporostou ani ty bakterie a plisne (mozna, tvrdi to vyrobce).

Zaverem: ano, neni to normalni. Jenze nejsme v normalni situaci. Prisla prirodni katastrofa a holt ji musime nejak preckat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod AlexBeck » úte led 11, 2022 23:14

Přírodní katastrofa :-) Asi jen pro zhýčkané Evropanky co stejně neměli do čeho píchnout. Nebo spíš pro některé obchodní příležitost jak se na tom napakovat. Takže budeme bojovat s tou strašně smrtící epidemii do posledního Eura :wink: Už aby to bylo. Nic jiného toto fakt asi neukončí. Leda bankrot EU.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř led 12, 2022 5:29

mike píše: jelikoz je virus relativne mirny, poucime se z toho a pripravime se na dalsi pandemie lip.

Tak určitě.... :lol:
Ty si to fakt myslíš, když lidstvo dělá dokola furt ty stejný chyby a evidentně se z předchozích nepoučili? Lidi rychle zapomínaj, i ty velký zvěrstva. Však přece znovu a nám se to stát nemůže... Lidi se nikdy nepoučí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » stř led 12, 2022 13:31

Koukám, že v Quebecu vymysleli mazanou strategii :lol:

"V Quebecu v posledních třech dnech výrazně stoupl zájem o očkování poté, co vláda ohlásila, že od 18. ledna budou smět nakupovat ve státních obchodech s alkoholem a marihuanou jen lidé s očkováním proti covidu-19. Místní ministr zdravotnictví Christian Dubé na twitteru napsal, že objednávky na první dávku očkování stouply z přibližně 1500 denně na zhruba 6000 denně."

Quebec zavede daň pro lidi odmítající očkování proti covidu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » stř led 12, 2022 14:06

sobb: tak to jsou uz lidi fakt vovce :lol: Tem staci neco tak vyhlasit a leti se napichat to je moc.
To na Cecha si nikdo neprijde, je proste mazanej a vi jak takove blbosti vobejit az teda na to stado figurantu co stalo na podzim na hlavaku :D
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 17:30

sobb píše:Koukám, že v Quebecu vymysleli mazanou strategii

Z toho by u nas byla revoluce :D

Etheric píše:Ty si to fakt myslíš, když lidstvo dělá dokola furt ty stejný chyby a evidentně se z předchozích nepoučili?

Vec nazoru, mne prijde, ze se civilizace posunuje. Ne ze by to bylo idealni. Tady jsem ale spis myslel nastartovani a financovani vyzkumu obrany proti virum. Proti bakteriim mame antibiotika, ktera funguji celkem obecne, proti virum nic moc. Jen nejake pokusy s nic moc ucinnosti cilene na konkretni virus, coz je v pripade rychleho nastupu pandemie celkem k nicemu. Sance, ze nas nejaky novy virus vyhubi, tu proste je, jen se pred ni zaviraly oci, ted uz si myslim, ze nebudou. Zacal bych ovsem preventivnim vybombardovanim vsech cinskych virovych laboratori ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř led 12, 2022 19:38

mike píše:Proti bakteriim mame antibiotika, ktera funguji celkem obecne, proti virum nic moc......


No to sice máme, ale situace s ATB teda není vůbec růžová obecně.... Nadužívání, rezistence, kontaminace životního prostředí, atd. O tom by se dalo diskutovat hodiny, možná dny.

Můj osobní tip, a neříkám, že mám patent na rozum, je ten, že jestli bude s něčím v budoucnu reálný problém, tak to budou právě multirezistentní kmeny bakterií, se kterými si nebudeme schopni efektivně poradit.

mike píše:Sance, ze nas nejaky novy virus vyhubi, tu proste je.....


Opět si dovolím říct vlastní názor. A to ten, že šance, že nás nějaký virus vyhubí je naprosto mizivá a se limitně blíží nule. Ono zaprvé to není v zájmu takového potenciálního viru (logicky pro přežití potřebuje hostitele), za druhé ono je velmi těžké, skoro nemožné, aby příroda "našla" takový "backdoor" v lidské imunitě, aby to vedlo k extinkci druhu. A za třetí, i když by se takový mechanismus našel, tak by musel být přítomen u všech jedinců. A to je málo pravděpodobné. Druh proti tomu bojuje počtem jedinců. A lidí je cca 7 mld. To je 7 mld nestejných imunit. A on se jako na potvoru skoro vždycky najde jedinec s přirozenou odolností..... Zatím to tak bylo prakticky u všech chorob.

V podstatě řečeno Vaší hantýrkou hledáš kritický bug v low level kernelu systému, na kterém to všechno stojí a padá. Přičemž ten kernel má za sebou cca 4 mld let vývoje a je odladěn na bilionech uživatelů. Jako možné to asi je, ale šance je mizivá.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » stř led 12, 2022 20:28

AlexBeck píše:Takže budeme bojovat s tou strašně smrtící epidemii do posledního Eura :wink: Už aby to bylo. Nic jiného toto fakt asi neukončí. Leda bankrot EU.

Tohle je falešné dilema, že buď životy nebo peníze. Ve skutečnosti, kdybychom žádná opatření nedělali, tak nás to stojí ještě více.
Kjuba píše:No to sice máme, ale situace s ATB teda není vůbec růžová obecně.... Nadužívání, rezistence, kontaminace životního prostředí, atd.

Jj, kontaminace životního prostředí ATB je velký problém. Nejvíc asi preventivní krmení hospodářských zvířat antibiotiky, pak se dostanou všude. Potom vznikají superodolné bakterie, na které ATB nepůsobí. Go Vegan! :twisted:

Kjuba píše:A to ten, že šance, že nás nějaký virus vyhubí je naprosto mizivá a se limitně blíží nule.

No nevím, přijít třeba HIV o sto let dříve, kdy jsme vůbec neměli ponětí, jak se to šíří, tak by to mohlo s populací dobře zamávat. Představ si, že najednou začnou umírat lidi s různými příznaky, protože jim odešla imunita. Když nemáš nástroj, jak zjistit proč se to děje, jsi prostě v pytli, nemáš se jak bránit. Spojit si to s nějakým přenosem před x lety by bylo taky nemožné. A vzhledem k tomu, že aby lidstvo přežilo, tak se musí množit, vesele by se to přenášelo dál a dál.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř led 12, 2022 20:49

Hmm, nevím, ale myslím, že HIV je bez šance. Problém s přenosem. Množství lidí, kteří jsou si celoživotně věrní a žijí s jedním sexuálním partnerem po celou dobu reprodukce je mnohonásobně větší, než je třeba k přežití druhu. Když odmyslíme nějaké marginální možnosti infekce přímým kontaktem s krví, spermatem nakaženého... Navíc HIV je velmi citlivý na okolní prostředí a mimo organismus přežije jen krátkodobě.

Důkazem neschopnosti vymítit druh je to, že ti šimpanzi, že kterých to přeskočilo na lidi, vesele žijí dál. A příbuznost šimpanzího genomu s lidským je skoro 99%. Ten low level kernel bude prakticky identický.

Jako aby bylo jasno. Já mluvím o mikem zmíněné extinkci druhu. Jako je jasný, že si umím živě představit, že se objeví vir, který s náma dokáže řádně zamávat (jako mnohem víc,než nějaký směšný CoV) , ale vymítit? To není tak jednoduché. Možná spíš nějaká velmi nepravděpodobná kombinace více patogenů vyskytujících se současně.

A navíc paradoxně ty samé evoluční principy, které používají patogeny proti nám používáme my proti nim.

Prostě život jako takový je pěkně odolná potvora, i když to tak na první pohled nemusí vypadat.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 20:54

Kjuba píše:No to sice máme, ale situace s ATB teda není vůbec růžová obecně....

Jasne, ale myslel jsem to tak, ze s bakteriema si nejak poradit umime, ale s virama zatim moc ne.

Kjuba píše:A to ten, že šance, že nás nějaký virus vyhubí je naprosto mizivá a se limitně blíží nule.

Tohle jsem myslel spis v kontextu lidskych experimentu. Driv nebo pozdeji bude mozna viry modifikovat nebo vyrobit uplne nove.

Kjuba píše:Ono zaprvé to není v zájmu takového potenciálního viru (logicky pro přežití potřebuje hostitele)

Vir zajmy nema, je to jen kousek kodu ;-) A kdyz ho udelas spravne, tak tohle platit nemusi. Staci, kdyz se muze sirit predtim, nez hostitele zabije. Jako treba covid.

Kjuba píše:A lidí je cca 7 mld. To je 7 mld nestejných imunit. A on se jako na potvoru skoro vždycky najde jedinec s přirozenou odolností..... Zatím to tak bylo prakticky u všech chorob.

Tohle beru. Tak teda ne vyhynuti lidstva, ale zanik soucasne civilizace. Na to by stacilo podstatne min.

Kjuba píše:V podstatě řečeno Vaší hantýrkou hledáš kritický bug v low level kernelu systému, na kterém to všechno stojí a padá. Přičemž ten kernel má za sebou cca 4 mld let vývoje a je odladěn na bilionech uživatelů. Jako možné to asi je, ale šance je mizivá.

Miziva, kdyz ji hledas nahodne a nezamerne. Ne nutne, kdyz po ni cilene pujdes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř led 12, 2022 22:01

mike píše:Jasne, ale myslel jsem to tak, ze s bakteriema si nejak poradit umime, ale s virama zatim moc ne.


To ano a ještě to tak dlouho zůstane. Vychází to z podstaty věci. Bakterie jsou oproti i nejsložitějším virům pořád mnohem komplexnějšími organismy. A tím pádem je mnohem víc míst, na které je možné cílit. Virus v neaktivní fázi třeba nemá metabolismus, vstupy ani výstupy. V aktivní fázi je to většinou exhibice jednoduchosti, ve které je síla. Viz Covid.


mike píše:Tohle jsem myslel spis v kontextu lidskych experimentu. Driv nebo pozdeji bude mozna viry modifikovat nebo vyrobit uplne nove.


Chápu, ale pořád bojuješ s těmi samými evolučními principy, které se nás snaží udržet naživu. A upřímně moc nevěřím, že se někdo bude snažit cíleně vyvinout něco, co by nás mělo vyhubit. Na tom nemá nikdo z nás zájem. V téhle souvislosti mne ale napadá, že když né my, tak třeba AI. To je zajímavá úvaha. Ale to je spíš nahrávka na Tvoji smeč. V tom já se nevyznám. A docela by mě to zajímalo. Ale pořád to považuju za dost extrémně náročné. Na to bude potřeba být ve znalostech nejen virů, ale i lidské imunity o světelné roky dál.

mike píše:Vir zajmy nema, je to jen kousek kodu ;-) A kdyz ho udelas spravne, tak tohle platit nemusi. Staci, kdyz se muze sirit predtim, nez hostitele zabije. Jako treba covid.


Ano, ale já to myslel tak, že pravidla hry (evoluce) jsou nastavená tak, že scénáře vedoucí k eliminaci hostitele jsou těmi pravidly selektivně potlačeny jako neživotaschopné. Myslel jsem to personifikovaně. A nestačí se šířit předem, jakkoli těžké by bylo tohle smysluplně realizovat. Pokud nakonec hostitele zabije zmenšuje si hostitelský "pool" a časem je to pro virus konečná s tím, že dojdou hostitelé. Ale skoro vždycky to přežije nějaká nenulová populace přirozeně imunních. Tohle má šanci být extinktivní možná nějak lokálně, než to samo umře. Ale tady mají právě mnohem větší šanci přežívat varianty, které jsou virulentnější, ale méně létání. A důkaz tu máš v přímém přenosu v podobě chování Covidu. Btw. přesně tohle jsem tady už psal někdy z kraje pandemie. Že to bude mutovat hlavně na spike proteinu a povede to ke postupnému snížení letálnosti a to o evolučním tlaku. Ale nechce se mi to hledat....

mike píše:Tohle beru. Tak teda ne vyhynuti lidstva, ale zanik soucasne civilizace. Na to by stacilo podstatne min.


Však jo. To i píšu výše, že si umím představit něco velmi, velmi ošklivého. Ale vyhubení moc ne. Kor se současnými schopnostmi lidstva.

mike píše:Miziva, kdyz ji hledas nahodne a nezamerne. Ne nutne, kdyz po ni cilene pujdes.


To je otázka. Mě přijde, ale nemám to o co kloudného opřít, že když porovnám na miskách vah vyhledávání kritického bugu "at random" vs. cílené hledání se současným stavem poznání, tak mi přijde, že "brute force" útok evolučními principy má větší šanci. Ale je to možná úplná blbost. Na tohle asi nemám znalosti.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 22:28

Kjuba píše:Bakterie jsou oproti i nejsložitějším virům pořád mnohem komplexnějšími organismy. A tím pádem je mnohem víc míst, na které je možné cílit.

Prave. Proto si myslim, ze se ted nastartuje vyzkum, co s temi zpropadenymi viry. Protoze covid je jen takove demo a jak to s nama cvici... Pricemz jde hlavne o ty silene hospodarske skody, jak se jim napriste vyhnout.

Kjuba píše:A upřímně moc nevěřím, že se někdo bude snažit cíleně vyvinout něco, co by nás mělo vyhubit.

Jako ze mezi nama neni dost silencu? ;-) 12 opic. Cim vic lidi bude v takovem vyzkumu, tim je vetsi sance, ze se najde magor, ktery se treba rozhodne zachranit planetu.

Dalsi vec je, ze prvni bude armadni vyzkum, experimenty, co se da udelat a ono to utece. Cinani covida nejspis taky nevypustili zamerne.

Kjuba píše:V téhle souvislosti mne ale napadá, že když né my, tak třeba AI. To je zajímavá úvaha. Ale to je spíš nahrávka na Tvoji smeč.

Tohle je jeden z mych cernych scenaru, protoze si hrajeme s necim, cemu nerozumime. Zatim jsme teprve na zacatku, ale to, cemu se ted honosne rika AI, nema s lidskou inteligenci skoro nic spolecneho. Bude se to pouzivat cim dal vic, protoze je to pohodlne a casem tomu mozna predame kontrolu, protoze to bude efektivni. A pohodlne. No a pak zadas mile AI ukol zachranit planetu a ona ho vyresi tim nejefektivnejsim zpusobem ;-) Akorat to asi nebude pomoci viru, protoze najde neco lepsiho a rychlejsiho.

Co vis, treba je tohle smysl existence lidstva. Vytvorit novy typ inteligence :) A pak uz lidstvo nebude potreba.

Kjuba píše:Ano, ale já to myslel tak, že pravidla hry (evoluce) jsou nastavená tak, že scénáře vedoucí k eliminaci hostitele jsou těmi pravidly selektivně potlačeny jako neživotaschopné. Myslel jsem to personifikovaně.

Ja ti rozumim, ale to v podstate zadna pravidla nejsou, jen evolucni tlaky, ktere takhle obvykle zafunguji. Jenze kdyz je neco jinak, tak uz zafungovat nemusi. Vyhrava varianta, ktera se v danych podminkach nejlip siri. Smrt hostitele nebo tezky prubeh je normalne prekazka sireni a proto vyhravaji lehci varianty. Jenze kdyz je nejdriv prubeh lehky a virus se nejvic siri jeste v bezpriznakove fazi a teprve pozdeji se prubeh zhorsi a hostitel umira po nekolika tydnech, tak uz to na prekazku neni.

Kjuba píše:A nestačí se šířit předem, jakkoli těžké by bylo tohle smysluplně realizovat. Pokud nakonec hostitele zabije zmenšuje si hostitelský "pool" a časem je to pro virus konečná s tím, že dojdou hostitelé.

To jo, ale kdyz mezitim stihne nakazit cely svet, tak je to fuk.

Kjuba píše:A důkaz tu máš v přímém přenosu v podobě chování Covidu. Btw. přesně tohle jsem tady už psal někdy z kraje pandemie. Že to bude mutovat hlavně na spike proteinu a povede to ke postupnému snížení letálnosti a o evolučním tlaku. Ale nechce se mi to hledat....

Myslim, ze si to pamatuju. Spis mi ale prijde, ze jestli je omikron takovy, jak to zatim vypada, tak mame sakra stesti a mit jsme ho nemuseli.

Kjuba píše:To je otázka. Mě přijde, ale nemám to o co kloudného opřít, že když porovnám na miskách vah vyhledávání kritického bugu "at random" vs. cílené hledání se současným stavem poznání, tak mi přijde, že "brute force" útok evolučními principy má větší šanci. Ale je to možná úplná blbost. Na tohle asi nemám znalosti.

Co se tyce pocitacu, tak cilene hledani je ucinnejsi. Protoze pocet nahodnych variant roste exponencialne a ani nejvetsi rychlost ti nepomuze (na tom je ostatne zalozeno sifrovani). U evoluce nevim, odhadnul bych to stejne, ale podklady pro to nemam, jen pocit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » stř led 12, 2022 23:15

Kjuba píše:Hmm, nevím, ale myslím, že HIV je bez šance. Problém s přenosem. Množství lidí, kteří jsou si celoživotně věrní a žijí s jedním sexuálním partnerem po celou dobu reprodukce je mnohonásobně větší, než je třeba k přežití druhu.

Že jsi někomu celoživotně věrný neznamená, že to nemáš. Abys to na 100% nedostal po celý život bys musel splnit tyto podmínky: 1. Nesměli by to mít tvoje rodiče 2. nesmí to mít rodiče tvého partnera 3. ty i tvůj životní partner byste museli být svoji první sexuální partneři.
Hlavně bod 3 si myslím, že splňuje opravdu málokterá dvojice. Pokud by se to rozšířilo nad kritickou mez pak i body 1 a 2 by mohl být problém. Teď už to nehrozí, protože víme co je to zač, používáme ochranu, chodíme na testy atd. V minulosti si to dovedu klidně představit.
Kjuba píše:Jako aby bylo jasno. Já mluvím o mikem zmíněné extinkci druhu. Jako je jasný, že si umím živě představit, že se objeví vir, který s náma dokáže řádně zamávat (jako mnohem víc,než nějaký směšný CoV) , ale vymítit? To není tak jednoduché. Možná spíš nějaká velmi nepravděpodobná kombinace více patogenů vyskytujících se současně.

Jo, výrazně zamávat a zničit civilizaci jak ji známe teď. Zbyl by nějaký postapokalyptický život. Tím by se ale zase paradoxně zmenšil přenos. :-)

Kjuba píše:A důkaz tu máš v přímém přenosu v podobě chování Covidu. Btw. přesně tohle jsem tady už psal někdy z kraje pandemie. Že to bude mutovat hlavně na spike proteinu a povede to ke postupnému snížení letálnosti a o evolučním tlaku. Ale nechce se mi to hledat....

Tady jde spíš o to, že populace je už notně promořená/očkovaná. Hlavně proto je Omikron méně letální. Ne proto, že by až tak zmutoval do chřipečky.
Virulence Omikronu je sice menší než u Delty, ovšem virulence Delty proti původní variantě je asi 2x větší. Čím bys potom vysvětlil tu Deltu, že byla najednou virulentnější? Podle tvojí teorie to mělo mutovat naopak.
Obecně lze těžko říci, kam virus zmutuje. Selekční tlaky by tu byly pokud by zabití/velké příznaky hostitele znemožnilo se šířit. Jenže v té době už má svoje odšířeno.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 0:45

oodoow píše:V minulosti si to dovedu klidně představit.

Mne Kjubuv argument se simpanzi prijde velmi dobry. Protoze tohle jsou jen spekulace, kde muzes neco zasadniho prehlednout, zatimco simpanzi jsou realita. Nevymreli a nevypadaji na to.

oodoow píše:Tady jde spíš o to, že populace je už notně promořená/očkovaná. Hlavně proto je Omikron méně letální. Ne proto, že by až tak zmutoval do chřipečky.

Zpravy jsou rozporuplne, ale mne z nich zatim spis vychazi, ze Omikron opravdu zmutoval do bezne virozy a mohl by zafungovat jako automaticke ockovani. Kez by, tohle uz zacina byt moc dlouhe i na mne ;-)

oodoow píše:Obecně lze těžko říci, kam virus zmutuje. Selekční tlaky by tu byly pokud by zabití/velké příznaky hostitele znemožnilo se šířit. Jenže v té době už má svoje odšířeno.

Hej, to uz jsem psal ja ;-) A nejen ja, cetl jsem to i od par virologu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » čtv led 13, 2022 5:15

oodoow píše:Go Vegan!

Go eat local meat! https://a2larm.cz/2021/10/sebevrazdy-pe ... tem-kruhu/ :twisted:
Prostě a jednoduše, koupit maso od dědka z vesnice poblíž vyjde nejlépe - maso prakticky necestuje, dědek do něj chemii nepral a svý peníze odevzdáš přímo místnímu člověku :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Olchor » čtv led 13, 2022 9:04

Epidemie, která zabije 30% populace je v přírodě ( a i v dějinách lidstva) celkem běžná věc. Docela by mě zajímalo, co by to udělalo s naší civilizací. Je docela křehká. Ustála by to? Nebo by se zhroutila do nějakého středověku? Teda né, že bych si to přál vidět... :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » čtv led 13, 2022 12:20

oodoow píše:Že jsi někomu celoživotně věrný neznamená, že to nemáš. Abys to na 100% nedostal po celý život bys musel splnit tyto podmínky: 1. Nesměli by to mít tvoje rodiče 2. nesmí to mít rodiče tvého partnera 3. ty i tvůj životní partner byste museli být svoji první sexuální partneři.
Hlavně bod 3 si myslím, že splňuje opravdu málokterá dvojice. Pokud by se to rozšířilo nad kritickou mez pak i body 1 a 2 by mohl být problém. Teď už to nehrozí, protože víme co je to zač, používáme ochranu, chodíme na testy atd. V minulosti si to dovedu klidně představit.


Ano, pro splnění podmínky stoprocentně to nechytit by jsi toto vše musel splnit. Ale o to nejde. Přece neplatí, že nemáš-li 100% jistotu, že to nedostaneš, tak máš 100% jistotu, že na to umřeš. To jsou dvě různé věci. Pro přežití druhu stačí, když malá část z těchto všech skupin přežije. A jistě přežije.

K této úvaze jen pár informací.

Ad 1. Přenos HIV infekce z matky na plod je někde max kolem 25-30%, pokud je neléčíš. Pokud je léčíš nebo mají za sebou profylaxi, tak je to ještě mnohem méně.

Ad 2. Jak je to s přenosem HIV z otce na plod teda nemám tušení, protože mě nenapadá způsob, jak by k tomu mohlo dojít. Jako ze spermatu? Klidně se můžu mýlit, ale neslyšel jsem to.

Ad 3. Tuhle podmínku jednoho partnera Ti s klidem splní značná část arabské populace a další populace žijící více tradičním způsobem. Tam je opravdu naprosto běžné , že se berou lidé bez sexuální zkušenosti a jsou spolu celý život, protože k tomu jsou tlačeni sociálně (třeba náboženstvím) a kulturně.

oodoow píše:Tím by se ale zase paradoxně zmenšil přenos. :-)


Přesně tak. A tohle je jeden z mechanismů obrany proti vyhynutí, který je pevně zakotven v těch evolučních principech. Jak začne klesat počet jedinců druhu, tak Ti poroste jejich vzájemná vzdálenost a je těžší přeskočit na dalšího hostitele.

oodoow píše:Obecně lze těžko říci, kam virus zmutuje.


To je samozřejmě pravda. Nikdo to nemůže vědět. Příroda na to jde tak, že generuje mutace náhodně a vývoj situace postupuje všemi směry zároveň. Ale právě ty obecné principy, o kterých se tu bavíme jsou nastaveny "systémem" tak, že zůstanou ty varianty, které jsou nejvýhodnější pro další šíření. A to nebudou ty, které si vraždí hostitele. Ale tohle vše platí v delších časových horizontech. Rozhodně ne v měsících nebo pár letech. Oni jsou tyhle procesy víc patrné z mnohem delší časové perspektivy.

A ještě jedna důležitá věc. On ten virus HIV vlastně nikoho přímo nezabíjí. Ano, splňuje některé podmínky pro to, aby s náma řádně zamával. Třeba dlouhou bezpříznakovou dobou, skrytým způsobem přenosu, ale toho nakaženého nakonec nezabije HIV virus, ale nějaká jiná, klidně triviální choroba. Virus jen poškodí obranyschopnost a špinavou práci odvedou třeba kvasinky nebo bakterie nebo jiné viry. Tady to vlastně vidím, jako ten případ té kombinace více patogenů, o kterých jsem už psal.

Obecně to o čem se bavíme, že hledáme něco, co by nás vyhubilo se dá vlastně přeložit tak, jestli existuje něco, jako vzájemná anihilace dvou druhů. Protože když nás virus pozabíjí všechny, tak sám také vyhyne. Pokud teda nepřekročí mezidruhovou bariéru. A to se v přírodě podle mě prakticky neděje. Klidně mě opravte a vyveďte z omylu. Ano vyhynutí druhu a jeho nahrazení něčím lepším, odolnějším.... To ano. Zcela běžně. Ale že by se jenom dva druhy požraly navzájem, to fakt nevím. Nic mě nenapadá. Ono totiž výsledkem takové anihilace není pokrok, přínos ale prázdnota. A já myslím, že tohle snad zakazuje i termodynamika. Tohle jde proti nejvyššímu řádu. :-) Ale to už je samo hodně abstraktní úvaha.

Ale jinak rozumím, jak to myslíš. Neber to prosím, jako že se za každou cenu snažím rozdupat Tvoji bábovičku. To určitě ne. Je se snažím argumentovat tím, co mě napadne. A leckdy mě napadnou i naprostý blbosti.

Ono já mám rád, když tyhle věci, do kterých bych asi měl trochu vidět, probírám s lidmi, kteří nejsou "od fochu" (aspoň to předpokládám, snad nikoho neurazím). Vážně. Dost často se totiž od nich dozvím nějaký zajímavý úhel pohledu, kterého se od člověka zatíženého tou profesí nedočkám. Ono, jak se v tom člověk plácá celý život, tak může snadno podlehnout dogmatické pravdě. A často prostě pro stromy nevidí les.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 16:45

Olchor píše:Ustála by to? Nebo by se zhroutila do nějakého středověku? Teda né, že bych si to přál vidět... :)

Asi tak ;-) Mne docela staci, co udelalo tohle. Myslim, ze chaos by to byl neskutecny a moc dobre by to neskoncilo a to i kdyby nekdo v panice nezmacknul cerveny knoflik ;-) Ono totiz 30 % mrtvych znamena dalsi desitky procent postizenych a natrvalo nebo aspon na delsi dobu vyrazenych z normalniho fungovani. Takze by se nejspis zhroutilo nejdriv zdravotnictvi, pak sluzby a nakonec i klicova infrastruktura. Mesta by se zhroutila, prezil by venkov. Mozna.

Jinak originalni SARS tech 30 % myslim mel. Jenze ten se nesiril tak snadno jako covid a epidemii se podarilo zastavit v zarodku. Nejspis i kvuli te velke smrtnosti, vsichni do brali vazne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 17:00

Kjuba píše:Jak je to s přenosem HIV z otce na plod teda nemám tušení, protože mě nenapadá způsob, jak by k tomu mohlo dojít.

Otec => matka => plod.

Kjuba píše:Jak začne klesat počet jedinců druhu, tak Ti poroste jejich vzájemná vzdálenost a je těžší přeskočit na dalšího hostitele.

To jo, jenze kdyz budou ty skupiny male, tak zacnou degenerovat. Mam kousek od sveho rodiste udoli se trema vesnicema, ktere byly (castecne jeste jsou) takhle izolovane, maji dokonce zvlastni nareci. Rikame tomu Udoli dutych hlav :twisted:

Kolik je vlastne potreba lidi, aby lidstvo nevyhynulo?

Kjuba píše:Ale tohle vše platí v delších časových horizontech. Rozhodně ne v měsících nebo pár letech. Oni jsou tyhle procesy víc patrné z mnohem delší časové perspektivy.

Aha, to je ten rozdil. Ja jsem to od zacatku myslel v horizontu mesicu, maximalne par let. Takhle to dava smysl, ale jen za predpokladu, ze napadena populace aspon zcasti prezije :)

Kjuba píše:Pokud teda nepřekročí mezidruhovou bariéru. A to se v přírodě podle mě prakticky neděje. Klidně mě opravte a vyveďte z omylu.

Hmm, chripka? A taky koronaviry?

Kjuba píše:Ono totiž výsledkem takové anihilace není pokrok, přínos ale prázdnota. A já myslím, že tohle snad zakazuje i termodynamika. Tohle jde proti nejvyššímu řádu.

Jsi optimista a myslis, ze je nejaky rad? ;-) Proti nejvyssimu radu jde zivot, protoze jde proti zvysovani entropie ;-)

Kjuba píše:Ono já mám rád, když tyhle věci, do kterých bych asi měl trochu vidět, probírám s lidmi, kteří nejsou "od fochu" (aspoň to předpokládám, snad nikoho neurazím). Vážně. Dost často se totiž od nich dozvím nějaký zajímavý úhel pohledu, kterého se od člověka zatíženého tou profesí nedočkám. Ono, jak se v tom člověk plácá celý život, tak může snadno podlehnout dogmatické pravdě. A často prostě pro stromy nevidí les.

Jj, tohle je jeden z plusu OF, ze se tu potkaji lidi z ruznych oboru a s ruznyma zkusenostma. Profesni bubliny vedou k izolaci.

BTW, to uz teda zabiham hodne mimo tema vlakna, ale tohle je IMO jedna z nejhorsich veci socialnich siti, jmenovite FB. Ze podporuje vznik bublin lidi, co spolu mluvi. Zato OF je asocialni forum ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 13, 2022 17:41

Se umlatim smichy :lol:
Dnes zkusenost, potkal jsem chlapika a ten dela sefa takovem tem delnikum, jsou to Cesi.
Rika jak poctive dal i on 2x Pfizer... no jedna davka ok a pohoda, druha prej mu to dala tak ze mesic nemohl ven, ze si nastesti mohl dat home office jinak nevi jak by sel do prace, ze spadnul malem ze strechy.

Druhej chlap u nich, dal prej i tu treti, no rikal ze uz malem volali do prace sanitku.
Popral jsem hezky den a hodne stesti s pripadnou ctvrtou davkou :)

Taky mi bylo receno, ze vakcina same PLUS! Prej to nic nevoslabi.... ale dnes tohle... =D>
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... m-40383884
Evropská léková agentura (EMA) varovala před posilujícími dávkami vakcíny proti koronaviru.
mohly by oslabit imunitní systém a způsobit u lidí únavu
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » čtv led 13, 2022 17:56

Kjuba píše:Ono já mám rád, když tyhle věci, do kterých bych asi měl trochu vidět, probírám s lidmi, kteří nejsou "od fochu" (aspoň to předpokládám, snad nikoho neurazím). Vážně. Dost často se totiž od nich dozvím nějaký zajímavý úhel pohledu, kterého se od člověka zatíženého tou profesí nedočkám. Ono, jak se v tom člověk plácá celý život, tak může snadno podlehnout dogmatické pravdě. A často prostě pro stromy nevidí les.

:smt023
Značná část lidí z oboru se uzavře se ve svý bublině, jede podle toho co se naučili před desítkami let z již tenkrát desítky let starých učebnic a vůbec se nedovzdělávají. Samozřejmě v některých oborech téměř všichni, v jiných zas skoro nikdo. Každopádně je fajn, když tu práci člověk bere tak, že se o to opravdu zajímá a snaží se vidět hloubž.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod milarepa » čtv led 13, 2022 17:57

mike píše:To jo, jenze kdyz budou ty skupiny male, tak zacnou degenerovat. Mam kousek od sveho rodiste udoli se trema vesnicema, ktere byly (castecne jeste jsou) takhle izolovane, maji dokonce zvlastni nareci. Rikame tomu Udoli dutych hlav :twisted:


jednou jsem sešel asi po 14 dnech z hřebene hor do takové malé pastevecké vesnice, šel jsem tam do jejich místního "bufetu" se po dlouhé době pořádně najíst.....a myslel jsem, že mi tam dali něco do pití, že mám halucinace .....sedělo tam v té místnosti asi tak 15 místních chlapů, a všichni vypadali naprosto stejně.....byl to fakt těžký level - nebyli si podobní, oni byli úplně stejní....jak cínoví vojáčci, a všichni se na mně tak nějak divně usmívali.....neměl jsem z toho vůbec dobrý pocit, těžké psycho...

jinak k tomu konci naší západní civilizace jen podotknu, že nepotřebujeme žádný virus, žádný zásah zvenčí, tahle civilizace se totiž zničí sama, ostatně jako všechny předchozí civilizace. Když vezmeme civlizaci jako velký a složitý organismus, který nějak funguje, tak politická korektnost je pro ni něco jako HIV pro tělo, civilizace ztrácí imunitu, a dodělají ji ty malé zhoubné procesy, které kdyby byla zdravá, tak si s nimi hravě poradí.......

tohle je dobrý podcast vysvětlující morovou epidemii ve středověku, a hlavně její dopady na tehdejší společnost
https://www.youtube.com/watch?v=xlwuAkB6R7g
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » čtv led 13, 2022 18:53

mike píše:zatimco simpanzi jsou realita. Nevymreli a nevypadaji na to.

Nevím jak je to u šimpanzů, ale za á je to jiný virus a za bé si na to asi postupně nějak zvykli. Těžko říci, jaké měli v průběhu zvykání si ztráty. Většinou je to ale tak, že když přijde nějaký takový zákeřný virus do imunologicky naivní populace, tak s ní docela zamává. Viz případy indiánských kmenů které vymřely, když jim tam nějaký misionář něco zatáhl.

mike píše:Zpravy jsou rozporuplne, ale mne z nich zatim spis vychazi, ze Omikron opravdu zmutoval do bezne virozy a mohl by zafungovat jako automaticke ockovani. Kez by, tohle uz zacina byt moc dlouhe i na mne ;-)

Co jsem četl, tak to vychází, že pro nepromořené a nevakcinované je nebezpečí u Omikronu asi poloviční oproti Deltě. To je pořád hodně. ;-)
Dlouhé to je, hlavně ta nemožnost cestovat někam dál mi už začíná trochu vadit.

Kjuba píše:Ad 3. Tuhle podmínku jednoho partnera Ti s klidem splní značná část arabské populace a další populace žijící více tradičním způsobem. Tam je opravdu naprosto běžné , že se berou lidé bez sexuální zkušenosti a jsou spolu celý život, protože k tomu jsou tlačeni sociálně (třeba náboženstvím) a kulturně.

Jo, určitě jsou společnosti, kde je promiskuita na minimu a tam mají výhodu.
Tím pádem 100% vyhlazení nenastane, ale aby se rozpadla civilizace stačilo by mnohem méně. S tím jak s náma mává covid mám dost pochyby o tom, jak je naše společnost odolná. Stačilo by ji jenom "smrtelně ranit" a ona pak postupně "vykrvácí".

Kjuba píše:jestli existuje něco, jako vzájemná anihilace dvou druhů.

No, lidstvu se už podařilo vymýtit pěkných pár druhů. :-) Ale to je jiný případ, než parazit-nositel. I když postupně možná vymýtíme i něco důležitého (třeba včely) a na to pak dojedeme sami.

Etheric píše:koupit maso od dědka z vesnice poblíž vyjde nejlépe

Vyjde no, jestli teda ti děda neprodává maso co koupil vedle v Lidlu. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví