Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 19:54

Ty vychvalovaný Respilony měly dřív gumy, ne gumičky, vyloženě gumy, který rvaly uši. Firma evidentně dá na zpětnou vazbu, udělali nový gumičky i tvar a už je to naprosto ok. Taky používám ty s mědí, vydrží dlouho a hlavně nesmrdí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 20:14

Prvni verzi jsem nemel, druha mne na prvni pokus dost prekvapila prave tim, jak malo gumicky tahnou. Rikal jsem si, ze jsem asi mel koupit mensi velikost, ale pak jsem zjistil, ze to funguje. Asi diky tvaru. Jestli funguje i ta med, jak pisou, tak to za tu cenu urcite stoji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod milarepa » úte led 4, 2022 21:23

apuka píše:Zajimave uvazovani je i to Vase... Vy jste tam byli, ze vite, ze moje uvazovani je :vom: ???
...

tenhe výplach je je na hlubší psychologický rozbor, autor by se o sobě dověděl spoustu zajímavých informací, z kterých by zřejmě nebyl úplně nadšen, na druhé straně je si tak jistý tou svou bublinou, ve které v izolaci přebývá, takže by to k němu přes tu psycho bariéru neproniklo ...

jen položím kontrolní otázku, jak to v té "civilizované" Evropě mají s covidovými čísly? Řekl bych, že jsou na tom často hůře než my, asi tam něco dělají špatně......my tady v tom šílenství aspoň normálně žijeme......a na rozdíl od "civilizované" Evropy nám tady po večerech nehoří auta, ženské se mohou v noci bezpečně pohybovat, tedy pokud zrovna nenarazí na dáreček z té tvé "civilizované" Evropy.....tady je svět zatím ještě v pořádku. Ty, jak jsi tady několikrát psal, nejsi Čech, tak by bylo fajn, když tady využíváš naš sociální systém, abys byl Čechům vděčný, že i takového exota mezi sebou trpí a máš díky nám slušný životní standard, a nemusíš se vracet někam do Maďarska, tam by si s tebou udělali velmi rychle pořádek
Naposledy upravil mike dne úte led 4, 2022 22:16, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena nesmyslne dlouha citace
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » úte led 4, 2022 21:54

mike píše:@oodoow: koukam, ze kyberneticky mozek ma sve limity :twisted: Pinpongovy micek je nesrovnatelne mensi, nez Zeme. Srovnavam je nebo ne? ;-)

Jinak bych to teda dal neresil, snad je jasne, co jsem chtel rict. Vliv vysky muzes brat jako horni mez vlivu na dychani a kdyz nam nevadi ani ta, tak nemuze vadit ani neco velmi hluboko pod ni. Proste respiratory muzou vadit, ale z jinych duvodu.

Pointa byla v tom, že míček a Zemi můžeš porovnat, protože jde o stejnou veličinu. Změříš průměr a máš to.
Respirátor vs velká výška je úplně něco jiného. Jak už psal Medak, může být pro někoho mnohem nepříjemnější mít respirátor než být ve výšce v letadle. Stejně jsem ti to psal i já, kdyby se to dalo porovnávat, tak by si lidi místo kyslíkových stanů za těžký prachy koupili x hadrů na pusu.
U respirátoru jde o sílu dechu to prodýchnout. U aklimatizace na vyšší výšky o něco jiného.
Jsem se ozval, protože to tu opakovaně píšeš a dokonce jsi tu myslím někde psal, že by to šlo možná použít jako aklimatizaci.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » úte led 4, 2022 22:09

Jinak taky něco k tématu. Fascinující článek o tom, jak těžko se rozbíjí dogma.
The 60-Year-Old Scientific Screwup That Helped Covid Kill
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 22:26

oodoow píše:Pointa byla v tom, že míček a Zemi můžeš porovnat, protože jde o stejnou veličinu. Změříš průměr a máš to.

A presto je proti nemu neporovnatelne velka. Chapes to slovo moc uzce, nema jen jeden vyznam ;-)

oodoow píše:Respirátor vs velká výška je úplně něco jiného. Jak už psal Medak, může být pro někoho mnohem nepříjemnější mít respirátor než být ve výšce v letadle.

Vsak jo, to jsem psal, jenze koukni, cim tahle diskuse zacala.

oodoow píše:U respirátoru jde o sílu dechu to prodýchnout. U aklimatizace na vyšší výšky o něco jiného.

Ano, ale nekteri tvrdi, ze se jim v tom spatne dycha, protoze maji malo kysliku. Na to jsem puvodne reagoval.

oodoow píše:Jsem se ozval, protože to tu opakovaně píšeš a dokonce jsi tu myslím někde psal, že by to šlo možná použít jako aklimatizaci.

Treba jo, viz ty masky na behani, o tech jsi tu myslim nekdy driv psal ty, ne? Kdyz bude respirator klast dostatecny odpor, dychani bude obtiznejsi, telo bude mit min kysliku a bude se mu muset prizpusobit jako vysce. Akorat by ten odpor musel byt podstatne vetsi a clovek to nosit dyl. Asi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Tomas » úte led 4, 2022 22:27

Já dnes mluvil s kolegou z práce (italem z Milána), opravy kódu co od něj chci budou až koncem měsíce.

Měl kovid na začátku (2020), teď má dvě vakcíny a booster no a má kovid znova a je zas složenej, o pár let starší než já cca 40. Těčka se u něj moc nedaří.

Příští týden jdu na druhou včelu z nezdravotních důvodů. Děcko kovid mělo, tři týdny jsem na něj marně koukal doma a virus nezískal, tak jsem dospěl k závěru, že mě vysvobodí jen a pouze očkování. Rezignoval jsem.

EDIT: Je to zvláštní, ale za celý rok 2021 jsem doma s ničím neležel. Za starých časů jsem si vždy na podzim pokašlal a pár dní vzal volno, loni absolutně nic.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 22:37

Proc si nejdriv nenechas zmerit protilatky a/nebo bunecnou imunitu? Je klidne mozne, ze tve telo vira od decka zvladlo a ockovani ti nic neprinese. Teda krome certifikatu, ale to je jen docasne.

Tomas píše:Je to zvláštní, ale za celý rok 2021 jsem doma s ničím neležel. Za starých časů jsem si vždy na podzim pokašlal a pár dní vzal volno, loni absolutně nic.

Takovych je spousta. Tipuju, ze respiratory, odstupy a celkove omezeni socialnich interakci funguje na bezne viry lip, nez na covid, protoze jsou min nakazlive, a tudiz se tyhle bezne virozy proste nesirily. Mam pocit, ze jsem neco v tom smyslu i cetl, chripka nebyla, protoze jsme ji takhle vyhubili (samozrejme ne natrvalo).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Tomas » úte led 4, 2022 22:54

mike píše:Proc si nejdriv nenechas zmerit protilatky a/nebo bunecnou imunitu? Je klidne mozne, ze tve telo vira od decka zvladlo a ockovani ti nic neprinese. Teda krome certifikatu, ale to je jen docasne.

Jediný důvod k očkování je abych někam s děckem mohl. Jiný důvod k tomu nemám, protože imunita se neuznává a absence hor a cestování je pro mě psychicky zcela destruktivní.

Dávat tři týdny pozitivnímu děcku pusu dobrou noc (před testem, po pozitivním testu a na konci jeí karantény) neudělalo naprosto nic. Absolvoval jsem 3x PCR z toho dva hrazený mnou, všechny negativní. Ale s imunitou se neubytuješ a nejedeš za hranice, musíš udělat tečku.

Tak jí prostě dělám i když je zřejmý, že je to zcela k hovnu. Je to smutný, ale je to tak.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 23:10

Jasne, chapu, ted to bohuzel plati, ale myslim, ze v lete to tak zhave nebude. Doufam, ze to omikron cele ukonci a jestli ne, mel by zase stacit jen test pred odjezdem.

Jsem holt optimista ;-) A navic technokrat a kdyz neco delam, musi mi to davat smysl z hlediska funkce. Ockovat se vakcinou proti puvodni verzi viru, ktera na aktualni moc nezabira, mi teda moc smysl nedava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 23:22

(uz jsem jak pp a cituju sam sebe...)
mike píše:Treba jo, viz ty masky na behani, o tech jsi tu myslim nekdy driv psal ty, ne? Kdyz bude respirator klast dostatecny odpor, dychani bude obtiznejsi, telo bude mit min kysliku a bude se mu muset prizpusobit jako vysce. Akorat by ten odpor musel byt podstatne vetsi a clovek to nosit dyl. Asi.

Schvalne jsem si to nasel. Treba tady a tady. Podstatne je tohle:

Vědci při vyhodnocení výsledků potvrdili zjištění ze starších studií. Zjistili, že použití tréninkové masky nemá vliv na hladinu červených krvinek nebo hemoglobinu a ve srovnání s kontrolní skupinou neovlivnila kapacitu plic či VO2Max.

Takze ne, nefunguje to jako aklimatizace v horach a oodoow mel pravdu. Ani behaci masky, ani respiratory. Podle druheho clanku jsou ty masky v podstate na nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » stř led 5, 2022 5:28

me se teda v respiratoru rozhodne dycha hur nez v letadle, ale v letadle sem byla 6x 1,5h... ale v respiraroru teda je to horsi i pri sezeni a v letadle nechodim 2 patra po schodech...

v letadle sem jeste nemela zachvat dusnosti, zatimco pres respirator musim fakt nadechy dlouhe a pomalu, jinak po chvili beznyho dychaji citim, ze uz se mi trosku mota hlava. na druhou stranu v respiratoru sem stravila asi tak 100x vic casu, takze by se to v letadle stat treba mohlo?

a to pouzivam tyto

https://www.generalpublic.cz/produkty a jeste sem mela te medenej, bylo to tak nastejno

tak nevim kdyz to nemuze mit vliv dychat pres respik proc se mi teda hur dycha?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Tomas » stř led 5, 2022 7:28

mike píše:ale myslim, ze v lete to tak zhave nebude.

To je téměř jistý, ale léto je až za půl roku.

mike píše:Ockovat se vakcinou proti puvodni verzi viru, ktera na aktualni moc nezabira, mi teda moc smysl nedava.

Nemluvíš snad o vakcíně o který se tvrdilo, že když virus zmutuje je otázká několika týdnů ji modifikovat aby proti němu byla účiná ? :D
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř led 5, 2022 7:33

Mawenzi píše: proc se mi teda hur dycha?

Omezuje to v dýchání, mění způsob jakým dýcháš, všechno je díky tomu jinak, tak asi proto
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » stř led 5, 2022 9:17

etheric
narazim na to ze lidi si udajne stezuji bez realnych podkladu ze se jim hur dycha ale v realu proste se jim hur dychat nemuze... tak proste muze a dycha se pres to hur.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Bruca » stř led 5, 2022 11:13

Mawenzi - to bude psychosomaticke :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř led 5, 2022 15:52

@Mawenzi: psal jsem (na zacatku) zdravi lidi. Coz neni uplne tvuj pripad. Co je pro zdraveho cloveka mirne nepohodli, muze byt pro tebe slusna neprijemnost, ale zas ma pro tebe smysl se chranit. Co nadelas.

Tomas píše:Nemluvíš snad o vakcíně o který se tvrdilo, že když virus zmutuje je otázká několika týdnů ji modifikovat aby proti němu byla účiná ?

Jo, presne o te :) Ona to byla i pravda, ale ne cela pravda. Pravda je to technicky, co jsem cetl, tak vakcinu na deltu meli uz v lete, ale pak musi nasledovat cely schvalovaci proces, protoze z pohledu schvalovacu je to nova vakcina (a v podstate maji pravdu). No a ten proces trval v prvni verzi 3/4 roku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř led 5, 2022 17:49

mike píše: pak musi nasledovat cely schvalovaci proces
Asi tak, i kdyz to schvalovani ma byt nejake zjednodusene. No a potom v neposledni rade se to musi v prislusnem objemu vyrobit a distribuovat. Coz vsechno dokopy dava od rozhodnuti do zacatku distribuce nejaky pulrok, alespon tak nejak se vyjadrili z Pfizeru (a Moderna taky mela podobne casy).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 6, 2022 10:08

mike píše:Ano, ale nekteri tvrdi, ze se jim v tom spatne dycha, protoze maji malo kysliku. Na to jsem puvodne reagoval.

Ok mozna mas pravdu ve tvem propoctu ale nejak to nemaka :(

Delali se i nejake testy co tak ruzne kolovalo internetem, nejak s tim oxidem uhlicitym nebo na co se to jeste meni? Ty to budes spis vedet (ja to vim ale zapomel jsem to), ale proste pointa je ta ze zase vdechujes ten svuj vzduch :)
Dal musis vzit v potaz, jaky mame kdo respirator?

Ja treba koupil FFP2 ala nejaka Cina ani nevim co to je, hlavne ze je to tam napsano, muze to treba byt horsi nez nejaky tebou doporuceny.

Dal vyrobce alespon co vycetl kamarad, uvadi ze respirator je urcen na noseni max 75minut a nemel bys to mit vic. Pokud pojedes vlakem a budes to mit radne utazene a pojedes 150min je to vic.
Stejne tak letadlem treba 5 hodin nekam, letet treba 14hodin a mit to radne (ani nejist a radeji nepit, co kdyby nakaza) tak nevim, asi me odvezou ale ne s covidem ale na uduseni :lol:

A ano xicht se me v lete v tom potil hrozne, az ze me lilo potom co jsem to i uvnitr baraku odhodil, byl klid.
Dal se rika, ze lidi pracujici na delnicke pozici, kde je nutne mit respirator delsi casovy usek (asi tusime jak se to kde dodrzuje), maj casto i zdravotni problemy, prave z toho ze musi mit ochranu dychacich cest :(
V horach, mestech ve vyssich polohach ale mi nikdo nebrani mit cirkulaci vzduchu i kdyz bude ve vejsce nad 2500m mene kysliku ;) Plus a to mam jeste batoh tj zatez. Ani letadlo me nevadilo cca 14 hodin letu.

K horam... napisu ti rozdil:
Ja v Peru v 3500m litam ve meste, vybehnu schody. Dycha se mi normalne.
Kamarad sportovec, co rikal jak vic sportuje, jelikoz ja jsem ten slabsi kus, tam hur dycha, potom bleje, mota se mu palice a rekne me ze proste hory nejsou pro kazdeho, ze tam je ta vyskova nemoc a to neni jen tak :)
V Ecuadoru mesto Quito, lezi ten sami kamarad na posteli vecer jak pred smrti, pritom sportovec tak smesnou vejsku mel mit v malicku. Zamerne pisu mesto, nez jen ciste hory jelikoz mi to prijde ze by nemelo tak vadit i kdyz je to polozeny vejs.

Treba ale je to psychika nevim.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 6, 2022 10:15

Mawenzi píše:me se teda v respiratoru rozhodne dycha hur nez v letadle, ale v letadle sem byla 6x 1,5h...

Jestli je tohle vse tak to je nic 1,5h v letadle :D To jsem snad ani jeste neletel takto.
Me prijde ze kdyz jsem letel cca 6h ze je to hrozne kratkej let.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 16:11

ripper6 píše:Delali se i nejake testy co tak ruzne kolovalo internetem, nejak s tim oxidem uhlicitym nebo na co se to jeste meni? Ty to budes spis vedet (ja to vim ale zapomel jsem to), ale proste pointa je ta ze zase vdechujes ten svuj vzduch

Coz je nesmysl, ktery by snad mohl zvladnout i ten zdravy selsky rozum ;-) Jednak porovnej objem plic a objem vzduchu pod respiratorem. Pak objem CO2 ve vydechovanem vzduchu a prepocitej objem na koncetraci. No a hlavne je CO2 plyn, ktery respiratorem volne prochazi a neni zadny duvod, aby se tam hromadil.

ripper6 píše:Dal musis vzit v potaz, jaky mame kdo respirator?

Ja treba koupil FFP2 ala nejaka Cina ani nevim co to je, hlavne ze je to tam napsano, muze to treba byt horsi nez nejaky tebou doporuceny.

No samozrejme, to jsem psal. Kdyz si koupis nejaky cinsky sunt, tak se pak nediv. Dobre jsou treba ty, co odkazovala Mawenzi vyse, pred casem jsem kupoval krabici a vysel jeden tusim na 6.5 Kc :)

ripper6 píše:Dal vyrobce alespon co vycetl kamarad, uvadi ze respirator je urcen na noseni max 75minut a nemel bys to mit vic.

Zase zalezi na respiratoru resp. jeho technologii. Nektere po navlhnuti prestavaji fungovat, jine ne a muzes je mit klidne 8 hodin v kuse. To je komplikovane, co? ;-)

ripper6 píše:Ani letadlo me nevadilo cca 14 hodin letu.

Samozrejme, ze to nevadi. Tlak v letadle je nastaveny tak, aby byl co nejmensi a jeste to lidem nevadilo. Akorat jsou mozna trochu vic ospali, coz je v letadle plus.

ripper6 píše:Ja v Peru v 3500m litam ve meste, vybehnu schody. Dycha se mi normalne.
Kamarad sportovec, co rikal jak vic sportuje, jelikoz ja jsem ten slabsi kus, tam hur dycha, potom bleje, mota se mu palice a rekne me ze proste hory nejsou pro kazdeho, ze tam je ta vyskova nemoc a to neni jen tak :)
V Ecuadoru mesto Quito, lezi ten sami kamarad na posteli vecer jak pred smrti, pritom sportovec tak smesnou vejsku mel mit v malicku. Zamerne pisu mesto, nez jen ciste hory jelikoz mi to prijde ze by nemelo tak vadit i kdyz je to polozeny vejs.

To ti prijde spatne. Vyskova nemoc zavisi ciste na vysce. Projevy jsou individualni a nesouvisi s kondici, nekdo to snasi lip, jiny hur. Na vysku se da ovsem aklimatizovat, takze pokud jsi byl pred casem v podobnych vyskach, nic ti to nedela. telo si vyrobi vic cervenych krvninek a zvlada i min kysliku. Vetsinu lidi ma bez aklimatizace ve 3500 m potize, aklimatizace trva nekolik dnu. Mel jsem kolegu, velky a silny chlap, ktery v Peru skoncil asi ve 4000 m v nemocnici na kysliku. Jeho drobne a slabe zene nic nebylo. Ja mivam prvni noc v roce ve 3000 tep okolo 90 - 100 vleze, pak je to den ode dne lepsi a tak po 4 dnech jsou i ty 4000 v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 6, 2022 18:58

mike píše:Jsem holt optimista ;-) A navic technokrat a kdyz neco delam, musi mi to davat smysl z hlediska funkce. Ockovat se vakcinou proti puvodni verzi viru, ktera na aktualni moc nezabira, mi teda moc smysl nedava.

Naivni :lol: Bude to porad a budou vymejslet nebo snad by jsis sam nepodrizl svoji slepici co ti snasi zlate vejce :)
Dokud se lidi neproberou, jinak budou porad nosit kachni zobak.

mike píše:No samozrejme, to jsem psal. Kdyz si koupis nejaky cinsky sunt, tak se pak nediv. Dobre jsou treba ty, co odkazovala Mawenzi vyse, pred casem jsem kupoval krabici a vysel jeden tusim na 6.5 Kc

Me to nebavilo studovat, hadr mam stejnej rok, jen jsem vyndal ventilek aby to tak nevypadalo, nechal tam pulku a lehce ho prelepil paskou pro elektrikare a propichal. Ted je sice respik v rozkladu ale ucel proti pripadne pokute nebo nekde vyhazovu pred vstupem plni :)
Kamoska ta to sice neupravila, ale zase jeji rousku uz driv bylo mozne najit po veceru rano kdesi v rose u rybnika, kamarad rika to je ci hadr? Je aha to mas do prace :D
Lidi to neresi, vetsinou do kapsy, pak na xicht kde musi kousek, pak do travy a zase do kapsy :)
Ty co resi akorat, maj novej bilej zobak ale potom litaj na testy a resi vecne nemoci jelikoz jim to asi zabilo imunitu.

Pripadne muzes vysvetlit, jak to ze kdo se silne boji, nosi stit, respik i na wc a modli se aby to nechytl a potom dopadne ze lezi doma 14 dnu bez hnuti a je rad ze to prezil... netusim, rad se necham poucit. Vetsinou mi to tak bylo receno.

mike píše:Na vysku se da ovsem aklimatizovat, takze pokud jsi byl pred casem v podobnych vyskach, nic ti to nedela. telo si vyrobi vic cervenych krvninek a zvlada i min kysliku

Ja vim tu nemoc, mel jsem za to ale jen ze u dejchani to zvladne v poho treba priklad
Cusco, Peru - 3 399 m vejska, Cabanaconde v n m 3290 :) Je fakt ze jsme tam prijeli busem a zastavku mel i v 5000 v Andach v buse a nic nerikal :) Za to jinde treba v Africe mu 3000 nic nedelalo pri ture pres horu s batohem.
Takze potom kazdemu vadi neco jine, me muze vic vadit respirator a jemu treba vejska nad 3000 :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 6, 2022 19:22

mike píše:ale tvar, gumicky a utesneni kolem nosu to hodne ovlivnuji taky. Nechci delat reklamu Respilonu, ale jejich RespiPro mi zatim vyhovuje nejvic, v podstate o nem nevim. Vypada, ze sedi uplne volne a pritom tesni, nefoukam si do oci, coz mne u jinych stvalo a musel jsem si dat praci s utesnenim kolem nosu.

https://www.zbozi.cz/vyrobek/respilon-r ... erny-3-ks/
jj zjistil jsem ze doma jeste jsou i tyto ale proste je nenosim jelikoz jsem si zvykl na ten ala Cina :D
Problem byl a to jsem vsiml u lidi, ze nekdy z nekterych lezou chlupy nebo jak to rict ci nejake nite, to ti vleti treba do nosu a potom kachles jak tuberak :D
Cumim co se zde nedoctu, utesneni, staci pouzit izolacku, poradne prelepit ty mista kolem nosu a snazit se i zadrzet dech.... :lol:

mike píše:Z opacneho soudku. Kdyz jsem sel dnes pres Hlavni nadrazi a videl tohle, tak jsem fakt kroutil hlavou. Antireklama jak vysita. Oni snad nevedi, co slangove znamena dat tecku? :roll:
tecka.jpg

Jestli jezdis pres Prahu, tak je mi divne ze bys toto nepoznal. Ty kterej sledujes kde co a tecka a toto bylo snad vsude... jsem tam videl pred svatkama v 8h stat figuranti, fronta jak na banany za komacu... jedu zpet bylo asi po 11h rano a zase fronta jak za komacu. Jsi rikam a takto se Hitler dostal k moci, staci umet lidi presvedcit :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 20:32

ripper6 píše:Bude to porad a budou vymejslet nebo snad by jsis sam nepodrizl svoji slepici co ti snasi zlate vejce

Ve skutecnosti to pusobi strasne skody skoro ve vsem, ty vejce. To jsou takove ty pritrouble konspiracni teorie od lidi, co nemaji prehled. Vsichni se toho radi zbavi hned jak to bude mozne.

ripper6 píše:Pripadne muzes vysvetlit, jak to ze kdo se silne boji, nosi stit, respik i na wc a modli se aby to nechytl a potom dopadne ze lezi doma 14 dnu bez hnuti a je rad ze to prezil... netusim, rad se necham poucit. Vetsinou mi to tak bylo receno.

Jj, jedna pani povidala :D Ukaz statistiku a pak se muzeme bavit. Pricemz takove pripady jiste muzou existovat, ale zamenujes pricinu a dusledek. Jsou lidi, co se dukladne chrani, protoze k tomu maji duvod, treba spatnou nebo zadnou imunitu. A kdyz i tak neco dostanou, tak je to fakt pruser.

ripper6 píše:Ja vim tu nemoc, mel jsem za to ale jen ze u dejchani to zvladne v poho

Kdyz jezdite do takovych vysek, tak by asi nebylo od veci si o horske nemoci a aklimatizaci neco nastudovat ;-) Neni to zas tak slozite.

ripper6 píše:Jestli jezdis pres Prahu, tak je mi divne ze bys toto nepoznal.

Nejezdim pres Prahu, bydlim v Praze. A pres hlavak jezdim jen parkrat do roka, mam to bliz do Holesovic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod milarepa » čtv led 6, 2022 21:57

Číňanka v uzavřeném městě potratila před nemocnicí. Nepustili ji dovnitř

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-si-an-lockdown-tehotenstvi-koronavirus-test-nemocnice.A220106_113136_zahranicni_jhr

Čína je blíž, než si myslíme....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » čtv led 6, 2022 22:26

ripper6 píše:pritom sportovec tak smesnou vejsku mel mit v malicku.

Zkus si o tom něco zjistit. Schopnost snášet vyšší nadmořskou výšku vůbec neovlivňuje to, jestli jsi sportovec nebo ne. Sportováním si nevycvičíš tělo k tomu, aby zvládalo méně kyslíku ve vzduchu. Vycvičíš ho jenom tím, že se budeš pohybovat tam, kde je méně kyslíku ve vzduchu.
Mi to osobně přišlo celkem v pohodě až někam do pěti tisíc, ale postupovali jsme celkem pomalu nahoru, ke konci tak max 300m za den, takže dobrá aklimatizace. Tím pádem ale nebylo odpoledne co dělat, tak jsem zkusil tenhle ani ne 2km výlet, který měl být na chvilku a vyšlo to nakonec na celé odpoledne a to jsem se dost přemáhal to neotočit. Poslední metry jsem šel stylem sednout si, odpočinout, udělat pár kroků a pak znova a znova až jsem se tam doplazil. :D
Časem se to zlepšilo ale pořád to bylo hodně slabé proti Nepálcům, kterým to nedělalo vůbec nic. Nejvýš jsem byl někde pět a půl tisíc a vůbec jsem si nedokázal představit, že bych byl někde v 7k, tam už bych se ani nehnul.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 22:39

milarepa píše:Čína je blíž, než si myslíme....

Mam pravidelne telekonference s kolegy z Taiwanu. Nez zacneme pracovat, par minut si pokecame. Zrovna vcera jsme se bavili na tema cinsky novy rok, jaky je v tom rozdil mezi nima a Cinou. Neprislo mi, ze by jim Cina byla nejak blizko a to jsou ji nejbliz. Vlastne se tvarili, ze by byli nejradej, kdyby neexistovala. Asi neco, jako pro nas Rusko.

oodoow píše:tak jsem zkusil tenhle ani ne 2km výlet, který měl být na chvilku a vyšlo to nakonec na celé odpoledne a to jsem se dost přemáhal to neotočit. Poslední metry jsem šel stylem sednout si, odpočinout, udělat pár kroků a pak znova a znova až jsem se tam doplazil.

Nedelej ostudu terminatorum [-X Vzdyt to neni o moc vys, nez Mont Blanc ;-)

Njn, ono to nechce jen lezt pomalu nahoru, ale obcas prespat o kus niz, myslim aspon 500 m se doporucuje. Aklimatizace je trochu veda a s rostouci vyskou roste potrebny cas rychleji. Ze by exponencialne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » čtv led 6, 2022 23:10

mike píše:Vzdyt to neni o moc vys, nez Mont Blanc

Blanc má 4800 tam mi bylo ještě hej a vůbec jsem nevěřil na to, že něco jako výškovka existuje. :D Akorát pak šla moje rychlost hodně rychle dolů a začal jsem si nějak pořád sedat a odpočívat.

mike píše:Njn, ono to nechce jen lezt pomalu nahoru, ale obcas prespat o kus niz, myslim aspon 500 m se doporucuje.

Dělali jsme to tak, že jsme vyšli vždycky o 300m nahoru, pak si udělali výlet někam výš a pak slezli a spali o těch 300m výše než minulou noc. Fungovalo to celkem dobře až někam k těm 5000m, kde jsme museli spát dvě noci, než jsme se odvážili přelézt sedlo které mělo asi 5400m.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » pát led 7, 2022 14:12

mike píše:Kdyz jezdite do takovych vysek, tak by asi nebylo od veci si o horske nemoci a aklimatizaci neco nastudovat ;-) Neni to zas tak slozite.

Nastudovat? To bys chtel moc po tech lidech, pochop clovek s VS chodi do prace, prace jak na hrade me napise pred vyletem.... a nema cas! :lol:

Napise... proste tak to zjisti. Jo trochu jsem to koukal, tak uvidime nejak :)
Takze ja to neresim, vyresim cestu, kam se pojede, kam se pude a tohle proste nejak da a nebo skonci v prikope co se da delat :) Jen rikal tehdy ze uz taky dava pozor kam pojede, ze nekdy se divil co si naklikal za dovolenou, kterou jsem ja samozrejme vymyslel :D
Ze prej povim ze tam jsou hodny lidi a ze casem to bude na dva mesice dovolena a na miste mu jeste reknu... no co je valka, koupime flintu ale jsou tam hodny lidi neboj... nebo ze byse nerad probudil s kudlou na krku ve spacaku nebo vybiral s bouchackou u hlavy z bankomatu (asi mu posledni vylet stacil a s covidem by to nedal) :)

aha ok, ja ne casto ale i kdyz litam pres Masarycku sem tam neco resit tak hlavaku se nevyhnu, proto me bylo divny ze to nevis za tu dobu, jelikoz je to tam uz nekdy z leta 2021 :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » pát led 7, 2022 14:27

oodoow píše:Mi to osobně přišlo celkem v pohodě až někam do pěti tisíc, ale postupovali jsme celkem pomalu nahoru, ke konci tak max 300m za den, takže dobrá aklimatizace.

Me ten kamarad tvrdil zarputile ze to se nezvykne proste. Nekomu to proste vadi vic a ze on na to ma vic citlivost.
Je ale zvlastni ze mu to nevadilo driv v Africe kde se slo na tu nejvyssi horu severni Afriky.
Zahadou pro me zustalo ze mu to nevadilo treba na vyhlidce Monserrate 3 152m Bogota a kupodivu vubec ze to nikomu nevadilo v el Teleferico Quito kde jeli lanovkou do 3 945 m.
Na to ze sli i dalsi lidi, tak rikali me ze v poho, ze jim nic neni :)

Ze to je vlastne rychlejsi stoupani nez nekde v horach, kde je hodne casu, pocka se a potom se jde.
Proti tomu ale treba na Balkane kde se slo cca max do 2500 zase rikal ze to je v poho :-k

Za to treba vecer Quito 2 850 m - mu bylo blbe.
Cusco 3 399 m - problem bliti, toceni palice, zle.
Cabanaconde v 3290 m - to rikal ze jak by to bylo kdyby se volala sanitka
Machu Picchu ale treba pred tim nevadilo to vybehl jak sportovec nebo treba La Paz 3 640 m v Bolivii :-k
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví