Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 18:23

@apuka: ach jo. Vsak o tom je prave rec. Kazdy musi mit svuj kosik, cimz takova dvojice blokuje jeden kosik tem, co na ne cekaji ve fronte.

@sobb: kdyz ty dva kosiky vyuzijete, tak je to v poradku. Rec byla o to, ze tam je jeden zbytecne jen aby nemusel cekat pred kramem.

@mila6032: to neni vladni narizeni, ale zpusob, jakym se obchody snazi splnit narizeni o maximalnim poctu lidi na plochu. Proste napocitaji kosiky na plochu a vic lidi do obchodu nepusti. On je to asi nejjednodussi zpusob. Jestli je to ale vymahatelne by mne zajimalo, viz ma otazka na tady: viewtopic.php?p=534273#p534273.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 18:25

mike píše:Jenze ucelem bylo prave zpomaleni sireni a to se jim, zda se, povedlo a to nejen trochu. Ze se rozbila cisla neni az tak podstatne, cisla jsou jen pomucka a ne cil.
Toto ale muze byt pripad, kdyz s vanickou vylejes i dite...
Vem uz jen to, ze vzhledem k prvnimu plosnemu testovani jim i nasledne dny pribudlo docela dost PCR pozitivnich - takze ty antigenove testy neodhalily. Navic klasicky problem nepochopeni - AG testy meri pozitivitu prakticky jen cast nakazliveho obdobi (plus je vysoka uroven falesne negativity), ale lidi, kdyz dostali papir, ze jsou negativni, tak se chovali jako negativni se vsim vsudy. Takze se zase zacal virus sirit. Sice mozna pomaleji nez bez testu ale siril a sireni se zrychlovalo.
K tomu jeste pripocitej, ze kdyby ten plosny test nebyl, tak se mnozi spravaji o dost opatrneji, nebude ani tolik lidi cekat dlouho ve frontach - i kdyz se nekde dodrzovaly rozestupy a rouska, ale i tak jsi tam stal nekolik hodin a pomalu postupoval. No a kdyz tam byli pozitivni, tak jejich dech i kapenky se tam nekde dostavaly. Takze je to takove otazne. Navic zase tolik tech pozitivnich nezachytili, pro mne to bylo hodne prekvapive a nevim, co si o tom myslet, jestli na vine je mala presnost testu nebo ze vetsina nespadla do intervalu mereneho testem nebo tak mala promorenost (co zase neodpovidam vysledkum PCR testu).

A hlavne, pozitivni vysledky se nikam nezapocitaly, nikoho podle nich netrasovali. A v konecnem dusledku fakt ted nevi, na cem s nakazou jsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 18:41

Slovensko nijak zvlast nesleduju, ale co jsem videl zpravy o tomhle testovani, tak se jim sireni nakazy podarilo snizit docela zasadne a vysledek byl slusny uspech. Aktualni stav nevim. Slovensti pratele muzou upresnit :)

apuka píše: AG testy meri pozitivitu prakticky jen cast nakazliveho obdobi

Bingo. Ukazou pozitivitu u lidi, kteri maji viru hodne a tudiz jsou nejvic nakazlivi. Takze idealni zpusob, jak najit a izolovat superprenasece, kteri jsou odpovedni za 90 % sireni, co jsem cetl. Falesna negativita tam je, ale prave u tech min nakazlivych. PCR test ma opacny problem, je moc cilitvy a ukazuje pozitivitu i u lidi, kteri nakazlivi uz davno nejsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 24, 2020 19:00

mike
no dobre, tak nakupuje zena a chlap se na voziku vozi 15 minut po prodejne :D

sobb
v tomto pripade to snad dava smysl, dva velke nakupy pro dve rodiny ale nejsou to samy :)

Jinak asi dost zalezi na hodine a na obchode, nekde ve mestech, kde je obchodu hromada, se to rozmelni, na tech mensich mesteckach, kde je jeden lidl nebo jedno penny a jinak par vietnamcu, tam to bude vypadat trochu jinak...

jo a kdyby vas zajimal vtip ze zivota

sefova se po 6 tydnech ukazala v praci
- ja se tesim, az si dam kafe, uz sem par tydnu zadny nemela
ja se ji bezelstne ptam
- nemelas chut?
sefova odpovida mrtva smichy
- ne nemela sem chut

takova ta vterina a ahaaaa proto byla doma :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » úte lis 24, 2020 22:24

mike píše:@sobb: kdyz ty dva kosiky vyuzijete, tak je to v poradku. Rec byla o to, ze tam je jeden zbytecne jen aby nemusel cekat pred kramem.
Půjdem spolem dovnitř, i kdybychom oba vozíky nenaplnili, musíme si totiž navzájem radit (zatím se tedy ještě nemusíme navzájem i podpírat) :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 22:37

To zas budou v Blesku titulky. Rvacka o kosiky pred Lidlem na Brnensku! :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » úte lis 24, 2020 23:08

Že bychom se s Laďou v rámci tréningu poprali? :-k :ú Nezapomeň se pak s námi, jako pravidelný čtenář Blesku podělit, tady to asi nikdo nečte :wink:

Jinak docela zajímavý rozhovor s Prymulou
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod dudy » úte lis 24, 2020 23:11

Kerej vůl nakukal provozovatelům obchodů ten blud s košíkama?
Náš pan majitel obchodu je, řekněme, zvláštní.
Takovej akurátrní...

"Vemte si košík"
"Jdu si jen pro půlku chleba"
"To je kvůli koronaviru"
"Ale já chci jen ten chleba"
"Ale my pak nemáme kontrolu"
Koukám do krámu cca 150 m2
Dva zákazníci.
Dobrá, beru košík, mrdnu tam půlchléb a jdu.
Operace cca 2 minuty i s placením.
Večer znova.
Jdeme ve dvou.
"Košík!"
"Chceme jen cigára"
"To je kvůli koronaviru"
V krámu nikdo.
Košík.
Kolečko cca 3 metry okolo pokladny.
"Jedny Camelky"
"102"
"Díky nashle"
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř lis 25, 2020 0:00

@sobb: porve se zbytek fronty na kosiky s vama, protoze se jim nebude libit, ze blokujete dva :twisted: Budete se muset tvarit, ze se neznate ;-) Nebo jit nakupovat, kdyz zadna fronta na kosiky nebude, ale to by bylo trapne jednoduche.

dudy píše:Kerej vůl nakukal provozovatelům obchodů ten blud s košíkama?

No prece ja, abych ti dokazal, ze to funguje :twisted:

dudy píše:Náš pan majitel obchodu je, řekněme, zvláštní.
Takovej akurátrní...

Nema on taky nemecky koreny? Ordnung muss sein! :twisted:

Ale popravde, je mi to sympatictejsi, nez klasicky cesky bordel. Mozna mam taky nejake koreny. V Alpach se mne obcas ptaji, jestli nejsem Nemec :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř lis 25, 2020 16:34

:(( :(( :((
Novinky píše:Ačkoliv index rizika na úrovni 3. stupně vykazují v rámci republiky pouze Praha (index 50) a Moravskoslezský kraj (index 57), drží se v rámci celé republiky na hodnotě 57.

Proč mi na těch číslech něco nesedí??? :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod dudy » stř lis 25, 2020 22:13

Protože se jedná o nový odstavec navozující část článku o rozdělení na okresy a pokračuje to textem:

"Okresů, v nichž je míra rizika nižší, je 18 a jsou napříč republikou. Vedle nich je však i devět okresů, jejichž index padá zpět do stupně 5. Vůbec nejhorší situace je z tohoto pohledu v Rakovníku a Benešově (shodně index 81)."

A obrázkem.

Uznávám, je to trošku zmatečné v jednom článku psát o krajích a pak počítat průměr z okresů, ale v kontextu a doplněno grafem mi to přijde normálně srozumitelné...
Přílohy
stažený soubor.png
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř lis 25, 2020 22:23

Chtel jsem odpoledne napsat neco podobneho, ale pak jsem si to rozmyslel ;-) Protoze ani tak mi to uplne nesedi. Muze to byt samozrejme tim, ze pouzivaji vazeny prumer (to by meli) a ze lidnatejsi okresy jsou na tom lip. Treba Praha to urcite posune dolu. Furt mi to ale opticky nesedi, ale prepocitavat to po nich nebudu.

Navic bych cekal, ze kraje budou spocitane z okresu a to opet vazenym prumerem, takze by melo byt fuk, jeslti pocitas okresy nebo kraje. A z kraju to opticky vypada jeste hur.

Na druhou stranu, jde ciste o dojmy, ktere muzou klamat a nakonec rozhodne jedine vypocet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » stř lis 25, 2020 22:32

mike píše:Nebo jit nakupovat, kdyz zadna fronta na kosiky nebude, ale to by bylo trapne jednoduche.
Tak žádná bitka nakonec nebyla a měli jsme to trapně jednoduché. Vozíků bylo dost pro všechny. Nakupujících párů bylo poměrně hodně. V obou obchodech byl vstup střežen a lidi byli posílání pro košíky. Mnozí brblali či nadávali, takže hlídání dveří není zrovna záviděníhodný džob.

Ovšem nenávistné pohledy jsme si vykoledovali od čekajícího davu na ouřadě. Hned po odebrání lístku naskočilo číslo prvního z nás - byli jsme objednáni online, si skoro ani nestih sundat čepici :mrgreen: Já zatím z diskuze občan - ouřednice u mašinky na lístky vyposlechla, že lístky se už na některou agendu nevydávaj, neboť by je už do zavíračky nestihli obsloužit. A to byly teprv dvě. Chlapík říkal, že v Brně stál na dopravním 4 hodiny a to ještě venku, a že brňáci díky tomu, že lze vyřizovat na jakékoliv ORP, jezdí i sem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř lis 25, 2020 22:46

sobb píše:Mnozí brblali či nadávali, takže hlídání dveří není zrovna záviděníhodný džob.

To neni, ale jsou i horsi. Treba... za chvili si vzpomenu ;-)

sobb píše:Ovšem nenávistné pohledy jsme si vykoledovali od čekajícího davu na ouřadě. Hned po odebrání lístku naskočilo číslo prvního z nás - byli jsme objednáni online

:D klasika, podobne to dopadne u doktora, kdyz se objednas a "predbehnes" celou frontu neobjednanych. Nastesti se pohledy neda vrazdit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv lis 26, 2020 9:52

dudy píše:Protože se jedná o nový odstavec navozující část článku o rozdělení na okresy
mike píše:Muze to byt samozrejme tim, ze pouzivaji vazeny prumer (to by meli) a ze lidnatejsi okresy jsou na tom lip. ... z kraju to opticky vypada jeste hur
Ty cisla furt nesedi, at se to snazis delat jakkoliv. Kdyz se podivas na metodologii vypoctu indexu, tak se tam pocita s poctama lidi - a at je situace sebelepsi v Praze, tak to nevyvazi ty horsi pocty v jinych krajich. MS Kraj je presne na urovni celostatniho indexu. Ale zbyle kraje urcite maji mnohonasobne vice obyvatelu a mnohonasobne vice nakazenych, nakazenych senioru, atd.
Metodika nepouziva zadne vazene prumery, ale celkova cisla - za cely stat, za jednotlive kraje a za jednotlive okresy, vzdy se to po cita zvlast.

Proste z jednoducheho matematickeho pohledu (bo je to pocitani cisel, docela jednoduche) mi to nesedi.

Kdyby si nekdo chtel spocitat hodnoty, tak muze - tady je presna metodika vypoctu, hned prvni soubor. Akurat nevim, jestli se najdou v prehledech MZdr a UZISu vsechny udaje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » čtv lis 26, 2020 9:56

apuka píše: Ty cisla furt nesedi, at se to snazis delat jakkoliv.


To je jednoduché: Bureš s Havlíčkem prostě chtějí před vánoci otevřít obchody, znásilnili už Blatného ("uvolníme a uvidíme") a fčíl holt znásilňujou čísla, aby PES ukázal stupeň tři. Tečka.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv lis 26, 2020 19:10

apuka píše:Ale zbyle kraje urcite maji mnohonasobne vice obyvatelu a mnohonasobne vice nakazenych, nakazenych senioru, atd.

:roll: #-o uz zas. Co se tyce poctu obyvatel, tak Praha + MS maji skoro ctvrtinu obyvatel CR, takze zbyle kraje maji vsechny dohromady asi 3x vic obyvatel. To neni mnohonasobne ani smykem. Podobne to bude s poctem nakazenych atd. Mnohonasobne je treba 100x, 1000x, milionkrat vic.

apuka píše:Proste z jednoducheho matematickeho pohledu (bo je to pocitani cisel, docela jednoduche) mi to nesedi.

Jenze ono to prave vubec jednoduche neni. Neni to linearni vypocet, ale index roste po skocich. Takze ti staci male prelezeni hranice a mas o 5 bodu vic. Pak muze skutecne celkove pocitani vyjit jinak, nez jak to vypada po jednotlivych krajich. On v tom ten vazeny prumer schovany je, jelikoz je to prepocet na obyvatele a ten pri vetsim poctu skoku vyhladi, zatimco pri mensim naopak. Proste kdyz mas metodiku nastavenou takhle blbe, tak intuice selhava.

pavproch píše:To je jednoduché: Bureš s Havlíčkem prostě chtějí před vánoci otevřít obchody...

Co pred Vanoci, hned. Ti blbouni se snad snazi, aby je pred Vanoci stihli jeste znovu zavrit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » čtv lis 26, 2020 19:44

No já teda nevím, ale mnohonásobně je pro mě třeba i 7x nebo 19x víc. 100x, 1000x, milionkrát je pro mě více řádově až "mnohořádově". :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv lis 26, 2020 21:10

Castecne je to vec vkusu a citu pro jazyk. Pro mne je radove 10x a vic, ale mnohonasobne pouziju pro jeste vetsi pomer. Mnohoradove si nejsem jisty, jestli vubec existuje ;-) Jestli jo, tak bych ho pouzil tak pro bilion a vic. Protoze mnoho-radove znamema mnoho radu a milion jich ma jen sest. Coz neni mnoho. Tohle uz je totiz logaritmicka stupnice ;-)

Podobne mnoho-nasobne. Nejdriv potrebuju mnoho a pak s nim nasobim. 7 mi jako mnoho neprijde, 19 taky jeste ne, 100 uz ano. Nejspis se ale shodneme, ze tri to nebude, protoze pocitat 1-2-mnoho se da tolerovat mozna triletemu diteti, ale ne dospelemu cloveku s VS vzdelanim.

Urcite se da rict, ze Cina ma mnohonasobne vic obyvatel, nez CR (asi 130x). Da se rict i radove, ale mnohonasobne mi prijde vystiznejsi, to je ale prave ten vkus. U USA (~30x) bych spis rekl radove; mnohonasobne uz mi nesedi, ale skousnul bych to. U Italie (~5.6x) uz nesedi ani jedno, tam bych rekl treba nekolikrat vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o e-shopech: Poštovné zdarma/platby kartou atd.

Příspěvekod Kjuba » čtv lis 26, 2020 21:56

Jako rozumím, je to věc citu. Ale přeci jen můj cit pro jazyk mi říká, že když je něco 100x, 1000x, milionkrát nebo 10^27 početnější, tak to jsou všechno násobky 10ti, tedy řády. Je to tedy řádově početnější.

Stejně jako 10^(-13) je řádově menší.

Pokud je něco 127832x početnější, tak bych použil slovo mnohonásobně. Protože to nesouvisí až tak s řády. Prostě násobím velkým číslem (tedy mnohem).

Ale to já jen tak. Mám asi 5 minut času, tak jsem napsal.

Jo a "mnohořádově" neexistuje určitě. Proto ty uvozovky.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv lis 26, 2020 22:12

Jasne, ja to vnimam trochu jinak, ale rozdily nejsou velke a normalne se domluvime. Zato apuka je extremista, ktery pouziva superlativy pro minimalni rozdily a pak se vzteka, ze jeho genialnim prispevkum nikdo nerozumi nebo si je spatne vyklada :twisted:

Vnimam radove spis neurcite, nez jako presny nasobek. Kdyby to bylo presne 1000x, tak reknu o tri rady (nebo rovnou 1000x). Protoze je to presne, a tak se to da i presne rict, zatimco radove uplne presne neni, to je spis pro predstavu, ze jde o jeden nebo vic radu. A prave proto, ze nevim o kolik, tak mi to spis sedi k rozsahu 10 - 99 tj. je to o nulu/rad vic. Kdyz to nekdo pouzije pro vic radu, tak to urcite spatne neni, jen pak neni spatne mit predstavu, o kolik asi radu, jinak to muze byt trochu zavadejici. Zato u mnohonasobne predstavu zamerne nemas, ale vis, ze je to fakt mnohokrat vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod dudy » pát lis 27, 2020 16:06

apuka píše::(( :(( :((
Novinky píše:Ačkoliv index rizika na úrovni 3. stupně vykazují v rámci republiky pouze Praha (index 50) a Moravskoslezský kraj (index 57), drží se v rámci celé republiky na hodnotě 57.

Proč mi na těch číslech něco nesedí??? :-k


https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kr ... a-40343568
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát lis 27, 2020 17:02

K plánovanému testování učitelů: naklady na jeden test 350Kč. 150 test, 200 provedení testu #-o
Jako sorry, ale tohle snad nemůžou myslet vážně. Takovej job chci taky, za dvě sta bych jim tu špejli strkal klidně do ... :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát lis 27, 2020 17:49

@dudy: to je to, co jsem psal vys :) Akorat roztazene do podstatne delsiho textu a rekl bych, ze i min pochopitelne. Letmo jsem prolit komentare k clanku a z cilove skupiny novinkaru to nepochopil nikdo :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát lis 27, 2020 17:51

@Etheric: nejaky odkaz? Pochybuju, ze je to jen za strkani spejle nekam, to bude za cele zpravovani testu. A jinak, co ti brani, muzes se prihlasit a pak budes koukat, kolik z tech dvou stovek se dostane az k tobe :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát lis 27, 2020 18:04

@mike: kurňa kde jsem to četl... Seznam zprávy? Novinky? Lidovky? Já už nevim, psali tam, že náklady testování učitelů 70 milionů, ceny testů jak jsem psal já.
Kolik z toho kdo má nevim, třeba když jsem byl u dr na očkování proti klíštěti, za píchnutí vakcíny 200. Komu šly? Zůstaly po zdanění lékaři?
Tak či onak, někdo si na tom pěkně namastí kapsu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát lis 27, 2020 18:10

Etheric píše:Komu šly? Zůstaly po zdanění lékaři?

Nejspis do prijmu ordinace. Z toho se plati provoz, najem, vyplaty lekari i sestre vcetne silenych odvodu statu a z toho, co zbude, kdyz neco zbude, se zaplati dan.

Etheric píše:Tak či onak, někdo si na tom pěkně namastí kapsu

Zadarmo ani kure nehrabe a ty taky ne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pát lis 27, 2020 18:15

Ano, melo by to byt, jak se snazi Dusek v tom clanku vysvetlit... Teoreticky. I kdyz samotne vysvetleni v clanku je napsano hodne tezko pochopitelne pro bezneho cloveka, rekl bych, ze pro ne misto zjednoduseni akurat zavedl vice zmatku. Jen nevim, jestli Dusek nebo prislusny novinar.
mike píše:Neni to linearni vypocet, ale index roste po skocich. Takze ti staci male prelezeni hranice a mas o 5 bodu vic. Pak muze skutecne celkove pocitani vyjit jinak, nez jak to vypada po jednotlivych krajich. On v tom ten vazeny prumer schovany je...Proste kdyz mas metodiku nastavenou takhle blbe, tak intuice selhava.
Jo, je to "jista forma (nejak) vazeneho prumeru", i kdyz se od toho vlastnostmi hodne odlisuje.

Ze index roste po skocich, je naprosto jasne. Ale kdyz jsem svuj prispevek psal, tak Praha mela 50, MS 57, vsechny ostatne kraje 62-77, co si pamatuji rekl bych, ze "prumer" (samozrejme obycejny prumer tech cisel) by vychazel nad 64. To znamena, ze hodnoty nebyly tesne nad hranici trojky, ale vys, tj. nebylo to v prumeru o "jeden skok" (i kdyby o tech 5 bodu za reprocislo) ale o vic. Prave proto mi to nevychazelo.

Navic ty zbyle kraje maji vetsi absolutni i relativni pocet senioru, taky v nich bylo (snad krome MS) vice nakazenych mezi nimi. Proste vsechna cisla spise ukazuji nekam jinam nez k te cekove 50-ce. Ale, bohuzel, tezko se to da overit, zrovna pocet nakazenych mezi seniory jsem nikde nevidel. A uz vubec ne ty data roztridena po krajich.

V tom, ze intuece selhava, bo je blbe nastavena metodika, s tim souhlasim. Ty hranice na vyssi pocet bodu v tech tabulkach je nekdy docela silena... Kdybych dal dokopy podle toho, co se povazuje za jeste rel. zvladnutelne sireni (ne za dobry stav, ale kdyz se to jeste nevymklo z rukou), tak mi cca vychazi 4+(0 az 2)+5+3, tj. 11-13 bodu. Vsechno vyssi uz znaci velky problem a ze se to vymklo z rukou. Pro presnost, jse pouzival hranice, jak je uvadi WHO: 50 pozitivnich na 10000 a 5% testu pozitivnich. Reprocislo, logicky nesmi byt vyssi nez 1. A u senioru by idealne melo byt cislo co nejnizsi, rozhodne ne vic nez 25/100000, tj. pulka tech max. pozitivnich.
No a u nas se jde do 2. stupne az pri hodnote 20.

Ze hranice tech vyssich hodnot pozitivnich jsou naprosty ulet, to snad nikdo nebude rozporovat. To se potom pohybujeme v poctech, o kterych na jare se ani nesnilo ani v Italii ani nikde jinde.
A ze jsou stejne hranice a cisla pro seniory, to je snad primo vysmech jim. Aby se dosahlo alespon 2 bodu, musi byt pocet pozitivnich senioru cca 1800, pro maximalni pocet by muselo byt nad 12300 nakazenych senioru. To je skoro 1% vsech lidi 65+ v CR. Aby bylo jasne, to jsou nutna prumerna DENNI cisla.

Jednoduse jsme si na vysoka cisla zvykli a prestali jsme vnimat "realitu".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pát lis 27, 2020 18:27

Etheric píše:někdo si na tom pěkně namastí kapsu
Ja Ti to reknu jinak.
Nevim, jak se bude presne delat odber u ucitelu, ale podle toho, jak se delaji (nebo presneji delaly, kdyz tam byla manzelka nebo na SK pri celoplosnem testovani, ted nevim), tak fakt neni az tak mo cco zavidet. Krome toho, ze to neni az tak prijemna a jednoducha prace a ze to neco trva, tak jesto pocitej:
- ochranny oblek, repirator, bryle, rukavice, mozna nekolikrat denne
- doprava na a z mista odberu vcetne amortizace
- skladovani testovacich sad
- doprava testu k sobe (dobra, mozna toto zabezpeci prepravce na naklad prodejce)
- likvidace nebezpecneho odpadu (! toto je docela vysoka castka)
- dezinfekce veci i seba po ukonceni odberu (toto ne vzdy je pouze otirani hadrikem namocenim v dezinfekci)
- administrativa, tj. vetsinou dalsi clovek s dalsimi vydaji; blbe se dela spolu administrativa s odberem, je to nebezpecne, vysoka pravdepodobnost kontaminace - veci a pres ne i testovanych, atd, atd. navyse kvuli te oznosti kontainace si musis menit alespon nektere casti ochrannych pomucek u kazdeho
- samotny/e plat(y)
- dalsi provozne naklady, ktere Ti stale bezi (to je, co mike psal, ze jde u ockovani na ordinaci)
- asi spousta dalsich malickosti, na ktere ja ani nemyslim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát lis 27, 2020 18:30

apuka píše:I kdyz samotne vysvetleni v clanku je napsano hodne tezko pochopitelne pro bezneho cloveka, rekl bych, ze pro ne misto zjednoduseni akurat zavedl vice zmatku.

Taky mi to tak prijde, neni to tvuj pribuzny? ;-)

apuka píše:Ale kdyz jsem svuj prispevek psal, tak Praha mela 50, MS 57, vsechny ostatne kraje 62-77, co si pamatuji rekl bych, ze "prumer" (samozrejme obycejny prumer tech cisel) by vychazel nad 64. To znamena, ze hodnoty nebyly tesne nad hranici trojky, ale vys, tj. nebylo to v prumeru o "jeden skok" (i kdyby o tech 5 bodu za reprocislo) ale o vic. Prave proto mi to nevychazelo.

Vis jiste, zes opravdu pochopil, v cem to je? Vzdyt mas v clanku i priklad s okresy, ktere byly vsechny vetsi, nez vysledne cislo pro kraj. Pri tomhle zpusobu pocitani je to mozne. Prumer ti nijak nepomuze, jedine to nasypat do Excelu a koukat, co vyleze. Navic je to tak, ze cim mensi cast pocitas, tim je vysledek min presny, protoze se vic projevi ty skoky. Na cele republice se to podstatne lip vyhladi, ale i tam hrozi, ze kdyz je jedina hodnota tesne u hranice, tak posunuje vysledek o cely skok (coz se nedavno realne stalo).

apuka píše:Jednoduse jsme si na vysoka cisla zvykli a prestali jsme vnimat "realitu".

Realita je ale prave tohle. Resp. realna cisla jsou jeste podstatne vetsi. Jde spis ale o dopad tech cisel. Ted jsme se tesne vyhnuli kolapsu zdravotnictvi a otazka je, jestli se to povede pri dalsi vlne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron