Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2020 16:58

@mike & sobb:
Jeden clanek v kratkosti shrnujici aktualni podminky cestovani po evropskych statech, je tam i Svedsko:
Švédsko vstup do země neomezuje, doporučuje se omezit na nezbytné případy. Přijet je možné autem, v provozu jsou trajekty do Německa, podle ministerstva zahraničí začínají komerční aerolinie prodávat první letenky na spoje z Prahy od poloviny května. Plošná omezení v zemi žádná nejsou, zakázány jsou akce nad 50 lidí.

Trajekty mezi Svedskem a Nemeckem funguji, zkontrolovat a asi i objednat (to jsem nezkousel) lze napr. tadyCena pro 2 osoby a auto a jeste s necim navic prodluzijici i zvysujici (v obou smerech zvlast) misto o 1m vychazi od 49 EUR, coz moc (podle mne) neni. Otazka je volba trasy - kratsi neni vzdy levnejsi a na nocnich delsich se da i vyspat, hlavne pokud by se obetovalo trochu vice ojro za kabinku. Ale pro unavene a nenarocne cestujici to jde i na mistech pro "sezeni" (alespon tak to bylo nekdy pred skoro 30-ti lety). Cestujicich ted mozna tolik nebude, jedine, ze by zase Svedove sli celou noc chlastat v bezcelnich obchodech (pozor na to, uvelebit se daleko od toho). Do Nemecka je sice nepusti, ale v pristavu se mohou nalodit hned na trajekt zpet a ozrat se druhykrat - u nich docela bezna zabava ](*,)).

Teoreticky by to mohlo jit i pres Dansko pres most. Jen je otazne, jak by to bylo s nocovanim. Predpokladam, ze ani v Dansku ani v Nemecku by moc radi nevideli, ze pri transferu se nekde zastavi na parkovisti a vyspi se. I proto je asi vhodnejsi trajekt.

Jest ke Svedsku jeden komentar, docela dobre vystihujici naladu mnoha lidi tam, jak to tak trocha citim od Svedskych kolegu... (Nestezuji se, nechteji moc mluvit o Svedsku a sebe, zato vyzvedavaji furt, jak je to u nas, v Nemecku, jinde po Evrope, jaka je situace s nakazou, nemocnymi, mrtvymi, atd. Dost tam citit silnou rezignaci a strach - i pred mluvenim proti "oficialni" retorice. Ale i neco jako vzdor - jsme Svedi, potomci Vikingu, jsem tvrdaci, nejak to prezijem, musime na to, jak se zda.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2020 17:31

Tady ale nejde o vstup do zeme, jde o vystup resp. vstup do okolnich zemi ;-) Holt to meli naplanovat opacne, nejdriv Norsko a Finsko a az pak Svedsko, tam by je pustili vzdycky, opacne to nejde. Zatim ale vypada, ze mist, kam se podivat, jeste maji spoustu. Zas je ale pravda, ze ted uz by mozna do Svedska nechteli :)

Diky za trajekty, mozna se to casem bude hodit. Cena neni az tak strasna a cestu prezijou, myslim, ze pred par lety uz nejakym jeli. Zatim to neresi, puvodni plan byl navrat koncem cervna tj. dva mesice casu a to je ted strasne dlouha doba na planovani. Vsechno muze byt jinak. Epidemie zvladnuta, hranice otevrene a v klidu odjedou po moste domu. Nebo naopak, pruser a Svedsko neprodysne uzavrene ze vsech stran a pak tam budou muset zustat do zimy a pokusit se nevymrit s nima.

Svedsky experiment je zajimavy, ne ze ne, akorat bych byl radej, kdyby od nej byla sobb trochu dal... Nemyslim si, ze to tam dopadne dobre, ale na druhou stranu musim rict, ze jsem to uz ted cekal o hodne horsi. Pocet mrtvych jim sice roste nepekne, ale ne exponencialne. Zas je otazka, jestli se aspon na tohle cislo da spolehnout, ostatni jsou evidentne mimo. Narust celkoveho poctu mtrvych proti jinym rokum maji sice znatelny, ale mensi, nez nejpostizenejsi evropske staty.

V diskusi k tomu clanku jsem zahlednul, ze tam delali test promorenosti a vyslo jim to okolo 11 % (o kvalite a zpusobu testovani nic nevim). To teda nic moc na to, co provadeji. Zas z toho ale vychazi, ze realna smrtnost viru je 0.2 - 0.3 procenta, coz jsou cisla, ktere uz jsem videl opakovane z ruznych zdroju a dat. Horsi, nez chripka, ale lepsi, nez to na zacatku vypadalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv dub 30, 2020 8:42

mike píše:Tady ale nejde o vstup do zeme, jde o vystup resp. vstup do okolnich zemi
Vzdyt ano, to se ale musis podivat i do popisu pro dalsi zeme.
Do Danska "vstup je umožněn jen osobám “s dobrým důvodem” - osobne si myslim, ze tranzit pro jizdu domu by proslo, ale to je treba overit.
Nemecko: "Vstup do země je povolen pouze v nezbytném případě a osobám s “přesvědčivým důvodem”. ... Přejezd území možný je." - takze tam by to problem byt nemel.

Proto jsem psal, ze nejlepsi reseni by bylo s trajektem do Nemecka, tam staci jedna hranicni kontrola, pres Dansko se musi vybavovat dvakrat, teda krome Cechu.
mike píše:jsem zahlednul, ze tam delali test promorenosti a vyslo jim to okolo 11 % (o kvalite a zpusobu testovani nic nevim)
irozhlas.cz píše:Plošné testování populace začíná také ve Švédsku, kde se pozornost zatím soustředí především na obyvatele Stockholmu. Prvotní závěry studie, kterou vede Univerzitní nemocnice Karolinska, ukázaly, že protilátky proti covid-19 má 11 ze 100 zkoumaných případů. Odborníci nicméně upozorňují, že spolehlivost testů se pohybuje mezi 70 a 80 procenty.
Takze si spocitej - jedenact ze sta lidi ve Stokholmu, kde je, da se rict drtiva vetsina nakazenych... Zda se Ti toto statisticky duveryhodne pro cele Svedsko??? A jeste testem se spolehlivosti 70-80%. Jak se vybirali lidi, netusime. Oni si sva data a metodologii chrani (rozumej: taji) jeste vice nez u nas.

Jak by takove plosne testovani melo probihat, aby melo smysl je uvedene trochu vyse v clanku v Nemecku a Bavorsku:
Podle Institutu Roberta Kocha má mít prověřování imunizace německé společnosti celkem tři fáze.

První se zaměřuje na přítomnost protilátek u vzorků krve od dárců, v rámci studie se má každých 14 dní prověřit na 5000 vzorků. ...
Druhá fáze počítá s testováním protilátek u lidí v koronavirem nejvíce zasažených regionech, která má zahrnovat zhruba dva tisíce dobrovolníků. V rámci třetí fáze se má přítomnost protilátek prověřit u celkem 15 000 lidí z celého Německa.
V nejhůře zasaženém Bavorsku úřady plánují otestovat tři tisíce lidí.
/Priklad:/...vybráni zcela náhodně ... se zničehonic rozezněl zvonek a za dveřmi stál lékař v roušce a zeleném ochranném obleku v doprovodu policisty.
...se ho zeptali, jestli je ochotný zapojit se do plošného testování protilátek na covid-19 a po dobu jednoho roku každý měsíc odevzdávat vzorek své krve.

V tom druhem pripade mohou testovat i dlouhodoby trend - jak promorovani tak i hladinu protilatek u konkretnich lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » čtv dub 30, 2020 13:57

Tak. Už je to tady. Naši zákazníci (z automotive) oddalují/pozastavují quli koroně platby našich faktur, z dubence klidně až na červenec (a to ještě možná). Chjo, no. To zas bude finančně "veselý" zbytek jara a léto.... [-o<
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2020 22:04

apuka píše:Takze si spocitej - jedenact ze sta lidi ve Stokholmu, kde je, da se rict drtiva vetsina nakazenych... Zda se Ti toto statisticky duveryhodne pro cele Svedsko???

Psal jsem snad neco takoveho? Tohle se da brat jako horni odhad a v tom pripade teda nic moc, na to, o co se snazi. Stadni imunite se jeste ani neblizi a jestli v tom budou pokracovat, tak to bude hodne bolet.

apuka píše:Jak by takove plosne testovani melo probihat, aby melo smysl je uvedene trochu vyse v clanku v Nemecku a Bavorsku

Ten clanek je zas takovy nesouvisly kompilat, o jehoz presnosti silne pochybuju, ale jestli se Nemci pokouseji o tohle, tak skvele. Aspon pro jednou vyuziji svou preciznost a disciplinu k necemu uzitecnemu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát kvě 1, 2020 1:03

Tohle by mohlo jit do vtipu, ale sem to patri taky. Vysvetleni pro pitomce, k cemu jsou rousky :D Vzal jsem to z americke diskuse, kde to jednomu pitomci, co ma sva ustavni prava, vysvetlovali. Pitomec se rozciloval, ze nejake aerolinky a obchody zavedly povinne rousky.

masks.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř kvě 6, 2020 9:36

Je naprosto skvele, ze kvuli nekterym vecem se uz muze ven a zpet a dokonce i na Slovensko. "Jen" je treba mit negativni vysledek testu.

V Ostrave dela testy pro samoplatce AgelLab a podle stranek Zdravotniho Ustavu i Fakultni nemocnice (resp. tam se dela odber, ZdrU to vyhodnocuje).

Na strankach FNO je kontaktni telefon, kde "upresnime misto odberu", nic jineho. Pri blizsim zkoumani se narazi na vetu "Za úhradu na vlastní žádost odběry neprovádíme." ](*,)

AgelLab ma telefonni informacni linku, kde se da objednat na test. Je to jejich Call Centrum. Zavolas - typicky "vsichni nasi operatori jsou obsazeni". Po pul hodine to vzdas (protoze Tvoje prace je online vyuka, tj. jsi furt na online mytingu, mluvis studentum a nemuzes mit pritom hlasity odposlech plechove huby. Proste nezvladaji mnozstvi volani - nejenom na tento test, tam se sdeluji i vysledky, informace k jinym vysetrenim, atd.

Takze mas sice dve mista, ale ani na jednom se nemuzes normalne otestovat, vypada, ze vybaveni je na hodne dlouho.

Mimochodem, kdyz nekdo nadava na nesrozumitelnost a rel. tezke dohledani na jednom miste, co vsechno jsou za omezeni, tak at se koukne na Slovensko. Sice tam maji vetsinu veci dostupne v jednom dokumentu na jednom miste, zato vypada, ze neni zadny pravni zaklad na ne.

Mozna je clanek placeny, to nevim. Ale zakladem je, ze nikdo, zadne ministerstvi ani urad nedokaze ukazat na pravni predpis, kde jsou narizeni uvedene. Vsichni posilaji jen odkazy na tlacovky vlady, co se tam reklo... I ombudmance. :(( :roll:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 18:23

Dneska byly zverejneny predbezne vysledky plosneho testovani na koronavira. Cekal jsem spoustu clanku a misto toho jsem je musel skoro lupou hledat. Tady je strucne shrnuti v jednom z mala. A tady je puvodni zdroj. Neni uplne jednoduche se tim prokousat. Bohuzel je to zrejme udelane v PowerPointu a prevedene do PDF #-o

Vysledky jsou celkem zajimave. Celkova promorenost velmi mala, 0.4 %, takze o kolektivni imunite nemuze byt ani rec a odpovida to rakouskym vysledkum. Celkovy pocet pripadu vychazi okolo 40000, pricemz zachycenych je asi 8000, takze celkove asi 5x vic. Smrtnost (pocet mrtvych k celkovemu poctu pripadu) mi vychazi na 0.65 %, coz je o neco lepsi, nez odhady (okolo 1 %), ale furt vyrazne horsi, nez sezonni chripka.

Zajimave mi prijde, ze pri validaci vysledku rychlotestu jinyma metodama jim vyslo, ze jsou 100 % spravne. Tomu se mi nejak nechce verit.

Vyplyva mi z toho, ze se u nas i pres ne uplne dobry zacatek podarilo epidemii dostat pod kontrolu (kladivo) a ted bude nutne udrzovat stav (tanec), dokud nebude vakcina, lek nebo virus nezmutuje v neco neskodneho. Coz neni uplne priznive pro outdoor hlavne v zahranici, protoze to vsechno muze trvat rok nebo dva, v nejlepsim pripade aspon pul roku. Zustavam tedy u sveho nic necekej a muzes byt jen prijemne prekvapen.

Posledni moznost (mutace viru v neskodnou variantu) je zajimava a cetl jsem si v rozhovoru s rozumne vypadajicim epidemiologem. U viru probiha celkem rychly vyber variant, ktere se siri nejlip v aktualnich podminkach, evolucni tlak je vyselektuje. Kdyz jsou podminky pro virus spatne, jako ted u nas, tak jsou uspesnejsi mene skodlive varianty viru, asi proto, ze se na nakazenem (tolik) neprojevi a ten muze nakazit vic lidi. A naopak, kdyz je sireni nekontrolovane a radi exponenciala, tak jsou uspesne vrazedne varianty, protoze na preziti hostitele nezalezi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod FrantaKrajta » stř kvě 6, 2020 18:36

Mike, u te evoluce k vice ci mene smrticim typum taky hodne zalezi na rychlosti te selekce a rychlosti mutace. Ty tanecky pak muzou byt jeste dlouho, protoze ty vic smrtici muzou zase s uvolnenim tlaku znova vylezat. Zalezi :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 18:40

Jj, ja jsem prave cekal, ze je to tak pomale, ze se to neprojevi, ale ten pan tvrdil opak, ze u viru je selekce velmi rychla. A prave to, co pises, ze to reaguje v realnem case a tudiz se uvolneni projevi rychle vyberem horsich variant. Co z toho plyne je jasne a neni to pro nas nic optimistickeho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 19:01

mike píše:Tohle by mohlo jit do vtipu, ale sem to patri taky. Vysvetleni pro pitomce, k cemu jsou rousky :D Vzal jsem to z americke diskuse, kde to jednomu pitomci, co ma sva ustavni prava, vysvetlovali. Pitomec se rozciloval, ze nejake aerolinky a obchody zavedly povinne rousky.

No ale venku by uz tie rousky fakt byt povinne nemuseli...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod dudy » stř kvě 6, 2020 19:07

Ha!
Vítej, ztracený synu...
:mrgreen:

A kuwa, už to sem per, ty svý trefný sarkasmy...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 19:10

@grco: to mas tezky. Ciste z hlediska sireni viru nemusely, pravdepodobnost, ze nekoho nakazeneho potkas nasobena pravdepodobnosti, ze na tebe prskne vira zrovna kdyz se budete mijet, je mala. Jenze jsou dalsi efekty. Psychologicky, kdyz vsude kolem sebe vidis lidi s rouskama, tak ti to pripomina, ze je vyjimecna situace a ze se mas chovat jinak (davat si odstup, nedruzit se s neznamyma lidma apod.). Dalsi je, ze kdyz bude rouska povinna jen nekde (MHD, obchody), tak bude vyrazne vic lidi, co ji zapomenou nebo "zapomenou" a vyrazne vic konfliktu s personalem (priklad ze zivota).

Ne ze bych z toho byl nadseny a vim, ze tenhle pohled je takovy apukovsky, ale proste je nutne pocitat s tim, ze 50 % lidi je podprumerne inteligentnich a 30 % uplne blbych.

BTW, vcera mi privezli nakup (kosik), ridic volal, ze uz jde ke dverim, a tak jsem tam sebehnul a az dole si uvedomil, ze jsem si nevzal rousku a zase klusal zpatky. I se zapomnetlivosti je potreba pocitat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 19:16

@dudy: hehe, diky, som daval inzerat, tak som sa vratil :D

@mike: jo, chapem, lenze nemozes zas proste vsetkych chranit proti ich blbosti, v inych statoch (napriklad Nemecko) pokial viem, tak je to povinne len v MHD a tak, ne venku, v dalsich je to len odporucanie, len niektore staty (ako CR) to maju nakazane...

a beriem to samozrejme z mojho sebeckeho pohladu, nevadi mi, ze su zavrete divadla, skoly, dokonca ani hospody, pracujem z domu uz od zaciatku brezna, jedlo objednavam z rohliku, do obchodov nechodim, ale ked niekam potrebujem uz nevyhnutne ist, tak je ta rouska fakt otrava a nemyslim si ani, ze je uplne zdrava, no a to ani nehovorim ake je to nahovno, ked idem na bajk...

samozrejme ked som uz mimo civilizacie, tak ju nemam, ale kym sa dostanem venku z brna, tak mi to chvilu trva...

takze sice furt nieco rozvolnuju, otvaraju obchody, ale to ja osobne mam uprdele, aj tak tam nepojdem, kym nebudu fungovat normalne, ale tie rousky, to mna osobne dost omezuje, a dost ma sere ked Vojtech tvrdi, ze budu povinne do polky cervna!!! :roll:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 19:27

Jenze tady nejde o ochranu blbcu, ale o ochranu ostatnich pred blbcema (skoda, ze to nejak nejde u voleb ;-)).

Tvuj pohled chapu, funguju podobne, pro mne taky neni tenhle stav zadna zasadni zmena. Akorat uz nemusim jednou tydne na schuzi, coz je celkem zasadni plus :twisted: Rousku taky hned za mestem sundavam a kdyz nekde jde, tak se mu proste obloukem vyhnu a vetsina to dela stejne. Ten kilometr a pul, nez dojdu za mesto, mi celkem nevadi, ale na kole bych se na to asi taky vykaslal a co vidim, tak to tak vetsina cyklistu dela. V obchodech a MHD mi to ale prijde spravne a zas takova otrava to neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 19:32

No asi tomu nebudes verit, ale ja som celkom slusny a tolerantny clovek, takze aj na bajku (narozdiel od poniektorych), ked idem cez obytnu cast (mesto), tak mam na ustach rousku, az ked vyjdem na cestu mimo brno, kde uz su auta len napriklad, tak si ju sundam.

A ano, v obchodech, MHD, kinach, divadlach a podobne klidne, s tym suhlasim, tam sa to da lahko aj vymahat, proste ta tam nepustia bez rousky.

Ale venku, este ked je teplo, tak je to hrozne. Minule som siel len 1km do obchodu a myslel som, ze zdochnem. Huba zaparena, a nakoniec ma aj tak nepustili, lebo som zabudol, ze medzi 8-10 nemozem...

Osobne tomu davam cas do toho 17.5., kedy skonci ten nouzovy stav. A potom uz ju budem asi nosit sebou, a nasadzovat len vo vnutornych priestoroch.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 19:37

Inak mna prave aj napadla este jedna vec, ze ci vlastne nie je lepsie to chytit teraz, ked aj tak nikam nemozem, a sedim furt doma, a len pracujem, ako to chytit neskor, ked sa vsetko uvolni, a budem chciet niekam ist, a namiesto toho budem lezat 3 tyzdne doma...

Ale nepoznam nikoho, kto by to mal :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 19:57

grco píše:No asi tomu nebudes verit, ale ja som celkom slusny a tolerantny clovek

Ja jsem ochoten verit leccemu, ale co ostatni? :twisted:

grco píše:... takze aj na bajku (narozdiel od poniektorych), ked idem cez obytnu cast (mesto), tak mam na ustach rousku, az ked vyjdem na cestu mimo brno, kde uz su auta len napriklad, tak si ju sundam.

Chapu, ale zrovna tady uz mi prijde pomer mezi pravdepodobnosti a neprijemnosti tak spatny, ze to skoro nedava smysl.

grco píše:Ale venku, este ked je teplo, tak je to hrozne. Minule som siel len 1km do obchodu a myslel som, ze zdochnem. Huba zaparena, a nakoniec ma aj tak nepustili, lebo som zabudol, ze medzi 8-10 nemozem...

:lol: kdybys jako kazdy slusny programator v tuhle dobu spal, tak se ti to nestane :twisted: Mozna mas blbou rousku. Ja v ni chodim bezne 1.5 km za mesto rychlou chuzi, zcasti je to do kopce a zadny problem. Ten jsem zaznamenal jen kdyz jsem zkousel behat do schodu, to uz nahore bylo trochu neprijemne. No a jinak na zacatku jsem v ni zkusil cely 8 km okruh a v pohode.

grco píše:Ale nepoznam nikoho, kto by to mal

Ja mozna jo, ale zatim to nemam jak overit. Spis doufam, ze to bylo ono, protoze jsem si to fakt "uzil" a tak hnusnou respiracni chorobu jsem jako dospely jeste nemel (10 dni 37 - 38, silene bolesti v nose a hlavy, dvoje ATB nezabraly, doktorka jen nechapave krcila rameny...), a tak at mam aspon protilatky. A ne, nechces to, uz je to pres mesic a jeste se necitim uplne OK. Nejhur to odnesla hlava, mozek odmital pracovat, v podstate jsem za 5 tydnu nebyl schopen nic udelat. A taky mi pak skoro 3 tydny nechutnalo jidlo, prisel jsem o cich a chut (uz se to nastesti spravilo).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 20:03

No ale toho viru sa tazko zbavime, takze je dost sance, ze to driv nebo pozdeji chytim. Ted je ale otazka kdy :)

A ja som mladsi a stihlejsi, tak nemusim mat taky zly prubeh jak ty :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 20:08

Kdyz bude vakcina, tak ne nutne. Navic viz vyse, casem se muzou vyselektovat neskodne varianty viru, ktere ani nepoznas.

Mel jsi jet do Italie na lyze :twisted: Mladsi jsi, jestli stihlejsi nevim, ja jsem pri tom shodil 5 kilo ;-) Navic jsi kurak. Ti pry maji mensi pravdepodobnost, ze to chyti, nikdo zatim nevi proc (nikotin nici vira?), ale zato kdyz to chytnou, tak to jejich znicene plice dorazi :twisted: BTW, mne to nejspis na plice nesedlo, nekaslal jsem ani nemel potize s dychanim, proto mne na testy neposlali, tenkrat to byla podminka (pozdeji uz ne).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 20:18

mike píše:Mel jsi jet do Italie na lyze :twisted:


Bol som, na Kronplatzu v unoru :twisted:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř kvě 6, 2020 20:20

Moc brzo. Nebo sis mel zajet na vylet do Bergama ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » stř kvě 6, 2020 20:22

Jj, ja som tento rok prave, ked je pandemia, paradoxne zdravsi jak po ine roky. Inak byvam vzdy v zime aspon jednou nemocny, a tuto zimu vobec. Zerem cecko a hlivu, neviem ci je to tym, alebo len nahoda :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod FrantaKrajta » stř kvě 6, 2020 22:41

mike píše:Ja mozna jo, ale zatim to nemam jak overit. [...] A ne, nechces to, uz je to pres mesic a jeste se necitim uplne OK. Nejhur to odnesla hlava, mozek odmital pracovat, v podstate jsem za 5 tydnu nebyl schopen nic udelat. A taky mi pak skoro 3 tydny nechutnalo jidlo, prisel jsem o cich a chut (uz se to nastesti spravilo).
Tak to jsi mel snad uplne vsecky klasicky priznaky - cich, chut, mozek, dlouha rekonvalescence, snad ne zadny trvaly nasledky :twisted: (vazne, to samozrejme nikomu nepreju!). A jo, je to slozity, nekdo infekci ani nepozna, nekdo muze mit lehoucky prubeh, nekdo tezsi jak treba Mike (pokud to bylo ono) a nekdo skonci s cytokinovou bouri (autoimunitni sok?) na ventilaci a hur. Ale zatim toho tolik nevedi, je to teprve chvili.

Zajimany byl rozhovor s nejakym virologem z AV CR, krome jineho mluvil i o tom (asi zjednodusim, nepamatuju presne), jak muze stejny virus s uplne stejnou RNA akorat v druhove (clovek, pes,...) ruznych hostitelskych bunkach byt postaven i docela rozdilne, mit i hodne odlisnou obalku (protoze ta je vlastne z te hostitelske bunky) a tim se i chovat uplne jinak. Pak mne dostavaji takova ty tvrzeni kardiochirurgu a podobnych "expertu", ze to je ze stejne rodiny jako chripka (neni) a pod., proste u viru fakt dopredu vubec nevis a u neceho, co se siri exponencialne, zatimco reakce jsou pouze linearni, mi prijde predbezna opatrnost hodne na miste (zmatecne reakce vlady a podobne zde fakt resit nebudu, to, ze reagovali totalne amatersky snad vidi kazdy)

@Grco, mel sis poridit tu 3D tistenou polomasku s vymenymi filtry (VUT Brno?), v te se mi dychalo mnohem lepe, nemas mokry filtr hned na obliceji, dobre tesni (kdyz vyberes spravnou velikost) a muzes si ji opatrne teplem natvarovat primo na tvuj nos, fakt mnohem lepsi :)

Jinak dost lidi porad nechape (i pres ten krasny obrazek z USA s pochcavanim kalhot, co postoval Mike) hlavni duvod jakychkoliv rousek, ze nechrani tebe, ale ty ostatni (kdyz ji nosti aspon trochu spravne). Pokud snizi obycejna, doma usita rouska riziko prenosu virozy treba o 50%, tak pokud ji maji oba lidi, uz je to celkove o 75%. A protoze virozy se opravdu nesiri linearne, tak ta celkova efektivita v muze byt komunalne jeste mnohem vetsi nez tech 75% z prikladu (i mensi snizeni viru muze mit vetsi vysledek). Samozrejme, nekde sam v lese nebo desitky metru od lidi v lesoparku to fakt nosit nebudu, ale i na ulici mi to prijde jako porad dobry napad :) To, ze by "infikovana" rouska byla vetsim nebezpecim pro nositele je sice mozne, ale porad i ta "infikovana" rouska spis snizi nebezpeci jejiho nositele pro ostatni, pokud se neprokaze jinak, protoze fyzika :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv kvě 7, 2020 0:24

FrantaKrajta píše:Tak to jsi mel snad uplne vsecky klasicky priznaky - cich, chut, mozek, dlouha rekonvalescence, snad ne zadny trvaly nasledky

Vsechny ne, chybely ty plicni (kasel a dusnost). Nastesti, kdyby se mi v plicich delo to, co v nose, tak bych to asi nerozchodil. Nasledky snad budou jen prechodne, ale kdyz jsem ani po mesici nebyl schopen programovat, proste to neslo (asi jako kdyby ti na benchpress dali 200 kilo, s tim nehnes), tak jsem z toho nemel dobre pocity. Nastesti uz muzu a zas mne to bavi, sice jeste mivam potize s pameti, ale lepsi se to. Holt byl ten sileny zanet v nose moc blizko mozku.

FrantaKrajta píše:Ale zatim toho tolik nevedi, je to teprve chvili.

On hlavne nikdo nevi, co to udela zrovna s nim. Mlady zdravy clovek si muze myslet, ze to da levou zadni, pak se mu zacne srazet krev, mrtvice a konecna. Co jsem cetl, tak v podstate bez varovani. Nebude to asi moc caste, ale reakce tela jsou proste ruzne.

FrantaKrajta píše:mi prijde predbezna opatrnost hodne na miste (zmatecne reakce vlady a podobne zde fakt resit nebudu, to, ze reagovali totalne amatersky snad vidi kazdy)

Mne taky, ale pockej, jak se casem estebak zbavi stale vice nepopularnich zakazovacu, zrusi rousky a bude se tvarit jako zachrance naroda pred virem.

FrantaKrajta píše:To, ze by "infikovana" rouska byla vetsim nebezpecim pro nositele je sice mozne, ale porad i ta "infikovana" rouska spis snizi nebezpeci jejiho nositele pro ostatni, pokud se neprokaze jinak, protoze fyzika :D

Si obcas precti nejakou diskusi a uvidis spoustu "argumentu" proti rouskam. Treba fyzika, virus je prece mnohem mensi, nez otvory latce a tudiz ji projde jako nic (ze se nesiri sam, ale na kapenkach, neberou v uvahu). Cast lidi je proste fakt blbych a nechapou a cast zas na ostatni kasle, rousku nosit nechce, a tak si vymysli cokoliv, aby nemuseli. U nekterych mi prijde, ze predvedcuji sami sebe, ze to nefunguje, jen aby si svou bezohlednost omluvili. Ale neni to u nas tak zle, v USA je to podstatne horsi. Cim blbejsi, tim vic se ohani svyma ustavnima svobodama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv kvě 7, 2020 8:47

mike píše:Ale neni to u nas tak zle, v USA je to podstatne horsi. Cim blbejsi, tim vic se ohani svyma ustavnima svobodama.
Nejvice me dorazilo, kdyz jsem nekde videl diskuzi (v USA, ale do podrobna jsem to necetl, na to jsem nemel zaludek), kde nekteri zurili proti rouskam s argumentem, ze je prece jejich zakladni lidske pravo se nebranit nakazeni nejakou nemoci a proto nikdy nebudou nosit rousky...

Ono to v USA (ale stejne tak jeste stale ve WHO a mnoha jinych statech) stale lidi nechapou, ze to (prakticky) nechrani nositele, ale ostatni. Resp. nechapou, jak by jim mohl nekdo naridit neco kvuli ochrani JINYCH, ze to je poruseni JEJICH (co to nechteji) lidskych prav - se nakazit, vyz vyse. ](*,)
FrantaKrajta píše:Pak mne dostavaji takova ty tvrzeni kardiochirurgu a podobnych "expertu", ze to je ze stejne rodiny jako chripka (neni) a pod.
Vsak to pekne rekl jeden z autoru te "protivyzvy" jako reakci na "Vyzvy lekaru z UK" nebo jak to bylo. CCa ve smyslu, ty signatari jsou vsichni kapacitami ve svem oboru, ale ten je u kazdeho z nich hodne vzdaleno od epidemiologie a imunologie, proto je jejich chapani trocha mimo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod grco » čtv kvě 7, 2020 8:52

S tymi rouskami venku to ja vidim takto. Samozrejme 3 experti povedia 3 rozne veci, takze clovek si z toho musi nejak vyberat, co dava zmysel.

Mne osobne z toho vsetkeho vychadza, ze riziko prenosu je najvacsie pri dlhodobom strete s nakazenym clovekom. Keby sa to prenasalo uz ked okolo niekoho, este navyse bezpriznakoveho, len prejdem, tak to podla mna mame uz davno vsetci.

To je rovnake, jak sa niekto boji, ze sa to prenasa dotykom cez veci, lebo boli studie, ze tam moze zit ten virus aj 3 dni. Lenze ked testovali nebalene rohliky namatkovo, tak nic nenasli. Nevravim, ze ta studia je spatna, ale oni zas testovali urcity extrem, jak najdlhsie to dokaze prezit. Ked clovek ale vezme do uvahy dalsie faktory, tak to riziko nakazy dotykem cez 3. vec je podla mna tiez velmi male, ked si umyvam ruky. Pretoze znova, ak by ten virus zil 3 dni na konzerve s fazolemi, tak to uz tiez mame vsetci. To by musel niekto v tom obchode predomnou na tu konzervu primo nakaslat a ja ju potom oblizat. Pretoze jak sa zhoduju aj experti, ide aj o velkost tej "naloze".

A vzhladom na toto si myslim, ze riziko nakazy venku, a nemyslim venku na festivale, ale venku pri ture/sporte je aj bez rousky minimalne. Protoze, nemocny clovek s priznakama, ktory vykasliava ten virus do vzduchu asi na tom kole venku nebude, lebo bude lezat doma. Vetsina tych ludi venku je zdrava, alebo aspon bezpriznakova, to znamena, ze nekasle kapenky do vzduchu kolem. Takze aby som to chytil, tak by to musel byt niekto nakazeny, s priznakmi, ktory mi nakasle do xichtu akurat v tom momente, ked idem okolo neho. To by mozno ta rouska vtedy pomohla, ked ju budeme mat obaja, ale inak si fakt myslim, ze je hodne mala sanca to chytit.

Preto tvrdim, ze venku tie rousky nemaju zmysel.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv kvě 7, 2020 9:22

mike píše:Nejhur to odnesla hlava, mozek odmital pracovat, v podstate jsem za 5 tydnu nebyl schopen nic udelat.
Na toto bacha, snad to plne prejde.
Ja jsem si neco podobneho vsiml pote, jak jsem mel najednou bakterialni infekci nekde v tele a virovou nekde v oku (s presahem i mimo). Po vice-mene odezneni mi zustala jedna vec - mozek obcas neni ochotny jit do jemnych detailu, resp. jako by si filtroval, co je PRO NEJ dulezite a co ne. A co neni, tam proste vypne a odmita pracovat. Projevovalo se to napr. na vyuce anglictiny - na uroven, co potrebuji v praci je to v pohode, kdyz ale zacal lektor vysvetlovat veci, jemne nuance, ktere nikde bezne nevyuziju, jednoduse si na ne mozek vykaslal. Presto, ze jsem to znal i z drivejska, kdyz jsem chtel napsat nebo rict neco i s tema nuacami, mozek jednoduse vypnul a rekl NE, tohle ode mne nechtej. Dokonce i kdyz jsem si otevrel sesit a bylo to tam napsane, jak, tak se zdrahal to prevest do napsane/vyrcene formy. Nobo v praci, kdy bylo treba resit nejake prilis jemne detaily, ktere ale nebyly tak dulezite k vysledku.

Nejhorsi ale je, ze toto stale zustalo (ja tam stale citim, ze ta infekce v oku neni uplne pryc...) a jakmile vice zatizim telo nad nejakou hranici, hlava zase nabehne na tento "usporny" rezim.
Coz se na horach projevuje napriklad tim, ze odmita nachazet nejake male, jemne stupy a chyty, smerem dolu (ne kvuli nejake vysce nad zemi ale protoze to nemam primo pred ocima) mi trva mnohonasobne dele najit pod sebou i velky a jasny stup a musim si kazdy krok a chyt nekolinasobne zkontrolovat, ze je to opravdu dobre. Takze v dusledku toho uz na feraty radeji vubec nechodim, v tezsim terenu mi trva sestup nasobne dele a pod. A taky kvuli tomu si musim setsakramentsky hlidat, abych sve telo nepretezil vice nez je unosne (toto je zase dusledek jine, davnejsi infekce a problemu po operaci, kdy po pretizeni se zacinaji projevovat skryte loziska zanetu, resp. organizmus nabehne na jejich potirani a mozek uz nema "silu" se venovat i tem detailum).
Jenze toto clovek zjisti az kdyz se do tech situaci dostane - a prvnikrat je to dost neprijemne. Najednou zjistis, ze se na sebe nemuzes spolehnout stejne jak predtim...

Proto Ti casem doporucuji si vyzkouset nekde venku na horach, jestli ses z toho dostal uplne a neco podobneho Ti nezustalo. Jen aby Te to neprekvapilo nekde v tezkem terenu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv kvě 7, 2020 9:35

@grco: ve Tve uvahy mas hodne pravdy, ale ne vzdy to tak je.
grco píše:bezpriznakova, to znamena, ze nekasle kapenky do vzduchu kolem.
Jenze to jeste neznamena, ze se z jeho dychani ten virus ven nedostane. Jen ho bude ve vzduchu min, resp. v mensi koncentraci a asi prezije min nez kdyz je vykasle.
Problem v takovych pripadech asi nebude, kdyz se s takovym clovekem na ulici jen mines. Ale problemem byt muze (a to jeste vice napr. na horach na stezce), kdyz jdes delsi dobu rel. blizko za takovym clovekem nebo proti nemu ale po minuti jdes stejnou cestou jako on opacnym smerem. Tehdy si vystaveny "jeho dechu" mnohem delsi dobu nez pri obycejnem setkani.
Popisoval jsem zde, jak pri ceste na Lysou se nedala skupinka nekolika lidi predejit (bo uzka hluboka stezka ve zrmslem snehu, jedina moznost predjeti by byla, ze se zastavi a stoupnou si mimo stezku, obehnout je neslo, snih byl moc hluboky na to). Oni na pusteni kaslali, i kdyz bylo evidentni, ze jsou mnohem pomalejsi. Tak jdes za nima napr. pul hodinu. Stejne tak pomalicky dobihas do kopce skupinku lidi bez rousek, i kdyz je potom predjedes. Samozrejme, zde je horsi, ze do kopce se zadychas, tj. dychas vice, dostanes ven vice viru, pripadne namahou obcas i zakasles.
V takovych pripadech ma rouska velky smysl - ale musi si je dat hlavne ti vepredu, resp. vlastne Ty taky, protoze az se minete, tak budes vepredu Ty :wink: Jeste predpokladam, ze za bezvetri, kdyz fouka silny vitr, hlavne bocni ke stezce, tak je to o necem jinem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » čtv kvě 7, 2020 11:05

grco píše:No asi tomu nebudes verit, ale ja som celkom slusny a tolerantny clovek, takze aj na bajku (narozdiel od poniektorych), ked idem cez obytnu cast (mesto), tak mam na ustach rousku, az ked vyjdem na cestu mimo brno, kde uz su auta len napriklad, tak si ju sundam.


Takhle jsem to delal po vyhlaseni povinnosti tech rousek, a podle me to tak delala vetsina cyklistu, ale uz nekolik tydnu pokud vim plati, ze se muze sportovat bez rousek pokud udrzis odestup, coz podle me bez problemu plati treba pro cyklistiku, ostatne i pro turistiku, jen u toho kola to vicemene znamena, ze bez pocitu vinny muzes jet bez rousky, s tim ze mas rousku nekde po ruce. Mozna nejaka preplnena mestska cyklostezka by z principu a nesobeckeho pristupu mohla byt rouskova, ale jinak bych to neresil, stejne tak jako to stale dela vetsina lidi s prochazkama v prirode, ze si nasazuje rousky kdyz mijis lidi, a jak jsem tu psal, delala a dela to tak vetsina. Minout nekho na kole na chodniku mi prijde ze se nebezpecnost opravdu blizi nule pro oba.
Navic uvazuji, ze i v ramci bezpriznakovosti, si nemyslim, ze by moc lidi chtelo s koronavirem v tele sportovat, takze povazuji cyklisty, bezce za celkem mene nebezpecne :)
Naposledy upravil scinkk dne čtv kvě 7, 2020 11:08, celkově upraveno 2
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví