Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 18, 2024 10:53

Etheric píše:Čína je v dnešní době obrovská hrozba a to nejen co se týče jejich experimentů s viry.....

Jo je to tam docela bordel, me spolucestujici vypravela, jak byla par let zpet v Cine a ze jeji kolegyne nechutne krkala a tak divne potahovala ze se malem z ni po... ale musela to vydrzet.
Na ulici celkem bordel na to jak vse hlidaj.
Lidi a nalada takova spis zklesla, byla citit otravenost.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod lojzmen » čtv led 18, 2024 11:20

Ta genetická odchylka 20% je, že když spike se připojí na tuším AC32, hned vedle na povrchu buňky se vytvoří něco, co tomu zabrání.
Víc jsem si z článku nezapamatoval.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2024 15:26

ripper6 píše:Koukl jsem po delsi dobe, to opravdu stale tu resite covid?

Covid resime proto, ze aktualne u nas probehla nebo mozna jeste probiha docela slusna epidemie. Sice uz nastesti neni videt v nemocnicich a na pohrbech, ale chytla to spousta lidi. Podle nekterych udaju nejvic od uplneho zacatku. Vazne nasledky to uz nastesti moc nemiva, ale furt je to horsi, nez bezna viroza a cloveka to vyradi z outdoorovych aktivit na dobu delsi, nez je prijemne. Mne to zrusilo Vanoce a jeste furt se necitim uplne OK. Nastesti uz aspon citim ;-)

A ne, fakt nikdo neresi zadne potvrzeni, rousky nebo biologicke zbrane, to si prosim nech na jina fora a diskuse ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv led 25, 2024 13:12

hmm dobra diky za odpoved.
Jen teda podle ceho poznas ze mas covid nebo chripku? :)
Lidi jsou bezne v zime nemocny, kaslou neco. To bezis s tim kaslem a rymou k doktorovi? :D

Ja jsem prave nic nepoznal a nikdo mi nic tak nerikal, jen vzdy prislo ze kucka, ma rymu a bere nejaky antibiotika a proto nemuze ven.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » čtv led 25, 2024 14:15

ripper6 píše:teplota vody -1

:(( není to už pak led?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus

Příspěvekod milarepa » čtv led 25, 2024 14:43

covid se od chřipky liší tím, že tě více zjebe, a takovým jeho typickým příznakem je ztráta čichu.

Když jsem měl nedávno pocit, že jsem nějaký slabý, bo jsem se na tréninku trápil, tak jsem to testoval tak, že jsem si vždycky čuchnul k mokrým běžeckým botám po doběhu, a měl jsem jistotu, že covid to rozhodně není :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 15:04

milarepa píše:covid se od chřipky liší tím, že tě více zjebe, a takovým jeho typickým příznakem je ztráta čichu.

A aspon castecne i chuti. Cich mi to ovsem vypnulo uplne.

ripper6 píše:Jen teda podle ceho poznas ze mas covid nebo chripku?

Ukazal mi to test. Test jsem si delal proto, ze po tydnu od zacatku mi znicehonic vypnul cich a rozbila se chut. Do te doby jsem si myslel, ze je to chripka. Tohle byl typicky priznak prvnich variant covidu, s omikronem to vymizelo, ale aktualni varianty to zase delaji.

ripper6 píše:To bezis s tim kaslem a rymou k doktorovi?

Jakym kaslem a rymou? To nejsou typicke priznaky covidu (ani chripky), ja jsem je ted skoro nemel. A ne, k doktorovi nebezim, stejne by mi nepomohl. Test si muzes udelat doma, stoji par korun. Tohle byl nejaky hodne stary a prekvapive zafungoval.

Rekl bych, ze si pletes bezne virozy, ktere se projevuji rymou a kaslem, s chripkou a covidem, ktere se projevuji spis unavou, bolestma svalu a kloubu, horeckama a nekdy i strevnima potizema. A jsou vyrazne horsi a nebezpecnejsi, nez ty bezne virozy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv led 25, 2024 15:09

milarepa píše:covid se od chřipky liší tím, že tě více zjebe, a takovým jeho typickým příznakem je ztráta čichu.
Promin, ale obecne ani jedno z toho neni pravda.

Muze (a to hodne casto) Te "vice zjebat", ale nemusi. Muzes jej mit a nemit zadne priznaky ani problemy a taky muzes byt na tom uplne stejne jako s jakymkoliv jinym respiracnim onemocnenim. A ano - casto Te muze vyradit vice nez bezna chripka.
U covidu je nejhorsi vysoke procentu dlouhodobych a vubec ne zanedbatelnych problemu - i ted. Long Covid.

Na druhe strane - i chripka muze mit hodne vazny prubeh i u jinak zdraveho cloveka, muze jej odrovnat na nekolik tydnu, muze jej poslat s tezkym prubehem do nemocnice a taky jej muze i zabit.

Ale ztrata cichu neni obecnym typickym priznakem covidu - ano, casto se to stane, ale vetsina lidi s covidem to nema. Takze ne - i kdyz si cichnes k bezeckym botam a odpadavas ze smradu, klidne covid mit muzes (a naopak, i s jinym respiracnim onemocnenim muzes mit ztratu cichu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod irem » čtv led 25, 2024 15:41

Apuko, nenic mi strategii! Prave jsem si sestavila plan, jak svoje boty (s nimiz udajne nejde bydlet :roll:) budu branit argumentem, ze je to (ehm, diky opakovane pouzitelnosti) levny, spolehlivy a ekologicky test na covid :lol:

(mas samozrejme pravdu, ze ztratu cichu zpusobuji i jina onemocneni, nicmene u covidu je to porad mnohem castejsi, takze indikator to je dobry)
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 15:46

@apuka: :roll: chapes, ze pri bezne konverzaci byva rec o prevazujicich vecech a neresi se vsechny obecne moznosti? Z tohodle hlediska ma milarepa pravdu, protoze kdyz uz dostanes priznakovy covid tak, ze ho poznas, tak te zrusi vic a na dyl, nez bezna viroza a poznas ho mj. podle toho, ze prijdes o cich. Jisteze existuji i bezpriznakove prubehy nebo tak lehke, ze je resit nebudes, ale o tom rec neni a ani nebudes vedet, ze jsi covid mel.

apuka píše:Ale ztrata cichu neni obecnym typickym priznakem covidu - ano, casto se to stane, ale vetsina lidi s covidem to nema.

Nekde jsem videl pruzkum, podle ktereho nemas pravdu. Ztrata cichu byla jednim z hlavnich priznaku a projevoval se u nadpolovicni vetsiny lidi. Nejspis slo o prvni varianty, s omikronem se to zmenilo, ale aktualni to zas dela. Pruzkum nemam, ale co jsem slysel, tak lidi, co to ted meli, o cich prisli snad vsichni.

Kazdopadne, uvaha je nasledujici: je mi blbe a prisel jsem o cich => asi mam covid. Opacne to neplati, implikace neni ekvivalence.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv led 25, 2024 16:15

Tak snad nepřijde ten virus X. Jináč, já ležel s hnusnym Covidem v prosinci 2023.

Na jaře 2020 jsem dostal Alphu (Wu Chan) tehdy jsem se netestoval, ale dle předešlých zkušeností s virózama jsem si řekl, že tohle je jiné. Průběh docela ušel, taková zvláštní slabost, částečné nechutenství. Na jaře 2021 jsem dostal od šéfa Omicron, tentokrát to už bylo potvrzené testy. Horečky, slabost, bolest kloubů a svalů. V prosinci 2023 jsem dostal "něco", vzhledem k předchozím zkušenostem jsem si test ani nedělal a rovnou začal žrát vitamin D, Isoprinosine a Vilcacoru. Za pár dní byl klid, ale bohužel to pak plynule přešlo v zánět průdušek a nasadili mi ATB. Naposledy jsem měl ATB asi před 5 lety, tak jsem se ani moc neošíval a nechal jsem si je napsat. V práci leželo na ATB několik kolegů, tak jsem to asi zase chytnul v práci.

Nad tečkou jsem zatím vzhledem k věku, prodělaným Covidům a vlastnímu "světonázoru" neuvažoval. Ale pár měsíců jsem to měl ve společnosti těžké :mrgreen:
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne čtv led 25, 2024 16:21, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 16:19

Prisel jsi ted o cich a chut?

Ja jsem vitamin D zvednul z 1000 UI, co beru od podzimu, na 2000 a zda se, ze mi to dela dobre celkove, takze u toho do jara asi zustanu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv led 25, 2024 16:27

2 Mike

tentokrát jsem o čich nepřišel, ale stala se mi jiná divná věc. Asi 14 dní jsem měl po vstání z postele motolici. Vůbec jsem nevěděl proč, jestli kvůli tlaku, nebo jinéí zdravotní indispozici, nebo jestli nemám nádor na mozku?! :D už jsem si pomalu říkal, že si teda zahraju na hypochondra a půjdu třeba na CTéčko, ale pak to najednou samo zmizelo a žádnou motolici už naštěstí nemám. Někde jsem zaregistroval, že poslední verze Covidu mohou částečně poškodit i nervovou soustavu
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 16:29

Nejen posledni verze, vsechny. Mne velmi rozhodila mozek prvni verze na jare 2020, ted to proti ni bylo v pohode. Ona i ztrata cichu a chuti je poskozeni nervu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod DrZkaza » čtv led 25, 2024 22:06

Tak moje zkušenost je taková, že ztráta čichu a chuti, v mém okolí byla u koronaviru spíš výjimečným příznakem. A my si naopak udělali závěr, že kdo ztratí čich, tak má vyhráno, protože má lehký průběh. A tím to nějak negeneralizuji, jen je to zkušenost z bezprostředního okolí.

Konkrétně já měl koronavirus minimálně dvakrát (potvrzeno testem).

Poprvé jsme ho chytli jako širší rodina někdy v první vlně. Čtrnáct dní mordoru s takovou tou typickou úlevou po pár dnech, po nichž přijde druhé kolo s ještě horším průběhem. Nejhorší byla kombinace silných bolestí hlavy a vydatného kašle. Tu kombinaci jsem snášel fakt špatně. Naštěstí malé děti se z toho dostali poměrně rychle a nesli to možná nejlíp. Tchán skončil v nemocnici na kyslíku a dost jsme se o něj báli.

Po druhé jsem ho měl asi po roce a to jsem zjistil jen tak, že jsem přišel o čich a měl pozitivní test. Jinak mi vůbec nic nebylo a chuť mi zůstala.

A jsem přesvědčený, že jsem ho měl i teď v prosinci, protože mi bylo docela zle, bolesti v krku, dva dny horečky, únava celého těla a hlavně vytrvalý kašel, který mi nakonec vydržel asi do půlky ledna a občas zakašlu ještě teď. Test jsem doma neměl a když mě žena donutila jít doktorce, tak ta test neřešila. Podle ní to byly ucpané dutiny a poslala mě na ORL. Na ORL dutiny totál na pohodu, ale zas se jim nelíbil krk, co byl dle praktické v pohodě. Když jsem naznačil, že je to možná Covid, tak mě ani jedna doktorka na test neposlala a dál to neřešila. Dostal jsem nějaké prášky na krk a šel domů. Žádná ztráta chuti ani čichu.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Koronavirus

Příspěvekod lojzmen » čtv led 25, 2024 22:51

Protože jsem technik a na dojmy nedám, mám test doma v záloze.
Test na kovid je v lékárně za 65Kč, s chřipkou asi 85Kč.

Na pracovišti jsme se testovali furt a ignorovali roušky.
Sám jsem byl překvapen, že první kovid jsem měl až 2.12.2023. Potvrzeno dvěma různými testy.
Už jsem tu psal, první den bolest hlavy a tři dny bolest člověka se zvýšenou teplotou.

Následky - jenom nějaká slabost, raději jsem se preventivně šetřil prvních 14 dní.

Ale až teprve teď, cca po 40 dnech od covidu, cítím, že mohu fungovat, jako dřív.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát led 26, 2024 0:48

DrZkaza píše:Tak moje zkušenost je taková, že ztráta čichu a chuti, v mém okolí byla u koronaviru spíš výjimečným příznakem. A my si naopak udělali závěr, že kdo ztratí čich, tak má vyhráno, protože má lehký průběh.

Mne se to v obou pripadech (jaro 2020 a zima 2023) stalo az pote, co hlavni priznaky v zasade skoncily. 12 a 7 dni od zacatku. Pricemz v prvnim pripade byl prubeh nejhorsi viroza v zivote, v druhem asi jako chripka. Co jsem slysel od znamych, tak se ztrata cichu taky objevila az ke konci.

lojzmen píše:Ale až teprve teď, cca po 40 dnech od covidu, cítím, že mohu fungovat, jako dřív.

Mne to trvalo o neco min, v nedeli jsem byl po 28 dnech na sneznicich, coz je docela zahul, a bez problemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » pát led 26, 2024 7:38

mike
kamoska taky ztratila cich, ale hlavne mela koronavirus nekdy v te prvni vlne, na vanoce a v lednu mela zkouskovy na VS a rikala, ze najednou neni schopna se ani ucit, ze to do hlavy neleze, jako by sotva zvladala cist... a to byla jeste zvykla se predtim ucit z dalkovyho nejakyho vzdelavani, na BC sla jeste proto, ze ji chybelo, ze se po praci nic neuci :D takze u ni byla latka fakt hodne vysoko a ten propad mela taky s cim porovnat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pát led 26, 2024 10:54

EjdouuRotacak píše:stala se mi jiná divná věc. Asi 14 dní jsem měl po vstání z postele motolici. Vůbec jsem nevěděl proč, jestli kvůli tlaku, nebo jinéí zdravotní indispozici, nebo jestli nemám nádor na mozku?!
Pises, ze Ti to "neco" preslo na zanet prudusek, na ktere jsi dostal ATB.
Ta "motolice" se TI klidne mohla stat i z tech ATB. Jsem ted dobral dvoje ruznych ATB (na jiny zanet, ne prudusek) a u obou bylo uvedeno jako vedlejsi ucinky moznost motani se hlavy (trocha jinymi slovy). Mne se zamotala po prvni tabletce druheho ATB, potom to bylo uz lepsi - ale stale i po 10-ti dnech od zacatku uzivani se mi obcas tak divne "zaplave svet", hlava se mota ale jen tak "jemne". I proto moc nemohu byt ted za pocitacem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pát led 26, 2024 11:04

mike píše:@apuka: :roll: chapes, ze pri bezne konverzaci byva rec o prevazujicich vecech a neresi se vsechny obecne moznosti? Z tohodle hlediska ma milarepa pravdu, protoze kdyz uz dostanes priznakovy covid tak, ze ho poznas, tak te zrusi vic a na dyl, nez bezna viroza a poznas ho mj. podle toho, ze prijdes o cich. Jisteze existuji i bezpriznakove prubehy nebo tak lehke, ze je resit nebudes, ale o tom rec neni a ani nebudes vedet, ze jsi covid mel.
...
Kazdopadne, uvaha je nasledujici: je mi blbe a prisel jsem o cich => asi mam covid. Opacne to neplati, implikace neni ekvivalence.
Nevim, jestli jsi si vsiml, ze ja jsem rozporoval prave tu opacnou implikaci, jak to bylo v milarepovem prispevku - vlastne trochu upravene (pridal jsi dalsi podminku "kdyz uz dostanes priznakovy covid") :wink:. Tak moc se neohanej s implikaci a ekvivalenci :wink:

Jinak stale si stojim za tim, co jsem psal - kdyz Ti je "blbeji", tak vubec neni pravdepodobnejsi, ze mas covid a stejne tak u covidu zdaleka nemusis ztratit cich. Uz tady psali, ze v nekoho okoli skoro nikdo neztratil cich, v mem (pracovnim i jinem) okoli je to naprosto stejne - ztrata cichu nebo chuti byla vyjimecna.

Jo - nevim, jak je to ted, moc to nesleduji, ale pred nejakym tim mesicem, kdyz se zacalo psat o tom, ze se nova verze covidu zase siri, tak se (na Ostravsku hodne) sirili "divne" respiracni infekce - s citelne tezsim a delsim prubehem nez bezna chripka a covid to nebyl. Hodne lidi to tehdy tady polozilo a hodne lidi mluvilo o tom, ze takovou chripku jeste nikdy nezazili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát led 26, 2024 16:19

Mawenzi píše:najednou neni schopna se ani ucit, ze to do hlavy neleze, jako by sotva zvladala cist...

Jj, to je ono. Spravilo se ji to uplne? Mne to prislo, ze mozek poskozeny infekci se snazi regenerovat a odmita delat cokoliv jineho. Jako kdyz snis neco spatneho, tak zaludek pak taky odmita cokoliv, nez se da doporadku.

apuka píše:stale i po 10-ti dnech od zacatku uzivani se mi obcas tak divne "zaplave svet", hlava se mota ale jen tak "jemne". I proto moc nemohu byt ted za pocitacem.

Mozna by sis mel zajit pro dalsi davku, jistota je jistota :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » pát led 26, 2024 16:32

mike
myslim, ze zpravilo, zitra se ji na vylete zeptam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » sob led 27, 2024 16:02

Prvni covid prosinec 2020 - bez cichu, na mozku to bylo znat, hur se ucilo na zkouskovy, ale spis neschopnost se soustredit na uceni. Druhy covid leden 2022, bez cichu a "pocit mlhy na mozku asi mesic", vnimala intenzivni zpomaleni mozku, velka unava a vycerpanost, zkouskovy na hrane. Treti covid prosinec 2023. Tam vpodstate bez nasledku. Porad ma ale pocit, ze neni 100% ready jako pred prvnim covidem, ale uz je tak nejak v norme a bez velkych omezeni. Hodne ji na soustredeni a praci pomohl doplnek madmonq - dlouhodobe. Rikala, ze by se bez toho asi nezvladla ani tak dobre naucit ani na bakalarku. (je ji 43+/-).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » čtv úno 8, 2024 9:59

oodoow píše: :(( není to už pak led?

pres noc bylo -4, jezero nezamrzlo a bylo rano ok. Paradoxne na vzduchu a bos na snehu to bylo nejvic znat. Takze ta voda je mnohdy teplejsi.

Nevim zda to ma vliv, ja ztratu chuti nebo cichu jsem nezaznamenal :)
Pokud neco dostanu, tak je to vetsinou na den, hned to predam dal a jsem zdravej.
To ma ted pritelkyne, dva mesice uz kasle ale hodne jako kdyby to byla tubera nebo neco tak.
Chut mela zmenenou, ale rika ze cich ma.
Testy nebo doktora resit nechce, takze to neresi, sama se z toho jednou uzdravi.

Kamarad byl u me nemocny, mesic totalne na vanoce v haji, ja rikal no je blby jestli to tu nekde zanechas, odnese to pritelkyne. No bral na to i antibiotika.
Ja verim ze nic uz nedostanu, mam vlastni stit, ktery jsem udelal na zacatku roku 2023 8)
Slozilo to i kamaradku, co je odolna z nemocnice (je zvykla ze musi i nekdy v blbem stavu do prace, nema tam kdo byt a pomahat lidem). Co to mela nevime, ona na to neni ze byse testovala.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví