Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát pro 3, 2021 19:04

Medak píše:Ostatně na RTG jsem byl naposledy před 2 týdny se špuntem ... a podepisoval jsem samozřejmě prd.

Jelikoz jsem si v Alpach poridil par zlomenin, tak jsem tech rentgenu absolvoval celkem dost jak u nas, tak v Italii a samozrejme jsem nikde nic nepodepisoval. A to mne naposled v Italii prorentgenovali uplne celeho a pak jeste ultrazvuk. Podepsal jsem akorat ucet pri odchodu z nemocnice druhy den a za to mi dali CDcko se vsemi temi snimky :)

Informovany souhlas jsem podepisoval akorat pred lety pred operaci v celkove anestezii, tam je to normalni. Ovsem na tu operaci jsem sel dobrovolne a z vlastni vule (teda, zenska mne dokopala... ;-)).

V apukavesmiru by nikdo pricetny zit nechtel, tam se bez razitka ani neuprdnes, ale bohuzel se obcas prolina s nasim. Zrovna mne uhani nase HR, ze potrebuje papir o vstupni prohlidce. Vzhledem k tomu, co delam(e) je to nesmyslna formalita, ale firma pry za to muze dostat slusnou pokutu. A moc se mi nedari ji vysvetlit, ze ted fakt neni vhodna doba na chozeni k doktorovi kvuli takove kravine (a ze kdyz to pockalo rok a pul, tak to snad jeste do jara pocka...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » pát pro 3, 2021 19:23

apuka ... mě z tebe jebne, ty fakt nevíš co vlastně píšeš. Tedy ano, existují zákroky, při kterých je vyžadován písemný souhlas. U mne například pokaždé, když jsem šel do limbu. V DRTIVÉ většině případů ale žádný písemný souhlas vyžadován není, pochopitelně , neb i v tebou postovaném článku se to píše jasně ...
A contario lze dovodit, že souhlas lze udělit pouze ústně nebo konkludentně, jestliže pro něj není výslovně vyžadována písemná forma. Pro zjednodušení udělování informovaných souhlasů, u nichž není vyžadována písemná forma, platí dle občanského zákoníku vyvratitelná domněnka, že byl souhlas udělen.

By se z toho v těch ordinacích a špitálech taky museli zbláznit.

Pokud jsi souhlasil s nějakou aplikací do hlavy, tak chápu, že písemný souhlas požadovali. U MRI kolena ho nechtěli ani jednou, a to RTG, o kterém jsi také psal, je už úplná blbost, těch RTG jsem už pár párů měl, a špunt už pár taky (to u sportovců musí bejt:-))) a NIKDY a NIKDE jsem nic nepodepisoval. Stejně tak ne u odběrů krve, očkování proti tetanu, punkcím z kloubu, nebo různého řezání a podobného blbnutí. V podstatě u žádného zákroku, který se prováděl ambulantně a při mém vědomí. A že se jednalo jak o ordinace, tak špitály typu Bulovka, ÚVN, František nebo Homolka.

Takže tvé tvrzení ... "Stejne tak, kdyz jdes dokonce na rentgen nebo MR, CT, ... musis podepsat, ze se zakrokem souhlasis." ... je prostě lež. I když u té MRI, když tedy pominu pár opravdu specifických případů, ti klidně to tvé obvyklé ostravské specifikum uznám, vy jste možná fakt jiný svět:-))), ale jak někde v ČR běžně chtějí před RTG písemný IS ... to už nevěřím ani u té Ostravy:-))).


Jinak jsi mi furt neodpověděl na ty mé výhrady k tomu seznamu, resp. jak se podepisuje takový informovaný souhlas u těch mnou uváděných příkladů výkonů a co by podle tebe v takovém souhlasu mělo jako být:-))). Jako ... Dávám IS k ošetření kvadricepsu. ... jo? A to bych jako dal souhlas k čemu?:-).
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » pát pro 3, 2021 19:36

Jinak ...

Blb Vojtěch vyhlásí povinné očkování.
Všem navzdory, jak budoucí vládě, tak i třeba České vakcinologické společnosti.
Krom toho šéf Pfizeru potvrdil, že přeočkovávat se bude rok co rok. :-)

A jako třešnička na dortu je, že povinnost bude jak pro dobrovolné hasiče ... to bude na vsích radosti:-) ... tak pro mediky.

O ostatních skupinách se nemá cenu bavit.
Já bych toho Vojtěcha na ten sever, jak chtěl, poslal. Jen bych trochu změnil destinaci ... na Kolymu.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát pro 3, 2021 21:08

Medak píše:apuka ... mě z tebe jebne, ty fakt nevíš co vlastně píšeš.

Klid, ber to jako vakcinaci ;-) Kdyz zvladnes apuku, tak uz te jen tak nekdo nerozhodi :twisted: Tohle je krasna ilustrace, jak pracuje s informacema a je dobre to mit na pameti, kdyz pise o necem, o cem prehled nemas. Obvykle je to stejne. Prehaneni, hnani veci do extremu, cerna a bila, generalizace vyjimek... a k tomu zasadni problemy s chapanim textu spojene s rychlym googlovanim. Jako v tomhle pripade, najde nejaky nahodny seznam a hned je mu vsechno jasne :D Co na tom, ze zkusenosti ostatnich jsou presne opacne?

Medak píše:Všem navzdory, jak budoucí vládě, tak i třeba České vakcinologické společnosti.

Fakt mi unika, o co se blbec v demisi snazi. I kdyby to snad nakonec proslo, tak uz bude davno nekde jinde, idealne v base.

Medak píše:A jako třešnička na dortu je, že povinnost bude jak pro dobrovolné hasiče

Tohle je takova magorina, ze to snad musi byt omyl, tak blbi snad byt nemuzou a to si o nich myslim jen to nejhorsi :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát pro 3, 2021 23:01

ripper6 píše:Vim o tom odkazu, dival jsem se na to, trochu jsem to procetl i kdyz je to na me dlouhy.

Jj, ty radej pises, nez ctes, jen dneska jsi toho tady napsal vic :D Akorat kdyz porovname kvalitu... Kechlibar to ma v hlave dobre srovnane a navic umi psat ctive.

ripper6 píše:Je to asi hodne individualni, poznam mlade lidi co neresi, ani nevedi, nic to nectou a jdou do clubu proste a tam vesele se pari do rana, takze virova naloz dle info zde musi byt extremni za celou noc, uzavreny podnik, lidi hlava na hlave.

Nebo taky ne. Jestli se chovaji takhle celou dobu, tak uz budou davno promoreni a zadny vir tam byt nemusi.

ripper6 píše:To bych klidne zkusil laborku kdyz uz bych do toho sel….

V tvem pripade by bylo rozumne si nejdriv zajit na protilatky, to je za 400 - 500. Kdyz ti vyjdou, tak jsi to prodelal a jsi relativne v pohode. Kdyz ne, tak muzes zkusit tu bunecnou imunitu.

ripper6 píše:Nekdy se proste ridim heslem: kdyz neco funguje, nevrtej do toho :)

Heslo je spravne, ale jeho aplikace ne ;-) Tady nevis, jestli to funguje, treba jsi mel jen stesti a to nemusi vydrzet naporad. To bys mohl rict leda kdyby sis otestoval protilatky a mel je. Ne najisto, ale s vetsi jistotou. Osobne si myslim, ze vzhledem ke svemu chovani je mit budes, ale je dobre se ujistit.

ripper6 píše:Az na to ze ne na vsechny meningoko je ockovani?

Neni, ale jde o snizovani rizika. Tohle je zasadni chyba v uvazovani u spousty lidi. Kdyz neco nefunguje na 100 %, tak je to k nicemu. Je to nesmysl uz jen proto, ze co se lidskeho tela tyce, nic neni na 100 %. Vzdycky mas nejake riziko a jde o jeho vysi. Zabit te muze i tableta aspirinu, kdyz budes mit extra smulu. Riziko je ovsem tak male, ze to neresis.

ripper6 píše:jsou ruzny odbornici i jako zde Mike, Apuka

Moment, ja rozhodne nejsem odbornik na viry, vakciny apod. Jen mne zajima, jak veci funguji a prace s informacema a schopnost si z nich vyvodit zavery je cast me prace. Coz neznamena, ze mam ve vsem pravdu, zrovna ohledne covidu je protichudnych informaci tolik, ze se obcas chyba neda neudelat. Pro sebe jsem si to vyhodnotil tak, ze kdyz jsem covid prodelal a prubeh nebyl zrovna snadny a kratky, tak je pro mne ockovani vetsi riziko, nez prinos, zvlast kdyz vim, jak funguje me telo a jake byly reakce na drivejsi ockovani. Vyhodnotil jsem to spravne? Nevim a nemam ani dostatecne velkou jistotu. A tak si navic davam pozor, abych to pokud mozno znovu nechytil. A podle situace se mozna nakonec naockovat necham.

Zato apuka je odbornik na vsechno, ten ma jasno hned ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pát pro 3, 2021 23:30

@Medak: V prvni rade bys mohl alespon precist, co jsem napsal :twisted: Ja jsem naposledy primo napsal, ze netvrdim, ze souhlas musi byt vzdy a vsude pisemny, ale ze se to tak casto dela, aby se chranili pred zalobami. Znovu opakuji, na tom linku, odkud sis vybral jen to, co se Tobe hodi mas celou situaci popsanou pomerne dobre.

Kdyz mi tvrdis, ze lzu napr. s MR, tak konkretne k nemu mas tady presne zneni, co se podepisuje u nas. Nerikej mi, ze Te nepoucili o techto zalezitostech - a ani Ti nerekli, ze rozhodnout o tom, jestli Ti dat kontrastni latku nebo ne musi lekar v prubehu vysetreni, kdyz vidi, ze potrebuje neco zvyraznit, tak se MR zastavi, pichne Ti to a za chvili se pokracuje. Je uplne jedno, co Ti vysetruje, ta potreba muze nastat nejspise kdekoliv. Neni to vubec otazka jen MR hlavy. (Konkretne kdyz jsem byl s manzelkou u jejiho posledniho vysetreni, tak v cekarne prave vyplnovala ten souhlas nejaka pani, ktere meli delat MR nejake casti nohy a te prave sestricka vysvetlovala, ze klidne muze tu latku uprostred vysetreni dostat.)

A aby si nerikal, ze je to jen otazka Ostravy, tady mas prehled, u ceho se vyzaduje v radiologii podpis informovaneho souhlasu v Ustredni vojenske nemocnici. MR je tam taky. Kdyz si prectes, co tam je, tak si myslim, ze by Ti toto vsechno pred vysetrenim meli rict, ty informace jsou teda docela dulezite. Mne ten papir dali uz primo na recepci RTG abych se podle toho pripravil,. ale podepsane jsem to musel odevzdat pred vysetrenim.

No a ze situace s informovanym souhlasem neni pouze muj vymysl, tak tady zase mas "zodpovezeny dotaz" zdravotniho ombudsmana, kde se resi primo informovany souhlas k rentgenu. Muzes z nej vytusit, ze se nemusi vzdy jednat jenom o banality...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát pro 3, 2021 23:38

apuka píše:S tema protilatkami je to ne uplne jednoduche - je jich spousta, ale podle vseho pouze u jedne jedine se da rict, ze urcite zabranuje infekci viru (coz neznamena, ze kterekoliv ostatne nemohou, jen zdaleka nemusi fungovat v kazdem pripade - a to ani v pripade vysokych hodnot). I proto se nikdo nehrne do uznavani protilatek - nikdo nevi, jaka hodnota ktere (a jestli vubec) je "zaruka" a jaka jeste neni. Ani to, jaka je procentualni pravdepodobnost zabraneni infekce. K tomu, aby se to mohlo uznavat misto ockovani a prekonani se tezko bez toho da pouzit. Bez ohladu na to, jestli se to nekomu libi nebo nelibi.
O tomto mluvi napr. Hel tady, od 18:20 (o protilatkach zacina mluvit uz cca minutu predtim). Ale da se to najit i jinde, napr, prave v CR vyvinuli test, ktery meri ty jedine protilatky, u kterych je zarucena uspesnost proti infekci - a toto se neziskava zadnym Elisa testem.

Schvalne jsem si ten kousek poslechl a dalsi nadherna ukazka tve prace s informacemi a vseho, co uz jsem psal vyse #-o On tam nemluvi o jedne jedine protilatce, ale o tom, ze jen cast protilatek je neutralizacnich a ta cast muze byt mala.

Prijde mi ovsem, ze rika jen cast pravdy. Pri setkani s virem si telo vytvari protilatky zpusobem pokus omyl a zapamatuje si ty, co nejak funguji a ty pak namnozi. Jen cast se chyti na spike protein a zabrani viru ve funkci, jak tam rika, ale jina cast se (zjednodusene) prichyti na virus, oznaci ho a pak ho zlikviduje jina slozka imunity. Tohle je naopak vyhoda setkani s virem proti vakcinam, ktere pouzivaji jen spike protein. Kdyz virus zmutuje, tak se protilatky na spike protein chytnout nemusi, ale ty dalsi porad muzou fungovat.

No a zbytek uz jsem psal nekde vys. Neni na to jediny nazor. Jini virologove berou protilatky jako marker, znamku toho, ze imunitni system se uz s covidem potkal a umi se s nim vyporadat. Vsak to sam rika u vakcin, protilatky jsou jedna vec, relativne kratkodoba, bunecna imunita druha a dlouhodoba. Pro nakazu plati to same a pak na hladine protilatek vubec nezalezi. Kdyz se aspon nejake najdou, tak to znamena, ze si clovek s velkou pravdepodobnosti s dalsi nakazou poradi.

apuka píše:A jsi si jisty, ze se podarilo prokazat, je to byla jen casova souvislost? Jako? Ano, ja jsem cetl o mnoha studiach, ktere ukazaly, ze se nenasla zadna prima souvislost mezi ockovanim a problemami.

Ne, to jsem napsal blbe. Podarilo se prokazat, ze ta jedina "slavna" studie, ktera ukazovala na pricinnou souvislost, byla podvod (presto ji antivaxeri stale vzyvaji). A ano, nenasla se zadna pricinna souvislost, prestoze se to zkoumalo docela hodne. Takze sice neni uplna jistota a asi nikdy nebude, ale rozumna jistota je.

apuka píše:Prave proto pisu, ze je nesmysl, aby v pripade casove souvislosti se bralo, ze je prokazana pricina i bez nalezeni te samotne pricinne souvislosti. Bo fakt dokazat neexistence souvislosti je prakticke nemozne a brat, ze kdyz nedokazes "nesouvislost", tak tam souvislost je je volovina.

Ano, neexistence se obecne dokazat neda. Ovsem v tomhle pripade se velmi tezko dokazuje i pricinna souvislost, zvlast z pozice postizeneho pacienta. Proto by se podle mne mely role obratit. Stat chce, aby lidi podstupovali riziko a proto by mel na oplatku podstoupit riziko, ze bude platit za nasledky, ktere nebyly zpusobeny ockovanim. Neco za neco. Samozrejme je dobre zvazovat pravdepodobnost, kdyz ti tyden po ockovani spadne na hlavu kvetinac, tak asi ne. Ale treba mrtvice nebo infakt uz jo. Protoze ty souvisi s krevnima srazeninama a ty zas souvisi s ockovanim. Podobne neurologicke problemy, autoimunitni apod.

apuka píše:Jinou veci je, ze kdyby se objevily nejake naznaky moznosti souvislosti, tak by se na to prislusne organy meli vrhnout a vsemi silami se snazit dokazat bud ze tam souvislost je (a nevyhybat se tomu) nebo ze tam neni, ze priciny problemu jsou jinde.

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci. Tohle bylo tak viditelne, ze spousta statu zakazala AZ pouzivat. I tak jim to dalo hodne prace. Co teprve nejake vzacnejsi reakce?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát pro 3, 2021 23:55

apuka píše:No a ze situace s informovanym souhlasem neni pouze muj vymysl, tak tady zase mas "zodpovezeny dotaz" zdravotniho ombudsmana, kde se resi primo informovany souhlas k rentgenu.

Zabavne je, ze z odpovedi plyne, ze pacientovi nikdo informovany souhlas podepsat nedal resp. ho vubec nepoucil a v nemocnici to nedelaji, protoze ani chirurg nevi, kdo by to delat mel. Tedy bezna praxe, o ktere jsme tady psali. Ombudsman akorat odpovida, kdo by to udelat mel. Kdyby se to delalo.

Hele, jestli se nekdy dostanes k soudu, tak se v zadnem pripade nezkousej hajit sam. Jinak dostanes po predlozeni dukazu ve svuj prospech trest smrti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob pro 4, 2021 1:27

Houfková: Lidi musí znát benefity i rizika očkování, hodně toho nevíme, vývoj pandemie je teď pozitivní

Chtel jsem si pustit jen zacatek, ale nakonec jsem to doposlouchal do konce. 40 minut, asi muj rekord. A neni to jen tim, ze mam slabost pro chytre zeny ;-) Doporucuju. Mluvi tam o spouste veci, ktere jsme tady probirali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » ned pro 5, 2021 0:09

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » ned pro 5, 2021 19:01

mike píše:Nebo taky ne. Jestli se chovaji takhle celou dobu, tak uz budou davno promoreni a zadny vir tam byt nemusi.

Tak vidis, na konec ty mlady lidi, no ne vsechny uplne mlady, reknu vek 19 az 40 let, kteri chodi juchat na takove nocni party, jsou vlastne lidi nezodpovedny ale zaroven jsou uz promoreny a tak nemusi se klepat nekde ve sklepeni ze dostanou vira :D
Ted vlastne musi, jelikoz rada clubu musi zavrit ve 22h, takze se to presouva do mensich privatu nebo garazi. Je treba byt chranen pred pokutou. Delat to tak celej narod, nemusi se to resit, treba byse to vse probehlo nejak samo ale vlada potrebuje lidi drzet ve strachu :twisted:

mike píše:V tvem pripade by bylo rozumne si nejdriv zajit na protilatky, to je za 400 - 500.

Pravda abych nehazel penize jen laborkam, jeste mi to zfixluji aby mohli tlacit na ocko, mozna by bylo dobre jim to ztajit a nebo jim rict pri dotazu ze jsem ockovanej a pak cekat co vyjde :D

mike píše:Tady nevis, jestli to funguje, treba jsi mel jen stesti

Stesti, nic nemusi vydrzet naporad, proste nemoci kolem jsou. Staci jedinej komar / netopyr a jses v hajzlu :D Ceka te dengue (ne prijemna vec), Plasmodium falciparum malarie, zluta zimnice a v pripade netopyra treba vzteklina (pripad jedne zeny v Peru v jeskynich a me se to same malem stalo taky pri prolejzani v Ecuadoru) apod. Proste lezu tam dal, jen v pripade komara misto zrani antimalarik a 150 jinych prasku dam kvalitni repelent + nejakou tu ochranu ve forme oddevu.
Do vztekliny uz se mi taky znovu nechce jit, sice me nejak zle neudelala, ale ty tri davky bylo nejak uz moc.
Bodat se ale kazdych 9 mesicu na covid, mi prijde proste taky trochu moc. Navic u vakcin kdy se s tim stale porad experimentuje. Nemam tak nic proti nejake ustalene, funkcni vakcine.
Z toho duvodu treba nemam klistovku nebo me nikdy nenapadlo se jit bodat na chripku ackoliv jsem slysel ruzne prihody, problemy. Je to mozna stesti, ale co se da delat.
To si jako pro prevenci mam dat v avenieru vsechny ocko za 20tis jen co kdyby a snad ze to bude dobre pracovat :D
Informace umis lepsi najit, pretridit to neni moje prace. To ale neznamena ze se nemuzes seknout, zalezi zase na praci s intuici, tedy pokud z neceho nemas dobry pocit a to se spatne nejak podklada – doklada. Ja v teto propagaci neziskal proste tu duveru.

mike píše:Moment, ja rozhodne nejsem odbornik na viry, vakciny apod. Pro sebe jsem si to vyhodnotil tak, ze kdyz jsem covid prodelal a prubeh nebyl zrovna snadny a kratky, tak je pro mne ockovani vetsi riziko,

Tim spis bys mel jit na ocko ne? :D Tohle vyhodnotit umi kazdej jak se mu to hodi do kramu, snad nechces byt cerny pasazer, coz ted jsi :wink:
Nekde jsem cetl nevim zda jsi to nepsal driv ty, ze pokud covid ti udelal zle, dela problem tak tim lip je lepsi vakcina, ktera je v mirnejsi forme. Pripadne obracene, pokud uz nekomu dela problem ockovani, tak co potom virus, ze ten by ho uz dorazil. Pokud ti delal potize, tak pristi zasah viru i v te blbe mnou zminene restauraci by te uz mohl dostat na prkno :)
Pokud nejaky ocko mas, tak nevim zda treba voditkem by mohla byt jina vakcina z minuslosti. Treba ta zluta zimnice, i kdyz ta se ockuje uz leta proti mRNA Pfizer, kde stale diky tech x odbornikum nevim co z toho vzejde treba za 3 roky.

Tento strach z ocko ma i kamaradka, jen asi jako zdravotnik tomu moc neunikne a bude mit malo moznosti jak z toho uniknout pokud bude povinne.
Nevim jak hodne zalezi na veku, je treba 50+, ale nejde to taky az tak brat, jako starsi muzes byt hodne outdoor a nic te neskoli, zatim co ja poznam lidi 20, 27 let a chytnou kde co a kdyz jdou na vylet tak ujdou i malo a uz chteji domu. Hodne jich potrebuje hotel :(

Nevim na kolik je to mozny, ale co by bylo s tim v cernem scenari....
lidi se dali ockovat Pfizer, Moderna, po trech letech se ukazalo ze to uplne nemusi souviset ale maji vic zdravotnich problemu. Je to az podezrele, jelikoz tyto uzivatele tvrdi ze pred nemeli nikdy potize, chodili sportovat, bylo jim dobre a najednou po teto urcite dobe zacali litat k doktorum.

-rakovinnove nadory
-najednou padani vlasu
-mrtvice, tromboza i u mladych lidi (Astra Zaneca je toho prikladem)
-neurologicke potize

a dle zkusenosti s doktorama, verit se tomu uplne neda. Pamatuji jak mi vrchni sestra stanicni na Bulovce kdysi rekla, co to je Aloe Vera? :D Takze nevim, pokud tyto lekari jen znaji ten svuj okruh leku, neda se verit ze by pomohli prokazat problemy v dusledku vakciny. Navic kdyz doktor je schopen v nemocnici na ORL rict ze clovek slysi min protoze je leto.
Z pohledu doktora to reknu jasne, blbe je nekomu nebo nemuze dychat protoze je vic zima a ten mraz to blokuje takze kdepak covid :lol:
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » ned pro 5, 2021 19:03

apuka píše:Kdybys do "toho" jit opravdu chtel, tak bys mel nekde sehnat udelani virus neutralizacniho testu. Jen netusim, jestli to nekdy delaji "komercne", tech laboratori s povolenim to delat (resp certifikaci) mnoho v CR neni.

To delaj celkem dost jak koukam, tedy pokud je to presne to viz

https://www.ghcgenetics.cz/covid/protilatky/
Určení hodnot protilátek IgG, IgM, IgA v krvi v jednotkách U/ml včetně testování neutralizačních protilátek (RBD protein), které vznikají buď po infekci, nebo po vakcinaci. Tato neutralizační schopnost je důležitá pro zabránění vzniku onemocnění COVID-19.včetně testování neutralizačních protilátek

Kompletní (zjištění protilátek IgA, IgG/neutr.Ig a IgM) za 1500
Kompletní varianta testu zachytí celý cyklus nemoci
https://www.scimed.cz/wp-content/upload ... y_new1.pdf
V případě, že výsledek vyšetření na protilátky (IgA,IgM) bude pozitivní, kontaktujte svého
praktického lékaře, který Vás bude informovat o dalším postupu.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon pro 6, 2021 1:41

ripper6 píše:Tak vidis, na konec ty mlady lidi, no ne vsechny uplne mlady, reknu vek 19 az 40 let, kteri chodi juchat na takove nocni party, jsou vlastne lidi nezodpovedny ale zaroven jsou uz promoreny a tak nemusi se klepat nekde ve sklepeni ze dostanou vira

Mozna. Nebo mozna ne. To se da zjistit jedine tak, ze si nechaji otestovat protikatky a/nebo bunecnou imunitu. Taky muze byt 100 akci, ktere budou v pohode a pak jedna, kam prijde superprenasec. Nikdy nevis.

ripper6 píše:Pravda abych nehazel penize jen laborkam, jeste mi to zfixluji aby mohli tlacit na ocko, mozna by bylo dobre jim to ztajit a nebo jim rict pri dotazu ze jsem ockovanej a pak cekat co vyjde

:roll: jj, vsichni se te snazi zmanipulovat, aby ses naockoval...

ripper6 píše:Staci jedinej komar / netopyr a jses v hajzlu

Nebo kliste nebo klos nebo... Nebo vylezes na ulici a spadne ti na hlavu rampouch ze strechy. Nic neni bez rizika a nekdo ma proste smulu a jiny stesti. Jde spis o to vylepsovat sve sance. Takze treba strikam kalhoty permethrinem, ktery zabiji klistata, cimz se vetsine vyhnu a tim vylepsim sve sance proti nemocem, ktere prenaseji. Je to stoprocentni? Neni, ale poslednich 10+ let jsem mel asi dve klistata (na rukach) a predtim nekolik kazdy rok. Takze jsem sance vylepsil radove.

ripper6 píše:Tim spis bys mel jit na ocko ne? :D Tohle vyhodnotit umi kazdej jak se mu to hodi do kramu, snad nechces byt cerny pasazer, coz ted jsi

Presne naopak. Cerny pasazer je ten, kdo vyuziva toho, co udelali ostatni a sam neudela nic. Ja jsem pro to naopak udelal hodne, poridil jsem si covid uz v dobe, kdyz to jeste nebylo v mode ;-) Diky tomu bych na tom mel byt podstatne lip, nez vetsina ockovanych a i kdybych to chytnul znovu, tak riziko, ze nekoho nakazim, je male.

ripper6 píše:Nekde jsem cetl nevim zda jsi to nepsal driv ty, ze pokud covid ti udelal zle, dela problem tak tim lip je lepsi vakcina, ktera je v mirnejsi forme. Pripadne obracene, pokud uz nekomu dela problem ockovani, tak co potom virus, ze ten by ho uz dorazil. Pokud ti delal potize, tak pristi zasah viru i v te blbe mnou zminene restauraci by te uz mohl dostat na prkno :)

To sis nejak domotal. Plati, ze cim horsi prubeh covidu, tim mensi riziko, ze ho dostanes znovu a kdyz uz, tak v mirne forme. A naopak je vetsi riziko nezadouci reakce na ockovani. U ockovani je riziko jine, tam je to spis ze s kazdou davkou roste riziko nezadouci reakce. A naopak riziko vazne infekce klesa. Nic z toho neplati absolutne, byly pripady, ze clovek prodelal covid a pak ho chytil znovu a neprezil to. Jenze to jsou vyjimky, ta smula zminena vyse, obecne plati, co jsem psal.

ripper6 píše:Pokud nejaky ocko mas, tak nevim zda treba voditkem by mohla byt jina vakcina z minuslosti.

Praveze mam. Zloutenka A+B a po treti davce dva mesice unava.

Aby bylo jasno. Nejsem ockovany jen proto, ze jsem covid prodelal. Kdyby ne, tak neni vubec co resit, nechal bych se naockovat uz na jare, ac mi tehdy nebylo nejlip. Coz byl v podstate duvod, proc jsem to odlozil na pozdeji, ale kdyz se to na podzim konecne spravilo, tak se objevily nove informace, podle kterych to vypada, ze mi jednak ockovani moc nepomuze a jednak mi muze ublizit. To je ale muj specificky pripad, ze ktereho se neda nic odvozovat obecne a taky, jak jsem psal, nemam vubec jistotu, ze postupuju spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » pon pro 6, 2021 11:38

mike: hmm kdyz to ctu co pises, tak to taky riskovat nebudu, to radsi zkusim nejdriv ty protilatky v lednu a uvidim po teto Delta vlne :)

Co se tyce toho porizeni covidu, to je otazka. Ja ho mel na zacatku a fakt to bylo krapet jinaci, nez bych rekl ze jen chripka, ale lze se pouze s tim stavem domnivat, jelikoz tu dobu zadny test nebyl a kazdy by rekl ze to je jen v Cine :( Pokud by to ale bylo presne to, ze jsem ho mel, tak bych mohl mit s ockem treba taky dost pruser ackoliv jine vakciny mi nevadili.
To mas kupodivu celkem malo na to ze taky nekde cestujes i kdyz asi nekam bliz :)

U tech klistat to taky tak podobne delam a v poho :) Bylo me tam vzdy proti srsti se na to chodit kazdej rok ockovat a kdyz jsem to zminil i nekde, tak spis se tomu lidi vysmali ze resit nejaky klistata :lol:
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon pro 6, 2021 19:17

ripper6 píše:kdyz to ctu co pises, tak to taky riskovat nebudu

Pisu, ze je to muj specificky pripad, tebe se to vubec tykat nemusi. Jinak jo, zajit si nejdriv na protilatky je rozumne.

ripper6 píše:Ja ho mel na zacatku a fakt to bylo krapet jinaci, nez bych rekl ze jen chripka, ale lze se pouze s tim stavem domnivat, jelikoz tu dobu zadny test nebyl a kazdy by rekl ze to je jen v Cine

Jestli jsi neprisel o cich a chut, tak to spis bylo neco jineho.

ripper6 píše:Bylo me tam vzdy proti srsti se na to chodit kazdej rok ockovat a kdyz jsem to zminil i nekde, tak spis se tomu lidi vysmali ze resit nejaky klistata

Moc resis, co kdo rekl. Kliste je IMO nejnebezpecnejsi zivocich u nas. Ockovani je jen proti encefalitide, ale ty mrchy prenaseji jeste dalsi infekce, z nichz minimalne borelioza je horsi. Jedina obrana je snazit se kliste nechytit. Kdyz to clovek neresi, tak to pak taky muze resit cely zbytek zivota. Tady je prevence celkem zasadni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » pon pro 6, 2021 19:21

Neska sme ve firmě o pár hodin předběhli suprstár - ráno sme rozhodli, že rušíme vánoční večurek a von votom po obědě mluvil.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon pro 6, 2021 19:31

Rozumne firmy ho ani neplanovaly ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » úte pro 7, 2021 9:19

mike: to tezko rict, duvod byl ale ten ze chripkou jsem nikdy netrpel ani anginou a to i kdyz v minulosti medii probehlo jaka je epidemie. Z toho duvodu me napadl prvni ten covid :)

Kliste no ja to proto vyhodnotil ze je pro me idealni ten repelent a B komplex a funguje to ;)

Jeste zajmavost, prislo mi do mobilu jak se ted resi ockovani policie.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koro ... sla-182749
Realne by me zajmalo kolik policistu je proti :D
Moje prihoda z praxe je (v dobe lockdownu), ze jsem jel ve vlaku a nastoupil ke me mladej chlap tak do 30 let. Vypadlo z nej ze je od policie ale ze spis dela jen patrolovaci cinnost, ze nezasahuje divoce nebo ze by nekde nabehnul do hospody. Hodne me zajmal nazor na covid a ockovani, jelikoz si tam vyndal jidlo a jeste se netajil radosti ze v kupecku kejvu ze hadr mit nemusime :lol:
Pro ockovani rozhodne nebyl a doufal ze to snad jeste nebude muset, potom ze nezavidi tem co musi do tech hospod a rousku me ukazal takovou nijakou. Pointa je ta, ze jsem ve svem vesmiru cekal jak me to poradne dle zakona vysvetli a nic. Jeste si postezoval, ze nejaka pruvodci ho chytla ve vlaku a rikala ze i v kupe muze prskat na sedacky a ze tam potom je virus :D

Dalsi priklad z praxe, prijdu do pravnicke kancelare, kde uvnitr sedime tri lidi. Beru nahubek, abych teda byl slusny a vohleduplny (jak by me zde poucil Mike). Prisli advokati samozrejme bez a zda to musime mit? :shock: Sundavam a rikam ze nemusime, jen ze jsem nevedel zda to pozaduji :lol: Ihned jsem vzpomel na Mikeho, takova virova naloz v uzavrene mistnosti musela byt neskutecna :cry:

Jeste pribeh ze Slovenska, tam je to tak prisne ze starou pani (pribuzne z rodiny, takze to neni ze zprav) daj do spitalu uplne s jinym problemem. Jelikoz nema nemocnice misto tak ji da mezi covidove pacienty. Osoba se tam nakazi, roznese to doma a potom zdravotni tym jede domu stourat rodinu, ktera je samozrejme pozitivni. Karantena nikde, jde ted platit slozenku na postu. Priznaky: mela tlak na plicich, horsi dychani ale prej to tak hrozne nebylo, chlap ok ten resil uplne jinej problem nez covid - pozitivni a kluk ten ho nepoznal (ackoliv ma loukemii a mohl by mit problem v ramci oslabeni).
Hlavne ze je to nebezpezna nemoc, kdy v restauraci jsem mohl zabit hodne lidi ci se nakazit a potom to resi zdravotnici takto :(

a tady ukazka, ockoval se a sel na kapacky, potomhle neni divu ze kazdy premysli zda to potrebuje nebo ne :(
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koro ... uji-182390

Je zajmave treba jak je na tom New York a tyto zapadni zeme, tam uz jim take soud lecos zrusil i kdyz to vlada naridila. Texas dokonce se brani, aby bylo vyzadovano ockovani do prace. Celkem se tomu az divim, takove svobodne krajiny, zalozene na demokracii a potom tam nekde v NY chudaci lidi pomalu nepusti do prace a potom ze nadavame na CR :(
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod ripper6 » úte pro 7, 2021 9:20

Proc ne, vanocni vecirek... firmy uz maj jak se pise xy lidi ockovano, takze max dostanou rymu a pristi rok do prace :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » úte pro 7, 2021 10:13

V bývalé práci téměř všichni chytli koronu. Nechytli to pouze ti, kteří o pauze svačí u strojů a ti, kteří chodí kouřit mimo kuřárnu. Ti, co vysedávaj na jídelně, jsou očkovaní. Ti samorosti, kteří se kolektivu straní, a kam jsem patřil i já, očkování až na jednoho nemají. Celý očkování jim je evidentně k hovnu, když žerou v jedný místnosti s klimatizací a neodpustí si konverzaci s plnými ústy. Ne že bych byl škodolibej, ale su rád, že se jim ta klebetnost aspoň nějak vymstila :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 17:41

Tohle je OK, ockovani se stejne musi promorit a diky ockovani maji mensi riziko, ze skonci v nemocnici nebo s dlouhodobyma nasledkama. A ty taky, jelikoz kdyz se vsichni promori, tak uz to nebudes mit od koho dostat ;-)

@ripper: sorry, ale uz zas placas pate pres devate ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 18:17

@ripper6: Sorry, sesbiras odevsad nejake jednotky pripadu a podavas to jako "obecnost". Je jedno, v jakem smyslu.

No a abych i ja pokracoval v tomto smeru, tak kdyz se tak odvolavas na "pestovanou" prirozenou imunitu, ktera si s covidem poradi, tak si myslis, ze mnoho vrcholovych (i svetovych) sportovcu, co to chytili, nemeli zadne vyrazne tezky prubeh a stejne se z toho dostavali dlouhe mesice, pokud se vubec dostali zpet, kde byli... To jsou taky ti, co ledva vyjdou uz chteji zpet nebo co chytaji kazdou blbost? Podotykam, mnoho z nich jsou ze sportu, co se odehrava venku, casto i v prirode, v lete i v zime.

No a spolehat se na to, ze nekido nechyta nic, tak nechyti ano covid - vcera umrel na covid Janos Kobor, zpevak madarske skupiny Omega (vy mladsi to asi neznate, zato starsi vedi, ze to bylo dlouha leta to nejlepsi z "vychodniho" rocku a ze je meli radi i u nas). Mel 78 let - ale neockoval se proti covidu, ne ze by byl antivaxer, vlastne nic proti tem ockovacim latkam nemel. Jen si rikal, ze v zivote nemel zadnou nemoc (fakt, ani chripku nebo nachlazeni), byl v kondici jako o 40+ let mladsi kolegove, furt jeste koncertoval - a zadne posedavani, ale poradny pohyb a vydej energie - tak ze ho nedostane ani korona.
Holt, mylil se... Jako mnozi jini podobni.
ripper6 píše:To delaj celkem dost jak koukam, tedy pokud je to presne to viz
Ne, neni to to same. VNT se dela tak, ze se primo zkousi "krev" jestli si poradi s "vypestovanou" virovou kolonii. Zadne protilatky se nezkoumaji - jen se koukne na vysledek ve zkumavce. Je cerveny nebo je bezbarvy? Jedno znamena, ze virus je "kaput", druhe, ze vesele uraduje dal, resp. jeste jsou mezistavy, ale ty znamenaji neuplnou imunitu.

Jinak receno, tento test Ti s naprosto jistoitou rekne, ze v case odberu by si Tvuj organizmus dokazal poradit s "normovanou" virovou nalozi. Ale to je jediny vysledek, je naprosto jedno, kolik mas jakych protilatek.
mike píše:liste je IMO nejnebezpecnejsi zivocich u nas.
Ouuu... zmenil jsi sve "priority", uz to neni klos :wink: :smt023
mike píše: Plati, ze cim horsi prubeh covidu, tim mensi riziko, ze ho dostanes znovu a kdyz uz, tak v mirne forme. A naopak je vetsi riziko nezadouci reakce na ockovani.
Hm... :-k :(( Zase jedno (odborniky) vseobecne neuznavane (jen aby bylo jasne, myslim tim, ze nekdo uznava, mnoho neuznava) obecne tvrzeni. Nejake studie jako dukaz si najdes. Stejne tak jako na opak. Obe skupiny i ve velice serioznich casopisech.
Ale rozhodne je vetsi shoda na tom, ze obecne (v prumeru) toto neplati, neda se to nijak tvrdit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 18:40

apuka píše:Ouuu... zmenil jsi sve "priority", uz to neni klos

Nezmenil, vzdycky jsem to psal takhle. Nejdriv kliste a az pak klos. Jestli tvrdis, ze ne, tak to najdi a dej odkaz. Jinak si vymyslis jako obvykle. Tady jsem si na 100 % jisty.

apuka píše:Ale rozhodne je vetsi shoda na tom, ze obecne (v prumeru) toto neplati, neda se to nijak tvrdit.

Prosim o dukaz te rozhodne vetsi shody. Pricemz dukaz neni par linku, kde to nekdo tvrdi, uplne stejne se daji najit opacne. Ja tedy netusim, na cem je vetsi shoda a netroufam si v tomhle smeru nic tvrdit aspon co se covidu tyce. Obecne plati, ze imunita po prodelane chorobe je lepsi, nez po ockovani a ze se neockuje. Dokonce je to i v nasem zakone, ze pokud ma clovek proti dane chorobe protilatky, tak se ockovat nema nebo dokonce nesmi (coz vypada jako jedna z prekazek povinneho ockovani proti covidu). Protoze je to jednak zbytecne a jednak je vetsi riziko nezadouci reakce. A ted, jaka je sance, ze by tohle platilo obecne a pro covid najednou ne?

Priklad je treba klistova encefalitida. Po prodelani, i bezpriznakovem, ktere je asi tak v 70 - 80 % pripadu, mas dozivotni imunitu. Preockovavat se ovsem musis kazdych nekolik let. Podobne treba spalnicky, to jsem pred par lety zkoumal a nasel praci, podle ktere ma i dnes nejlepsi imunitu generace 60+, ktera se jeste neockovala, ale prodelala to. Naopak, nejhorsi maji lidi okolo 40, kteri jsou ockovani a s infekci se nepotkali, protoze uz byla skoro vyhlazena ockovanim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 19:03

mike píše:Ano, neexistence se obecne dokazat neda. Ovsem v tomhle pripade se velmi tezko dokazuje i pricinna souvislost, zvlast z pozice postizeneho pacienta. Proto by se podle mne mely role obratit. Stat chce, aby lidi podstupovali riziko a proto by mel na oplatku podstoupit riziko, ze bude platit za nasledky, ktere nebyly zpusobeny ockovanim. Neco za neco. Samozrejme je dobre zvazovat pravdepodobnost, kdyz ti tyden po ockovani spadne na hlavu kvetinac, tak asi ne. Ale treba mrtvice nebo infakt uz jo. Protoze ty souvisi s krevnima srazeninama a ty zas souvisi s ockovanim. Podobne neurologicke problemy, autoimunitni apod.
Nezapomen, ja jsem puvodne psal o casove souvislosti (s nejakym posunem) mezi ockovanim hexavakcinou a rozsirenim autizmu. Teda ne o te studii.

Prave tam podle Tveho pristupu by se meli odskodnovat autisticke deti (resp. jejich rodice) jen proto, ze je tam casova souvislost, ale zadna jina.
Uplne podobne bych mohl argumentovat napr. i rozsirenim nejake verze iPhonu, napr. 11 - taky s mirnym posunem je casova souvislost jeho rozsireni a rozsireni covidu (na zacatku), minimalne v nekterych krajinach. Tak kdo by mel v tomto pripade odskodnit za covid???

To chce byt jen znazorneni, ze casovych souvislosti najdes spoustu, nekdy hodne prekvapivych - ale to jeste neznamena, ze je tam fakt nejaka souvislost. Proto mi prijde nesmyslne zavest povinnost odskodneni pouze na zaklade teto souvislosti.
Neco jineho je, co pises, napr. neco, co souvisi s krevnima srazeninama - ale tam taky jsou vyrazne otazky. Co si pamatuji, tak ve studiach sice odhalili, ze opravdu muze ke srazeninam dojit, zato tech srazenin nebylo signifikantne vice nez v kontrolnich skupinach. Tj. pravdepodobnost problemu byla cca stejna.
Napodobne je to s neurologickymi a autoimunnymi problemami. Nevim (to jeste neznamena, ze se to nestalo) o tom, ze by se kdy prokazalo, ze se vyskytuji v signifikantne zvysene mire mezi ockovanyma oproti neockovanym.

Nebo Tobe by se zdalo v poradku, ze kdyz se ukazalo, ze (cisla jsou z bricha) 10,5 lidi z 10.000 ockovanych dostane mrtvici do dvou mesicu po cokovani, tak vsech tech 10,5 ma dostat odskodneni, pricemz ve zbyle neockovane populace bude za stejne obdobi stejne postizenych jednou 10,6 a jindy 10,4 lidi z 10.000? Ti by nemeli taky dostat odskodneni?

Toto jsou fakt hodne tezko zopoveditelne otazky - kdy kdo co a za jakych okolnosti ma odskodnovat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 19:10

mike píše:Nezmenil, vzdycky jsem to psal takhle. Nejdriv kliste a az pak klos.
No, mozna mas pravdu. Ale nasel jsem jen Tvoje vyjadreni za rok 2019 ("kliste, myslivec, klos") a 2020 ("kliste, klos, myslivec"), takze trend je, ze bys mel mit nekde v nejakem prispevku letos klose uz na prvni pricce :wink:.
mike píše:Prosim o dukaz te rozhodne vetsi shody.
Pozor, ja nerikam, ze je shoda na opaku toho, cos napsal, ale ze vetsina si mysli, ze to tak byt nemusi, ze se to urcit neda.

Ted Ti urcite zadny dukaz nedam, je jasne, ze i kdybych dal cokoliv, stejne Ti to stacit nebude - ale pred nejakou dobou (a matne se mi zda, ze se to objevilo i v tomto topicu) byly nejake metastudie, ktere se zamerovaly prave na toto a tam jim vyslo neco ve smyslu, ze se to neda urcit, jednou vychazi tak, jindy opacne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 19:17

apuka píše:takze trend je, ze bys mel mit nekde v nejakem prispevku letos klose uz na prvni pricce

Tak ho najdi :P Je to blbost, protoze kliste prenasi borelie i bartonelly (a dalsi), zatimco klos jen bartonelly. Tj. kliste je z tohodle hlediska vzdycky horsi.

apuka píše:byly nejake metastudie, ktere se zamerovaly prave na toto a tam jim vyslo neco ve smyslu, ze se to neda urcit, jednou vychazi tak, jindy opacne.

Jenze od te doby vysla izraelska studie, kde jim vyslo, ze imunita po prodelani je 13x lepsi, nez po ockovani. A taky uz mame data z nasich nemocnic, ktere ukazuji to same. Tech, co covid prodelali, je v nemocnicich minimum a na JIPkach skoro nikdo.

apuka píše:Toto jsou fakt hodne tezko zopoveditelne otazky - kdy kdo co a za jakych okolnosti ma odskodnovat...

Jiste, proto jsem psal to, cos citoval. Nekdo to riziko vzit na sebe musi a v tomhle pripade by to mel byt stat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 21:03

mike píše:Jenze od te doby vysla izraelska studie, kde jim vyslo, ze imunita po prodelani je 13x lepsi, nez po ockovani.
Jenze taky vysly studie jinde s vysledkem dost odlisnym... (Proste jako vsechno s covidem - najdes studie potvrzujici cokoliv a stejne tak i potvrzujicich opak.)
mike píše:Tech, co covid prodelali, je v nemocnicich minimum a na JIPkach skoro nikdo.
Tady me docela zarazi, ze i kdyz davas link skoro na kazdy Kasikuv clanek o covidu, tak zrovna ten o ochrane prodelanym covidem jsem tady linkovany nevidel (pokud je, se omlouvam). Tam ta ochrana uz vychazi uplne jinak.

Navic jeste ani tam nejsou uplne vsechny veci, ktere toto ovlivnuji.
Napriklad to, ze z ockovanych se hlavne na JIPky dostavaji vice-mene jen s komorbiditami, hlavne ve starsi populaci. Trochu drasticky receno, ti, co z takove skupiny covid prodelali se na JIPku UZ nedostanou - jsou vetsinou po smrti. Takze toto taky zkresluje.
Nevi se vubec, kolik z tech, co prodelali covid se znovu nakazilo, ale bud nemeli zadne priznaky nebo meli jen hodne lehke a testovat se nebyli (navic ti ockovani ani nemuseli). Toto cislo bohuzel nikdo nedokaze ani odhalit. Pricemz oni taky mohli v jiste mire roznaset virus dal.
Nevime, kolik lidi bylo v predchozich vlnach nakazenych ale nejsou vedeni jako nakazeni bo je hygiena nezachytila a do nemocnice se nedostali. Taky to nikdo nezna ale rozhodne to neni zanedbatelny pocet. Ze kolik z nich se nakazilo opakovane je uz naprosto nezname.
Nevime, kolik lidi i kdyz meli ted priznaky se neslo dat otestovat, bud (v lepsim pripade zustali doma) nebo (v tom horsim) normalne fungovali dal. (Ja vim o nekolika, kteri meli i priznaky a ne uplne prehlednutelne a stejne chodili dal do fabriky mezi lidi - kupodivu nejsou to mi znami ale kdyz jdu busem na vylet, holt lidi kolem mne mluvi kamaradum casto veci, ktere by rozumny clovek nechal pro sebe.)
Atd., atd. Proste to cislo reinfekci je jeste i po "Kasikovych upravach" hodne nejiste.

No a potom mas krasny vyhled naznaceny Smejkalem (nechavam tam i "optimisticky scenar", vsak uvidime, jak bude:
Omikron zřejmě prolamuje imunitu vzniklou proděláním covidu píše:A jak může se situací zahýbat nová mutace omikron? Podle Smejkala zatím není jisté, zda bude varianta prolamovat imunitu z vakcín, ale podle dostupných informací proráží imunitu po onemocnění. „Kdo tedy covid prodělal, protilátky mu k ničemu nebudou,“ vysvětlil a dodal, že by smrtnost omikronu nemusela být tak vysoká, jako u předchozích variant.

„Optimistický scénář je, že omikron bude ne tak moc závažná varianta, která bude cílit na mladší skupiny, nebude mít tak závažný průběh a bude se šířit tak rychle, že brzy vytěsní předchozí varianty. To bychom si mohli oddechnout. Ale to je opravdu ten optimistický scénář,“ dodal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod AlexBeck » úte pro 7, 2021 23:31

Něco pro pana apuku :wink: a pak že to nejde.
I když pravda, že soudružka byla řádně opichána :mrgreen:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/marketa-pekarova-adamova-slovensko-lockdown-tura.A211207_085119_domaci_misl
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 23:34

apuka píše:Tady me docela zarazi, ze i kdyz davas link skoro na kazdy Kasikuv clanek o covidu, tak zrovna ten o ochrane prodelanym covidem jsem tady linkovany nevidel (pokud je, se omlouvam). Tam ta ochrana uz vychazi uplne jinak.

Davam sem linky na ty, na ktere narazim a ktere mi prijdou zajimave. Tenhle jsem doted nepotkal. Fajn, jsem si rikal, ze mu napisu, at se na to koukne, jelikoz je to tema primo pro nej, ale vlastne jsem i cekal, ze to udela sam.

apuka píše:Proste to cislo reinfekci je jeste i po "Kasikovych upravach" hodne nejiste.

To je sice pravda, ale ty to zas motas vsechno dohromady. Podstatne neni, kolik z nich se znovu nakazi, ale kolik z nich skonci v nemocnici. A to cislo je i po vsech upravach male. O nic jineho ted nejde, nemuzeme cekat lepsi vyvoj, nez ze z toho bude bezna viroza. Kterou jednou za par let chytnes, par dni ti bude mizerne nebo si polezis, ale to je vsechno. Ockovani ti taky nic lepsiho nenabizi. Co se tyce nakazlivosti, taky ne, tam je zas sliznicni imunita, kterou ockovani nemaji. Proto se musi nakazit, coz se ted hromadne delo.

Kasik ma rozhodne pravdu v tom, ze je nesmysl davat prednost nakazeni pred ockovanim. Clovek tak sice ziska lepsi imunitu, ale za cenu vyssiho rizika. Rec je ovsem celou dobu o tech, kteri uz to nedobrovolne prodelali. Maji se jeste ockovat nebo ne? Stat se tvari, ze ano, resp. to vubec nechce rozlisovat, mne vychazi, ze spis ne.

apuka píše:Podle Smejkala zatím není jisté, zda bude varianta prolamovat imunitu z vakcín, ale podle dostupných informací proráží imunitu po onemocnění. „Kdo tedy covid prodělal, protilátky mu k ničemu nebudou,“

Ze se nestydi, takhle mlzit... pokud je to pravda, tak nebude k nicemu ani imunita z vakcin. Protilatky po vakcinach nejsou lepsi, naopak, jsou min komplexni. Daji se brat jako podmnozina tech, co vzniknou po prodelani. Spike protein je stejny, ale po prodelani vzniknou i protilatky proti jinym castem viru (a ma to jeste dalsi dusledky, ktere sem radej nebudu psat, protoze neni mym zamerem od ockovani odrazovat).

apuka píše:„Optimistický scénář je, že omikron bude ne tak moc závažná varianta, která bude cílit na mladší skupiny, nebude mít tak závažný průběh a bude se šířit tak rychle, že brzy vytěsní předchozí varianty. To bychom si mohli oddechnout. Ale to je opravdu ten optimistický scénář,“ dodal.

Jo, to uz jsem tu psal. Existuji ale i cerne scenare, ktere nas vrati na uplny zacatek, v podstate by se to chovalo jako novy virus, ale podstatne nakazlivejsi. Snad budeme mit stesti a bude to bliz te optimisticke variante.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř pro 8, 2021 13:19

mike píše:Podstatne neni, kolik z nich se znovu nakazi, ale kolik z nich skonci v nemocnici. A to cislo je i po vsech upravach male.
To je jasne, vzdyt to rikam i ja. Ale na toto cislo taky plati vsechno to, co jsem napsal - ze je hodne nejiste to nejak hodnotit a pocitat, protoze vlastne nic nevime a vzdy to bude zatizene obrovskym faktorem mozne nepresnosti, klidne o rad, dva (priklady, proc, jsem napsal v predchozim prispevku).
U ockovanych by to same platilo pro nakazene, ale vzhledem k (slusne) presne evidenci uz ne pro hospitalizace , JIPky a umrti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron