Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » stř úno 5, 2020 21:25

Predpokladám, že sa tu nájdu aj kolegovia, či kolegyne, ktorí majú striedavé pracovné zmeny (nočné a denné) a teda z toho vyplývajúci rozhodený biorytmus spania.

K tomu ešte pridám hlučného suseda s jeho debilnou plávajúcou podlahou, ktorý po prosbe o kľud, istý čas vydrží, ale potom sme tam, kde sme boli. A z toho vzniká ten stres, či sa vyspím, alebo nie. Sťahovať sa nemám kde, nemám kde. Zmena miestnosti moc nepomáha. Práca je fajn, zaujímavá, a nemám nič iné. A to nehovorím, ak niekto začne s rekonštrukciou bytu - rachot.

Riešenia na nerušený spánok:

1. Používam štuple do uší Ohropax = sú fajn, ale nie vždy pomôžu, zvlášť pri dospávaní z nočnej cez deň. Rád by som ešte niečo efektívnejšie

2. Skúsiť voľnopredajné lieky na uvolnenie a spanie = odporúčali mi Dospinox, Walmark melatonin, Neospan Forte - žeby som sa neprevaľoval 3h v posteli, kým zaberiem.

3. Slúchadlá s funkciou ANC - odbúravanie hluku = nasadil by som si slúchadlá, zapol ANC funckiu, ktorá napr. u Sony vraj funguje aj bez zapnutia hudby, ale zrejme by som počul nejaký šum, čo by nevadilo. Alebo si zapnem tichý ambient + ANC. Som v tomto laik, nikdy som také slúchadlá nemal.

Našiel som si napríklad Bose Noise masking sleeping buds, ale k tomu treba smartfón a ten nemám, takže asi naprd. S tým asi tu nemá nikto skúsenosť, čo?

4. Zobrať si hamaku, či stan a ísť spávať do lesa, ale to je cestovanie navyše. Len keď bude vonku cez deň skoro 40C a ja dospávam z nočnej, tak v stane umriem. Takže tu skôr len vnútorný stan, alebo hamaku.

Máte s niektorými z bodov skúsenosti?

Edit: poprosím o opravenie chyby v názve vlákna = eliminovať. Ďakujem.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » stř úno 5, 2020 22:00

Taky spim pres den, nestridam, porad. Hluk resim ucpavkama do usi, nastesti to nemame s podlahama tak spatne a i kdyz nade mnou obcas nekdo dupe jak debil, tak to ucpavky obvykle zvladnou. Horsi jsou vrtacky a sbijecky, nastesti to neni tak casto. K tomu se obcas pridaji mestske sluzby, kdyz venku "uklizeji" listi a travu a jeden silene hlucny cokl, co ho obcas jedna krava privaze k plotu, kdyz si jde pro dite do skolky naproti (ten je fakt neskutecny, jednak steka a vyje celou dobu a jednak je pres zavrene okno slyset stejne, jako jini se zavrenym).

Zkusenosti:

1. normalne pouzivam ucpavky Ear Classic, co maji utlum 28 dB. Vyhoda je, ze netlaci, daji se pouzit opakovane a normalne staci. Kdyz je neco mimoradneho, pouzivam Ear FX, ktere maji utlum 39 dB. Rozdil je fakt zasadni, dokazou udelat snesitelnou i tu vrtacku. Nevyhoda jsou otlacene usi, po par dnech za sebou uz je to znat, a opakovane uz zdaleka tak nefunguji, takze na jedno pouziti.

2. Zkousel jsem melatonin a nelibilo se mi to. Vysledek pripominal spis divny pospanek kombinovany s bezvedomim, nedokazu to moc popsat, ale k normalnimu spanku to melo daleko. Plus jsem byl cely dalsi den jak prasteny do hlavy a vubec telo nejak nefungovalo. Zkousel jsem to nekolikrat kvuli zmenam casovych pasem a fakt ne, ale ja jsem zas na tyhle veci celkem citlivy, takze na tebe to treba fungovat bude.

Proti stresu funguje zensen a sibirsky zensen. Chce to brat se snidani, pred spanim bys neusnul. Efekt se muze projevit az po nejake dobe. Zensenu jsou tri zakladni druhy a je potreba si najit ten spravny pro sebe. Viz vlakno o adaptogenech.

Dalsi vec, ktera funguje, je kozlik lekarsky, na mne teda az moc, idealni byl prave v kombinaci se sibirskym zensenem. Bral jsem to kdysi kvuli rozhasenemu traveni, ono to uklidni nervy v celem tele, spanek to vylepsilo taky.

Prechodne funguje taky DMAE, vylepsuje fungovani mozku, coz vede i na lepsi spanek, hodne snu. U mne to ale funguje jen par tydnu, pak to naopak zpusobuje nespavost. A znovu mi to funguje az po dlouhe dobe, tak jednou za rok.

Chyba opravena, neni zac. Muzes i sam pri editaci sveho prispevku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » stř úno 5, 2020 22:24

Jeste jednu vec ti dam ke zvazeni: je dobry napad tohle delat? Sam to takhle delam pres pulku zivota a to stabilne (smeny jsou horsi) a ma odpoved je spis ne. Nevim to jiste, ale prisuzuju tomu zdravotni problemy, ktere v posledni dobe mam a ktere vypadaji na spatne fungujici imunitu. Ne malo, ale spatne, vypada to, ze reaguje neadekvatne na male podnety. Zmeny byly postupne, plizive a zaznamenal jsem je az okolo 45. Vloni byl prudky skok dolu kvuli infekci od klose, ale to, ze se s ni telo nedokazalo v rozumnem case vyrovnat, prisuzuju taky tomu. Takze jsem se to rozhodl postupne aspon posunout, ale neni to vubec jednoduche... cimz chci rict, ze bys mel mozna zvazit zmenu driv, nez se to projevi na zdravi, pak uz muze byt pozde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » čtv úno 6, 2020 0:28

Ďakujem za tipy.

1. Dík aj za tip na štuple. Aj ten Ohropax je výborný, aj na opakované použitie, ale skúsm ešte Ear FX.

2. Mám v zálohe aj lieky na prírodnej báze, ktoré neobsahujú melatonín, sú kombináciou bylín - kozlík, medovka, klasika chmeľ. Rannú akoby opicu kolega spomínal po užití lieku obsahujúci valeriánku.

Samozrejme, pýtal som sa kolegov v práci, pretože celý team, takto funguje na smenách - ide o diagnostický labák v nemocnici. Bohužiaľ väčšina má rodinné domky, alebo nemajú problém so susedmi, takže už to vôbec neriešia. Ale rád by som chcel počuť viac názorov na to.

3. Rád by som ešte počul názor na tie slúchadlá s tou odhlučňovacou funkciou. Som zvyknutý si pred spaním pustiť audioknihu, či rozhlasové hry - ukľudňuje to. Tak len, či by to v kombinácii s ANC, mohlo byť ešte lepšie na spanie.

Mike, viem, že to nie je ideálne, nie vždy ide všetko ako po drátkach. No takto predsa funguje plno iných zamestnaní. Teraz však nemám iného východiska a ani ty, ako vidím, nehľadáš zmenu zamestnania, či pôsobiska a pritom už vidíš dopady z dlhodobého obráteného biorytmu. V predošlom zamestnaní som takisto robil v noci, lebo mi to bolo lepšie a dospával doobeda, ale to bol iný sused...no...
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » čtv úno 6, 2020 1:13

Ktere konkretne pouzivas? Nasel jsem jich vic. Zalezi na hodnote SNR. Mne ty klasicke taky vyhovovaly a vyhovuji, po lepsich jsem se zacal shanet prave kvuli rekonstrukci u nas, ktera trvala nekolik tydnu a diky nim jsem nakonec spal celkem normalne.

Leky a byliny je potreba vyzkouset, na kazdeho to pusobi jinak. Jen bych se bal dlouhodobeho pouzivani, never tomu, ze to nezpusobi zavislost. Ta vznika i na ty ucpavky do usi, ja si je beru i kdyz spim nekde, kde je klid. Protoze bez nich spim neklidne, telo si proste zvyklo, ze kdyz jsou ucpavky, tak se spi a bez nich mu neco chybi. Mozna by fungovalo najit nekolik bylin a ty po case stridat. Nebo takove, ktere te po case donuti k vystridani samy, coz je treba ten zensen (zacnu byt prebuzeny, je mi vedro...).

Jenom te varuju, obcas funguju jako odstrasujici priklad ;-) Ja si to klidne muzu zmenit ze dne na den, v praci by to spis uvitali, ale po tech letech uz je to fakt problem. Protoze mne to jinak vyhovuje. Prace na smeny je ze zdravotniho hlediska horsi, telo nema stridani rado. No a jestli prijdou zdravotni dopady, tak uz muze byt pozde. Dokud je clovek v poradku, tak to nevnima, ale kdyby na to doslo, tak zjistis, ze zdravi je to nejdulezitejsi. Ne nadarmo se rika, ze zdravy clovek ma spoustu prani, nemocny jen jedno.

BTW, uvazoval jsi o odhlucneni souseda? K izolaci podlah ho asi neprinutis, ale treba by zafungovala zvukova izolace na strope. Nemam s tim zkusenosti, ale treba se tu nekdo najde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Etheric » čtv úno 6, 2020 8:32

Sluchadla ANC /přes hlavu nebo špunty, občas kombinace obojího/ jsou pro mě věc denní potřeby. Bez nich bysem nebyl schopen jet mhd nebo nakupovat, aniž by hrozilo senzorický přetížení.
Fungujou skvěle, většinou jedu bez hudby, právě jen kvůli vykrytí zvukovejch vjemů. Ovšem opravdu dobře fungujou pouze vyšší řady Sony a Bose, vše ostatní jsou vyhozený peníze. Mám hodně citlivý smysly, tak to můžu dobře posoudit.
Ovšem... Spát bych s tim nedokázal. S ničím na uších ani v uších. Neusnul bych s tim.

Nejlepší je vyprdnout se na směny. Ikdyby najít jinou práci, nebo si noční nechat zakázat od doktora - pak ti zaměstnavatel buď umožní dělat ranní x odpolední /takhle jsem to udělal já/ anebo tě vyhodí. Řekl bych, že zdraví je důležitější, než práce. Točit směny a fungovat v noci je proti přírodě, tělo /i mozek/ to nevydrží věčně...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod apuka » čtv úno 6, 2020 14:07

@Stani: Jako clovek, ktery 15 let pracoval ve stridavych smenach 368 24/7 supportu Ti taky mohu doporucit, zacni resit svoji budoucnost mimo nocni smeny jeste kym neni pozde, tj. kym jeste na sobe necitis zdravotni problemy... At uz potvrzenim od doktora, ze nesmis delat nocni prace nebo hledanim jine prace. I za cenu toho, ze momentalne nemas nic rozumneho, je treba hledat a hledat.
Bohuzel, tady neni otazka jestli se ty smeny projevi nebo ne ale pouze kdy a jak. Kdyz mas jako mike, ze si prevratis rezim natrvalo, je mensi zatez, kdyz se naucis s tim zit. Podobne pravidelne stridani 2 (12hod) nebo 3 (8hod) smen je taky relativne mnesi zatez, organizmus se castecne prizpusobi - a ty mas furt dva tydny na to, abys "dohnal" ztracene noci treti tyden.
Nejhorsi ale je nepravidelne stridani smen, kdy se nezavede vubec zadny rytmus, jen nahodile stridani - to se potom organizmus uz vubec nema ceho chytit. (Takovy rezim jsem mel ja :twisted:).
Pri vsech techto rezimech organizmus trpi, protoze je nastaven na pravidelne dualni stridani - den=aktivita, noc=odpocinek a spani. Nikdy, zduraznuji nikdy zadny denni spanek nebude plne rovnocenni jako nocni uz jenom kvuli tomu nastaveni, kdy v denni dobu jsou smysly prece jen "otevrenejsi" a citlivejsi (proto budes hur vnimat pri spani pres den hluk, na ktery bys v noci mozna ani nereagoval). Organizmus se Ti zacne menit a to rozhodne ne k lepsimu. Vznika spankovy deficit (i kdybys pres den psal stejne dlouhu nebo i dele jako v noci). Mike spravne podotykal problemy s imunitou. Mnoho lidi, co znam s timto rezimem skocilo podobne jako ja - u zdraveho cloveka najednou z niceho nic prisel nejaky necekany zdravotni problem, ktery imunita nezvladla, reakce organizmu byla hodne silna - a dusledkem toho bylo, ze zustala jeste vice rozhasena, reaguje hodne nepredvidatelne , obcas silne i na male podnety. A hlavne nedokaze uplne vyresit "svoje problemy", infekce se zlepsi, ale nelikviduji se uplne, v tele zustavaji skryte a cekaji na svoji chvili. A ta prijde pri jakemkoliv oslabeni, v dusledku toho se TI zacnou bezne problemy zvetsovat - z mirne alergie se obcas stane poradna, pri malem nachlazeni se Ti zacnou bolave ozyvat jine casti tela, atd, atd. v zavislosti na konkretnim cloveku.
Jo, je jeste jeden problem - pokud pozdeji zmenis rezim/zamestnani, budes mit dloiuho dobu problemy se dostat zpet do "normalniho" rezimu...

Omlouvam se, ze jsem Ti takto nakreslil ne moc ruzovou budoucnost, ale nedalo mi to, abych Te nezkusil ochranit od podobneho osudu.

A ted konkretne k Tvym dotazum:
- moc bych se na leky a bylinky nespolehal. Opravdu budou mit vedlejsi ucinky, napr. i mikem spomenutou zavislost. Navic nektere problemy jen zakryjou nebo prekryjou.
- sluchatka jsou jen pro nekoho, kdo je schopny celou dobu spat pouze na zadech. Pustit do nich hudbu (jakoukoliv) muze byt taky kontraproduktivni - brani vypnuti smyslu, takze zase si organizmus tak neoddechne.
- nekteri kolegove spanek po nocni resili typicky ceskym zpusobem - sebrali se spolecne s dalsima z jinych skupin, zasli okamzite na "par" piv a kdyz nekdy na poledne dostali doma, odpadli a uz je nic nerusilo. Osobne bych toto uplne pravidelne nedoporucoval, ma taky nasledky :-).
- Co se tyce plovouci podlahy souseda, muzes pozadat hygienu na odmereni hluku od nej. Trochu predpokladam, ze soused klasicky setril na povinne zvukove izolaci pod ni - a toto se muze taky resit. Mimochodem, na povoleny hluk mas normy, i pro obyvaci pokoje - proto se muzes obratit na hygienu.
Trochu poctenicka je tady, mas tam uvedene i normy (myslim, ze od te doby se nemenily) i popis nekterych zpusobu aktivni ochrany, i kdyz skutecne prakticke doporuceni tam neni. Muzes ale zkusit pode navrhu navrhnout svoji aktivni ochranu sve loznice :-). Po pravde receno, par mesicu nazad jsem videl clanecek o specialnim pelechu pro psy na Silvestra, ktery byl vybaveni prave tim akyivnim eliminatorem hluku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod fps » čtv úno 6, 2020 16:06

když jsem dělal 14 let noční, tak jsem se lety prozkoušel k QUIES Silikonové chrániče sluchu na plavání, nic lepšího jsem nenašel
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » čtv úno 6, 2020 20:41

Nikde jsem nenasel, kolik maji utlum. Nasel jsem jen stejnou znacku na snurce, ktera ma SNR 26 dB, coz je malo, ale vypada trochu jinak. Netlaci to do usi? Prece jen jsou na plavani a musi mit vyssi pritlak, nez penove. Nepocita se s tim, ze je budes mit v usich 8 hodin.

Etheric píše:Fungujou skvěle, většinou jedu bez hudby, právě jen kvůli vykrytí zvukovejch vjemů.

Jak je to v porovnani se spuntama? Tlumi vic nebo min?

Kdyz jsem po tom patral, tak jsem nekde narazil na info, ze maximalni utlum primo na usich nebo v nich je z fyzikalnich duvodu neco malo pres 40 dB, takze ty Ear FX se mu blizi. Nejsem si ale uplne jisty, je to dlouho a navic jde zrejme jen o pasivni ochranu, ne aktivni. I kdyz... mam pocit, ze to melo neco spolecneho s vnimanim zvuku pres kosti okolo usi, tam by ani aktivni nepomohla (leda prilba).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Etheric » čtv úno 6, 2020 21:45

ANC sluchátka tlumí v porovnání se špuntama mnohem, mnohem víc. Ovšem jak jsem psal, buď se připrav na velkou investici, nebo se na to vyprdni, páč sluchadla za 4,5k jsou co se týče tlumení hluku fakt nic moc. Za mě jasná volba toto, nejen útlum okolí, ale i ta hudba z nich je požitek.
https://m.alza.cz/sony-hi-res-wh-1000xm ... 457682.htm nebo https://m.alza.cz/bose-noise-cancelling ... 656721.htm

Samozřejmě neni zvuk, jako zvuk. Nejlíp vyruší konstantní hluk, jako dopravní prostředky, tam to funguje skvěle. Zvuky jako vrtání, mixování, též naprosto super. Lidský hlasy by to mohlo tlumit líp, i tak furt ale tlumí líp, než špunty. Problém bejvaj vysoký pronikavý nárazový zvuky, ale furt je ten útlum dost znatelnej.

Časem se tlumení určitě zlepší, i cena půjde dolu. Tahle technologie je vpodstatě ještě v začátcích..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » pát úno 7, 2020 20:34

Ďakujem všetkým za názory. Odpoviem zaradom, ak na niečo zabudnem, tak som zabudol :)

Mike - bylinné prípravky - čo som si našiel - Calmin (+nejaký tryptofán, čo podporuje tvorbu melatonínu), Zerex Pillow, Neospan Forte. Skúsim ale ten Melatonin Walmark, ktorý používali aj kolegovia v práci.

Odhlučnenie stropu - viem o tom, ale rád by som komplexnejšie riešenie, pretože takto by som musel nakoniec odhlučniť všetky steny.

Štuple - Orhopax, ktoré používam, tlmia 35db. Skúsim aj tie tvoje FX.


Fps - prosím ťa, nemal si s používaním tých silikónových štuplí problém s nadmernou tvorboiu ušného mazu?


Apuka - nie je to ani problém v prekročení decibelov, ale v nepríjemnom škrípavom zvuku z obsendatívneho-kompulzívneho správania = neustáleho presúvania nábytku a stoličky po plávajúcej podlahe. Od suseda už dávnejšie odišla veškerá rodina, lebo je cvok. Takže je v byte sám. Som na tie zvuky po rokoch už alergický. On to robil aj v noci, a kým sme dosiahli aby dal vtedy pokoj, tak bohužiaľ, už sa mi to dostalo pod kožu.


Etheric - díky moc za info k tým slúchadlám. Popravde, na ne som najviac zvedavý. To že to bude stáť pálku, to viem. Vo výhľade som mal práve tebou spomínané Sony a potom ešte Denon. Z toho čo píšeš, by to mohlo dobre fungovať. Spanie so slúchadlami si nejak poriešim. Urobím si záhlavok s dierou, aby som mohol spať aj na boku aby ma slúchadlá netlačili.

Etheric - máš k tým slúchadlám aj normálne kábel, aby som nemusel používať len bluetooth? Nebude dotyková časť robiť problém, ak sa slúchadlo oprie o zahlavok? Žeby sa tým nechcene menilo nastavenie.

Viem, že to myslíte v dobrom, ale ak by sa každý vyprdol na nočné smeny, tak, kto vás ošetrí prípade núdze? Pohotovosť, ARO neordinuje, lebo narušíte biorytmus personálu, hasiči prídu až ráno, pekne vyspinkaní...stačí, že niekto vypadne = zaskakuješ = rytmus sa rozhodí.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mila6032 » pát úno 7, 2020 21:20

Když už se tu skloňují sluchátka, tak možná by nebylo od věci zmínit i střelecký "hluchátka," který ořezávaji určité frekvence a jiné zase propouští více. Zkrátka výstřel to utlumí a lidskou řeč naopak zesílí. Moje jsou na dvě tužkový baterky a mají jednoduchou regulaci té propustnosti. Když mě loni navštívil tinnitus a já se bláhově domníval, že mě opustí, docházel jsem na tehdejší stavbu "na Otíka" a fungovalo to dobře. Všechen ten kravál to velmi slušně utlumilo a lidem bylo i v tom bordelu solidně rozumět. Vyrábí to firma 3M, ale určitě toho bude i víc. Cenově to je kolem čtyřky.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Etheric » pát úno 7, 2020 23:12

K těm lepším Bluetooth sluchátkům je i kabel, dá se používat s ním i bez, s kabelem máš lepší kvalitu hudby a delší výdrž baterie. Ovšem pro použití čistě ANC bez hudby nemá kabel žádnej význam..
Dotyková část sluchátek na dotyk s polštářem ani peřinou, spacákem nebo kapucí nereaguje, neni to vodivý, aspoň to moje ne :)
Na spaní na boku se ty polštáře s dírou daj dokonce aj koupit, můžeš tak ležet se sluchátkama nebo brejlema, jsou jich na výběr spousty variant a velikostí.

Pokud jde o dlouhodobý nošení, tam mi nejlíp sedělo polstrování sluchátek Audio Technica, bylo měkčí a prodyšnější než cokoli ostatní, na první dotek skoro stejný, po dvou hodinách už ale byl rozdíl dost markantní. Audio Technica akorát netlumí tak dobře zvuk - konkrétně městskej hluk, nebo jakoukoliv změť zvuků. Ovšem co do tlumení nárazů jako zapnutí mixéru, vysavače, vrtačky, nebo i konstantního rámusu v domácnosti jako běžící pračka, chladící lednice, tikající hodiny, projíždějící auta, hukot ventilátoru,...v citlivějších dnech tlukot vlastního srdce, vlastní dech,...tady Audio Technica zvládá opravdu dobře
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 0:03

Stani píše:bylinné prípravky - čo som si našiel - Calmin (+nejaký tryptofán, čo podporuje tvorbu melatonínu), Zerex Pillow, Neospan Forte. Skúsim ale ten Melatonin Walmark, ktorý používali aj kolegovia v práci.

Zkousej, dokud nenajdes neco, co ti bude fungovat. Jeste pridam tip na hloh. Bral jsem ho pred casem (tinkturu) v ramci bylinne kury na bartonelly a ucinky se mi docela libily. Hlavni je na srdce, ale celkove uklidni nervy a vylepsi spanek.

Stani píše:Odhlučnenie stropu - viem o tom, ale rád by som komplexnejšie riešenie, pretože takto by som musel nakoniec odhlučniť všetky steny.

To je otazka. Na kterou bych sam rad znal odpoved. Je tu nekdo, kdo tomu rozumi?

Stani píše:Štuple - Orhopax, ktoré používam, tlmia 35db. Skúsim aj tie tvoje FX.

4 dB rozdil uz neni tak velky, ale furt je to vic, nez dvojnasobek intenzity. Cislo ale neni vsechno, chce to hledat, co ti bude fungovat nejlip. Sam jsem jich vyzkousel dost a vetsina nic moc. Treba Ear Classic Soft, ktere maji 36 dB, mi funguji vyrazne hur, nez klasicke s 28 dB. Zpocatku sice tlumi vic, ale po par hodinach pena zmekne, prestane tesnit a pak uz netlumi skoro vubec.

Stani píše:nie je to ani problém v prekročení decibelov, ale v nepríjemnom škrípavom zvuku z obsendatívneho-kompulzívneho správania = neustáleho presúvania nábytku a stoličky po plávajúcej podlahe.

To je spatne... jestli se s nim da aspon trochu mluvit, tak ho zkus presvedcit, at si aspon na ty zidle nalepi plstene podlozky. Zkus mu to podat tak, ze si neposkrabe podlahu ;-)

Jinak i tohle by se teoreticky dalo resit apukovym zpusobem, nejde jen o decibely, ale o miru hluku presahujici obvyklou v danem miste. Ovsem prakticky to nebude jednoduche a bylo by to nadlouho, zvlast kdyby odmital spolupracovat.

Stani píše:Viem, že to myslíte v dobrom, ale ak by sa každý vyprdol na nočné smeny, tak, kto vás ošetrí prípade núdze?

Dalo by se to resit necim jako maximalni expozice (10 - 15 let celkem) a vekovou hranici (35 - 40). Mladi lidi to snaseji lip a efekt je nejspis kumulativni jako u jinych skodlivin. Jinak jasne, provozni duvody chapu, ale je rozdil, kdyz je to jednou za cas nebo porad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod zonn » sob úno 8, 2020 0:12

A co budou delat ty lidi po expozici a vekove hranici?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16
User is Online!

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 0:16

mila6032 píše:Když už se tu skloňují sluchátka, tak možná by nebylo od věci zmínit i střelecký "hluchátka," který ořezávaji určité frekvence a jiné zase propouští více.

Neni to stejny princip, jako ty ANC?

mila6032 píše:Když mě loni navštívil tinnitus a já se bláhově domníval, že mě opustí...

Je to bohuzel verny spolecnik. Zalezi na pricine, vim minimalne o trech. Jedna, zrejme cevni, mne po mnoha (20?) letech opustila pote, co jsem zacal denne chodit. S druhou, podle doktoru "od patere" (skutecnost je trochu komplikovanejsi), se da aspon trochu neco delat. Obcas. S opravdovym poskozenim sluchu (zvukem nebo chemicky) nevim, tam mozna ne.

Etheric píše:v citlivějších dnech tlukot vlastního srdce

Chces rict, ze slysis vlastni srdce usima a da se to utlumit sluchatkama? Ja to naopak obcas slysim s ucpavkama, zevnitr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 0:19

zonn píše:A co budou delat ty lidi po expozici a vekove hranici?

Denni nebo neco jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » sob úno 8, 2020 2:06

Mike, díky za tip na hloh. A sused? Po dohovore (slušne, aj rázne) to prestane robiť, ale vždy po čase začne, ale to človek nevie, že kedy...tá neistota je ten stres. Vieš koľko riešení som mu vravel? On ti povie, že dobre, ale aj tak nič neurobí, alebo urobí, ale po čase to zase zmení a sme tam kde sme boli - bludný kruh. Podlahu má dorytú, to ti ešte aj sám povie a pozýva ťa, aby ti to ukázal ](*,) . Dokonca už som mu vravel, že mu kúpim koberec, či stoličku na kolieskach a bude pokoj... nič...má dobré obdobie a potom príde zlé...dokonca istý čas fungovalo moje vsugerovanie, že môže byť ešte horšie, nejakí mladňáci, dunivá hudba...ale tiež to dlho nevydržalo :) Už to nechajme tak.

V labáku sú aj staršie dámy, ktoré takto fungujú 30 rokov a zvykli si na to striedanie. A to nielen v labáku. Odvádzajú perfektnú prácu. To sa im ako určí, že už na nočné nemôžu chodiť a budú robiť denné a potom ešte niečo iné...ako čo iné? :) Ako sa zabezpečí vekovo vyvážený kolektív, aby sa tá teória dala uskutočniť? Ako sa bude riešiť nočná smena, kedy musí byť k dispozícii v páre s mladým aj skúsený (a teda väčšinou starší) pracovník? Viď interná ambulancia a oddelenie, či jednotky intenzívnej starostlivosti? A to je len jeden príklad.

Radšej ďalej nerozoberajme teórie riešenia vekových hraníc pri striedavých smenách. Poprosím len názory k téme - odhlučnenie pri spaní a skúsenosti s tým. Díky.

Ano, skúšam, možno prídem na riešenie, ktoré sice nebude maximálne komfortné pre spanie, ale budem mať ako tak svätý pokoj :) .

Etheric - super, ďakujem. Pozriem ešte na tvarované záhlavky, vidíš, to ma ani nenapadlo, či sa niečo takéto už nevyrába.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 3:02

Stani píše:Po dohovore (slušne, aj rázne) to prestane robiť, ale vždy po čase začne, ale to človek nevie, že kedy...tá neistota je ten stres.

To znam. Mam pod sebou nahluchlou duchodkyni, co furt cumi na televizi. Jak blbe slysi, tak asi hlasitost nepozna a obcas ji pusti tak, ze mi duni ze zdi. Nejspis nejen mne, obcas na ni busi sousedi vedle ni. Kdyz ji to reknu, tak si dava nejakou dobu pozor a pak zas. Dosel jsem do podobneho stavu a pak mi uz vadilo i kdyz ji mela pustenou relativne normalne, ale trochu jsem ji slysel. A tak jsem to (snad) vyresil. Nejvic zvuku se prenaselo pres digestor, nejake pako je svedlo do jedne trubky ve stupacce, takze funguji i jako zvukovod. Koupil jsem tlumic, nacpal ho do trubky a je klid a to nejen od televize. Neni to 100 %, kdyz to prezene, tak ty zdi, ale to neni moc casto, na bezny provoz to staci a rozdil je to celkem zasadni. Proto jsem zminoval odhlucneni stropu, mohlo by mit podobny efekt. Navic asi nejde jen o spanek, ne? Slysis to i kdyz jsi vzhuru a to stres dal posiluje i kdyz si to nemusis uvedomovat.

Stani píše:Radšej ďalej nerozoberajme teórie riešenia vekových hraníc pri striedavých smenách.

Jasne, jen jsem chtel naznacit, ze kdyby se chtelo, tak se reseni najde a stat kvuli tomu nezkolabuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » sob úno 8, 2020 4:18

V pohode mike. No vidíš, takže máš podobnú skúsenosť. Presne tak, potom je človek na to vysadený a vadí, aj keď by už vadiť nemalo, ale to sa proste nedá. Odhlučnenie stropu by určite pomohlo. Len to nesmie zistiť, lebo paradoxne by ho to možno aj viac naštarovalo ešte k väčšiemu hluku, veď čo odhlučnil si ma, už sa nemusím kontrolovať.

Etheric - ešte ťa poprosím jednu vec. Ty máš teda Sony WH-1000XM3. Pozerám, žeby to malo mať 1.2m dlhý kábel so stereofónnym mikrokonektorom. Teraz neviem, čo znamená rozmer mikro, či to strčím len do menších otvorov mobilu, MP3/4 prehrávača, alebo aj do notebooku. alebo bude nutný ešte adaptér konektorov, ak by som si to chcel zapojiť do toho noťasu.

Doma mám slúchadlá od Shure a tam mám jack, ktorý strčím do rádia, či noťasu + adaptér na ešte väčší jack. Ale mikro neobsahuje.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mila6032 » sob úno 8, 2020 7:11

Mike: Asi to bude podobnej princip. Ty střelecký akorát propouštějí zvuk/hluk z venku. Je to docela sranda. Normálně s nima člověk na střelnici slyší i foukání větru a rozhovor polohlasem dvou střelců vzdálených 10-15 metrů. Bez nich nemá šanci. Ve stejnou chvíli ale výstřely zní jen jako takové plesknutí.

Tinnitus je skutečně věrný. Laboroval jsem s léčbou rok, pak mě to přestalo bavit. Jedním z vedlejších příznaků medikace je dramatický nárust váhy a to už se začalo dostávat do čísel, které jsem odmítl tolerovat. Příčin u mě bylo povícero a není to moje první zkušenost. Asi 16 let jsem se věnoval thaiboxu na poměrně vysoké úrovni a občas se mi poštěstilo, že jsem koupil ránu rukavicí pěkně na ucho. To pak pískalo třeba měsíc. Pak mě jednou rozhvízdal Bruce Dickinson na koncertě v Mnichově. A teď finálně motorová pila. A ta mě naladila na takové tenké pískání, které je sice otravné, ale dá se s ním vydržet. Už to vlastně ani nevnímám.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Etheric » sob úno 8, 2020 9:27

mike píše: Chces rict, ze slysis vlastni srdce usima a da se to utlumit sluchatkama? Ja to naopak obcas slysim s ucpavkama, zevnitr.

Ano, když je v místnosti ticho, slyším svoje srdce ušima. Kolikrát je to opravdu kravál, kterej mi brání usnout.
Špunty v uších nebo ucpávky jsou něco jinýho - vyplníš ušní dutinu, takže spojíš stěny zvukovodu a ty tak můžou hezky rezonovat, špunty to dobře přenáší. Takže svoje srdce "slyšíš", ve skutečnosti ho ale cítíš.
ANC vyruší hluk srdce, i hluk vlastního dechu, což je taky někdy kravál..

Stani, ohledně konektoru ti nepomůžu. Prodal jsem to hned, páč nemám nic, do čeho by se dal strčit. Vše jedu bezdrátově
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod pid » sob úno 8, 2020 14:29

Ak špunty nestačia, nestálo by za pokus ešte v miestnosti pustiť nejaký zdroj bieleho šumu?
pid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 5, 2010 12:50
Bydliště: SR, kúsok od Košíc

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod Stani » sob úno 8, 2020 20:50

Biely šum mi určite pri dospávaní po nočnej smene nepomôže, to je skôr na klasika nočné spanie, ak je kľud a počuješ ešte iné jemné zvuky, určite však nie lomoz, či denná prevádzka v byte. Toto určite môj problém nerieši. Ale dík za tip.

Etheric - škoda, obrátim sa priamo na nejaký e-shop, ako to je s tými konektormi.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod booze » sob úno 8, 2020 22:08

Pred par lety, jsem odhlucnil mistnost, podle navodu od firmy KNAUF, ten system se jmenoval piano. Na vatu pod sadros jsem cekal asi mesic. Okno mam VEKRA protihlukove trojsklo. Rolety "absolutni tma" plus zavesy "absolutni tma". Obcas se toho ticha az bojim.

Ty doplnky stravy nejsou moc dobre. Nejaky cas jsem to zkousel a bylo mi divne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 22:57

Uz jsem myslel, ze sem neprijdes ;-) Zkus se trochu rozepsat, zajimaji mne i detaily. Jak odhlucneni, tak zatemneni, premyslim o tom, ze udelam neco podobneho.

Na co tu mistnost mas a co tam delas se radej neptam 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod booze » sob úno 8, 2020 23:14

Detaily nemam. :mrgreen:
Rano jsme zacali (ve dvou) a vecer bylo i vymalovane a uklizene. KNAUF mel katalog a tam byl presny postup plus seznam veci, ktere potrebujes. Vatu poslali ze SRN a kdyz jsem rozrizl balik, tak me prekvapilo, jak se ihned, i kdyz byla vata jen na zemi, zmenila akustika v mistnosti. Komunikace odborna a perfektni. Zadni amateri. Vsechno sedi jak ma a funguje, spoje nejsou videt, nikde nic nepraska a nehnije.
Cela konstrukce steny je mechanicky oddelena od stavajici stavby. Vruty se davaly do podlozek a profily jsou ne miralonech. Nevzpomenu si, jak se resily okraje.

Zavesy i rolety koupis pres internet.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 23:21

mila6032 píše:Normálně s nima člověk na střelnici slyší i foukání větru a rozhovor polohlasem dvou střelců vzdálených 10-15 metrů. Bez nich nemá šanci. Ve stejnou chvíli ale výstřely zní jen jako takové plesknutí.

Na strelnici nebo stavbu urcite fajn, ale na spani nechces slyset nic. Ledaze by se daly nastavit i tak.

mila6032 píše:Tinnitus je skutečně věrný. Laboroval jsem s léčbou rok, pak mě to přestalo bavit. Jedním z vedlejších příznaků medikace je dramatický nárust váhy

Kortikoidy? Prekvapuje mne, ze se vubec snazi lecit, myslel jsem, ze smysl to ma jen prvnich par dni nebo tyden a jde o to zabranit odumreni poskozenych sluchovych bunek. Kdyz uz se to stane, tak pak uz neni co lecit.

mila6032 píše:Pak mě jednou rozhvízdal Bruce Dickinson na koncertě v Mnichově.

Mne to kdysi udelal taky, nastesti to po par dnech preslo. Od te doby nosim na koncerty ucpavky do usi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod mike » sob úno 8, 2020 23:22

booze píše:Detaily nemam.

:roll: treba o kolik se zmensila mistnost a jak velky je asi zvukovy utlum.

booze píše:Zavesy i rolety koupis pres internet.

Pres Internet dneska koupis vsechno. Kde a co presne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spanie vs. hluk/stres - ako ho eliminovať a zaspať

Příspěvekod booze » sob úno 8, 2020 23:35

https://www.knauf.cz/inovativni-deska-knauf-red-piano
Tam najdes vsechno. Mistnost se zmensila o cca 15 cm z kazde strany. Strop o 10cm.
Presne kde nevim. Ale najdes to pod nazvem blackout zaluzie a zavesy. Zavesy jsem si sil sam a koupil jen latku.
ROLUX
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Další

Zpět na Outdoor a zdraví