Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » pon úno 6, 2017 10:07

Rád bych letos v létě na pár 4-tisícových vrcholů a nejsem si moc jist, jestli to zdravotně zvládnu, což mi je jasný, že mi tu nikdo neřekne, jde mi o vaše zkušenosti s léčbou warfarinem, oteklými nohami po velké fyzické zátěži, bandážemi a s pohybem v nadmořských výškách nad 4tis. metrů s touto nemocí.
Už je to víc jak rok a půl co se s tím léčím a stav se lepší jen velmi pomalu. Nohu už zatěžuju, ale stále po zátěži otíká a kondičně jsem sotva na 50% před nemocí.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod apuka » pon úno 6, 2017 10:58

Rozhodne bych s tim byl hodne opatrny. Taky ale zavisi, kolik jsi uz ve vyssich vyskach nachodil, jake tam mas zkusenosti. Nepises, v jakych vyskach jsi uz chodil, ale pokud bys nebyl nikdy vys nez napr. Vysoke Tatry, radeji bych hned se 4000m nezacinal. Jednym z moznych projevu vyskove nemoci totiz muze byt vyssi krvacivost a horsi zastaveni krvaceni, coz s tema lekama redicimi krev hrozi jeste vice.
Ale bylo by vhodnejsi se zeptat nekoho "zasvecenejsiho", idealne kdo zna Tvuj zdravotni stav a taky se vyzna v problematice vysokych nadmorskych vysek - to zdaleka neni kazdy doktor.

4000m neni moc, ale pro nezkuseneho je to hodne velky skok a muze byt nebezpeceny, hlavne kdyz se projevy problemu zacnou resit potlacovanim.

Edit: Nejhorsi je zpusob, ktery je na nekterych mistech s lehce dostupnymi 4000 vrcholy: dole v 1500-1700 sednes na lanovku, vyveze Te do 2800, tam presednes na neco jineho (napr, Metro Allalin). za par dalsich minut jsi v 3500, takze za 20-30 minut "vyskocis" o 2500+m vys. To je docela zahul, dokonce i kdyz jsi predtim aklimatizovany. Chvili to jde, ale mnohem drive a hur muze na Tebe dopadnout ta vyska - vycerpani a unava, bolesti hlavy... To uz bych v Tvem pripade radeji radil postupne nabirat vysku odnekud, kde to zvladas bez sebemensich problemu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » pon úno 6, 2017 11:47

Po horách jsem chodil hodně, ale nikdy né víc jak do 3tis metrů po svých a ještě to bylo před nemocí. Takže zkušenost ve 4tis žádná a s chůzí po ledovci stejnětak. S lékařem to proberu, ale tam si právě nejsem jist, jestli bude vědět co znamená být ve 4tis a jestli mi to preventivně spíš nedoporučí :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod apuka » pon úno 6, 2017 13:08

Podivej, ja Te nechci nijak strasit, protoze tech 4-4500 mnm neni nic nezvladnutelneho s aklimatizaci. Ale v Tvem pripade asi nikdo netusi, jak bude reagovat telo na tu vyslu.

Proste embolie je jedno ze zakladnich nebezpeci nemoci z vysky a pri tromboze mas prave ten samy problem, jen se projevuje nekde jinde, v tech vyskach se nejspise bude jednat o plicni embolii, ale muze se projevit kdekoliv. Na druhe strane je mozny problem i s krvacenim a jeho tezsim zastavenim (k cemu jeste vice prispejou leky na redeni krve). Takze mas prakticky hned dva faktory zvysujici pravdepodobnost problemu. Ale to jeste neznamena, ze problem musis mit.

Mne nic lepsiho nenapada, jako zkusit najit nejaky kontakt na nejakeho doktora, co se tim zabyva, zkus pohledat, jestli neni nekde na techto strankach nebo hledej horskou medicinu. A takoveho cloveka se zeptej, pokud by bylo nutne, klidne i zaplat nejake vysetreni. Jde precejen o zdravi, v extremnim pripade i o zivot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » pon úno 6, 2017 13:48

díky za odkaz, je tam hodně užitečných informací. A koukám že je to ještě o dost složitější, než jsem si vůbec myslel.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2017 16:57

Rozhodne bych to konzultoval s nejakym sportovnim doktorem. Warfarin je docela svinstvo, vzdyt je to jed na krysy. Ma spoustu interakci s jinymi leky, ale hlavne zvysuje riziko vnitrniho krvaceni, vcetne krvaceni do mozku.

Mozna bych se bal spis jine veci -- zvladnes to vubec? Sam pises, ze kondice je sotva na 50%. Za dobrych podminek by to nemuselo vadit, ale ty v horach vzdycky nejsou a rychle se meni. Obcas se dostanes do situace, kdy je potreba sahnout do rezerv a nekdy i hluboko, proste musis dojit. Na ledovcich nad 3000 je to castejsi, nez v nizisch horach. Pisu to proto, ze kdyz jsem mel dva mesice nohu v sadre, bral jsem taky leky na reseni krve. Ne warfarin (ten jsem odmitnul), ale nejdriv nizkomolekularni heparin (injekce) a pozdeji jeho obdobu v tabletach. Nejvyraznejsi vedlejsi ucinek bylo snizeni fyzicke vykonnosti, ono to snad nejak ovlivnuje okysliceni bunek. Do hor bych v tom stavu nejel ani kdybych mohl, proste bych to nedal. Jestli se projevuje warfarin stejne ale nevim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod šíp » pon úno 6, 2017 21:26

Jsem sice doktor, ale svůj příspěvek píši jako běžný uživatel, protože mou specializací není horská medicína ani omylem, a ani se VHT nevěnuji coby amatér. V roce 2011 jsem prodělala masivní plicní embolii, asi 3 roky jsem si píchala injekce na ředění krve. Warfarin jsem totiž nechtěla, byla jsem obeznámena s jeho nevýhodami. V té době jsem neměla možnost jako mike užívat něco jiného, co je k dispozici nyní /například Pradaxa/.
V podstatě od té doby mi šla kondice dolů tak o 30%. Není to jenom nečinností v té době, prostě mám dojem, že mému tělo chybí kyslík, nebo ho neumí tak jako dříve zpracovávat. Podobné stavy mi líčí všichni moji pacienti, kteří z důvodu trombózy musí užívat Warfarin, či jemu podobné léky na ředění krve. Druhý důsledek embolie je to, že v podstatě se bojím, že se mi to může zopakovat. V podstatě mám strach dostat své tělo to dehydratace, kdy může nastoupit patologické srážení krve, ústící v trombózu. Mimo jiné to znamená, že se snažím velmi pečlivě dodržovat pitný režim, takže tahám 3 litry tekutin na den, který se poctivě snažím vypít, v létě dokonce více.
Co z toho plyne? Dobrovolně bych nešla někam, kde by mi riziko trombózy znovu hrozilo, případně, kde bych mohla být vydaná napospas krvácení. Právě z důvodu rizika vnitřního krvácení jsem nechtěla Warfarin.
Jinými slovy, na Tvém místě bych VHT zatím vypustila. Píši zatím, z Tvého příspěvku jsem nepochopila, zda jsi stále na Warfarinu, a taky proč to vzniklo. Úraz? Ani tak bys to neměl dostat. Máš trombofilii? Jaký typ? Leydenskou mutaci? Tohle vše hraje roli.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2017 21:40

Tobe se to po vysazeni nespravilo? Mne jo, v podstate okamzite tj. behem par dnu. Ale ja jsem to bral jen dva mesice a nemel jsem jiny duvod, nez prevenci (sadra na noze + vek nad 40 => poukazka na pruser).

Mel jsem zpocatku heparinove injekce a pak Pradaxu. Subjektivne jsem nepocitoval rozdil, ten poznala jen penezenka (Pradaxa mne stala tusim okolo 2000) a bricho, ktere uz bylo rozpichane od injekci. Po nejake dobe jsem zacal brat vitamin B12, 100 ug denne, pak jsem se citil celkem normalne. Bez nej chciply.

BTW, Pradaxu jsem bral v roce 2012, ale nevim, od kdy je v CR k dispozici. Kadopadne je to na delsi dobu draha sranda, ale zas pichat si rok a vic injekce do bricha :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod šíp » pon úno 6, 2017 21:54

Nesrovnalo. Injekce jsem si píchala tuším 3 nebo 4 roky, přesně nevím. Pradaxu mi v té době nenabídli, byla jsem vděčná za možnost píchat si nízkomolekulární heparin :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2017 22:11

Po takove dobe uz to mozna nechalo trvale nasledky...

Jak to myslis, nenabidli? Snad jsi doktor, ne? Kdo jiny by si to mel umet vyzadat?

Koukam, ze doplatek se celkem snizil, az na stovku za mesic. Mozna jsou tam ale nejake podminky pojistoven... to byl asi muj pripad, jelikoz jsem asi platil plnou cenu. Tady pisou cosi o kontraindikaci warfarinu, davaji zrejme prednost traveni lidi jedem na krysy, protoze je levnejsi :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » úte úno 7, 2017 7:35

Trombózu mám už potřetí, první dvě byly před více jak 10-ti lety, tahle poslední před rokem a půl byla ale hodně veliká, ucpané stehenní i lýtková žíla (přesný lékařský termit neznám). Warfarin jím ten rok a půl a budu už napořád, alespoň podle vyjádření lékaře. Pradaxa se nepředepisuje jen tak, pokud chci hrazení pojišťovnou, prochází to jakýmsi schvalovacím procesem (asi na pojišťovně, nevím to přesně). Mohl bych si ji platit, no doplácím už teď na léky docela dost :/
add jed na krysy, no myši to zabíjí bo se předávkují a vykrvácí, INR si ale kontroluji pravidelně, takže teď netuším v čem je warfarin tak nebezpečný (špatný) kromě rizika krvácení?
Trombofilii ani jinou genetickou mutaci nemám, proč se tromb vytvořil nevím (ani lékaři), připisuji to nadměrné fyzické zátěži, špatný pitný režim, sedavé zaměstnání, kouření, ...
Noha je neustále lehce nateklá a po větší fyzické zátěži neteče ještě trochu víc, sice se to lepší, ale jen hooodně pomalinku. Ta fyzická kondice je momentálně opravdu hodně špatná, po pár minutách zátěže jsem zadejchanej a musím si dát pauzu. Snažím se pravidelně sportovat (kolo, badminton), tak doufám že za toho půl roku se to dost zlepší, v momentální stavu vím že na to nemám.
A jak je to vůbec s pojištěním na hory (třeba AV), zohledňuje se při uzavírání pojistky můj aktuální stav? (aby mě vůbec někdo na hory pojistil, nebo aby po mně v případě nehody nechtěli hrazení)

díky
Jimm
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod šíp » úte úno 7, 2017 9:33

Pradaxu pojišťovna hradí za těchto podmínek. Ten doplatek, o kterém píše mike, se týká zmíněných indikaci. Všechny ostatní případy si pacient musí uhradit celou cenu, tedy i to, co hradí pojišťovna, a nejedná se o malou částku.

Přípravek je hrazen v primární prevenci žilních tromboembolií u dospělých pacientů, kteří podstoupili elektivní operativní totální náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu. Maximální celková doba podávání dabigatranu hrazená ze zdravotního pojištění po elektivní náhradě kolenního kloubu je 10 dní, po elektivní náhradě kyčelního kloubu 28-35 dní.
1. Přípravek předepisuje internista, neurolog, kardiolog, angiolog, hematolog a geriatr v prevenci cévní mozkové příhody a systémové embolie u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní indikovaných k antikoagulační léčbě při kontraindikaci warfarinu, tj.:- nemožnost pravidelných kontrol INR- nežádoucí účinky při léčbě warfarinem- nemožnost udržet INR v terapeutickém rozmezí 2,0 - 3,0; tzn. 2 ze 6 měření nejsou v uvedeném terapeutickém rozmezí- rezistence na warfarin, tj. nutnost podávat denní dávku více než 10 mga toa) v sekundární prevenci (tj. po cévní mozkové příhodě, tranzitorní ischemické atace nebo systémové embolii),b) v primární prevenci za předpokladu přítomnosti jednoho nebo více z následujících rizikových faktorů: symptomatické srdeční selhání třídy II či vyšší podle klasifikace NYHA, věk vyšší nebo rovný 75 let, diabetes mellitus, hypertenze.2. Přípravek předepisuje internista, neurolog, kardiolog, angiolog, hematolog, ortoped, chirurg a geriatr v indikaci léčby a sekundární prevence hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie:a) po dobu tří měsíců pokud rizikový faktor vzniku trombózy pominul - v případě sekundární trombózy, např. po operaci, po úrazu, po porodu,b) po dobu šesti měsíců pokud nebyl vyvolávající faktor vzniku zjištěn, tj. jedná se o idiopatickou trombózu,c) po dobu dvanácti měsíců u nemocných s významnou trombofilií, zejména vrozenou (deficience antikoagulačně působících proteinů nebo kombinace heterozygocie mutací faktoru V a II, případně jejich samostatná homozygotní forma, pozitivita lupus antikoagulans), případně jde-li o recidivu proximální flebotrombózy nebo symptomatické plicní embolie a při zvýšeném riziku recidivy na podkladě získaného, trvajícího trombofilního stavu (hormonální léčba, kterou nelze ukončit nebo přerušit, nefrotický syndrom, chronické autoimunitní onemocnění, nespecifický střevní zánět, pokročilé stavy srdeční nebo respirační insuficience - NYHA III a IV).
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » úte úno 7, 2017 9:45

jo díky, nevšiml jsem si že mike dával odkaz, tak to mám smůlu
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod šíp » úte úno 7, 2017 9:57

Mě spíš zaráží třetí prodělaná tromboza bez jasné příčiny. Na hematologii jsi tedy byl a trombofilní stavy Ti vyloučili?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod Jimm22 » úte úno 7, 2017 10:15

přesně tak, nikdo neví proč se mi to opakuje. Genetická mutace ani jiný trombofilní stav nezjistili.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod apuka » úte úno 7, 2017 11:46

Jimm22 píše:zohledňuje se při uzavírání pojistky můj aktuální stav?
Ne, vetsinou se pri uzavirani nezohlednuje. Takze muzes klidne zaplatit, pojisti Te. Zohledni se az pri reseni proplaceni za osetreni, pripadne pobyt v nemocnici... :twisted:
Pokud odejdes s nejakou lecenou nemoci a v dusledku teto nemoci se Ti zhosri stav, tak Ti to vetsina pojistoven (pokud vubec nejake jina je) neproplati. Takze az se zjisti, zes dostal embolii a na tom mel s velkou pravdepodobnosti "zasluhu" Tvoje lecena (ale nevylecena!!!) tromboza, tak mas smulu. Teda v soukromem spitalu a ve statnim v zemi, kde plati evropsky prukaz pojistence zase musis pocitat s plnym hrazenim spoluucasti. Myslim, ze byva vyjimka jen necekane "zakutneni" chronickych potizi - ale zase, kdyz budes delat veci, ktere se delat s danou nemoci nemaji, muzes mit smulu.
Ale zachranna akce by se snad proplacet mela. Urcite u AV. Tam nevim, jak na tom je zhorseni stavajiciho onemocneni.

Bohuzel, to je vec, kterou Ti zde nikdo nemuze potvrdit ani vyvratit. Stejne by zalezelo na konretni pojistovne a konkretnim pripade.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zánět žil (trombóza) a vysokohorská turistika

Příspěvekod mike » úte úno 7, 2017 17:45

Jimm22 píše:Ta fyzická kondice je momentálně opravdu hodně špatná, po pár minutách zátěže jsem zadejchanej a musím si dát pauzu. Snažím se pravidelně sportovat (kolo, badminton), tak doufám že za toho půl roku se to dost zlepší, v momentální stavu vím že na to nemám.

Myslim, ze jsi s tema 4000 v lete hodne velky optimista. Jasne, neni spatne dat si nejaky vetsi cil jako motivaci, ale dostat se z takoveho stavu za 5 - 6 mesicu mi neprijde moc realne. Ber v uvahu, ze ve 4000 je asi 60% atmosferickeho tlaku. Kdyz si chybi kyslik uz ted a warfarin to nejspis zhorsuje, jak by to vypadalo tam? Zvlast kdyz nemas zkusenosti s chuzi po ledovcich, to je namahavejsi, nez po stezkach. Byt tebou, tak si nejdriv naplanuju nejake lehci 3000, abys videl, jak na tom jsi a kdyz to pujde, tak zkusil nejake lehci ledovce. Treba Venediger, tam se dostanes celkem snadno skoro do 3700. Za dobreho pocasi je to lehka tura, kterou neni problem kdykoliv predcasne ukoncit a vratit se na chatu (nebo do udoli).

apuka píše:Ale zachranna akce by se snad proplacet mela. Urcite u AV. Tam nevim, jak na tom je zhorseni stavajiciho onemocneni.

Myslim, ze se zachranou by problem byt nemel, ale urcite by to chtelo podminky poradne prostudovat. U nakladu na zdravotni peci jak pises, vetsina pojistoven ma vyluku na predem zname (chronicke) choroby. U AV si nejsem jisty, tam by mozna mohla byt vyjimka, opet to chce prostudovat. Zas je tam ale nizky limit. Takze v Evrope se jedine spolehnout na evropsky prukaz pojistence.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Outdoor a zdraví