Protizanetlive leky a sportovani

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » sob led 21, 2017 22:02

oodoow píše:No, tak to ses nemusel ptát, když víš, že na všechno a bereš to takhle kategoricky.

Nenapsal jsem to moc jasne ;-) Myslim tim, ze se reakce tela vzdycky casem nejak zmeni. Muze vzniknout tolerance, coz bude u tech prasku na bolest, muze se naopak zacit po case branit, coz je u mne treba po zensenu nebo i vitaminu B12. Kdyz uz je to moc dlouho, tak da telo najevo, ze je potreba vysadit. Nebo muze vzniknout zavislost, to jsem si ted vyzkousel po lehkych opiatech, po vysazeni jsem mel snad tyden problem se spanim a to jsem bral jen minimalni davku jen na noc (kvuli narazenym zebrum, abych mohl spat).

Co udela kurkuma nevim, jen si vzpominam, ze kdyz jsme jeden cas chodili z prace denne na indicke jidlo, tak asi po mesici uz telo protestovalo. Horko a clovek mel pocit, ze to koreni snad cpi i z kuze ;-)

oodoow píše:Jo, nový nevyzkoušený boty, co mi zrušily nohy.

Teda, na tohle by mne asi vubec nenapadlo si prasek vzit, protoze bych neveril, ze muze pomoct :)

oodoow píše:ale zajímavé bylo, že mi to neplánovaně vyléčilo ten zánět v achilovce, kterej jsem marně řešil asi tři nebo čtyři měsíce.

Zazrak :) Chtel bych slyset vysvetleni od nejakeho doktora ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod booze » ned led 22, 2017 8:20

mike píše:Jake jsou pak ale nasledky? Cekal bych, ze druhy den to bude horsi, jelikoz po vypnuti ochrannych mechanismu se telo vic poskodi.

Po ibalginu jsem druhy den KO. Zvyseni vykonu citim, ale citim i jatra. Kdyz je nejhur (vetsinou jsem prelezeny) tak sahnu po Nimesilu, ktery pomuze a druhy den je mi fajn.

Pri vetsim a castem uzivani ibalginu zacnou citelne problemy s jatry, pak se clovek nafoukne (asi zavodni) a sportovat nemuze.
Znam fotbalisty, kteri tak dopadli.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod oodoow » ned led 22, 2017 21:38

@mike: proč by to nemělo pomoct, prostě už pak neřešíš každý krok
a zázrak v tom teda nevidím, prostě to zrušilo zánět, k tomu ty léky jsou, ne
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod sobb » ned led 22, 2017 22:45

oodoow: díky za tip na pepř ke kurkumě, to jsem nevěděla. Používáme ji celkem dost, tak dnes už byla dnes kořeněna do večeře i s pepřem :)
pro mika - a vůbec to nemusí být jen do indických receptů, chce to trochu tvořivosti :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 1:47

oodoow píše:proč by to nemělo pomoct, prostě už pak neřešíš každý krok

Ale jo, vsak jsem jen psal, ze by mne to nenapadlo. To fakt ne, mam tak nejak zafixovano, ze leky jsou na nemoc nebo na nejake poskozeni tela a ne na tlacici botu :)

oodoow píše:a zázrak v tom teda nevidím, prostě to zrušilo zánět, k tomu ty léky jsou, ne

Jo, ale jedna tableta? Zanet ma nejakou pricinu a dokud ji neodstranis, vraci se. Tableta zablokuje tvorbu prostaglandinu, zanet na chvili polevi, ale cekal bych, ze po odezneni ucinku se zas vrati.

Pravda, kdysi jsem jel na hory se zanetem slachy pod patou, ktereho jsem se taky asi dva mesice nemohl zbavit. Mazal jsem to Aulin gelem poctive 2x denne, prvni dny to jeste bylo citit, pak uz ne a kdyz jsem prestal, tak uz se to nevratilo. Mazal jsem to ale asi tak tyden a na horach se u mne nastartuje samolecici schopnost tela, bezne problemy se spravuji o rad rychleji. Asi kombinace namahy, ridkeho vzduchu a vitaminu B12 :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 1:51

booze píše:Po ibalginu jsem druhy den KO. Zvyseni vykonu citim, ale citim i jatra.

Jak citis jatra? Doktori mi tvrdili, ze jatra citit nejsou, v tom je jejich zakernost.

booze píše:Kdyz je nejhur (vetsinou jsem prelezeny) tak sahnu po Nimesilu, ktery pomuze a druhy den je mi fajn.

To by melo byt stejne jako Aulin (oboji nimesulid 100 mg). U nej taky poznas zvyseni vykonu?

booze píše:Pri vetsim a castem uzivani ibalginu zacnou citelne problemy s jatry, pak se clovek nafoukne (asi zavodni) a sportovat nemuze.

Vypada to, ze Aulin/Nimesil bude v tomhle jeste horsi, ale ten se tak nezneuziva, jelikoz je jen na predpis. Prave kvuli jatrum, muze zpusobit i uplne selhani (kdyz se bere delsi dobu).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 1:58

Tak nakonec jsem to zvladnul i bez prasku :) 9 hodin venku, 7 hodin ciste chuze, asi 19 km a 1100 m prevyseni nahoru a dolu. Normalni sneznicova tura, spis trochu obtiznejsi kvuli snehu. Zebra jsem citil zpocatku ve stoupani pri hlubsim dychani, ale pak to preslo, asi endorfiny. Pak az 2 km pred cilem, po posledni zastavce. Predtim jsem sestupoval volnym terenem v hlubokem snehu asi 400 vyskovych metru, coz byla docela gymnastika, a tak asi dostaly zabrat. Rekl jsem si, ze na nadrazi dojdu driv, nez prasek zabere a ze ve vlaku se to spravi samo. A tak se i stalo.

On totiz v prubehu tydne konecne zabral kostival. Jako driv, porad nic a pak se to najednou zacne prudce lepsit. Akorat driv trvala prvni faze 2 - 3 tydny, ted 5 a pul. Ale aspon tak :) Uz ho budu muset prestat brat, kuze si stezuje, svedi a po sprchovani je trup pekne cerveny...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pon led 23, 2017 8:12

tak super :supz:
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod booze » pon led 23, 2017 8:33

mike píše:Jak citis jatra?

Pri moceni silny zapach jatrove pastiky. No nevim co citim, ale normalne tlak v oblasti jater. Doktorka mi rikala, ze to muze byt tim ibalginem.
mike píše:U nej taky poznas zvyseni vykonu?

Zvyseni ne, jen normalni bezbolestny stav.
mike píše:Vypada to, ze Aulin/Nimesil bude v tomhle jeste horsi, ale ten se tak nezneuziva, jelikoz je jen na predpis. Prave kvuli jatrum, muze zpusobit i uplne selhani (kdyz se bere delsi dobu).

Mam za to, ze v kombinaci s alkoholem. V pribalovem letaku pisou, ze se nesmi davat na kocoura.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 16:42

booze píše:No nevim co citim, ale normalne tlak v oblasti jater. Doktorka mi rikala, ze to muze byt tim ibalginem.

To urcite byt muze, ale myslim, ze necitis jatra, ale strevni plyny :) Klidne muze rozhodit traveni. Jatra jsou pry citit jen kdyz se zvetsi a na to uz je potreba neco jako zloutenka.

booze píše:Zvyseni ne, jen normalni bezbolestny stav.

Zajimave, ze by zvyseni vykonu zpusobovalo zablokovani COX-1? Pozorovali jste nekdo zvyseni vykonu po jinych NSAID? Treba diclofenac nebo naproxen, jak psal shoe. Nebo ze by to byla specialita ibuprofenu?

booze píše:Mam za to, ze v kombinaci s alkoholem. V pribalovem letaku pisou, ze se nesmi davat na kocoura.

Tohle jsem hledal, jelikoz mi bylo divne, proc se nimesulid nepouziva casteji, kdyz mi prijde ve vsem lepsi, nez ibuprofen. Co jsem dohledal, tak duvod je prave tohle. Vyskytly se pripady nahleho selhani jater a neni jasne, cim to presne je, takze z duvodu predbezne opatrnosti se nedoporucuje nic, co jatra taky zatezuje. Alkohol samozrejme, ale ani paracetamol. Proto z nej udelali lek druhe volby, ma se pouzivat co nejkratsi dobu a ne dyl, nez 15 dni v kuse, takze neni indikovan na chronicke choroby (artitida...). V nekterych zemich ho dokonce zakazali (Irsko tusim), asi maji malo jater na transplantaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod lojzmen » pon led 23, 2017 22:50

mike píše:Jak citis jatra? Doktori mi tvrdili, ze jatra citit nejsou, v tom je jejich zakernost.


No, před lety jsem po žloutence "A" v tom místě něco nejasného pár měsíců cítil.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » ned zář 24, 2017 23:42

Odpoved na tohle, at je to na spravnem miste.

Mawenzi píše:V tvym pripade s aulinem - co bys delal, kdyby ti ho doktor nenapsal?

To same, co driv. Vzal bych si Brufen, maximalni davku. Vsak jsem psal, ze libovolny protizanetlivy lek, ktery ma clovek vyzkouseny. Ze mu funguje (a davku) a ze mu (moc) neublizi.

Na Aulin jsem prisel nahodou, kdyz mi ho zubar dal na zanet zubu, pri kterem jsem lezl bolesti po zdi. Zjistil jsem, ze mi funguje podstatne lip, nez ibuprofen a od te doby ho vozim. Jako prvni pomoc, pouzivam ho jen vyjimecne a jedno baleni obvykle nespotrebuju do expirace.

Mawenzi píše:Na predpis to je z nejakyho duvodu dost casto... a pokud bys k aulinu pristup nemel, tak bys proste musel nejak prezit bez nej.

Jasne, ale kdyz ho mit muzu, proc ho s sebou nemit. Rozumny doktor ti ho napise, kdyz mu vysvetlis, proc a na co ho potrebujes.

Duvody konkretne k Aulinu (nimesulidu) jsem hledal, protoze jsem nechapal, proc je na predpis neco, co je vyrazne ucinnejsi a setrnejsi, nez bezne prodejny Brufen. Jsou v zasade dva:
- pri delsim uzivani zvysuje riziko infarktu. Proto se nema brat dyl, nez 15 dni v kuse. Zajimave ale je, ze starsi NSAID (ibuprofen, diclofenac...) jsou na tom podobne nebo mozna jeste hur. Ty uz jsou ovsem "tradicni" a volne prodavane, a tak se to neresi.
- je ucinny az tak, ze dokaze zamaskovat priznaky tezke infekce. V letaku pred tim varuji, ale kdo z lidi, co zere ibuprofen jako lentilky, by si ho precetl? Takze by k doktorovi nesli zavcas a infekce by je mohla zabit.

Takze duvody jsou dobre, ale kdyz o nich vim, tak je to nebezpecne asi tak stejne, jako ten Brufen. Jako prvni pomoc v pohode.

V zime, jak jsem byl potluceny, jsem to bral cele dva tydny. Ortoped mi ho napsal sam od sebe. Prvni tyden dvakrat denne a druhy jen na den a na noc jsem si bral kodein. Zaludek jsem zacal mirne citit az ke konci, po Brufenu mne boli uz za 2 - 3 dny. Navic jsem mohl skoro normalne fungovat, po vysazeni a prechodu na lehke opiaty to bylo o dost horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 25, 2017 4:51

myslela sem.to obecne, ne konkretne na tebe - je jasny, ze kdyz k nemu pristup mas, je to lepsi. znam lidi co dost trpi nqabolesti hlavy a tyhle veci jim zabiraj nejlip ale nikdy je od doktora nedostali - protoze je treba ani nenapadne ze je neco jinyho. Ja to taky do expiracky nezpracuju tak to vetsinou mam i rok po expiraci :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon zář 25, 2017 5:54

No vsak, obecne pouziju nejaky volne prodejny NSAID. Vetsina asi ten ibuprofen v nejake verzi.

To plato, co jsem dojedl v zime, bylo urcite expirovane nekolik let :) Zbylo mi z toho jedno uplne nove, jeste nenacate, a to mi doufam vydrzi dalsich 5 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 25, 2017 6:33

mike
a je to v poho i takhle moc po expiraci? jako nema se tam co zkazit, ale zadny jiny leky nemam tak dlouho po
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pon zář 25, 2017 18:12

Ono to nebylo zas az tak moc. Koukam, ze expirace je 5 let, takze to mohlo byt rok nebo dva. Bude tam rezerva a navic mam pocit, ze 5 let je maximum, takze realne to muze byt i 10 a vic. Kdysi jsem po tom koukal a u vetsiny leku hrozi akorat to, ze se snizi ucinnost nebo nebudou fungovat vubec. Coz jsem tady nepozoroval. Je par vyjimek, jako treba doxycyclin, ale ten v lekarnicce nenosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 24, 2018 11:09

Me boli celej tyden koleno jak prase, asi sutroteren na oslavce mu nesed. vcera sem vyzvedla aulin. Premyslim, zda proste cekat, az to prestane bolet, pripadne zda namazat "preventivne" aulin gelem. Bojim se desne rezistence, protoze z nejakyho duvodu je moje telo na tyhle oblbovaky od mala lehce necitlivy a injekci u zubare dostavam bezne vic nez normalni lidi, minule si na me nachystala neco spesl a pak sestra obihala ordinace zda to nemaj navic, pac dvoubasobna davka zabrala jen castecne :D

ibac mi nezabiral nikdy, aulin docela solidne, ale pouzivam vzdy jen v pripade nouze... tak jestli k tomu mate pripadne nejaky rady? dik

celkove bych to neresila a proste s tou bolesti byla dokud nezmizi ale pred tim pochodem zas chci byt ve forme co to jde...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod booze » čtv kvě 24, 2018 11:20

Co na to koleno rika doktor?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 24, 2018 11:34

doktor rika, ze se to zatim neumi operovat a mam byt rada, ze mi jeste ceska nevyskakuje uplne ven z kloubniho pouzdra, ze operace je 50:50 a dokud chodim, tak ji nedoporucuje viz vyse. Vzhledem k tomu, ze cekacka 2 mesice, tak si i chondra radsi koupim v lekarne sama nez aby h k nemu chodila.

doted sem koleno vpodstate nicim nemazala (zkusila sem dolgit, diky, nejaly falsi veci a tak, uz v pubertte to nezabiralo, takze proc to pouzivat..) proste drzim best dokud to jde a pokud to nejde a jeste nejsu v cili, tak aulin, abych dolezla...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 21:23

A co rika doktor na to, ze bys se svym kolenem a v aktualnim stavu sla 100 km? Mne to laicky prijde jako blbost. Kdyz nejsem uplne v poradku, tak se nebudu pokouset prekonat sve limity.

Kouknul jsem se na stranky toho pochodu a prijde mi to ujete. Jit okolo Brna? Proc ne okolo krateru na Mesici? Nebo aspon po bombardovani? ;-) Taky jsem tam nasel nazor lekare na 100 km pochody: http://bvvs.vyskovnice.cz/obrazky/mudr.jpg. Rekl bych, ze pani doktorka ma naprostou pravdu, mam v tomhle smeru jiste zkusenosti a zanet slachy pod patou se hoji docela dlouho (dva mesice jsem kulhal).

Jestli brat Aulin ted nebo ne je tezke. Normalne se doporucuje vzit si prasek zavcas, nez se bolest rozjede, protoze pak se tlumi hur. Jenze tobe se uz rozjela. Rezistence bych se bal spis pri dlouhodobejsim pouzivani, to samozrejme vznikne. Aulin se ma ale brat maximalne 15 dni, u kremu plati to same (jestli ne tyden).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 5:01

slo mi o ten aulin gel a pouziti lokalne. Ortoped rika hole a ortezu a divi se ze nesedim doma a nechci incalidni duchod jak nekteri jeho ostatni pacienti pac ono s tou bolesti zit v podstate 24hodin denne nekdy lehci, nekdy vetsi, obcas nastesti bez ni je taky pekne naprd.

Samozrejme ze je nerealny abych usla 100, ale tak 60 bych treba mohla, zatim sem.vic nez 45 nikdy v kuse nesla tak to chci proste zkusit.

Slo mi o to, zda pouzivani tech masti pak v konecnym dusledku nesnizuje citlivost na lecivou latku a klidne se to da aplikovat na mazani ubalginovou masti X vzniknuti rezistence na ibalgin.

jen se ptam, zda nekdo mate zkusenosti ze pri pouziti masti casteji nez hodne vyjimecne trebq 3x za rok ale treba 60x za rok nemuze vzniknout pak rezistence nebo nizsi citlivost na tu lecivou latku.

Predpokladam, ze pri nejakym uvazenym.pouziti obcas by tenhle problem vznikat nemusel ale zkusenosti nemam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 6:33

ps: dyt ty ses ale trenovanej horal, nenachodis rocne 2000 nebo i 3 venku? zanet slach bych cekala u gaucaka, co si rekne ze to zkusi, u chodicich jedincu by to nemelo byt takovy riziko ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 9:27

pro info - z lekarny mi rekli, ze pouzivani aulin gelu by nemelo byt vliv na citlivost na prasky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2018 16:06

Nikdy jsem mast nepouzival dyl, nez tyden, normalne staci par dni, nekdy i jen jedina aplikace. V navodu je maximum tyden nebo dva, ale to bude spis kvuli mozne lokalni reakci na mast a asi taky proto, aby se neco nezanedbalo (kdyz to boli dyl i pres mazani, tak by to asi chtelo doktora). Celkova rezistence nejspis nevznikne, mohla by ale lokalni.

Mawenzi píše:ps: dyt ty ses ale trenovanej horal, nenachodis rocne 2000 nebo i 3 venku? zanet slach bych cekala u gaucaka, co si rekne ze to zkusi, u chodicich jedincu by to nemelo byt takovy riziko ne?

Je to 7 let a tenkrat jsem chodil do 1500 km rocne, 3000 budu mit mozna letos. Ono je ale rozdil, kdyz normalne chodis okolo 8 hodin ciste chuze a pak jdes najednou 16. Taky nemam uplne v poradku klenbu a sel jsem to v pohorkach, ktere uz byly dost rozjete a vim, ze na finalnim sestupu uz mne prave priserne bolely slapky. Na druhou stranu se to spravilo i bez doktora a relativne rychle, coz neni u zanetu slachy pod patou (planarni fascitida) obvykle.

Z nedele na pondeli jsem to zopakoval. Stejna vzdalenost a priblizne i cas a o polovinu vetsi prevyseni (2900 m). Zatim vypada, ze by to mohlo byt bez nasledku, i ten konec byl vyrazne lepsi, bolel az presun z vlaku na metro :) Samozrejme jsem trochu unaveny a citim trochu pricnou klenbu, ale chodit muzu normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Protizanetlive leky a sportovani

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 16:39

hm je pravda, ze se spankemmezi 2x8h a 1x16 muze byt dost rozdil
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví