Necitlivost spicky palce u nohy

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod navaro » ned čer 12, 2016 21:36

Ahoj vsichni,

prosim vas nestalo se vam nekomu, ze vam po vyslapu znecilivela cast prstu u nohy? Ja jsem zjistil asi pred rokem, ze si temer necitim uplnou spicku praveho palce u nohy, asi 1x1cm, myslim ze to bylo po vyslapu. Nechal jsem to tak, ale dneska jsem se vratil z nekolikadenni tury s 12kg batohem, a zacina mi to i na levem palci.

Vazim 66kg pri 187cm, nemam temer zadny podkozni tuk, ale jsem zdravy, nekurak, mam dobrou kondici, obden 10minut cinky, obden beham 5km pod 20 minut. Pohorky mam polovicni kozene, sedi mi, ale jako pricina je asi nemuzu vyloucit.

Mate s takovou necitlivosti nekdo zkusenosti (fulltextem jsem to tady na foru nenasel)? Pripadne, mam s tim jit za ortopedem nebo spis neurologem? Nemyslim, ze bych mel nabeh na diabetes, nebo bozechran neco jineho... Ale na pravem palci to uz je mozna i rok. Diky za tipy.
navaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 12, 2016 21:23

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod handyman » ned čer 12, 2016 22:13

Nemám s tím zkušennost, mě trnou spíš ruce. :) Ale co mě tak napadá, jestli třeba nemáš malé boty, že by se ti třeba dotýkali špičky palců na nohách.

Určitě bych zašel k doktorovi aspoň na kontrolu. Necítíš ani špendlík?
handyman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte říj 12, 2010 14:10

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2016 1:20

Mam neco podobneho, ne na palcich, ale mezi druhym a tretim prstem. Zacalo mi to pred lety (10?) na lyzich, mel jsem nove lyzaky, ktere mi perfektne sedely, ale po par hodinach mne zacala bolet chodidla vepredu z boku a po case nestacilo ani uplne rozepnout spodni prezky, musel jsem je vyzout. Snazil jsem se to ignorovat, ze se casem vyslapnou, ale po asi 4 dnech jsem zjistil, ze mam necitliva tato mista. Trvalo nekolik mesicu, nez se to spravilo a cit se z vetsi casti vratil. Lyzaky jsem prodal, ale nervy asi zustaly poskozene a delalo to i v nekolika dalsich, co jsem zkousel. Sice uz ne tolik, ale po par dnech lyzovani tam vzdycky ztrata citu byla. Nakonec jsem lyzovat prestal, tohle byl jeden z duvodu.

Po case jsem zjistil, ze mi to dela i v pohorkach, kdyz si je vic utahnu. Typicky pri nejakem obtiznejsim sestupu nebo v mackach a obvykle jsem na to prisel az ke konci nekolikadenni akce. Taky mi to udelaly tvrdsi C/D pohorky, kdyz jsem si je vzal skoro nerozchozene na 10 denni trek, tam to nebylo utazenim, ale tuhou kuzi pri ohybu. Vzdycky se to po case spravi, cas zalezi na tom, jak moc to bylo znecitlivele. Malo trva tydny, vic mesice. Pak o tom pri chuzi nevim, ale kdyz si prsty prohmatam, tak jsou mezi nima porad skoro necitliva mista. Kdyz je to cerstve, tak je to citit pri chuzi. Trochu jako by byla ve slapce dira.

U doktora jsem s tim nebyl, jelikoz je jasne, ze je to botama. Bavil jsem se o tom ale s jednou znamou, co driv delala neurolozku a ta rikala, ze to muze byt ulozenim nervu, muzou byt moc blizko pod povrchem a tlakem boty se poskozuji. S tim by se nedalo nic delat, ale na neurologii by mohli byt schopni aspon nerv promerit a najit, kudy vede a kde jsou ta kriticka mista. U mne skoro jiste na nartu, takze to neresim a snazim se to neprehanet s utahovanim. A kdyz to prezenu, tak zavcas povolit, ted uz poznam, kdy je to moc.

Tim nechci rict, ze bys k doktorovi jit nemel, naopak. Jdi na neurologii. Nejspis to bude taky botama, ale pricin muze byt vic. Treba pater. Mne od bederni nekdy brni prsty na nohach, kdyz blbe sedim, na to se staci trochu protahnout. Mel jsem ale rozhozenou i krcni, z delsiho (mesice) stressu v praci a to bylo dost neprijemne. Castecne ztraty citu v nohach i rukach, brneni ruzne po tele, v obliceji... nastesti se to spravilo.

Pak napis, jak jsi dopadl a jestli na neco prisli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2016 6:41

Taky si myslim, ze to bude nejakym nervem. Mne se v botach stava neco podobneho jako mikovi - taky pri silnejsim utazeni mam utlaceny blbe ulozeny nerv, ktery dela neplechy. U mne sice ne necitliveni, spise rozboleni vetsi "plochy" nartu, podobne i boku chodidel. Toto se mi stava skoro ve vsech snerovacich botech, v C pohorkach i v "A-" backorach.
Muze to byt zpusobeno taky opakovanym tlakem ohebu pohorky pri vystupu, co by mohl byt Tvuj problem. Staci jemny tlak, kdyz se opakuje moc casto, nerv se po case "vypne" a znecitlivy. Pokud je to tim, trocha pomoci by Ti mohlo pouziti hrubsich, zevnitr frote ponozek (zmirni tlak). Zmena boty pomoci muze, ale taky nemusi. Bohuzel to zjistis az po delsim case. Kazdopadne, pokud si jednou za cas na ture vyzujes boty a promasirujes si prsty ale i cely nart, pokud tam budes mit potok, tak si je na chvili namocis do studene vody, ususis a nechas chvilku (staci minutka, dve) oddechnout, tak noham neublizis a mozna zmirnis i ty problemy.
Neurologie neni spatny napad, ale nerv TI nepremisti :-). Mohou vsak zjistit, pokud bys to mel z jineho problemu - napr. ta spomenuta pater.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod Skimpy » pon čer 13, 2016 13:34

Zažil jsem to hodně dávno, při školním výletě a celodenním chození po Praze v těsných botách, přestal jsem cítit vnitřní stranu palce u nohy a řekl bych, že se ta citlivost už nikdy nevrátila do původního stavu.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2016 15:50

apuka píše:Staci jemny tlak, kdyz se opakuje moc casto, nerv se po case "vypne" a znecitlivy.

Jestli je to na spickach palcu, tak by to mohl byt tlak tam. Jestli se opakovane dotykaji spicky... normalne slezou nehty a spis to boli, ale kazdy jsme jiny.

@Skimpy: to vypada na podobny pripad, jako mam ja. Stejne by mne zajimalo, kudy ty nervy vlastne vedou, ze jim tesna bota ublizi takovyhle zpusobem...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod navaro » pon čer 13, 2016 21:31

Diky za vsechny reakce, zajimave - zni to jako ze by to mohlo byt spis tim sestupem, kdy palec narazi na predek boty, tim spis kdyz je bota tesna. Nebo i tim stlacenim nartu ohybem boty, budu si na to davat vetsi pozor.

Nastesti se levy palec uplne vratil do povudniho stavu :) Ale doktora zkusim az budu mit vic casu, protoze ten pravy je porad stejny - a presne jak pises Miku, zejmena na boso je to trochu jako kdybych slapl na diru, eh. Ale kdyz se to nebude zvetsovat, tak budiz.

EDIT: nasel jsem nejaky obrazek nervu v chodidle, a dve veci jsou tam zajimave: jeden nerv vzdy obsluhuje dva prsty (jejich vnitrni strany - takze jen jeden skriply nerv staci aby stuhlo "meziprsti"), a taky je tam sakra hezky videt, ze nerv ve spicce palce vyleza z kosti nalevo - tedy mozna staci stlacit botu na _vnejsi_ strane palce a znecitlivi spicka...

Obrázek
navaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 12, 2016 21:23

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2016 2:26

Skvele, tenhle obrazek jsem nevidel a leccos vysvetluje. U mne je to tedy ten nerv uprostred, necitlive jsou presne hlavne vnitrni strany prstu a kdyz je to horsi, tak necitlivost postupuje po nervu dovnitr nohy. Skimpy ma to same, jen vedlejsi nerv. Zajimave, jak se to stane, asi se stlacenim chodidla v tesnych botach utlaci nerv uvnitr nohy... Takze to asi hodne souvisi s individualni anatomii.

U tebe je to tedy asi ten krajni nerv, ale to by mel mit palec necitlivy spis zvnejsku a ne primo na spicce. Jinak jo, vypada to, ze ti asi bota utlacuje nerv na kloubu palce. Nemas ji tam tesnejsi? Pri chuzi z kopce se to stane snadno, kdyz noha zajede do spicky boty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » pát led 27, 2017 23:11

Chodim na fyzioterapii a slecna mi behem cviceni s rukou castecne vysvetlila tuhle zahadu. Je to nejspis opravdu tak, jak jsem myslel, stlaceny nerv uprostred nohy. Jedna moznost je uzka spicka boty, ale pravdepodobnejsi je stlaceni ve stredni casti, coz odpovida memu pozorovani. Takze prilis uzka nebo utazena bota v nartu.

Rado se to vraci proto, ze po prvotnim poskozeni uz nerv nefunguje dokonale. Nerv vypada jako kabel, ma obal z myelinu a vede uprostred. Nerv sam o sobe se regenerovat umi, ale poskozeny obal se regeneruje jizvou/vazivem, ktere pak nejspis snadneji znovu pri stlaceni zmackne nerv. Plus se obal sam podili na prenosu vzruchu a pri poskozeni uz nerv nefunguje jako puvodne. Coz odpovida, mam tam trvale snizenou citlivost, i kdyz to normalne nevnimam. Jen kdyz se pri stlaceni nohy zrusi (skoro) uplne.

Z cehoz plyne bacha na uzke boty. Poskozeni muze byt nevratne. Mne se to stalo v novych lyzakach a od te doby se vraci i v pohorkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod TooMooX » sob led 28, 2017 19:58

Ja mam toto z 8 hodinove prochazky v - 30°C v obyc LOWA TIBET. Nastesti mi mraz asi jen poskodil ty nervove zakonceni. Po roce se to trosku zlepsilo... Jen ted i v -10C mi omrzaj konecky prstu i v teplejsich botach /Scarpa Mont Blanc/ Cim dal vic uvazuji o poradnych zimnich botach :-k
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod fps » ned led 29, 2017 11:36

jojo, jak už jednou vzniknou byť jen lehké omrzliny, tak pak jsou tato míst o dost náchylnější byť jen na chlad, ale letama se to zlepšuje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod eman55 » úte čer 4, 2019 14:30

V prosinci jsem byl na Sibiři a i při běžný chůzi se mi zapotily špičky prstů u nohou. Teplota byla -40 až -60 stupňů, tak mi už tam celkem solidně palce omrzaly. Když jsem se vrátil, často jsem měl velkou bolest ve špičkách palců, která asi po 2 měsících odezněla, ale i po půl roce mám v jednom palci neustálé mrazení a necitlivost. Chystám se tam znovu tuto zimu, tak snad se mi to nezhorší.
eman55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte říj 19, 2010 9:41

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » úte čer 4, 2019 15:03

U doktora jsi byl? Zrovna u tohodle by to byl dobry napad. Nechci te strasit, ale jak se to jednou takhle nacne, tak priste to pujde rychleji...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod eman55 » stř čer 5, 2019 15:42

Zašel jsem s tím k doktorovi. Jak už tu bylo psáno, je to poškození nervů a s tím se dá těžko něco dělat, tak mi jen doporučil, abych si koupil vitamíny Milgamma 50mg. Vyzkouším a uvidím.
eman55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte říj 19, 2010 9:41

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » stř čer 5, 2019 19:46

Kdy? Ted? Kdybys zasel hned, tak se mozna neco delat dalo. Miligamma pomoct muze, ale i tak to bude trvat, nervy dorustaji pomalu, tusim milimetr za den, ale to ti urcite doktor rekl. Mne by to teda v aktualnich vedrech zabilo (je po tom horko), vitamin B12 beru na horach pri, pro mne, extremni zatezi a to 300 ug denne. Tady je 250.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod eman55 » stř čer 5, 2019 23:56

O tom dorůstání nervů mi neřekl. Ani o tom, že je po prášcích horko. To jsem si přečetl v příbalovém letáku. Asi s tím začnu až po prázdninách.
eman55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte říj 19, 2010 9:41

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod mike » čtv čer 6, 2019 0:03

Zacni hned. Kazdy jsme jiny, treba to nebude tak spatne. Prestat muzes vzdycky, zmizi to behem par dnu (doslova). Pripadne to muzes zkusit brat ob den, pulku prasku apod. Uvidis sam, nic tim nezkazis a nervum to pomuze. Vitamin B12 je zivotabudic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Necitlivost spicky palce u nohy

Příspěvekod eman55 » čtv čer 6, 2019 15:06

Díky za pomoc. Asi bych to jinak do vánoc neřešil.
eman55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte říj 19, 2010 9:41


Zpět na Outdoor a zdraví