Lezení v těhotenství

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 16:43

Máte někdo osobní zkušenost? Či vaše partnerka? Já jsem teď teprve v 8. týdnu a ráda bych ještě něco málo polezla, než nakynu. Na netu jsem moc informací nenašla a moje dr si se mnou neví rady, prý takovou pacientku ještě neměla :mrgreen:
Samozřejmostí je lezení na druhým. Ale co odsednutí, slaňování, přece jen je to celkem tlak na pánevní oblast...
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 4, 2016 17:32

v clanku dole na strance se da trochu infa najit - a neco tu a jeste tu a něco i tu
myslim, ze by ses toho vzdavat nemusela, ale treba zkusit zavolat nejakymu sportovnimu doktorovi?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 18:09

Všechno z toho jsem četla a asi si prostě připořídím prsák a zkusím to a uvidí se, jak se budu cítit :) Jinak co jsem četla na tom hudy tak moje doktorka by asi zešedivěla kdyby to četla :-D Jízda na koni, kolo... Ale ona je podle mě mírně hysterická, nejradši by do mě cpala nějaké vitamíny a hned se mě ptala jestli chci ještě chodit do práce. Proč bych jako neměla chtít? :shock:
Když jsem se jí zeptala na sporty (aniž bych napřed dotaz sama nějak specifikovala), tak hned vyloučila kolo, aerobic a prý podobné hopsavé aktivity. Tak jsem se jí zeptala na lezení a málem spadla ze židle :lol:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 4, 2016 18:42

no co vim ja z okoli nebo od lektorek nejakyho pohybu, tak pokud s pohybem v tehotenstvi nezacinas, ale jen chces (v rozumne mire) pokracovat v prvnich tydnech/mesicich tak to vetsinou neni vubec problem.

to, ze pro nektery doktory sou i hodinovy prochazky se psem u tehotne zeny na infakrt (toho doktora), to je vec jina, druha vec je, ze v pripade zdravotnich problemu matky/plodu a rizikace muze byt problem i zminena prochazka. Neni nejaka online poradna gynekolicka treba, kde by se dal vyhodit dotaz
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 18:52

No já právě taky. Ale konkrétně lezkyně nebo turistky či vht, které osobně dál pokračovaly i v těhotenství neznám. A že je lezení nebo aerobic trochu o něčem jinym, to asi nemá smysl rozebírat. Takže jsem se jí chtěla zeptat, prostě přece jen je člověk jistější, když o tom dr ví a souhlasí (videálním případě pohyb doporučuje), nebo alespoň to tak nějak toleruje. Ale její reakce... Asi bych se měla začít válet na gauči a štrikovat dupačky :twisted:
Jinak její pečlivost se mi už jednou hodně vyplatila, takže na ni nechci jen nadávat. Ale všeho s mírou.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 4, 2016 18:55

tak jestli by ses nemela preorientovat na to strikovani teda radsi, jak rikas, ono vybavicka se hodi :D pripadne teda aspon ostatni pohyb krome lezeni OK?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 19:06

Štrikovat neumím a nehodlám se to učit :lol: No zakázala (nedoporučila) mi kolo, to asi nějak přežiju. O turistice nic neříkala, takže tu beru za povolenou. Ještě jsem se teda zapomněla zeptat na batoh, kolik si můžu naložit. Stejně to lezení asi nevydržím a podle pár článků na netu je to (s rozumem) ok.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 19:25

Jen bacha pak na fakana, od 1,5 roku nebude mit pud sebezachovy. :wink:
A vsadim se, ze jak budes ve vyssim stadiu tehotenstvi, nebudes mit naladu na nic. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 19:29

Jo to je mi jasné, však jsem hned v úvodu psala - dokud úplně nenakynu :evil:
A ten pud sebezáchovy si dovedu celkem živě představit za a) pracuju s děckama občas i předškolní věk za b) když si vzpomenu na sebe... :lol:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 19:57

Jedna kamoska nakynula pri fakanech 40kg druha 30kg. Nemam tuseni kolik je uplne. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » pon dub 4, 2016 20:08

:shock:
Přílohy
frabz-you-said-what-you-must-be-joking-58da33.jpg
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 20:19

:-$
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod mayya » pon dub 4, 2016 20:25

Já myslím, že v rozumné míře cokoliv...znám bikerku, co v 7.měsíci jezdila MTB závody (já bych ale teda zrovna to kolo vynechala úplně). Turistika je podle mne úplně ok. A co konkrétně lezení týká, znám jednu, co lezla (bez jištění) taky ještě v 7.měsíci a dávala nám záchranu tam, kde jsme se jako začátečnický poseroutkové klepali na druhým (kdo zná - Duškova žena Baška ;-)). Když nebudeš padat, proč ne. Hele a ono si tělo řekne....

Držím palce, ať Ti to v klidu vyjde podle představ - já jsem si taky plánovala aktivní těhotenství, a pak 6 měsíců musela v podstatě proležet (a teď se dávám do kupy a hodně pomaličku zpátky do kondice po císaři a rozkuchaným břichu :roll: ). Jo, a jakožto "relativně" štíhlá - normální jsem nabrala skoro 20 kg (ale s kojením to šlo rychle dolů, zbývají mi už jen poslední 2).
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod bibi » pon dub 4, 2016 20:33

No, pamätám si, že Baška (inštruktorka z Rockstaru) s nami liezla už feeest tehotka
https://picasaweb.google.com/104837322654402423322/PromoVikendLezeniaVPaklenici#5677520021086205746 Malý Kubo ešte nebol na svete
Ak ide o info, môžeš jej kľudne zavolať, Baška je strašne moc fajn :)
Potom mám kamošku, ktorá je lezecká mamina (3r). Už neviem, či ona, alebo odkiaľ to viem, ale vraj budúca mamina je v najlepšej lezeckej kondícii niekedy v 3.mesiaci (proste vraj vtedy lezie ako drak). Info bez záruky.
A nakoniec, moja kolegyňa (toho času už matka) chodievala s bruchom na jednoduché ferraty. Holt, začalo ju to baviť niekedy pol roka pred otehotnením... :)
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod dudy » pon dub 4, 2016 20:37

A nebylo by vono nejlepší, než se ptát na netu, zeptat se třeba gynekológa, porodníka..., ideálně svýho, kterej ví, jak je to v konkrétním případě?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod wawrik » pon dub 4, 2016 20:48

bibi píše:ale vraj budúca mamina je v najlepšej lezeckej kondícii niekedy v 3.mesiaci :)
Jo, o tom by vedeli rozprávať naše športovkyne zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Načasovať správnu fázu tehotenstva na olympiádu alebo MS, a potom šup na potrat. A o rok znova... :vom:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 20:49

Pta se tam, co chce slyset. :wink:
@wawrik da se to nekde najit?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 20:50

Myslel jsem, ze tohle se delalo v NDR...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod GreyMouse » pon dub 4, 2016 22:13

ita píše:...a hned se mě ptala jestli chci ještě chodit do práce. Proč bych jako neměla chtít? :shock:
On je možná dnes standard (resp. o pár případech jsem slyšela) nabídnout nemocenskou, pokud nastávající matka pracuje někde, kde může snadno chytit nějakýho bacila (např. ve školství nebo zdravotnictví); přeci jenom nákaza na začátku těhotenství je nejnebezpečnější.

bibi píše:ale vraj budúca mamina je v najlepšej lezeckej kondícii niekedy v 3.mesiaci
Tak to mají lezkyně velkou výhodu :wink:. Já, jako nelezkyně, si z 3. měsíce pamatuju tohle: ranní nevolnost přešla v nevolnost dopolední, pak odpolední a večerní. V noci jsem se několik hodin převalovala a nemohla usnout, protože mi silně kručelo v břiše, ale při představě jakéhokoli jídla se mi zvedal kufr. Pak pár hodin spánku a znovu... ranní nevolnost, která přešla v nevolnost dopolední... :|

mike píše:Myslel jsem, ze tohle se delalo v NDR...
Taky mám ten pocit. Gymnastky snad pak měly uvolněnější klouby a byly ohebnější :(
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » úte dub 5, 2016 5:59

dudy píše:A nebylo by vono nejlepší, než se ptát na netu, zeptat se třeba gynekológa, porodníka..., ideálně svýho, kterej ví, jak je to v konkrétním případě?


Ehm...hned v prvním příspěvku píšu, že moje gynekoložka mi nedokázala odpovědět, jelikož se s podobným případem ještě nesetkala. A v některém z dalších píši, že by bylo samozřejmě nejlepší mít to od dr svoleno, nebo alespoň tolerováno, ale když neví, tak hledám info jinde a nejlépe od někoho s osobní zkušeností, což by zrovna na tomto foru někdo mít mohl.

bibi píše:A nakoniec, moja kolegyňa (toho času už matka) chodievala s bruchom na jednoduché ferraty. Holt, začalo ju to baviť niekedy pol roka pred otehotnením... :)


Ferraty bych teda úplně vynechala. Při lezení se dá riziko pádu celkem dobře naprosto minimalizovat, ale na ferratách, i když lehkých... :shock:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod apuka » úte dub 5, 2016 12:34

Ito, lezt urcite v pohode muzes - len nesmis padat :wink: , dokonce ani uklouznout na kratsi vzdalenost, atd. Proste sedak mit muzes, ale radeji bez vetsiho zatizeni - tj. lepsi je se nespoustet na lane (alespon se naucis nejenom vylezt ale i slezt :-). Jo a od urcite doby nebude moc vhodne se brichem opirat o skalu, ne to do ni narazet.
Samozrejme trochu s rozumem, napr. v pokrocilem stadiu asi nebude nejvhodnejsi delat nejake extremni polohy.
Pripominam, nejsem ani lezec, ani doktor, jen se snazim pouzit zdravy rozum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod Sikula » úte dub 5, 2016 12:54

Tedy máš taky jeden hezkej článek: Climbing Pregnant: Lynn Hill Interview
jinak sedák zahoď a pořiď celotělák. Oproti kombinaci sedáku a prsáku tam odpadá bederák. Nejisit do sebe a lézt dobraná na TR
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » stř dub 6, 2016 16:05

Šikulo dík, fajn stránka. Proklikala jsem se k nějakému výzkumu a jeho výsledky jsou celkem potěšující.
http://bethrodden.com/2016/03/climbing- ... y-results/

Dole jsou tabulky. Podle nich ženy nějak omezily lezení mezi 10-20týdnem, speciální úvazek (předpokládám ten celotělový) začaly používat kolem 20týdne a některé dokonce lezly do 31týdne.
Z toho mi vyplývá, že když jsem teď 7-8týden, tak ještě 14 dní můžu úplně v klidu normálně lézt (každopádně tahat nebudu, navíc ještě po rekonvalescenci s rukou) no a do budoucna si pořídím ten celotělák.

Nejistit o sebe to je celkem jasné a (většinou) to jde nějak vymyslet, ale co odsednutí a hlavně slaňování? Ne vždy jde sejít a slízání dolů - děkuju pěkně. Navíc může se stát, že (obzvlášť v tomto stavu) přecením své síly nebo se mi udělá špatně a prostě nedolezu a budu se chtít nechat spustit. V tom celotěláku by to snad mělo být bezpečné, nee? [-o<
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod ita » stř dub 6, 2016 17:46

GreyMouse píše: Já, jako nelezkyně, si z 3. měsíce pamatuju tohle: ranní nevolnost přešla v nevolnost dopolední, pak odpolední a večerní. V noci jsem se několik hodin převalovala a nemohla usnout, protože mi silně kručelo v břiše, ale při představě jakéhokoli jídla se mi zvedal kufr. Pak pár hodin spánku a znovu... ranní nevolnost, která přešla v nevolnost dopolední... :|


To je hrozný :? Mně teda není kdo ví jak slavně, zle je mi taky celý den, dopoledne je to spíš lepší. Ale bez jídla bych nevydržela, jak mám prázdný žaludek, dělá se mi strašně špatně až na omdlení. Asi mám málo cukru i mě celkem honí mlsná, což jsem dřív neznala. No a cokoliv co sním, tak mi žaludek po jídle tak ztěžkne, jako by byl plný kamení a brká se mi, v puse mám pořád neuvěřitelnou pachuť... Snad bude za měsíc líp, už teď z toho šílím :evil:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » čtv dub 7, 2016 9:28

Nevim jestli ses profi a co lezes, ale porovnavat se s Lynn Hill v tehotenstvi je trosku vyssi level. Stejne, tak se porovnavat v tehotenstvi s nekym, kdo jezdi zavodne na MTB, tak si to muze dovolit i v tehotenstvi.
Pokud mas fyzicku, ze das v klidu "20 shybu" a cely zivot lezes a trenujes, tak OK.

Spis bych to videl na klidne prochazky, projizdky a ne se zbytecne huntovat lezenim. Pokud se zhuntujes ty, tak je to jedno, ale mela bys myslet spis na fakana a jeho vyvoj. Nerodil jsem, nebyl jsem tehotny, jen mam vypozorovano, co bylo v planu a co se skutecne delalo u nas.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 7, 2016 9:56

@ita: prvni trimestr je nejnarocnejsi jak pro prvorodicku, tak pro prcka.. A v podstate je to i obdobi, kdy se po jeho preklenuti muze s jistotou tvrdit, ze tehotenstvi skonci uspechem - tedy porodem. Chute, hormonalni zmeny a fyz. /psych. rozlozeni se pak zase zmeni :) telo ty jednoduche cukry ale stravi mnohem rychleji.
Lezeni po horach a jine adrenalinove zalezitosti bych omezil a venoval se na tvem miste klidnejsim aktivitam.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod booze » čtv dub 7, 2016 10:04

S4TYR píše: A v podstate je to i obdobi, kdy se po jeho preklenuti muze s jistotou tvrdit, ze tehotenstvi skonci uspechem - tedy porodem.

Vyjadri to prosim procentualne.
Jistotu vidim v necem jinem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod Kuba Turek » čtv dub 7, 2016 10:12

Už je to teda dvacet let, ale moje žena aniž bychom o tom věděli, byla těhotná už 2. měsíc a my vylezli svůj nejtěžší prvovýstup v Tatrách (něco na Velický štít za 6 UIAA). Byla tak nervozní, že jí postupně upadly dvě skoby ze stěny.

Týden před tím jsme natěžko přelezli s kamarády celé Vysoké Tatry přes nejvyšší vršky lehkými cestami se stany a spacáky a jídlem s sebou. Bylo nám akorát divné, že na začátku v autobusové zastávce zvracela, pak si na Téryně koupila banán (moje šetřivá žena se zaměstnáním jako účetní!) Tady je přibližný popis trasy: http://www.horydoly.cz/horolezci/lehce- ... tater.html (fotky jsou novější a z jiných akcí). Přišli jsme na to až na konci 2. měsíce u gynekologa.

Pak lezla asi do 5. měsíce ty naše čtyřky a pětky na druhém jenom s prsákem. To samé se pak opakovalo o dva roky mladšího syna. Taky lezla asi do 5. měsíce.

Moje kamarádky, co v poslední době otěhnotněly, lezou dost dlouho v celotělovém úvazku. Buď se vyrábí speciální těhotenský (dá se koupit nejblíž v křesťanském Německu za nekřesťanské ceny), ale všechny lezou na klasických celotělových úvazcích, které jsou určení hlavně na lehčí horské lezení. Některé lezou až do konce 7. měsíce. Pak už se jim nechce, jak v nich hormony pracují.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Lezení v těhotenství

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 7, 2016 10:17

@booze:
jsou na to tabulky, ale na gyndu kvuli tomu shanet info fakt tedka nepujdu :D Jednoduse receno - behem prvniho trimestru se vyskytuje mortalita (plodu) nejcasteji.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Další

Zpět na Outdoor a zdraví