Šport s umelým bedrovým kĺbom

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod martinhrivnak » čtv led 4, 2024 9:21

Ahojte,

fungujete tu niekto s umelým bedrovým kĺbom ? Nejaké rady, skúsenosti, postrehy ? V čom Vás to najviac obmedzuje, ak vôbec v niečom... Na čo, na aký pohyb si dať pozor, alebo čomu sa úplne vyhnúť ?

Pomohli by mi reálne skúsenosti od niekoho, kto tak funguje už dlhšie...

Poznávacia znamenie: čerstvý 30-tnik...
martinhrivnak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 3, 2024 8:20

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » čtv led 4, 2024 9:37

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » pát led 5, 2024 17:15

Fčíl sem si NATOhle fčerejší vlákno zpoměl - kdyby bylo třeba další informace, tak SZ nebo pavproch na seznam.cz, pokusím se být nápomocen. Přeci jenom to moje železo už mám v sobě 20+ let a něco (málo... :twisted:) sem s ním už odsportoval.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod Petrs » úte led 9, 2024 12:07

Ahoj, já mám umělý kloub 4 roky (je mi 58). Jediné omezení pro sport, které jsem si nastavil jsou doskoky z výšky, konkrétně u mě tzn. že při lezení na stěně vynechávám bouldering a lezu jen s lanem. Také už skoro neběhám, ale ne proto, že by to nešlo nebo doktor zakázal, ale nebaví mě to kvůli velkému výkonnostnímu poklesu, který je daný předchozí pauzou a věkem. Jinak se neomezuji a umělý kloub zpravidla ani nevnímám. Sportovní lezení bez omezení s plným rozsahem pohybů, v Alpách VHT na čtyřtisícovky i s větším převýšením, třeba Dom je z chaty přes 1600m. Sestupy přes 2000m i se zátěží bez problémů. Jinak jezdím hodně na kole, běžky bez problémů všechny styly.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » úte led 9, 2024 12:52

@petrs: Zvědavost: TEP nebo resurf?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod Petrs » úte led 9, 2024 20:47

Klasická TEP CrMo 36mm necementovaná v CLPA Vysočany u Váchala a spol.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » stř led 10, 2024 9:47

Jakou Ti slibujou životnost? Já mám resurf (CR-Mo na Cr-Mo) 51mm a prý životnost 300+ let. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod Petrs » stř led 10, 2024 16:05

Tak oni nic neslibují, protože to kromě trošky štěstí záleží taky na mém zacházení s ní, ale obecně v současné době prý počítají s 30 léty. Koneckonců na pokoji jsem byl s chlapíkem, který byl na druhé noze a na té první mu pořád sloužila stará a dokonce cementovaná TEP, kterou mu dělal ještě starý Váchal před 20 lety a to ji nijak nešetřil. Resurfy kdysi dělali také, ale později toho nechali, protože statisticky prý nevycházely lépe.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » stř led 10, 2024 17:18

Já jsem za resurf neskutečně ráth, nic jiného bych už nechtěl. Statistiku (dlouhodobé úspěšnosti CZ vs svět vs ANCA Clinic, Dr. deSmet, který mi ji in(g)staloval 2003) ale neznám.

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod lojzmen » stř led 10, 2024 21:14

Přidám skoro OT.
Neodkládat řešení, jste-li kandidáti na výměnu!
Kamarád to odkládal a pak se mu to sečetlo (+3roky čekání od indikace).
Takže doktoři prý říkali (někde v Brně), že tak zastaralý problém vyžaduje rozsáhlejší zásah, hodně ho kuchali a kamarád (nyní cca 60) ještě i po dvou měsících stále berluje.

(Před nedávnem jsem se já začal obávat, že jsem kandidát, ale on to je jen sedací nerv.)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1104
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod Petrs » stř led 10, 2024 23:15

No já bych řekl neodkládat, ale taky zbytečně neuspěchat. Přece jen tam pak je nějaké riziko selhání a člověk si musí víc dávat pozor na blbé pády - kost je pevná a svým způsobem i pružná pružná, ale ten kus železa ty vlastnosti mění k horšímu. Záleží hlavně na tom, jak moc člověka ta nemocná kyčel omezuje, jak rychle degenerace postupuje.

Ale berle 2 měsíce po operaci jsou pro necementovanou TEP normální. Kost musí pořádně vrůst do toho hrbolatého povrchu. Doba po které povolují doktoři odložit berle se ústav od ústavu liší, ale někde trvají i na 3 měsících. Cementované se můžou plně zatěžovat už po 6 týdnech, ale ty se aktivnějším pacientům nedávají.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2024 23:34

Petrs píše:člověk si musí víc dávat pozor na blbé pády
Neni to sice o vymene kloubu, ale rikal doktor synovi, kdyz mu davali na zlomeninu krcku ty pekne dlouhe hreby, ze s tou nohou muze delat vsechno - krome padu a "nove" zlomenine v miste hrebu. Ze to je potom docela pruser, bo hreb tam muze nadelat slusnou paseku. Jak pises, ma jine vlastnosti nez samotna kost. Pry si se zlomeninou ma pockat, az mu hreb vyberou :-).
Protoze ten kloub je tam vlastne zpevneny stejne - plus, samozrejme ten samotny umely kloub - duvod bude taky stejny. Jen bych rekl, ze mnozstvi moznych problemu se tim samotnym kloubem bude jeste o dost vyssi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod Petrs » stř led 10, 2024 23:59

Je to jak píšeš - každé pevné železo u kostí je určité riziko. U výměn kloubů jsou pak ještě další rizika, třeba aseptické uvolnění, zánět, imunitní reakce atd., většina rizik se časem snižuje, ale třeba to aseptické uvolnění naopak zvyšuje. Naštěstí statisticky to vypadá docela dobře, jde o to nemít smůlu...
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » čtv led 11, 2024 9:03

Resurf by se měl dělat "brzo" (dokud není kloub moc ošoupaný) já s tím chodil dost dlouho (roky), až když už chodit nešlo = artoza IV. st a byl sem prý už na hraně kdy ještě de resurf udělat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šport s umelým bedrovým kĺbom

Příspěvekod pavproch » čtv led 25, 2024 14:52

Částečně offtopíč, částečně ontopíč: Neska mi přišel mail od provozovatele toho mojeho železářského webu (www.surfacehippy.cz) s požadavkem na platbu za další období, i dyž z toho nic (žádný prospěch) nemám (ale jiní "postižení" jo), prodloužil sem to až do 2026. Peníze vzal čert, hlavně že to čas od času někoho in(g)spiruje.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Outdoor a zdraví