Alpenverein - pojištění

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod sobb » stř led 19, 2022 0:05

Ještě tak mimochodem - provizorní průkaz má platnost jen 20 dní. Zrovna loni v září jsme marně čekali na pošťáky s kartičkama AV, a pak odjeli na měsíční vejlet jen s těmito provizorními průkazy. Mám zato, že při pojistné události by to bylo snad jen nějaké vysvětlování navíc, ale zásadní problém by to být neměl. Nebo se mýlím? Co na chatách a jinde, kde se uplatňuje AV, nesetkal jste s použitím "propadlého" provizorního průkazu náhodou někdo, ať osobně nebo z doslechu?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod AlexBeck » čtv led 20, 2022 6:37

Pochybuji, že to nějak hrotí. Vždyť ta kartička nemá jediný ochraný prvek - obýčejný kus foto papíru. Takže vyrobit si falešnou (pro zneužívaní slev) by bylo velmi jednoduché :wink:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Pavelsni » pon črc 18, 2022 14:46

Zdar,
nevíte někdo, zda se chystají zase udělat zvýhodněné členství od září na celý příští rok?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod mitau » úte črc 19, 2022 8:20

Akce s clenstvim od zari je pravidelna, takze cekam, ze bude i letos. Na druhou stranu nepredpokladam, ze by se zopakovala akce se 75% sleva pro nove cleny, protoze to bylo placene z nejakych Rakouskych postcovidovych penez (pokud jsem to dobre pochopil)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 8:39

Jen technicka - clenstvi od zari pro nove cleny neni "akce", je to soucasti (i aktualnich) podminek pojisteni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod mike » úte črc 19, 2022 15:13

Ano, neni to akce, je to standard kazdy rok a neni tam zadna sleva. Vyhoda je to akorat pro nove cleny, kteri muzou mit AV uz od zari a pak cely dalsi rok. Sleva 75 % byla fajn, ale taky silne pochybuju o tom, ze se bude opakovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Morty » stř srp 3, 2022 10:06

Ahojte,

Ta sleva 75% platí do 31.8. (s platností členství do 31.1.2023) a byla už několikrát prodloužená, tak možná budou prodlužovat do vyčerpání nějakého budgetu... Otázka je, zda pořád s platností do konce aktuálního období nebo to dají na další období (pokud tedy vůbec).

V září si rodinné členství koupím tak jak tak, hlavně kvůli AV chatám v Rakousku, ale zajímá mě něco, co se týče pojištění a v podmínkách to nejde dohledat (pro země Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, jiné příští rok nebudou):

1) když mám OEAV s limitem na léčebné výlohy 10K EUR a EU průkaz pojištěnce, tak se spoluúčasti nad rámec EU kartičky hradí z těch 10K EUR? Nebo kombinace reálně nefunguje? Pro výše zmíněné země.
2) když mám OEAV a k tomu komerční cestovní připojištění třeba Allianz, které ale málo nebo vůbec nehradí záchranné akce v horách, zaplatí záchranu OEAV? A pokud ano, tak zaplatí Allianz léčebné výlohy? (při splnění všech podmínek a výluk)

Doteď jsem to moc neřešil, prostě jsem naklikal do aplikace jednorázové připojištění a jel.

Jak teď ale musím klikat celou rodinu a jezdíme často, třeba jen na víkend, tak mě to začíná štvát a taky chci trochu ušetřit, že. Ale ne za každou cenu ;-)

Nejradši bych jezdil jen s OEAV a EU kartičkama pro celou rodinu. Je to reálně risk (AT, SK, SLO,HR)?

Nebo se to nedá kombinovat a tím pádem se k OEAV chováte, jako by to pojistka vůbec nebyla a dopojišťujete se ještě jinak?

dík!
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » stř srp 3, 2022 10:15

Morty píše:když mám OEAV a k tomu komerční cestovní připojištění třeba Allianz, které ale málo nebo vůbec nehradí záchranné akce v horách, zaplatí záchranu OEAV? A pokud ano, tak zaplatí Allianz léčebné výlohy? (při splnění všech podmínek a výluk)
"Pri splneni vsech podminek a vyluk" by to melo tak byt. Jen se nezapomen poradne podivat, jake mas ty vyluky a podminky u Allianzu, protoze u nich, myslim, nemas pojistenou turistiku mimo chodniky a nad nejakou vyskou, stejne tak nevim, jak to maji resene ted, ale par let nazad stacilo, ze sis dal uvazek a prilbu na ferate (i kdyby A), tak to byla vyluka, bo v zakladu nesmela byt turistika "s pouzitim horolezeckeho vybaveni". Na to jsem se doslovne ptal na tu prilbu a uvazek, bo prilbu si nekde vezmes i na bezne stezce, pokud tam padaji kameny (napr. serpentinky a nad Tebou nekdo neumi v suti chodit) - a bylo mi na pobocce receno, ze pokud se zjisti pouziti, tak to spada do vyluky. Ale zjisti si to radeji primo u nich, mozna uz dostali rozum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 16:31

Morty píše:A pokud ano, tak zaplatí Allianz léčebné výlohy? (při splnění všech podmínek a výluk)

Ano, ale v tom je prave kamen urazu. Kdybys splnil vsechny podminky a vyluky, tak nepotrebujes AV. Takze kombinace moc nedava smysl a navic by to v praxi bylo komplikovane. Ptal jsem se na to pri pojistovani bytu, jelikoz zaroven mame pojisteny cely barak u jine pojistovny a bylo mi receno, ze by se to muselo resit pro konkretni pripad a ze by to nebylo jednoduche. (urcite to neni tak, ze bys dostal plneni dvakrat, pojistovny si hlidaji, aby nezaplatily neco navic)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » stř srp 3, 2022 18:22

Presne tak. Se Ti neco stane, zachrani Te a odvezou do nemocnice a zacne Tvoje osetreni a leceni. Pokud se to stane nekde a pri cinnosti, ktere je zahrnute v pojisteni Allianzu, jen tam neni zachrana jejich HS, tak je to naprosto v poradku - AV Ti pokryje zachranu a prevoz do nemocnice a Allianz osetreni a leceni.
Ale pokud se to stane na miste nebo pri cinnosti, ktere je ve vyluce Allianzu v tom zaklade (tj. v extremu napr. si zkratis serpentinu stezky), pouzijes AV a na to Te odvezou do nemocnice, kdyz se Allianz dozvi o miste urazu, tak Ti neproplati osetreni ani leceni, protoze se to tyka bud nepojistene cinnosi nebo se to stalo na nepojistenem miste.

Dulezite totiz neni to, co se Ti stalo, ale kde, pri cem a za jakych okolnosti se to stalo.

Na druhe strane je otazne, jestli se tim v Allianzu budou zabyvat, resp. jestli to misto a cinnost bude popsane v lekarske zprave, kterou budes prekladat na pojistovnu.

Jo, mike ma pravdu i v tom, ze urcite Ti nic nep=roplati z obou pojistoven. Mam dokonce dojem, ze minimalne u nas, ale mozna v celem EU je nejaky pravni predpis, ktery zakazuje vicenasobne pojistne plneni, i kdyby ses pojsitil na stejnou vec desetkrat u ruznych pojistoven (to zakazane neni :-)). Uplne jisty si tim ale nejsem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Morty » čtv srp 4, 2022 8:59

díky za reakce

mike píše:(urcite to neni tak, ze bys dostal plneni dvakrat, pojistovny si hlidaji, aby nezaplatily neco navic)


Jasně, určitě nepotřebuju dostat plnění dvakrát, ale to jedno by se v případě průšvihu hodilo :) .

Jde mi o to, že např. Allianz, kde se pojišťuju, protože to je nejjednodušší (pro mě), tak tam nejsou pojištěné transporty a zásahy HS, ale podmínky splňuji (CH, do 3000). Což by teda kryl AV.

V mezičase jsem na stránkách edelweis AV našel info, že po EU stačí AV+ evropská karta pojištěnce. Což můžou být taky jen marketingový kecy stejně jako v případě pojišťoven, když tvrdí, že minimální rozumný limit pro dva metry za hranicí ČR je 100mio czk.

zeptám se ještě jinak. Jezdíte někdo do Alp a Tater pouze s AV + Evropskou kartou pojištěnce?
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » čtv srp 4, 2022 9:30

Morty píše:našel info, že po EU stačí AV+ evropská karta pojištěnce. Což můžou být taky jen marketingový kecy stejně jako v případě pojišťoven, když tvrdí, že minimální rozumný limit pro dva metry za hranicí ČR je 100mio czk.
Myslim si, ze toto se na OF dost probiralo v minulosti.

V zasade plati, ze ano, AV+EU karta pojistence Ti v EU (+CH, Norsko a par dalsich mist) staci. Zalezi na tom, jaky uraz si planujes privodit :wink: a taky na tom, kam Te zachranari dovezou. Jestli do "statni" nemocnici nebo soukrome, ktera neni soucasti bezneho mistniho zdravotniho pojisteni. V takovem pripade tam totiz neplati EU karticka, ale muzes po navratu domu pozadat svoji zdr. pojistovnu o proplaceni nakladu na leceni - jenze pouze ve vysi ceskych cen za ceske standardni leceni.
Tech 10000 EUR na zakladne jednoduche urazy v EU postaci, ale pokud by se Ti stalo neco opravdu vazneho, tak to neni nic moc, z toho nejakych 5-6 nutnych nekolikahodinovych operaci, ktere se nedaji odlozit do CR rozhodne neuhradis. Proto pisu, ze zavisi od toho, jaky uraz si planujes privodit :wink:.

Dalsi veci je jazykova vybavenost - pri AV muzes komunikovat se zakaznickym centrem nemecky a (vetsinou i) anglicky, ale je otazne, jestli kdyz neco potrebujes, tak budes dobre rozumet dane terminologii. U (ceske) komercni pojistovny si vse vybavujes cesky.
K tomu jeste pripadne cesty doprovodu k Tobe a pod.

To uz je na Tobe, jestli neco z toho vyuzijes nebo ne.

A ano, na SK jezdim s AV, kdyz jsem nemel, tak jsem si koupil za par supu pojisteni HZS na miste, ted uz by dokonce zaklad mel byt i v mistnim poplatku za ubytovani. Do Alp nekdy s AV, nekdy k tomu jeste s pojistenim, hlavne, kdyz se chystame mimo znacky na tezzsi tereny a delat veci, ktere jsou ve vylukach. Ja ale pouzivam Direkt, protoze ma i v zakladu nejvice veci, co bezne delame zahrnute, dokonce nekdy i to, co je u jinych vyloucene i z rizikovych. Pripojisteni na rizikove si muzes udelat pouze na vybrane dny.

Jo, jeste jedna vec - Na AV je nejvyhodnejsi ne pojisteni osetreni, dokonce ani zachrany, ale pojisteni odpovednosti. V tech civilizovanych krajich totiz zodpovidas za nasledky svych cinu a kdyz se neco stane, tak se vysetruje, proc a kdo za to mohl. Takze to, co v nasich koncinach nikdo neresi (napr. ze nechtic shodis kamen na hlavu nekoho nebo spustis lavinu), tam muzes skoncit v nejhorsim i ve vezeni nebo na Tebe zustane pekna palka na uhradu zpusobene skody. AV tam ma limit docela pekny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod obda » čtv srp 4, 2022 14:30

Morty píše:Jezdíte někdo do Alp a Tater pouze s AV + Evropskou kartou pojištěnce?


Spousta lidí, včetně mne.
edit: ale jezdím hlavně do AT, kde je poměrně nízká spoluúčast pacienta - cca 20 EUR/den za lůžko v nemocnici.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod mike » čtv srp 4, 2022 23:14

Taky vcetne mne. Dvakrat jsem se takhle svezl vrtulnikem v Italii a neplatil jsem ani za zachranu ani za osetreni. Uz jsem to tu psal podrobneji, projdi si (Morty) tohle vlakno, pripadne trochu hledej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Lipon » pon zář 26, 2022 7:25

Nemáte někdo info, proč Alpy.cz ukončili spolupráci se sekcí Innsbruck a od příštího roku nabízí sekci Austria?
Z Innsbrucké sekce přišel dneska email, že jim české Alpy.cz nějak náhle ukončili spolupráci a nabízejí členství přímo přes jejich stránky.

Jsou nějaké větší rozdíly mezi sekcemi? Inssbrucká v tom mailu popisuje svoje výhody, ale beru to spíš jako čechrání peří.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 7:46

O duvodech moc nevim, jen me napadava, ze mozna chteli nejak "sjednotit" "ceske" AV sekce - teda pokud ta "nova" videnska sekce je Edelweiss, maji tam minimalne dve sekce.

Co se tyce rozdilu, rekl bych, ze pro bezneho Cecha moc rozdilu v pouziti AV karticky neni - stoji to stejne, slevy na chatach mas stejne, pojisteni mas stejne, slevy v obchodech v CR mas stejne. Rozdilem je, ze ted asi budes mit za rocni clenstvi jednu noc zdarma v jedne z nekolika chat dane sekce. Nevim, jestli toto bylo i v sekci Innsbruck, pokud ano, tak to budou jine chaty. Taky - pokud je ta nova sekce Edelweiis - mozna dostanes poukaz na 350 Kc do obchodu Namche pro nakup nad nejakych 1600 nebo kolik korun (mne se to zatim nikdy nepovedlo pouzit, nemel jsem duvod nakupovat u nich ani s tou slevou), "cesky" Innsbruck (tj. Alpenverein.cz) mel asi nejake jine "vyhody".

Jina situace je, pokud bys chtel vyuzivat, co nabizi "materska" sekce primo "doma". Napr. syn, jako clen videnske sekce Edelweissu (pres Edelweiss.cz) chodi ve Vidni zdarma na jejich lezeckou stenu a obcas dokonce s nima nekam na lezeni vyjde. Toto se ale obavam, ze z Prahy vyuzivat nebudes - ani ve Vidni ani v Innsbrucku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Hafi » úte zář 27, 2022 8:28

ck Alpy nabízí nově sekci Austria, ne Edelweiss.
Rozdíly budou v detailech - větší slevy na některých chatách v rámci sekce, Alpy nabízejí výrazně větší slevu na mapy pro své členy, napadá mi dostupnost uni klíče k winterraumům.

Je to divný, neb to bylo po dlouhých letech. Nejspíše už byly Alpy moc velký a snažily se díky velké členské základně dostat nějaké výhody od mateřské sekce...a Austria si asi spočítala, že X tisíc členů navíc se jim vyplatí, i když by měli Alpám nechat větší podíl z členského poplatku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 9:25

Hafi píše:Rozdíly budou v detailech - větší slevy na některých chatách v rámci sekce, Alpy nabízejí výrazně větší slevu na mapy pro své členy, napadá mi dostupnost uni klíče k winterraumům.
Hm, uz jsi se setkal s tim, ze na AV karticku z jiste konkretni sekce dala chata vetsi slevu nez standardni pro AV? Ja ne. :-k Samozrejme krome te avizovane moznosti jedne noci zdarma na chaty vlastni sekce (nektere sekce maji dokonce po jedne noci rocne na kazde sve chate), to je ale neco jineho.

Winterraum klice bude dostupny a mel by byt stejny, nezavisle na sekci. Konec-koncu, i v podminkach AV se pise neco, ze muzes si s kartickou pujcit uni klic u nejblizsi (resp. jakekoliv) sekce v jejich kanclu.
Pokud Alpy.cz nabizeji pro sve cleny slevu, tak asi ji budou nabizet i do budoucna.

Prave proto pisu, ze pro ceskeho cloveka zijiciho v CR ta zmena bude vice-mene jen kosmeticka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 9:27

Ten mail od Alpenvereinu mi přišel taky = nečetl sem, je mi to jedno, dál budu OEAV řešit přes alpy.cz.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 9:37

Jinak by me docela zajimalo, co za vyhody ta innsbrucka sekce nabizi. Nechcete nekdo dat sem tu cast mailu?

Ja to mam u Edelweissu proto, ze kdyz jsme to zacali pred mnoha lety zarizovat, byla to jedina moznost, jak se tam prihlasit primo v OV a okoli, v kanclu "cestovky". Udelali to na pockani. Alpy.cz "byly daleko" a vybavovat to na dalku bylo vyrazne slozitejsi, zadny automaticky formular jeste neexistoval. No a od te doby nevidim duvod, proc neco menit, hlavne se zavedenim online-prihlaseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Lipon » úte zář 27, 2022 9:45

kamarádi, co byli asi před měsícem v Rakousku, tak říkali, že se na jedné chatě divili, že mají všichni kartičky Innsbruck sekce, že snad ze sekcí menších měst je členství o něco levnější

a je pravdou, že na stránkách alpenvereinu jsou sazby příspěvků s poznámkou, že jde o minimální částku a každá sekce to může mít jinak; Inssbruck byl tuším o 10 EUR na dospělého dražší

výňatek z mailu:
"... Našim českým členům zašleme v českém jazyce společně s informačním dopisem i výzvu k zaplacení členského poplatku na rok 2023. Poplatek se platí v eurech a musí být uhrazen na rakouský bankovní účet.

Mezi všechny členy, kteří roční poplatek na rok 2023 uhradí nejpozději do 31.12.2023 vylosujeme řadu „výhod“. Mezi tyto výhody se řadí 500 map od Alpského spolku dle vlastního výběru, 200 přenocování na horské chatě Franze Senna včetně polopenze, 5 víkendových pobytů (od pátku do neděle) na jedné z našich horských chat včetně polopenze, 100 spacích pytlů do horských chat, 200 triček Alpského spolku a 200 vstupů do naší lezecké haly v Innsbrucku.

Alpský spolek v Innsbrucku je jedinou sekcí Rakouského alpského spolku, který provozuje „Alpské informační středisko“. Zde můžete získat mailem informace o pěších a horských túrách po celém Rakousku. Telefonicky je toto možné i v angličtině.

Spolupráce se společností Alpy byla ukončena náhle, což nás před začátkem nového roku v našem Spolku staví před velkou výzvu. Vynakládáme veškeré úsilí, abychom Vám i nadále mohli poskytovat služby, na které jste zvyklý. Mimo jiné posilujeme kancelář v Innsbrucku a informace o členství, pojistných službách, nabídkách sekcí atd. budou ve střednědobém horizontu poskytovány také v češtině.
..."

takže pro našince nic extra, plus nutnost platby na účet v EUR (= z české banky ještě nemalý poplatek za Euro platbu, i z jiné EU banky je to min. 5 nebo 6 EUR za SEPA platbu), byť to v eurech vychází o něco líp, než co chtějí CK Alpy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » pát říj 7, 2022 12:24

Pro priznivce AV pojisteni spolu s EU zdravotni kartickou jeden docela dulezity link na, jakbychtorekl, "externe-interni" clanecek primo od AV. Jako clenove AV byste k nemu meli mit pristup i primo pres web, ale je to trochu slozitejsi. Ty rozsirene novinky jsou uvedene i primo na strankach k pojisteni.

Ale je t taky do diskuse, jestli AV + EU karticka je dostatecna (skoro) vzdy.

O co se jedna?

Novinky - od 1. ledna 2023 budou tri:

1) Pojisteni zachrany psa za 12 EUR/rok, max. vyse odskodneni 3000 EUR. Plati jak na to, kdyz je treba zachranit psa (neco se mu stane) i kdyz je treba se postarat o psa pri zachrane clena.
2) Pojisteni sportovniho vybaveni za 26 EUR/rok. Kompenzace max 3000 EUR ale se spoluucasti 350 EUR. Zahrnuje naklady na zachranu vybaveni, naklady na opravu, pokud se poskodi pri pojistne udalosti a plati i pro ztratu vybaveni po pojistne udalosti
3) Helpline - Bude se dat uvest na webu Knox (to je "komunikacni" firma pro pojisteni) nouzovy kontakt na osobu, ktera v pripade nehody muze dostat informace o zdravotnim stavu, miste, kde jste, atd.

A ted to horsi - upresneni, kdo plati zachranu, konkretne ve spolupraci s rakouskou obdobou Zachranne sluzby (rychla zdravotnicka pomoc). Zakladni vec, se kterou je treba pocitat je, ze AV pojisteni kryje naklady na zachranu v nedostupnem terenu (tj. nevede tam verejna komunikace), ale nehradi prepravu po verejnych komunikacich, vcetne mystych silnic. Dalsi postup z verejne komunikace se ridi podminkami EU zdr. prukazu, tj. mistnimi podminkami zdr. pojisteni.

Maji tam uvedene priklady:
a) Clen AV ma nehodu v nepristupnem terenu, zachranari jej vrtulnikem prevezou do nemocnice - vsechno se hradi AV do limitu (25.000 EUR)
b) Clen AV ma nehodu nekde na hore, zachranari jej odvezou do udoli a odtud se transportuje vrtulnikem nebo sanitkou. Zachranu a "svezeni" dolu plati AV, prevoz z verejne pristupneho mista vetsinou hradi rakouska zachranna sluzba (OGK) a nedava na to fakturu; pokud precejen da, tak AV to rozhoduje individualne
c) Clen AV ma uraz v udoli, ale v "nedostupnem terenu", napr. na lesni (neverejne) ceste. Zachranu vrtulnikem hradi AV.
d) Clen AV ma nehodu v terenu ale pristupnem po verejne komunikaci/mitne ceste. Zachranari jej odvezou vrtulnikem - ale AV tento odvoz nehradi!!! OGK muze hradit pouze za urcitych podminek jako ohrozeni zivota nebo moznost zhorseni zdr. stavu, proste clovek neni schopny "bezneho transportu". Jinak ne. Tam se pocita s tim, ze si zraneny zabezpeci odvoz do zdr. zarizeni sam, napr. taxikem.

Predpokladam, ze u bodu d) hraje roli i to, jestli zachranari prileti a jejich osetreni je naprosto nutne, aby dotycny mohl vubec dale pokracovat - napr. si poradne rozreze ruku a silne krvaci, tak zastaveni krvaceni a zajisteny rany je plne hrazene. Pokud se to ale povedlo a uz nehrozi dalsi krvaceni, tak ten prevoz uz nespada do placenych sluzeb.

Takze si dobre rozmyslete, kde dojdete k urazu a pokud uz ano, ze jak bude probihat dalsi cinnost. Az Vas nejdrive odvezou na parkoviste a mate napr. vymknuty kotnik, nenechte se odvest z parkoviste sanitkou a uz vubec ne vrtulnikem do nemocnice. Nebo je ukecejte, at Vas odvezou primo od mista zraneni do nemocnice.

Upozornuji - co je tady napsane, plati pro Rakousko. V jinych statech to muze byt jine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2022 21:20

apuka píše:Pojisteni zachrany psa

:lol: :roll:

Ad zachrana: mne z toho vychazi, ze AV plati zachranu v horach, jako vzdycky, ale kdyz si treba zlomis nohu ve vesnici, tak funguje normalni zachranka a AV s tim nechce mit nic spolecneho. Vrtulnik musi nekdo schvalit a poslat a to se v takovych pripadech dela jen v zivot ohrozujicich situacich. Treba tezka autonehoda. Nepripada mi to jako zmena k horsimu, jen upresneni. Platil to budes nebo nebudes stejne jako mistni, mas zdravotni EU karticku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » pon říj 10, 2022 7:47

mike píše:Nepripada mi to jako zmena k horsimu, jen upresneni. Platil to budes nebo nebudes stejne jako mistni, mas zdravotni EU karticku.
Vsak ja taky nerikam, ze je to k horsimu - to prakticky neni zadna zmena, opravdu je to jenom upresneni pro clemy. Ja jsem to taky uvedl hlavne proto, abychom si uvedomili, ze na toto uz AV neni, tam nastupuje EU karticka - a tudiz stejne podminky jako mistni pojistenci.

Problemem je, ze zrovna v CR na toto nemusime myslet - u nas se za toto neplati. Neni to totiz pouze o vrtulniku, plati i pro sanitku. Hlavne v pripade, co jsem tak jako priklad uvedl - ze te zachranari snesou na verejnou komunikaci/parkoviste a Ty bys mel s tim zajet do nemocnice. Typicky zraneny kotnik nebo koleno - zachranari to osetri, zafixuji, mozna Te snesou (je jednou jestli na nositkach nebo vrtulnikem). Jenze z te komunikace/parkoviste bys Ty mel zabezpecit odvoz do nemocnice/k doktorovi kvuli rentgenu a pripadne trvalejsi fixaci ("sadra") sam ve vlastni rezii. Pokud to zabezpeci zachranari ale i Ty sam privolanim sanitky, tak si zasah sanitky platis z vlastni kapsy.
Nebo ze tam mas auto a myslis si, ze uz odejdes sam - ale az nasednes, zjistis, ze to nepujde. V tom pripade mas na vyber, co platis - taxik, sanitku, pripadne nekoho, kdo ve Tvem aute Te odveze.

Samozrejme, az budes mit otevrenou zlomeninu, kde Ti kazdy nenadaly pohyb muze zpusobit nejakou dalsi ujmu a proto radeji mas zustat lezmo, tak asi bude ta sanitka (nebo i vrtulnik, pokud tam napr. ceka na zachranare) opravneny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Lipon » pon říj 10, 2022 16:29

V Německu se za odvoz sanitkou neplatí.

Zkušenost z před asi 4 lety. Žena si na lesní cestě k vleku pěšky vyhodila koleno. Přijeli napřed horští, dali jí aspoň painkiller,.pak přijela rychlá, odvezla jí do Zwieselu do oblastní nemocnice, po nahození a fixaci jsme platili jen 2x 15 EUR doplatek za ortézu a berle. Jinak vše na Euro kartičku.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod apuka » pon říj 10, 2022 19:35

Lipon píše:V Německu se za odvoz sanitkou neplatí.
Bylo by fajn mit nejaky seznam podminek v jednotlivych EU krajinach. Ale to je asi jen zbozne prani.

Vy jste do te nemocnice potrebovali na nahozeni a s tim vyhozenym kolenem se asi nedoporucuje zadne zatezovani - tj. tise predpokladam, ze by to asi slo i v A z karticky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Lipon » úte říj 11, 2022 13:37

Máš možnost se realizovat a takový seznam udělat.

Koleno nahodili už v sanitce, když zabraly oblbováky; ve špitálu byl rentgen a fixace.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod pavproch » pát říj 28, 2022 15:34

OEAV pro celou familii řeším každý rok skrz alpy.cz a hodlám to udělat / zaplatit skrz ně i na 2023.
Přistál mi od nich tenhle mail:
Vážení členové Alpenvereinu,

jak jsme vás již prostřednictvím sociálních sítí informovali, stali jsme se od 1. 9. 2022 partnery sekce Austria. Pokud chcete pokračovat v členství v ALPENVEREIN.CZ tj. stát se členy ÖAV, sekce Austria, doporučujeme vám, abyste se vyhnuli dvojitému členství. Aby se dvojímu členství zabránilo, musíte se podle stanov rakouského Alpenvereinu do 31. října 2022 ze stávající sekce odhlásit. Pokud se ze stávají sekce neodhlásíte, mohla by dosavadní sekce trvat na zaplacení příspěvku na rok 2023.
Odhlášení u stávající sekce můžete provést zasláním jednoduchého mailu.

Odhlášení je možné provést i tak, že nás k odhlášení členství zplnomocníte. V takovém případě stačí vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete Vaše jméno, příjmení a datum narození (z důvodů jednoznačné identifikace).

Souhlas pošlete laskavě do 29. října 2022.
Jménem týmu ALPENVEREIN všem děkujeme

Taxem nás teda odhlásil, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod Pavelsni » sob říj 29, 2022 11:22

Nerozumím tomu zcela přesně, mám se odhlásit i když už jsem příspěvek na r. 2023 zaplatil?
Mail mi přišel taky, ale jsem členem Edelweiss.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Alpenverein - pojištění

Příspěvekod pavproch » sob říj 29, 2022 12:03

To se týká jen těch, kteří (jako já+familie) jsou v OEAV skrz alpy.cz.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví