Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » úte čer 4, 2013 8:25

Kuba Turek píše:Děti neumějí vyrovnávat tlaky v hlavě (hlavně v uších). Dospělý to řeší obvykle polykáním, to děti do cca 5 let fyziologicky prostě nemohou
Ako to? Pokiaľ viem, nevedia prehĺtať naprázdno ako dospelí. Ale ak ich človek prinúti prehltnúť napríklad jedlo, tak to tie tlaky vyrovná.

Ak to tak nie je, vieš to niečím podložiť? Stačia mi kľúčové slová, vygooglim si to sám.

Za tie linky dík, tie som pozeral medzi prvými. Občas sa tam v plamenných diskusiách mihli slušné odkazy a dalo sa preklikať k relevantným informáciám.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod aniko » úte čer 4, 2013 12:41

Ahoj
to kropt
... souhlasím, je to o motivaci, my kdysi motivovali až tak, že nám syn 1,5 roku řval pod Sněžkou, že chce nahoru, a my kvůli času nemohli (dělali jsme okruh ze Špindlu-Špindlerovka-pod Sněžku-a přes Luční boudu a Kozí hřbety zpět .... šel to prakticky celé pěšky, ne v sedačce). Původně měli Sněžku slíbenou. Lidé nám tam radili, ať ho nesem že je maličký a on řval, že chce dál, nakonec jsme mu řekli, ať jde sám a mysleli, že se vydá za námi, ale omyl, vyrazil nahoru ... takže následoval násilný odnos za neskutečného řevu a my byli za rodiče sadisty.

Jinak k těm výškám ... ono také jistě záleží na aklimatizaci, jak zde zaznělo .... a na tom, jak je dítě zvyklé se po horách pohybovat ... my děcka nosili po horách, jak si sedli v sedačce, i když tenkrát jen Krkonoše, Tatry .... a lanovkou byli na Lomničáku ve věku půl roku a rok a dobré .... i když těch 3000 a víc je fakt dost.
aniko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv kvě 28, 2009 6:37
Bydliště: ČR

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod Hafi » úte čer 4, 2013 15:30

kua, ta slovenština je hroznej jazyk...tu čtu odzadu asi dva příspěvky a marně přemýšlím, jak to souvisí s dietou :lol: papírovým bundám zdar
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod apuka » stř čer 5, 2013 10:30

Wawriku, ja troska z jineho soudku.
S vyrovnanim tlaku muze byt jeden problem, ten sa zvladnout asi da, kazdopadne je potreba aklimatizace - a pocitej, ze u malych deti to bude treba rozlozit do doby x-nasobne delsi, aby si zvykli.
Ale muze byt jeste jiny problem a to dosti velky, kdyz bude dite sedet v cyklovoziku - otazka je, nakolik zvladne tu vysku jejich krevni obeh, tj. jestli dokaze jejich telo roznest dostatecne mnozstvi kysliku, hlavne do mozku. Problemy se projevi tak, ze "neudychaji" ani normalni dychani. A bacha, ta hranice, kdy jeste jde skoro bez problemu a kdy z to nejde muze byt velice ostra - napr. 2900m nebo u malych deti mnohem nize - a nastoupi to bez varovani. Kdyz decka sedi ve voziku, muze se stat, ze rodice si toho ani nevsimnou - nejsem si jisty, ze ti dite tu nemoznost dychat zacne projevovat placem, ktery potrebuje jeste silnejsi dychani. kdyz pojedete bez povsimnuti dal, muze dojit i k uduseni... Tim nechci strasit, ale ta moznost tam je. Ja jsem to zazil u manzelky pred par lety, kdyz se ji najednou neslo nedechnout vzdy, kdyz jsem se dostali do cca 2950m. Musela se zastavit na delsi domu a pomalu rozdychavat a potom mohla jeste trochu vys, ale opatrne. Drzelo se ji to dobrych par dni - a to na ty vysky uz byla zvykla z predeslych let, vzdy bez problemu. U deti muze byt to "okamzite zotaveni" obtiznejsi... A ve voziku nemaji zadnou aktivitu, ktera jim krev rozprodi.

Dalsi mozny problem by mohl nastat, kdyby jste s ditetem chodili pesky - v tom pripade bacha na jeho moznosti. Ono si nedokaze rict, ze ten teren je pro mne prilis slozity, ze me klouby na to jeste nejsou stavene. Toto si musi pohlidat rodic, protoze kdyby jste ho nechali dlouho (a nejhorsi, kdyz jeste opakovane bez moznosti regenerace) lozit a seskakovat po vetsich schodech/skalach, tak se jeho jeste ne uplne "hotove" klouby mohou i trvale poskodit. Bohuzel, takove poskozeni se asi projevi az za mnoho let...

Posledni pripominka: myslite si, ze ten pasivni pobyt ve voziku (tj. vubec ne "spolu s rodici") jim az tak prospeje? Z mych zkusenosti je idealni chodit spolu, neustale komunikovat (oboustranne, i kdyz jeste nemluvi), to ano, to naramne prospeje rodicum i detem, ale to "odpozeni" do voziku s tim, ze vidi zada tatky nebo matky jim asi az tak velky prozitek neposkytne. Neodsuzuji to, je to mnohem lepsi, nez je odlozit u nejake nezaname "hlidaci pani", ale bylo by vhodne nazyvat veci pravym jmenem a uvedomit si toto.
A nezapominejte ani na to, ze dite si z takovych vyletu nebude pamatovat nic konkretniho - jenom nejasne pocity, ale ty ho mohou ovlivnit na cely zivot, at uz pozitivne nebo negativne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » stř čer 5, 2013 11:07

apuka píše:Ale muze byt jeste jiny problem a to dosti velky, kdyz bude dite sedet v cyklovoziku - otazka je, nakolik zvladne tu vysku jejich krevni obeh, tj. jestli dokaze jejich telo roznest dostatecne mnozstvi kysliku, hlavne do mozku. Problemy se projevi tak, ze "neudychaji" ani normalni dychani.
Neviem, či ti dobre rozumiem, ale ak áno, tak práve toto by mal byť - podľa toho, čo som pozisťoval - jediný skutočný problém spojený s výškou. A malo by sa to dať kontrolovať oximetrom. Ešte cez víkend som našiel prácu jedného športového lekára juniorských mančaftov, čo sa špecializuje na prípravu vo vysokohorskom prostredí. Ako bokovku robí "lekára bez hraníc" v Peru. Ten tam spomínal aj batoľatá, dokonca uvádzal aj hodnoty nasýtenia kyslíku, pri ktorých treba zvoľniť, spozornieť a podobne. Naozaj zaujímavá práca, aj keď na malej vzorke. Akurát som ju už v pondelok nedokázal znova nájsť :-(

Ja som sa hlavne bál, či menšie množstvo kyslíka nebude mať nejaký dopad na správny vývoj mozgu, ale to tam celkom dôveryhodne vyvrátil.

apuka píše:myslite si, ze ten pasivni pobyt ve voziku (tj. vubec ne "spolu s rodici") jim az tak prospeje? Z mych zkusenosti je idealni chodit spolu, neustale komunikovat (oboustranne, i kdyz jeste nemluvi), to ano, to naramne prospeje rodicum i detem, ale to "odpozeni" do voziku s tim, ze vidi zada tatky nebo matky jim asi az tak velky prozitek neposkytne.
To máš, samozrejme, pravdu. Mladý je dosť ukecaný už vo dvoch mesiacoch, o komunikáciu ho predsa nemôžeme ukrátiť :-) Ale to je riešiteľný problém, po prvé by boli krátke etapy, časté prestávky, po druhé bude možnosť zobrať si nosičov, tak obaja budeme mať dosť priestoru na to, aby sme sa s ním priebežne bavili a kontrolovali ho. V ľahkých pasážach zasa môže byť v klokanke alebo v šatke na hrudníku, tam bude mať pozornosti aj podnetov dosť, vo vozíku potom môže spať atď. Tieto prevádzkové problémy celkom poznám a nepovažujem ich úplne za neriešiteľné, nudiť sa nebude. Ale dík za postrehy k veci.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod apuka » stř čer 5, 2013 15:48

wawrik píše:...spomínal aj batoľatá, dokonca uvádzal aj hodnoty nasýtenia kyslíku, pri ktorých treba zvoľniť, spozornieť a podobne...
Prave pre toto som spominal ten vozik. Ked sa stane, ze clovek nedokaze udychat svoju cinnost, tak treba spomalit, zastavit... Lenze vo voziku to dieta je pasivne, nerobi nic, nevyvija ziadnu fyzicku aktivitu - aku cinnost mu zastavis, spomalis? Nemas ako mu znizit potrebu kysliku. A tam moze nastat velky problem . jedine dve riesenia su a) kyslikova maska (co asi nosit sebou nebudes), b) rychlo upalovat co najnizsie. Kratkodobe snizenie prisunu kysliku neposkodi mozog, ak sa potom zase rychlo obnovi prisun - napr. tym spomalenim a snizenim potreby. Ale ak sa nezvysi prisun, tak si telo poradi samo - prepne na nizsi vykon (to tu nejde), spomali/ukonci cinnost menej potrebnych casti (to sa moze prejavit napr. ospalostou az zaspanim) - ale pri dlhsej dobe uz moze prestat fungovat (resp. obmedzene) aj nieco dolezitejsie, napr. mozog. A premyslaj, ako dlho bude trvat, ze zistis, ze potrebujes nieco riesit, zistis stav, otocis sa a zacnes upalovat do nizsich oblasti a kym sa vsetko vrati do normalu? Budu to minuty, skor desiatky minut. To pre organizmus maleho dietata nie je ziadna sranda a fakt muze dojst k problemom. A keby si to urobil niekolkokrat za "dovolenku", tak kazdym vyskytom mozu byt dosledky horsie a dlhodobejsie. Pocitaj aj s tym, ze v tom malom tele sa budu vsetky reakcie odohravat omnoho rychlejsie a burlivejsie ako u dospeleho cloveka. A ako som videl priebeh tychto problemov, celkom si viem predstavit, ze ked nastane problem v klude a predsa sa ide este chvilku, nebude problem s okyslicenim mozgu ale s moznostou udusenia - dieta jednoducho sa nebude moct nadychnut. To ale vravim ja, ktory nie som lekar, len pouzivam sedliacky rozum.
Nota bene - ako si predstavujes meranie oximetrom vo voziku za jazdy, ked Ti ide o minuty??? http://www.supportmed.cz/s_pdf/Pulsni_oxymetrie.pdf
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » stř čer 5, 2013 16:41

Aha, už som konečne pochopil, ako súvisí nasýtenie krvi kyslíkom s vozíkom :-)

Merať sa musí priebežne. Oximeter je prevencia, zbadáš pokles, vyhodnocuješ rýchlosť poklesu a riziko. A kyslík by som ako zálohu určite zobral, jedna fľaša s maskou stojí pár šušňov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2013 7:50

Mozno mam troska obmedzené chápanie, ale tento postoj k vlastnym detom nemozem pochopit :roll: . Viem, za mozem svojou cinnostou ohrozit svoje male dieta trvanim na prevadzani svojho hobby na nejakom konkretnom mieste, viem, ze nemozem si byt isty nasledkami a uz vobec nie tym, ci dokazem vcas zasiahnut, viem, ze to dieta ani v najmensom nebude vnimat, v akom okoli sa dana cinnost vykonava. A predsa trvam na tom, aby som tu cinnost vykonal tam, kde chcem, preto lebo ja to tak chcem.
Prepac, ale mne to pride, ze len hladas protiargumenty na argumenty, cim by si mohol ospravedlnit, ze si bol "na vsetko pripraveny", ak by sa nieco nevyvinulo, ako ocakavas. A az sa nieco stane, tak aby si to mohol zhodit, ze bud sa "pokazila" technika monitorovania alebo sa Ti dali spatne rady. Nezabudaj na to, ze detsky organizmus bude skoro na vsetko reagovat inak, vacsinou rychlejsie a burlivejsie - nemozes aplikovat 1:1 to, co funguje u dospelych.
Je velmi chvalihodne, ze chces, aby dieta bolo s Vami neustale, ale je pre Teba naozaj tak dolezite, aby ste tu cinnost vykonavali zrovna tam, kde si si to zmyslel? Bol by tak velky problem ju vykonat v podobnom prostredi, ale aspon o 1000 m nizsie? Ste mlady, deti su male - myslis, ze nepocka niekolko rokov, aby ste sa na tie vyssie miesta vybrali, az uz budu podmienky zvladat lepsie? Okolo 2000 m n.m. tiez moze byt nebezpecne pre deti z nizin, ale o niekolko radov menej, ako 3000+ m n.m. A tie deti v 7-8 rokov uz aspon nieco budu mat z vyletu a aspon troska budu vnimat okolie. Terza v nich zostane mozno len pocit opakovanej alebo neustalej bolesti hlavy, usi, neschopnosti dychat a ine neprijemnosti. Uvedomujes si, ze toto je idealna a velmi rychla cesta k podvedomemu velmi silnemu znechuteniu hor dietatom a to az do konca svojho zivota? Ver mi, ze male deti nebudu mat nijake vedome spomienky z takeho vyletu, zato vsetko spatne si podvedome velmi silne spoja s tym, co vidia okolo, tj. horami. A dostat toto z nich neskor, dodatocne je prakticky nemozne. Skus sa zamysliet nielen nad zdravotnou strankou veci ale aj nad skrytou psychologickou a mysliet o desatrocia dopredu. Nezabudni, ze si rodic a Ty si zodpovedny nielen za zdravotny stav, ale aj za vacsinu buducich traumat a vela z fobii, ked su sposobene Tvojou cinnostou. A to aj vtedy, ked Ti tuto suvislost ziadny doktor priamo nepotvrdi a ziadny sud Ta za toto nebude sudit.
Pre dobro deti by si fakt mal zvazit, ci Vam nestaci urobit rovnaky vylet aspon o 1000m nizsie a v detoch zanechat co najpozitivnejsie pocity a ti negativne co najviac vylucit a tak ich ucit mat rad hory a prirodu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » čtv čer 6, 2013 8:20

Toto sú presne tie "argumenty", ktoré nehľadám. Lebo tie isté vety aj riziká sa dajú aplikovať na bývanie v meste, bývanie na vidieku, kočíkovanie v lese, kočíkovanie na hrádzi, nastupovanie do trolejbusu, na všetko. Ale keď sa o to začne človek zaujímať bližšie, zistí, že veľká väčšina sú ničím nepodložené predsudky alebo chybne interpretované výskumy, prípadne úplne vycucané z prsta, a s rozumom sa dá ísť s deckom v kočíku aj do mesta medzi autá. Alebo na túru.

Knihy o zdravotnom vývine a rizikách u detí z čias, keď som ja bol malý, sú často s radami presne opačnými a protirečivými oproti knižkám aktuálnym dnes. Vlastne sú iné aj oproti tomu, keď som mal prvé deti. Mňa to trochu núti o veciach premýšľať a nepapagájovať stokrát omleté "pravdy", teba nie?

Keď narazím na ozajstné argumenty, nemám problém zmeniť názor. Veď preto sa na to pýtam a dávam si na to rok času.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod dudy » čtv čer 6, 2013 8:48

Myslím si, že by mělo být povinnou předrodičovskou četbou totok: http://www.bux.cz/knihy/75435-liny-rodi ... 3god9DkAVA
Alespoň u nás to funguje ať už to bylo v mém dětství, nebo dnes mém rodičovství.
Já např. jezdil na prázdniny k babičce do Prahy, nebo na pionýrák, nikdy jsem netrávil aktivní dovolenou s rodiči, doma si hrál sám (páč sourozenci sou ňáký starý), nejradši byl s kámošema a vymejšlel alotria za kerý sem vobčas dostal doma přes držku a přesto sem nezdegeneroval, ba se ani necejtim jako vodložený, nebo zanedbávaný dítko.
A to už vůbec nemluvím o prázdninách školkovejch, kdy mě hlídala Pražská babička a největším vzrůšem bylo, když sem ujel na tříkolce na vejlet do města, zatimco babka cmudila oběd.
Apropó! Dneska si z toho pamatuju prd a to by bylo i kdybych stoupal s rodiči k vrcholům zářících horských velikánů. Upřímně, co si kdo z vás pamatuje ze života do cca 6ti let? Já teda kulový.
Myslim si, že děcku víc než všechny vejlety v krosně, nebo po svejch s rodičema (A kdy už tam budem? Mně hrózně bolej nohy a asi umřu. Já mám žížeň. Dyk si pil před minutou. Ale já jí fakt mám.....), dá takovej skautskej tábor v osmi letech, kdy si musí samo postavit stan, umejt si ešus a voškrábat brambory a to všicko s vostatníma smradama.
Já se svym mladym jezdim tak na čundr na Kokořín, pod stan do Jizerek, nebo lízt do Tisý, kde se může pelešit v písku a nemám pocit, že bych ho zanedbával a von si taky nestěžuje. A jede se mnou jenom když chce, ne když mu řeknu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod progym » čtv čer 6, 2013 8:53

to Wawrik:

tak tou flaškou s kyslíkem jsi mě teda fakt dostal =D>
Zapsal bych tě do knihy rekordů.
Opravdu tohle máš v plánu???
Opravdu jsi připravený na variantu, že kvůli své sobeckosti, vytáhneš flašku s kyslíkem abys ji dal svému dítěti, které bude kolabovat?
Není lepší to dítě tam vůbec nebrat?
Jaký zážitek si tak malé dítě odnese z takového výletu? [-X

Nehledáš argumenty, kterí ti napsal Apuka............no, možná bys jim měl naslouchat.
Sorry
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » čtv čer 6, 2013 8:59

Fľašu s kyslíkom som ťahal zakaždým, keď som išiel do výšok. Kým som nezistil, ako na výšky reagujem.

Ty dieťa v aute pre istotu neprepášeš pásom?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod progym » čtv čer 6, 2013 9:06

....dítě mám v autě zabezpečené a jízdou v něm ho také vystavuju riziku.
Nenapadlo by mě ovšem jet s dítětem závod "Le Mans" jen proto, že rád jezdím rychle a dítě je přece připoutané.
....proč bych měl zvyšovat riziko?
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » čtv čer 6, 2013 9:09

Už si ho predsa zvýšil. Napísal si to dva riadky vyššie.

Z iného súdku: Podľa naozaj serióznych lekárskych výskumov z počiatku automobilovej dopravy človek fyziologicky nie je stavaný na vysoké rýchlosti a čokoľvek nad 40 km/h ho zabije.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2013 9:13

Pozri, ja som sa nikdy o vyvoji dietata v podobnych oblastiach neucil, ani nemam ziadne podobne vzdelanie (snad okrem spoluprace s psychologmi a ich testovanymi detmi, resp. s vyhodnotenim kompletnych vysledkov a trosky neoficialneho vzdelania v oblasti vyvoje detskej "duse" /tj. nie tela, ale psychologickych aspektov a ich nasledkov - aj zdravotnych - v dalsom zivote/, ale odbornikom na to sa nepovazujem) ale popisoval som Ti vlastnu skusenost s dospelou osobou a jeho problemami a konkretnym riesenim, ktore zabralo - lenze tam islo o fyzicky vykon, co v pripade dietata vo voziku nie je. Problem prichadza z jednej chvile na druhu, nie postupne, takze ak si myslis, ze nejakym monitorovanim postupneho znizovanie nejakej hodnoty nieco zistis, tak si pravdepodobne na velkom omyle. Tento problem zavisi nielen na nadmorskej vyske a ani dospely clovek, ktory si dobre uvedomuje zmeny svojho tela nebada ziadny nabeh problemu, zrazu jeden dych v poriadku a hned druhy sa nemozes nadychnut. (Tento dospely dokaze vedome vnimat reakcie svojho tela - dieta nie! Ono len instinktivne reaguje na problem, ked uz nastal.) Ja som videl, co to dokazalo urobit s trenovanym clovekom za par sekund (ano, dostal sa z toho celkom rychlo, ale ako som pisal, bolo co za aktivitu, ktora sa zmiernila) a neviem si predstavit, ze by som podobnemu riziku vystavil svoje dieta. A druhu skusenost som mal este nizsie s mladou zenou z Nemecka, ktora bola s nami v skupine na ladovcoch. Ona zacala mat problemy uz pod 2500m. Okolo 3000m (to bolo uz dalsi den po spani na Vernagthutte, tj. v 2755m) uz to vypadalo tak, ze nas vodca premyslal o zruseni celej tury al. zavolani zachrany, pretoze ledva vladla urobit 1 krok. Nakoniec sme ju sice "vytiahli" dalej (a asi jej troska pomohli aj homeopatika odo mna) ale jej problemy zostali este dalsie tri dni, tj. az do konca. Bolo to take sedliacke dievca, trenovana v praci, s velkou volou a vydrzou, kondiciou - predsa tam odpadavala. A jej problemy neboli vobec zanedbatelne. Toto nie su papagajovane pravdy, ale skusenosti s dospelymi.
Ale stale nechapem tu potrebu za kazdu cenu ist tam, kam som si vymyslel, ked mozem to iste urobit v podobnych podmienkach (okrem vysky) inde. Aj keby to zvysene riziko bola len mala moznost, fakt Ti stoji zato riskovat len pre uspokejenie si svojho ega (prepac, ale v tomto pripade nejde o nic ine)? Alebo ked nemozes najst "ozajstne argumenty", chces ich zazit na kozi vlastnych deti??? Upozornujem Ta, nie je lahke zit s pocitom, ze som sposobil svojou lahkovaznostou celozivotne problemy niekomu - a zvlast svojmu dietatu.

Mimochodom, precitaj si este raz, co som pisal o psychologickych aspektoch a ze lahko mozes "vyrobit" v dietati odpor voci horam na cely zivot. Toto je tiez "ozajstny argument" a potvrdi to kazdy psycholog, ktory sa venuje traumatom v dospelosti sposobenych zazitkami v detstve (tych je). Ani to nemusi byt psychoanalytik....

Vlastne az teraz si vsimam, ze som presiel uz predtym na odpovedi v slovencine :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod progym » čtv čer 6, 2013 9:15

....uffff [-o<

Nerozumíme si....
V každém případě je to tvoje věc a tvoje odpovědnost.
Držím palec =;
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » čtv čer 6, 2013 9:36

apuka píše:...ale popisoval som Ti vlastnu skusenost s dospelou osobou a jeho problemami a konkretnym riesenim, ktore zabralo - lenze tam islo o fyzicky vykon, co v pripade dietata vo voziku nie je. Problem prichadza z jednej chvile na druhu, nie postupne, takze ak si myslis, ze nejakym monitorovanim postupneho znizovanie nejakej hodnoty nieco zistis, tak si pravdepodobne na velkom omyle.
Nemáš pravdu, problém neprichádza z ničoho nič. Ak by si manželku monitoroval a hľadal by si príznaky výškovej choroby, nabetón by si nejaké objavil. Ale to musíš vedieť, o aké ide (to nie je výčitka, ale konštatovanie).

Ja som sa do podobných problémov nedostal, ani keď som bol v päťtisícových výškach s frajerkou aj so synom. Lebo sme sa navzájom všetci kontrolovali a strážili si príznaky, a to vrátane farby moču, aj keď to vyzerá divne. A výlet sme plánovali tak, aby sme minimalizovali riziko.

apuka píše:Vlastne az teraz si vsimam, ze som presiel uz predtym na odpovedi v slovencine :-)
Jo, trochu si ma tým zmiatol :D

apuka & progym: Pozrite sa, je mi jasné, že podľa vás je miera akceptovateľného rizika menšia. Nesúhlasím s tým (zatiaľ), a preto hľadám skúsenosti a lekárske výskumy, napríklad by mi pomohlo, keby som znova našiel správu toho "lekára bez hraníc" z Peru. Tam totiž boli konkrétne pozorovania a fakty. To je to, o čo mi ide. Otázka únosnej miery rizika je akademická debata a už jej stačilo. Ale vážim si, že sme to dokázali ukecať bez invektív a posielaní do prdele :-)

Takže by som sa rád vrátil k téme.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod dudy » pát čer 7, 2013 7:27

Trochu mi uniká gró týhle debaty.
Wawrik, je prokazatelně neochvějně rohodnutej pro.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod Vachon » pát čer 7, 2013 8:02

Jasně, ptá se jak to dělat, ne jestli to dělat.

Je to jako by se někdo ptál, jaké si má koupit auto a jiný mu doporučoval mopeda. Existuje jakási šance, že tazatel najednou zahoří vášní pro mopedy, ale ne velká.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod conny » pát čer 7, 2013 10:06

wawrik nemyslim, ze ti v 3000mnm dieta naraz umrie. uz aj preto, ze kabiny lietadiel sa tlakuju na 2500mnm a nikdy som nepocula, ze by niekto popisoval zdravotne problemy v tejto vyske a cestuju ludia vseliaki, vratane mimin.

problem su zmeny tlaku, ale nic co by neslo prezit. tiez zavisi od dietata samotneho, starsia znasa zmeny tlaku lepsie ako ja a to uz od malicka. mladsia trochu horsie, ale v lietadle nam nereve, zato mi revala celu dobu pocas vystupu zo Snilovskeho na Chleb, ked sme sa zviezli do doliny, bola v pohode. ci bola len hladna alebo aktualne indisponovana kvoli zime doteraz netusim.

druha vec je, ze rocne batolata zistia, ze mozu objavovat svet a su prevelice neochotne sa vozit v kocikoch, karickach a pod. po druhem roku sa to postupne lepsi, protoze tie mrchy vycitia, ze o ten kocik zachvilu pridu natrvalo :D

takze skus a uvidis, mozno to pojde a mozno nie. proste sa priprav na to, ze to nemusi byt podla tvojich predstav a dovolenka sa bude musiet modifikovat.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod mike » sob čer 8, 2013 1:15

2500 je maximum a pouziva se prave proto, ze naproste vetsine lidi jeste nedela problemy. Kdyby snizili tlak na 3000, tak uz vetsinu lidi boli hlava. Kdyby pokracovali na 3500, tak je letadlo poblite, pri 4000 by cekala na letisti zachranka a pri 5000 pohrebak ;-)

Ja to diky svym hodinkam docela sleduju a 2500 byva jen pri zaoceanskych letech v nejvyssich letovych hladinach (myslim 35000 stop, coz je skoro 12 km). Jinak je to obvykle do 2400 a pri skocich v Evrope nekdy i pod 2000. BTW, mam pocit, ze jako jednu z vyhod noveho Dreamlineru (787) uvadeji, ze snese vyssi pretlak a diky tomu se nemusi tlak v kabine tolik snizovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod mike » sob čer 8, 2013 1:19

dudy píše:Trochu mi uniká gró týhle debaty.

Coz ovsem neni wawrikova chyba ;-) On se ptal celkem jasne a nemuze za to, ze jste debatu prevedli jinam. I kdyz se to dalo cekat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » sob čer 8, 2013 5:19

mike píše:Ja to diky svym hodinkam docela sleduju a 2500 byva jen pri zaoceanskych letech v nejvyssich letovych hladinach (myslim 35000 stop, coz je skoro 12 km).
Ja som v lietadle menej ako 2800 m snáď ani nemal, len pri letoch v rámci Európy. Inak väčšinou 2900, nad 3000 nikdy. Letová hladina okolo 11 km, podľa tých palubných zábavných systémov.

Som sa aj pýtal jedného pilota, či majú nejaké inštrukcie ohľadom rýchlosti zmeny alebo výšky tlaku, ak majú na palube malé decká, a povedal, že nie. Niekedy to je fakt celkom záhul.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod mike » sob čer 8, 2013 5:31

Cim jsi to meril? Nemel jsi spatne zkalibrovany vyskomer? Ono by asi bylo lepsi se bavit o absolutnich hodnotach tlaku, ale ty taky nevim.

Nezda se mi to, mam pocit, ze jsem nekde i cetl, ze tech 2500 je horni hranice pres kterou se nesmi. Pres ocean jsem letel nekolikrat (do USA) a nikdy to pres 2500 nebylo a opravdu jsme byli skoro ve 12 km. Letu po Evrope bylo hodne plus nejake vnitrostatni v USA a fakt to nikdy vic nebylo. Jsem si jisty, jelikoz na to koukam vzdycky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod wawrik » sob čer 8, 2013 5:34

No ja práve tiež :-D Výškomer skalibrovaný, maximálna odchýlka tak do 50 m. Väčšinou to práve na letiskách kalibrujem, lebo sa dajú najľahšie nájsť nadmorské výšky.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dieťa vo vyšších nadmorských výškach

Příspěvekod mike » sob čer 8, 2013 5:39

Tak to je fakt divne. Co mas za vyskomer? Neukazuje nahodou o 15% vic? ;-) Byla by to dost silena odchylka...

Ledaze by to pri letech na vychod bylo jinak. Ale nechce se mi tomu verit, protoze 2900 by lidem nezvyklym na hory uz vadilo. Zvlast pri tak rychle zmene, jako v letadlech je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví