Spravne dychani

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spravne dychani

Příspěvekod pavproch » úte bře 12, 2024 15:31

Oddeleno z cteciho vlakna. mike

No to sem si zase dal..... fčera sem večer dočetl teho (prozatím) posledního Clancyho (je to akční a přitažené za vlasy až moc) a načal poslední nepřečtenou English beletrii, co mám doma na nočním stolku (už ani nevím, jaxe tam dostala, zřejmě nějaký podarok od někoho) James Nestor - Breath - a (zřejmě)) to celé bude o nečem (jak správným dýcháním vyhnat z těla nemoci a neduhy např. rakovinu apod.) čemu už fčíl nevěřím ani písmeno. Ale číst to budu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » sob bře 16, 2024 17:23

Nevěřím, ale čtu, docela usilovně. A aspoň v jednom malém detailu (z té knížky) musím autorovi dát za pravdu: Píše tam, že dyž člověk v noci v posteli dýchá hubou, chodí víc chcát než dyž to samé dýchá nosem. Potvrzuju, dyž mám (rymečkou) ucpaný nos, chodím v noci víc scát.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod oodoow » pon bře 18, 2024 13:41

ad James Nestor - Breath, co jsem četl nějaké recenze tak to vypadá, že po osekání esoteriky a dalšího balastu tam zbude asi to, co jsem ti psal před časem už tady. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pon bře 18, 2024 14:22

A já odpovídám: Nevěřím tomu ani za mák. Dyž (usilovně) športuju, dýchám hubou a nehodlám NATOm nic měnít. Ani po přečtení Breath.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pon bře 18, 2024 15:31

Fčíl při vycházce sem to proti kopci zkoušel = fučet jen nosem. Absolutně nestíhá to udýchat. Huba rulllez!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod mike » pon bře 18, 2024 15:55

Ja taky nosem neudycham ani rychlejsi chuzi po rovine. Rekl bych, ze to bude zcasti dane anatomicky, jak ma clovek tvarovane dutiny. Navic mi to cele vubec nedava smysl, vzduch se do plic nakonec dostane uplne stejne, nosohltan se spojuje a proc by mel byt rozdil kterou dirou do nej vzduch vstoupi? Mozna se pres nos trochu vic ohreje, ale to spis jen pri pomalem dychani.

Jediny podstatnejsi rozdil, ktery pozoruju, jsou zuby. Pri dychani usty se v chladu vychladi a po navratu do tepla pak muzou zacit brnet nebo bolet. Kdyz je ma clovek citlivejsi nebo je z nejakych duvodu podrazdeny nerv. Na to jsem vloni trpel celou zimu, kdyz mi umiral zub, docela slusna bolest po kazdem navratu z venku.

(jestli se diskuse rozjede, tak to klidne odtrhnu nebo nekam presunu)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pon bře 18, 2024 17:28

Fté knížce hned na začátku dlouze popisují, že dýchání nosem přináší jen benefity pro plíce/zdraví (ohřev studeného vzduchu, jeho zvlhčení atd), které dýchání hubou nepřináší. Ale nevěřím tomu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod oodoow » pon bře 18, 2024 17:57

Rozdíly jsou dost podstatné, viz třeba tady. Hlavně se u dýchání nosem produkuje NO, který je poměrně důležitý.

A já psal taky dýchat pomalu, aby se ti nevytvořil nepoměr a mezi O2 a CO2 protože to vede k problémům a paradoxně ti krev víc neokysličí.
Mouth breathing to take in more air does not increase the level of oxygen in the blood, which is already 97-98 percent saturated. Mouth breathing with big breaths actually lowers the carbon dioxide level in the lungs and the blood leading to lower levels of oxygen released from the hemoglobin to body cells.

Tohle si asi může každý zkusit s oxymetrem.
Takže funění nosem je sice lepší než funění pusou, ale taky to není ideál.

Tohle další jsem někde četl, ale nikde jsem na to neviděl nějakou studii, takže je to spíš spekulace:
To že se ti zdá, že něco neudýcháš nosem bude pravděpodobně návykem na ten nepoměr mezi 02 a CO2, mozek začne hned dělat poplach.

Dá se to přeučit, ale nějakou dobu to samozřejmě trvá.
Buteyko metoda ten návyk dokonce měří pomocí tzv kontrolní pauzy anebo tady třeba.

Z tohoto pohledu je správné dýchání pomalé a neslyšné.

Chápu že to při intenzivním výkonu nejde, ale intenzivní výkon je naprosté minimum času v našich zivotech a pp psal, že dýchá pusou snad i ve spaní. :roll:

Jo, asi to někam přesuň no.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pon bře 18, 2024 18:27

Opakovaně sem spal, že dýchám hubou, dyž fučím proti kopci/na bajku apod. Tečka.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2024 1:13

oodoow píše:Rozdíly jsou dost podstatné, viz třeba tady.

Fajn, ale to se tyka bezneho dychani, ne dychani pri nejakem fyzickem vykonu. To samozrejme dycham nosem. Usty dycham, kdyz to nosem nestaci. Coz je dohromady par hodin denne, pripadne pul dne pri celodenni akci.

Z toho clanku na mne dycha spis ezo nez presvedcivost, ale muzu se plest ;-)

oodoow píše:Z tohoto pohledu je správné dýchání pomalé a neslyšné.

Jiste, bezne dychani ano. Treba ted, kdyz sedim u pocitace. To ty mensi pauzy delam naprosto prirozene.

oodoow píše:Chápu že to při intenzivním výkonu nejde, ale intenzivní výkon je naprosté minimum času v našich zivotech

Zalezi, co si predstavujes pod intenzivnim vykonem ;-) Jak jsem psal, dycham usty uz pri bezne chuzi (tj. 6 km/h) po rovine. Protoze nosem bych to mozna udychal, ale bylo by to velmi neprijemne. Moje terminatorka to ma stejne, dneska jsme to na vychazce zkouseli.

BTW, plaves nekdy? Tam nas treneri ucili vydechovat zasadne do vody, samozrejme usty, a po doplavani v tom jeste nejakou dobu pokracovat, nez klesne tep k normalu. Kdyz takhle clovek plave treba hodinu, tak ta posledni faze muze trvat i minuty a je to velmi prijemne. Skvely pocit a telo je docela nabuzene, to by asi nebylo, kdyby to bylo skodlive ;-) Plaval jsem takhle na VS a docela mi to zvetsilo kapacitu plic, pozdeji jsem pri nejakem vysetreni prefouknul spirometr :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: co čtete?

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 19, 2024 4:47

mike píše:Usty dycham, kdyz to nosem nestaci. Coz je dohromady par hodin denne, pripadne pul dne pri celodenni akci.

Je to delší dobu co jsem měl při vaření zapnutou televizi a zrovna tam byl nějaký pořad o přehnaně zdravém životním stylu a byla tam reportáž s nějakými mladými eko bio lidmi cca 30 let a ti byli fakt praštění. Mimo jiné v 18hod vypínají mobily, wifi, nesledují monitory, na noc si zatemňují, chodí spát v 8hod a hlavně proč to píšu, na noc si přelepovali i ústa páskou, aby v noci nedýchali pusou, protože si někde přečetli, že to zbytečně opotřebovává bránici...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: co čtete?

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2024 4:49

Dromedaro píše:na noc si přelepovali i ústa páskou, aby v noci nedýchali pusou, protože si někde přečetli, že to zbytečně opotřebovává bránici...

:lol: diky, neni nad to se pred spanim zasmat. Akorat zrovna nemuzu najit lepici pasku 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spravne dychani

Příspěvekod Olchor » úte bře 19, 2024 10:32

No mohlo by to fungovat proti chrápání.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Spravne dychani

Příspěvekod pavproch » pon bře 25, 2024 14:32

Průběžné zprávy z rozečteného "Breath": Sem asi fpůlce a nejsem dochtor (abych měl pádné argumenty proti) ale je to celé blábol (= dýchat nosem 6x za minutu a plytce je nejzdravější, mělo by se to tak dělat furt, i při sportu). Nevěřím tomu, ale dočtu to, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Spravne dychani

Příspěvekod mike » pon bře 25, 2024 15:53

pavproch píše:dýchat nosem 6x za minutu a plytce je nejzdravější, mělo by se to tak dělat furt, i při sportu

To zvladne mozna jogin v komatu :D Jsem si to ted zmeril, jsem sice trochu nabuzeny cajem, co jsem prave vypil, ale jsem v klidu a dycham plytce 11x za minutu. Pri sesti bych se asi dusil. Pri sportu naprosto nerealne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spravne dychani

Příspěvekod pavproch » pon bře 25, 2024 16:20

On to v té knížce právě píše (a myslí to vážně), že být (trvale) přidušený je to nejlepší, co můžeš tělu udělat. Uffff.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Spravne dychani

Příspěvekod mike » pon bře 25, 2024 16:31

Evidentne to priduseny i psal, tohle vypada na vyplod nedostatecne okysliceneho mozku :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spravne dychani

Příspěvekod pavproch » pon bře 25, 2024 16:38

Na přebalu té knížky jsou citace "Recommended", to by mě zajímalo, co by NATO (odborně) řekl nějaký pneumolog.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Spravne dychani

Příspěvekod booze » pon bře 25, 2024 21:20

Kdysi jsem ve vlakne o behnach psal, ze tady behaji mladenci v maskach, ktere je dusi a tim si zvysuji vykony. To mi prislo jako blbost.

ALE existuje Kaatsu, ktere znemoznuje proudeni krve v koncetinach, tim okyslicovani a urychluje hojeni svalu. Pouziva se po nehodach a operacich koncetin. Chtel bych to vyzkouset na kripl ruku.

https://www.movelabstore.cz/KAATSU#

Co je na tom pravdy nevim, ale dychat 6x za minutu nevedome asi nezvladnu. Zas ve studene vode to asi jde.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spravne dychani

Příspěvekod oodoow » pon bře 25, 2024 22:04

@booze: To kaatsu je takový kompresní oblečení dovedený do extrému, že už neproteče skoro nic :twisted:
Podle mě by to mohlo fungovat, aspoň co jsem tak rychle proletěl net.
Jinak to je fakt zajímavej obchod, maj divný věci o kterých jsem nikdy neslyšel. :D
Něco z toho asi funguje, ale třeba tyhle dva kousky dřeva za skoro tři litry, to je fakt úlet.

Nosem dýchám i při sportu, někdy si musím přidýchnout, když běžím moc rychle do kopce za někým jako teď o víkendu. Ale většinou běhám sám anebo s přítelkyní a to nosem udýchám a když tak prostě zpomalím. Dobrý na tom je takovej ten pocit klidu, že se vlastně nic neděje při tom běhu. Míň mě to unavuje a pokud je to třeba už 10km s nějakým převýšením tak potom výsledný čas není horší než kdybych dýchal pusou a přijde mi že to rychleji zregeneruji.

Šestkrát za minutu teda nemám, jsem to zkusil počítat vyšlo mi devět a to je v klidu. Při sportu to bude tak dvakrát tolik. No musím na tom ještě zapracovat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Spravne dychani

Příspěvekod mike » pon bře 25, 2024 22:46

Jj, zapracuj. Ale bacha, aby to nedopadlo jako v tom vtipu, jak ucili kozu nezrat a kdyz uz to skoro umela, tak zlomyslne chcipla ;-)

Sestkrat za minutu jsem v klidu dal, ale znamenalo to protahovat nadech a vydech, cemuz bych nerikal plytke dychani. To je to, co clovek provozuje mimovolne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spravne dychani

Příspěvekod apuka » úte bře 26, 2024 8:48

oodoow píše:tyhle dva kousky dřeva za skoro tři litry, to je fakt úlet
Prvne, netusim jestli to nejak funguje, v zivote jsem to nevidel ani o tom neslysel a asi ani nebudu nikdy pouzivat (pokud nahodou nekde nemaji na rehabilitaci). Ale pokud to nejak opravdu pomaha necemu, tak to fakt nemuzes vzit, ze jsou to "jen dva kousky dreva". Platis za vyvoj (te veci i vyrobniho procesu), za marketing a za znacku. Plius k tomu dostavas navody ke cvicenim s tim, ty cviceni se taky musely vymyslet. U vetsiny veci, ktere koupis mas ve vysledne cene zahrnutou cenu za vyvoj, marketing a co vi co jeste. Pri velkych seriich je to nekdy zanedbatelna polozka, pri malych seriich nebo prakticky zakazkove vyrobe nekdy silne prevladajici cast.

Proste, jak se rika:
Prijde opravar na pracku, ktera nefunguje. Koukne se, trochu s tim pohybe, vybere z tasky sroubovak a jeden sroub, zasroubuje a vypise ucet s jedinou polozkou "vymena sroubku" - 1000 Kc.
Pani domaci se na to kouka a pta se - to ten sroubek stoji 1000 Kc?
-Nem stoji korunu.
-A proc tam pisete 1000 Kc?
Opravar vezme ucet, roztrhne a vystavi druhy s dvema polozkama - "Sroub - 1 Kc" a "Vi, ktery - 999 Kc". :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Outdoor a zdraví