OT - obecná diskuse na théma strava a zdraví

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

OT - obecná diskuse na théma strava a zdraví

Příspěvekod hlp3 » úte črc 31, 2012 12:03

deckardph píše:V tom případě bych (nejspíš asi poprvé na tomhle foru) poprosil o radu co s tím ?
Co mám podle vás dělat, abych vydržel dýl bez jídla ? Zároveň bych rád zdůraznil, že nechci vypadat jako obrovská tlustá koule
Proporce: 190 cm, 78Kg, 26 let
Díky za názory a připomínky :lol:

EDIT: Ještě bych chtěl doplnit, že to kolabování se dělo vždycky při hodně extrémní zátěži ( 1000m ferata, brození se celej den sněhem kotelskejma jamama... )



Doporučuji si přečíst knihu "Hladověním ke zdraví", dá se stáhnout na Uloz.to a napsala ji lékařka, takže žádné bláboly tam nejsou...

Pokud člověk posune hranici dál, hlad přejde...

P.S.: Minulí týden jsem testoval 3 dny nejíst a hlad jsem ani po 3 dnech neměl...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod amadeus » úte črc 31, 2012 14:05

@deckardph & hlp3

co blbněte! :(( Hladovět se na horách nesmí, musí se žrát a žrát. To je nejhorší co může člověk udělat, hladovět na treku :evil: Nebudu to tady rozebírat, ale důležité je zamezit pocitu "vyhladovění". Prázdnej žaludek, bolesti hlavy, vyčerpanost a únava atd. atd., asi není potřeba dál komentovat.

@deckardph pokud chceš shodit kila, začni fyzicky makat, změn jídelníček, uprav si energ. příjem, jez tak 5 x denně menší dávky (rozložení stravy, aby organizmus měl neustále potřebu trávit). Hladověním dosáhneš opačný efekt, tělo začne ukládat energii do tuků :)
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58


Re: Jedlo na turach

Příspěvekod oodoow » úte črc 31, 2012 14:33

@amadeus: Kdyby sis to tu přečetl, tak bys věděl, že nechce shodit kila. Chce se dostat k tomu, aby nemusel do hor tahat tolik jídla. Takže rada: "na horách musíš žrát a žrát a jez 5x denně" mu asi moc nepomůže. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod amadeus » úte črc 31, 2012 14:42

@oodoow jasně, pojem "tolik jídla" je individuální. Jako tahat zavařeniny, konzervy je vopruz :) Je tady hodně jiných alternativ např jídlo upravené kryosikací, sušená zelenina, Cous Cous, luštěniny, sojové maso, ovesné vločky, brk kaše atd. atd. Spíše bych řešil jiné zbytečnosti v báglu než jídlo :)
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod deckardph » úte črc 31, 2012 18:34

Tyvole vy to snad vůbec nečtete kucí ](*,)
Kdybych moh tak bych chtěl váhu spíš nabrat než schodit (ale ve svalech né v tucích, chci 100% efektivní tělo skoro bez tuku), spíš mě šlo o to ukázat, že nejíst (nebo se k tomu z nějakýho důvodu nechat přesvědčit) je hrozná blbost , protože na horách má člověk neuvěřitelný energetický výdaje ... Nějaký zaženu hlad myslí je uplná kravina, což sem o stránku níž popisoval (extrémní zátěž bez jídla a sotva zvedneš ruce/uděláš krok a v hlavě to prostě neni). Nedávno jsem se s někým bavil o tom jogínovy co už bůh ví jak dlouho drží hladovku a žije údajně jen z energie z kosmu a řikal sem, že kdyby si šel semnou zaběhat, tak by uběhl tak 500m a pak by spadnul na mrtvej na zem :twisted:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Indy » úte črc 31, 2012 18:50

hm, ta stejna autorka napsala i knihu o urinoterapii, takze nejspis dojde aj na pitny rezim....bojim bojim co bude dal.

jsem k temto alternativam ponekud skepticky.

ten jogin. ano, to je argument. vzdycky se nam rika, ze tim jak jsme se vzdalili od zvirat tak si nicime zdravi, protoze ony vi jak na to.

neinformovane zvire hladovenim pojme, ale clovek, kral tvorstva se prece umi bez tak prizemni potreby obejit.

1-tak jak to teda je? maj pravdu ty zvirata anebo jogin?

2-kdyby to teda byla pravda tak jsme prave zachranili somalsko a pulku afriky a este tam ani nebude muset Bono nic vozit, ne?

3-kdyz to hladoveni teda pomaha zvysit vykonnost tak proc se pri cestach do vesmiru vubec strava a tim padem i exkrementy musely resit? stacilo prece hladovet a pit vlastni moc a bylo vse naprosto jednoduse vyresene...anebo ti navybirani kosmonauti, elita lidstva nebyli dost dobri? anebo objevitelske plavby v 15-17 stoleti, tehdy prece byli lidi daleko bliz prirode, ne? proc to nevyuzili?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 31, 2012 19:21

Technicka: oni ti kosmonauti vlastni moc pijou, aspon pri dlouhodobych pobytech. Samozrejme jen vodu z ni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » úte črc 31, 2012 19:23

To by sa pacilo Bearovi Gryllsovi
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Indy » úte črc 31, 2012 20:48

nepacilo, bo ji filtrujou na cistou vodu... a piji podle rezimu. nemuzou si dovolit luxus v podobe dehydratace.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod amigo » úte črc 31, 2012 21:22

tady je ještě větší zábava, než v ostatních diskuzích :mrgreen:

já funguju divně a chudák Kopretina to nechápe: v domácích podmínkách (trénink netrénink) toho moc nesním (bývám doma vesměs sám a jsem děsně líný, takže jsem nucen vyžít z jídla v práci - snídaně a oběd, doma pak co se kde najde :mrgreen: ). na horách bych se užral, hrůza... výsledek je ovšem stále stejný, vizáž jak zdachau...

jinak dřív jsem zvládal běhat po ránu na lačno, tak to už si dnes neumím představit, sice stačí banán, nebo pár piškotů, ale vyloženě na lačno bych už běhat nemohl. co se výkonu týče, tak mám vyzkoušeno z kola, jíst před pocitem hladu, pak je pozdě a vákon jde rapidně dolů.

jo a neposlouchejte oodoowa, že se dá vydržet s málem. on je ještě proti mě poloviční :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod hlp3 » stř srp 1, 2012 17:33

Je vidět, že někteří starší příspěvky v tomto vláknu nečtou a tak cituji...


... "Jinak se také potvrdilo podezření, že Galina dokáže 48 hodin běžet jen na vodu. Tedy po krátkém výslechu přiznala, že měla půlku banánu a kiwi." Galina tam za ty dva dny uběhla 340km, takže se fakt neflákala, energeticky to musel být veliký výdej. Takže bez jídla nemusí jít nutně fyzička do kopru. ...


No a já bych dodal : Člověk, pokud má dostatečně silnou vůli, motivaci a mysl, dokáže své tělo do určité míry přetvořit k obrazu svému. Posilovnu lze chápat jako jeden z normálních prostředků...

Neplatí tedy dogmata typu, že všichni musí mít hlad po 3 dnech bez jídla. Že musí jít fyzička bez jídla do "kopru". apod.

Ano, někteří, kteří to nedokáží budou namítat, že je to nezdravé, nemožné apod., ale takovéto námitky jsou k ničemu.

Člověk, který své mysli dopředu řekl, že to nejde, toho nikdy nedosáhne! Mysl je totiž stavitel, v mysli vše začíná...

Já osobně nevěřím nikomu, vše si sám racionálně ověřím ve vztahu s přírodou... Jsme přeci jen zvířata, což někteří egoisté neradi slyší, ale je to tak. A také platí zásadní pravidlo a to, co není přirozené, je více, či méně škodlivé.

Kdybych tu měl napsat jak se živím, tak 90% lidí by napsala, že je to nezdravé a že tělo nebude mít potřebné látky... V podstatě bych musel být již více jak 15 let mrtvý, místo toho vypadám o 5-6 let mladší, mám více energie jak před lety a opotřebení organismu je nižšší...

P.S.: Vědci dělali následující test. Dvě skupiny myší, jedna měla jídla dostatek, druhá málo. První skupina zemřela podstatně dříve, ale to přeci již dávno víme! Jez dopolosita, píj dopolopita přibudou ti léta...
Naposledy upravil hlp3 dne stř srp 1, 2012 17:47, celkově upraveno 1
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod wawrik » stř srp 1, 2012 17:44

hlp3 píše:Galina tam za ty dva dny uběhla 340km, takže se fakt neflákala, energeticky to musel být veliký výdej. Takže bez jídla nemusí jít nutně fyzička do kopru. ...

Iste. Ale nutný základ k takémuto výkonu je sústredenie. A to sústredenie v tom najmilitantnejšom význame - bublina, v ktorej strede som ja a okolo neexistuje nič, čo by ma rozptyľovalo.

Čiže presný opak toho, prečo chodíme po horách.

Jesť do polosýta je o niečo úplne inom a ozaj to neznamená jeden banán na 340 km...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod hlp3 » stř srp 1, 2012 17:53

A jak ty hory chápeš?

Lze je chápat i jako jednotu, není rozdíl mezi mnou a okolní přírodou, k čemu pak soustředění v "bublině"?

Ovšem s velkým egem toto nepůjde, jelikož ego dělá hranice. S velkým egem to bude zřejmě fungovat jen v té bublině...

Pokud dokážu snížit své ego, pocítit v přírodě jednotu, pak jsem v míru, pak jsem opravdu šťasten a pak teprve opravdu žiji...

Pokud se tam naopak dostaví "mravenčení", které je tak tipické pro ego, je tu pocit jisté výjmečnosti, ale žádný pocit míru a nebo dokonce opravdového štěstí.

Nevím jak kdo, ale já chci být raději opravdu šťasten s o výjmečnost a ego mě nejde.

Ego nikdy opravdu šťastné nikdy nebude, jelikož jeho podstatou není mír, jednota, ale boj a neklid... je to tragické s čím si lidé opravdové štěstí spletli, chtějí dosahovat výkonů, porážet ostatní, ale čím jsou výše, tím jsou ve větších sračkácX (jak by řekl klasik)...
Naposledy upravil mike dne stř srp 1, 2012 19:12, celkově upraveno 2
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Indy » stř srp 1, 2012 18:06

asi to ani nebyl nejlepsi zpusob jak se tim vykonem rozvijet ve fyzickem smyslu.

dost se priblizila sebeposkozovani.

Ale nejspis tim chtela neco dokazat a to chapu a respektuju.

rozhodne to je mimoradny vykon.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » čtv srp 2, 2012 0:15

Ok, nejaka ta Galina ci kto to je, mozno ubehla 340 km a nic nezrala, ale chcel by som vidiet co zrala predtym, aspon tak rok, celu dietu a aj to co zrala potom. Alebo by som ju chcel vidiet bezat 340km kazdy vikend, bez toho aby nieco zrala a zila len zo vzduchu jak ten jogin.

To ze mysl je stavitel, takymto duchovnym kecom vobec neverim. Fyziku a chemiu proste neoseres. Pohyb = energia. Ta energia nejak musi vznikat. Bez jedla/vody energiu proste nemas. Mas jej mozno dostatok na par dni/tyzdnov, ked si natrenovany, ale ked ju minies, tak dalsiu neziskas len tak zo vzduchu.

Auto tiez nepresvedcim aby jazdilo bez benzinu aj keby som mal neviem jak silnu mysel.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dr4k3 » čtv srp 2, 2012 1:41

nejste "trochu" OT? :-..

jinak, nedá mi to a musím se přidat:
1. běh samotný po rovině není energeticky moc náročný, z fyzikálního nadhledu je to jen neefektivný udržování konstantní hladiny kinetické energie.
2. chemická energie jídla (či tukových zásob) je ohromná, akorát že tělo dokáže taky být ohromně neefektivní - je ohromný rozdíl, jestli tělo ve svalech získává okamžitou energii aerobně nebo anaerobně (konkrétně patnáctinásobný !!! rozdíl)
3. navrhuji upgradnout grcovo návrh - uspořádat vytrvalostní závody Galina vs. jogín ve vynášení sudů piva z doliny na Chatu pod Rysy.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv srp 2, 2012 2:05

ad 1: to je fyzikalni vtip ze zakladni skoly ;-)

ad 3: zavod by skoncil remizou. Oba by zustali na startu pod sudem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Trafikant » čtv srp 2, 2012 9:10

Abychom se vrátili trochu k tématu =).

Došel jsem ke správnému zjištění, že nelze sehnat tuňáka či jinou rybu nebo maso jako z konzervy, ale balené stejně, jako kočičí žrádlo (různé ty ryby, taštičky atp)? Už jsem málem došel k tomu, že to kočičí žrádlo sebou vezmu, protože "sraček" v tom bude nanejvýš stejně, jako v lidských konzervách...
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » čtv srp 2, 2012 9:12

Tunaka jde zohnat v sacku. V globuse, interspare. Cisty v oleji, alebo s parizskym dresingom, alebo s limetkami a korenim ci cim a este so susenymi rajcaty. Odporucam s parizskym dresingom a instantnu ryzu. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » čtv srp 2, 2012 9:18

Tuňák se dá v pohodě koupit v sáčku i v supermarketech typu Billa.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod oodoow » čtv srp 2, 2012 9:18

Se to tu teda rozjelo. :lol:
@grco: Však tohle nikdo nepopírá. Podle mě ta diskuse vznikla o tom, jestli se dá tělo natrénovat, aby vystačilo s menšíma dávkama a ne o tom, že člověk nebude jíst vůbec nic. A podle mě se to natrénovat dá. Je to prostě jen o efektivitě, i ta auta jsou různě efektivní. Když máš zanesený trubky a kdesicosi ti v autě dře, tak bude prostě spotřeba benzínu větší. S tělem je to stejné, nic víc a žádné čáry máry na tom nejsou. Galina byla jen příklad, kam až se to dá s efektivitou dovést. Další příklad může být třeba Herschel Walker, který toho sní fakt málo, na to jak vypadá.
Btw. pochybuju, že se po výkonu naprala jídlem, protože by byla v nějakém velkém energetickém deficitu. Nedávalo by to smysl, na těchto akcích kroužíš na 1km okruhu do zblbnutí a jídla tam je nekonečně pro všechny a ta rychlost kroužení je tak malá, že u toho klidně můžeš jíst co chceš a jak moc chceš. Pokud jedla tak málo, tak to bylo proto, že prostě víc necítila potřebu.

@wawrik: s tím soustředěním si nejsem moc jistý, většinou to probíhá tak, že tam kroužíš a vykecáváš s ostatníma kroužícíma, bo se nudíš

@indy: Sebepoškozování je dobrý vtip, podle mě se spíš sebepoškozujeme všichni my ostatní, kteří jíme hodně a hýbeme se málo, ale to je dost nepopulární názor, že.

@amigo: Kolik vážíš? :) Já mám 65 a tak 5 navíc bych ještě snesl.

Jinak k tématu, na túrách jedu hlavně na kuskusu, který mi přijde nejefektivnější vzhledem k váze a tomu, že se nemusí vařit, stačí zalít horkou vodou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Trafikant » čtv srp 2, 2012 9:28

šíp, grco: Díky, a je to balené tak, že to nemusí být v ledničce, jo?

Globus, Billu ani Interspar právě v drtivé většině případů míjím, takže to napravím a půjdu se tam podívat, díky za tip.

oodoow: Jj, couscous je jasná volba, zabere málo místa, váží málo, rychle hotový, kombinuju to třebas s kostkou bujónu, česnekem, salámem, či právě ideální by byl te tuňák =).

Žel si myslím, že energetická hodnota takového jídla nebude stejná, jako třebas u proce TL, teda s tím masem už by to mohlo být stjené. Ale nepočítal sem to...
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » čtv srp 2, 2012 9:34

@Jarilo: ano nemusi to byt v chladnicke :) skoda ze zohnat len tunaka, este by to chcelo kureci maso aspon :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » čtv srp 2, 2012 9:35

Je to balené tak, že to nemusí být v ledničce. V Bille to mají normálně u ostatních konzerv. Dokonce mají 2 různé gramáže.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod amigo » čtv srp 2, 2012 9:37

oodoow píše:Sebepoškozování je dobrý vtip, podle mě se spíš sebepoškozujeme všichni my ostatní, kteří jíme hodně a hýbeme se málo, ale to je dost nepopulární názor, že.

:smt023

@oodoow: vážím o těch 5 kilo, které ti chybí, víc :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Leštěnka » čtv srp 2, 2012 10:38

grco píše:...este by to chcelo kureci maso aspon :)

Cosi z kuřete (bohužel nejen) v paštikovotém obalu dělá Hamé
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod pavproch » čtv srp 2, 2012 10:59

amigo píše:
oodoow píše:Sebepoškozování je dobrý vtip, podle mě se spíš sebepoškozujeme všichni my ostatní, kteří jíme hodně a hýbeme se málo, ale to je dost nepopulární názor, že.

:smt023

@oodoow: vážím o těch 5 kilo, které ti chybí, víc :)


tak zase ze mně promluví xenofob a nenávist:

každý, kdo jen trochu uvažuje jako oodoow je imho vážně psychicky nemocný a měl by se léčit (gulag to jistí, tam nebude mít o hlad nouzi), respektive jeho veškerá léčba (léčení následků jeho sbepoškozování) by mu měla být dána k úhradě v plné výši + pokuta

howgh
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Trafikant » čtv srp 2, 2012 11:02

Leštěnka píše:Cosi z kuřete (bohužel nejen) v paštikovotém obalu dělá Hamé


No hlavně to je od největší kafilérky v ČR, že, to ani smykem :vom: .

Každopádně s těmi tuňáky jste mi udělali radost, půjdu nakupovat =).

Až budu mít jídlo hotové, hodím sem klidně seznam všeho, co beru (10-12 dní v horách bez dozásobení), pokud to někoho bude zajímat.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Indy » čtv srp 2, 2012 11:12

bohuzel, od producentu zlateho dedictvi kvalitu cekat nelze..
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Další

Zpět na Outdoor a zdraví