Tetanus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tetanus

Příspěvekod Olchor » pát črc 23, 2021 10:16

Šlápnul jsem na rezavý hřebík, u doktora hned dostal tetanovku. Trochu mi vrtá hlavou - jak očkování proti tetanu vlastně funguje? Běžná vakcinace je založena na tom, že tělo dostane oslabený bacil/vir ( nebo jeho část) a na základě toho si vybuduje imunitu. No ale aplikovat vakcínu v okamžiku, kdy už jsem potenciálně nakažen mi nedává moc smysl. To samé v případě vztekliny, vakcína až při pokousání. Nebo jde o aplikaci protilátek? Pak by nebyla imunita do budoucnosti...
Není dobré, když sportovci pijí, ale je pěkné, když alkoholici sportují.
Olchor
účastník
účastník

Re: tetanus

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 23, 2021 11:13

a neni to v podstate 100% umrtnosti takze sup protilatky?

navic s 14 letou dirou ti protilatky postupne klesaji, takze u vetsuch zraneni s vetsi samci na nakazu se dava injekce preventivne, at se zabrani problemovymu prubehu a bezny icjovani je asi na bezny oderky ala v lese zakopnunoskrabu kuzi o mozna nakazenou hkinu (staci ockovani) versus rezavej hrebik v nice... (radsi proste preockujem hned).

celkem by me zajimalo, zda na "okamzite tetanovku" plati nejaky pravidla jako ma do 5 let od ocko? ano/ne nebo sup dycky...
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Lipon » pát črc 23, 2021 12:33

asi jak kde
kdysi jsem to měl stejné (rezavý hřebík v noze), doktor se ptal, kdy jsem měl naposled tetanovku, úplně přesně jsem nevěděl, jen, že to bylo před pár lety, taky mi ji lupnul
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Semo » pát črc 23, 2021 15:10

Ockovanie proti tetanu je ockovanim proti toxinu tetanospazmin produkovanemu bakteriou Clostridium tetani. S bakteriou samotnou si poradis sam. Ten toxin je to, co vyvoalava svalove krce a robi problemy. Aktualne sa povazuje zivotnost vakiny na 20 rokov (sa to trvale natahuje, pretoze podla skutocnych ludi zistujeme, ze protilatky este stale maju. Ale je castou praxou, ze ked uz mas viac ako X rokov (najcastejsie je X okolo 10), tak aj tak dostanes dalsiu. Navyse pred operaciami na creve dostanes dalsiu atd. Velmi sa nimi nesetri.

Smrtnost rtozhodne nie je 100%. Je to (podla wiki 6-60% od lahkych foriem az po tazke). Zase to netreba demonizovat: https://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovan ... -otazniky/
Semo
účastník
účastník

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 23, 2021 15:56

to jsem myslela asi spis u vztekliny, ta je smrtelna vzdycky, ne?
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » pát črc 23, 2021 16:09

Vzteklinu, která naplno propukla, zatím přežila jedna jediná osoba. Pokud správně pamatuji, mladá žena.

Tetanovku jsem dostal preventivně, když jsem si roztrh kůži o rezatej ostnáč, kterých je na některých místech v pohraničí furt dost, asi jako památka na minulý režim.
Nebyl jsem schopen říct, kdy jsem byl naposledy očkován a tak mi to dali. Žádný nežádoucí účinky tahle vakcína neměla. Po očkování jsem dostal nálepku s datem, kterou mi dali na kartičku pojišťovny, abych příště věděl
NE povinným vakcínám. Moje tělo, moje rozhodnutí!
Etheric
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » pát črc 23, 2021 17:37

Jsou tady doktori, ti by to mohli vedet lip. Pri urazech se nedava injekcne neco jineho nez pri ockovani???
Pri urazu se davaji prime protilatky (jak jsem ted nasel, "protitetanicky imunoglobulin"), to zabere rychle, ale taky (relativne) rychle z tela vyprcha. Ockovani navozuje dlouhodobe protilatky, resp. uci organizmus si je vytvaret sam.

Takze jsem se mylil i ja, taky jse si myslel, ze je to podobne... Timpadem neni nic proti nicemu, kdyz se pri urazech klidne automaticky pichne ta injekce - s ockovanim to nema prakticky nic spolecneho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » pát črc 23, 2021 18:00

To schválně zkusím najít v papírech, co mi to píchli. Sestra říkala, že to je očkování a že to vydrží dlouho.

Edit: nenašel, je tam uvedeno jen aplikace TAT, bez bližší specifikace
NE povinným vakcínám. Moje tělo, moje rozhodnutí!
Etheric
inventář fóra
inventář fóra

Tetanus

Příspěvekod Kjuba » sob črc 24, 2021 7:52

Ano, kromě klasické vakcíny (jak už vysvětloval Semo) existuje ještě lidský protitetanový Ig. Ten se používá (někdy samostatně, někdy v kombinaci s vakcínou) hlavně jako postexpoziční prevence. Po úrazech, některých operačních výkonech, apod.

Vše potřebné si můžete přečíst zdezde v sekci "Dávkování a způsob podání":

https://www.google.cz/url?sa=t&source=w ... 7109063235
Kjuba
účastník
účastník

Re: Tetanus

Příspěvekod Olchor » sob črc 24, 2021 10:24

Tak dobře, po úrazu asi člověk dostane kombinaci vakcíny+protilátky, to by věc vysvětlovalo. Ale jak je to s tou vzteklinou? Taky protilátky?
Olchor
účastník
účastník

Tetanus

Příspěvekod Kjuba » sob črc 24, 2021 11:32

Tady:

https://www.sukl.cz/modules/medication/ ... erorab-spc

A fakt není nějak složité si to najít. :-)
Kjuba
účastník
účastník

Re: Tetanus

Příspěvekod Olchor » sob črc 24, 2021 16:31

Hm, takže zase vakcína + protilátky.
Nedávno měl výročí L. Pasteur, který poprvé zachránil očkováním člověka nakaženého vzteklinou. Pochybuju, že měl k dispozici imunoglobulin.
Olchor
účastník
účastník

Zpět na Outdoor a zdraví