Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát úno 11, 2022 10:19

ntz píše:prosim hlavne si to neber nijak osobne .. to co jsem napsal bylo ze srandy a na odlehceni situace
Neboj, jsem to tak pochopil. Navic mam par podobne smyslejicich kolegu v praci (abych o lidi v rodine radeji mlcel :twisted:), takze trochu vim, ze je to hazeni hrachu na stenu :wink:

@Mawe: Diky, ze na vlastnim prikladu trochu potrvzujes, co jsem naznacoval. Ja to mam taky pekne odzkousene "na vlastnim tele", dokonce nekolikrat (a to se ted vsechno synergicky projevuje, se zase chystam na doktorskou navstevu az bude trochu vhodnejsi doba).
Prvnikrat, kdyz jsem mel dlouhodoby problem s pravym ramenem. Po mnoha mesicich jsem se s tim "naucil zit", rozumej uplne jsem zmenil pohybovani rukou abych "vypnul svaly a pohyby, ktere problem delaly) (ono se to ani jinak moc nedalo, radici paku v aute mam vpravo a pri kazdem pohybu smerem k ni jsem malem vyskakoval z auta, no a bez auta dojizdet do prace neslo). Nasledkem bylo neco podobneho se svaly jako popisujes. Vysvetloval mi to pekne fyzio-doktor a pozdeji pri rehabku sam fyzioterapeut. Cviceni presne na miru.
Dryhukrat neco podobneho ale do leveho ramena, nasledky po nejakem to roku podobne, jen projevy byly trochu jinde, ponevadz i v ramenu byl problem trochu na jinem miste. Zase presne vysvetleno na fyziu. Cviceni presne na miru, pomerne rozdilne nez predtim.
Tretikrat po prvni operaci (kyla), co jsem popisoval, to odchazela "pater" a vlastne cela noha. Zase pekne vysvetlene na fyziu a zase cilene cviky. Problem tady byl jen, ze ty ramena ovlivnila i nejake dalsi svaly, ktere jsem nestihl dat do poradku a po case se to "zesynchronizovalo" s nasledkami te operace.
Ted je to ctvrtykrat po druhe operaci (a naslednem dlouhem problemu se zachvaty kasle, co zatezovalo prave i operaci postizena mista), zatim ale projevy ne tak silne, zato citim ten "synergicky efekt", ze to uz nelze tak jednoducho ohranicit a zacina to byt stridave na vice mistech - ale vzdy se najde "spojovaci prvek" bolesti.

V mem pripade to bylo na pojistovnu, jen ja jsem mel stesti na dobreho fyzio-doktora i fyzioterapeuty, kteri to berou jako poslani pomahat. Negativum byl jen v omezenem poctu navstev na danou diagnozu. Tj. nepovedlo se dokoncit az k plne spokojenosti.
mike píše:Zameril ses na slovo atrofie, ktere ctu jako evidentni nadsazku. Proste mu proti drivejsimu stavu zeslably svaly.
Hm..., ze by "nohy mam extremne atrofovany po tech asi 3 letech" by mela byt nadsazka??? :-k Spolu s dalsimi popisovanymi vecmi si to nemyslim.

Ze si Ty myslis, ze "zeslably svaly" znamena vice-mene jen, ze je musi zesilnit (stejnym zpusobem jako predtim) je spise znak toho, ze fakt netusis, o cem je rec. Toto ve skutecnosti problem muze byt a to hodne velky - jen se mozna nasledky projevi az po mnoha letech. Ani ne tak primo kvuli tem zeslablym svalum ale proto, ze to nuti telo zmenit zatezovani jinych svalu a pouzivat je zpusobem, na ktere telo stavene neni. Proste hleda "alternativni cesty", ale za cenu prekopani souhry svalu a jinych casti tela podle puvodniho kodovani (asi v DNA???) lidskeho tela. To je vzdy neco za neco.
Zkus si nekde najit neco o nasledcich atrofivanych svalu jen nektere casti tela (bez omezeni celkoveho pohybu, tj. zbytek tela bezne nejak funguje a tam svaly neatrofuji) a rehabilitace zamerene na ne. Mawe napsala sve osobni zkusenosti, ja jsem pred chvili taky napsal svoje, z ceho si muzes dovodit, proc si myslim, co jsem napsal.
Bohuzel, toto jsou veci, ktere malokdo vi. Az po prekonani vlastnich problemu tohoto typu se o tom obcas dozvidaji - jenze casto, jako mawe, az daleko pozdeji, kdy ten problem zpusobil jine problemy, klidne v uplne jine casti tela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pát úno 11, 2022 11:22

nas tam ceka timto zpusobem potencionalne "mokrej" usek jenom jeden den mezi E a G ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 11, 2022 12:27

taky tu atrofii beru jako nadsazku

uprimne pokud ntz mel nadvahu vetsi nez ted tak ty nohy to musej tahat a pokud pak zhubnul, nohy trochu zhubly taky, ale zase byly zvykly tahat +20 kg a to se jen tak neztrati nebo ne okamzite. ale normalni clovek, co aspon chodi do prace na nakup a tak, tak ho treba bolej nohy po 15 km vylete, ale urcite nema atrofovany svaly v tom pravym slova smyslu, spis sou nezvykly na zatez...

apuka
jinak priklad sem uvedla obecne, ze nekdy nas muze prekvapit co s cim souvisi. pokud ti pocet fyzio prisel neodstatecny, mel sis doplatit u soukromnika.

v kazdym pripade je fakt, ze bych se mela priste zeptat co si o orteze mysli on
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát úno 11, 2022 13:52

Mawenzi píše:urcite nema atrofovany svaly v tom pravym slova smyslu
Ja si nemyslim, ze ma nejakou "celkovou" atrofii svalu. Spise neco podobneho, jako jsi Ty popsala takto:
Mawenzi píše:slepak co mi delali ve 4 letech mi ovlivnuje svaly na brise v prave casti tela, ze to ma za nasledek par spatnych navyku a moje chondropatie co mam 20 let a nejde s ni nic delat, ze nasledkem urazu a odlehcovani se mi o koleno tahaj svaly a misto spoluprace se jen pretahujou
Ntz mel spise pripad blizsi k tomu Tvemu kolenu. Neco poskozeneho/operovaneho potrebovalo setrit bezny zpusob prace s tim kloubem a svaly kolem. Po kratkem case se telo nauci pouzivat jine svaly, jine pohyby - a ty puvodni prestane skoro uplne pouzivat. Proto u nich dochazi k atropii.

Typicke je to s jednym problematickym kolenem/kotnikem, tam je to nejcasteji tak, ze intuitivne tu nohu vyuzivas min, zatez hned prenasis na druhou, teziste taky posouvas, atd, atd. Vysledkem je, ze "ta druha" noha bude mit zesilene svaly, ale na te postizene presne naopak budou ubyvat. Coz by jeste tak nevadilo, ale po trochu delsi dobe se tomu vsemu stale vice a vice prizpusobi dalsi svaly/slachy i uplne jinde v tele, ty zacnou ovlivnovat postaveni kosti, kloubu, ... meni zatez organu, atd. Coz jsou presne ty "spatne navyky" - ne Tvoje ale Tveho tela -, ktere se casem projevi pravdepodobne nekde uplne jinde nez puvodny problem.
Jenze kdyz se toto uz stane a telo se takto prizpusobi a do toho Ty zacnes v dobre vire posilovat svaly cvicenim, ktere je urcene pro normalne fungujici telo, tak nikdy nevis, co za paseku muzes zpusobit - potom se zacnou u cviceni jeste vice byt a "pretahovat" mezi sebou ty svaly. No a, samozrejme, ty atrofovane jsou slabe a prohravaji :-), tudiz je moc neprocvicis, zato zesilis ty "spatne navyky".
Asi tak.
Naposledy upravil mike dne pát úno 11, 2022 18:27, celkově upraveno 1
Důvod: opravena dalsi zmrsena citace
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát úno 11, 2022 18:36

apuka píše:Hm..., ze by "nohy mam extremne atrofovany po tech asi 3 letech" by mela byt nadsazka???

A co jineho? Kdyby to byla realita, tak neplanuje vylet do Skotska, ale vymenu pneumatik na voziku.

Navic je to evidentni ze zpusobu, jak pise, ale tezko to vysvetlovat nekomu bez kouska citu pro jazyk ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pát úno 11, 2022 19:05

apuka píše:Hm..., ze by "nohy mam extremne atrofovany po tech asi 3 letech" by mela byt nadsazka???


Ve forme jako kdyz mi bylo 30 fakt nejsem a atrofovany nohy fakt mam .. Alespon oproti tomu, ze jsem si pred par lety daval standadne serku 4x8 drepu se 100kg cinkou kdyz jsem si sel zacvicit, ted bych to nedrepl urcite ani jednou ..

Z toho naseho treku, co jsme vymysleli, mam opravdu respekt - hlavne kvuli tomu, ze to je relativne neznamej teren a bude to zahul i pro cloveka ve forme .. Nevidim to ale tak dramaticky .. Pokud to nebudeme schopny dat, tak mame kazdej den naplanovanou unikovou alternativni trasu .. Spis se bojim toho, ze to nebudem dostatecne stihat casove, abychom tam jeste navic stihli fotit ..

Znovu rikam - ten trail jsem (jsme) planovali fakt peclive a kazdej kousek nasi cesty jsem overilovali z dalsich zdroju .. nebude to lehke, zaroven to ale podle me zadnej extrem a myslim si, ze by to zvladl kazdej alespon trosku sportovne zalozenej clovek ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát úno 11, 2022 19:47

ntz píše:Pokud to nebudeme schopny dat, tak mame kazdej den naplanovanou unikovou alternativni trasu
:smt023 Toto rozhodne chvalim.

Cimz nemyslim, ze to nutne musite vyuzit, ale ze s takovou moznosti pocitate. Bezne to rozhodne nebyva...
mike píše:Kdyby to byla realita, tak neplanuje vylet do Skotska, ale vymenu pneumatik na voziku.

Navic je to evidentni ze zpusobu, jak pise, ale tezko to vysvetlovat nekomu bez kouska citu pro jazyk
Miku, o citu pro jazyk bys zrovna Ty moc psat nemel :wink:. Zrovna toto doklada, jaky ten cit mas:
mike píše:
apuka píše:pokud si vyberes pro Tebe dobre padnouci a zarovne dobre navrzene boty, mely by TI sedet tak, ze je muzes brat na tury - i na velke - i nove, bez sebemensiho "rozslapovani" a nemel bys v nich mit zadne problemy typu otlaku, bolesti nohy atd.

No a to je prave blbost. Kdyz si i skvele nove boty vezmes na velkou turu, tak minimalne mensi problemy mit budes. Proto jsem daval svuj priklad s novyma Alaskama v Dolomitech, presne to se stalo. Ovsem po dalsich par stovkach km uz se rozlaply a jak jsem psal, byl to nejlip sedici par ze vsech.
Bo zase pises o necem jinem nez ja.

Ja z napsaneho vidim to, ze si neuvedomuje mozne problemy, ktere okamzite neciti. Ne nadsazku. Toto je docela rozdil.
No a ty mozne problemy jsou prave ty atropovane svaly - tak, jak jsem to popisoval vyse. Ze se "bolava mista" chranili intuitivne a za tu dobu si telo zvyklo fungovat jinak - coz si clovek nemusi vubec uvedomovat. Dalsi viz, co jsem napsal.

Ze planuje vylet do Skotska je OK, i kdyby presne o problemu vedel, v tom zadny problem neni. Tam je mozny problem pouze ve zpusobu pripravy tela (treninku) na nej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » sob úno 12, 2022 19:16

Tak si myslim, ze v botach problem neni .. dneska jsem si dal 20 s kocarkem v adidaskach a sel jsem vice mene po dobrejch cestach a zaver asi 5km po asfaltce (cyklostezka) a nohy bolej taky ... ne tak jako z Dolomit, ale bolej .. unava neni zadna, nic jinyho mi neni, proste jenom bolej nohy z bot .. chce to trening .. zitra jdu na ten hike okolo Milesovky ... uvidime, jak to dopadne ..

vzpomel jsem si na @apuku ... boli me na prave noze (te, co byla rozbita) jeste navic kloub jakoby u palce .. doufam, ze to je nejakym blbym zatizenim a drzenim svalu jak jsem to odlehcoval - doufam, ze se mi tam nedela nejaka artroza ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » ned úno 13, 2022 20:20

to skotsko fakt nebude snadny ... lizu si rany po dnesnim hiku ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » ned úno 13, 2022 22:16

Dneska byly skoro idealni podminky, ne? Nejaky problem? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Lipon » pon úno 14, 2022 8:22

ntz: tím, že nejsi zvyklý, tak to zpočátku bude prostě bolet, už jsi to tu víckrát slyšel, hlavně to nepřepal a přidávej si postupně, vyvaruješ se i možným zánětům šlach z přetížení - na nártu, na holeni, achilovky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 14, 2022 10:38

Slo to skvele, akorat teda kdybych si vzal chleba s majkou a vodni filtr tak usetrim minalne 4 kila (snad si toho nevsimne etheric - z tohodle by mu hrablo) ..

docela to slo, bohuzel jsem ale uz nestihl Ostry ani Lhotu (sel jsem teda nakonec jenom tohle - to je primo z gps) protoze jsem vyrazil dost pozde (v 10 z pod Milesovky) a hodne me zdrela Milesovka hlavne sestupem (cela Milesovka byla jedna velka ledovo-snehova klouzacka a ja se fakt bojim o to koleno, takze jsem sel hodne pomalu hlavne dolu) + jsem se hodne zdrzel zastavkou na jidlo a focenim po ceste .. nakonec a jsem se vracel uz za svitu celovky

Batoh jsem mel na zacatku 11.9kg a pisu, ze to nebude sranda neb kdyz jsem si doma mazal po teple sprse a v posteli nohy takovou tou hrejivou tatranskou masti, tak jsem si rikal, ze mit tohle 5 dni za sebou a jeste jen se stanem misto postele a sprchy, ze to bude zajimavy .. Nohy byly celou dobu dobry, zacaly me bolet (hodne) az na konci z toho asi 3km useku po silnici .. Unava vubec zadna, zadnej jinej problem, jen ta zatracena bolest nohou ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » pon úno 14, 2022 11:45

Taky by mě bolely nohy, nést na zádech tolik..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pon úno 14, 2022 11:46

ntz píše:boli me na prave noze (te, co byla rozbita) jeste navic kloub jakoby u palce .. doufam, ze to je nejakym blbym zatizenim a drzenim svalu jak jsem to odlehcoval
Artroza by se TI asi projevila trochu jinak.

Spomenul jsem si na nejaky clanek nebo dotaz, kde popisovali, ze problem s malym svalem/slachou(?) mezi dvema prsty, myslim, ze tam taky zrovna slo o "zanedbany", atrofovany sval nekomu zpusoboval bolesti kotnika. Az jej dali dohromady (tim cilenym cvicenim), tak bolest kotnika zmizela.
Ono to ale pusobi i opacne.

Pokud to mas opravdu na kloubu palce, jeste to muze byt prave dane tim, zes odlehcoval kolenu jinym ohybanim, jinym "pouzivanim" palce. (Zase, kdyz jsem mel problem v pravem rameni, tak jsem si po case vsiml, ze "jsem se s tim naucil zit" pri razeni v aute tak, ze jsem automaticky pri sahnuti na paku nedelal bezny pohyb cele ruky jen tak posunout, ale takovy divny slozity manevr - pri jine skoro nepostrehnutelny -, ze jsem nejdriv celou pazi trochu jinak ohnul, pootocil, posunul dozadu, pootocil zpet, tak posunul do boku a potom vsechno opacne aby byla v bezne poloze. Jo, jenze jsem tim vyradil nejaky sval a po case me zacalo bolet nekde mezi ramenem a krkem, pripadne az k lopatkam.)

Zkus nejdrive, co jsem TI doporucil - chuz po hrbolatem povrchu, nejlepe po predni casti nohou a prstech, posilovani svalu prstu. Taky uplne obycejne cviceni - do vsech moznych a nemoznych smeru a uhlu si posunout palec oproti zbylym prstum a nejakou dobu tak vydrzet. Opakovat to nekolikrat. Za to fakt nic nedas, muzes to delat i pri praci v sede, v posteli v leze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 14, 2022 11:51

@apuka - dekuju mockrat !!!
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » pon úno 14, 2022 12:29

apuka píše:co jsem TI doporucil - chuz po hrbolatem povrchu, nejlepe po predni casti nohou a prstech, posilovani svalu prstu.

Jasně ale pokud bude mít na nohou pohory, ve kterých je jeho noha fixovaná, posílí prd a vořech.
Čas je sviňa a nečinnost ještě větší, přes zimu jsem jako vždy odvykl chůzi, včera pitomejch 40km s batohem do 3kg a dnes mě bolí nohy, jde to jakoby zevnitř od šlach, sice jsem v zimě chodil nějakých 20-25km denně, ale to je prd. Svojí "bolest" přisuzuju nezvyku z kraje sezóny, je to tak každej rok. Jak krátká doba /jedna zima/ stačí k oslabení, mám pocit, jako bych se válel 20 let a pak vstal a pokusil se něco dělat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 14, 2022 12:43

bych rekla ze pri 25km denne nekolik tydnu by taky mohlo jit vic o pretizeni protoze pri dennim treningu pak narazove vetsi vzdalenost by nemela byt uplne pruser

ja 3 mesice nechodila skoro vubec a posledni mesic tak kolem 10km max a i tak necekam pri 20 zadnej problem, protoze 2x nasobek vzdalenosti by nemel cloveka uplne vyradit.

ale tak uvidime. uz se tesim, az budu mit tu krcbi pater zas v nornalnim stavu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pon úno 14, 2022 13:27

Etheric píše:pokud bude mít na nohou pohory, ve kterých je jeho noha fixovaná, posílí prd a vořech
Jasne, jenze ja jsem mu uz predtim toto doporucil delat bosky. A asi pri sezeni v praci nebo lezeni v posteli nebude mit na sobe pohory :-).
Jinak by bylo uplne jedno, co za boty by na nohou mel, tyto svaly neposili ani v lehkych bezeckych.

U Tebe ty bolesti bych si taky nemyslel, ze mohly byt zpusobene "nezvykem", kdyz jsi chodil denne tech 20-25 km. Spise bych odhadoval, zes denne chodil v jinem terenu nez vcera. Vsak ja mam taky ten problem, ze mohu nahcodit v OV kolik chcu, ale ta chuze po chodnicich mi houby pomuze, kdyz se dostanu do prirodniho terenu, do svahu, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » pon úno 14, 2022 13:37

No je pravda, že byla místy sněhová pokrývka, ustřelovalo to pod nohama, pak bláto, takže skok, běh,.. Ale až na to občasný ujíždění sněhu pod nohama žádná změna. Jen mám pocit, že jak jsem se v zimě /oproti zbytku roku/ málo hýbal, je to sakra znát na těle celkově.
A myslím, že u někoho, kdo v sezóně dá 30km za den a v zimě téměř nic to bude stejný jako pro někoho, kdo v sezóně dává 70 a v zimě 20. Prostě nezvyk těla. Kua, to tělo stárne, dřív nebyl takovej problém po "zimní přestávce" naskočit zpět do vrcholnýho tempa :((
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 14, 2022 19:00

ntz píše:Slo to skvele, akorat teda kdybych si vzal chleba s majkou a vodni filtr tak usetrim minalne 4 kila (snad si toho nevsimne etheric - z tohodle by mu hrablo) ..

:shock: ja si na tyhle jednodenni vylety beru jen par tycinek, cokoladu a nejakou buchtu, co koupim na nadrazi. A 2 x 1.5 litru mineralky, na 20 km by mi stacila jedna, zvlast v zime.

ntz píše:protoze jsem vyrazil dost pozde (v 10 z pod Milesovky)

Pozde? Ja obvykle vyrazim ve 12 z Lovosic nebo 12:15 ze Sulejovic ;-) Zpatky jsem jezdival z Lovosic ve 21:32, pred par lety ho zrusili, a tak ted bud ve 20:00, to musim spechat, nebo 22:20, to naopak trasu protahuju.

ntz píše:cela Milesovka byla jedna velka ledovo-snehova klouzacka a ja se fakt bojim o to koleno, takze jsem sel hodne pomalu hlavne dolu

Aha, to mne nenapadlo, od jake vysky byl asi snih? V zime holt patri do standardni vybavy nesmeky v batohu, prave na takove sestupy.

ntz píše:jsem se hodne zdrzel zastavkou na jidlo a focenim po ceste

Mohl bych videt nejake fotky, ktere staly za tu vahu a zdrzeni? ;-) No a varit na takovehle trase mi taky prijde zbytecne, to na jednodennich trasach nikdy nedelam.

ntz píše:Nohy byly celou dobu dobry, zacaly me bolet (hodne) az na konci z toho asi 3km useku po silnici .. Unava vubec zadna, zadnej jinej problem, jen ta zatracena bolest nohou ...

Doted netusim, co a jak te vlastne boli. Z tehle jedine Ethericovy vety jsem toho poznal vic, nez ze vsecho, co jsi doted napsal ty... dnes mě bolí nohy, jde to jakoby zevnitř od šlach. Tezko ti nekdo muze poradit, kdyz nedokazes popsat, o co jde. Si predstav, ze bys tohle rikal doktorovi, kam by te asi poslal ;-)

Jinak teda prumerna rychlost 2 km/h na tehle trase nic moc, tohle je na 4 - 5 hodin, ne na 8.5. 12 kilovy batoh neni extra tezky, to mivam na treku ke konci po sezrani vetsiny jidla a jsem rad, jak je lehky. Chyba byla jit v sobotu 20 km i kdyz nalehko, nepsali jsme ti nahodou, ze to nemas prepalit? Ono se to scita.

Ted bych si dal na par dni pohov, maximalne hodinku nalehko (do 6 km), nebehat. V sobotu zadnych 20 km a v nedeli dat neco podobneho. Pak teprv uvidis, jestli se nohy lepsi nebo ne. Mozna az za nekolik tydnu v podobnem stylu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 14, 2022 19:09

Etheric píše:Jak krátká doba /jedna zima/ stačí k oslabení, mám pocit, jako bych se válel 20 let a pak vstal a pokusil se něco dělat..
Etheric píše:Kua, to tělo stárne, dřív nebyl takovej problém po "zimní přestávce" naskočit zpět do vrcholnýho tempa

:lol: TVL, ted jsi v nejlepsich letech, co budes rikat, az ti bude 50? Vis, co bych dal za telo mezi 30 - 35? Sedmimistnou castku hned, osmimistnou na pockani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 14, 2022 19:22

mike píše:Doted netusim, co a jak te vlastne boli.


ja to neumim popsat co me boli ... me to neboli nijak zevnitr .. me proste boli nohy jako ze jsou otlaceny, z tech bot .. zespodu ty plosky, paty, proste ta cast co je v botach ... myslim si, ze me bolej nohy uplne stejne jako kdyz mi deti rikaj "tati, me boleeeej nohyyyy" .. musim vic a pravidelne chodit a musim shodit, neb mam oproti stavu pred 4ma lety (muj prvni uraz kotniku) nadvahu 20kg

co se tyce snehu a namrazy tak cesta nahoru byla v pohode skoro az k te vrcholove odbocce (asi ze to je jizni strana), cesta dolu byla klouzacka fakt prakticky az dolu ..

fotky zadny poradny nemam ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » pon úno 14, 2022 19:57

@mike: já vím, ale když srovnám, jaký to tělo bylo mezi 15-20 lety a teď o 11 později, je to fakt znát. Ne že bych nezvládl to co dřív, zvládnu, dokonce i stejně rychle / vysoko / daleko, jen abych to teď zvládl, musím dost dát tréninku, správně žrát a pak su po tom výkonu rozbitej jak cigánský hračky, zatímco dřív jsem běhal a skákal školní rekordy na počkání, stačilo tréninku poskrovnu, tělo druhej den nebolelo a tyhle výkony podávalo poháněno stravou, že by mě trenér roztrhnul jak hada kdyby věděl, čím se doma futruju... :D
Je mi jasný, že to bude jen horší a horší. Ale tělo do konce života nějak vydrží.. Dost možná ani nestihne zestárnout.. levice a pravice, vymění si hlavice, nezbydou z nás ani boty, ponožky a čepice :twisted:
Koneckonců, když někdy vidím to trápení starejch lidí, bych radši v nej věku shořel na prach..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod milarepa » pon úno 14, 2022 21:21

od určitého věku se musíš o tělo dobře starat, a pak vydrží skvěle fungovat hodně dlouho.....na druhé straně po 40 člověk už má nějaký rozum, takže mu ty benefity dobře fungujícícho těla stojí za tu trochu úsilí a za zdravý životní styl.....bez toho to prostě nejde, bavíme se ale o poměrně vysoké úrovni fungování, ne jen o tom být "fit"
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 14, 2022 22:06

ntz píše:ja to neumim popsat co me boli ... me to neboli nijak zevnitr .. me proste boli nohy jako ze jsou otlaceny, z tech bot .. zespodu ty plosky, paty, proste ta cast co je v botach

Popsat problem je prvni a zakladni krok k jeho reseni ;-) Furt nevim, ale prijde mi, ze je to jen nezvyk a mozna otlaky a ty snad poznas, ne? Jestli jde jen o tohle, tak je to prkotina, sice neprijemna, ale casem prejde sama. Proste to chce opakovat cyklus zatez/regenerace, pricemz to druhe je opravdu dulezite a chce to cas. Asi bych trochu zmenil pristup. Na jeden den o vikendu bych si naplanoval 25 - 30 km a okolo 1000 m prevyseni, nemusi byt hned, ale jako cil. Pres tyden bych nechal nohy odpocinout, chodil jen mirne a mozna ne kazdy den.

Pomuze to, co jsem psal uz na zacatku. Lepsi ponozky, mozna vlozky a mozna predem promazat kuzi necim mastnym. Spis vecer nez rano, aby nohy v ponozkach neklouzaly.

Jako prvni pomoc, kdyz to bude fakt bolet, muzes zkusit Aulin gel. Zabere tak za ctvrt hodiny, nejpozdeji za pul, jestli v tomhle pripade netusim. Neni to prevence, je to lek proti zanetu a bolesti tj. jen v pripade nutnosti. U mne je to soucast lekarnicky, proti lokalni bolesti nic lepsiho neznam.

ntz píše: ... myslim si, ze me bolej nohy uplne stejne jako kdyz mi deti rikaj "tati, me boleeeej nohyyyy"

O tom silne pochybuju. Nevzpominam si, ze by mne jako dite bolely slapky. Deti "boli nohy", kdyz uz se jim nechce, jsou celkove unavene nebo maji opravdu unavene svaly na nohach.

ntz píše:co se tyce snehu a namrazy tak cesta nahoru byla v pohode skoro az k te vrcholove odbocce (asi ze to je jizni strana), cesta dolu byla klouzacka fakt prakticky az dolu ..

Tak to bud rad, ze jsi nesel na Sedlo, sestup zadem by nejspis byl dost o hubu. Priste nesmeky do batohu :)

ntz píše:fotky zadny poradny nemam ..

V tom pripade bych opravdu zvazil, jestli radej do Skotska nevzit nejaky 200 g kompakt. Vcera jsi IMO mel na foceni idealni podminky, jake ve Skotsku mit nebudes, a jestli z toho nevypadlo nic pouzitelneho, tak je fakt zbytecne tahat 5 - 7 kilo mrtve vahy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pon úno 14, 2022 23:58

Etheric píše:když srovnám, jaký to tělo bylo mezi 15-20 lety a teď o 11 později, je to fakt znát. Ne že bych nezvládl to co dřív, zvládnu, dokonce i stejně rychle / vysoko / daleko, jen abych to teď zvládl, musím dost dát tréninku, správně žrát a pak su po tom výkonu rozbitej
Ethericu, zase se az tak nediv. Jsi sice v nejlpesim veku, zato pokud uz po mnoho let provozujes toto:
Etheric píše:kdo v sezóně dá 30km za den a v zimě téměř nic to bude stejný jako pro někoho, kdo v sezóně dává 70 a v zimě 20.
tak to nebude ani tak starnutim tela ale spise jeho opotrebenim. A pripadne i moznym zanedbanim "udrzby", tj. regenerace (ale to netusim, jak jsi s tim na tom byl a jsi).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 0:03

To mi pripomnelo, jak jsem byl nedavno u doktora, v praci chteli po roce a pul vstupni prohlidku :roll: Novy, mlady, udelal zaroven i preventivni. Kdyz jsme se bavili, doslo i na tohle tema a prohlasil, ze nic jako prilis mnoho pohybu neexistuje :D (bohuzel jsem si v tu chvili nevzpomnel na prvniho maratonce ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 0:04

ntz píše:me to neboli nijak zevnitr .. me proste boli nohy jako ze jsou otlaceny, z tech bot .. zespodu ty plosky, paty, proste ta cast co je v botach
Toto mi ale trochu prijde taky jako mozny dusledek toho, ze se Ti trochu roztlacily nohy, po nejake kilometrazi se Ti natahnou jeste vice (toto je normalni a je treba s tim pocitat uz pri koupe bot, stejne jako musis pocitat s dvema ponozkami misto jedne) a ty boty jsou Ti jednoduse na konci cesty uz "pomensi".
Nebo by neco podobneho mohlo byt jednou z pricin. V pripade, ze se Ti nohy fakt zvetsily (do riky i delky - to ta nadvaha dokaze "roztlacit) ale nepomuze ani navrat zpet na puvodni vahu, nohy zpet tak jednoduse nedostanes. Na to bys potreboval neustale nosit specialni ortopedicke vlozky (no, na 20km pochody s 1000m prevysenim by to moc nebylo :-)) delsi dobu a to jeste s nejistym vysledkem. Jednodussi reseni by bylo zkusit o pul cisla vetsi boty, kidne stejne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 1:59

mike píše:
ntz píše:fotky zadny poradny nemam ..

V tom pripade bych opravdu zvazil, jestli radej do Skotska nevzit nejaky 200 g kompakt. Vcera jsi IMO mel na foceni idealni podminky, jake ve Skotsku mit nebudes, a jestli z toho nevypadlo nic pouzitelneho, tak je fakt zbytecne tahat 5 - 7 kilo mrtve vahy.


na tohle se neda opravdu nic kloudneho rict .. snad jen ze pokud se mi podari udelat (v cesku) max 10 poradnejch fotek za rok, tak je to skvele .. a take snad ze v nedeli jsem nebyl fotit, v nedeli jsem si sel treningovej pochod a neco nastoupat ..

@apuka, ja si myslim, ze me nohy boli protoze jsem proste byl poslednich X let dost pohodlnej a protoze mam oproti svemu normostavu (rekneme prvnich 37 let myho zivota) vyraznou nadvahu a protoze taham 10kg batoh .. resim tedka jedinou otazku - co jsem schopen se sebou udelat behem 10ti tydnu (pred skotskem) a pripadne (to se rozhodnu az v poslednich dvou tydnech) jak upravit tu trasu tak, aby jsme si to hlavne uzili a aby to dobre dopadlo a nikomu se nic nestalo (znovu pripominam - nebudu tam sam, budeme tam 3 a ja budu mit defakto za vypravu zodpovednost protoze ja budu velici dustojnik naseho trailu)

jsem si na 95% jistej, ze ma bolest nohou neni naprosto nic vazneho .. je to jen pohodlne telo, co se brani (pekne hnusne) namaze .. I pres bolave nohy bych byl schopen jit dalsich 20 km protoze mi krom tech nohou nic neni, nemam na nich ani zadne puchejre a nebo otlaceniny .. zadne svaly namozene nemam (dobre, ted lehounce citim lejtka - to ale nic neni), koleno a kotnik drzi az jsem sam prekvapen

edit: @mike - na foceni byly podminky na prd .. zcela konkretne to vypadalo tahle, takhle, takhle a nebo takhle .. jako libi se mi, ze mas nazor i na tohle (eg psal jsi vyse IMO - in my opinion), ja ale tvuj nazor na nedelni podminky na foceni nesdilim ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 2:43

Aha, on tam byl opar. V tom pripade beru zpet idealni ;-) Nakonec jsem tam nejel, pokousi se o mne nejaky virus, ale v Praze to vecer vypadalo dobre.

No, ja mam hlavne nazor na noseni 5 kilo navic, kdyz se peres s vahou. Nejjednodussi zpusob, jak si vahu usetrit. Pokud teda nefotis jako kolega Freediver ve vedlejsim vlakne, pak by mozna tezsi fotovybaveni smysl davalo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví