Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 7, 2022 23:21

trenuju na to skotsko ... jsem fakt marnej ... strasne me boli treba po 10ti kilometrech nohy ... mam oproti svy normalni vaze nadvahu a jeste taham 15 kilo batoh ... chodim v docela tvrdejch kotnikovejch (B/C) botech .. nic mi neni, necejtim zadnou unavu, zada me neboli, nohy nemam namozeny = dal jsem si pro trening 4x Rip z Rovny do Vrazkova a zpet (cca 4 km a prevyseni 200m na jednu cestu) a asi po 10ti kilacich me zacaly strasne bolet, jsem z toho uplne rozhozenej ..

nejake rady ? Asi budu muset zkusit spis nejake trail-run boty misto normalnich trekovych B/C .. mozna je to jen tim, ze jsem mekkej ... A to jsem mel puvodni plan dat to 6x
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » pon úno 7, 2022 23:31

Nohy kde? Šlapky? Za mě - vyprdnout se na ty B/Céčka, respektive to v tréninku střídat, pokud si je do Skotska bereš. Asi ani s batohem bych to nepřeháněla a taky to střídala nalehko/batoh.
Radit, abys shodil, Ti raděj nebudu :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 0:04

sobb píše:Nohy kde? Šlapky? ..
Radit, abys shodil, Ti raděj nebudu :twisted:


jo, jenom dole - slapky, plosky, chodidla - proste spodek noh .. shodit se snazim, proto chodim .. ani to koleno zas tak strasne neboli ... boli me jen na prave noze trochu jakoby ten kloub palce (jako to boli lidi se dnou), to je ale ta noha na kterou jsem dva roky nechodil (nadvakrat zlomenej ten kotnik a to koleno) a to se da prezit .. co je nejhorsi je proste normalni boleni nohou z ty chuze .. musim si sehnat jine boty .. a nejak se dat dohromady .. pripadam si jak dite co zacne po 10ti kilacich knourat, ze uz nemuze dal .. boty mam tyhle

dal jsem si tedka cil, ze chci udelat 1000m prevyseni kazdy vikend .. hned napoprvy jsem to nedal :( .. mam asi jen 800
Naposledy upravil ntz dne úte úno 8, 2022 0:06, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod milarepa » úte úno 8, 2022 0:06

tvoje tělo na to není připraveno, psal jsi, že děláš někde v korporátu, tudíž mnimum tělesné aktivity.....nemůžeš to takhle přepalovat, bo se za chvíli zrakvíš....kup si lehké, kvalitní boty a zkus pomalu běhat na tepy....časem získáš nějakou základní vytrvalost, na čemž pak můžeš dále stavět už náročnějším tréninkem pro budováním síly a rychlosti......

tady máš kvalifikovaný tip na ideální boty

https://www.sanasport.cz/inov-8-rocfly-g-390-m-s-black-blue-modra-000995-bkbl-s-01

když pak do nákupního košíku zadáš tenhle kod - NGIRBOB25 - tak je budeš mít o 25% levnější....ale moc neváhej, nevím, dokdy je ten kod aktivní
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 0:25

milarepa píše:tvoje tělo na to není připraveno, psal jsi, že děláš někde v korporátu, tudíž mnimum tělesné aktivity...


1) beh je po valce, genocide, slavii a viktorce z plzne to nejvetsi zlo co lidstvo vymyslelo .. dobre, budu asi muset behat .. jezdim docela dost na kole, to mi ale nic nedela

2) celej zivot jsem neco sportoval .. jeste ve 34 jsem benchnul 100kg a drepnul 140 .. do svejch asi 30ti jsem lezl .. takhle jsem sfotrovatel za poslednich tak 5 let (bude mi 42), v roce 2017 jsem vazil 90kg, 1.1 2020 jsem mel 116 (rekord), ted mam asi 108 (lhal jsem zde na foru pred par dny, kdyz jsem tvrdil, ze mam 105)

3) diky za tip s botama .. musim ale odmitnout .. do posledniho dechu bude me hlavni outdoorove heslo znit "Moda predevsim !!"

Ok, diky za input ... samozrejme to nevzdam, nebudu ale tak tlacit na pilu .. zacnu tema botama, koupim si nejake trail-run boty nebo proste neco lehkeho (nejaka A-cka)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » úte úno 8, 2022 0:27

S běháním bych to v tuto chvíli nepřeháněla, myslím, že základ je teď se "rozchodit", zvyknout nohy a tělo.

Spodek noh tě bolí z tvrdých bot, na delší tréninkový chození bych si vzala lehký pohodlný boty a postupně přidávala ty Dolomite, pokud jsou to boty, které si bereš do Skotska. Koukám, že mají EVA podešev, může být o něco tvrdší, než boty s PU tlumením (pokud teda taky nemají PU blok, ve specifikaci to nevidím). Ale pokud jsou zánovní, tak by měly tlumit dobře, zkus případně lepší vložky, může to pomoct.

Jinak ale souhlas s milarepou, taky mi přijde, že to trochu přepaluješ, dej tělu čas si zvyknout a regenerovat, do dubna je ještě daleko.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 0:48

@sobb, @milarepa - ok, diky za rady ... poridim si lehci boty a nebudu to tak hrotit .. ostatne uz ted porusuju jeden ze svejch cilu kterej je, ze nebudu cumet 2 hodiny pred spanim do pocitace ... pristi vikend bude pokracovani, uz se docela tesim .. planuju na nedeli neco ohyzdneho z usteku (250mnm) pres sedlo (726m) a zpet, takze bych tech 1000m mel udelat na necem typu 20km aniz bych chodil tam a zpet jak pres ten rip
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 1:29

@ntz: vykasli se na behani, to ti ted nepomuze, naopak. Jak uz rikal Komensky, vselijake behani jen pro hovada dobre jest :twisted:

Tvuj problem je nezvyk nebo odvyk na tvrde podrazky a zvysena vaha tomu samozrejme neprospiva. Nohy si zvyknou, ale chce to postupne, nelamat pres koleno a dat jim moznost regenerace. Dal bych jednou za tyden delsi trasu v pohorkach a behem tydne nekolik cca hodinovych prochazek nalehko, spis v lehkych botach, mozna stridat s pohorkama. Na ty delsi tury si neber tezky batoh, jen lehky jednodenni rekneme do 7 kilo. Postupne muzes pridavat delku, prevyseni i vahu batohu.

Dalsi vec jsou boty. Jak psala sobb, EVA je tvrdsi, PU podrazky tlumi lip. Ani to ale nemusi byt na zavadu, muzes to vylepsit ponozkama. Co nejsilnejsi, idealne dvoje, prave na chodidla to dela hodne. Je tu o tom nekde delsi diskuse nebo mozna i vlakno. Nekteri z nas nosi dvoje silne ponozky celorocne, v pohorkach to funguje skvele. Mohly by pomoct i lepsi vlozky, ale od te doby, co jsem presel na dvoje ponozky, nemam potrebu.

ntz píše:planuju na nedeli neco ohyzdneho z usteku (250mnm) pres sedlo (726m) a zpet, takze bych tech 1000m mel udelat na necem typu 20km aniz bych chodil tam a zpet jak pres ten rip

Pres Sedlo chodim z Libesic do Usti nebo do Decina ;-) Vystup je fajn, sestup zadem o neco min, ale jestli nebude namrzlo, tak to das. V Ceskem Stredohori se da vymyslet spousta tras, ale spis na levem brehu Labe. Je to muj treninkovy koridor, muzu poskytnout trasy. Bezne tam chodim okolo 1400 m a 35+ km za den. Od nadrazi k nadrazi, kdyz dojedes autem nekde doprostred, tak se da min km pri slusnem prevyseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » úte úno 8, 2022 1:30

ntz: S tím chozením tam a zpět jsme Ti to též chtěla napsat. Ale ono je to strašně individuální. Někoho to tak baví, protože si může přesně srovnávat své časy a zlepšování (nebo zhoršování), pro jiného je to zas ubíjející a vlastně neuvědoměle i demotivující. Takže si musíš vybrat, co Tě víc baví a naplňuje.
Já třeba často chodím víceméně sem a tam, ale je to tím, že tahám z lesa dřevo - místo pneumatiky s kterou jiní takhle trénují, a to by třeba zas nebavilo mě.

S cílama to mám bohužel taky podobně, jak dlouho se už přesvědčuju, že bych měla vypínat počítač nejpozděj před jednou a odvalit se do postele ... a koukám kolik hodin už zas je, zase nemám čárku #-o :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 1:40

BTW, jeste mne napada, nemas ty boty moc uzke? Mne tohle delavaly pohorky uzsi ve spicce, ono to neni moc citit, ale postupne prijde takova hnusna tezko popsatelna bolest, ktera se pomalu zhorsuje. Neni to unava, ta vypada jinak. Pomuze jedine ty boty na chvili povolit nebo spis uplne sundat. Vyzkousej to, jestli to po sundani rychle prestane bolet, tak to muze byt timhle. Ono je klidne mozne, ze se ti s rustem vahy rozjela chodidla do stran tj. zhroutila se pricna klenba. Pak muze pomoct boty min nebo vubec neutahovat ve spicce, tenci ponozky (ale to je jinak spatne) nebo sirsi boty. Ja uz jsem si taky poridil wide verzi svych oblibenych Alasek.

To, co pises o kloubu u palce by tomu taky napovidalo. Pokud teda nemas dnu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 8, 2022 5:44

botam muzes pomoct i mekci vlozkou - trosku muze od paleni pomoct.

pokud si dlouho nic nedelal a nechodil, tak ti nizky bezecky boty pomuzou i s posilenim kotniku, protoze budes muset pri doslapu trochu zapojovat jiny svaly a pomuze ti to i do pohorek.

pokud si mel x zlomenej kotnik mozna by se ti na doma hodila balancni podlozka a treba na ni zkouset holubicku (neco na ten styl a cviky z netu) a jiny balancni cviky aby si celkove prirozene zlepsil stabilitu kloubu a zapojovani vazu, prijde mi, ze na to jdes trochu zvostra a telu se to nemusi tolik libit.

to paleni zespod jinak casem asi prejde - vsichni to vzdycky slibujou, ja bych boty co me z nich porad pali ploska vyhodila, ale ja to mam s kolenem jinak.

jinak rychla pomoc na palici plosku v predprsti sou gelovy naplasti compeed nalepeny v miste predprsti (prelepit spulkovkou) - jako rychla pomoc az budes v horach, ten gel zmekci doslap a 3-4 dny ta naplast vydrzi. par si jich do skotska pribal.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » úte úno 8, 2022 5:58

@ntz: možná blbá volba obuvi, možná nezvyk, nejspíš obojí. V botech, co odkazuješ, bysem odpadl do 10km a to su opravdu zvyklej chodit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 10:36

ultradekuju vsem za input ... vy jste fakt tak hodni az je to dojemny !!!

mike píše:Tvuj problem je nezvyk nebo odvyk na tvrde podrazky a zvysena vaha tomu samozrejme neprospiva. Nohy si zvyknou, ale chce to postupne ..


nezvyk .. ja *nikdy* za celej svuj zivot pohorky nemel .. Byl jsem vzdy nejvetsi nepritel pohorek .. chodil jsem v ruznejch modelech Adidas Terrex (mel jsem tech bot fakt alespon patery v prubehu let) .. Tyhle boty co mam jsem koupil ve 2019 (tedy par mesicu pred "incidentem" s kolenem) abych ochranil kotnik - a presne tady zacal muj fyzickej sesup kterej trva az doted .. tahle fotka je porizena po sundani sadry .. myslim, ze ty boty uzke nemam ... naopak mi pripada, ze se ty Dolomity po par hodinach hodne povoli do stran a ta noha v nich neni tak pevna jako v tech trailovejch botech .. Dolomit se musim zastat ze jsou fakt lehoucky, chyba urcite neni v nich .. chyba je v mejch nohach

mike píše:V Ceskem Stredohori se da vymyslet spousta tras, ale spis na levem brehu Labe. Je to muj treninkovy koridor, muzu poskytnout trasy. Bezne tam chodim okolo 1400 m a 35+ km za den. Od nadrazi k nadrazi, kdyz dojedes autem nekde doprostred, tak se da min km pri slusnem prevyseni.


super, jsem naprosto za .. pokud mas nejake trasy ve formatu GPX, tak prosim sem s nima

edit: tak jsem nasel sve pristi boty ... tyhle si jdu koupit jeste dnes ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Lipon » úte úno 8, 2022 12:30

Se stávající váhou bych se do běhání zatím nepouštěl, odděláš kolena. Až budeš docent, pak možná jo.
Klidně střídat ostrou chůzi, vyšší tep, pak zas klidnější tempo. A pohorky brát na kratší vzdálenosti a postupně přidávat, jak už ti shora psali.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod milarepa » úte úno 8, 2022 12:35

tomu běhu bych se naopak vůbec nebránil, ale jak jsem psal výše, běhat čistě jen na tepy.....

tzn. buď si zjistit svou tepovou frekvenci pro určení vhodného tempa, když nevím jak na to, tak jednoduchá rada - běhat v tempu, kdy si můžeš povídat.....u tebe to bude něco kolem 7 min/ km......takhle pomalu běhej a postupně zvedej dobu běhání.....tohle tě nejvíce posune
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » úte úno 8, 2022 13:22

@ntz: Ja Ti reknu jen tolik, ze kdyz jsem se prvnikrat vybral na Lysou, ze pomalu zkusim vystoupit po cca 3,5 mesicich od predoperacni "ochrana"-operace kyly-3+ mesicu zachvaty kasle-pet tydnu s trema ruznyma antibiotikama kdy jsem se nemohl poradne ani hybat, tak jsem sel snad ani ne polovicni rychlosti na sve "klasicke" trase. Stejne jsem se asi 400 m pod vrcholem uz dal slapat nahoru nemohl. Tak jsem se po lesni ceste vybral primo dole, jsem si rikal, ze zkusim normalnim tempem, mozna stihnu bus (normalne bych jej stihnul z vrchu bez problemu). Asi 100 vyskovych metru nad zastavkou mi nohy jednoduse vypovedely sluzbu - kolena kupodivu OK, kotnik a krize taky, zato svaly "se varily". proste nechtely vybec poslouchat povely tela, nedokazal jsem ohnout nohu. A po skonceni "tury" (asi 6 - 6,5 km) me hrozne bolely slapky, palcovy kloub na jedne noze, ale i na celou sirku nohy kolem toho kloubu, samotne prsty.

A to jsem byl "pryc" jen 3,5 mesice... Ted, po dalsich 3 mesicich uz to jde, ale stale to neni ono.

Takze u Tebe bych (Skotsko-neSkotsko - to Te v nejhorsim pocka) se z vysoka vykaslal na nejaky Tebou naplanovany trenink s tezkym batohem a vetsim prevysenim. Nejdrive nauc sve nohy si zvykat na pohyb, jeho svaly pracovat - kotnik, kolena, ale i prsty a cela ploska! Podle mne u Tebe boleny vubec nemusi byt "nezvykem na tvrdou podrazku - jednoduse za tu dobu mas svaly a slachy v haji a ty potrebujes (postupne!!!) zesilit. Pokud na to nepujdes takto ale tim nasilnym treninkem, tak chran Te Buh! (Ale takove reci jsme Ti tu uz psali :wink:) Bacha na to, ze se muzes odrovnat uplne a kidne i trvale.
Uvedom si, ze jsi byl "pryc" 2 roky - co jsi mel polozene zaklady ve svalovine a jinde, to se Ti uz mezitim uplne ztratilo a musis si to znovu vybudovat. Muze se stat, ze Ti to bude trvat taky ty dva roky (spise min, ale ne 2-3 mesice). Proste jdes na to ted uplne od podlahy, to je dobre si uvedomit.

Kdyby bylo leto, radil bych TI nejdrive delat prochazky, kde muzes co nejvice chodit bosky, nejlepe na kaminkach a kamenech, klidne i v potoku. Od toho lepsi masazn na svaly plosek a na prsty nenajdes. Doma tenisak - "chodit po nem", nejaka deska a jen prsty se na tom snazit chvili udrzet. Potom neco, jak radila Mawenzi - balancni podlozka, ta TI procvici a zesili svaly kolen kotniku, kolen ale trochu i beder.
K tomu tu pravidelne denni vychazky, klidne "kolem baraku" nebo . pokud nesedis doma - chodit do a z prace co nejvice pesky. I po asfaltu. A pres vikendy k tomu pridat trochu prevyseni - ale rozhodne ne 1000 m a 20 km s tezkym ruksakem hned na zacatku ](*,). Ja bych to vubec nehnal a kocil vzdy tak, abych "to citil" ale abych nebyl zniceny. To si nech na pozdeji :wink:.

Na behani bych se fakt ted vykaslal - to Ti spise ted ublizi nez pomuze. Otazne je i pouziti prilis odpruzujicich bezeckych bot (typu Recovery od Hoka) Ty jsou urcene spise na rekonvalescenci s kloubama, ne na svaly. Na ty mohou ucinkovat nekdy i opacne.
Kdyz se TI predtim dobre chodile v ruznych Terrexech, tak si porid zase nejake - ty (alespon ktere znam) jsou primerene mekke, primerene tvrde, jako zaklad dobre. Ty Tvoje pohorky rozhodne nebudou B/C, takze kdyz si do nich vezmes dobre ponozky, mozna dobre vlozky (pozor, to neznamena nutne mekci! - Ty potrebujes spise dobre rozlozit zatizeni mezi ploskami nohou a botou). Na ten teren bych si je vzal, ale misto tezko nalozeneho batohu bych do nej spise pribalil ty bezne boty (napr. Terrexy) a obcas si to, alespon ze zacatku prostridal.

Jinak obecne znovu zopakuji - prestan se koukat na vidinu Skotska. Potrebujes seba i nohy nejdrive dostat do pouzitelneho stavu a ne natrenovat na jednorazovku s tim, ze potom mozna totalne odpadnes (jak jsem psal, v nejhorsim i s trvalymi nasledky). To za to nestoji. Skotsko si naplanujte tak, ze si vymyslete i alternativni trasu s kratsimi/jednodussimi useky, takze byste si mohli vybirat podle stavu.
Jen Ty si musis sam sebe presvedcit (ostatnym by to taky neskodilo), ze nebudes srab, kdyz se kamosum ozves, ze toho mas dost a ze uz nechces vice upozadovat sve problemy. At to vezmu jakkoliv, tak vcas ustoupit pred svymi vlasntimi problemami a turu zkratit nebo vubec cele otocit a zrusit patri k zakladnym dovednoste dobreho turistu. Zit s tim, ze to nejak dam, ze "se s tou bolesti da jeste zit", kdyz poradne nevis, co Ti a co Ti to prechazeni udela fakt rozumne neni. Uz jsem parkrat kolem sebe zazil, ze nekdo to bral takto - a byl to jeho posledni poradny vylet v zivote. Nezemrel, ale neco si tam nechtic udelal, z ceho se plne uz nikdy nedostal. To potom neni pekny pohled.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod GreyMouse » úte úno 8, 2022 13:38

milarepa píše:tomu běhu bych se naopak vůbec nebránil, ale jak jsem psal výše, běhat čistě jen na tepy.....

A při běhání ho, podle tebe, přestanou bolet nohy v pohorkách? :-k


@ntz: Při čtení jsem si vzpomněla na svůj první několikadenní výlet v Alaskách (B/C). Asi třetí den odpoledne jsme šli dlouhý úsek po asfaltu (Jizerky) a mě začaly pálit chodidla tak, že jsem myslela, že do cíle nedojdu. Pak jsem si na chvíli sedla, sundala boty, ponožky (podle mika by dvoje měly pomoci, ale mně teda nezachránily) a protáhla nohy (ty konce, co jsou v botách). Po asi 10 minutách jsem zase všechno oblíkla a nazula a pokračovala v cestě s tím, že budu přemýšlet co dál, protože takhle trpět ještě další dva dny se mi nechce. Jenže nohy byly po pauze jako vyměněné, došla jsem v pohodě k plánovanému místu noclehu (asfalt jsme naštěstí brzy opustili). Myslím si, že na vině byla kombinace na mě nezvykle tvrdých bot a dlouhého úseku po asfaltce. A chvilkové protažení pomohlo úplně zázračně. Netvrdím, že ti to taky pomůže, ale je to zadarmo a ani moc času to nezabere ;-). Ne že by to mělo nahradit trénink a zvykání si na boty, ale u mě to jako první pomoc zafungovalo nad očekávání dobře :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 14:22

dekuju vsem za input !!

letenky chceme kupovat v dubnu ... uvidim, jak se budu do dubna citit .. do te doby se budu snazit "vzmuzit" .. sportoval jsem celej zivot, nejsem na to zadnej odbornik ale myslim si, ze moje telo uz se mnou neco zazilo a i kdyz pamatuje na "lepsi casy" neco si porad z toho co bylo nese ssebou .. v soucasny chvili je muj takovej, ze

1) jeden den v tydnu o vikendu si davam trek abych chodil alespon tech 15 km v nejakem horsim terenu (prevyseni 500m+) .. todle samozrejme v tydnu nedam pac mam normalni praci po-pa a v sobotu se musim venovat rodine

2) kazdej den chodim s kocarkem - budu s nim chodit behat (mame behaci kocarek). Nesnasim dlouhej beh po asfaltu, budu si davat parkrat jeden docela hustej kopec co je tady (asi cca 300m a prevyseni 60m)

3) budu denne behat jeste extra alespon 5 km v lese (ne po asfaltu) .. Zacal jsem behat loni v lete - resp. zacal jsem "zase behat" .. Jsem z tenisove rodiny, hraju asi 35 let tenis, mel jsem vypadek od tech kotniku pres to koleno asi cca 3 roky a musel jsem se znovu naucit behat, pac jsem behal jako postrelena kachna .. prvni tenis jsem hral loni od zari, trvalo mi to minimalne 2 mesice, nez telo zaclo behat tak, ze to nevypada jak vyse zminena postrelena kachna .. nohy mam extremne atrofovany po tech asi 3 letech, denne delam asi 20 minut (mel bych vic) strecing a pomaha to, k vanocum jsem dostal 16kg kattlebell (nebo jak se to jmenuje), snazim se s nim posilovat ..

3 mesice je docela dlouha doba se znovu alespon trosku restartovat .. zaklad mam lepsi nez 9/10 lidi .. tak to proste je, ted to jenom musim probudit a musim se dostat do tempa ..

ps. jste fakt hodny !!! jeste jednou diky
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » úte úno 8, 2022 15:18

Hele, ten pocit bolavých nohou taky odněkud znám. Taky mám pár kilo navíc, respektive mi prý chybí tak půl metru do výšky na ideální váhy :-))

Na kole jsem nemíval problém dát 100 km kopci, ale pěšky jsem se vracel zmasakrovaný třeba po pěti kilometrech.
Pořídil jsem hole, pohodlné boty (Merrell moab) a i když váha dolů nesla (ale potřeboval bych se dostat aspoň o 20 kilo na ten metráček), tak mi délka výletu vzrostla na 17-20 km. A když je u toho převýšení minimálně 800 metru, tak mě to aspoň baví :-)

Prostě výdrž, ono se to poddá. A hůlky fakt pomáhají ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » úte úno 8, 2022 16:13

@ntz: nový boty schvaluju, kopírují styl přirozeného pohybu, nikde nebrání, neomezují (někteří zde tomu omezení pohybu říkají fixace).
Ale ber to "s rezervou", já su na křusny /pohory/ vysazenej, páč moje nohy si s tím absolutně nerozumí, brání jim to v jejich přirozeným pohybu. Takže používám jedině nízký. A zvládnu v nich za den trasu, kterou pohorkáři jdou víkend :)
Jestli to třeba nemáš jako já, že potřebuješ normální boty, který tvoje nohy neomezují v normálním pohybu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Vexo » úte úno 8, 2022 17:39

jelikoz tu bylo k dotazu napsano mnoho, pridam jen svoje rychle postrehy - kde ste vzali, ze EVA je tvrdsi nez PU? Ja mel tlumeni z EVA na nekolika botech co bylo naopak strasne mekke a brzy se seslapalo natolik, az to fakt ztvrdlo :) Tim padem mekka EVA tlumi lepe, ale nedoporucoval bych to silnejsim lidem, seslapou to jeste driv. PU je odolnejsi, ale taky se seslape.

@NTZ kdybys nechtel volit lehke trailove boty, Hanwag dela kozene polobotky s poradnym tlumenim, co vydrzi. Bota sice vazi dvakrat,trikrat vic nez bezecke boty, ale nachodis s nima nekolikanasobne vic kilometru (v uhrnu, ne za den) - viz Hanwag Robin/GTX nebo Gritstone II GTX Wide, pokud uz je nevyprodali. A pokud by to nestacilo, delaji jeste ruzne tipy komfortnich silnejsich PU vlozek.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » úte úno 8, 2022 17:53

Vexo píše:... kozene polobotky... Bota sice vazi dvakrat,trikrat vic nez bezecke boty...

No nevím, jak s tou kůží, když čeká mokro, podmáčeno.
Jinak že jsou těžší, bych nějak neřešil při jeho hmotnosti a hmotnosti batohu. Spíš bych hledal právě něco těžší, robustnější. Ale bez kůže. V tom se zmáchá a zbytek treku pošlape v těch síťovaných Adidaskách..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 18:03

GreyMouse píše:Pak jsem si na chvíli sedla, sundala boty, ponožky (podle mika by dvoje měly pomoci, ale mně teda nezachránily)

Zachranily, kdybys mela jen jedny, tak jsi to vubec nedosla ;-)

GreyMouse píše:Myslím si, že na vině byla kombinace na mě nezvykle tvrdých bot a dlouhého úseku po asfaltce.

Jo. Nohy si na tvrde boty zvykaji postupne a maji hranici, kterou kdyz prekrocis, tak pomerne rychle zacnou protestovat timhe zpusobem. Pro mne neni zadny problem jit v Alaskach 20 km po asfaltu, pred 20 lety bych umrel po polovine. Hranici jsem jednou prekrocil s C/D botama, to je uplne jiny level tvrdosti, v podrazce je vyztuha/deska, aby se neohybaly. Trek v Grand Paradisu, dokud jsem byl v terenu, tak byly naprosto skvele a noham nic nevadilo. Pak jsem ale asi po tydnu dosel do turisticke oblasti, sel hodiny po peknych stezkach a nastalo peklo. Prave tohle paleni, taky jsem musel zastavit, boty sundat, nohy masirovat a mazat. Nejak jsem ty cesticky dosel, dostal se zpatky do terenu a tam uz to bylo dobry. Pricemz na zacatku treku mi ty cesticky az tak nevadily, ono se to postupne nascita. Dvoje ponozky jsem samozrejme mel, v jednech se v tech botach nedalo chodit, to jsem si vyzkousel uz v Praze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 18:13

Lipon píše:Se stávající váhou bych se do běhání zatím nepouštěl, odděláš kolena. Až budeš docent, pak možná jo.
Klidně střídat ostrou chůzi, vyšší tep, pak zas klidnější tempo.

Presne tak.

milarepa píše:tomu běhu bych se naopak vůbec nebránil, ale jak jsem psal výše, běhat čistě jen na tepy.....

Zadny doktor pri takove vaze behani nedoporuci, naopak, varuje pred nim. Navic nechapu, jak by mu pomohlo s jeho problemem. Tim neni kondice, ale nezvyk na tvrde boty.

Behani neni pro kazdeho a obecne se doporucuje spis rychla chuze. Na kondici i na hubnuti. Sam nachodim okolo 3500 km rocne, mam asi 86 kilo a behani mi nevyhovuje. Zkousel jsem. Radej pujdu na horni hranici, kdy uz to rychleji nejde, tj. neco malo pres 8 km/h, nez abych bezel. To jen v nouzi nejvyssi, kdyz potrebuju stihnout posledni vlak a neni jina moznost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 18:38

Vexo píše:kde ste vzali, ze EVA je tvrdsi nez PU? Ja mel tlumeni z EVA na nekolika botech co bylo naopak strasne mekke a brzy se seslapalo natolik, az to fakt ztvrdlo

Neni EVA jako EVA, maji ruzne tvrdosti. Bud je takova, jak pises, tj. mekka a rychle se seslapne nebo se naopak dela tak, aby se neseslapla a pak je tvrda. V pohorkach byva spis druhy pripad. Proc myslis, ze se pouziva PU tlumeni, ktere ma zasadni nevyhodu v rozpadu podrazky? Protoze ma pri dobrem tlumeni podstatne vetsi vydrz. Nez se rozpadne :)

BTW, moje mama na Meindl Islandy s EVA podrazkou, asi posledni. Furt jsou dobre, pricemz tatovy s PU kupovane ve stejne dobe maji uz podrazku menenou a zanedlouho se nejspis rozpadne podruhe. Ale ty maminy jsou na doslap tvrdsi.

ntz píše:edit: tak jsem nasel sve pristi boty ... tyhle si jdu koupit jeste dnes ..

Jako nahradu tech pohorek nebo jako druhe boty? Neni mi jasne, ceho chces dosahnout. Puvodne jsem mel dojem, ze pohorky mas do Skotska a chces si na ne zvyknout. V tom pripade je potreba je pouzivat. Musi si zvyknout jak slapka, tak celkove nohy na jejich vahu.

ntz píše:Dolomit se musim zastat ze jsou fakt lehoucky, chyba urcite neni v nich .. chyba je v mejch nohach

To je klidne mozne, ale bylo by dobre zjistit, v cem je chyba. Protoze moznosti je vic a kazda ma jine reseni. Z tveho popisu to neni jasne. Moznosti, ktere jsem si vyzkousel na sobe:
- osoupana kuze, projevuje se palenim kuze na chodidlech => lepsi ponozky, pripadne vlozky a jako prevence kuzi predem promazavat.
- nezvyk na tvrdou podrazku, bolest celeho chodila => dvoje ponozky, mozna lepsi vlozky a postupne nohy na tvrdost zvykat
- uzka bota, projevuje se bolesti vevnitr chodidla, spis po stranach, malikova hrana a kloub u palce => povolit boty ve spicce, tenci ponozky, sirsi boty. Rozdil mezi nesnesitelnou bolesti a pohodou je nekdy velmi maly, mne to delaly treba nove ponozky proti nejakou dobu pouzivanym.

No a co se tyce celkoveho pristupu, tak jestli ti neco hrozi, tak prepaleni. Do dubna nemas dost casu, aby ses dostal do skvele formy, ale uplne zrusit se stihnes. Nepridaval bych, ale ubral a soustredil se na to podstatne. Tj. chozeni v pohorkach jednou tydne po kopcich a prochazky (ne beh!) pres tyden. Asi taky spis v pohorkach. Na ty jednodenni akce muzes postupne zvysovat delku a prevyseni, ale nejpozdeji tri tydny pred odjezdem naopak zacit zvolnovat a mozna s tim uplne prestat. Prepaleni je prusvih a clovek se z nej dostava dlouho, mohlo by ti to zkazit cely vylet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 18:58

mike píše:
ntz píše:edit: tak jsem nasel sve pristi boty ... tyhle si jdu koupit jeste dnes ..

Jako nahradu tech pohorek nebo jako druhe boty? Neni mi jasne, ceho chces dosahnout. Puvodne jsem mel dojem, ze pohorky mas do Skotska a chces si na ne zvyknout. V tom pripade je potreba je pouzivat. Musi si zvyknout jak slapka, tak celkove nohy na jejich vahu.


Ja defakto tedka nemam takovehle lehke trailrunove boty vubec ... padlo tady vyse, ze pri svejch (treningovejch) trekovacich avantyrach po cesku muzu klidne v batuzku nosit jeste druhy boty a stridat to - pohorky a tyhle train-run boty, coz mi dava smysl .. Tyhle Dolomites jsou me druhe pohorky v zivote - ja jsem celej zivot chodil a trekoval v nizkejch a lehkejch spis behacich botach .. Musim vymyslet system jak to budu delat .. Musim si teda zvyknout na pohorky (vytrenovat se na ne) protoze me z nich objektivne boli strasne nohy (plosky, zespodu, slapky, nevim jak to nazvat) .. Mozna ani ty pohorky nebudu nosit jako hlavni ... Je teda pravda, ze kdyz jsem si je kupoval, tak jsem koupil zrovna tyhle kvuli tomu, ze byly o dost lehci nez celokozene a taky mi prisly lehce mekci (na ohyb podrazky - ne na tlumeni) a fakt jsem je kupoval s primarnim cilem na ochranu kotniku po tom urazu ..

Jsem mestskej clovek - celej zivot nosim kecky vans a pres zimu nizke sportovni boty (typu nejakych adidas terrex - kterejch jsem mel min 5 za poslednich 10+ let) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 19:13

ntz píše:super, jsem naprosto za .. pokud mas nejake trasy ve formatu GPX, tak prosim sem s nima

OK, tady mas jeden muj bezny okruh. Pro tebe je to zbytecne dlouhe, doporucuju usek mezi Dekovkou a Ostrym. Pripadne Dekovkou a Medvedici, to se da primo propojit. Moznosti je tam spousta a zpocatku uplne staci i turisticke znacky. Vem mapu a klikej ;-) Maly okruh s rozumnym prevysenim muze byt treba Velemin - Milesovka - Milesov - Ostry - Brezno - Velemin. Vystup na Lovos z Lovosic taky neni spatny. Atd, atd. Ale ta oblast okolo Lipske hory mi pripada nejpeknejsi, na Milesovce jsou lidi.
ceske_stredohori.zip
(75.85 KiB) 43 krát


ntz píše:ze pri svejch (treningovejch) trekovacich avantyrach po cesku muzu klidne v batuzku nosit jeste druhy boty a stridat to - pohorky a tyhle train-run boty, coz mi dava smysl

Mne ne, boty v batohu jsou zbytecne tezke. Bude lepsi si na ne zvyknout, casu na to bys mel mit dost. Ja jsem taky puvodne chodil v nizkych botach a na pohorky presel pozdeji kvuli horam. Zpocatku to bylo narocne, ale pak jsem v nich uz chodil vsude, rekord mam skoro 70 km a 3 km prevyseni za den. V Ceskem Stredohori vyse, da se to nakombinovat az tak :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » úte úno 8, 2022 19:47

mike píše:Mne ne, boty v batohu jsou zbytecne tezke.
Vždyť píše po Česku. Mi to naopak rozumný přijde, když začnou bolet nohy z pohor, tak může obout tenisky a noha si odpočine. Takhle jsem to při jarních jednodenních výletech ostatně dělala i v Alpách, když jsem měla nové C(D) boty - v teniskách až ke sněhu, pak obout tvrdý pohory, a dolů rozkvetlýma údolíma zas v teniskách.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » úte úno 8, 2022 19:50

ntz píše:ja jsem celej zivot chodil a trekoval v nizkejch a lehkejch spis behacich botach .. Musim vymyslet system jak to budu delat .. Musim si teda zvyknout na pohorky..

Já taky a na pohorky si moje nohy i zbytek pohybového aparátu zvyknout odmítl. Abys nedopadl podobně.
Proč se nekoukneš po např botách pro trail running s GTX?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte úno 8, 2022 20:01

Etheric píše:Proč se nekoukneš po např botách pro trail running s GTX?


dyk jsem psal ze si dnes koupim (a to jsem taky udelal, uz jsou objednane) tyhle .. a jeste jak jsem psal driv - tyhle si kupuju pac mam autisticke sklony (dle me zeny) a pac jsem ruznejch modelu adidas terrex mel v minulosti nekolik, takze k nim mam duveru a vim +/- do ceho jdu

edit: na phorky jsem si chtel zvyknout pac jsem nikda v horach skutecno moc netrekoval .. do toho skotska se mozna budou hodit ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron