Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv dub 6, 2023 21:27

ryanair ... dobre no, napsal jsem to blbe .. :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 10:09

Nemate nekdo vysvetleni?

Jak uz jsem se parkrat stezoval, mam problem se svalama. Chodit po rovine a velice mirnem svahu neni problem. Jakmile se vsak teren trocha vice zveda (zadny extrem), za velice kratkou chvili me zacinaji takove divne bolave stavy nekde cca. uprostred stehna. Jakoby svaly silne protestovaly proti takovemu zatizeni, subjektivne bych to popsal jako ze to "tam vevnitr vre". Da se to vuli prekonat, boli to furt, ale neni to nevydrzitelne, jen hodne neprijemne a bere to dost silu.
Deje se to i kdyz potrebuji do schodu, uz na 3-4. schodu to citim.

Rozhodne to neni neco jako unava svalu, z ceho je potom "svalovka". To se projevuje trochu nize. Navic na rozdil od namozenych svalu tento problem prakticky okamzite zmizi, kdyz se zase dostanu na rovinu. Napr. ted jsem byl ctyry dny v Tatrach, kazdy den prevyseni 750-1100+ m, kvuli tem pocitum to dalo hodne zabrat, ale do ted zadna pozdejsi odezva. Kdyz nekdy prezenu, svalovka se nejvice objevi 2-3 dny potom a skoro nemohu chodit ani po rovine. Ted fakt nic - kym nezacnu stoupat.

Vsiml jsem si tento problem nejakou dobu po druhe operaci kyly, to jsem ale pripisoval tomu, ze jsem asi tri mesice prakticky nebyl na nejake ture s vetsim prevysenim a setril jsem se. Ale - na rozdil od te svalove unavy - se toto neztratilo ani po zlepseni kondicky.

Nejvice me zarazi, ze je to vzdy "akutni" problem projevujici se pri vystupu a bez (citelnych) nasledku mizi po jeho ukonceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv dub 13, 2023 11:47

ochable svalstvo ... mam tedka uplne to stejne po zraneni, kdyz jsem mel x tejdnu ortezu pres celou nohu .. chtelo by to neco delat .. nohy si na chozeni zvyknout, muzes treba cvicit, chodit do fitka, nebo delat nejakej dodatecnej sport (ja treba hraju 2x-3x tejdne tenis)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 13, 2023 12:25

apuka
no a neni to idealne na navstevu fyzio, kterej by se mohl podivat zda nekde neco nepretezujes protoze jinde to spatne zapojujes, navic po operaci kyly (tam se muzou ty svaly taky nekde spojovat), tak muzes mit nekde slabsi svalsvo a ta noha to muze prebirat a bolet z toho ze to taha za jinej sval?

ntz
ochably svaly nemusis nutne vyresit tim, ze k nejaky aktivite pridas dalsi, muzes tim naopak tu disbalanci zhorsit, ze ten ochablej sval co malo zapojujes budes malo zapojovat ve vice aktivitach, kdyz nejakou pridas a ten pretezovanej budes pretezovat o to vic...

ono je rozdil ochably napr. kdyz mas celou nohu/ruku mesic v sadce a tam to jde o celou koncetinu a rozdil muze byt v dusledku zraneni/operace kdy po operaci se to nemusi "samo" spravit jen tim, ze nekde neco prisijes, ufiknes, zadratujes atd, atd.

treba ja mam pretizeny zadny stehno a spatne zapojuju predni stehno, protoze mam v riti to koleno tak tuto drobnou disbalanci pouziti svalu mi dela prave to koleno a zaroven pri castym chozeni si to zhorsuju sama, ze me to koleno pak mnohem vic boli prave tim, ze ty svaly nedobre spolu pracuji. Co mam cviky od fyzio, tak to trochu pomaha, minimalne uz vim, jak poznat kdyz je to pretizeny a co s tim delat. Koleno zustane porad spatny, ale muzu trochu minimalizovat to boleni z toho jak se o nej svaly pretahujou nespravne.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv dub 13, 2023 13:04

ja teda radsi nez k fyzio (kteri jsou tam od toho, aby se tvarili vazne (prenesene receno) a ulozili ti nejake polonesmyslne cviceni, u kteryho je papirove dokazano, ze ti neublizi - na tom totiz zalezi vic, nez jestli ti to skutecne pomuze) pristoupim k tomu, ze vim, jak me telo funguje a mam zkusenost po spouste ruznejch zraneni a sam si naordinuju tu nejlepsi lecbu ..

to, co popisuje apuka mi zni presne jako to, co se deje me, kdyz si jdu po zime nicnedelani (nejsem zadnej velkej fanda zimy) zahrat poprvy nebo podruhy tenis (nesnasim hrat v hale, takze pres zimu nehraju), nebo kdyz vezmu bagl a precenim sve sily a vyrazim v 11 rano (misto v 7) s pusou mastnou od skvarkove pomazanky a mam v planu do vecera ujit 25km s prevysenim 1000m+ a jeste u toho delat zastavky na foceni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 13:18

Ja, samozrejme, ochable svaly ani v nejmensim nevylucuji. Jen mi prijde, ze to nebude uplne ono. Rok a ctvrt chozeni do hor minimalne jednou kazdy vikend s pomerne velkym prevysenim, pres tyden sice jen pravidelne chozeni po OV, tj. max. 30-50 m prevyseni na 5-6-ti kilometrech nic moc, ale i tak mi prijde, ze na uplne ochabnuti to nebude, nejaky pohyb ty svaly tam maji. Plus na dvoutydenni letni dovolene kazdy den 700-1600m prevyseni, pred dovolenou jako "trenink" par tydnu tydnu 1x tydne 150m a 1x 730m - to mi prijde, ze se ty svaly trochu mohly rozpohybovat.
A to posledni, co jsem i spominal, co mi k tomu nesedi je ta okamzita uleva po ukonceni stoupani a zadna dodatecna bolest nebo svalova unava. Toto jsem citil - a to hodne - jak jsem po operaci zacal chodit po horach a opravdu jsem mel vsechny svaly ochable. To jsem ale po te, hoc i mirne namaze citil nekolik dnu.

Muze to byt i mou "nediagnostikovatelnou" (tj. vysetreni a testy nic neukazuji, zato priznaky i uspesna pokusna aplikace antirevmatik ano) revmou, coz je pry pricinou mych jinych problemu. Hlavne kdyz k tomu pripoctu jeste dalsi zatim neresene problemy (oci, svaly rukou), ktere to muze taky zpusobit.
Ptam se tady prave proto, jestli neexistuje jine vysvetleni - antirevmatikama se napchavat teda moc nechcu.

@mawenzi: Jo, ruzne "kompenzace" jinych problemu to mohou taky dela. Nejvetsim problemem v teto oblasti je, ze za poslednich xx let jsem mel docela dost problemu "v dolni casti tela", ktere se mi povedlo nejak resit zmenou pohybu (tj. nejakou kompenzaci), ale ted je to timpadem natolik slozita "kompenzacni struktura", ze kdyz se z ni jedna cast da zase "zpet", tak se nejspise zriti cela. A to povede k opakovani vsech predchozich problemu, protoze jejich priciny doktori nebyly schopni najit ani jednou. Takze - trochu parafrazi PP: jsem rad, ze nejak chodim.
@ntz: Ty ses asi jeste nesetkla s dobrym a zodpovednym fyzioterapeutem, ze jo? Protoze tezko verit, ze bys "am dokazal "naordinovat tu nejlepsi lecbu" - zato ten dobry fyzioterapeut Ti to najit dokaze. Pokud ale spolupracujes a nedelas blbosti za jeho zady. Napriklad veci, ktere jsi sam popisoval, zes po urazu delal, z toho by kazdeho fyzioter. porazilo :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 13, 2023 13:32

ntz
no to prave asi zalezi jestli je to fyzio na pojistovnu jehoz nejcastejsim cilem je s tebou mit co nejmin prace a hlavne at neotravujes a castokrat se vracis (ne kazdej, ale odlisit to je pro laika slozity), nez fyzio za vlastni penize, ktery casteji ma lepsi vysledky (no ale taky se muzes napalit).

apuka
no pokud by sahnutim do jednoho problemu vylezl jinej... je ale otazka, jestli by se to taky nedalo rozklicovat alespon do nejake slusne podoby. Ono i ochablej sval (a prave pretizeni jinyho) by dle me mohlo zpusobit ze to okamzite po vypojovani toho svalu prestane bolet, ze to prave neni svalova bolest jakoze pouzivas neco co neni zvykly.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv dub 13, 2023 15:17

ja mam dobre fyzioteraputy i sportovni doktory ... mozna jedny nejlepsich .. vse pres atletiku, kterou jsem delal .. kdyz jsem se daval do kupy po zlomenem kotniku a dorvanejch vazech (a to jsem byl hodne psychicky nalomenej, protoze proste s trvale bolavym natikajicim kotnikem se nezije uplne pekne), tak jsem chodil primo k Milosi Barnovi, kterej mi rekl, ze protoze jsem to ja, tak mi usetri spoustu penez a za nejakejch cca 5 konzultaci do me naleje samolecbu, kterou muzu delat doma (a za kterou jsem mu vdecnej, protoze sice to stalo cca 10 tisic, zvladl jsem se z toho ale asi za rok dostat) .. samozrejme samolecba spocivala v celkem banalnim (lec dukladnem a dlouho bolestivem) strecingu a posilovani ..

nemam tady v tyhle oblasti zadny extremni zazitky, jako napr. ten military kluk (nemuzu si vzpomenout, jak se jmenuje), co se plazi z lesa nekde v Brdech, dostal jsem se ale celkem uspesne ze vsech svejch "mensich" zraneni a bolistek a myslim ze muzu rict, ze me vlastne krom (lehke ?) nadvahy tedka vubec nic netrapi (kdyz nepocitam koleno, ktery trpi nadvahou)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 13, 2023 16:47

ntz
to si ale predtim nenapsal ze tvoje samolecba je na zaklade cviceni a spoluprace s fyzio... na fyzio kam chodim ja je to taky o nauceni cviku, protahovani, uvolnovani a muzu si to klidne delat doma a nikdy tam nemusim vkrocit, za tech cca 10 lekci co sem tam chodila me toho naucili hodne, ale to je prave to, co ma za me smysl, protoze pak s vracejicima se vecima uz vis co mas delat, nebo s podobnyma...

ale treba neco sem si nenapsala poctive nebo sem to dlouho necvicila a trochu zapomela, prece jen je rozdil, kdyz ti to nekdo ukaze par lekci a kdyz to sam studuje roky a presne rozumi tem mechanismum.

muzu rict, ze to koleno mi delalo peklo ze zivota dobrejch 8 let nez sem se dostala nahodou k jinymu ortopedovi a ten mi dal spravnou diagnozu a zakazal jezdit na kole... nebyt toho, tak myslim, ze jeste dneska brecim bolesti pri 10 km a su prakticky nepohybliva :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Lipon » čtv dub 13, 2023 21:41

zrovna u toho Barny ta fyzio dává smysl
je to placený, ale na druhou stranu on si tím může dovolit nabrat lidi, kteří se tomu věnují se zápalem, průběžně se dovzdělávají

a je to tak, cviky, co se tam člověk naučí, pak může už dělat doma sám, posilovací, balanční apod.
docházet tam má smysl u nových nebo komplikovaných věcí, já díky nim mám zpět z nějakých 80-90% hybnost malíčku na pravé ruce, kdy spádový chirurg lehce pochyboval, že ho ještě někdy ohnu a narovnám - u Barny mi to rozvičovala asi 2 měsíce, úplně sám bych to doma jednou rukou nedal

myslím, že to byl přímo Barna, co mi ukazoval, jak strašně důležitý jsou správně posíleny svaly kolem kolene pro jeho nebolestivé fungování - posílené svaly prostě drží kloub v ideální poloze a trajektorii
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát dub 14, 2023 0:23

@apuka: muj laicky tip je pater. Nejaky nerv, ktery se skripne jen v urcite poloze. Pri chuzi do kopce zmenis postoj a zatizeni svalu, takze se muze projevit neco, co jinak ne. Mel jsem sveho casu neco podobneho, ale opacne, jen pri chuzi z kopce. Bolest jako kdyby byl sval nad kolenem natrzeny, odkulhal jsem tak jedny hory. No a byla to bederni pater.

Dobry fyzioterapeut by mohl pricinu najit a vyresit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát dub 14, 2023 9:35

Jo, moje pater plne v poradku rozhodne neni. Nerv to nejspise nebude - jednak je to v obou nohach a jednak ta bolest je jina nez byva od nervu. Jak jsem psal, subjektivni pocit je, jakoby se tam v te casti sval "varil" - ne pocit paleni ale spise takove vnitrni vreni, nepokoj, nebo jako kdyz pustis bublinky a ty tam neustale probublavaji mezi vlakny svalu. Proste tezko popsat.

Ale jak premyslim, mozna bude mit v tom "prsty" zase i ta operace, resp. nejspise ta kovova "cvocka", co tam dali. Uz pri predchozi mi na druhe strane trvalo dva a pul roku, kym jsem se zbavil takove obcasn divne slabsi tupe bolesti, spise hodne neprijemne nez opravdu bolestive, nekdy i tahu ve slabinach na dane strane. Furt opakovali doktori, ze to je jen docasna bolest po operaci (toto mi tvrdili i rok a pul pote). Samozrejme se nenasel ani jeden pri zadne kontrole, ktery by se na to nejak alespon podival, zkontroloval... Ja jsem se s tim naucil zit, zase jsem trochu prizpusobil chuzi a pouzivani nohou - cimz, samozrejme, jsem zacal vice zatezovat jine svaly, i druhou nohu jinak, atd.

Nova operace ma dost podobne "priznaky", podobne "bolesti" a zase me to nutilo od zacatku menit chuzi (a zatizeni svalu). No a obcas se zase ozve i ta "prvni strana".

Je dost mozne, ze tam dochazi k nejakemu drazdeni neceho, co v konecnem dusledku muze vest k problemu. A pater muze do toho vstoupit synergicky. :twisted:

Asi budu muset zajit za doktorem a nenechat se nijak odpalkovat... Jen budu muset chvili pockat, ted do tech mist presahuje (a na dotek poboliva) toto:
20230411_081154.jpg
20230411_081154.jpg (34.69 KiB) Zobrazeno 2990 krát

To si me jedna pubertacka Border Colie bezici sa svym panem, co se poustel dolu ze Zbojnicke chaty na skialpech pomylil s ovci a naznacil mi, ze mam jit "spravnym" smerem k "pastyri". Neni to kousnuti, jen takove "informativni a upozornovaci" chnapnuti pri behu. Ovcacti psy toto maji v sobe - aby to ovce na nohou pocitila ale ani nahodou se nezranila. Nanestesti, mozna i kvuli tomu problemu se svalem jsem to tam mel citlivejsi a udelala se podlitina. Tak ted musim s doktorem pockat, az se to vsakne a prestane byt citlive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » čtv kvě 11, 2023 5:53

Poprosím o radu ohledně protahování lýtek. Stalo se mi při běhu, že mě píchlo cca v půlce lýtka na vnitřní straně, ale tak silně, že jsem nemohl chodit a týden se nemohl postavit na nohu. Podle doktora mi nic není. Bolí to pořád.

Doporučil by mi někdo nějaké protahování cvičení před a po běhu? Prý mám hrozně moc zkrácené šlachy. Protahuju si nohy před i po, ale asi blbě. Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 11, 2023 6:32

ja se snazim protahovat i jen tak v tydnu bez navaznosti na cviceni, protoze nejakych 10-15 minut tomu po vylete fakt nevenuju... spis tak dve minuty a to je dost nedostatecny.

klasika na lytka jsou tyto cviky, ale ty asi znas
https://fyzioklinika.cz/poradna/navody- ... tech-lytka (ten prvni ale v terenu moc nejde)

a tohle je docela dobry video, protoze tam ma i ten masirovaci valec (pokud nemas, je super na stehna, lytka, zadek)
https://www.youtube.com/watch?v=D327Pwt-ONs

ale taky si rada prectu nejaky dalsi tipy na lytka, protoze ja je mam prozmenu neustale tvrdy jak beton.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 11, 2023 7:03

booze píše:Doporučil by mi někdo nějaké protahování cvičení před a po běhu? Prý mám hrozně moc zkrácené šlachy.

Já třeba neprotahuju ani před ani po, ale před svaly pomalu rozehřeju a rozhýbu, po to všechno vyběhnu, pomalým tempem stylem ala "naprcaná kachna", prostě pozvolnej náběh, pozvolnej doběh. Ale vážně pozvolnej, ne jakože 2 minuty aby se neřeklo..
Na zkrácený šlachy bych věděl cvičení, pamatuju si ho, ale to bych ti musel ukázat, slovy to bohužel nepopíšu tak, abys to pochopil. Najdi si videa na netu, jen hledej mezi odborníky, případně hobíky fanatiky, z vyhledávání vynech všemožný influencery a podobný pochybný zdroje informací.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » čtv kvě 11, 2023 20:35

@mawenzi díky diky :smt023 ty cviky a i ty stránky znám, ale ten videonavod mi pomohl. Válec mám jen zahradni, ale pomohl jsem si takovým tím malým poloprazdnym balonkem na cvičení a je to super. Normálně se těším jak si projedu zítra lýtka.

@etheric ano přesně tak :-$
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 12, 2023 8:45

@booze
tak snad se to zlepsi :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 10:29

uz me strasne se* ta ceska ... furt delat neco s bolesti .. jak se takova zlomena ceska dlouho hoji ? uz jsem myslel ze to je dobry (v mem pripade = "boli to jen trochu"), tak jsem si byl zahrat tenis a uz zase nevyjdu do schodu abych se u toho nekroutil jak had ... ach jo
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 12, 2023 10:46

a co ti rikal doktor?

nejaky doporuceni, ktery sporty ano a ne, ktery opatrne a cviky na posileni po operaci u tebe? aby ses dostal rychle do kondice?

zrovna tenis bude na kolena brutalni sport, takze opatrne, pomalu, nejaky lehky treninky, ne hned nabehnout tam, kde jsi pred par mesici skoncil...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 11:44

doktori vdycky strasej .. jsou za to placeny .. nerikal nic .. jen ze musim opatrne a pak naznacoval neco jako ze tenis neni zdravej na kolena ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod irem » pát kvě 12, 2023 12:03

Jak dlouho se to hoji je dost individualni a mj. to zalezi i na discipline a pristupu k lecbe. Mam takove matne tuseni, ze s postupnym zatezovanim pres jizdu na kole a pak pozvolna a opatrne zacinat s tenisem se melo v okamziku, kdy ta chuze do schodu bude bez bolesti a ne bolet jen trochu :-k Uprimne to spis zni, jako by sis tu delku hojeni cilene trochu prodluzoval.

Kdyz uz jsou za to ti doktori a fyzioterapeuti placeni, mozna by stalo za to se jich poptat po nejakych cvicenich na posileni a zaroven zvyseni hybnosti.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 12, 2023 12:21

po te co mi doktor zakazal kolo me ani ve sju nenapadlo ze 100% bolestivost mam kvuli nemu...

ted na kole nejezdim dobrych 12 let a ac mi to hrozne chybi tak uz bych se k tomu nikdy nevratila, protoze to kolrjo je vyrazne lepsi.

ja bych tenis videla jako rizikovej sport na cesku a tuplem takhle brzo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2023 12:58

irem píše:Jak dlouho se to hoji ... mj. to zalezi i na discipline a pristupu k lecbe.
Vzdyt prave - ntz uz pred timto urazem popisoval, jak je disciplinovany v teto oblast :wink:
ntz píše:doktori vdycky strasej .. jsou za to placeny .. nerikal nic .. jen ze musim opatrne a pak naznacoval neco jako ze tenis neni zdravej na kolena ..
Tak ted "nerikal nic" nebo rekl, ze "musis opatrne" a ze "tenis neni zdravy na kolena" :((?

Zda se mi, ze Ti rekl asi docela jasne, aby bylo i Tobe jasne, ze ma iren pravdu - delas vse proto aby delku hojeni cilene prodluzoval.

Ad "jsou za to placeni" - doslo Ti nekdy, ze kdyby doktor "nestrasil" a rekl Ti at si delas, co chces a Ty by ses uplne odrovnal, ze by se naslo hodne lidi, kteri by jej za takove reci zazalovali a zadali (pomerne zaslouzene) odskodneni?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 15:56

mel jsem jen zlomenou cesku .. to je mala kosticka ... zadny poskozeny vazy nebo neco takovyho, teoreticky by se to melo hojit rychle .. kdyz jsem si sel zahrat tenis, tak uz me koleno moc nebolelo a normalne se s tim dalo hrat .. zaclo to prave bolet az druhej den ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát kvě 12, 2023 16:02

ntz píše:doktori vdycky strasej .. jsou za to placeny .. nerikal nic .. jen ze musim opatrne a pak naznacoval neco jako ze tenis neni zdravej na kolena ..

Kdyz jsem mel zlomeny kotnik, tak mi taky prislo, ze ortoped zbytecne strasi a ze to nemuze trvat tak dlouho. Jenze pak se ukazalo, ze mel pravdu uplne ve vsem, nastesti i v tom pozitivnim (tj. ze se to uplne spravi). Oni s tim maji spoustu zkusenosti, nepodcenoval bych je. A uz vubec bych nepodcenoval nutnost to setrit a zatezovat pomalu. Jinak si, jak uz bylo receno, prodlouzis delku hojeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2023 16:20

ntz píše:mel jsem jen zlomenou cesku .. to je mala kosticka ... zadny poskozeny vazy nebo neco takovyho, teoreticky by se to melo hojit rychle
No jo, je to "jen" takova "mala kosticka" - ale pro funkcnost kolena nejspise doslova zivotne dulezita...

No a "hojit" neni to same jako "zahojit" - kym to nemas uplne zahojene, jen se to hoji, vzdy Ti hrozi, ze se to muze "zvrtnout" a to, co se do te doby hojilo svoji blbosti dostanes znovu na zacatek hojiciho procesu, nekdy dokonce jeste do horsiho stavu.

Kdyz jsem byl mlady, zlomil jsem si malicek na dvou mistech - jednoducha zlomenina, ani ne uplne. Taky to byly "jen male kosticky". Ja jsem s rukou sice nehral tenis, zato se mi povedlo hned po vystupu ze sadrovny oprit o tu sadru (tj. ji zlomit), jak jsem cekla na lekarskou zpravu. Ruku jsem taky moc nesetril celou dobu, co jsem mel sadru ani potom. Zahojily se ty male kosticky, to ano, "jen" ponekud krive. Prst dodnes funguje - jen ne uplne stoprocentne a nekdy zaboli.
Jenze to byl malicek na ruce, "male kosticky", ktere jsou radove min zatizene nez ceska v kolene. I pri beznem pohybu, ne to jeste u tenisu...

Na druhe strane, az budes takto pokracovat, casem muzes rozsirit gerontovlakno PP, alespon tam nebude sam :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 12, 2023 20:12

me ta mala blba kosticka omezuje zivot 22 let.

a bude dalsich 40.

noha ti dava najevo ze se ji to nelibi a pokud nechces poslouchat odbornika, poslouchej aspon telo.

nebo nechces jet do skotska na podzim ci za rok plne OK? kvuli par hodinam behani po kurtu?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » stř črc 26, 2023 8:51

Nevim jestli jsem neobjevil objevene, ale dobre je si kazde rno si namazat chodidlo a prsty na nohach Sportique kremem. Noha je cely den perfektne chranena proti odreninam a otlakum. Funguje s merino ponozkami a nefunguje s umelinou to pak chodidlo klouze a delaji se odreniny.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 29, 2024 16:38

nejaky zkusenosti jak lecit natrzeny sval?

mam ledovat, mazat, davat nahoru, stahovat obinadlem nebo kompresjima ponozkama a hlavne SEDET na prdeli.

kdo me zna, vi, ze toho su schopna stezi:D

ocenim jakykoli rady z vlastni zkusenosti co muze pomoct
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod irem » čtv úno 29, 2024 16:49

Ktery sval?
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví