Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát dub 26, 2024 14:36

@Bruca: :smt023 Stale lepsi nez ten zanet zil nebo "tromboza".
Bruca píše:Tenerife mě nemine a bídně zhynu na akutní horskou nemoc. Nedá se nic dělat
Neboj, da. Pokud chces na horskou nemoc zahynout na Teide, tak pri trose "stesti" Te zabijou drive vypary ze sopky nez horska nemoc. A kdybys to chtel urychlit, jeste muzes skocit dovnitr :-D. (A pri velkem stesti Teide vybouchne - a to potom ani nebudes muset kvuli smrti slapat moc do kopce, zastihne Te to i dole :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16637
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát dub 26, 2024 15:50

To uz je pravdepodobnejsi, ze s nim spadne lanovka na Teide :twisted: Predpokladam, ze pesky zespoda nahoru nepujde. Pak mirna horska nemoc opravdu hrozi, kdyz clovek predtim dlouho pres 3k nebyl. Znamy tam takhle sel a rikal, ze ten posledni vysvih od lanovky byl docela narocny a trval mu hodne dlouho.

@Bruca: fajn, tohle je asi nejlepsi moznost. Cekal bych ale, ze ten sram bude cerveny, napuchly a bolestivy tj. bude poznat, ze je to od nej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát dub 26, 2024 20:59

mike píše:Predpokladam, ze pesky zespoda nahoru nepujde. Pak mirna horska nemoc opravdu hrozi, kdyz clovek predtim dlouho pres 3k nebyl.
Uvedomujes si, ze se tady jedna o vystup cca od more do nejakych 3600m za par hodin, i kdyby se vyvezl autem nebo busem a z parkoviste slapal pesky ? Tam TI moc nepomuze, ze jsi pred nejakou dobou byl v 3000m..., je to dobry zahul na organizmus v kazdem pripade....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16637
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát dub 26, 2024 21:38

Samozrejme, ze to pomuze. Jde o cervene krvinky, ktere se pri predchozim pobytu ve vetsi vysce vytvori. Maji zivotnost myslim okolo 120 dni. Bez aklimatizace to jiste zahul bude. Vzal bych si s sebou neco proti bolesti hlavy, Paralen nebo Ibuprofen, co funguje lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » pát dub 26, 2024 23:33

Ubytování budeme v La Esperanza, což je cca 900 mnm. Den předtím si určitě zajedeme někam k hvězdárně, což je kolem 2000 mnm a chvíli tam pochodíme.
Výstup plánuju kolem Montaňa Blanca, takže z cca 2300 do 3700 pěkně po svých. Ještě je možnost z druhé strany od La Catedral, le tam se začíná zhruba na 2100. Ještě uvidíme, lákaly by mě obě varianty (západ i východ, ale zatím jsou to asi velké oči).
Lanovkou fakt nepojedu, zas takový chudák nejsem a zkusím to vyšlapat pěkně po svých.

Lanovkou jsme do takové výšky zkoušeli po TMB z Chamonix na Aiguille du Midi, a ten velký a rychlý skok v nadmořské výšce byl fakt mazec. To jsem myslel, že fakt chcipnu. tady to nebude tak rychlé, tak by to mělo být OK. Uvidíme, maximálně se vrátím, zas úplný mákloš nejsem.

Kamarád, doktor ve výslužbě, mi radil spíš rozpustný aspirin a dost pít. Že ibalgin nabíhá pomaleji a není nej na žaludek.

mike - ten šrám červený trochu je, ale žádná hrůza, prostě trošku hlubší škrábanec od větve. Bývám dobitý víc :-)
Ani krve z toho moc nebylo, kdyby tam nestekla kapka tak o 5 cm, tak jsem si toho ani nevšiml.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » sob dub 27, 2024 0:47

Bruca píše:Lanovkou fakt nepojedu, zas takový chudák nejsem a zkusím to vyšlapat pěkně po svých.

:smt023 predpokladam, ze to vis, ale pro jistotu: na posledni usek je na vrchol potreba povoleni, ktere si musis vyzvednout predem nekde ve meste. Bez ohledu na to, jestli tam dojdes po svych nebo lanovkou.

Bruca píše:Kamarád, doktor ve výslužbě, mi radil spíš rozpustný aspirin a dost pít. Že ibalgin nabíhá pomaleji a není nej na žaludek.

Aspirin taky neni nej na zaludek. Jestli ti na bolesti hlavy funguje paralen, tak ten. Driv jsem si ho prvni den v roce v Alpach braval uz pri sestupu, jelikoz hlava uz zacinala bolet a bez nej bych nespal ani v udoli. Tabletu a pul, mival jsem neco pred 80 kilo, ty klidne muzes dve (tj. 2 x 500 mg). Po letech si telo nejak zvyklo a prestalo to byt potreba.

Bruca píše:ten šrám červený trochu je, ale žádná hrůza, prostě trošku hlubší škrábanec od větve. Bývám dobitý víc :-)
Ani krve z toho moc nebylo, kdyby tam nestekla kapka tak o 5 cm, tak jsem si toho ani nevšiml.

Hmm, to je divne, snad se nespletli. Priste aspon vis, ze hlubsi sramy neni od veci striknout jodem :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 27, 2024 5:10

kamoska se skrabla na lytku, ale fakt malixko, pak jela do termalu, pak ji to zacalo desne svedit tak to prikladala termalum a desinfikovala, za par dni se ji tam udelal tmave rudej plnej flek, noha natekla a uz videla bercak, jeji rodina na to trpi a ukazalo se ze to je borelka.

bruca
super, to je paradni zprava, atb prelecis.

dotaz existuji takovy kyslikovy lahve, se to da v lekarne koupit cca za 700, je to asi trochu vetsi nez prumerna impregnace ve spreji.
neni toto taky pripadne reseni? obecne pro podobny situace...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » sob dub 27, 2024 5:13

:lol: prvni vystup na Teide s kyslikem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » sob dub 27, 2024 5:57

Tyhle malý lahve používám, když jdu někam, kde hrozí, že bude vzduch, co se nedá dýchat. Typicky podzemí, ať už válečný pozůstatky, středověký tunely pod kláštery, městská kanalizace (btw velice zajímavé),...
Mám s sebou takovou krabičku a ta když začne vřískat, znamená to, že vzduch se nedá dýchat. Už se to párkrát stalo.
Jo a s tou malou lahví mám letos na léto plán. Potopim se daleko od plavců v místním vyhledávaném rybníce, a až se budu blížit, vystrčím nad hladinu umělou ploutev. Kámoš na břehu bude natáčet. Schválně, kolik lidí se posere strachy ze žraloka uprostřed Vysočiny :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8155
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » sob dub 27, 2024 7:32

Mike - o povolení vím, zařizoval jsem ho rovnou s nákupem letenek. Dokonce na 2 termíny během týdne, kdyby náhodou nevyšlo počasí (chce to použít občanku a pas ;-) )

Paralen nebo ataralgin u mě bývá jistota. Ale nejlepší je palgotal, což je taky v podstatě z velké části paralen :-D

Tak lékárničku jsem měl samozřejmě s sebou, z batohu ji ani nevytahuje, ale kdo by se staral o škrábance, že. Příště snad ....

Mawenzi - jj, antibiotika to jistí. Už druhá v rámci měsíce, to se hodí. První byly na zánět zubů, a to jsem žádná snad 10 let už neměl. A teď 2x za měsíc :-)

Lepší by byly láhve s heliem. Jako když už křičet bolesti, tak ať se u toho ostatní aspoň pobaví :-D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví