Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » ned úno 26, 2023 13:23

tak Skotsko ohrozeno ... jedu z nemocnice a mam zlomenou cesku ... 6tyho na kontrolu jestli je to srovnany (pac se to musi nejak odvapnit) ... nejake idealne optimisticka zkusenost z neciho zivota by nebyla prosim ? Mam to vertikalne praskly a "do blesku", ne rovne .. nastesti tam nejsou zadne volne kousky ani nic jineho ...

tak co, vidite to ze odlet 6teho kvetna a tura s batohama je realna ?

(@apuko, prosim, bud milosrdnej ...)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 26, 2023 15:57

ntz
spis ne... pac jeste rekonvalescence... mozna odletis ale treba si preplanuj trasu na polovicni, abys mel zachytny body.. nebo si vic zjisti moznosti kdyby ste nezvladali denni porce km

jak se takova vec muze stat?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » ned úno 26, 2023 16:47

Já byl loni posledního února na operaci s prasklým meniskem + nějaké zapucování potrhaných vazů a drobnosti. V květnu už jsem coural po mallorce na těžko. Ale s ortezou, bez ní mi to ještě nešlo.
Nech si napsat rehabky, jestli ti je dají, případně si zaplať nějakého šikovného fyzioterapeuta a zkus se poptat, co je reálné. Někdy je lepší plány odložit než jít na silu a zmrzačit se. ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » ned úno 26, 2023 17:59

Mawenzi píše:jak se takova vec muze stat?


spadnul jsem jako pytel v praze na kluzkejch kocicich hlavach kdyz jsem popobehl ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Lipon » ned úno 26, 2023 18:36

meniskus a čéška jsou podle mě dost rozdílný "úrazy"

meniskus je dle mého lehčího rázu, žena byla loni někdy v březnu taky na menisku, zkraje července už jsme šli Laugavegur trek natěžko, šla tedy s ortézou, ale spíš jako psychickou pomocí, dochtor (jí i mně kdysi) povídal, že na odoperovaný meniskus ortéza nijak nepomáhá
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » ned úno 26, 2023 20:06

ja mám prasklou čéšku .. meniskus mam v pohode ... (doufam :D) .. co je vaznejsi zraneni nevim, myslim si ale, ze ta ceska by mela bejt lehci zraneni nez meniskus
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » ned úno 26, 2023 22:42

Tak vidíš, hned jsou tu dva názory, co je lehčí a těžší úraz :-D

Zeptej se doktora, jak to vidí on. Zas tu dovolenou protrpět je taky pěkně naprd

Mě to koleno s ortezou tolik nebolelo, a k tomu bránily kovové klouby v ní tomu, aby se podlomilo koleno dozadu, nevím jak líp to napsat. Jak se zpevnily svaly, tak už jsem ortezu na sobě neměl a třeba Triglav jsem v srpnu už šel bez ní bez potíží.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 27, 2023 11:48

Ja mam tedka ortezu, 6teho jdu na kontrolu, jestli to sedi u sebe dobre .. kdyby ne, tak prijde na radu nejakej dratek a orteza po zbytek doby, kdyby vse sedelo dobre, tak dostanu "jen" sadru na 6 tydnu ... no tvl, nevim, jestli si spis neprat ten dratek ... delaj to laparoskopicky ... sadra pres celou nohu na 6 tydnu se mi vubec nelibi
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 15:14

Jestli budes mit sadru na celou nohu, tak na Skotsko v kvetnu zapomen. Mel jsem priblizne v tvem veku sadru jen od kolena dolu na necelych 8 tydnu a po sundani bylo lytko polovicni. Dalsi mesic jsem to rozchazel s ortezou, kulhat jsem prestal az za dalsi mesic nebo dva a do puvodni formy jsem se dostaval skoro rok.

Vek zduraznuju, ve dvaceti bys to mozna dal, po ctyricitce ani nahodou. Prober to s doktorem, co je pro tebe nejlepsi z tohodle hlediska i pripadnych nasledku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pon úno 27, 2023 15:31

Krome ubytku "objemu svalu" bude problem i s ochablosti svalu. Bude problem koleno vubec rozchodit, nejakou dobu potrva (mozna potom jeste bude nejaka orteza na rozchozeni), kym se posilni. Na dobre "drzeni" kloubu v tezsim terenu a/nebo s tezsi zatezi jeste nejakou dobu radeji zapomen.
Vzdyt se staci podivat na sportovce ve sportech, kde se koleno dost namaha (a outdoor v terene takovym sportem je), pokud nektery jde na operaci se sadrou, vetsinou mu plny navrat trva min. pul roku, spise vyrazne vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 15:39

Si vzpominam, jak jsem s tim zlomenym kotnikem byl poprve u ortopeda. Kouknul na rentgen a pak peclive prohmataval koleno (kost mi zlomil rotacni pohyb, ktery se mohl prenest i tam). A pak rekl skvele, koleno je v poradku. Kotnik se rozchodi, ale s kolenem byvaji problemy.

Jinak ochablost a zmenseni svalu jdou ruku v ruce. Docela jsem tenkrat ziral, co se s lytkem za relativne kratkou dobu stalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Lipon » pon úno 27, 2023 16:05

a nezapominal bych na zatuhnuti nehybnych kloubu a slach, to rychle a snadno rozcvicit nejde
me kvuli tomu daval zkraje zari doktor doslapovou ortezu misto puvodni sadry - cilene, aby mi nezatuhnul kotnik, protoze ten bych rozchazel pry dlouho, v kanclu jsem ortezu sundaval a kroutil kotnikem
a jeste jedna perlicka - i kdyz mi sundal sadru z Bulovky a dal tu ortezu, po celou dobu (8 tydnu) jsem si denne musel pichat redeny heparin, pry to pacientum nad 40 s omezenou hybnosti davaji automaticky, proti tromboze
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 16:11

Ja jsem mel injekce jen kdyz jsem mel sadru a ano, pacientum po 40 automaticky, pravdepodobnost trombozy pry v desitkach procent (rikal doktor). Mne pak prestalo bavit pichat si injekce do bricha a radej jsem si zaplatil tablety se stejnym efektem. Pradaxa, muzou to psat jen nekteri doktori (ortoped jo, obvodak ne) a stalo mne to asi 2 kKc (pred 11 lety).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » pon úno 27, 2023 17:39

mike píše:Docela jsem tenkrat ziral, co se s lytkem za relativne kratkou dobu stalo.


ja 2020 po zlomenym kotniku a sadre ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 20:40

No vidis, to je ono. Asi si dovedes predstavit, jak bude vypada noha po kompletni sadre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » pon úno 27, 2023 22:51

Ty jo, tak jsem dopadl i po artroskopii kolene, kdy jsem musel nohu šetřit.
Než se mi lýtko zas obalilo, tak to docela trvalo :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte bře 7, 2023 17:11

Tak jsem vcera byl na tom dalsim vysetreni ... Cesku mam na 2 pulky, vertikalne, jako kdyz zlomis v pulce piskot ... Dobra zprava je, ze mi nedali sadru, ale nechali mi ortezu a ceka se na to, jestli to zacne srustat .. jdu za 14 dnu na kontrolu, pokud nebude srustat, bude nejakej dratek ... ta zlomenina je nastesti rovna a cista a obe pulky jsou tam, kde maj bejt, akorat se panu doktorovi zda, ze je mezi nima trosku mezera, ktera by se ale mela necim sama vyplnit (a diky tomu srust) .. Noha uz moc neboli, chodim s ortezou normalne bez hole ..

Nicmene, letosni Skotsko je v prdeli ... (sorry, ze jsem to tak rekl, takhle to cejtim)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 7, 2023 18:03

ntz
neni slabost to odpiskat kvuli podobnymu zraneni, naopak spis by sis mohl privodit dalsi dovolenou, kdy utratis spoustu penez a to na co se tesis nedostanes... Tohle asi musis citit sam po porade s lekarem, kolik mas casu, jaky moznosti a co je nejlepsi reseni, i kdyz to muze zhatit vylet, na kterej se tesis... a vim jaky to je, o takovej vylet prijit, ale nekdy to jinak nejde, a nekdy to jde nakonec lip, nez clovek ceka, ale sam si musi ty rizika zvazit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » úte bře 7, 2023 18:13

jinak volal jsem do BA (british airways) cesky cislo uplnej horor, nakonec jsem volal primo do UK .. letenku nemam pojistenou .. nabidli mi ze muzu zrusit a vrati mi 70% ceny (coz je docela fair, letenka stala 10500) a nebo kdyz jim poslu zpravu od doktora, tak mi odbookujou tu letenku a mam rok na to, si ji zabookovat na jine datum (stejnej let) za poplatek navic 50 euro ..

takze docela musim rict ze dobre .. cekal jsem, ze to bude horsi
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:01

Na druhou stranu, dva mesice predem bych cekal lepsi podminky. Vem si, ze jizdenky muzes zrusit 15 minut predem a dostanes plnou cenu a to nejen u Jancury, ale dokonce i u CD.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod oodoow » stř bře 8, 2023 15:26

Jízdenka ale není letenka. Normálně nevrátí nic, takže jako vrátit 70% nebo za 50e přebookovat mi přijde super a palec nahoru pro BA.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:34

Neni, ale dva mesice taky nejsou 15 minut ;-) Jde mi o pristup.

BTW, pred 14 - 15 lety jsem rusil letenku za ocean den predem kvuli akutnimu zanetu zubu. Resil to zamestnavatel, takze nevim podrobnosti, ale s lekarskym potvrzenim myslim vratili vsechno. Vyzadali si ho, bez nej by asi nebylo nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř bře 8, 2023 15:41

@miku - chapu co myslis, je to samozrejme trosku takovej "Stockholmskej syndrom" rozplivat se nad tim, ze mi vrati 70% ceny, nicmene ja si nezaskrtl takove to pojisteni navic ani nic jineho (co nabizej za par stovek a zrovna ti umoznuju cancelovat tu letenku) .. beru to tak, ze kdybych to dle udelal u ryanair a nebo smartwings, tak se budou smat jeste tedka kdyz jim prednesu svuj smutnej pribeh s bolavym kolinkem ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:49

Jasne :) Jak jsem zrovna psal jinde, jsem zmlsany a zvyknul jsem si na vic prozakaznicky pristup.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » stř bře 8, 2023 15:56

mike píše:pred 14 - 15 lety jsem rusil letenku za ocean den predem kvuli akutnimu zanetu zubu. Resil to zamestnavatel, takze nevim podrobnosti, ale s lekarskym potvrzenim myslim vratili vsechno. Vyzadali si ho, bez nej by asi nebylo nic.
Rekl bych, ze to zamestnavateli neproplatila letecka spolecnost ale platilo se z (Tveho) cestovniho pojisteni. Pokud to byl zamestnavatel tady v CR, mel to pojisteni delat, pokud odjinud, stejne by to asi udelal, protoze v pripade jakychkoliv Tvych problemu by ho reseni mohlo vyjit o nekolik radu vyssi castku nez to pojisteni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 16:00

Tohle uz neoverim, ale jsem si docela jisty, ze to vracel prodejce letenky (tusim Student Agency tenkrat). Pojisteni jsme samozrejme meli, ale na jine pripady.

Nechci to tady resit, jelikoz je to jednak OT a jednak je to tak davno, ze se to stejne neda ani dohledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř dub 5, 2023 17:53

tak o velikonocich me ceka prvni vejlet po zlomenine cesky .. koleno ohnu do pulky, uz to ale moc neboli (teda pokud netlacim na to ohejbani), chodim sice jako postrelena kachna, ale 10 kilaku dam ... plan je, ze se necham dovezt vecer nekam k malemu stozci (mozna k jedlove), tam prespim do rana, pofotim si z vrcholu vychod a pak se vratim pesky na chalupu .. Specialne na malem stozci je vychod uplne uzasnej, protoze malej stozec ma hrozne peknej ten vrchol kde se da udelat spousta kompozic na siroky sklo kde hraje jednu z hlavnich roli i popredi ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv dub 6, 2023 10:54

@mike .. tak husty ... BA mi poslali skoro celou castku .. letenka stala 10500 a canceloval jsem a poslali tohle

https://infophagia.com/ntz/paste/Screen ... 114758.jpg

klobouk dolu ... u smartwings a nebo raineru by tohle fakt neslo
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 16:12

No vidis, to uz docela jde. Co je to rainer?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Bruca » čtv dub 6, 2023 17:41

Mike - předpokládám, že to bude irský škrt. Ale radši je pomlouvat nebudu, za měsíc s nimi letíme na Mallorcu :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví