Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » úte úno 8, 2022 20:18

Já to myslel tak, že pohorky nejsou potřeba. Ale to je dost rozporuplné téma kde bude každý tvrdit něco jiného.
Dle mého mimo sníh, sutě, VHT a podobně pohorky potřeba nejsou. Např kdo jde PCT v pohorách.. ;)
Do toho Skotska bych je teda vůbec nebral, jak jsem psal výše. Tohle ti nabere vodu a neuschne.
Pokud nebudeš chodit VHT, proč si na pohory zvykat. Ale to je čistě individuální, někdo podává top výkony bez problémů v nízký, lehký "hadrový" obuvi, dle jiného jsou pohory nutnost i na výlet do Trenckovy rokle..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » úte úno 8, 2022 21:45

Etheric píše:Do toho Skotska bych je teda vůbec nebral, jak jsem psal výše.
Hmm, tak zrovna tam bych si pohory vzala, obzvlášť na vícedenní trek natěžko v končinách, kam se chystaj. V mým případě asi ne nutně B/C, ale ntz je těžká váha, takže pro něj je tahle kategorie asi víceméně optimální. A to nejsem vyhraněná ani k teniskám, ani pohorám. Podle podmínek nosím oboje, i v těch Alpách.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » stř úno 9, 2022 4:40

Aby ta kůže nacucala už druhej den a zbytek treku šlapal v sešlapanejch Adinách?
Stejně, pokud bude mít problém jako já, že jeho nohy s tím typem obuvi nebudou kompatibilní, tak holt pojede v teniskách, nebo nepojede nikam..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » stř úno 9, 2022 10:24

Proč by to dělal? Jednak ty Dolomite zas tolik kůže nemají, aby to vadilo. Druhak slušná impregnace těch pár dní vydrží.

Přijde mi, že Tvoje nekompatibilita s pohorama je především v hlavě. U ntz si myslím, že problém nebude, a nohy si za nějaký čas na pohory zvyknou.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř úno 9, 2022 10:55

tak, a ted Vam to vsem nandam ... byl jsem dnes na periodicke prohlidce u pani zavodni doktorky, pani doktorce je 75 let, rekla, ze jsem kluk jako buk, peknej, velikej, tlak ukazkovej, "nadvaha" lehka a v limitu, telesna schranka v nadprumernem stavu - pani doktorka mi doporucila chodit denne na hodinu na prochazku a dodrzovat pitnej rezim (co mam pit nerikala - predpokladam, ze myslela plzenskou dvanactku) .. takze ve Skotsku mi snad krom tech kousavej midges nic nehrozi - a vy tu ze me skoro delate invalidu :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » stř úno 9, 2022 11:38

Etheric píše:Aby ta kůže nacucala už druhej den a zbytek treku šlapal v sešlapanejch Adinách?
Hele, ja mam trochu jine zkusenosti.

Tydenni i delsi slapani kazdy den v desti, mokru, na ledovci vetsinou uz v rozbredlem snehu bez promoceni zvladly pouze dobre osetrene (pouze sprejem!!!) kozene GTX pohorky (nekolik ruznych druhu i paru, mne i rodine). Nikdy (!) zadne hadraky toto nevydrzely - i kdyz u nas jsme je na tyto prechody nezkousely, ale podle zkusenosti tech, co je tam meli je to tak. V tech tezkych mokrych podminkach na ruznych dovolenych zkousel syn 3 pary prakticky novych La Sportiva Trango Cubu, asi nejvychvalenejsi "hadraky" - vzdy boly mokre hned po prvnim vylete po ledovcich a uplne se nevysusily ani treti den. Abych o svych Salewa Crowech ani nepsal - i kdyz ty bezne destove podminky i zimu u nas zvladaly dobre asi rok a pul, ale na ledovcich, kdyz jsem je pujcil synovi ne.

Stejne tak mam a mel jsem nekolik ruznych "plastovych" polobotek s GTX. Ano, bezne chozeni vice-mene drzely, ale velky dest uz nezvladly - a nezvladnou to ani s tema "lehkymi navlekami", protoze ty se promoci, to bys musel mit pod nima kalhoty uchycene pod okrajem boty na nekolika mistech.

Co se tyce tech pohorek Dolomite, tak uz jsem psal, ty jsou hodne daleko od B/C. Zvlastni pro mne je taky to, ze co jsem ja mel nejake nizke Terrexy (a zkousel jich vice druhu), tak mi nikdy neprisly nijak extra mekke na doslap, s bezeckymi botami se to srovnat neda. Ted mam napr. nejake Salomony vyssi turisticke kategorie, ty jsou "tvrde" cca jak si pamatuji na AX2 a jine Terrexy - a doslap v nich je pocitove vyrazne tvrdsi nez v asi A/B nizsich pohorkach Salewa, co obcas nosim. Ale taky moje plosky nohou, hlavne vepredu pobolivaji v nich (Salomonech) po delsi chuze vice nez v C-ckovych pohorkach od Mammutu. Takze opravdu nevim, jestli ty bolesti plosek jsou dane pouze tvrdsi podrazkou...
ntz píše:vy tu ze me skoro delate invalidu
Nevim, jestli ses vsiml, ze z Tebe tady nikdo nedelal invalidu - jen jsme Te upozornovali (i kdyz jsem to slovo nepouzili), ze kdyz budes "trenovat" bezhlave a bez rozmyslu, tak se k tomu muzes sam doslovat uhnat :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř úno 9, 2022 12:22

apuka píše:Tydenni i delsi slapani kazdy den v desti, mokru, na ledovci vetsinou uz v rozbredlem snehu bez promoceni zvladly pouze dobre osetrene (pouze sprejem!!!) kozene GTX pohorky (nekolik ruznych druhu i paru, mne i rodine). Nikdy (!) zadne hadraky toto nevydrzely ..


toho se bojim ... kupovat nove boty se mi ale uz moc nechce ... musel bych to udelat hned ted abych mel sanci je trochu proslapnout .. na druhou stranu brat si na trek troje boty mi pripada silene ... Zatim plan byl takovej, ze budu mit jako hlavni boty ty hadraky Dolomity (z tech me ale boli plosky), furt to ale nevzdavam a zkousim to rozchodit a predpokladam, ze chyba je v mych nohach ... jako sekundarni boty si vezmu ty adidasky hydroterry do vody (takovej polosandal - jsou ale fakt uplne hyn, uz nejsou moc na chozeni, jsou tesne pred bodem rozpadu) kvuli brodeni pres ruzne toky, kterejch tam asi par bude .. vcera jsem jeste extra koupil ty adidas terrex kvuli tomu, ze mi tady bylo doporuceno koupit si take (jako sekundarni - podle Etherica jako primarni) jeste lehkou mekkou terenni botku - cemuz jsem se nebranil protoze jsem boty na (terenni) beh stejne potreboval ..

moje treningove hiky po ceskem stredohori (cau @miku !!!) budu stridat mekke adidasky s Dolomitama protoze z tech Dolomit mi proste fakt boli ty nohy po cca 10ti kilometrech az me to uplne demotivuje .. dal jsem na dalsi Vase rady a koupil si 2x dobrou kvalitni pomozku s extra mekcenym spodkem (koupil jsem merino turisticke ponozky od Zulu)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » stř úno 9, 2022 12:25

ntz píše:pani doktorka mi doporucila chodit denne na hodinu na prochazku
A víš, že se takovýto procházky doporučují důchodcům a rekonvalescentům? Pěkně v parčíku, posedět na lavičce, krmit ptáčky ... :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod sobb » stř úno 9, 2022 12:34

ntz píše:toho se bojim ... kupovat nove boty se mi ale uz moc nechce
Neplaš zas :wink: Ty boty jsou nový, mají tedy nepoškozenou membránu, pokud je naimpregnuješ, tak normální déšť, mokrou trávu a sem tam bažiny, přežijou v pohodě. A dlouhodobý máčení v bažinách nevydrží žádný boty krom holínek :wink:

ntz píše:na druhou stranu brat si na trek troje boty mi pripada silene ...)
To samozřejmě šílený je, a doufám, že Tě to ani nenapadlo :wink: Jestli ještě před odjezdem zjistíš, že to v těch Dolomitech nepůjde, tak si vem ty Adidasy. Pokud teda při chození v terénu natěžko nepotřebuješ mít zpevněnej kotník. Kdyby ano, tak to ještě můžou řešit nějaký měkčí kombinovaný boty, u nich většinou moc rozcházení nepotřebuješ, stačí pár kilometrů. Jen je při Tvé váze + batoh, rychle zničíš.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod GreyMouse » stř úno 9, 2022 12:54

ntz píše: pani doktorce je 75 let, rekla, ze jsem kluk jako buk, peknej, velikej, tlak ukazkovej, "nadvaha" lehka a v limitu, telesna schranka v nadprumernem stavu

No, jde o to jak moc ještě vidí a jaké má další pacienty :twisted:. My měli jako závodního lékaře doktora, co se primárně zabýval léčbou obezity. Chodili jsme od něj se zvýšeným sebevědomím, protože nás, shnilé kancelářské krysy chválil jaké máme svaly a jak určitě sportujeme. Dokonce jsme skvěle zvládali zátěžové testy na "kole"! (úroveň 1 mohla odpovídat sezení v kanceláři, úroveň 2 cestě do kuchyňky pár metrů od kanceláře, úroveň 3 pomalému přesunu o jedno patro výš po schodech :-D)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Etheric » stř úno 9, 2022 13:40

sobb píše:Přijde mi, že Tvoje nekompatibilita s pohorama je především v hlavě.

Hlavě to nevadí, ale pohybovýmu aparátu ano..
Ne každej si zvykne. Obzvláště když ani nějak nemá důvod, proč si zvykat /trpět/.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř úno 9, 2022 13:56

GreyMouse píše:No, jde o to jak moc ještě vidí a jaké má další pacienty :twisted:


haha, ukazala mi pravnoucka, co se narodil kolem vanoc (na fotce), rekla ze jsem kluk jako buk a ze me bude skoda, kdyz me daj k marškumpačce, ze se do me francouzi hned trefi jak jsem velkej ...

no nic ... v nedeli me ceka dalsi pokracovani treningu s batohem a v pohorkach .. plan je 20km s prevysenim co nejvic (chci si dat tech 1000), batoh budu mit lehkej do 10ti kilo (coz je batoh s focenim + litr a pul vody) .. boty si vezmu oboje .. az budou z pohorek bolet nohy, prezuju se do adidasek ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » stř úno 9, 2022 15:57

@ntz: Nenapadlo Te jeste, ze kdyz se Ti dobre chodi v nizkych Terrexech, zes mohl misto tech pomerne mekkych Dolomitu zkusit sehnat kotnikove Terrexy? Taky jich je par druhu maji a podrazka i cely spodek je prakticky to same jako nizke.
Nebo nektere turisticke vyssi Salomony (pokud sedi).
ntz píše:musel bych to udelat hned ted abych mel sanci je trochu proslapnout
Hm, dobre udelane boty nemusis rozslapovat - nedelal jsem to poslednich min. 25 let se zadnyma botama, ani pohorkama. Bud sedeli a byly dobre od zacatku nebo nesedely a bylo to taky citit uz pri zkouseni. S vyjimkou jednech pohorek, kde mi to sedlo dobre, ale musel jsem se naucit je spravne zavazovat aby drzely patu presne tak, jak chci ja.
NTB, kdyz musis Lproslapnout" "hadraky", je to vzdy spatne - ty by nemely "pustit" skoro vubec, jinak se budou stale vice a vice rozslapavat. Ale to same mas s GTX botama - GTX vnitrek /alespon v pohorkach/ neni elasticky a neroztahne se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř úno 9, 2022 17:36

ntz píše:byl jsem dnes na periodicke prohlidce u pani zavodni doktorky, pani doktorce je 75 let, rekla, ze jsem kluk jako buk, peknej, velikej, tlak ukazkovej, "nadvaha" lehka a v limitu, telesna schranka v nadprumernem stavu

Ve srovnani s jejima vrstevnikama urcite :twisted:

ntz píše:a vy tu ze me skoro delate invalidu :D

Akorat apuka ;-) Ale to neres, on prehani neustale a furt. Tu trasu ve Skotsku bys nejspis dal i ted z fleku a ze po navratu budes trochu unaveny je normalni.

ntz píše:moje treningove hiky po ceskem stredohori (cau @miku !!!)

Poznavaci znameni: batoh plny zbytecnych fotokramu a postradajici zakladni vybavu. Mozna se tam nekde potkame ;-)

ntz píše:z tech Dolomit mi proste fakt boli ty nohy po cca 10ti kilometrech az me to uplne demotivuje

Pochopil jsem spravne, ze se ti to stalo jednou? V tom pripade se nechas demotivovat velice snadno. Mas spoustu casu na to, aby si nohy zvykly, dost by mne prekvapilo, kdyby se to nepovedlo.

Etheric píše:Ne každej si zvykne. Obzvláště když ani nějak nemá důvod, proč si zvykat /trpět/.

Ach jo. Nekdy je ten tvuj autismus trochu unavny. Uvedom si, ze ntz vazi dvakrat tolik, co ty, a navic ma problem s kotnikem, takze duvod ma a dobry.

apuka píše:Hm, dobre udelane boty nemusis rozslapovat

To je zas nesmysl. Kazde boty se rozslapnou. I lehke behaci boty, po nejakych 200 - 500 km se natvaruji na nohu a jsou pohodlenejsi, nez nove. I me oblibene Hanwag Alasky, ktere nove sedi fakt dobre, chteji tak 500 km, nez sednou skvele. Jeden par jsem vzal uplne novy na trek do Dolomit, jelikoz jsem ho koupil vecer pred odjezdem. Dalo se to, ale ke konci jsem nohy lehce odrene mel. Po dalsich par set km si sedly a nakonec to byl nejlip sedici par ze vsech. Ale chtelo to nejaky cas a kilometry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř úno 9, 2022 18:24

mike píše:Pochopil jsem spravne, ze se ti to stalo jednou? V tom pripade se nechas demotivovat velice snadno. Mas spoustu casu na to, aby si nohy zvykly, dost by mne prekvapilo, kdyby se to nepovedlo.


ne, to uplne takhle neni ... mam ty boty uz asi 3 nebo 4 roky, moc v nich ale nechodim, normalne na 90% vyletu jdu v tomhle (coz je moje normalni bota - mam (bez legrace) troje stejne :D, jedny do mesta, jedny na ven do prirody a jedny na chalupe) .. ted jsem zacal "programove" chodit v tech pohorkach, abych si je "vic rozhodil" a "zvyknul si" na ne, protoze me proste v nich fakt boli nohy - to je znamej fakt a tak to bylo vzdy i driv .. Kdyz jdu do lesa na houby, tak si je beru taky samozrejme .. Z tech bot me ty nohy boli vzdy

svadim to ted na svou nadvahu, protoze mam misto 90 tedka 105-110 a jeste vzdy kdyz jdu vem ssebou taham batoh s focenim (cca 8-10kg) .. Pokud jdu na rodinej vylet bez batohu s fotakem a v mekkejch botach, tak me sice nozky trochu boli (jako asi kazdeho), je to ale diametralne jinde - dalo by se rict, ze me neboli
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 9, 2022 19:28

, tak me sice nozky trochu boli (jako asi kazdeho)


nechchi nic rikat, ale prumernyho cloveka co pravidelneji chodi ven nozky vetsinou neboli, nebo ma trochu unaveny svaly, kdyz prehvizdne nejakou beznou kilometraz, ale normalne te nohy proste nemaji duvod bolet, ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » stř úno 9, 2022 23:13

Mawenzi píše:nebo ma trochu unaveny svaly, kdyz prehvizdne nejakou beznou kilometraz ..


ja z chozeni unaveny svaly vubec nemam, mozna chodim malo .. boli me nohy protoze mam nadvahu (cca 15-20kg oproti svemu standardu) + taham cca 10kg batoh

pokud chci mit unaveny svaly, tak musim napriklad drepovat s cinkou a nebo si davat zabaky s kettlem do schodu .. z chuze nebo kola se mi svaly unavit nedari ... co ale neni muze bejt .. s tim treningem jsem defakto zacal na zacatku roku, a zacal jsem zatim docela zvolna
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » čtv úno 10, 2022 10:01

mike píše:
ntz píše:a vy tu ze me skoro delate invalidu :D
Akorat apuka ;-) Ale to neres, on prehani neustale a furt.
Hele miku, znovu, muzes dat odkaz, kde jsem z jeho momentalniho stavu delal invalidu? Jen jsem psal - a to naznacovalo vice lidi, ale ja jsem to napsal natvrdo -, ze neprimerenym namahanim si muze zpusobit i trvale nasledky. Coz je pravda.

@ntz: Ty zapominas na neco Ted vychazim z tohoto Tveho prispevku:
nohy mam extremne atrofovany po tech asi 3 letech, ... k vanocum jsem dostal 16kg kattlebell (nebo jak se to jmenuje), snazim se s nim posilovat ..
3 mesice je docela dlouha doba se znovu alespon trosku restartovat .. zaklad mam lepsi nez 9/10 lidi .. tak to proste je, ted to jenom musim probudit a musim se dostat do tempa ..

Kdyz mas atrofovane svaly tak dlouho, tak to sebou prakticky automaticky nese to, ze se funkce Tvych jednotlivych svalu docela zmenila. Telo se snazilo odlehcit nekterym, aby Te neco (ty problemy, cos mel) bolelo co nejvic. Kdyz je to delsi dobu, tak zacnes zatezovat jine svaly a jeste jinak nez puvodne a ty puvodne celkem odchazeji. To se Ti projevi nejvice prave az zacnes s telem delat neco vice nebo cos po dobu rekonvalescence nedelal - na nekterych mistech Te to zacne bolet, a to i hodne, i kdyz predtim nic tam nebolelo.

Ono to uz potom neni pravda, ze kdyz jsi nekdy mel dobre vycvicene telo, tak po 3 letech atrofie mas stale "zaklad lepsi nez 9/10 lidi" - nemas. Ty svaly tam jsou uz uplne jine, mozna horsi nez u 9/10 (no spise rekneme u pulky) lidi. Ony se nedaji "restartovat", "probudit". Musis si je znovu vybudovat od zakladu a to hodne postupne, pricemz nesmis zapomenout na to, ze jine svaly ted nahrazuji tyto atrofovane a taky pracuji jinak. Kdyz zacnes "probuzovat" uplne stejne, jak jsi trenoval predtim, tak si zadelavas na pruser prave proto, ze Tve telo ted po te dlouhe atrofii jednoduse funguje jinak a ty tema cvikama mozna zatezujes uplne jine svaly nez si myslis. Snad si mozne nasledky dokazes domyslet i sam.

Pri veskere ucte k jakymkoliv internetovym videim a radam, po takove dlouhe dobe by bylo faktr lepsi si zajit za rehabilitacnim doktorem (nebo alespon dobry fyzioterapeutem), at Tve telo zhodnoti odborne a mel by Ti urcit specialni cviky, jak opravdu a doslova probudit a zacit zatezovat ty atrofovane svaly, aby se dostaly znovu do vyuzitelneho stavu pro dalsi trening. A soubezne jak to udelat tak, abys i ty v soucasnosti pouzivane svaly presvedcil, ze uz nemusi nahrazovat praci jinych svalu. Presne toto je ten proces, na ktery jsem myslel, ze je to dlouhodobe.
(Ja jsem mel podobny problem, ze jsem kvuli kyle a pote kvuli bolestem zpusobenym asi blbe umistenou svorkou, ktera vevnitr neco drazdi jsem cca 2,5 roku nemohl moc zatizit svaly na jedne strane slabin. Po nejake dobe jsem si vsiml, ze uz to dokazu "obejit", chodim uplne jinak a zatezuji jine svaly. Az po tech 2,5 letech si telo na tu svorku konecne zvyklo tak, ze jsem mohl delat napr. vetsi kroky nebo vystoupit na vetsi terenni stupen i pravou nohou. Ale zmenit chuzi tak, aby se rovnomerne zapojily obe nohy a svaly na obou stranach se mi zdaleka uplne nepovedlo - trochu se to zlepsilo, kdyz jsem si musel odlehcit druhou stranu kvuli druhe kyle :-). Ja jsem mel problem jeste i v tom, ze jsem vedel, jake cviky mam pouzit, ale kvuli bolestem jsem je cvicit nemohl. Jo, mohl jsem jit "pres bolest", ktera nebyla zadna extremni - jenze kdyz jsem to chvili zkusil, dopadl jsem tak, ze uz jsem nejaky ten tyden skoro vubec nemohl na tu nohu stoupit, kym se misto problemu uplne neuklidnilo. Jednou jsem zkusil si to zopakovat pres toto, no... problem nezmizel, ale presel i do jinych svalu, az do druhe nohy :twisted:. Muj problem se pritom tykal prakticky jen nejakeho konkretniho mozneho pohybu pri chuzi, ten Tvuj s kolubem je obecnejsi a rozsahlejsi.)

A ano, pokud na toto zapomenes nebo neberes do uvahy a zacnes tvrdo trenovat, navic jeste s vetsi zatezi (jo i 10 kg batoh i 16kg kattlebell je na toto poradna zatez), tak si mozna nejake svaly vybudujes, ale telo nebude fungovat tak, jako predtim. Tj. vytrenujes spise ty svaly, ktere v soucasnosti nahrazuji ty puvodni - coz zrovna u problemu s kotnikem a jinymi klouby je tedy docela pekny nabeh na problemy v budoucnosti.
Ja, kdyz vidim, jak napr. ve fitnesech zenou novacky, absolutne nepripravene hned do velke zateze si spomenu na nejakou ucebnici kulturistiky, ktera se ke mne dostala do rukou, kdyz jsem mel nejakych cca 14 let. V kapitole cca "Jak zacit posilovat svaly kulturistickym nacinim" bylo hodne durazne upozorneni cca:
"Pro zacatecniky pouzivejte vyhradne cinky /ty do jedne ruky/ max. 1 (jeden) kg, jeste lepsi 0,5 nebo 0,75 kg. Az po nekolikatydennim pravidelnem cviceni a prizpusobeni/procviceni svalu muzete postupne (vzdy alespon po tydnu) po mensich krocich zvedat vahu pouzivanych cinek az do 5 kg.
Pouzivanim tezsich cinek na zacatku lze u nekterych dosahnout rychlejsiho narustu svalove hmoty, ale ta je potom citivejsi a i pri kratokodobem vynechani pravidelneho treninku se muze ztracet. Navic takovym rychlym nabehem Jmuze o mnohych dojit i k poskozeni nepripravencych svalu!

Takze - je to no Tobe, svoje priority si musis zvolit sam. A taky po nejake dobe si muzes sam zhodnotit dusledky - jak ty dobre, tak i ty mene dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » čtv úno 10, 2022 15:25

mike píše:
apuka píše:Hm, dobre udelane boty nemusis rozslapovat
To je zas nesmysl. Kazde boty se rozslapnou.
Ach jo.... "(ne)muset rozslapovat" je neco uplne jineho nez "se rozslapnou".

J apisu o tom, ze pokud si vyberes pro Tebe dobre padnouci a zarovne dobre navrzene boty, mely by TI sedet tak, ze je muzes brat na tury - i na velke - i nove, bez sebemensiho "rozslapovani" a nemel bys v nich mit zadne problemy typu otlaku, bolesti nohy atd. Samozrejeme, a to opakuji znovu, pokud si je vyberes dobre, jsou spravne velikosti a spravneho kopyta - a pouzivas je v terenu na ktery jsou urcene (tj. nevezmes uplne mekke A papucky na nejtezsi VHT cesty).
Ja i cela rodina mame (a za poslednich 10+ let jsme meli) takove vsechny. Jenze k tomu patri i to, co pisu vzdy, kdyz shanim nove boty - je treba takove najit, coz v mem pripade klidne muze trvat i dva roky a odzkouseni desitek ruznych modelu.
Taky je ale pravda, ze kdo nema zkusenosti s pohorkami dane tvrdosti, ze je prakticky nikdy nepouzival, spoustu varovnych znaku prehledne a problem potom zjisti az pozde.

Ze kazda bota se v nejake mire rozslapne je jasne. Nektera vice (nekdy az ze je muzes vyhodit, protoze z B/C se stanou papuce, ktere vubec nohu nedrzi), nektera min. Taky je samozrejme, ze po nejake dobe se muze idealne prizpusobit Tvym noham, Tvemu stylu chuze, Tvym ponozkam, atd. a potom se Ti budou zdat lepsi nez nove. Ale ja mluvim o tech, co padnou "dostatecne dobre" a jsou dobre i nove - rekneme jako nove jsou na 95%, po nejake dobe budou 100%.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv úno 10, 2022 15:36

@apuka - diky za input ... mam takovou teorii (a mozna i praxi) kterou nasleduju celej zivot - ta teorie - resp. ono je to spise pravidlo - zni `know your gear' .. A todle plati i na telo .. Samozrejme jsou lide kteri proste cvici blbe, ja se snazim to nebyt. Nema todle asi cenu dal rozvadet - to je na strasne dlouhou diskusi .. Pokud bych to mel nejak extremne zhustit tak sleduju tedka kanal ChaseMountains, ty jeho cvicebni videa kde klade velkej duraz na strecing a zvetsovani hybnosti - celej zivot jsem neco cvicil a ten kanal ma hlavu a patu (myslim si) .. moje cviceni vypada zhruba takhle

1) strecing (ChaseMountains) - 20 min
2) posilovani nohou pomoci neceho komplexniho typu vypady, vystupy na zidli, ten drep na zidli nebo ruzne jine podobne veci - 30 min
3) probehnuti se 5km (beham si jednu trasu, spis narocnejsi teren) < 30 minut a nebo si davam jen jeden kratkej asi 300m usek do kopce, prevyseni 62m - to je dost heavy - treba 6-10x, nevybehnu pokazdy, stridam to s #4

++

4) chodim s kocarkem ... kdyz jdu s kocarkem, tak si tady rotuju trasu co je z kopce do kopce treba 60-90min rychlou chuzi (udelam presne 4*1.71=6.84km - davam si tu trasu 4x)

++

5) kazdou nedeli (zatim jsem byl jen jednou - 4x pres ten rip jak jsem psal) chci chodit (/chodim) na vylet s batohem (fotovybava == cca 10kg) aby mel ten vylet parametry kolem 1000m nastoupat a udelat alespon 20km

nemyslim si, ze muj treningovej plan je nejakej megahustej (jeste jsem zapomel rict, ze mam sobotu uplne volno - krom bodu #4), naopak bych mel casem s bodem #2 a bodem #3 pritvrdit ..

Musim znovu pripomenout jak zacalo tohle vlakno (teda resp. muj prispevek sem) - mam objektivni problem ze me desne bolej plosky (slapky, nohy zespodu) po par kilometrech (?10km s batohem 10kg) kdyz jdu ve svejch B/C (spis asi jen B) pohorkach .. na boty to nevadim, vim ze botama to spis urcite nebude .. uplne stejne me boli nohy napriklad s temahle botama, ktere pouzivam na chalupe na praci (v lese a na zahrade s motorovkou) a obcas v nich vyrazim napr. na houby

kotniky jsou podle me docela dobre, koleno me boli po ranu nez se zahreje (rozchodi - to trva treba 10 minut) a po namaze - nezhorsuje se to ale, uz jsem si na to zvykl .. koleno drzi, hraju od zari 2021 2x tydne tenis uplne bez nejake podpory nebo ortezy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » čtv úno 10, 2022 15:59

Myslim si, ze stale ne uplne chapes, v cem muzes mit (to neznamena, ze mas, to muze zjistit jenom odbornik a ten ja nejsem /natoz vzdalene/ ale nejsi to asi ani Ty).

Ze Tvoje svaly - Tvymi vlastnimi slovy - za tri roky jsou "extremne atrofovany" a kvuli tomu se skoro 100% pravdepodobnosti zmenilo vyuzivani i zbylych, min atrofovanych svalu, ktere jsi mohl pouzivat. Kdyz v takovem stavu zacnes cviceni, ktere je urcene pro bezny stav (i kdyby pro "normalne ochable") svalstvo, tak nebude ucinkovat tak, jak se ocekava a je tam vysoka pravdepodobnost, ze to atrofovane svalstvo "nezregenruje" spravne.
Proto Ti rikam, ze bys mel nehcat svuj stav (resp. stav sveho tela, svych svalu) nechat posoudit odbornikem (ehm, ta 75-leta vseobecna lekarka zamerena na obezitu to asi nebude :-)) a nechat si od nej poradit nejake kompenzacni cviceni presne na Tvoje problemy. Toto Ti sebelebsi "channel" na youtube nenahradi.

Co se tyce tech plosek nohou, to by taky klidne mohlo byt zpusobene prave i tim, ze svaly tam funguji jinak nez by mely a ted se je snazis nutit do cinnosti, na co momentalne uplne nemaji. Samozrejme, prispiva k tomu i nadvaha (sakra, ze tech 20 kg navic pro stejne kosti a svaly je sakra rozdil mi nemusis pripominat :twisted:), ta urcite roztlacila nohy alespon do mirne jineho tvaru. Toto by se mohlo nejvice projevit na podelne ale mozna jeste vioce na pricne klenbe. Proto muóhou byt predtim siroke boty ted na hrane nebo klidne i za ni.

Proto jsem TI radil, ze kdyby to slo, bylo by treba posilovat ty svaly na plosce, u prstu ale i kotniku. Taky je klidne mozne, ze puvodne svaly mas v tech mistech nahrazene - alespon castecne - bud tukem nebo muzes tam mit nejaky maly otok a to potom taky zpusobuje podobne problemy (to mam posledne mesice ja).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv úno 10, 2022 16:41

@apuka - ok, diky fair ..

zamyslim se nad tim, chapu co naznacujes .. jestli pujdu k odbornikovi nevim .. jeste si to rozmyslim .. v zivote nebyl u doktora jen tak zbytecne .. dokonce i dost pochybuju, ze by mi nejakej fyzioterapeut mohl neco rozumneho poradit kdyz za nim prijde chlapek z ulice a rekne -

tak jsem tady !! ted jsem asi tri roky stridal cervene vino a dobrou skotskou a sedave zamestnani jako ajtak, apropos, trosku jsem se zrakvil na lyzich, tak se mi rejpali v koleni a rok predtim jsem byl trosku chabrus na kotniky a mezitim jsem trosku pribral, chtel jsem se dostat do formy, ale jeden muj kamos - @apuka, moc chytrej kluk !! - me varoval, ze v mych letech me muze takovyhle nenadaly pohyb pokud ne zranit a dozivotne poznamenat, tak snad i zabit ... tak jsem teda tady, aby jste se na me podival/podivala a rekl/rekla mi, jestli se na to nemam radsi vykaslat ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv úno 10, 2022 19:23

ntz píše:dost pochybuju, ze by mi nejakej fyzioterapeut mohl neco rozumneho poradit

Poradi ti. Prasky. Pro apuku :twisted:

Neres to, apukovi naprosto chybi smysl pro primerenost, zene vsechno do extremu. Jenom sleduj, jestli tve telo nezacina protestovat a nesnaz se to pretlacit na silu. Mas jako cil Skotsko a je lepsi tam jet min natrenovany nez prepaleny. To je IMO jedine, co ti ted hrozi.

apuka píše:muzes dat odkaz, kde jsem z jeho momentalniho stavu delal invalidu

Cely tenhle prispevek tak vyzniva a to, co jsi psal dneska, taky. Zameril ses na slovo atrofie, ktere ctu jako evidentni nadsazku. Proste mu proti drivejsimu stavu zeslably svaly. Mimochodem, ten invalida byla evidentni nadsazka taky, proste tve prispevky tak vyznivaji.

apuka píše:pokud si vyberes pro Tebe dobre padnouci a zarovne dobre navrzene boty, mely by TI sedet tak, ze je muzes brat na tury - i na velke - i nove, bez sebemensiho "rozslapovani" a nemel bys v nich mit zadne problemy typu otlaku, bolesti nohy atd.

No a to je prave blbost. Kdyz si i skvele nove boty vezmes na velkou turu, tak minimalne mensi problemy mit budes. Proto jsem daval svuj priklad s novyma Alaskama v Dolomitech, presne to se stalo. Ovsem po dalsich par stovkach km uz se rozlaply a jak jsem psal, byl to nejlip sedici par ze vsech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 10, 2022 19:27

ntz
ja prisla za spesl fyzio letos v lednu (na doporuceni a fakt nelituju) s tim, ze mi vyskocil uz podruhe za dva roky krcni obratel a co proste nejak zlepsit cviceni a drzeni zad a tyhle veci a on se mrknul, sepsal dotaznik, rekl ze slepak co mi delali ve 4 letech mi ovlivnuje svaly na brise v prave casti tela, ze to ma za nasledek par spatnych navyku a moje chondropatie co mam 20 let a nejde s ni nic delat, ze nasledkem urazu a odlehcovani se mi o koleno tahaj svaly a misto spoluprace se jen pretahujou a rekl mi, ze v pohode muzeme kolenu zlepsit stabilitu i bolestivost a ukazal mi cviky na doma na uvolnovani krcni patere protoze desne pretezuju jednu stranu a druha je furt v tenzi... nerikam, ze diky tomu ujdu stovku vokolo brna za 24h, ale pokud se nebudu v noci po vandru v lese celou noc budit silenyma bolestma vystrelujicima do nohy a budu v klidu spat, tak to za to proste stoji.

proste si za to akorat musis zaplatit. kdyz platis, chtej ti pomoct, kdyz des na pojistovnu, chtej se te hlavne rychle zbavit aby s tebou nemeli moc prace, protoze za dverma ceka zastup tech, co cekaji na "s tim nejde nic delat, co byste ve vasem veku chtel"

v kazdym pripade - tvoje vec, tvoje zdravi. Tvoje dovca. trenuj, ale nepretrenuj. navic pokud si psal, ze ses jedinej ze svejch kamosu kdo trenuje a pripravuje se, tak je tam asi nebudes chtit nechat u cesty a utect jim :D takze s rozmyslem, at si dovcu uzijes, at nejses na hrane toho co zvladnes ale pokud nejslabsim clankem bude vzdycky tvuj netrenovanej kamos, tak neni nutny to tak hrotit, protoze pokud ses na tom uz ted lip nez on :D tak ses asi v klidu a zvladnes to

mike
me staci si vzpomenout na ty dementni vlozky z meindl servisu... nerikam, ze ty boty sou skvely, ale ta blba vlozka jim fakt nepridala
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv úno 10, 2022 19:38

Jo, dementni vlozky jsou zrovna vec, na kterou v obchode neprijdes. Zacalo mi to vadit az po desitkach km. Pak je potreba zjistit, v cem je problem a spravit ho. Coz jsem udelal, urval ty nesmyslne kousky gumy a pak uz to bylo dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv úno 10, 2022 20:21

@apuka - prosim hlavne si to neber nijak osobne .. to co jsem napsal bylo ze srandy a na odlehceni situace, jsem skutecne rad a vdecnej za kazdej postreh kterej si mi rekl !!!!

@Mawenzi - musim zaklepat na svuj drevenej zub - me za celej muj zivot nikdy nic nebylo, nic me chronicky neboli a nikdy me nic chronicky nebolelo a jedini doktori ke kterym nepravidelne dochazim jsou cas od casu chirurgove a ortopedi co me rovnaj nebo zasivaj, kdyz si svoji nesikovnosti zpusobim nejakej uraz .. ted me teda bolej nohy kdyz jdu na vejlet s batohem, zatim me ale nenapadlo jit s tim za nejakym doktorem pac si myslim, ze by s tim asi nic neudelali ..

@Mike -
ntz.zip
(80.13 KiB) 47 krát
.. tohle chystam tento vikend pokud se nejak zasadne nezmeni pocasi ... tvuj track je o dost delsi, to necham na jindy ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv úno 10, 2022 22:10

ntz píše:tohle chystam tento vikend pokud se nejak zasadne nezmeni pocasi ... tvuj track je o dost delsi, to necham na jindy ..

To je ovsem ten muj puvodni track a soubor.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod ntz » čtv úno 10, 2022 22:24

sorry, pravdu dis !!! klikl jsem na blbej fajl, napraveno zde
ntz2.zip
(6.67 KiB) 49 krát
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv úno 10, 2022 22:35

Sestup z Ostreho timhle smerem neni IMO dobry napad. Jsou tam skaly a sutovisko a les taky nemusi byt moc pruchodny. Tam i ja radej chodim po ceste. Uvidis sam. Usek za Cerncicema nemam moc rad, takove nezazivne asfaltky v lese, ale jako trenink proc ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod Víťa » pát úno 11, 2022 7:31

Skotsko se dá podle mě zvládnout i v nízkých botách. Když se dostaneš do vřesoviště, tak ti tam stejně nakonec natece horem ať máš boty nízké nebo kotníkové. A do vřesoviště se dostaneš pokud opustis hlavní trasy jako je WHW. Třeba na Cape wrath trailu jsme boty měli mokrý vlastně furt. Leda bys měl holínky. Hlavní je aby boty byly pohodlné.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví