Kolena

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kolena

Příspěvekod irem » stř srp 9, 2023 10:58

Aha, psals, ze tam jsi alespon dvakrat v tydnu, pripadne jedno z toho nahradis Slovenskymi horami. Takze jsem z toho vyvodila, ze to je pro Tebe nejak dostupne i mimo vikendy.

Jinak denne chodit a mit z toho nejaky prinos samozrejme jde i v rovinatem terenu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 9, 2023 14:02

Apuka:
Ano, ale myslím, že na začátku byla řeč o únavě a ne o extrémní únavě. Já to občas mívam takovou tu slabost, kdy se člověk až třepe hlady a je strašně slabý, ale pro tyto případy mam u sebe hořkou čokoládu a ta mi na to pomůže, než někam dojdu, kde si odpočinu a případně udělám pořádné jídlo.

Souhlasím s vámi, že na skalnatých a podobných trasách ta únava může být nebezpečná. Ale takové trasy já nechodím. Ne, že bych nechtěl, ale já se k nim nedostanu. No a třeba takové lezení po stěnách to mě zase moc neláká a při své zbrklosti atd, já bych se akorát tak zmrzačil nebo rovnou zabil.

Já na trecích chodím po normálních cestách, které jsou maximálně leda tak zarostlé nebo s popadanýma stromama, které musí člověk přelézat nebo podlézat. Nebo vedou sice skalami, ale takovými, kde to nebezpečné není a jsou to jen úseky.
Skalnatý úsek, kde jsem měl docela strach, jsem šel akorát jednou v Rumunsku s těžkou krosnou na zádech. A to tam ještě byly řetězy ve stěnách, kterých se dalo chytnout. Tam stačilo blbě zakopnout a člověk by letěl minimálně několik desítek metrů a padl rovnou na ostré šutry.

Nevím, jestli to bylo myšleno na mě, ale nevím, jak si vyvodil, že mě to nebaví. Já i když jsem třeba unavený a jde se mi blbě, tak mě to svým způsobem baví to trekování a mám své důvody proc to dělám. Beru, že to k tomu patří. Kdyby člověk hledal něco, kde nejsou žádné obtíže nebo překážky, tak nemůže dělat nic.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 0:43

irem píše:a co mame se stareckymi problemy s klouby jako delat my, zastupkyne krasnejsi poloviny lidstva?

Poridit si terminatora? Nebo mladeho zajicka? :twisted:

irem píše:Vseobecne vzato bych rekla, ze je dulezity cas straveny na nohach (chuze, ne stani :) ) a pokud muzes, pridavat treba i pres tyden prevyseni.

Jj, tohle je v planu. Strmy vystup od Vltavy da necelych 100 vyskovych metru, coz je sice malo, ale kazdy den by se to mohlo casem projevit. Vic, nez chozeni po schodech. Treba zhubnu dalsi 3 kila 8-[

Mawenzi píše:Extrémní únava se označuje jako vyčerpání

Z odkazu: Po velké fyzické námaze se někdy dostavují i pocity psychické únavy. To je presne to, co jsem psal a co se mi stane po 10+ dnech chozeni. Ztratim motivaci i chut jit dal. A prave v tomhle se lisi terminatori, jak shodne popisujete vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod milarepa » pát srp 11, 2023 7:47

včera jsem si šel zaběhat do Beskyd, z Alp jsem si přivezl zajímavou kombinaci virusů a bolavé koleno, virusy jsem na prvních 15 km postupně vypotil, a pak už tělo přestalo protestovat a normálně se rozběhlo, při dlouhém seběhu z Čertova Mlýna na Martiňák mi bolestivě luplo v koleni, až mi vyhrkly slzy, a ono si tam jen všechno sedlo do správných pozic a dále jsem běžel bez bolesti, poslední seběh ze Smrku do Ostravice už byl na pohodu a krásně jsem si ho v plné rychlosti užil :-)

P.S. na vytrvalost do velkých kopců je překvapivě nejlepší běhat menší kopce a vytáhnout své VO2 max kam až to jde:-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 14:40

mike píše:Tj. ze je schopen jit dlouhodobe celodenni trasy. Podle mne je to geneticka odchylka

Nemyslím si, spíš souhlasím s Maw, že je to dáno převážně tělesnou konstitucí. A zrovna Ty prostě nejsi typ vytrvalce. Navíc máš tendenci to přepalovat a během pobytu v horách se zničit. Potom je zřejmé, že tělo to dlouhodobě dát nemůže a vyžaduje dlouhou pauzu.
Mi taky přijde celkem normální chodit dlouhodobě. Sice ne pravidelně osm hodin ani velké vzdálenosti. Ale někdy je to pět, jindy osm, občas deset nebo víc - podle trasy, počasí a chuti. A proložené občasnými flákacími pauzami využitými k přejezdu na jiná místa, koupání, lezení, ouředničení na počítači, čekání až přestane pršet a podobně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 14:48

irem píše:Vyse zminovana chuze do schodu zni docela zajimave, to zkusim zaradit a uvidim, jestli to neco prinese.
V dávných časech, když jsem ještě trénovala a navíc měla po ruce vysoký panelák, jsem schody běhávala. Většinou jsem si dávala 3x10 pater. A přišlo mi to tréninkově docela efektivní.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 15:48

sobb píše:Nemyslím si, spíš souhlasím s Maw, že je to dáno převážně tělesnou konstitucí.

A to se nejak vylucuje? :D

sobb píše:A zrovna Ty prostě nejsi typ vytrvalce.

Terminatorka si mysli neco jineho a v tomhle pripade bych spis dal na ni, jelikoz (vytrvalostne) sportuje od detstvi a neco o tom vi.

sobb píše:Navíc máš tendenci to přepalovat a během pobytu v horách se zničit. Potom je zřejmé, že tělo to dlouhodobě dát nemůže a vyžaduje dlouhou pauzu.

Obcas se mi stalo, ze jsem neco prepalil, ale to vypada jinak. Tady je rec o stalem chozeni 8 hodin denne a jak se to projevuje na celkove energii. Terminatori se rozjedou a muzou tak fungovat dlouho, ja ne.

sobb píše:Mi taky přijde celkem normální chodit dlouhodobě. Sice ne pravidelně osm hodin ani velké vzdálenosti.

No prave. Pri vsi ucte, vy sice chodite dlouhodobe, ale docela se pri tom flakate ;-) Tohle bych asi dal taky, jen by mne to nebavilo. Rec je ale fakt o necem uplne jinem. V extremu o tom, co psal oodoow, 852 km a 45 vyskovych km za mesic. To mate aspon na pul roku i kdyz jste celou dobu venku, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod milarepa » pát srp 11, 2023 20:01

jako turistiku mám rád, no a to co teď šel oodoow za měsíc, tak jsem měl minulý rok odchozeno za celou sezónu, i s podobným převýšením, všechno ale jen po Československu :-), k tomu ale samozřejmě ještě další 3 tisíce naběháno.

jít 900 km v jednom tahu za měsíc je ultimátní výkon, je to především o hlavě, ostatně jako vše, co nějak souvisí s vytrvalostí, a hlavu má oodoow evidentně v pořádku :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 21:17

mike píše:A to se nejak vylucuje? :D
Úplně ne, ale není to žádná genetická odchylka, jen stavba těla. A pak už je na jeho majiteli, zda to nějak využije či nikoliv.

mike píše:Terminatorka si mysli neco jineho a v tomhle pripade bych spis dal na ni
Samozřejmě dej na koho chceš, nicméně Ty svou stavbou těla vytrvalci neodpovídáš.

mike píše:Obcas se mi stalo, ze jsem neco prepalil, ale to vypada jinak.
Mám na mysli Tvůj přístup při pobytu v horách 0 nebo 1, nic mezi tím :wink: Však jsi to už mnohokrát psal. A to Ti pak nedává prostor k dlouhodobýmu fungování.

mike píše:No prave. Pri vsi ucte, vy sice chodite dlouhodobe, ale docela se pri tom flakate ;-)
Žádná úcta není třeba, vždy se hrdě hlásím k tomu, že jsme flákači a chodíme pomalu :wink: Ale nic to nemění na tom, že to prostě jde. A baví nás to :wink: Klidně i ten půlrok nebo dýl.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 21:33

sobb píše:Úplně ne, ale není to žádná genetická odchylka, jen stavba těla. A pak už je na jeho majiteli, zda to nějak využije či nikoliv.

Stavba tela dana genetickou odchylkou :twisted: S tim druhym souhlasim.

sobb píše:Samozřejmě dej na koho chceš, nicméně Ty svou stavbou těla vytrvalci neodpovídáš.

Ona taky ne a presto je. Rekl bych, ze je to dano spis nastavenim hlavy a typem svalu.

sobb píše:Mám na mysli Tvůj přístup při pobytu v horách 0 nebo 1, nic mezi tím :wink: Však jsi to už mnohokrát psal. A to Ti pak nedává prostor k dlouhodobýmu fungování.

Tos ten pristup asi uplne nepochopila ;-) Jde mi o to dosahnout toho, co chci (vylezt na nejake vrcholy, projit nejakou trasu), ale snazim se tomu prizpusobit plan tj. jsou tam i odpocinkove dny. A neni to za kazdou cenu, na vrcholy lezu kdyz jsou vrcholove dny a na ty se nekdy musi pockat. Ted jsme meli z tydne dva (a oba vyuzili).

sobb píše:Ale nic to nemění na tom, že to prostě jde. A baví nás to :wink: Klidně i ten půlrok nebo dýl.

Jasne, nic proti tomu, ale tady je fakt rec o necem jinem. U vas je to zivotni styl, tady se spis resi sportovni vykon.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 22:06

mike píše:Stavba tela dana genetickou odchylkou :twisted:
Jen variabilitou v rámci druhu :wink:

mike píše:Ona taky ne a presto je.
Jo, to je možný, spousta věcí se dá i "vydřít". Pokud na to člověk má - ať už hlavu nebo tělo.

mike píše:Jde mi o to dosahnout toho, co chci (vylezt na nejake vrcholy, projit nejakou trasu)
Myslím, že pochopila, mnohokrát jsme o tom diskutovali. Jde o ty ambice. Když jsou velké, tak to prostě nemůžeš vydržet dlouho. Což je úplně v pořádku, pokud jedeš na týden nebo dva a rozvrhneš si přesně na to síly, s tím, že se pak budeš tři týdny flákat a regenerovat.

mike píše:tady se spis resi sportovni vykon.
Jo tak, sportovní výkon neřeším, jen mi nepřijde nic moc divnýho chodit na veletech v průměru těch sedm až osm hodin denně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 22:22

sobb píše:Jen variabilitou v rámci druhu

Danou genetickyma odchylkama :twisted: Ovsem jestli jsou terminatori stejny zivocisny druh si nejsem jisty ;-)

sobb píše:Jo, to je možný, spousta věcí se dá i "vydřít". Pokud na to člověk má - ať už hlavu nebo tělo.

To je spis tim, ze ne kazdy vytrvalec musi vypadat jako etiopsky bezec ;-)

sobb píše:Myslím, že pochopila, mnohokrát jsme o tom diskutovali. Jde o ty ambice. Když jsou velké, tak to prostě nemůžeš vydržet dlouho. Což je úplně v pořádku, pokud jedeš na týden nebo dva a rozvrhneš si přesně na to síly, s tím, že se pak budeš tři týdny flákat a regenerovat.

Jenze ono je to dano tim, jak funguju resp. jsem schopen fungovat. Planuju si vylety takhle, protoze to tak zvladam a delsi ne, protoze vim, ze to nejde. To je totiz porad syty hladovemu neveri. Ja budu po 10 dnech unaveny i kdyz budu chodit polovinu toho, co ted, a budu se stejne dlouho vzpamatovavat.

sobb píše:jen mi nepřijde nic moc divnýho chodit na veletech v průměru těch sedm až osm hodin denně.

Kazdy den a to dlouhodobe. To nechodite, davate si pauzy, nekdy i delsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 23:11

mike píše:Danou genetickyma odchylkama :twisted:
Variabilita je běžná věc, žádná odchylka :wink:

mike píše:To je spis tim, ze ne kazdy vytrvalec musi vypadat jako etiopsky bezec ;-)
To vůbec ne.

mike píše:Jenze ono je to dano tim, jak funguju resp. jsem schopen fungovat.
A zkusil jsi to? Myslím při nějaké aktuální kondici to nepřepalovat a rozvrhnout si síly na dýl? Ze všeho, o čem jsme se kdy bavili, jsem získala pocit, že když jedeš jednou za čas do Alp, tak se z toho snažíš vyždímat co nejvíc. A navíc už jedeš s nějakým relativně krátkým časovým horizontem.

mike píše:Kazdy den a to dlouhodobe. To nechodite, davate si pauzy, nekdy i delsi.
Každý den určitě ne, jak jsem psala, občas to něčím prokládáme. Delší pauzy si dáváme pokaždé - po nějakých třech měsících na vejletě následují tři měsíce poflakování doma :D Akorát nám to tříměsíční hájení už zas pomalu končí 8-[
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2023 1:16

sobb píše:Variabilita je běžná věc, žádná odchylka

To je ciste vec nazvoslovi, krevni skupiny jsou jak variabilita, tak geneticka odchylka ;-)

sobb píše:A zkusil jsi to? Myslím při nějaké aktuální kondici to nepřepalovat a rozvrhnout si síly na dýl?

Ne tak, ze bych vylozne planovite sel na dyl. Stalo se ovsem, ze jsem sel pod sve moznosti, protoze to tak z ruznych duvodu vychazelo a vysledek byl stejny, jako kdybych sel naplno. Jak uz jsem psal, jde vic o dobu trvani akce, nez o zatez.

Dalsi vec je denni chozeni. Chodim ted denne 11 km, coz v tomhle kontextu nic neni (dve hodiny s prestavkama) a trvalo nekolik let, nez jsem se tam dostal a kazde zvyseni o par km a malych desitek minut vedlo k unave v radu tydnu az mesicu, nez jsem se adaptoval. Plus nekolik kilo dolu.

sobb píše:Ze všeho, o čem jsme se kdy bavili, jsem získala pocit, že když jedeš jednou za čas do Alp, tak se z toho snažíš vyždímat co nejvíc. A navíc už jedeš s nějakým relativně krátkým časovým horizontem.

Tohle je zas relativni, jelikoz pro tebe je kratke vsechno, co neni aspon na mesic, radej na dva :D

sobb píše:Každý den určitě ne, jak jsem psala, občas to něčím prokládáme.

No prave. Tady je ale rec o tom, ze terminatori jdou dva tydny 8 hodin denne a pak maji chut pokracovat jeste mesic nebo tri. Ja prave uz ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 12, 2023 4:47

milarepa
tak oodoow je ultraminator, to je dost extrem :D ja bych na to potrebovala urcite mesice tak 2 :D:D (pokud bych nekdy zvazila, ze me lakaj tyhle tereny :D

ono ani tak nejde o ten maximalni vykon, ale o tu kazdodenni dlouhodobou zatez (a ta je uz na kazdym soudruhovi).

mike
no jestli staci to mit v hlave...

ja, i kdybych se moc snazila, tak proste nebudu chodit rychlejc. Muzu popobihat, ale to 1) neni chuze 2) to vydrzim par desitek metru a pak su vyflusla. Takze ja fyzicky proste nejsu schopna chodit rychlejc i kdybych chtela :D takze je to i o tom tempu, ktery prirozene drzim prave takovy, ze to jde za sebou dlouhodobe... ale toho rychlejsiho nejsu schopna, jak rika etheric ze kdyz si vemes batoh polovicni vahy, dojdes 2x tak daleko, tak u me ne... ja proste mam ten svuj limit rychlostni/vzdalenostni a je skoro jedno, co mam na zadech:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » sob srp 12, 2023 23:07

mike píše:To je ciste vec nazvoslovi, krevni skupiny jsou jak variabilita, tak geneticka odchylka ;-)
Fajn, ale v tom případě můžeš nazvat genetickou odchylkou jakoukoliv mutaci v rámci evoluce :D
Včetně sebe. I když tam by to celkem sedělo :twisted: Mimochodem, když už jsme u těch krevních skupin - nemá přítelkyně náhodou 0?

mike píše:Jak uz jsem psal, jde vic o dobu trvani akce, nez o zatez.
Podle toho, co píšeš, mi tak trochu přijde, že je to v Tvým případě z velké části i o té hlavě. Víš zhruba na jak dlouho jedeš a víc Tě to prostě nechce pustit. Nevěřím, že bys víc nedal. Kdybys chtěl. Ale je to samozřejmě i o těle a adaptaci. Asi není ideální zkoušet skočit z týdenní akce rovnou na měsíční. Zvlášť s Tvým nasazením.

mike píše:Tohle je zas relativni, jelikoz pro tebe je kratke vsechno, co neni aspon na mesic, radej na dva :D
Relativní ano, ale i my se k tomuhle propracovali až postupně. Zjistili jsme, že je to pro nás tak lepší. A pro někoho jsou zas i naše výlety moc krátké :D (je fakt, že pro nás někdy taky :) )

mike píše:Tady je ale rec o tom, ze terminatori jdou dva tydny 8 hodin denne a pak maji chut pokracovat jeste mesic nebo tri.
Tohle si úplně nemyslím. Možná ne všichni, ale i terminátoři si dávají pauzy. Alespoň těch pár, které znám. Den, nebo aspoň půlden, kdy zkrátí pochod/jízdu a dají si odpočinek. Však i Maw to o stránku zpět zmiňuje. Ale věřím, že jsou i jedinci, co těch osm hodin denně šlapou furt a ještě k tomu intenzivně :)
Mi tady přijde podstatné to "chuť jít dál". Někoho to prostě po týdnu nebo dvou přestane "bavit", hlava přepíná jinam a chce dělat něco jinýho než jenom chodit a kochat se krásama přírody. Tohle má třeba i Laďa - tak zhruba po půl roce neustálýho vejletování by už i pomalu vyrazil domů a dělal zas něco jinýho. Zato mě se to chození zatím ještě nikdy neomrzelo :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » ned srp 13, 2023 0:05

sobb píše:Mimochodem, když už jsme u těch krevních skupin - nemá přítelkyně náhodou 0?

Ptal jsem se a nevi, jakou ma #-o :D Proc?

sobb píše:Podle toho, co píšeš, mi tak trochu přijde, že je to v Tvým případě z velké části i o té hlavě. Víš zhruba na jak dlouho jedeš a víc Tě to prostě nechce pustit. Nevěřím, že bys víc nedal. Kdybys chtěl.

Njn, tohle je holt neprenositelne. Stalo se mi, ze jsem sestoupil s Friulanskych Dolomit do Pieve di Cadore a rikal si, ze bych to mohl jeste vzit pod Anteleaem pres dalsi hreben. Cas i pocasi by bylo. Jenze uz jsem to v sobe proste nemel, chybela mi na to energie.

sobb píše:Tohle si úplně nemyslím. Možná ne všichni, ale i terminátoři si dávají pauzy. Alespoň těch pár, které znám.

A vis jiste, ze jsou to terminatori? ;-) Terminator se vyznacuje prave tim, ze je schopen jit dlouho bez pauz. Ostatne, to je puvodni vyznam toho pojmu. Viz konec prvniho Teminatora, byl nezastavitelny.

sobb píše:Mi tady přijde podstatné to "chuť jít dál". Někoho to prostě po týdnu nebo dvou přestane "bavit", hlava přepíná jinam a chce dělat něco jinýho než jenom chodit a kochat se krásama přírody. Tohle má třeba i Laďa - tak zhruba po půl roce neustálýho vejletování by už i pomalu vyrazil domů a dělal zas něco jinýho. Zato mě se to chození zatím ještě nikdy neomrzelo

Ano, tohle je zaklad, ale nejde o "baveni" a ze bys mela chut delat neco jineho. U mne to konci totalni ztratou energie, kdyz nejenze nemam chut pokracovat, ale nemam chut delat vubec nic, jen se valet. Naopak, uplne nejhorsi je se pak dokopat k praci, prestoze tam o zadnou fyzickou aktivitu nejde. To uz je pro mne jednodussi vyrazit na svych dennich 11 km, nez se prinutit hodinu programovat. Cimz chci rict, ze ta unava je celkova a mozna vic psychicka, nez fyzicka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 13, 2023 7:00

mike
jenze ty si psal, ze po 14denni akci potrebujes 3 tydny regeneraci. Asi bych nerekla, ze kdyz si da nekdo kvuli terenu nebo pocasi, nebo protoze to tak vychazi lip treba na spani kratsi den (treba jen 4-6h), ze to je v ramci mesice treba 3x takovej den na urovni 3tydenni regenerace :D

pokud terminator jde BEZ pauz, tak urcite do skupiny s oodoowem nepatrim, protoze ja potrebuju jist, pit, curat a kdyz muzu nekde 15 minut jen tak sedet, tak se taky nezlobim :D (ale ono i kolinko potrebuje odpocivat a ma rado si alespon 1x denne sednout na delsi dobu treba na pul hodky a promasirovat, odpocnout). tak to sem te prve vubec nepochopila, ze pauzy sou zakazany, ze jde obecne o dlouhodobou schopnost chodit kazdy den a ze kdyz nahodou jdes obcas o 2h min, ze to uz je poruseni predpokladu, to me nenapadlo :D

a kdyz mam kratkej den, tak urcite ne proto, ze bych nemohla, ale prave proto, ze je to z nejakyho duvodu vyhodnejsi, nebo je nejakej zdravotni problem, kterej je potreba trochou setreni vyhnat. kdyz sem si vyhrezla plotynku na 3tydennim vandru nekdy asi nekdy 6. den, tak sem dalsi dny taky chodila asi kolem 15km, protoze sem se nemohla narovnat, ohnout, bolest mi vystrelovala pri chuzi az do kolene od zad a tlacilo me mit na zadech batoh... tak sem chodila proste jen 12-15 a za par dni lehciho rezimu (sumava, takze zadnej teren), sem uz zase chodila v pohode skoro celej den pres 20 a posledni tyden uz sem chodila 28 uplne v pohode a nevedela sem, ze mi neco bylo :D

jenze ja si tyhle kratsi dny neplanuju programove (to treba dela muj kamarad, ten ma 3dny zatez, 1 den odpocinek, jinak by dalsi 3 dny nedal), ale proste vyjdou... bud kvuli pocasi, kdy treba nevidim duvod, kdyz chcije jak svina, treba jit planovacych 30, to si radsi o hodinu dyl polezim a zmenim trasu treba na 18, nebo sou s prejezdama na lokalitu, kdyz treba dojdu jen 10km k zastavce a pak 6h jedu nekde vlakem, tak to se tezko da stihnout s celodenni chuzi :D

programove ty kratsi dny nepotrebuju (pokud se nejedna o zdravotni duvod, tam proste nevidim duvod se ted zmrzacit a pul roku to davat dohromady, ale znam hromadu lidi, co to tak udelaji) , nehlede na to, ze prejezd vlakem mezi lidma me unavi vic, nez samotna chuze.

a posledni vec, kdyz chodim sama, su nachylnejsi na to, ze se mi "nechce" dat puvodni trasu, teda problem hlavy - treba kdyz cely dny chcije, to mi vadi asi vic, nez kdyz je desny vedro. Takze zase, ne ze bych nemohla, ale tezko se presvedcuju k duvodu, proc bych mela treba zase celej den moknout :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 13, 2023 7:54

To mi přijde nějak moc ta potřeba tří týdnů regenerace po 14-ti dnech.

Šteloval jsem si to sedátko na kole a možná to bylo fakt tím sedátkem, že jsem to měl blbě nastavené. Poslední dva dny jsem najezdil 80km a bolest v kolenech zatím žádná. Možná je to i kombinace toho, že jsem začal jíst ten hořčík a kolena si mazat. Našel jsem doma ještě flašku Alpy a taky mi to nepřijde špatný na ty kolena.

Lze jízdu na kole považovat i jako trénink nebo posilování nohou na dlouhé chození? Nebo je to prostě jiný druh pohybu a nějaký efekt pro dlouhé chození s batohem to nemá?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 13, 2023 11:42

tak posilujes hodne stehenni svaly takze to efekt pro chuzi bude mit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 13, 2023 18:18

Já hlavně kvůli těm kolenům chci zhubnout. To jim asi pomůže nejvíce, když budou muset nosit o 10kg méně. Využil jsem léta, kdy moc nemám potřebu jíst. Vážil jsem 105kg. Teď mám 98kg. Podle odborných tabulek mám mít ke své výšce 92kg. Mně bude stačit když to stáhnu na 95kg a budu to tam plus mínus držet.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » ned srp 13, 2023 22:36

mike píše:Ptal jsem se a nevi, jakou ma #-o :D Proc?
Podle jedné z hypotéz je to prapůvodní krevní skupina, ze které úspěšnými mutacemi vznikly ty další. A má to být krevní skupina pradávných lovců (mamutů). Majitelé této krve mají mít údajně větší potřebu aktivity a intenzivního pohybu.

sobb píše:Jenze uz jsem to v sobe proste nemel, chybela mi na to energie.
Pak je ovšem otázka, v čem to je. Zrušil ses příliš při předchozím přechodu anebo je to spíš v tý hlavě, že už jsi čekal konec a další pochod už byl mimo plán? Respektive jsi dosáhl původního cíle a dál se prostě už nechtělo? I podle toho, co jsi psal dál, jak to vypadá po návratu to tak dost vypadá.

mike píše:A vis jiste, ze jsou to terminatori? ;-)
V místním pojetí dálkochodců zcela jistě ano. Ale pauzy či odpočinek si dávají občas i oni. Třeba náš švédský kamarád šel už třikrát Green Ribbon/Gröna Bandet. Je to přechod celého švédského pohoří, většinou o délce něco přes 1300 km.
Letos jsme zas v zimě ve finským Lemmenjoki potkali starší pár Norů - dělali dlouhý přejezd na tři měsíce - kličkovali Norskem, Švédskem a Finskem, končili pak na severu v Altě. Dost drsňáci. A takovýhle dlouhý tratě podnikají každoročně, v létě i zimě. Prostě na to mají - hlavu i fyzičku :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 1:33

Mawenzi píše:pokud terminator jde BEZ pauz, tak urcite do skupiny s oodoowem nepatrim, protoze ja potrebuju jist, pit, curat a kdyz muzu nekde 15 minut jen tak sedet, tak se taky nezlobim :D (ale ono i kolinko potrebuje odpocivat a ma rado si alespon 1x denne sednout na delsi dobu treba na pul hodky a promasirovat, odpocnout). tak to sem te prve vubec nepochopila, ze pauzy sou zakazany, ze jde obecne o dlouhodobou schopnost chodit kazdy den a ze kdyz nahodou jdes obcas o 2h min, ze to uz je poruseni predpokladu, to me nenapadlo :D

Rekl bych, ze travis prilis mnoho casu s Ethericem a asi to bude nakazlive :twisted: Pauzy nejsou zakazane a jde prave o tohle.

Nicmeme, moje terminatorka sama pauzy nedela bud vubec nebo minimalne. Proste ji prijde lepsi si dat 50 km v kuse. Souvisi to i s nefunkcni termoregulaci, jelikoz pri pauzach velmi rychle vychlada a musi se oblekat. Takze radej furt jde a ji za chuze. Se mnou pak v zime trpi, jelkoz ja proste jednou za dve az tri hodiny zastavit a na chvili si sednout potrebuju 8-[

Mawenzi píše:a kdyz mam kratkej den, tak urcite ne proto, ze bych nemohla, ale prave proto, ze je to z nejakyho duvodu vyhodnejsi, nebo je nejakej zdravotni problem, kterej je potreba trochou setreni vyhnat

Presne tohle.

Mawenzi píše:jenze ja si tyhle kratsi dny neplanuju programove (to treba dela muj kamarad, ten ma 3dny zatez, 1 den odpocinek, jinak by dalsi 3 dny nedal), ale proste vyjdou...

Ano, tady je videt ten rozdil. Kamarad terminatorskou mutaci nema.

Mawenzi píše:programove ty kratsi dny nepotrebuju

A o to jde.

Mawenzi píše:Takze zase, ne ze bych nemohla, ale tezko se presvedcuju k duvodu, proc bych mela treba zase celej den moknout :D

Tohle je neco jineho, jak uz bylo receno, terminatorska mutace ti da predpoklady, ale jak je vyuzijes uz je na tobe. Samozrejme na tom neni nic spatneho, taky nevidim duvod se nekde plahocit v mizernem pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 1:40

sobb píše:Podle jedné z hypotéz je to prapůvodní krevní skupina, ze které úspěšnými mutacemi vznikly ty další. A má to být krevní skupina pradávných lovců (mamutů). Majitelé této krve mají mít údajně větší potřebu aktivity a intenzivního pohybu.

Jj, to jsem nekde cetl. Tipuju, ze ji ma, ale asi ji budu muset odebrat krev, abych to overil :twisted: Ja ji mam. Dalsi z projevu ma byt schopnost nebo chut jist maso ve velkem bez nasledku a jelikoz jsme prave k veceri snedli ve dvou skoro kilo hoveziho a nejsme prejezeni, tak ji nejspis mame oba :twisted:

sobb píše:Zrušil ses příliš při předchozím přechodu anebo je to spíš v tý hlavě, že už jsi čekal konec a další pochod už byl mimo plán? Respektive jsi dosáhl původního cíle a dál se prostě už nechtělo?

Nechtelo neni spravne slovo. To bych o tom ani neuvazoval. Mozek by chtel, ale telo davalo najevo, ze fakt ne. Tezko se to popisuje, mozna jako s tim jidlem. Jis neco, co ti velmi chutna, ale uz nemuzes a kdyz se podivas na dalsi porci, tak z predstavy, ze ji snis, se ti zvedne zaludek.

sobb píše:V místním pojetí dálkochodců zcela jistě ano.

Ne nutne. Terminator nemusi byt ten, kdo chodi dlouhe trasy. Rozdil pekne vystihla Mawenzi, snazil jsem se to podtrhnout v prispevku vyse. Kratsi den nebo pauzu si z ruznych duvodu dat muze, ale fyzicky ji nepotrebuje. Clovek bez terminatorske mutace ano.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 14, 2023 6:15

ja teda 0 urcite nemam (mam a, b, nebo ab nebo tak neco), a muzu jist masa tuny, kdyz vidim syrovy tak slintam, bez masa mam hlad, kterej nejde nicim nahradit a su proste masozrout.

@mike
ja puvodne prave pochodpila, ze krasi den nevadi, az z nasledne tvoji diskuse se sobb jsem si rekla, ze sem to pochopila spatne, protoze jsi explicitne zminil, ze to ma byt BEZ PAUZ :D ale ty jsi to teda myslel jinak, ze ty pauzy nevadi, ale telo je primarne nepotrebuje (jak v ramci kratsich dnu, tak i v ramci svacin pres den).

ja teda tu termoregulaci mam podobne, jak tvoje pritelkyne, ale radsi se priobliknu. kdyz sem jedla mnohem min, nez bych mela, tak sem zvladala mnohem lip bez pauz, ted kdyz jim "spravne", tak telo mnohem vic potrebuje potravu Co jsem driv mela na jidlo na tyden, mam ted na 2 dny :D tak pro porovnani...

Ale kazda svacina mi doda novou energii a ne, ze bych pred svacinou uz zadnou nemela :D:D

proto se mi casto stava, ze dojdeme s kamaradama vecer spat, oni uz se tesi az sednou a padnou... ja su taky uz unavena... ale se najim... a muzu jit znova :D:D oni se naji a vypadaj porad stejne :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 14, 2023 7:17

a jist za chuze ja nerada, protoze jak mam to astma, tak se me blbe ji, dycha a jde zaraz, nemuzu u toho totiz dost dychat:D

a navic ta pruduskova hnusota co me sundala na 3 mesice v zime, tak ted na spiro mam i s kortikosteroidama dech na urovni toho, kdyz sem prisla na alergo poprve loni pred rokem a zadny leky sem nemela... takze trvalo "jen" 4 mesice od konce 3 mesicniho trapeni se dostat alespon na muj standart bez leku... takze sem si vlastne uzivala toho, jaky to je zvladat lip dychat presne 2,5 mesice a dalsich 7 lezla aspon na moje "normal". doufam, ze se to casem jeste zlepsi, ale jde to strasne moc pomalu:( v tom rijnu/listopadu, kdyz mi to zabralo a zlepseni bylo asi o 10%, sem fakt citila dost rozdil do kopce.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 21:14

mike píše:Ne nutne. Terminator nemusi byt ten, kdo chodi dlouhe trasy.
OK, asi neznám přesně Tvé pojetí "terminátorství", které z pro mě celkem nepochopitelného důvodu považuješ za speciální mutaci (nebavíme-li se tedy velmi široce o evolučním vývoji, jako např. v případě těch krevních skupin, aneb vše souvisí se vším). Ale lidi, co v celkem náročných podmínkách zvládnou tyhle velmi dlouhé pochody (či v zimních podmínkách přejezdy) a urazí při tom velkou vzdálenost, z mého pohledu ti "terminátoři" zcela jistě jsou.

Na rozdíl od nás flákačů, co jsou sice venku stejně dlouho, ale urazí vzdálenostně tak polovinu jejich trasy :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:37

sobb píše:OK, asi neznám přesně Tvé pojetí "terminátorství"

Chjo, vzdyt uz jsem to nekolikrat popsal vyse. V zasade jde o to, ze se terminatori po celodenni ture zregeneruji pres noc a diky tomu muzou jit v podstate porad.

sobb píše:které z pro mě celkem nepochopitelného důvodu považuješ za speciální mutaci

Terminatorska mutace je vtip, ale ze v nekterych ohledech funguji jinak je evidentni. Muzu to ted sledovat na vlastni oci.

sobb píše:Ale lidi, co v celkem náročných podmínkách zvládnou tyhle velmi dlouhé pochody (či v zimních podmínkách přejezdy) a urazí při tom velkou vzdálenost, z mého pohledu ti "terminátoři" zcela jistě jsou.

Muzou a nemusi. Taky to muzou byt trenovani vytrvalci, kteri se k tomu dopracovali. Terminatori to maji od prirody. Viz Mawenzi vyse, ma pokazene koleno, astma, potravinove intolerance, problemy se stravovanim apod. a stejne je schopna chodit vic, nez mladsi a zdravi kamosi a na rozdil od nich neni unavena. Clovek bez tohodle daru by s jejimi problemy nejspis nechodil vubec nikam, protoze by po 10 km padnul unavou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 22:54

mike píše:ze se terminatori po celodenni ture zregeneruji pres noc a diky tomu muzou jit v podstate porad.
Jo, jenže to je příliš vágní pojetí. Chybí náročnost tůry i celková délka. Věčně to prostě nevydrží nikdo, ani ten Tvůj terminátor :wink: Druhá věc je, že nucené pauzy má občas každý a proto nelze odlišit, zda by i bez toho mohl pokračovat nadále anebo i ta krátká pauza zafunguje podobně, jak Tvoje tři týdny nicnedělání :wink:

mike píše:Muzou a nemusi. Taky to muzou byt trenovani vytrvalci, kteri se k tomu dopracovali.
K tomuhle se musí dopracovat úplně každý. I Maw, ji dost podceňuješ :wink: Má handicapy, ale zároveň je vyfachčená a má na to i hlavu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:59

sobb píše:Věčně to prostě nevydrží nikdo, ani ten Tvůj terminátor

Podivej se na oodoowa a lidi, co usli PCT apod.

sobb píše:K tomuhle se musí dopracovat úplně každý.

Mam za poslednich 5 let nachozeno pres 18000 km a nedopracoval jsem se tam. A nejspis nikdy nedopracuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví