Kolena

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 17, 2023 15:32

Na psy a noseni veci uz nekde vlakno mame, ne? Kdyz mi ho najdete, presunu to tam. Jinak vecer najdu nejake sam ;-)

(a jo, svou terminatorskou diskusi asi oddelim taky)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2023 16:03

Dromedaro píše:mě by zajímalo, jak to s těmi medvědy a psy je.
Já potkávam lidi s malýma čoklíkama, kteří mi přijdou, že by potencionalně mohli přilákat medvěda, protože je to pro ně svačinka. Ale zajímalo by mě, jestli to tak je i s německymi ovčáky a jinymi většími plemeny jako Husky atd. Jestli se jim medvědi třeba raději nevyhnou. Ne protože by je nepřeprali, ale už pro ně nějaké riziko zranění představují.
Do jiste miry mas pravdu. Ale...
Problemem je, kdy, kde a za jakych okolnosti dojde k setkani. Ty male cokly medved nebude cilene vyhledavat jako "svacinu", hlavne, kdyz budou v blizkosti lidi. Na druhe strane pokud pes odbehne od cloveka, vycenicha odpocivajiciho medveda a zacne na nej dorazet, tak si bud jisty, ze nejspise se nasere a rozhodne utikat nebude. Spise zautoci a zacne nahanet psa - a ten si pujde k panickovi/panicce, aby mu poskytl/-a ochranu...a medved za nim.... :D
mike píše:
Dromedaro píše:takové Alpy by mě asi odrovnaly (nikdy jsem tam nebyl, ale tam to asi budou strmá stoupání). Ale já zase tento typ terénu a hor nevyhledávám. Mně vyhovují a cítím se dobře v horách jako je Rumunsko, Ukrajina, Slovesnkso (Fatra, Poloniny atd)
Ne nutne, jde o vyber trasy. Modre a cervene znacene stezky v Rakousku maji obvykle stoupani docela v pohode (vetsina lepsi, nez treba Mala Fatra), cerne muzou byt strmejsi. Akorat nejezdi do Italie, tam se v nekterych oblastech jeste nenaucili delat serpentiny a to pak clovek leze skoro po ctyrech
No ja nevim...
1) Takove Fatry teda maji pekne prudke i dlouhe stoupani/klesani, kdyz se musis dostat na hreben. Tam uz je to lepsi (mimo mista jako napr. Stoh/Rozsutce). Ty si docela zadaji i s alpskymi, samozrejme v odpovidajicim typou terenu.

2) Ze by "modre a cervene znacene stezky v Rakousku" mely stoupani "obvykle" docela v pohode, to bych s takovou jistotou netvrdil. Za posledne dva dny se mi to fakt nezdalo - na Schneebergu (kdyz odmyslim soutesku, ktera je znacena cerne, protoze je to cca jako Janosikove diery) ani na Raxu (kde ale konec chodniku pres kosodrevinu uz znaci cerne, i kdyz je to stejne jako predtim; potom je cerna cesta pomoci lan, ale ve skutecnosti ta je skoro nejjednodussi na stoupani).
Ty stovky cest, kdy se musi po dobocce z "polnacky" najednou vyslapnout dalsich 800-1000+ vyskovych metru, pripadne sejit dolu, v nejlepsim pripade po pekne strmem sutovisku - kde sice jsou "udelane" serpentiny, ale ty udelaji ze 40-50 stupnoveho svahu 20-30 stupnovy, navic "stezka" vubec nedrzi... Pekne sesupy dolu ve strmem lese po korenech... To taky jsou cervene stezky.
Na druhe strane v Italii (presneji Jiznim Tyrolsku) mas na spoustu mist neskutecne "vymakane" serpentiny pro naproste cepry. Vyjdes vysoko nad 3000m, ale nadavas jako spacek, protoze jen slapes a slapes a nijak se do vysky nedostavas, jen kousek nad tim, cos tam byl pred peti minutami...
Dromedaro píše:jsem to zkoušel třeba v Beskydech, že jsem si naplánoval, že půjdu denně 15km, ale dopadlo to tak, že jsem se vždy půl dne poflakoval a nudil
Tak to jsi mel zkusit prejit hlavni hreben MS Beskyd. Stacilo by z Verovic na Velky Javornik, na Radhost, Pustevny, Certuv Mlyn, sedlo pod Knehyni (nahore je zakaz), Smrk, Lysa hora, Travny, dal na Ropici a Javorovy nebo Slavic a Ostry. Az na "odpocinkovy" usek Radhost - Certuv Mlyn je to pekne vyzivne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 17, 2023 17:05

apuka
nejak takhle?

https://mapy.cz/s/dokapahuma

jako me by to asi 4dny dalo, ale ja su pomala a chcipla a v kopcu se dusim :D (a jeste mozna bez cesty, pac cca 6h jedna, takze spis 5). hned mam chut vyrazit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 17, 2023 17:12

btw, mel jsem na brutalu velke potize s nohama .. kazdej den jsem byl od rana od pul devate do pulnoci+ na nohou a myslel jsem, ze mi nohy upadnou ... silena bolest chodidla/paty (od chozeni a stani) a taky mi dost tuhla kolena .. na nohou vansky (kecky s nulovym dropem) ... zajimalo by me, jestli by to nejake chodive zamestnani (napr. cisnik) zvladal lepe ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 17, 2023 17:17

ntz
co to je ten brutal?

za me stani je skoro nejhorsi, ale zas na zada :D a tam nemuzes popochazet? nebo jak si ted mel nohu a nemoc, tak jeste nejses uplne fit a telo to vnima takhle? blby boty a chce to jiny boty? on nulovej drop nebo vyslapana podrazka a kotnik v minusovym dropu taky nic moc treba :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 17, 2023 17:20

Mawenzi: Brutal assault. To je monstrózní víkendová akce plná metalových kapel a metalové hudby.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 17, 2023 18:11

@Dromedaro - BA je mezi ceskejma festivalama spise mensi a skoro az komornejsi :P ... takove colours of ostrava, rock for people a nebo i ff v karlovejch varech jsou mnohonasobne vetsi akce ..

chodit se da, ale je to takove chozeni/nechozeni .. spis takove popochazeni, preslapavani a obcas behani dokolecka jako krecek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 17, 2023 19:46

apuka píše:Takove Fatry teda maji pekne prudke i dlouhe stoupani/klesani, kdyz se musis dostat na hreben.

Já měl na mysli Velkou Fatru, ale tam to stoupání taky občas stálo za to, než se člověk dostal na hřeben. Já šel červenou trasu se startem v Lubochna.

apuka píše:Tak to jsi mel zkusit prejit hlavni hreben MS Beskyd.

Přijel jsem k večeru, ušel kousek cesty, na louce se vyspal a ráno jsem zjistil, že mám vypnutý mobil a nešel zapnout. Nějak se z nepochopitelných důvodů přes noc vybil, i když byl plně nabitý a zamčená obrazovka. Nikdy před tím ani potom se mi to už nestalo. V mobilu jsem měl mapy.cz a na papírech pro jistotu vytisknutou jen svoji trasu a to podrobně, že tam moc nebylo okolí. Takže jsem byl bez mapy a držel jsem se teda původní cesty.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2023 17:14

Dromedaro píše:Já měl na mysli Velkou Fatru, ale tam to stoupání taky občas stálo za to, než se člověk dostal na hřeben.
Presne o tom pisu. Vyjdes z nejakych 500-600m a na hrebeni/na kopci mas 1300-1500m. Jak jsem psal, nahore to uz je lepsi, to potom jdes cely den a nekdy dosahnes jen par set m prevyseni :-).
V M. Fatre to mas jeste lepsi. Vyjdes od vlaku v Kralovanech v 430m a dojdes na Stoh do 1607m, plus jeste "cestou" naberes dalsich par metru. Nebo Sucany - Maly Krivan, to je skoro 1300m.

V Beskydech je dobre si vsimnout par pruchozich bodu a barvu znacky (pokud jdes po ni). "Nekam" se vzdy dostanes a na mnoha mistech (chaty, "vyznamna mista") najdes i mapu. Teda pokud trochu pohledas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod obda » pát srp 25, 2023 22:01

Člověk tu chvíli není, a pak aby četl pět stránek diskuze...
mike píše:Pricemz terminator se nepozna podle toho, kolik chodi, ale prave podle toho, co pisete. Tj. ze je schopen jit dlouhodobe celodenni trasy. Podle mne je to geneticka odchylka, rikam ji terminatorska mutace (a zavidim vam ji)

Tím označením jsi pobavil mne i moji ženu, která tuhle definici splňuje. Teda do kopce chodí pomalu, nicméně díky nezastavování nakonec rozcestníky v Alpách slušně předběhne (čím prudší kopec, tím líp).

mike píše:BTW, mam moc maly vzorek, ale prijde mi, ze dan za terminatorskou mutaci aspon u zen je temer nefunkcni termoregulace. Moje terminatorka se pri pohybu rychle prehriva, ale pri zastavkach okamzite vychlada, takze bud musi jit non-stop nebo se furt prevlekat. Za stejnych podminek, kdy ja se neprevlekam vubec a jsem v tepelne pohode. Mawenzi to ma podle toho, co pise, taky. Co ostatni terminatorky a terminatori?


Tak tuhle teorii ti rozbiju. Zatímco se žena asi 8x převleče, já jsem schopný jít v tom samém celý den a nějak si tu teplotu uregulovat.

Mawenzi píše:mam dojem, ze pointa toho co myslel obda neni nutne v 40-60km kazdy den, ale v tom, ze opravdu jdes cele dny, ale ta rychlost neni dulezita - jde spis o to, ze nekteri lide si na tu chuzi proste zvyknou a neni pro ne problem chodit tydny, nebyla rec o tom, kolik je to km. Spis proste, ze fakt vetsinu dne jdou.


souhlas (i většinou ostatního)

mike píše:Z odkazu: Po velké fyzické námaze se někdy dostavují i pocity psychické únavy. To je presne to, co jsem psal a co se mi stane po 10+ dnech chozeni. Ztratim motivaci i chut jit dal. A prave v tomhle se lisi terminatori, jak shodne popisujete vyse.


To dokážu pochopit, hlava je důležitá a ne každému to sedne. Nicméně to neznamená, že by to tělo nedalo.

Jinak sobb tu sice necituju, ale v zásadě bych mohl podepsat většinu toho, co tu psala. Vidím to dost pdoobně. Včetně:

sobb píše: Možná ne všichni, ale i terminátoři si dávají pauzy. Alespoň těch pár, které znám. Den, nebo aspoň půlden, kdy zkrátí pochod/jízdu a dají si odpočinek. Však i Maw to o stránku zpět zmiňuje. Ale věřím, že jsou i jedinci, co těch osm hodin denně šlapou furt a ještě k tomu intenzivně :)
Mi tady přijde podstatné to "chuť jít dál". Někoho to prostě po týdnu nebo dvou přestane "bavit", hlava přepíná jinam a chce dělat něco jinýho než jenom chodit a kochat se krásama přírody.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pát srp 25, 2023 22:43

Hmm, asi bych to fakt mel oddelit do separatniho vlakna :)

obda píše:Tím označením jsi pobavil mne i moji ženu, která tuhle definici splňuje.

Muzes ji vyridit gratulaci ;-)

obda píše:Tak tuhle teorii ti rozbiju. Zatímco se žena asi 8x převleče, já jsem schopný jít v tom samém celý den a nějak si tu teplotu uregulovat.

Fajn. Nosis v zime primaloftku? A jsi schopen ji uregulovat zipem?

obda píše:To dokážu pochopit, hlava je důležitá a ne každému to sedne. Nicméně to neznamená, že by to tělo nedalo.

Ne, v tom to opravdu u mne neni. Kdyz jsem fyzicky unaveny a nezalezi z ceho, tak mozek odmita jakoukoliv namahu, proste jede na volnobeh a prokrastinuje. Takze po navratu z hor mam opravdu problem pracovat. Neni to v tom, ze by to nesedlo, mozek prejde do power saving modu a odmita z nej prepnout, dokud se telo nezregeneruje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod milarepa » sob srp 26, 2023 11:03

Zákeřné trigger pointy
https://www.svetbehu.cz/zakerne-trigger-pointy/

jako něco na tom bude, jednou mě například furt bolela čéška v koleni, na bolest jsem si časem zvykl, pak jsem si masážní pistolí několikrát pořádně promasíroval stehno a bolest v koleni přešla....nebo dlouhodobě namožený lokekt jsem si spravil též nalezením trigger pointů někde úplně jinde a hlavně jsem v mysli té bolesti už přestal dávat prostor, bo mě to přestalo bavit :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 26, 2023 14:38

milarepa
mas masazni pistoli? je to dobry takhle na domaci pouzivani?

me se to docela libi, obcas na to nekde narazim, ale nejsu si jista, jestli se to vyplati koupit domu, jestli je to fakt dobry.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod milarepa » ned srp 27, 2023 17:29

jo, mám a jsem s ní spokojený :-)

motivací si ji pořídit byla má celoživotní nechuť po tréninku dělat strečink :D

je to pro mě rychlá a pohodlná alternativa nudného a otravného strečinku

půjčil jsem ji kdysi i rodičům, byli nadšeni, tak jsem jim ji pak koupil k vánocům, a docela ji též využívají

nekupuj nejlevnějšího šunta, ale jdi do nějaké střední třídy, to by už mělo dobře fungovat, má to vždy několik různých nástavců, podle typu svalů, a velký rozsah intenzity příklepu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Kolena

Příspěvekod booze » úte srp 29, 2023 16:25

milarepa píše:Zákeřné trigger pointy
https://www.svetbehu.cz/zakerne-trigger-pointy/

jako něco na tom bude :-)

Ano, na lytko to funguje paradne. Diky :prayer:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 29, 2023 17:30

ja si teda zkousela omackat ruzny body z obrazku ale bolelo to tak stejne jako mackat o kus jinde, tak nevim :D

milarepa
na pistoli jsem se ptala na masazi, tak maserka s tim zadny zkusenosti nema, ale na ty moje vecne uplne tvrdy lytka by to mohlo byt super... jen si nejsu jista, jestli se k nim zvladnu kroutit :D

ty mas jakou znacku?

(vubec se v tomto segmentu nevyznam, tak nevim, jak by pro me bylo snadny odlisit nejakou mizernou od lepsi)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod milarepa » stř srp 30, 2023 8:44

trigger point si musíš najít, a když ho pořádně palcem zmáčkneš, tak cítíš, jak ti to v něm vibruje proti tomu tlaku, musíš to vydržet aspoň 30 sekund, párkrát zopakovat a najednou je to ztuhlé místo krásně vláčné a bez napětí a cítíš, jak se ti celý sval uvolnil.....

koupil jsem si tehdy pistoli podle nějakých spotřebitelských testů a oblíbenosti na heurece, tehdy tam byly hodně vysoko masážní pistole z insportline, tak jsem vzal nějakou jejich střední třídu a jsem spokojen, nevím jak to je teď, ale třeba s touhle asi chybu neuděláš
https://www.insportline.cz/43496/masazni-pistole-insportline-bitigo
https://www.youtube.com/watch?v=GJgquLfwUfc

kdybys chtěla nějakou úplně profi masáž, tak asi musíš jít cenově výše, ale na takové to domácí masírování by to mělo stačit :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 30, 2023 9:06

milarepa
diky!

i bych cekala, ze nejaka "pouzitelna" bude o dost drazsi, takze pro me dobry vedet. na ty insportline jsem se prave i divala, ze se mi nezdaly extra drahy, na jednu stranu me to laka, na druhou sem k tomu byla dost skepticka a tys me nakopnul smerem, ze me to zas spis laka :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví