Kolena

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2023 23:26

Za mne je podstatne posilit stabilizacni svaly okolo kolen, takze chodit, chodit a chodit a nepouzivat hulky (pokud to neni nezbytne nutne).

Jestli ti tohle jako kontext nestaci, tak se bojim, zes neco chytla od apuky ;-)

Rekl bych, ze chodit s nima na sneznicich je narocnejsi, nez bez nich. Ja je proste normalne nepotrebuju, na sneznicich jo. Mozna bys mela vic chodit, pak je taky potrebovat nebudes :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 23:51

Hm, tak to asi nestačí :roll:

Chodit na sněnicích s hůlkama je rozhodně jednodušší, než chodit na sněžnicích bez hůlek. A chodit bez sněžnic s hůlkama je úplně jiná disciplína, ke které ses zatím nedostal, takže moc nevíš, o čem mluvíš.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 1:04

Jestli to nestaci ani takhle polopaticky, tak to vzdavam.

Jak nedostal? Vzdyt jsem to asi rok zkousel prave kvuli kolenum. A ted si obcas pri sestupu, kdyz uz musim sneznice sundat, si hulky necham v ruce a jdu s nima. Ani jedno mne nepresvedcilo. Nicmene, tohle uz je OT a nema to smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 4:50

mike
ja to pochopila, a taky si pamatuju tu diskuzi pred lety, ze naduzivani prave pomaha atrofovat zas jiny svaly.

ntz
takze denne 60 minut drepovat a delat cviky na nohy po - pa a pak o vikendu pa/so - ne dat odpocinkovych 60km s 16kg krosnou na vandru... tak nevim, ale to mi zavani spis trochu pretezovanim a nedostatkem odpocinku.

zas vseho s mirou, tak 2-3x tydne mozna proc ne ale 5x mi lrijde dost kdyz tady na tomto foru ta doplnova aktivita je skoro vzdy chuze.. a regenerovat taky musis, hlavne s vekem vyrazne vic, aby z toho nebyly problemy.


treba co jsem sla vandr od nejzapadnejsiho bodu do horni blatne a za par dni mezery pak az do decina jeste, tak z tech 310 celkovych km jsem hole pouzila mozna tak 100km a to sem mela 17 - 14kg bagl. tady mam tak 12 - 10kg, prevyseni prakticky zadny (ani ty krusky nejsou moc kopcovaty ale porad vic nez ceskej les), a hole tady mam denne.

a dneska ne cerchov ani nejdu, posledni vylet, protoze me kompenzacne v pravy kycli pichalo vcera nejak moc... proste asfalt je muj zabijak:D

mam takovej cvik, u kteryho se da zjistit, jestli ten 4hlavej stehenni sval je funkcni nebo ne a kdyz neni, tak i v mym zajmu nechat trochu odpocivat nohu... ale treba prave pri drepovani a domnelym posilovani nohou se vubec nepozna, ze ten sval nezabira, ze to prebira to zadni stehno - v mym konkrernim pripade, vetsina "zdravejch lidi" to tak asi mit nebude. (a to sem nekde cetla, ze zapadni lid pretrzuje ten 4hlavej a spravne nezapojuje ty zadni:D takze ja pretezuju zadni:D

ps: koupila sem si nasadky co jste mi radili na ten asfalt a bylo to s nema super, bez tech holi bych tu chcipla:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 4:58

Já teď právě chodím víc než obvykle. To samé s kolem. Ale zase mi to nepřijde jako nějaké přehnané. Plus jsem ještě švagrovi prohluboval sklep, kde jsem s kangem rozbíjel beton a vynášel nakopanou hlínu v kýblech na vlečku.

Může tomu pomoci hořčík? Chytali mě i křeče do noh. Začal jsem pít magnésii, abych ho doplňoval.

Já tomu teda nerozumím, ale ten ntz výcvikový plán na mě působí, že bych si ty kolena odrovnal ještě více. Navíc si to žádá pravidelnost a s tim mam problém. Já zkoušel dřive pravidelně chodit, jak to dělá Mike, ale nevydržel jsem to pravidelně delší dobu. Já to mám spíše ve vlnách. Že chodím a jezdím na kole více, pak třeba méně nebo vůbec, pak zase začnu více a takhle dokola.

S tou horskou službou to byla trochu nadsázka. To by pro mě byla hanba nechat se odnést. Třeba pro tyto případy nosím jídlo na dva dny navíc a vodu kvůli tomu taky nerad nechávám, že ji nosím akorát, ale i něco navíc.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 5:20

dromedaro
myslim, ze ten ntz plan neni spatnej, ale je na nem spatne po-pa, neni tam zadnej odpocinek.

jinak treba drepy s velkou cinkou sou komplexni cvik i na zada, core, nohy atd, kdyz je delas spravne.

no prave zvyseni narazovy zateze muze vadit, ja jeden rok zacala chodit fakt kazdej vikend a taky sem mela svaly mnohem unavenejsi, bez ty regenerace to proste nejde a s vekem obzvlast.

+ tam muzou byt nejaky kompenzacni pohyby atd.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Etheric » úte srp 1, 2023 6:09

Dromedaro píše:pro tyto případy nosím jídlo na dva dny navíc

Proč? Kdyby ti prdlo v koleni, jakože dva dny v bolestech polezeš trasu, kterou bys šel jedno odpoledne, nebo proč? Nechápu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 6:26

Protože se mi může něco stát (třeba s tim kolenem) nebo se někde zaseknu či rozhodnu zůstat déle a úsek naplánovaný na jeden den se protàhne na dva nebo tři dny. Nebo prostě budu mít jen větší hlad, tak abych měl něco navic. Přijde mi to normální. Ale platí to jen pro odlehlejší lokality, kde je obtíznější něco sehnat nebo někam sejít.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 1, 2023 9:05

@Mawe - muj treningovej plan neni, ze budes 60 minut denne drepovat :D ... dokonce ani, ackoliv to tam neni explicitne receny, to neni jen treningovej plan na nohy ... zaklad toho planu je, ze

1. regeneracni tyden - nedelas vubec zadne drepy nebo silove cviky se zavazim, chodis, behas, hodne strecujes (treba 2x denne 20 minut), delas nejake cviky jako napriklad vypady v parku na trave, jdes si zalezt na stenu napriklad, jdes si zaplavat, jdes si zahrat tenis, ja nevim co :D .. proste to je takovej aktivni regeneracni tyden .. idealni objem je, ze kazdej den po-pa neco delas .. to s tim po-pa je takovej muj vymysl, kterej mi funguje nejlepe .. o weekendu si telo odpocne a hlavne hlava .. proste dva dny nic nedelat je dobre

2. intenzivni tyden - zaradis tu silovou vlozka na budovani maximalky ... a ta silova vlozka se sklada z toho, ze co se tyce noh, tak delas 2x tydne (po a ct) 3 serie pokazdy se 4ma drepama s 85-90% tvy "maximalky", mezi seriema 5-8 minuty, zbytek doby vyplnis jinejma cvikama, ut, st, pa vubec nechodis do zadneho fitka a cvicis si nejake lehci veci doma a nebo nekde venku .. v tomhle tydnu mas tyhle tri dny fakt nejlehci .. a nebo muzes zaradit i dalsi den fitko a mit tam izolovane treba horni pulku tela

3. tyden mas stredni zatez na budovani vydrze a svalove hmoty, opet jdes 2x do fitka a na nohy tam udelas jako hlavni cvik 4x8 (4 serie po osmi) drepy s 66% MX a s cca ?3-5min .. zbytek doby vyplnis jinejma cvikama .. ty dalsi dny bys mela makat vic intenzivne .. takze napriklad si das kolo a nebo si pujdes zabehat ..

?4ty. tyden 1/2 intenzivni zatez - neni nutne delat, ja ho ale zarazoval podle chuti a vetsinou jsem delal nejakej jine vciky, co uplne v takovehle intenzite nedelam, napriklad jsem hodne delal mrtvej tah, coz je uzasnej cvik, kral vsech cviku, kterej pomaha od bolesti zad, nabiji silenou energii a vubec proste ... to je uplne magickej pohyb

co se tyce tech samotnej cviku na nohy, tak ja osobne vubec nedelam/nepouzivam zadne stroje .. ta silova slozka bohate staci, kdyz budes delat jako hlavni cvik drep s prednim drzenim cinky + drep se zadnim drzenim cinky .. tezka mrtvola (mrtvej tah) u vetsiny lidi neni moc na nohy, protoze lidi maj slabsi ten stred tela, takze tou mrtvolou ty nohy zas tak dramaticky neposilis, navic ja osobne si myslim, ze mrtvola by se mela delat na tech 8 opak a ne riskovat nejake zraneni na malej pocet s velkejma vahama ...

ja za sebe si celej zivot vystacil se strasne malo silovejma cvikama naprosto bez stroju ... hlavni 4 cviky jsou: drep, mrtvola, bench a shyby ... samozrejme nedelas jen tohle, tohle je ale ten 90% silovej zaklad .. u me se teda jeste pralo to lezeni s tou atletikou, vlastne kvuli lezeni jsem nikdy tu atletiku nedelal poradne, lezeni bylo pro me to uplne nejhlavnejsi treba ve 20-26, kdy jsem atletiku flakal a pak jsem se zase postupne k atletice vrace a hodne jsem cvicil treba 28-?32 .. Se pravidelnym cvicenim jsem skoncil nekdy kolem roku 2014 ..

o cviceni jsou napsane cele knihy .. neda se tady dat do prispevku nejakej rozumnej navod, navic kazdej potrebuje individualni pristup .. ja delal x let atletiku a vim, ze cviceni je naprosto blahodarne a vim, ze je rozdil, mezi atletickym treningem (a atletickym pristupem), kdy vlastne cvicis, abys byla schopna podavat lepsi vykon ve svejch disciplinach, misto toho, co delaji ruzni potetovani zkraceni namakani manazeri, kteri akorat chodi zvedat zelezo do fitka a nejsou schopni si na jedne noze zavazat tkanicku a nebo se dotknout spicek noh, jsou pomali, zadejchani, protoze moc svalu vyzaduje strasne moc energie a kysliku

v nejakejch svejch 30ti jsem behal stovku za 13, drepoval 8-micku s 80kg a 3jku se 100 (ja byl ale na ty nohy fakt linej), bench jsem delal 6-8 s 80ti a udelal jsem 20 shybu bez zateze .. od nejakejch mejch 20ti do 26ti byla moje mantra tohle https://www.starenka.net/ntz/vt.pdf a tam jsem se snazil v tech jednotlivejch disciplinach dosahnout (alespon) te 3ti tridy (v necem i druhe) ... treti trida je okresni prebor ;), v podstate zadnej rev .. na baleni holek to staci, na okresnich zavodej te ale spraskaj jako psa, pokud se nepohybujes s jistotou kolem te druhe tridy s max vykonem v prvni ..
Naposledy upravil ntz dne úte srp 1, 2023 9:13, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 9:13

ntz
pochopila sem ze 5x v tydnu ses ve fitku a jedes denne ty nohy (a neco dalsiho) na 60 minut holy cviceni a k tomu o vikendu jedes vandr, hory, vylety, atd, tedy nemas zadnej odpocinek pro ty nohy, coz za me neni dobre, tak sem te pochopila blbe.

ja holky balit nepotrebuju, takze nemusim chodit ani do fitka:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 1, 2023 9:16

@Mawe :D ... ne, 5x v tydnu ve fitku nejsi .. kdybys byla 5x tydne ve fitku, tak si myslim, ze by se balit holky darilo i tobe ;), tenhle plan vyse pocita s tim, ze jsi ve fitku 0+2+2 za tri tydny
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 9:26

ja pochopila to tvoje po-pa = fitko 5x tydne.

v kazdym pripade porad plati, ze je balit nepotrebuju:D radsi zustanu skareda a nestihla, protoze vim od kamosky jakej je opruz, kdyz te furt nekdo otravuje:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Lipon » úte srp 1, 2023 12:48

a kdo fitka nema rad, tak at zacne chodit vic schody nahoru a postupne pridavat plus kolo

je to poznat, jak na chozeni, tak treba i na lyzovani, a to docela hodne

ale je to dlouhodoby proces, par tydnu to nevytrhne

uz jsem to psal, me to doporucil ortoped (Barna a jeho lidi na fyzio, ntz bude znat), ze posileny 4 hlavy sval udrzi kloub v prirozene pozici ten se tak nebude hybat po spatne draze
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 13:01

lipon
teorericky jo, no... blby, kdyz mas posilovat 4hlavej stehenni sval a zaroven nesmis s kolenem do pravyho uhlu:D

ale tak pro vetsinu kolenaru asi dobry, ja kolo nesmim vubec, jestli chci vubec chodit:( a stejne tak neprehanet schody, drepy... proste je to zabij bobra zachranis strom:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 13:04

Presne ty schody jsem chtel doporucit Dromedarovi. Pokud ma moznost, nekolikkrat denne si vyslapnout rekneme 10 poschodi (klidne 3x3 poschodi nahoru a dolu, pokud neni vyssi schodiste). Zadny beh, uplne normalni chuze - ale lepsi (pro kolena) bude brat schody po jednom jak nahoru tak i dolu.

Kolo - jak kdo. Nekomu zrovna ty pohyby kolenem na kole vubec nedelaji dobre, napriklad ani ja moc dlouho slapat nemohu, manzelka kvuli tomu v jiste dobre asi 15 let na kolo ani nesedla, i kdyz predtim byla docela "kolarka".

Drepy (vlastne to same plati i pro vypady) - zase ne kazdy je muze delat. Jsem si chtel posilnit svaly taky, ale asi po 8-10-tem drepu mi zacalo pichat nekde v jednom koleni. Opakovane i dalsi dny, takze jsem toho musel nechat. Vypadum zase vadi jine problemy kolena.

Proste dobre se radi, co vsechno posiluje - ale celkove to plati pouze pro lidi, kteri maji koleno (a jine casti tela) zdrave. Jinak si musi davat bacha, lehce si privodi zhorseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 13:24

Dromedaro píše:S tou horskou službou to byla trochu nadsázka. To by pro mě byla hanba nechat se odnést.
Promin, ale toto je naprosto hovadina, uplne blbe mysleni.

Jedna vec je zneuzivani HS - kdyz je nekdo pouziva vyslovene jako "taxik". Ale pokud se neco stane a clovek opravdu neumi jit dal nebo dalsi chuze je nesmirne obtizna - a to pokud neco "rupne" v koleni (kotniku/...), tak to obtizna nebo nemozna teda je -, tak je treba bez jakekoliv hanby volat. I kdybys byl 20-tilety nadupany frajer. Musis myslet na to, ze pokud je nezavolas hned, taky se muze stat, ze je zavola, kdo Te najde nekde odpadleho, vysileneho, ze Te to koleno najednou neudrzi a Ty nekde nestastne upadnes, atd. Samozrejme, hodne zavisi od konkretniho prostredi.
Ver mi, ze pokud bys mel takovou pricinu, proc jsi volal, tak od HS dostanes spise pochvalu, ze ses nesnazil se domrvit jeste vic. Meli by potom s Tebou vice a tezsi prace.

Ja jsem pred asi dvema lety spatne stoupl na mokry kamen, trochu mi uklouzla noha - a uz jsem se nemohl narovnat ani pohnout. Ruplo v zadech, kazdy pohyb nesmirne bolel. Jo, po cca 25-ti minutach jsem byl schopny se pomalicku, noha k noze dosourat tech cca 600m na autobus (a potom doma mi trvalo par tydnu se dat jakz-takz do poradku). Ale nejvice me odradilo zavolat HS to, ze bych musel nejak dostat dola ruksak ze zad, abych se dostal k mobilu - a to bych tezko zvladl.
Bylo to nad Krasnou, po zlute znacce na Lysou horu, tesne nad posledni chatou, jak tam tece voda z potoku pres stezku. Ale dolu se jde dost prudce, jsou po ceste rozhazene pohyblive kameny, tj. pro nemotorne sourajiciho se cloveka docela slozita cesta. Kdyby to bylo stejne daleko v OV na naspu Odry, kde je asfaltka a chodi/jezdi tam hafo lidi, tak me nenapadne nikoho volat - to bych vedel, ze to dojdu, prevyseni celkem asi 2 metre...
Stat se to nahore na Lyse, nebo nedejboze nekde v Alpach ve trech tisicich na skalach a suti, do nejblizsi civilizace 5 hod a 1500 m strmeho sesupu a nejblizsi clovek mozna 3 km daleko, pokud vubec, tak nevaham ani minutu a volam hned.

Jinak kvuli kolenum a kotniku mam svoji "prvni pomoc" hlavne siroke elasticke obinadlo. To dokaze mnohdy hodne pomoci, pripadne s prispenim nejakeho kusu klacku, v nejhorsim casti hulky - jako dlahy, pokud je treba.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 1, 2023 14:23

Lipon píše:a kdo fitka nema rad, tak at zacne chodit vic schody nahoru a postupne pridavat plus kolo


zrovne tenhle treningovej plan pocita s navstevou fitka 4x za 3 tejdny, coz neni tak strasny ... nicmene ono to funguje tak, ze z malej vah rostou male svaly a z velkejch vah rostou velke svaly a velka sila :) (prosim at me nikdo, hlavne @apuka nechyta za slovo, s rustem svalu i se silou je to trosku slozitejsi, nicmene tohle zajladni pravidlo obecne plati).. kdyz si udelas sezonne (treba pres zimu) cvicebni plan a budes mit jasnej cil, ze chces posilit (nohy), tak ty nohy posilis asi tak 10x rychlejc a 10x efektivnejc, nez kdyz se budes setrit a nevystoupis tak rikajic z komfortni zony a neuchylis se "drastictejsim prostredkum" (coz pro mnoho lidi fitko + VC (velka cinka) je)

tenhle treningovej plan, co jsem nastinil vyse, je maximalne pratelskej treningovej plan, mozna skoro az pro zacatecniky .. je hodne narocnej na psychiku (chce aby clovek neco delal po-pa kazdej den), jinak ale ta intenzita neni nijak strasna ... Vykonnostni sportovci cvici na krev 3-4x tydne (jak kdo a jak jakej sport, i vic ...)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 14:36

Malym problemem je, ze tady nikdo nechce "posilit nohy" - maly sval, velky sval -, ale resi se tady spise zesilneni, resp. jeste vice "zfunkcneni" svalu kolem kolena, aby dokazaly odlehcit samotnemu kloubu. Na to opravdu neni treba mit super svaly vycvicene ve fitku nebo jinak a staci na to (dokonce je mozna i lepsi a prirozenejsi) to chozeni do schodu a potom bezne venku.
(Neco podobneho by se dalo napsat i o svalech kolem kotniku i panevnych zapojenych pri chuzi.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 14:52

tak hlavne profesionalni sportovec je asi trochu neco jinyho, jemu plato za to, aby cvivil a bezny lidi platej za to aby chodili do prace :D

az obema skonci pracovni doba, cvici asi tak obe skupiny stejne... minimalne:D (to na odlehceni).

v kazdym pripade s problemama s kolenem bych sla za fyzio at urci konkretni kompenzacni cviky a k tomu obcas vyvynout nejakou aktivitu . ona i ta chuze casto staci k pohodove fyzicce a k tomu treba obcas nehaky cviky jak psal ntz ale stejne to chce ze zacatku s fyzio/trenerem jinak si dokurvi clovek kolena i zada pri nevhodnym provedeni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 20:36

Apuka: Mně už se to stalo jednou na Slovensku, kdy jsem vyrazil bez nějaké přípravy a aniž bych na to byl zvyklý s 25kg batohem, že mě začalo hrozně ostře bodat v pravém koleni při každém kroku. To jsem si myslel, že to budu muset odpískat, vyházet většinu jídla a věcí a nějak sejít ze hřebenu do dědin v údolí a odtud se dopravit veřejnou dopravou domů. Zachránila to alpa a to elastické obinadlo. Na noc jsem si to namazal, ráno to omotal obinadlem, pak jsem to ještě promazával pravidelně tou alpu plus obinadlo a bolest zmizela.

Do schodů chodím do třetího patra tak jednou dvakrát denně. Nemáme výtah. Je to starý bytový dům.

Fitka rád nemám. Kdysi jsem byl ve fitku na malém městě, co je vedle naší dědiny, když ho tam s velkou slávou otevřeli. Málem jsem se tam uškrtil činkou na bendž. Jsem si ji moc naložil a jak jsem ji nadzvedl, klesla mi i s třepajícíma se rukama pomale pod krk a nemoh jsem ji nadzvednout a dát zpátky a v té místnosti nikdo nebyl, aby mi pomohl. Podařilo se mi ji přes hrudník a břicho odkutálet na stehna, pak už jsem se posadil, postavil a v rukách ve stoje jsem ji horko těžko vrátil zpátky na držák. Akorát ještě jak ta tyč se zátěží byla dlouhá a já se s ní nemotorně otáčel, tak jsem nechtěně urazil kus rohové zdi. :) Tak jsem se sbalil a šel rychle pryč, na recepci řekl nashle a už jsem se tam nikdy neukázal.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 20:46

Dromedaro píše:Do schodů chodím do třetího patra tak jednou dvakrát denně.

Malo. Chodim aspon jednou denne do druheho a s nejakym efektem bych vubec nepocital.

Dromedaro píše:Jsem si ji moc naložil a jak jsem ji nadzvedl, klesla mi i s třepajícíma se rukama pomale pod krk a nemoh jsem ji nadzvednout a dát zpátky a v té místnosti nikdo nebyl, aby mi pomohl.

Presne kvuli tomuhle se bench dela jen se zachranou. Dneska to mozna nejake stroje zvladnou, neznam, do fitka nechodim. Vzdycky kroutim hlavou, kdyz se cestou z vychazky stavim v nakupnim centru a vidim tam ty zoufalce behat nebo chodit po pasech ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 21:04

Můžu to vyzkoušet jak popsal Lipon. Ale u mě bude problém ta dlouhodobá každodenní pravidelnost.

Nedávno jsem četl článek o chození a tam psali, že má efekt pro nějaký trénink a zdraví už 30min nepřerušované chůze. Že už tam pak dochází k nějakým procesů.. To mě namotivovalo, že stačí jen půl hodina, že každý den se snažím jít minimalně těch 30 min. Ale nevím, jak moc je to dostačující pro delší trasy s batohem. Asi moc ne. Ale tak lepší než nic.

Taky jsem četl článek, že člověk není evolučně uzpůsobený k časté chůzi na delší vzdálenosti. To mi přišlo divný a moc se mi to nezdá. Právě, že v minulosti se podle mě člověk hodně pohyboval pěšky za migrujícími stády a při hledání a sběru potravy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 21:14

Dromedaro píše:To mě namotivovalo, že stačí jen půl hodina, že každý den se snažím jít minimalně těch 30 min. Ale nevím, jak moc je to dostačující pro delší trasy s batohem. Asi moc ne. Ale tak lepší než nic.

Za mne docela slusny, ale spis hodina, nez pul. U ne to vedlo ke zvyseni rychlosti a postupnemu poklesu vahy, ted uz nejakych 13 kilo dolu z maxima. Aniz bych jakkoliv omezil jidlo, spis naopak.

Dromedaro píše:Taky jsem četl článek, že člověk není evolučně uzpůsobený k časté chůzi na delší vzdálenosti. To mi přišlo divný a moc se mi to nezdá.

Mne taky ne, dodej odkaz :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 1, 2023 21:22

Dromedaro píše:Fitka rád nemám. Kdysi jsem byl ve fitku na malém městě, co je vedle naší dědiny, když ho tam s velkou slávou otevřeli. Málem jsem se tam uškrtil činkou na bendž. Jsem si ji moc naložil a jak jsem ji nadzvedl, klesla mi i s třepajícíma se rukama pomale pod krk a nemoh jsem ji nadzvednout a dát zpátky a v té místnosti nikdo nebyl, aby mi pomohl. Podařilo se mi ji přes hrudník a břicho odkutálet na stehna, pak už jsem se posadil, postavil a v rukách ve stoje jsem ji horko těžko vrátil zpátky na držák. Akorát ještě jak ta tyč se zátěží byla dlouhá a já se s ní nemotorně otáčel, tak jsem nechtěně urazil kus rohové zdi. :) Tak jsem se sbalil a šel rychle pryč, na recepci řekl nashle a už jsem se tam nikdy neukázal.


strasny :D ... poslal bych to Koleckovi (tomu scenaristovi), mozna by to mohl nejak pouzit nekde ... tohle by melo bejt zfilmovano ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 21:26

Co je na tom k filmovani? Tohle se driv bezne delo, videl jsem to vlastni oci tak pred 35 lety na koleji, kdyz si kamos myslel, ze zachranu nepotrebuje :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Lipon » úte srp 1, 2023 21:37

chodím každý prac. den 10-15 pater, podle toho jestli jdu v práci z podzemí nebo z ulice, ráno a z oběda, někdy i víckrát, dolů jezdím výtahem :ú

chodím asi 4. rok, nedělají mi už takový problém vícedenní pochody, letos to bylo za 4 dny s asi 15kg batohem několik tisíc schodů, klesání s podporou hůlek, nahoru nebylo tolik potřeba, na sjezdovkách ani 3. den neštípou stehna
k tomu pravidelně kolo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 21:57

Ten odkaz nemám. Byl to nějaký článek, který doporučuje Microsoft v tom výběru v prohlížeči, tak jsem na to klikl. Ale psaly tam o to, že člověk je pořád stavbou těla opice a proto mu dlouhá chůze na velké vzdálenosti škodí a proto z toho má zdravotní problémy s klouby atd. Že ta doba kdy člověk chodí po dvou je z hlediska evoluce krátká.

K tomu hubnutí jsem chtěl pro ntz napsat, že mě funguje nejíst večer. Jak je léto a teplo, tak nemám moc hlad a večer si dám max třeba jen zeleninu. A kila jdou dolů, aniž bych nějak měnil jídelníček a mám rád sladké. Měl jsem přes metrák a teď mám 98kg. Lze se o tom i dočist v radách na hubnutí.

K těm fitkům. Slyšel jsem názor, že kulturisti mají sice vypracované a velké svaly, ale že jsou to svaly spíše na okrasu, protože nemají výdrž. Možná na tom něco bude. Ja jsem třeba pomáhal na stavbě a měli nám přijít pomoct tři kulturisti, tak jsme si řekli, že aspoň budeme mit silné pomocníky. Přišli, nosili pytle s cementem a suť v kýblech z pater nahorů a dolů, ale brzy už byli vysílení a druhý den už nepřišli. Zatímco hubení a šlachovití borci tam s tím samým nákladem bez velkých problémů běhali jak Zátopci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 22:18

Dromedaro píše:K těm fitkům. Slyšel jsem názor, že kulturisti mají sice vypracované a velké svaly, ale že jsou to svaly spíše na okrasu, protože nemají výdrž. Možná na tom něco bude.
Nejde jen o kultur... Uz jsem parkrat psal - mam v praci kolegu. Pravidelne chodi do fitka, cvici jak blazen a pribira stale na vaze - ale svaly, zadny tuk. Taky ma kondici - nedela mu problem behat desitky km, byl i na Spartanovi, sily ma dost. Jenze... jakmile se objevi i jen male stoupani, tak je za par minut naprosto vyrizeny i pri obycejne chuzi. I na tom Spartanovi mu nedelaly problemy prekazky s nosenim tezkych bremen - pokud byly po rovine, zato vybehnout asi 50 vyskovych metru po svahu mu malem ukoncilo soutezeni. I na obycejnem vyletu na Lysou horu prijde min. o pul hodiny (spise vyrazne vic) pozdeji na vrchol nez ostatni, klidne se zadnou kondickou. Uplne stejne je na tom i na kole.

Takze ano - vytrenovane svaly jeste nezarucuji zadnou vydrz, pokud je zatezujes jinak, nez se nauci ve fitku.
Lipon píše:chodím každý prac. den 10-15 pater
Jo, kdyz na kolejich na vysce 2+ mesice fungoval jediny hrozne pomaly vytah pro 3 lidi, tj. prakticky nedostupny - na budovu, kde bylo ubytovano cca 1500-1800 lidi; 14 poschodi+2 necislovane "mezipatra"+ schody jako jedno patro do jidelny/bufetu, resp. asi jako dve patra dolu jeste ven z budovy. Bydlel jsem na nejvyssim patre, snidane, obed, vecere v jidelne, do skoly dvakrat denne (mimo snidane a obeda), spoluzacky (i soucasna manzelka) bydleli o pet pater nize, nekteri kamosi jeste nize. Tj. denne alespon petkrat nahoru a dolu.
V zivote nikdy predtim ani potom se mi tak jednoduse a lehce nechodilo do kopce a z kopce jako tehdy po prvnim mesici :-). A to mi pritom zadne svaly nikde nenarostly :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 2, 2023 3:25

dromedaro
to je hodne k placi, tak snas si to zkusim oarkrat jenns osou a pak pomalu pridavam, ne? ale hrozne sem se u toho smala, dik:D

30 minut chuze bude mit uz benefity nanobeh atd, pokud to bude svizna chuze tak viz mike, muze mit vmiv i na kondici

k opicim dodam jen to, ze evolucne lidi chodi po 2 mozna kratce, ale porad byli v pohybu, chodili, sbirali, lovili, lezli po stromech pro med od vcel atd. tedy evolucne nejkratsi dobu chodi po asfaltu a sedi. takze jenurvite lepsi celej den chodit nez celej den sedet...

ja chodila 6 let asi 10x denne 2 patra a efekt to nema asi zadnej
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod aksam » stř srp 2, 2023 6:24

Myslím, že nejdůležitější je pravidelnost, dělám to podobně jako mike, přidávám kolo, v zimě běžky a pásy a kondice a vytrvalost jde nahoru a váha postupně dolů a omezovat se v jídle není třeba.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví