Rady pro polárníky

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rady pro polárníky

Příspěvekod šíp » pát bře 4, 2011 19:50

@all: žádné OT, k pokecu a OT je určeno tohle původní vlákno.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod šíp » pát bře 4, 2011 19:50

šíp píše:To oddělení tématu už mě taky napadlo :ú
Jinak mohu přispět pár poznámkami k tomu, co se děje při -42°C:
- nepromokavý obal na mapu se sype na malé kousky
- závit PETky, jejímž obsahem byl Fernet, přimrznul a v alkoholu plavaly kousky ledu
- bunda musí mít krycí légu zipu - nekrytý zip mrzne a bunda pak nejde vysléct
- zastavit se nedá ani na chvíli
- svačina typu m"usli apod. je nesmysl, nám se osvědčila jedna termoska naplněná horkou vodou a zalívat si "hrníčkové" polévky
- pozor na dotyk kovu!
- sníh se chová jako písek, pokud se dostane za krk či jinam, jednoduše se vyklepe
- plast praská velmi jednoduše


šíp píše:Pokračuji v praktických zkušenostech:
- jednorázové ohřívací pytlíky nejdou při -42°C aktivovat. Nedělali jsme ale pokus, do jaké teploty je ještě lze použít, každopádně se chystám psát prodejci.


tulak píše:
šíp píše:Pokračuji v praktických zkušenostech:
- jednorázové ohřívací pytlíky nejdou při -42°C aktivovat. Nedělali jsme ale pokus, do jaké teploty je ještě lze použít, každopádně se chystám psát prodejci.

tak mně se ten jednorázový pytlík nenastartoval ani při -12°C...


šíp píše:Právě díky těm nízkým teplotám lékaři v nemocnici měli strach, že můžeme mít popálené dýchací cesty a plíce, což se naštěstí neprokázalo. Díky za podporu, vážím si toho, pomáhá mi to psychicky.

šíp píše:Prevence: skútraři měli helmy s filtrem proti pronikání mrazivého vzduchu. Jak to ale vyřešit v případě pěší turistiky, to netuším. Už na léčbu jsem měla nachystaný Codein, který by zabránil dráždění ke kašli.

DAV píše:Já jsem loni při trénování zkoušel normální papírový respirátor s klapkou co se kupuje v ochranných pracovních pomůckách, pouze jsem odstranil mřížku, kvůli ledu. Celé se to dá hezky utěsnit kolem nosu a opravdu účinně zabránit zapařování brýlí. Docela hezky to fungovalo a dýchal krásně vlhký a teplý vzduch, běhal jsem při nějaké dvacítce, víc tu loni nebylo. Jsem v tom i spal a šlo to, měl jsem to i na zimním táboření, ale nepoužil jsem to.

Wolfi píše:Doplním nějaké informace od kolegyně ze Sibiře:
Proti spálení dýchacích cest je základem dýchat pouze nosem, (což při větší námaze asi není zvládnutelné) případně přes šátek, což zase dovoluje být venku tak 30minut. Jinak říkala že prostě omrzliny jsou naprosto běžné a nějak se nad tím nikdo moc nepozastavuje. No a když je venku silnej mráz tak je potřeba nevylejzat :-)


šíp píše:Kdosi se tu ptal na krém proti omrzlinám. Nevím, zda je to přesně to, co měl tazatel na mysli, ale ve Finsku i na Klinice popálenin mi do toho dávají toto. Podle doktorky ve Finsku se bez té mastičky prý žádný Fin v zimě do hor nevydává. Jo, abyste nebyli vyděšení, že v popisu jsou popáleniny a ne omrzliny: v konečném důsledku je to totéž, jen mechanismus je jiný a v našich končinách jsou přeci jenom pravděpodobnější ty popáleniny. Efekt účinku je díky kombinaci lokální antibiotikum + stříbro.


šíp píše:Může mi někdo z foto nadšenců poradit? Při té naší výpravě mi přestala fotit zrcadlovka během asi hodiny -zasekla se mu závěrka, akumulátory v tu chvíli byly OK /zřejmě by v těch extrémních teplotách později vypověděly službu taky, jako veškerá elektronika/. Znovu obnovit funkci se podařilo až po cca třech dnech pobytu v teple. Lze tomu nějak předejít? Jak vůbec fotit v těchto extrémních teplotách?

Ježo píše:Astrofotografové používají (hlavně proti orosení) výhřevné pásky (na principu odporového drátu). Pořád ale budeš závislá na nějakém zdroji energie, takže se obávám, že vlastně nevím.

Ježo píše:Vyhřívací pásky. Bohužel nemám vlastní zkušenost a obávám se, že to je závislé na externím zdroji energie. Hodně astrofotografů tahá 12V (auto)baterie, což asi pro případ divočiny není příliš šťastné řešení...

Indy píše:nejsa fotonadsenec, na mesici pobihali s mechanickym hasselbladem, a tusim nikon stale dela ciste mechanicky model kde v popisu psali prave tyhle polarni teploty ale taky ty z pekla druhe.
ovsem, druha vec je fotit s tim. ja bych to neumel.

šíp píše:Myslíš tohle?

Indy píše:Sipko ano, myslim tohle anebo http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_FM3A TOHLE.
nevyhody jsou jasne, je to chemie. vyfotis nechas vyvolat ale pak treba naskenujes.
vyhody... no jsou tam. funguje to uplne kdkoliv uplne porad, proste steampunkovy fotak.
ovsem pozor, urceny pro fotografy. Ty to asi das, ja jdu z kola ven

wawrik píše:
šíp píše:Jak vůbec fotit v těchto extrémních teplotách?

Niekde som čítal rozhovor s nejakým dokumentaristom (Barabášom?), kde popisuje fotenie a filmovanie v extrémnych teplotách. Ako najspoľahlivejšie mu vychádzajú veci bez mechanických častí (tie ľúbia primrznúť, kus vlhkosti sa do nich vždy nejako dostal). Baterky samozrejme mimo, rozmiestnené rôzne pri tele, dával ich do prístrojov tesne pred fotením/filmovaním. Najnovšie už foťák ani nosí, filmuje na HD kameru a ako fotografie z toho robí celkom použiteľné screenshoty.

amigo píše:ten nikon je nádhernej =D> myslím, že je to nástupce nikona fm2, který byl plně manuální a fungoval všude. kdysi jsem četl, že do polárních oblastí u těch nikonů vyměňují mazání nebo co, aby vydrželo extrémně nízký teploty, takže ten by ten provoz určitě zvládnul, ale člověk už musí umět fotit.
do chemie nedělám, ale nebudou největším problémem v mrazu filmy samotné?

Wolfi píše:Též nejsem žádný fotoexpert, fotím jen pro radost a tak to tak někdy též dopadá. Ale myslím si že jakýkoli foťák, krom dírkové komory, bude mít problém se zamrzáním, případně jen zatuhnutím závěrky. Což by mohlo vyřešit jiné mazivo. No a pak asi jediná věc nosit foťák v teple pod bundou, a vyndat jen na krátký okamžik focení. (což beru jako dost nepohotové a i dost nepříjemné. Nehledě že v případě zrcadlovky je to i neproveditelnné.

DAV píše:Foták pod bundou je blbost, dostává se do něj vlhkost při pocení. Bohužel musím říct, že ten mobilní foták je v mraze asi nejspolehlivější.

Ryba píše:Technicky by to neměl být problém. Pokud by to byl foťák pro focení pod vodou (hermeticky uzavřený) a byl naplněn nějakým médiem, které by vytěsnilo vzduch a v něm obsaženou vodní páru, třeba dusíkem (né, kapalným dusíkem né! [-o< ) tak by neměl mít se zamrzáním problémy. Otázka je, kdo by se s takovým kotrmelcem tahal. Pak by samozřejmě ta věc musela být neustále na mraze, aby byla vytemperovaná. Což by ale asi baterky těžce nesly.
Mechanické kombajny typu FM2 sice jak známo fotí i po vytažení z zaplaveného baráku (četl jsem rozhovor s fotoreportérem záplav na Moravě v roce 97, který je odfotil právě dvěma takovýma "plaváčkama") ale slabým místem zůstává film, který mrazem křehne. Vybavuju si, že snad Rakoncaj s tím zápasil na vrcholu nějaké osmy, bo se mu ulomil zaváděcí jazýček filmu, tak to tam nějak okusoval do tvaru, aby ho mohl založit.

šíp píše:Možné řešení - citace: Dodnes je Olympus OM-1 spíše opravdovým přístrojem než sběratelským kouskem. Legendou se stal zejména díky své spolehlivosti a odolnosti. Přístroje, jimž se blíží třicítka, fungují bezchybně, životnost dílů je prakticky neomezená. Krásný je také fakt, že Olympus nadále zajišťuje plný servis (viz např. úprava pro baterie 1.5 V...), i když se přístroje dost dlouho nevyrábějí. Absolutní spolehlivost OM-1 je podtržena také tím, že už při výrobě byly používány vysoce odolné a kvalitní mazací tuky, které bez problémů odolávají i vpravdě arktickým mrazům. Vydrží-li fotograf teplotu i pod –40°C, OM-1 rozhodně nezklame.

Indy píše:Foceni a mechanicke fotaky....
mazani na bazi nizkomolekularniho teflonu nebo polyetylenu nebo pro vyssi tlaky grafitem (podobne jako WD-40 a podobne) se vyvinulo jak pro extremne nizke a extremne vysoke teploty, popr vakuum.
prave na kosmickych aplikacich se zjistovalo ze se kovy lozisek dokazi svarit, protoze klasicke maziva se ve vakuu uz davno odparila. tak se zacalo objevovat.
dnes je to vyslapana cesta.


šíp píše:Nevím, jestli to nějaký vliv mělo nebo ne, ale xichty jsme měli napatlané tímto a žádný ani náznak omrzlin :prayer: . Třeba to někomu pomůže. On totiž je velký problém sehnat mast nebo krém, který neobsahuje vodu.

conny píše:vliv to urcite ma, jinak jeste kozmeticka vazelina snad neobsahuje vodu a taky stoji pakatel. dokonce jsem mela s vit E, ta byla taky dobra.

pripluv píše:ja tam mel nejakou vazelinu na detsky pr···e. se znackou, takze docela draha (taky sem to dostal, ze jo :) ). Nakonec jsem tim mazal vazani, kdyz jsem primrznul k lyzim :rolleyes:

michail píše:Do zimy používam Infadolan (už som to tu niekde spomínal) - masť na regeneráciu kože. Základom je biely vosk, tuk z ovčej vlny(lanolin) a biela vazelína. Nemrzne a zatiaľ fungoval vo všetkých podmienkach (do -20). Dostupné za pár korún v lekárni.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod šíp » pát bře 4, 2011 21:49

Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod šíp » pát bře 4, 2011 22:11

Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod vonkreuz » čtv lis 17, 2011 19:46

Pozvánka na přednášku:

Ing. Ladislav Sieger, CSc.
Povídání o tom, že člověk vydrží 2× tolik než co si myslí …
… a 10× tolik, než co si myslí maminka
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod rebi » čtv lis 17, 2011 20:16

Diky,vypada to zajimave..!
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod Aranwe » pát lis 18, 2011 15:14

skoda, ze tam nemuzu ... videl jsem jednu obdobnou jeho prednasku ze zaznamu a bylo to vynikajici - super vtipky :) (ze je fyzik se nezapre) ... snad bude opet videozaznam ...
(a abych nebyl uplne v OT tak: http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=3077)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Rady pro polárníky

Příspěvekod kropt » úte lis 22, 2011 20:29

Ta přednáška je prostě boží - už jsem na ní koukal podruhé. Hlavně bych to do něj nikdy neřekl, ale když tam vidím ty fotky z jeho akcí ..... wow :shock: .
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina


Zpět na Outdoor a zdraví