Tetanus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tetanus

Příspěvekod Olchor » pát črc 23, 2021 10:16

Šlápnul jsem na rezavý hřebík, u doktora hned dostal tetanovku. Trochu mi vrtá hlavou - jak očkování proti tetanu vlastně funguje? Běžná vakcinace je založena na tom, že tělo dostane oslabený bacil/vir ( nebo jeho část) a na základě toho si vybuduje imunitu. No ale aplikovat vakcínu v okamžiku, kdy už jsem potenciálně nakažen mi nedává moc smysl. To samé v případě vztekliny, vakcína až při pokousání. Nebo jde o aplikaci protilátek? Pak by nebyla imunita do budoucnosti...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: tetanus

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 23, 2021 11:13

a neni to v podstate 100% umrtnosti takze sup protilatky?

navic s 14 letou dirou ti protilatky postupne klesaji, takze u vetsuch zraneni s vetsi samci na nakazu se dava injekce preventivne, at se zabrani problemovymu prubehu a bezny icjovani je asi na bezny oderky ala v lese zakopnunoskrabu kuzi o mozna nakazenou hkinu (staci ockovani) versus rezavej hrebik v nice... (radsi proste preockujem hned).

celkem by me zajimalo, zda na "okamzite tetanovku" plati nejaky pravidla jako ma do 5 let od ocko? ano/ne nebo sup dycky...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: tetanus

Příspěvekod Lipon » pát črc 23, 2021 12:33

asi jak kde
kdysi jsem to měl stejné (rezavý hřebík v noze), doktor se ptal, kdy jsem měl naposled tetanovku, úplně přesně jsem nevěděl, jen, že to bylo před pár lety, taky mi ji lupnul
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: tetanus

Příspěvekod Semo » pát črc 23, 2021 15:10

Ockovanie proti tetanu je ockovanim proti toxinu tetanospazmin produkovanemu bakteriou Clostridium tetani. S bakteriou samotnou si poradis sam. Ten toxin je to, co vyvoalava svalove krce a robi problemy. Aktualne sa povazuje zivotnost vakiny na 20 rokov (sa to trvale natahuje, pretoze podla skutocnych ludi zistujeme, ze protilatky este stale maju. Ale je castou praxou, ze ked uz mas viac ako X rokov (najcastejsie je X okolo 10), tak aj tak dostanes dalsiu. Navyse pred operaciami na creve dostanes dalsiu atd. Velmi sa nimi nesetri.

Smrtnost rtozhodne nie je 100%. Je to (podla wiki 6-60% od lahkych foriem az po tazke). Zase to netreba demonizovat: https://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovan ... -otazniky/
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: tetanus

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 23, 2021 15:56

to jsem myslela asi spis u vztekliny, ta je smrtelna vzdycky, ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: tetanus

Příspěvekod Etheric » pát črc 23, 2021 16:09

Vzteklinu, která naplno propukla, zatím přežila jedna jediná osoba. Pokud správně pamatuji, mladá žena.

Tetanovku jsem dostal preventivně, když jsem si roztrh kůži o rezatej ostnáč, kterých je na některých místech v pohraničí furt dost, asi jako památka na minulý režim.
Nebyl jsem schopen říct, kdy jsem byl naposledy očkován a tak mi to dali. Žádný nežádoucí účinky tahle vakcína neměla. Po očkování jsem dostal nálepku s datem, kterou mi dali na kartičku pojišťovny, abych příště věděl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: tetanus

Příspěvekod apuka » pát črc 23, 2021 17:37

Jsou tady doktori, ti by to mohli vedet lip. Pri urazech se nedava injekcne neco jineho nez pri ockovani???
Pri urazu se davaji prime protilatky (jak jsem ted nasel, "protitetanicky imunoglobulin"), to zabere rychle, ale taky (relativne) rychle z tela vyprcha. Ockovani navozuje dlouhodobe protilatky, resp. uci organizmus si je vytvaret sam.

Takze jsem se mylil i ja, taky jse si myslel, ze je to podobne... Timpadem neni nic proti nicemu, kdyz se pri urazech klidne automaticky pichne ta injekce - s ockovanim to nema prakticky nic spolecneho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: tetanus

Příspěvekod Etheric » pát črc 23, 2021 18:00

To schválně zkusím najít v papírech, co mi to píchli. Sestra říkala, že to je očkování a že to vydrží dlouho.

Edit: nenašel, je tam uvedeno jen aplikace TAT, bez bližší specifikace
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Tetanus

Příspěvekod Kjuba » sob črc 24, 2021 7:52

Ano, kromě klasické vakcíny (jak už vysvětloval Semo) existuje ještě lidský protitetanový Ig. Ten se používá (někdy samostatně, někdy v kombinaci s vakcínou) hlavně jako postexpoziční prevence. Po úrazech, některých operačních výkonech, apod.

Vše potřebné si můžete přečíst zdezde v sekci "Dávkování a způsob podání":

https://www.google.cz/url?sa=t&source=w ... 7109063235
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Tetanus

Příspěvekod Olchor » sob črc 24, 2021 10:24

Tak dobře, po úrazu asi člověk dostane kombinaci vakcíny+protilátky, to by věc vysvětlovalo. Ale jak je to s tou vzteklinou? Taky protilátky?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Tetanus

Příspěvekod Kjuba » sob črc 24, 2021 11:32

Tady:

https://www.sukl.cz/modules/medication/ ... erorab-spc

A fakt není nějak složité si to najít. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Tetanus

Příspěvekod Olchor » sob črc 24, 2021 16:31

Hm, takže zase vakcína + protilátky.
Nedávno měl výročí L. Pasteur, který poprvé zachránil očkováním člověka nakaženého vzteklinou. Pochybuju, že měl k dispozici imunoglobulin.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tetanus

Příspěvekod ret255 » úte kvě 30, 2023 23:30

Trochu oživím, v marci ma pohryzol pes na stehno lavej nohy a vtedy sa na urazovke pytali na tu vakcinaciu na tetanus, tu som mal 5 rokov nazad a vraj ok, ze to sa obnovuje tak kazdych 10-15 rokov.

Co bolo ale zvlastne tak by som cakal, ze mi pychnu aj vakcinu proti besnote, no tu mi nepichli. Co to som si o tom cital a WHO odporuca preventivne zacat prvou davkou a potom po 7 alebo 14 dnoch ockovanie ukoncit, ak sa potvrdi u psa, ze nie je besny(ale zrejme to je postup v krajinach s vyssim vyskytom besnoty).

U mna to bolo tak, ze sa testovali dva psy a 3x sa s nimi muselo k vetovi ci nahodou nie su besne a ked bolo vsetko negativne, tak vraj besnota nehrozi. Prve dni mi nebolo vsetko jedno ked som si o tom zacal citat, ze vraj 100% umrtnost. Teraz uz viem, preco je to ockovanie proti besnote psov take dolezite. Vysokovany som bol aj preto, lebo mojho psa mesiac pred tym pohryzol iny pes a nebol som si isty ci ten pes bol ok.

Vraj besnota ma u zvierat dve manifestacie, jedna je ta zuriva a slintava a druha je ticha, pri tej bez priznakov teda neviem ako by clovek zistil, ze zviera besnotu ma alebo nie.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Tetanus

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 31, 2023 11:03

ret255
pokud ja vim, tak cr/sr na vzteklinu netrpi + tady plati zakony na pravidelny vakcinace vztekliny, takze nevidim duvod psa na vzteklinu testovat, pokud je ockovanej. Me kdyz pokousal pes, tak lekarka se jen zeptala, zda ten pes byl ockovany a nikdo to dal neresil.

cekala bych pripadny testy u psa bez majitele bez moznosti dohledani toho, zda byl ockovany. (nebo kdyz pes utece a vubec se nevi, co to bylo za zvire)

v byvale praci skocila do kancelare k technikum veverka, jednoho hryzla a pak utekla, tak ten musel na veterinu a tam prej kroutili hlavama ze to jeste nevideli (pac pokousani veverkou se musi hlasit a myslim i tu vakcinu proti vztekline dostal) a je to navic docela vzacnost. u te veverky bych se toho fakt bala vic nez u psa nekoho kdo ho ockuje.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Tetanus

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 11:19

Mawenzi píše:v byvale praci skocila do kancelare k technikum veverka, jednoho hryzla a pak utekla,


Čestný člen klubu smolařů. Jaká je asi pravděpodobnost, že k tomuto dojde? :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tetanus

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 31, 2023 11:35

ja myslim, ze to je maly zazrak, vzhledem k ty pravdepodobnsoti bych byla hrdym nositelem takovyho hryzance :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Tetanus

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 12:00

Veverky jsou vtipný. Baví mě, jak se vždycky vztekají, když je něco vyruší. Takoví malí nerváci.

Jen tak přemýšlím, že já jsem byl očkovaný proti tetanu snad někdy na základce, tak už asi nejsem očkovaný, nevím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tetanus

Příspěvekod ret255 » stř kvě 31, 2023 12:49

Mawenzi píše:ret255
pokud ja vim, tak cr/sr na vzteklinu netrpi + tady plati zakony na pravidelny vakcinace vztekliny, takze nevidim duvod psa na vzteklinu testovat, pokud je ockovanej. Me kdyz pokousal pes, tak lekarka se jen zeptala, zda ten pes byl ockovany a nikdo to dal neresil.

cekala bych pripadny testy u psa bez majitele bez moznosti dohledani toho, zda byl ockovany. (nebo kdyz pes utece a vubec se nevi, co to bylo za zvire)
Netrpia preto aj ten pristup je taky benevolentny.

Davnejsie clena rodiny iba poskriabal nejaky pes, o ktorom sa ale nevedelo koho je a tam sa automaticky pristupilo k ockovaniu.
Napr. ked som bol pre to na infekcnom, tak tam normalne bola v cakarni jedna zena, ze ju kocur skrabol na ruke, ale to neviem ci bol jej alebo nie, ale tusim ze bol a tiez sa dotazovala ci ma ist na ockovanie proti besnote...

Besnota sa na sk vyskytuje, ale iba u divo zijucich zvierat, posledne sa vyskytla aj u psa, ale to bolo na vychodnom slovensku niekde pri Humennom, to museli zaviest specialny besny rezim v okruhu niekolkych obci. To sa ale zrejme jednalo o psa/macku co bola dovezena z Ukrajiny, kedze tam je vyskyt podstatne vyssi. Tu v okoli Ziliny sa vyskytla teraz na jar iba akasi nerpava besnota, ktora sa prenasa z kancej zveri a nakazit sa mozu hlavne polovnice psy, tam bolo hlasenych par umrti.

To vysetrenie psa neprebiehalo nejakym testovanim, iba sa veterinar pozrel na psa ci zije a ci nema nejake viditelne priznaky, a to sa robi od pohryznutia 3x.

Plynie z toho ponaucenie, ze ak sa biju dva psy, pchat sa medzi ne nie je najrozumensia vec.
Robil som to iba z dôvodu, ze pes uz je relativne stary a uz sa liecil z hryzanca co mal pred tym, tak prezmenu pohryzali mna.

Plus by ma zaujimalo ci sa takato hlbia rana dokaze zahojit, alebo tam uz navzdy zostane jazva, zahojene je to mozno take 2 mesiace no odvtedy sa to miesto nijak nezmenilo. Zostala tam akoby nejaka chrasto jazva.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Tetanus

Příspěvekod apuka » stř kvě 31, 2023 12:58

ret255 píše:To vysetrenie psa neprebiehalo nejakym testovanim, iIba sa veterinar pozrel na psa ci zije
Dobra testovaci metoda :-).
ret255 píše:ak sa biju dva psy, pchat sa medzi ne nie je najrozumensia vec
To vetsinou opravdu neni.... Na takove pripady se hodi maly peprak (ale kdo by to na prochazku se psem nosil, pokud ty bytky nejsou na dennim poradku). V nouzi muzes mit v kapse obycejny pepr nebo silne palivou papriku (nemusi to byt zrovna nejostrejsi cili) - normalne i v prasku, v sacku v kapse, jen roztrhnes a z co nejvetsi blizkosti mrsknes, aby to psy dostaly k cumaku a ocim.
Neni to pro ne nic prijemneho, zasahne to skoro jiste i Tveho psa (a mozna trochu i Tebe), ale dava Ti to nejaky cas na reseni situace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tetanus

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 31, 2023 13:43

ret255
me se kousnuti od psa do ruky hojilo tak 3 mesice, ale je to tak 10 let a ac vim, kam me kousl, nepamautju si ktera to byla ruka a ani na jedne jizvu nemam. zato u kolene se mi to hojilo hrozne dlouho, to bylo hodne hluboky a tam mi jizva zustala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Tetanus

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 13:45

Já nosím malou brašničku přes rameno a v té právě pepřák mám pro tyto případy se psama atd. Může se prostě hodit. Jen jsem se tedy díval a už je rok prošlý. Tak nevím, jestli to ještě účinkuje a na sobě se mi to zkoušet nechce. Koupím nový.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tetanus

Příspěvekod ret255 » stř kvě 31, 2023 15:04

A ten peprak nosis preventivne ci si ho aj niekedy pouzil? Pomohlo to?

@maw
Poslednu dobu mam vdaka tomu kusnutiu aj trochu neistoru pri venceni, ak niekto ide s velkym psom alebo nebodaj ho ma este aj pusteneho, tak uz sa otoacam a idem kade lahsie.

Ja som to mal asi poupravim na spodnej strane litka alebo ako sa to vola, nie na stehne, kryznute nejak zvlastne z prednej strany, 3 vpychy po zuboch a vzadu na druhej strane nohy tiez, najviac sa hojil ten ocny zub asi mesiac, to bolo cca 2cm do hlbky, pomohol hemagel a rozne obklady z repika a kamiliek.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Tetanus

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 31, 2023 15:19

ret255
no ja treba uplne prestala chodit vencit fenu pesky z domu a jedeme jen kdyz nas veme muz autem za vesnicu, protoze se toho velkyho vlcaka co je neovladatalnej napul docela bojim a na fene to stalo 6000 a strach, jestli vubez zvladne noc jak byly ty diry obrovsky. drzela sem besnici vlcaka kousek od zad feny, kousek od my hlavy, jecela sem a rvala sem aby nekdo (majitel) pribeh a od te doby uz nechodim ven. Fakt se bojim. Tenkrat jsem moc nepremyslela nad tim co kdyby se to 30 kg zvire co tu pokousalo pulku psu otocilo proti me... jak sem cupela a drzela je za obojky od sebe aby do sebe nestihly jit (fena mela kosik) tak by me povalil a pokousat asi docela snadno...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Tetanus

Příspěvekod ret255 » stř kvě 31, 2023 15:34

No ten nas je nauceny na min jednu prechadzku denne, ked nejde tak je schopny cloveka doslova dotlacit von.
Nj bude tam nejaky psychicky blok, ale skoro po tom pohryzeni, ja sa napr. vyhybam tomu smeru co uz 2x rafol psa ten jazvecik aka polovnicky pes, take male cudo ale besne jak cip.

Potom tu raz za cas chodi taka partia chalanov s dvoma rotvajlermi a niekedy ich maju aj pustene, tie ak by boli vonku a sa niekde stretneme, tak to by bola pre psa konecna, s mojou skusenostou s pohryzenim by som sa uz do suboja nemiesal, tam by mozno pmohol ten peprak, hoci nerobim si iluzie ze by zabral na rotvajlera.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Tetanus

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 16:40

Nosím ho preventivně. Nedávno jsem to tu psal, že jsem ho poprvé vytáhl na velkýho psa, který na mě vyběhl. U něj to zafungovalo už jen tím, že uviděl, že mám něco v ruce. Připadalo mi, že už s tím má nějakou zkušenost. Každopadně, jak jsem vytáhl pepřák, tak se zastavil a držel se pár metrů ode mě, chvíli cenil zuby a pak odběhl.

Prodávají se tryskové, ale s tím se musí více mířit. Přišlo mi lepší, že jsou lepší na toto mlhové pepřáky, které rozpráší mlhu do široka, ale je to náchylnější na vítr než ty tryskové, které mají i delší dosah. Pak jdou koupit i dámské, které mají menší objem a jsou užší,takže se vejdou do kapsy nebo kabelky a nezabírají moc místa.

Na našeho starého ovčáka taky jednou zaútočil velký labrador. Náš pes už špatně chodil,šel jsem s ním jen kousek okolo zahrad a ze zahrady najednou vyběhl velký labrador a ze zadu tomu našemu skočil na hřbet, takže tomu našemu se ty jeho špatné nohy podlomily a zůstal pod ním. Než se do něj labrador stihl zakousnout, tak se mi podařilo ho strhnout za srst na bok na zem, zakleknout a rukou jsem mu za krkem držel hlavu u země, aby mě nepokousal. Za chvíli přiběhl majitel, ani se neomluvil, nic neřekl a psa si odvedl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tetanus

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 17:18

ret255 píše:mozno pmohol ten peprak, hoci nerobim si iluzie ze by zabral na rotvajlera.

To bych se raději nechal pokousat, než bych se díval, jak jiný pes dáví mého. Ten pepřak by zabral i na rotvajlera nebo pitbula. Jednou jsem pepřák jen lehce zkoušel na sobě a to je bolest, že pochybuju, že by ten pes dál zůstal zakouslý a nereagoval na to, jak to hrozně pálí. Plus sem půl dne blbě viděl.

Já mám spíš averzi na takový ty potetovaný týpky, kteří působí, že berou piko nebo něco podobnýho a kolem nich běhají na volno a bez koše pitbulové. S pitbulem bych nechtěl, aby se do mě zahryzl. Ale tam je riziko hlavně, že psi těchto dementů se vrhnou na jinýho psa. To je v novinách každou chvíli tady v Brně, že nějaký takový pes babce zadávil pudla.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tetanus

Příspěvekod ret255 » stř kvě 31, 2023 20:40

Rotvaljer a pitbull, tam velky rozdiel asi nebude. A aj tyto tu su taky podobni, ale nie piko style, skor nieco ako raper gengsta style s ciernymi mikinami.
Asi si zadovazim nejaky ten peperak aby sa clovek citil aspon trochu bezpecne.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Tetanus

Příspěvekod sobb » pon črc 10, 2023 22:23

apuka píše:
ret255 píše:To vysetrenie psa neprebiehalo nejakym testovanim, iIba sa veterinar pozrel na psa ci zije
Dobra testovaci metoda :-).
Ono to bez usmrcení zvířete ani jinak moc nejde. Vzteklina se dá diagnostikovat jen z mozkové tkáně. Veterinář by se ovšem neměl jen podívat, zda zvíře žije, ale zkontrolovat i reakci očí a další případné nervové projevy. Když mě kdysi pokousal sousedovic kocour s příznačným jménem Áda (neboť měl pod nosem knírek podobně jak jeho nechvalně proslulý jmenovec), tak chtěli u doktora následně papír od veterináře - a kontrola i takto proběhla. Naštěstí se ukázalo , že Ádova vzteklost nebyla způsobena vzteklinou, jen to byl magor kocour :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Tetanus

Příspěvekod sobb » pon črc 10, 2023 22:39

Olchor píše:Nedávno měl výročí L. Pasteur, který poprvé zachránil očkováním člověka nakaženého vzteklinou. Pochybuju, že měl k dispozici imunoglobulin.
V tý době se očkování proti vzteklině neprovádělo jako prevence, nýbrž jako léčba. Využívala se poměrně dlouhá inkubační doba - tedy čas před tím, než virus doputuje do CNS.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Tetanus

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2023 11:27

sobb píše:
apuka píše:
ret255 píše:To vysetrenie psa neprebiehalo nejakym testovanim, iIba sa veterinar pozrel na psa ci zije
Dobra testovaci metoda :-).
Ono to bez usmrcení zvířete ani jinak moc nejde. Vzteklina se dá diagnostikovat jen z mozkové tkáně.
To je (mi) jasne. Jen je to (pro mne) divne nazvat testovanim...
Pokud vim, (logicky) spravne by se takove zvire melo tako nekde izolovat, aby v pripade, ze je nemocny, nemohl dalsiho nakazit. Ale tohle se nedela. Mozna tak jeste u toulaveho psa, pokud jej chyti, jinak by mel mit pes ockovani (coz ale na mnoha mistech neni vubec jiste, i kdyz maji psa roky doma na zahrade /a okoli :-)/ :twisted:).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Outdoor a zdraví