Sauna - finský zázrak

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Wolfi » úte črc 27, 2010 13:40

Zdravím,
napadlo mě založit vlákno pro fandy sauny a pro výměnu zkušeností z návštěv saun u nás i na cestách.

Osobně jsem saunu zkusil poprvé asi tak před rokem a čtvrt a lépe sem začít nemohl neboť to byla prává finská sauna ve Finsku na břehu krásného jezera.
Od té doby kdykoliv mám příležitost tak saunu navštěvuji, v podstatě jsem koupil permici a chodím každé pondělí do sauny u nás ve sport-centru.
Cítím velice pozitivní vliv a to nejen co se relaxu a otužování týká + též stoupla ochota vlést do studené vody ale co je hlavní: rapidně se u mě snížil počet rýmiček a kašílků. Prostě od té doby co se pravidelně saunuju v podstatě nemarodím.

Ještě doplním informace co jsem se dozvěděl o vlivu sauny na lidský organismus: to že se organizmus zbavuje škodlivin prostřednictvím vylučování potu, že se čistí pleť a tělo se otužuje je jistě známé, zajímavější je ovšem informace že je významně posílen imunitní systém neboť saunování vnímá jakož to zvýšenou teplotu během choroby a tak začne zvýšená produkce obranných látek a tento efekt trvá přibližně 6 dní (proto je dobré se saunovat pravidelně v týdenním intervalu)


Sauně zdar!
Naposledy upravil Hafi dne úte črc 27, 2010 15:40, celkově upraveno 1
Důvod: co vás všechny vede k používání kapitálek?
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Wolfi » pon srp 2, 2010 8:02

Apropo nemáte někdo zkušenost jak se chová mírná spálenina od slunce při návštěvě sauny?
Včera jsem se v Jizerkách trošku přichytnul a tak teď nevím jestli nemám saunu vynechat. Jen pro upřesnění, nejedná se o velké spáleniny, pouze lýtka zezadu a trochu triceps. Žádné puchýře či loupání, jen to trošku hřeje.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod tuso » pon srp 2, 2010 8:19

To máš jednoduché. Vlez do sauny a uvidíš. V momentě jak to pro tu spáleninu bude špatné, tak začne bolet jako sfiňa. Ale osobně bych ji tak na týden vynechal.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod svetlovdusi » pon srp 2, 2010 9:15

Sauna je super. Až do předvčerejška jsem si myslel, že jsem na horko v sauně docela odolný a vydržím tam poměrně dlouho. Nicméně jsem absolvoval indiánskou saunu (postaví se chýše, překryje kůžemi, koberci, či podobným materiálem, uprostřed se vykope díra a tam se skládají rozžhavené kameny, které se pak ještě polévají vodou). Trvalo to přes hodinu a půl určitě a myslel jsem, že se rozteču. Seděl jsem naproti vchodu, takže v místě kde je největší horko. V tu chvíli vás neutěší ani to, že kolem sebe máte spoustu nahých těl (převážně dívek). A navíc je tam stejně tma :)
Kdyby se nezpívalo, tak se to nedá vydržet. Hlavně se každých 25 minut cca přiváželi nové rozžhavené kameny.

Vřele každému doporučuji zažít.
Úsměv je plodem i příčinou. Sadař říká: "Plod dává stromy."

Pěstujte svůj smích.
Uživatelský avatar
svetlovdusi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon led 4, 2010 14:58
Bydliště: Praha

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Wolfi » pon srp 2, 2010 9:29

svetlovdusi píše:... Trvalo to přes hodinu a půl určitě ....


To jsi tam kejsnul celou tu dobu? To zrovna tělu moc neprospělo (mě by mrsklo), ba naopak, být uvnitř déle než 15 minut je kontraproduktivní. Po těch 10-15 minutách (jak u koho a jak je komu příjemné) je ideální kvačit se ochladit a pak to celé opakovat tak 3-5krát max.
Ovšem záleží jaké jste tam dosáhly teploty nepředpokládám že kolem 90°C jak v sauně.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod pavproch » pon srp 2, 2010 9:42

v sauně sem byl jednou v životě .... and never more

Tak blbě (jak mi bylo tam z teho horka) mi v životě nebylo ani po největší opici.... IMHO totální číčovina takle (dobrovolně) huntovat organismus stresem z náhlých změn teploty... stačí, že si huntuju organismus sportem... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod tuso » pon srp 2, 2010 9:50

pavproch píše:v sauně sem byl jednou v životě .... and never more

Tak blbě (jak mi bylo tam z teho horka) mi v životě nebylo ani po největší opici.... IMHO totální číčovina takle (dobrovolně) huntovat organismus stresem z náhlých změn teploty... stačí, že si huntuju organismus sportem... :wink:


Jako bych slyšel sebe. V sauně už po minutě netuším proč tam jsem a lezu ven.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod zbuddy » pon srp 2, 2010 10:07

Máte pravdu, chlopi. Sauna není pro nás starší (a hlavně ne pro) alkoholiky - kvůli žilkám na nose :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod svetlovdusi » pon srp 2, 2010 11:39

Wolfi píše: To jsi tam kejsnul celou tu dobu? To zrovna tělu moc neprospělo (mě by mrsklo), ba naopak, být uvnitř déle než 15 minut je kontraproduktivní. Po těch 10-15 minutách (jak u koho a jak je komu příjemné) je ideální kvačit se ochladit a pak to celé opakovat tak 3-5krát max.
Ovšem záleží jaké jste tam dosáhly teploty nepředpokládám že kolem 90°C jak v sauně.


Tak tak, byl jsem tam celou dobu, nevydrželo jen asi tak 6 lidí, dalších cca 30 uvnitř zůstalo. Systém 20 minut a pak ven je pro běžné saunování, indiánská sauna je vlastně tradiční očistný obřad. A také jsme všichni předchozí dva dny pracovali s kůžemi, které jsme čistili od zbytků masa a šlach, takže naše těla potřebovali opravdu důkladnou očistu, abychom ze sebe ten typický zápach dostali :)
Uvnitř probíhají jakési modlitby a zpívání, bez kterých by to zřejmě ani nešlo zvládnout. Takhle se člověk zabaví a nemyslí na to horko.

V poslední fázi sauny začali všichni vydávat různé náhodné zvuky a popěvky, buddhistický klášter hadr. Na něco podobného se člověk nepřipraví, bylo to spontánní a velmi osvobozující.

Co se týče teploty, tak ta byla naprosto srovnatelná s regulérní parní saunou. Prostě bylo tam horko jak sviň. Mírná úleva měla přijít jen když se na chviličku otevřel vchod a dovnitř se vnášeli další a další rozžhavené kameny. Ovšem do zadní části se dostával vzduch, který předtím prošel přes hromadu rozžhavených kamenů, takže žádná sláva :) Když jsme po čtyřech vylézali na konci ven, bylo to prý, jak kdyby ven lezli nějaká dávná zvířata. A i když jsem si vevnitř říkal, že něco podobného už zažít nechci, tak už druhý den jsem si říkal, že se brzy snad zase zúčastním. Jen si sednu blíže vchodu :)
Úsměv je plodem i příčinou. Sadař říká: "Plod dává stromy."

Pěstujte svůj smích.
Uživatelský avatar
svetlovdusi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon led 4, 2010 14:58
Bydliště: Praha

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Wolfi » pon srp 2, 2010 12:39

safra tak to je nápor na tělo jak sviňa. To se nedivím, že pak člověk potkává duchy předků atd. No jako spirituální zážitek to může být zajímavé, ovšem jako relax bych to nebral.-)
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Wolfi » úte srp 3, 2010 13:11

Tak testování na vlastní kůži proběhlo:
Při mírném spálení nevelké plochy kůže sluncem (zarudnutí a pocit horké kůže) je sauna i nadále příjemná a spáleniny nedělají žádný větší problém, v podstatě jen umytí teplou vodou před saunováním je cítit. Jinak naprosto v pohodě.
Naposledy upravil Wolfi dne ned srp 15, 2010 12:43, celkově upraveno 1
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod RUMcajs » ned srp 8, 2010 10:16

Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod bombidon » stř lis 20, 2013 9:57

Já chodím do sauny dvakrát týdně a nemůžu si to vynachválit.
Už 8 let jsem nebyl nemocný.smazán odkaz na konkrétní saunu
Naposledy upravil šíp dne stř lis 20, 2013 14:23, celkově upraveno 1
Důvod: Smazán odkaz na obchod, podezření ze skryté reklamy. šipka
bombidon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř lis 20, 2013 9:38

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod progym » stř lis 20, 2013 11:07

Dobrý příspěvek od Wolfiho =D>

okolo saunování panuje mnoho mýtů a hlavně je v našich (a nejen našich) končinách sauna pojímána zcela jinak.
Saunování skutečně navozuje umělou horečku na kterou tělo reaguje zvýšenoun tvorbou lymfocitů, které mají za následek, že naše tělo se lépe brání infekcím. Tento stav vydrží zhruba týden a tedy saunování "obden" nemá úplně smysl. Samotní finové mají tuším tento rituál jako sobotní.
Detoxikace organismu je jistě další z faktorů, ovšem ne tím stěžejmím.
Uvolnění svalového napětí a příjemného pocitu relaxace je další součást "ozdravného procesu těla".
Saunování je například skvělá podpůrná léčba astmatických dětí viz. studie nestora českého saunování Mudr. Mikoláška (velmi zajímavý človíček :) )

Mýtus je zcela jednoznačný u doby saunování a následného zchlazování.
Pobyt v potírně není ohraničený žádným přesným časovým úsekem. Každý organismus je nastavený jinak a tedy "musíš vydržet 15min." je totální nesmysl. Pobyt v potírně je o tom aby to stále bylo ještě příjemné. Tedy někdo vydrží 8min, někdo 10, jiný 12. Závody, které se konají třeba v Rusku o to kdo vydrží nejdéle v sauně jsou na hranici zdravého rozumu a někdy končí i smrtí.
Ochlazování má být postupné, vylučuje se okamžitý skok do ledové vody. Saunaři od Dyntarů mě dokonce tvrdili, že ve Finsku je předpis, že potírna musí být nejblíže 50m od jezera. Doporučení je opláchnutí vlažnou vodou (osprchování potu než skočím do společného bazénku je samozřejmost) a ochalzení má být pozvolné směrem od nohou k hlavě.
Platí, že pobyt v potírně je steně dlouhý jako v odpočívárně a doplňovat tekutiny.

Sauně zdar, je luxusní záležitost :supz:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod keijei » stř lis 20, 2013 12:32

Do sauny chodím asi 6 let každou středu i v létě, když je třeba 40°C. Zvykl jsem si na kolotoč 4x15+15 minut v sauně a v odpočívárně. Pro mne je ideální teplota v suché sauně mezi 90-95°C. Při nižší teplotě mi sice není úplně zima, ale tělo se neprohřeje a v chladícím bazénku už pak zima je. Navíc se člověk nepotí a sauna ztrácí smysl a svůj účinek. Zažil jsem i teploty 120-140°C (stará sauna v Bruntále; nevím jestli ještě existuje) a to už zase bylo moc. Vydržel jsme tam něco kolem 5-8 minut a byl jsem pak hodně malátný. Člověk se ani neuvolní. V každém případě po sauně vždy potřebuju buď bazének nebo alespoň chladící káď. Samotné sprchy nebo vědra jsou k ničemu. Tělo se musí zchladit pořádně ať je to osvěžující, jinak je pak člověku pořád horko, vydrží v sauně míň a je malátný místo aby byl odpočinutý a uvolněný.

Jinak jak už tu někteří psali, saunu snáší každý jinak. Několikrát jsem zkoušel bráchu přesvědčit jak je to super, jak se uvolní a dáme si pivko, jenže když vždy ležel v sauně na podlaze s nosem pod dveřma a lačně nasával venkovní chladný vzduch, tak jsme oba uznali, že tudy cesta nevede, takže chodím do sauny s kámošem a nakonec jsme si postavili saunu na zahradě, ať nemusíme nikam jezdit. Vytápění z části elektro a jinak dřevem. Tu elektriku jen na prvotní rychlé vyhřátí.

Jinak, že bych byl otužilejší než předtím bych ani neřekl, ale určitě jsem přestal trpět na nachlazení a angíny co jsem měl dřív celkem pravidelně. Teď když už onemocním, tak pořádně, ale vždycky před tím udělám nějakou pitomost, čím si o to přímo koleduju.

Jinak bych doporučil vyzkoušet a porovnat naše sauny, originál finské a pak německé nebo rakouské. Každá má něco do sebe.

:twisted:
Naposledy upravil keijei dne stř bře 11, 2015 8:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod EmerikEm » úte pro 16, 2014 13:05

pavproch píše:v sauně sem byl jednou v životě .... and never more

Tak blbě (jak mi bylo tam z teho horka) mi v životě nebylo ani po největší opici.... IMHO totální číčovina takle (dobrovolně) huntovat organismus stresem z náhlých změn teploty... stačí, že si huntuju organismus sportem... :wink:


S finskou saunou mám stejný problém. Skoro vždy se mi v ní udělá špatně. Před cca rokem jsem vyzkoušel infrasaunu a od té doby už nechci nic jinýho. Ve srovnání s klasickou saunou tam je teplota cca 60 stupňů, takže žádná výheň. Po všech sportech, kterým se věnuju, mám tělo solidně zhuntované:). Infrasauna mi dělá dobře na bolavé klouby i záda. Přítelknyni se díky ní zlepšil ekzém, na který trpí. Infrasauna prý pomáhá hubnout, ale to naštěstí nepotřebuju:))
EmerikEm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 16, 2014 11:50

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod slezacekm » úte pro 16, 2014 15:03

Do sauny chodím už řadu let, převážně tedy v zimě. Před rokem jsme měli zaplacený nějaký wellness na Šumavě a byla tam maličká privátní sauna. Tak jsem s přítulkyní vyrazili...a to co se dělo uvnitř... :) sauna byla opravdu maličká tak max pro tři lidi, ale vevnitř bylo absolutně neskutečná výheň. myslím, že jsem na teplo celkem zvyklý, ale toto se vydržet nedalo. na teploměru ukazovalo asi 115 (čidlo bylo celkem nízko) a sedět na suchém ručníku absolutně nepřicházelo v úvahu. tak jsem vždy jen namočili ručníky, vletěli dovnitř, chvilku poseděli na mokrém a honem ven. chvílemi jsem měl vážně strach o zdraví. přiznám se, že nechodím úplně pravidělně a možná i proto každý rok nějakou tu rýmičku, kašílek dostanu.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Sauna - finský zázrak

Příspěvekod Romsne » pát led 7, 2022 7:52

Jak je práno v nadpisu - FINSKÝ ZÁZRAK, tak s tím plně souhlasím. Pravidelně jsem chodila do finské sauny, až jsem si ji pořídila domů. Díky sauně mám posílenou imunitu, neskutečně si zde odpočnu, zlepší mi to náladu. Saunu jsem si nechala zhotovit -- spam link smazán -- a udělala bych to i znovu. Zpočátku jsem se bála, zda je to dobrá investice a po roce mohu říct.
Romsne
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 7, 2022 7:45


Zpět na Outdoor a zdraví