Slovenské hory - záchrana

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Slovenské hory - záchrana

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 11:25

Když volám nouzovku na horskou (18 300) nebo přímo vrtulník ATE (18 155), musím předtím mlátit předvolbu +421? To je mi záhadou :(( . Dík...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Ježo » čtv bře 9, 2006 11:33

myslím, že ne. je to stejné jako 112, 140, 155, 158...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Bedrich » čtv bře 9, 2006 11:35

ne to neni potreba, ale neboj v tech nizkejch se ti nic nestane(nemelo by) :D
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod pavproch » čtv bře 9, 2006 12:02

Tak mě to napadlo (mám taky tu ATE kartu).

Ešče by ně zaujímalo, ako by to bolo s predplacenkami bez priameho volania?!?

(hraju za modré - ET CZ, teda fčíl už Kyslik O2 a dyž sem na slovači, musim pracně vytáčet to tzv. zpětný volání....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Jan » čtv bře 9, 2006 12:17

Myslim, ze najbezpecnejsie je volat 112. Sice netusim, kam sa dovolate (je to asi len v krajskych mestach), ale oni uz budu vediet, co s Vami. A vytaca sa to zdarma, bez predvolieb, dokonca aj v telefonoch bez roomingu a dokonca aj v telefonoch bez SIM karty.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 748
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod Rujir » čtv bře 9, 2006 12:22

Jan píše:Myslim, ze najbezpecnejsie je volat 112. Sice netusim, kam sa dovolate (je to asi len v krajskych mestach), ale oni uz budu vediet, co s Vami. A vytaca sa to zdarma, bez predvolieb, dokonca aj v telefonoch bez roomingu a dokonca aj v telefonoch bez SIM karty.


Tak prave tam by som nevolal. 112 je centrum, kde vas prepojam tam kde prave potrebujete resp. by mali. Zial, ked som ja potreboval zachranku pre kamarata co zahucal zo skaly tak cely telefonat trval cca 15 minut kedy ma prepajali kade tade a ponukali mi uplne nezmyselne nemocnice.
Vtedy som sa zaprisahal, ze nabuduce ak budem potrebovat zachranku (snad nie) tak budem volat priamo na nu a nie na 112. :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pavproch » čtv bře 9, 2006 12:24

Jano, vďaka.

Ta 112 funguje - kluci si to ověřeli praxí předloni v Chamonix. Kdesi vysoko v masivu Blanku se jim cosik popsulo, tak volali 112 a během chvilky tam měli taksík-heliposeru.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 12:24

Bedrich píše:ne to neni potreba, ale neboj v tech nizkejch se ti nic nestane(nemelo by) :D

Zrakvit se můžu i po výstupu z auta. Ale tam to je vlastně na 155 :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 12:26

jezo píše:myslím, že ne. je to stejné jako 112, 140, 155, 158...


140? Nemá to bejt 150? Nebo jsem zase mimo :ú ? A to znám hasičů mraky :mrgreen: . Teda, jestli to je na hasiče :(( . Sakra, už abych byl na tom kopcuůú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Ježo » čtv bře 9, 2006 12:29

Přípluv píše:
jezo píše:myslím, že ne. je to stejné jako 112, 140, 155, 158...


140? Nemá to bejt 150? Nebo jsem zase mimo :ú ? A to znám hasičů mraky :mrgreen: . Teda, jestli to je na hasiče :(( . Sakra, už abych byl na tom kopcuůú


140 = Alpine Rescue, univerzální číslo na horskou záchranku v Alpách... pravda, na hasiče jsem nějak zapomněl..
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jan » čtv bře 9, 2006 12:31

To Rujir: No, ja tiez zatial nemam prilis vysoku mienku o 112. Je to novy system, navyse je paralelny k priamym (a urcite rychlejsim) volaniam na 15X, ale predpokladam, ze vychytaju muchy. Zatial som ich vdakabohu nemusel vyuzivat v praxi, ale trosilinku (naozaj iba trochu) vidim do zakulisia a viem, ze pomaly to cele vyladuju.
Otazka vsak bola o predvolbach zo zahranicnych mobilov a na toto cislo ich netreba. A v strese je lahsie zapamatat si iba jedno cislo, ako si spominat na 155, 150, 158, 18 155, 18 300 a co ja viem co este [-o<
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 748
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 12:54

Nebo si to uložit do telefonu :wink: . Faktem je, že než nic, tak radši 112...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 12:56

jezo píše:140 = Alpine Rescue, univerzální číslo na horskou záchranku v Alpách...


V celých Alpách? Francie, Itálie, Slovinsko, Švýcarsko, Rakousko? Když chcu třeba vrtulník a zavolám 140, tak to jde? Tož to je gut * ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Ježo » čtv bře 9, 2006 13:53

Přípluv píše:
jezo píše:140 = Alpine Rescue, univerzální číslo na horskou záchranku v Alpách...


V celých Alpách? Francie, Itálie, Slovinsko, Švýcarsko, Rakousko? Když chcu třeba vrtulník a zavolám 140, tak to jde? Tož to je gut * ...


Uf, tedka jsi mne zaskocil! Beru zpet, tak univerzalni cislo to myslim neni...

Podle toho co vim, tak 140 funguje urcite v A, D, CH. Mozna i jinde, ale takove informace nemam. Takze hledej, smudlo! :)

Doufam, ze moje nepresne napsana informace nebude mit za nasledek zadny prusvih... :((
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » čtv bře 9, 2006 14:04

Důležitý je to A, CH :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » čtv bře 9, 2006 14:24

ta 112 má dokonce celý weby: www.eena.org a www.sos112.info

ešče hledám něco k tý 140
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod pavproch » čtv bře 9, 2006 14:55

pavproch píše:ta 112 má dokonce celý weby: www.eena.org a www.sos112.info

ešče hledám něco k tý 140


něco sem našel

http://www.tiscover.at/at/guide/5,en,TR ... /hint.html
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Rujir » čtv bře 9, 2006 15:05

pavproch píše:ta 112 má dokonce celý weby: www.eena.org a www.sos112.info


Niet divu ked to je univerzalne cislo pre celu Europu, ktore funguje aj bez SIM karty. :wink: Myslim, ze aj na Slovensku bolo zavedene len preto, lebo to prikazovala EU. Taka pekna europska obdoba americkeho 911. *

Len skoda ze u nas to este nefunguje uplne dokonale... :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Rujir » stř dub 12, 2006 10:08

Hlavne kvoli Sipovi, ale mozno to bude zaujimat aj ostatnych:
http://hiking.sk/article_view/hkcat_22/hkart_247.html *

To ze sa na slovenske hory da poistit len cez Alpenverein ma teda rozhodne nepotesilo. :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » stř dub 12, 2006 13:37

Rujir píše:To ze sa na slovenske hory da poistit len cez Alpenverein ma teda rozhodne nepotesilo. :((

to teda cumim :(( - jeste, ze jedem do rumunska :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Bedrich » stř dub 12, 2006 13:50

Tak ono je to vcelku pochopitelny, AV je znamy, maj to vicemene vsichni a hlavne slusne platej:)
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Rujir » stř dub 12, 2006 13:54

Bedrich píše:Tak ono je to vcelku pochopitelny, AV je znamy, maj to vicemene vsichni a hlavne slusne platej:)


To je sice pravda, ale mne ide skor o poistenie cisto len na slovenske hory. Mat Alpenverein len kvoli nasim horam mi pride tak trochu predimenzovane (samozrejme ak sa bavime cisto o turistike a nie o lezeni a skialpe). :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » stř dub 12, 2006 14:15

A co ta ATE?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » stř dub 12, 2006 14:20

Přípluv píše:A co ta ATE?


To je jenom doprava mixérem, ne zásah HS nebo ošetření v nemocnici/márnici.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Rujir » stř dub 12, 2006 14:24

pavproch píše:
Přípluv píše:A co ta ATE?


To je jenom doprava mixérem, ne zásah HS nebo ošetření v nemocnici/márnici.....


No hlavne sa ATE rusi k prvemu julu. :(( Inak by to nevadilo, pac osetrenie by sa uz malo dat hradit z klasickej poistky. :evil:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pavproch » stř dub 12, 2006 14:37

Rujir píše: No hlavne sa ATE rusi k prvemu julu.


A to vieš odkial?

Vraj sa vyjednáva o forme úhrad citujem z rozhovoru s riaditelom ATE (http://www.delphi.sk/customers/pdtn/?clanok&cid=10416):


Návštevníci slovenských horstiev budú za zásahy horskej záchrannej služby od 1. júla platiť. Myslíte, že táto skutočnosť bude mať nejaký vplyv na záchranárske aktivity leteckej záchrannej služby?
- Ťažko je teraz odpovedať, uvidíme, ako sa zákon prejaví v praxi. Čo sa týka našej činnosti, my za zásahy účtovať nebudeme, pretože sme poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Príslušné zdravotné poisťovne takéto zásahy uhrádzajú. Keď si zlomíte nohu a ste v technickom teréne, kde nie je potrebné špeciálne vyprostenie, máte právo zavolať leteckú záchrannú službu. Sme povinní poskytovať LZS nielen na cestách, ale hlavne tam, kde je prístup obtiažnejší. Čo sa týka technických zásahov, tie musíme robiť v spolupráci s horskou službou a keďže ich HZS bude riadiť, takýto zásah bude v súčinnosti s príslušnými ustanoveniami zákona i účtovať.

Aký bude ďalší osud Karty darcu, ktorej vlastník má nárok na bezplatnú službu LZZS a HZS?
- Minulú týždeň sme mali rokovanie s riaditeľom HZS Ing. Janigom. Vzhľadom k novému zákonu, na základe ktorého si HZS bude účtovať za všetky zásahy, pravdepodobne od tohto produktu, ako jeden zo spolutvorcov, odstúpi. My sme ďalej rozhodnutí, že karta bude platiť. S pánom Janigom ešte budeme i naďalej rokovať. Predpokladáme, že urobíme dohodu v tom zmysle, že vylúčime extrémne športy, ako horolezectvo, paraglaiding, s tým, že Karta darcu bude platiť i na zásahy, keď nebudeme môcť letieť, a zásah tak vykoná HZS. My jej potom náklady spojené so záchrannou akciou uhradíme. HZS sme požiadali o cenníky, aby sme v tom mali jasno. Takže predpokladáme, že v tom pokračovať budeme, ale potrebujeme si urobiť hlbšiu analýzu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Rujir » stř dub 12, 2006 14:39

pavproch píše:
Rujir píše: No hlavne sa ATE rusi k prvemu julu.

A to vieš odkial?


No pise sa to priamo v tom clanku, co som sem hodil link:
Momentálne platí ešte jedna možnosť poistenia, tá však prvého júla zanikne. Je to Karta darcu/podporovateľa Leteckej záchranej zdravotnej služby a Horskej záchrannej služby. Ak ste si ju zakúpili, mali ste bezplatnú službu HZS a LZZS a prevoz do najbližšieho alebo špecializovaného zdravotníckeho zariadenia, aj keď vašou zdravotnou poisťovňou nebol indikovaný stav pre poskytnutie takejto služby.


Ale je pravda, ze blizsie som sa o to nezaujimal resp. neskumal, co je na tom pravdy.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pavproch » stř dub 12, 2006 19:57

Rujir píše: No hlavne sa ATE rusi k prvemu julu.


Fiha, tak to sme si nerozumeli - ty si hovoril o zruseniu platnosti Karty Darcu k prvému julu, ja som ten tvoj komentar pochopil ako zrusenie Air Transport Europe ako provozovatela LZS....

Dost bolo slovenciny, plynule prechazim do rodne cestiny..... takze mixery budou litat dal, ale bude se za ne i za zasahy HZS platit.... a prvniho cervence muzu Kartu Darcu zahodit.... jeste, ze mam OEAV....

Jenom dotaz do plena k OEAV - od svych znamych a z informaci na webu vim, ze (s vetsimi ci mensimi problemy) plati ucty za "mimoradky" v zapadni Evrope (Alpach) i treba ve stredni Asii (Turkmenistan), ale NIKDE/NIKDY jsem neslysel, ze by OEAV nekomu proplatila ucty za "mimoradku" treba v Tatrach... Vite nekdo o nejakem takovem pripade?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Bedrich » stř dub 12, 2006 20:03

Jo to je v pohode, oni pisou ze calujou celej svet, no slovensko bych snad do sveta pocital vicemene.... * Takze zadnej stres :P Na druhou stranu aspon lidi prehodnotej jestli jet do Alp nebo do Tater, protoze to dneska vyjde uplne na stejno :lol:
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod šíp » stř dub 12, 2006 20:17

Rujir píše:Hlavne kvoli Sipovi, ale mozno to bude zaujimat aj ostatnych:
http://hiking.sk/article_view/hkcat_22/hkart_247.html *

To ze sa na slovenske hory da poistit len cez Alpenverein ma teda rozhodne nepotesilo. :((


taky mě to nepotěšilo. vlastně jediné co mě na dané situaci těší je to že jenom moje lenost mě zachránila od platby pro ATE na kartu dárce. takže ta dosavadní mě platí do května...no a mezitím si snad vyřídím to Alpenverein, i kvůli Norsku :roll:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Outdoor a zdraví