Záda

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod tuso » čtv dub 12, 2007 17:43

Rujir píše:Tuso ma 80l a kupoval ho u Veny, takze asi zan dal maximalne tu cenu po zlave. Ber to tak, ze ti to ako pravy Slovak hned preratal na Sk,- :wink: Inak ten batoh je k videniu napr. v Hudy v Bratislave a je to naozaj parada (aj ked tam za nejakych sialenych sedem alebo tak nejak). Jedina nevyhoda je, ze sa vyraba len 60l (co sa mi zda v tomto pripade malo - priuzky) a potom az 80l co sa mi zase zda privela. No a este keby mal bocne vrecka, tak by to bol moj tajny sen... :ú


Stál ma približne 5400 Kč /možno aj menej/. Bočné vrecká má, také tie zapadajúce do batohu. A je to skvelý batoh. Vzhľadom na to, že ho nosím na treky dlhé 4-14 dní :mrgreen: , mi 80l nepríde ani tak veľa.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6608
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod rysy » čtv dub 12, 2007 18:24

sx02 píše:
Klíma píše:jinak souhlas s Tusem
ad batoh - ja s tim nemam problem, naopak s baglem to je lepsi nez bez, asi mi drzi zada rovne :mrgreen: samozrejme ne nejaka silene tezka krava...



Jinak uplne nejhorsi na zada, alespon z moji zkusenosti je "frajersky" noseni batohu jen na jednom rameni. A pekelne spatne se tohohle zlozvyku zbavuje. :-(


Kravy vetsinou na vylety nenosim :lol: Ale noseni na jednom rameni je opravdu problem. Takoveho zlozvyku se nepochpitelne spatne zbavuje a ani moc frajersky to nevypada. Ma to ale vyhodu, ze muzes ten bagl rychle sundat a vyndat svacinu. Bohuzel za to casto draze zaplatim a zbytek cesty citim neprijemne pnuti v zadech.
rysy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte bře 13, 2007 21:28

K povodnej teme

Příspěvekod Spasitel » pát dub 13, 2007 7:45

No a este som zabudol: aby ste nemali problemy s chrbticou, treba mat pevne brusne svalstvo, takze posilovat brusisko treba! :wink:
*
Spasitel
 

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 12:10

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že na bederku je nejhorší prochlazení.
Vždycky je lepší na spocená záda nahodit něco suchého, aby tě neprofouklo :wink:

Jinak na uvolnění bederního svalstva existuje hodně cviků... dobré je po jejich uvolnění a odeznění bolesti posilovat taky břišní svalstvo, záda se pak více šetří... :smt023 jak říká Spasitel :)
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mařena » pon dub 16, 2007 12:35

@Mablung: tuhle brněnskou čtvrť neznám :(( :twisted:
Jinak co se týče posilování břišního svalstva tak, pokud jsi chabrus na záda, hodně opatrně - sklapovačky a takovéhle srandy se opravdu nedoporučují.
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 12:43

Mařena píše:@Mablung: tuhle brněnskou čtvrť neznám :(( :twisted:
Jinak co se týče posilování břišního svalstva tak, pokud jsi chabrus na záda, hodně opatrně - sklapovačky a takovéhle srandy se opravdu nedoporučují.


měl jsem na mysli Brno až Ostrava :wink: , ale dobře dal jsem tam tentokrát "i" :D

klasické sklapovačky jsou hodně drsný, to je pravda ... je třeba začít posilovat pozvolna např. zatahování břicha a hýžďových svalů s výdechem...
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod zbuddy » pon dub 16, 2007 13:36

Mablung píše:klasické sklapovačky jsou hodně drsný, to je pravda ... je třeba začít posilovat pozvolna např. zatahování břicha a hýžďových svalů s výdechem...

...a nezapomenout při tom stáhnout řitní svěrače :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 13:49

zbuddy píše:
Mablung píše:klasické sklapovačky jsou hodně drsný, to je pravda ... je třeba začít posilovat pozvolna např. zatahování břicha a hýžďových svalů s výdechem...

...a nezapomenout při tom stáhnout řitní svěrače :mrgreen:


správně :mrgreen:
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 13:51

a nezapomenout se pak nadechnout :wink: ...
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod ja-cz » pon dub 16, 2007 15:02

u nekterych prispevku se musim smat :lol: Tatka je ortoped a specializuje se prave na tuhle populacni chorobu. At se vam to zda ci ne, trpi tim kazdy ;-) Me je treba 18 a uz 2x mi jeblo v oblasti bederni patere - blokada SI kloubu, o blokadach krcni patere nemluve... Kolik veci je ze zablokovanych pateri a boli to treba nekde jinde, napr. bolesti hlavy muzou byt zpusobene blokadou krcni patere ;-) Nekteri lekari vam daji brufen a starejte se, nekteri vam jako bonus daji i limec a ti kteri se na to specializuji vam tu pater "odblokuji", je potom ale treba dodrzet urcitou dobu klidu, jinak vam to muze vyskakovat casto...

Urcite se oplati zvedat bremena z drepu (sice si vice namahate kolena, ale clovek si nevybere :-) ) a hlidat si spravne drzeni tela. Co je podle me blbost je delat zklapovacky, ty posiluji brisni svalstvo, nikoliv zada, na zada je to hrozne svinstvo. Plotenky jsou deformovane stejne jako pri nevhodnem zvedani bremen... Blbost je podle me i padani do sedaku, pouzitim prsniho uvazku se podle me nezmirni brzdne ucinky padu, ale zamezi se tomu abychom se preklopili vzhuru nohama...

Rehabilitace je podle me u blokady zbytecna (nereknu vaznejsi poraneni, ale tohle ee)

Noseni batohu taky muze pomoci, teda pokud nemate 20 roku stary kletr :mrgreen:

Doufam ze sem vam taky neco pomohl, jinak jeste si dovolim upozornit, ze neni bolest zad jako bolest zad. Muzete mit einfachovou blokadu, co se da vylecit injekci, spravenim a 2 tydny klidu, ale muzete mit taky nedejboze neco vaznejsiho. Kazdopadne bych nedaval na leceni po internetu ci po telefonu a radeji bych navstivil odbornika (pravda, keca se mi to, kdyz ho mam doma :-D ), preci jen koukne a vidi :wink:
ja-cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 8, 2007 19:26
Bydliště: Karviná

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 15:09

naprosto souhlasím s ja-cz *
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jitka » pon dub 16, 2007 18:33

Taktáž souhlasím..
Ještě.. na posílení zádovách svalů a uvolnění je dobré plavání :mrgreen: :ú
Jita
Jitka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon dub 9, 2007 17:46
Bydliště: Povltavská placka

Příspěvekod Mablung » pon dub 16, 2007 20:12

Jitka píše:Taktáž souhlasím..
Ještě.. na posílení zádovách svalů a uvolnění je dobré plavání :mrgreen: :ú


plavání je dobrý, ale já nerad bazény :(
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » úte dub 17, 2007 7:44

Mablung píše:plavání je dobrý, ale já nerad bazény :(


kdesi jsem cetla, ze teplota v ceskych vodach uz vystoupala na 10 stupnu celsiovych, tak smele do toho :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Spasitel » úte dub 17, 2007 8:50

Co je podle me blbost je delat zklapovacky, ty posiluji brisni svalstvo, nikoliv zada, na zada je to hrozne svinstvo.
Sklapovacky sa daju robit rozne, aj pomaly, aj v urcitom obmedzenom rozsahu poihybu, teda setrnejsie k chrbatu ale zaroven brusne svaly dostanu co im patri :wink: Alternativny cvik je vytahovanie kolien pripadne prednozovanie vo vise
Blbost je podle me i padani do sedaku, pouzitim prsniho uvazku se podle me nezmirni brzdne ucinky padu, ale zamezi se tomu abychom se preklopili vzhuru nohama...
Podstata je v tom, ze pri zachyteni padu lanom nejdu nohy hore, ale nasledkom zotrvacnosti pokracuju smerom dole. Rovnako hrudnik pokracuje smerom dole (ak ma lezec iba sedak), a tak v oblasti driekovej chrbtice, ktora je v tomto okamihu stredom otacania pre obe casti tela, podla mna urcite vznika jej neumerne zatazenie :?

Idealne by bolo keby sa k tomu vyjadril nejaky lezuci lekar s danou odbornostou.
Spasitel
 

Příspěvekod tulak » úte dub 17, 2007 9:14

v době, kdy ještě bylo horolezectví horolezectvím a né překližkoblbnutím :-), bylo v metodických pokynech popsáno, jak se navazovat při použití prsáku a sedáku tak, aby byl pád zachycen víc prsákem a nedošlo k poranění páteře a současně aby v následujícím vysu lezec seděl v sedáku a nedošlo tak k zaškrcení hrudníku prsákem. samostatné používání sedáku bylo důrazně nedoporučeno ...... jinak my co jsme padali ještě do "klasického navázání na lano" s páteří problém nemáme ..... :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod zbuddy » úte dub 17, 2007 9:17

sobb píše:
Mablung píše:plavání je dobrý, ale já nerad bazény :(

kdesi jsem cetla, ze teplota v ceskych vodach uz vystoupala na 10 stupnu celsiovych, tak smele do toho :wink:


Kolegyně s přezdívkou Hroch se již koupala ve Vltavě pod Prahou a prý 14 st.C *
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod zbuddy » úte dub 17, 2007 9:23

tulak píše:v době, kdy ještě bylo horolezectví horolezectvím a né překližkoblbnutím :-), jinak my co jsme padali ještě do "klasického navázání na lano" s páteří problém nemáme ..... :-)

Nikdy jsem nelezl a nebudu. Ale co se týče lození po nějakých stěnách v hale (viděl jsem něco podobného i v suterénu jedné vily na Ladronce), tak to považuji za soulož s gumovou ančou.
Mám dotaz: klasické navázání je to, co používali skauti, Rychlé šípy aj. , tj. dračí smyčka na hrudníku?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Klíma » úte dub 17, 2007 9:26

zbuddy píše:
sobb píše:
Mablung píše:plavání je dobrý, ale já nerad bazény :(

kdesi jsem cetla, ze teplota v ceskych vodach uz vystoupala na 10 stupnu celsiovych, tak smele do toho :wink:


Kolegyně s přezdívkou Hroch se již koupala ve Vltavě pod Prahou a prý 14 st.C *


to takovej Ryba se koupal v Udoli Doubravky uz v breznu :mrgreen:
jsem to musel prasknout, kdyz to nenapise sam :oops:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod patentik » úte dub 17, 2007 9:47

Klíma píše:
zbuddy píše:
sobb píše:
Mablung píše:plavání je dobrý, ale já nerad bazény :(

kdesi jsem cetla, ze teplota v ceskych vodach uz vystoupala na 10 stupnu celsiovych, tak smele do toho :wink:


Kolegyně s přezdívkou Hroch se již koupala ve Vltavě pod Prahou a prý 14 st.C *


to takovej Ryba se koupal v Udoli Doubravky uz v breznu :mrgreen:
jsem to musel prasknout, kdyz to nenapise sam :oops:


Tam je to docela dost pekne - alespon si vybral dobre misto :mrgreen:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » úte dub 17, 2007 9:48

zbuddy píše:...klasické navázání je to, co používali skauti, Rychlé šípy aj. , tj. dračí smyčka na hrudníku?


Nééé :shock: !!!

Kšandičky, v podstatě špagát kolem hrudnáku a přes ramena ještě camcoury. Možná to bude v metodice na Sakalu.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zbuddy » úte dub 17, 2007 9:54

Přípluv píše:
zbuddy píše:...klasické navázání je to, co používali skauti, Rychlé šípy aj. , tj. dračí smyčka na hrudníku?
Nééé :shock: !!!Kšandičky, v podstatě špagát kolem hrudnáku a přes ramena ještě camcoury. Možná to bude v metodice na Sakalu.
Nějak to tam nevidím, možná blbě hledám nebo nevím co hledám...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pripluv » úte dub 17, 2007 9:57

zkusím to někde pohledat
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod djx1 » úte dub 17, 2007 10:06

Kasli na lecby po netu:-))) Zajdi k doktorovi a k dobremu, aby te poradne vysetril. Ja to takhle oddaloval a pak jsem se divil. Normalni doktor mi vetsinou dal jen brufen a papa, ono to prejde. Pak jsem ale zasel ke sportovnimu a ejhle. Vrozena vada a dela neplechu. Sam rikal, ze ji ma kde kdo, ale obcas nekomu dela potize. Takze doporucil rehabilitaci, naucil me nejake cviky, poslal sportovat .Sport naopak nezakazoval, jen mi rekl, jakemu pohybu se vyvarovat...hlavne rikal, ze nikdy nedelat kruty trupu...treba se to dela v posilovne, kde stojis, na ramenou cinku a otacis se v trupu doleva a doprava. To rikal, ze je neprirozene a nebezpecne i pro zdravou pater.
Takze ted normalne sportuji (drive opravdu hodne) a bez vetsich problemu.
Kazdopadne to chce, aby to videl dobry doktor. Pak bude lepe i tobe, protoze budes vedet, co to je....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Mablung » úte dub 17, 2007 10:34

Ono stačí zvedat opravdu jen horní část trupu, lehce odlepit lopatky :wink:
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Klíma » úte dub 17, 2007 10:50

Mablung píše:Ono stačí zvedat opravdu jen horní část trupu, lehce odlepit lopatky :wink:

no dobre tak zada naposledy :mrgreen:
chce to nekoho kdo te to nauci...
treba sedy lehy se muzou delat ale nejdriv predklonit hlavu - bradu na prsa nez se vubec zacnes zvedat - proste detaily aby se zapojovaly spravny svaly
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Chasi » úte dub 17, 2007 11:37

djx1 píše:hlavne rikal, ze nikdy nedelat kruty trupu...treba se to dela v posilovne, kde stojis, na ramenou cinku a otacis se v trupu doleva a doprava. To rikal, ze je neprirozene a nebezpecne i pro zdravou pater.


je to otáčení trupu vážně tak nebezpečné?

Né že bych to dělal s činkou, ale když se rozcvičuju nebo později cvičím břicho, tak tenhle cvik dělám... :((
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Klíma » úte dub 17, 2007 11:42

protahovaci cviky bez zateze typu vrsek doleva spodek doprava urcite jsou...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Spasitel » úte dub 17, 2007 12:14

Nikdy jsem nelezl a nebudu. Ale co se týče lození po nějakých stěnách v hale (viděl jsem něco podobného i v suterénu jedné vily na Ladronce), tak to považuji za soulož s gumovou ančou.
To lezenie po umelej stene na jednej strane naozaj je len taka slaba nahrada za realnu skalu, no je to velmi vhodna treningova metoda, aby si potom na tej skale cohosi vobec bol schopny...
A uznaj, kym si si prvykrat siahol na naozajstnu zenu :oops: :P tiez si urcite najprv dost dlho (mozno celkom poctivo a tvrdo :wink: ) musel trenovat sam! :mrgreen:
*
Spasitel
 

Příspěvekod Rujir » úte dub 17, 2007 12:42

Ja by som skor povedal, ze umela stena je proste ina sportova disciplina, nez klasicke skalolezectvo. Su ludia, co sa specializuju len na bouldering na umelych stenach a naopak. Aj ked samozrejme existuje aj obrovska skupina ludi, ktori beru umelu stenu za nutne, zimne zlo.

Kazdopadne by som povedal, ze je len malo sportov, ktore ti tak ponamahaju vsetky svaly na tele ako prave bouldering. *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví