Kolena

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 6, 2023 19:27

dromedaro

mam dojem, ze pointa toho co myslel obda neni nutne v 40-60km kazdy den, ale v tom, ze opravdu jdes cele dny, ale ta rychlost neni dulezita - jde spis o to, ze nekteri lide si na tu chuzi proste zvyknou a neni pro ne problem chodit tydny, nebyla rec o tom, kolik je to km. Spis proste, ze fakt vetsinu dne jdou.

ono prave ta unava pak snadno vede k chybe a k nejakym problemum z unavy a pripadne pretezovani nebo zbytecnymu zraneni. Paradoxne unava je urcite signal na nejakej volnej den.

+ to, ze zvladnes tydny chodit bez toho, aby te to sundalo neznamena, ze nejakej den nemas kratkej, nebo dokonce neujdes nic. ALe jde o to, ze jsou lidi, ktery muzou mesic chodit a za mesic si daji treba 4-5 dni, ve kterych jdou fakt minimum, nejdou skoro vubec, odpocivaji a regeneruji, a pak jdou lidi, kterym ani kdyz si 14 dni prolozi 2 takovymahle pomalyma dnama, tak po tech 14dnech sou zraly tak na mesic lezet na gauci a nehnout se. Jim ten den tydne nepomuze v tom, aby dali dalsi tyden.

mam treba kamarada, kterej si vzdycky planuje 3dny normalne a 4. tej takovej odpocinkovej, kilometru tak pulku. Me to prudi, protoze mam jeste hromadu energie 4. tej den a nejsu vubec unavena, ale zas sem pri tom jeho kratkym vylete chytla paradni uzeh a bylo mi pak mega zle, tak sem zas byla rada, ze nemusime ujit tolik :D Kdyz chodim sama, spis pak na ty kratsi dny hraje roli psychika, kdyz furt chcije, tak je opruz od rana do vecera chodit v chcanci a sam, ale to neni unava pro nohy, to je neco jinyho. Nehlede na to, ze ja nemam osypky z toho, kdyz se nekde svezu busem, protoze uz su napruzela z toho jak se nemam kde najist a jak si nemuzu ani chvili sednout a odpocinout, protoze vsude porad chcije :D tohle ma byt neco, z ceho mas radost, co te nabiji kdyz to delas ve svym volnym case... je dobry to delat tak, abys to delal rad a prizpusobit si to tak, aby sis to nezhnusil.

tech 40+ denne tady chodi snad wawrik, oodoow a etheric co vim dlouhodobe. u mika nevim, asi by klidne mohl taky. ale ty jeho alpy podle terenu atd. asi nebudou na tyhle vzdalenosti denne staveny.

nehlede na to, ze prece neni duvod se s nekym srovnavat, kazdej mame jiny cile a jiny moznosti, jinou konstituci atd.

Ono na unavu nebo "nechteni" se casto funguje treba si dat ubytko nebo na hezkym miste proste jeden den zustat. Nekdy to proste nejde, tak clovek to delat nemusi. Kdyz mam dojem, ze to nejde, tak proste na to kaslu. V tom ceskym lese sem taky mohla jit 30km nebo aspon 18 + bus a rozhodla sem se, ze kdyz sem tyden chodila v chcancu a v to utery minuly mel byt echt hnusnej + koleno, ze me to za to proste nestoji tam jit. No a co? pokud ty musis jit nekam za kazdou cenu, i kdyz tam jit nechces... to zavani tim, ze si casem vypestujes nejakej vnitrni blok, o kterym nebudes vedome vedet. Ja mam rada chozeni venku a pobyt venku, ale kdyz citim, ze ted byt venku nechci, nemuzu, tak proste venku nejsu a hledam moznosti, jak treba vyuzit ten cas.

@lojzmen
tak to je super! nekdy to prokrveni netypickym pohybem muze pomoct :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9429
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » ned srp 6, 2023 19:37

Dromedaro píše:Nepsal jsem kvůli zranění, to je normální, ale kvůli únavě nebo jen prostě, že se člověku nechce jít dál.
Teda nevim, ale kdyz uz se citis tak unaveny, ze bys premyslel, ze bys to zabalil, tak bys to zabalit mel. Teda mozna ne tedy v "civilizovane" ceske terenne hodne jednoduche krajine, ale jakmile by ses takto choval nekde v tezsim terenu v horach, tak by to nejspise dopadlo spatne. Ta prilisna unava je vlastne neco podobneho jako zraneni.

Koncit kvuli unave neni zadna hanba - ale spise zodpovedne rozhodnuti. Jak rikam, v tezsim terenu a daleko od civilizace rozhodne. Staci se jen zamyslet, ze bys mohl ohrozovat na zdravi, mozna i na zivote (samozrejme, podle toho terenu a podminek) nejenom sebe, ale mozna i jine lidi, napr. zachranare.
Nakonec ani koncit kvuli tomu, ze se Ti nechce jit dal neni hnaba - jen jsi zrovna rozumne zjistil, ze vlastne delas neco, co delat nechces a nemusis. No a clovek by mel delat veci, ktere delat chce - anebo musi. Za tu dobu, kterou bys venoval dal tomu "nechtenemu", napr. chuzi, bys mohl udelat spoustu veci, ktere by Te bavili a naplnili. Cim Te ale naplni napr. dalsi tyden nechtene chuze, ktera Te bude akurat stvat?

Kdyz budes chodit na horach, nejspise rychle zjistis, ze jedna z nejhorsich vlastnosti tam je, kdyz nekam jdes i kdyz vis, ze bys uz dal jit nemel (kvuli terenu vs. schopnostem, podminkam, sveho stavu, ...) jenom kvuli tomu, ze "musis", ze "to prece nevzdam" apod. Ta priroda tam nejspise bude jeste nejakou dobu, s podobnym pristupem Ty ale moc dlouho byt nemusis.
Taky jsem byl v mladi podobny - a potom jsem "byl pouceny" par varovnymi pripady, ze to tak nedelam dobre. Ted uz mi nedela sebemensi problem se otocit klidne deset metru pod vrcholem, kdyz zjistim, ze "ted ne!", at uz je to z jakekoliv priciny a i kdyz tam tisic jinych lidi jde dal. Ja vim, proc jsem to udelal a je to jenom a pouze moje vec, nikomu do toho nic neni.
Dromedaro píše:co jsem tak pochopil, tak zdejší outdooroví uživatelé, těch 40-60km jdou třeba týden každý den nebo 14dní. To já bych nedal.
Pochopil jsi to spatne. Zdaleka ne vsichni to takto delaji a to daji.

Ja jsem psal, ze by mi nedelalo delsi dobu denne chodit 8 hodin, i s baglem a v pohorkach - ale (pro mne) rozumne trasy (pro mne) rozumnou rychlosti. Samozrejme, ne 2000+ m prevyseni denne a zadnych 30+ km kazdy den. Uz jen to, ze pri ujdeni takove vzdalenosti by me to vubec nebavilo, protoze bych z toho nic nemel. Ja chodim do prirody, abych si ji uzil, zazil a prozil a ne abych pres ni proletel.

Vcera jsem dal za 3 hod a neco Lysou horu (i s polevkou na chate), 8,2 km, 740 km prevyseni. Protoze jsem sel v okne mezi destem a destem. Vikend predtim jsem sel tam jinymi cestami za 3:30 hod (bez obeda), 13+ km a 860 m prevyseni. Ale posledne 3 km jsem smerem dolu spechal/bezel za necelych 20 min v ne jednoduchem promocenem kamenistem terenu, s ruksakem (nebylo to 20 kg, to je pravda) a v pohorkach (bo jsem zjistil, ze bus nejede az za hodinu a 20 min, ale i za 20 minut ](*,)), na co vubec nejsem zvykly. Zajimave je, ze ze vcerejska me kolena i svaly boli dost, zato z minuleho tyden jsem cekal, ze budu z toho behu uplne zniceny - a nic. Ani nic nebolelo.
Ale co jsem chtel rict - nekdy tu samou trasu jako vcera dam klidne za 4-5 hod nez zastavky na chate. Protoze nikam nespecham a nehledim na rychlost, pripadne si obcas odskocim nekam bokem, napr. se kouknout na houby (moc jich tam nenasbiram, to je spise jen kvuli prochazce po lese).

Jenze to jsou jednorazove vylety, stejne jako na slovenskych horach 8-9 hod/1300-1700m prevyseni/15-20 km. Na delsi dovolene mam par takovych az po nekolika dnech jednodussich "rozchazejicich" vyletech, ktere na to moje nohy pripravi - a i tak jsou mezi nimi "bezne" vylety v jednodussim terenu - s mensim prevysenim nebo delsi ale s mene prudkymi vystupy/sestupy. Myslim, ze podobnym stylem bys zvladl po case i Ty klidne 2-3 tydny chodit tech 8 hod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » ned srp 6, 2023 19:52

mike píše:Pohorky maji jiny typ odpruzeni, tvrdsi, ale ma vetsi vysku. Odpruzeni u MTN Racer je proti tomu vylozene mekke. Co je lepsi na kolena si jisty nejsem, na jistotu kroku jsou lepsi pohorky.

mike píše:co ja mam bezne, tj. ze mne boli svaly na nohou nebo cele telo, vlastne ani nezna. Hlavni rozdil je ale v kumulovane unave, to je to, co mne a ostatni lidi postupne zastavi. Nejde jen o nohy, ale o cele telo, u mne je hranice tak 10 - 12 dni a pak proste odmitne spolupracovat a vyzada si nekolik tydnu na regeneraci. Projevuje se to mj. ztratou energie a chuti jit dal, v tom je taky rozdil, ja uz pak zadnou nemam. A ne, neni to prepaleni, to znam a projevuje se jinak.

Miku, rekl bych, ze Ty to delsi dobu nedavas z jedne jedine priciny - podivej se na to, cos tady daval z te posledni sve "vypravy" jako prumerna cisla. Pri veskere ucte k Tvym maximalnim cislam ty prumery nejsou takove, na ktere Ty doma "trenujes".

Proste dennimi prochazkami 10 km s prevysenim nejakych (presne si nepamatuji) do 150 m nenatrenujes prekonavani 1500+ vyskovych metru denne. Stejne tak to nenatrenujes vikendovymi vylety v ceskych horach (resp. kam chodis) i kdyz nekdy date tech 1600m na nejake dlouhe trase.
Chozeni ve VHT terenu, ve vyskach nad 3000m, chuze po ledovcich v mackach - to jsou veci, ktere taky nenatrenujes svym "treninkem" a ktere docela vyrazne zvysuji naroky na organizmus a berou vice energie.

Jinymi slovy Ty prijdes do Alp a okamzite se vrhnes do docela tezkych terenu na narocne tury, na ktere nejsi zvykly (a ne, ze podobne udelas dvakrat- trikrat kazdy rok jeste neznamena, ze kdyz prijdes, tak je Tve telo na ne zvykle). Nedas svemu telu moznost si na to privyknout ale chces od nej hned nejvyssi vykon. Svaly/organizmus/telo nema cas se "aklimatizovat" (ne na vysku, ale na zatez).
To se potom nemuzes divit, ze po 10-12-ti dnech telo zacina odmitat pracovat. Ty z nej od zacatku do konce zdimas maximalni vykon bez rozjezdu.

Myslim, ze oodoow spravne pise, ze by Ti stacilo zarazovat trochu oddechovejsich tur - a ja bych pridal, ze bys nemel hned od zacatku se vrhnout do tech nejvyssich vykonu - a by jsi byl za chvili schopny to tahat dele.
Taky si myslim, ze zrovna oodoow ma dlouhodbe natrenovane na podobne akce vyrazne vice nez ty a ze i proto mu to nedela problemy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Kolena

Příspěvekod Etheric » ned srp 6, 2023 20:28

Dromedaro píše:Zase ale co jsem tak pochopil, tak zdejší outdooroví uživatelé, těch 40-60km jdou třeba týden každý den nebo 14dní. To já bych nedal.

Jenže zdejší uživatelé až na výjimky nenosí 20kg. Zejména pak ti, kteří chodí největší porce kilometrů ;)

Mawenzi píše:nehlede na to, ze prece neni duvod se s nekym srovnavat, kazdej mame jiny cile a jiny moznosti

Tak. Jeden jde ven kempit k ohni, jinej fotit, další táhne kreslení, někdo vláčí almaru od hospody k hospodě, někdo jen chodí krajinou a nic než ta chůze ho nezajímá...
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8260
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2023 1:05

Mawenzi píše:tech 40+ denne ... u mika nevim, asi by klidne mohl taky. ale ty jeho alpy podle terenu atd. asi nebudou na tyhle vzdalenosti denne staveny.

V Alpach jsem usel 40 km jednou v zivote :) Zabralo mi to skoro 17 hodin casu (s prestavkama), melo to 2700 m prevyseni a druhy den jsem byl rad, ze sedim/lezim ve vlaku. To se opravdu neda.

U nas jsem schopen chodit za den 40+ km, ale za jeden den nalehko, ne vic za sebou a uz vubec ne natezko. Letosni maximum jsme posunul na 76 km, prevyseni a cas priblizne odpovidal te alpske trase vyse. O tolik je teren u nas lehci. Samozrejme jsem pak byl uplne mrtvy. To jsou ovsem pro mne extremni trasy a taky se s tim pocitalo. Natezko u nas bych to videl tak na 30 km denne maximalne, ale asi uz to nevyzkousim, maximalne prodlouzeny vikend. Proc plytvat silama a dovolenou, ktere radej spotrebuju v Alpach :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2023 1:26

apuka píše:Miku, rekl bych, ze Ty to delsi dobu nedavas z jedne jedine priciny - podivej se na to, cos tady daval z te posledni sve "vypravy" jako prumerna cisla. Pri veskere ucte k Tvym maximalnim cislam ty prumery nejsou takove, na ktere Ty doma "trenujes".

Vazne? Opet bys nemel psat o vecech, o kterych a) nic nevis b) jim nerozumis.

apuka píše:Proste dennimi prochazkami 10 km s prevysenim nejakych (presne si nepamatuji) do 150 m nenatrenujes prekonavani 1500+ vyskovych metru denne.

Psal jsem snad nekde, ze natrenuju? Tohle neni trenink, tohle je udrzovani kondice resp. tela v provozuschopem stavu. Ze to ma jako vedlejsi efekt hubnuti a zrychleni na delsich trasach je plus, ale rozhodne to neni hlavni trenink na hory.

apuka píše:Stejne tak to nenatrenujes vikendovymi vylety v ceskych horach (resp. kam chodis) i kdyz nekdy date tech 1600m na nejake dlouhe trase.

Vetsina letosnich nedelnich tras ma ke 40 km a tech 1600 prevyseni. Tj. neni to vyjimka, ale standard. Vyjimka je treba ta vyse, 76 km a 2900 m. Dale, jednodenni vikendove trasy jsou obvykle casove delsi, nez prumer v tech Alpach.

apuka píše:Chozeni ve VHT terenu, ve vyskach nad 3000m, chuze po ledovcich v mackach - to jsou veci, ktere taky nenatrenujes svym "treninkem" a ktere docela vyrazne zvysuji naroky na organizmus a berou vice energie.

Vazne? A jak to, ze to teda zvladnu? :D Byl jsem ted v Alpach skoro po 5 letech (bartonelly, covid...), kdyz nepocitam 3 dny natezko vloni na podzim, docela jsem se toho bal a byl jsem prijemne prekvapen, ze mi to slape jako driv. Kdyz jsem porovnaval zaznamy se starsima na stejne trase, tak letosni byly nekdy nejrychlejsi. Coz jiste bude tim, ze na to spatne trenuju :twisted:

apuka píše:To se potom nemuzes divit, ze po 10-12-ti dnech telo zacina odmitat pracovat. Ty z nej od zacatku do konce zdimas maximalni vykon bez rozjezdu.

Houby. Chodim ruzne typy tras, tohle bylo nalehko, natezko to samozrejme vypada jinak. Je to tim, co jsem psal vyse.

BTW, moje terminatorka chodi uplne stejne, jako ja, jelikoz chodime spolu. Navic teda jeste beha, ale to neni trenink na hory. Hory zvladla naprosto bez problemu, ac tak vysoko nikdy nebyla a macky mela na nohach poprve. Nebyla ani trochu unavena a klidne by tam mohla byt mesic. Protoze ten dar ma a 8 hodin denne muze chodit asi libovolne dlouho. Ja ne.

apuka píše:Taky si myslim, ze zrovna oodoow ma dlouhodbe natrenovane na podobne akce vyrazne vice nez ty a ze i proto mu to nedela problemy.

Samozrejme, ze ma. Jenze zamenujes pricinu a dusledek. Ma, protoze je na to staveny (a vyuziva toho), ja ne. O tom je celou dobu rec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 7, 2023 6:53

mike
to jsem myslela, ze vim, ze ty tvoje vylety po cr mas hodne dlouhy, ale prave v alpach jsem mela dojem, ze to je v podstate "nerealny" i pro tebe tohohle vykonu dosahnout nejak "bezne" a to te povazuju taky za cloveka, kteryho bych nikdy nedohnala.

76km je teda slusny, to jsi sel asi jak dlouho? predpokladam, ze treba k pulnoci jsi uz byl doma?

ja tech 35-40 chodim vyjimecne (protoze jak nechodim sama, vetsina mejch znamejch to neujde :D a paradoxne mnohem radsi na vandru natezko aspon nejakej den :D nez na jednodennich vyletech, protoze tam me omezuje dopravni spojeni + to, ze chci jit slusne spat (treba idealne do 21h, ale klidne vstanu ve 4), na jednodenni vylety je problem, ze se pred 8:00 nikde moc nedosatnu a kdyz mi jede bus mozna ve 21:00, tak prijet domu o pulnoci, tak po 4-5h spanku chcipnu pak dalsi tyden v praci :D

- ja teda dodam, ze u me je dost dulezitej spanek, na vandrech tak dobre nespim (spim min, spim hur), ale celorocne se snazim dodrzovat fakt dostatecny spani.

hm, mozna si zkusim dat ted nejakou trasu bez fotaku, aby se mi nechtelo ani nic vyfotit:D:D a tim sem ziskala trochu "cas" na chuzi. Ja fakt musim vyfotit kazdej prd po ceste, po milionte motyla a tak, takze to dost zdrzuje :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9429
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Etheric » pon srp 7, 2023 7:26

Mawenzi píše:na jednodennich vyletech, protoze tam me omezuje dopravni spojeni + to, ze chci jit slusne spat (treba idealne do 21h, ale klidne vstanu ve 4), na jednodenni vylety je problem, ze se pred 8:00 nikde moc nedosatnu a kdyz mi jede bus mozna ve 21:00

Když jsi vybírala místo k bydlení, nezajímaly tě možnosti aktivního vyžití v blízkém okolí, tj bez nutnosti táhnout se někam hodiny? To bylo to první, po čem jsem při hledání bydliště pátral :) Nebo jsi ještě neturistovala, když jsi bydlení vybírala?


76km je krásná vzdálenost. To se mi povedlo naposledy loni na podzim, od 4:30 ráno do 7 večer, cestou jsem měl dvě delší a jednu kratší pauzu na jídlo plus při západu slunce pauzu na lesní "čaj".
Teď su schopen ujít bez bolesti kloubů 45km, víc jsem zatím nezkoušel. Jen musím s opravdu secsafra lehkým batohem a opatrně. Ale jde to, chůze mi nevadí, pokud jdu v měkkých botách a maximálně odlehčen. S batohem okolo 3kg včetně 1l vody, jídla a výbavy na celej den je to ok, přitom v něm mám všechno, co potřebuju. Jak nemusím tahat spaní a všechno to haraburdí okolo, tak ten batoh je fakt krásně lehkej. Konečně su s váhou batohu spokojen. K vícedenním akcím se spaním venku už se nevrátím i kdybych třeba časem mohl, páč to znamená větší a těžší batoh a to se mi fakt tahat nechce. Není to z lenosti, kdybych byl línej, nežil bych tak aktivně, jak žiju. Jen prostě nenávidím těžký batohy..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8260
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 7, 2023 8:18

etheric
to sem jeste hodne jezdila na kole. Nehlede na to, ze zase me nebavi chodit porad na stejny mista dokola, takze stejne kolem brna vsechno znam a mam nekdy chut i jet na vylet jinam. A v brne sem si to dovolit nemohla ani tenkrat (leda sdilenej pokoj v byte s 8 lidma) a dneska bych mozna dosahla sotva na sdilenou postel v pokoji s dalsim clovekem :D:D

Bydlela sem cca rok a pul v blansku, ale ze by me bavilo, kdybych tam zustala (coz neslo, ale teoreticky), chodit furt dokola celodenni vylet na mista, kde bych chodila kazdou sobotu se psem, to stejne nebavilo. akorat pravda ze z blanska je to bliz treba na svitavy a tam :D

a kdyz se tak zamyslim, tak jestli jedu 50 minut na nadrazi z vesnice nebo 50 minut z opacnyho konce brna, tak to je skoro jedno, rozdil je ze v brne to jezdi nejhur 2x za hodinu i v nedelu, takze neni problem pak s tema prestupama, coz je jediny. je rozhodne jednodussi jezdit na vylet o vikendu daleko nez jezdit do prace denne daleko :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9429
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2023 20:19

Mawenzi píše:to jsem myslela, ze vim, ze ty tvoje vylety po cr mas hodne dlouhy, ale prave v alpach jsem mela dojem, ze to je v podstate "nerealny" i pro tebe tohohle vykonu dosahnout nejak "bezne"

No vzdyt to pisu :) Letosni nejdelsi tura tam mela 26.1 km a spal jsem po ni 10 hodin. V Alpach nejde o kilometry, to je spis vedlejsi efekt, ale o prevyseni. Za mne jsou jednodenni tury nalehko do 1300 m odpocinkove, do 1800 m normalni a vsechno nad 2000 je extremni a je po tom potreba odpocinkova. Tury nad 30 km jsou naprosto vyjimecne a nad 25 vyjimecne.

Mawenzi píše:76km je teda slusny, to jsi sel asi jak dlouho? predpokladam, ze treba k pulnoci jsi uz byl doma?

Zacinali jsme asi ve 13:30 a sli to cilene pres noc. Cas pohybu celkem asi 16.5 hodiny. Neslo o vzdalenost, chteli jsme dat vsech 10 luzickych sedmistovek do 24 hodin, coz se povedlo s rezervou. Na poslednim vrcholu jsme byli asi za 21 hodin a to jsme se ke konci celkem flakali a delali delsi pauzy. V Chribske jsme dokonce uvazovali o tom, ze pujdeme ntz vypustit kola, ale nemohl jsem si vzpomenout, kde ma chalupu :twisted:

Pro mne to byla extremni trasa, ale jsem rad, ze se mi v mem veku jeste podarilo zvednout sve maximum. Samozrejme v pohorkach ;-)

Etheric píše:Teď su schopen ujít bez bolesti kloubů 45km, víc jsem zatím nezkoušel.

Ja jsem aktualne rad, kdyz bez vetsi bolesti ujdu svych dennich 11. Plantarni fascitida se tentokrat rozjela hodne, asi budu muset prestat chodit v behacich botach. Ted chodim v nizkych trekovkach a lepsi se to. Docela pomalu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » pon srp 7, 2023 20:23

mike píše:V Chribske jsme dokonce uvazovali o tom, ze pujdeme ntz vypustit kola, ale nemohl jsem si vzpomenout, kde ma chalupu


my nemame hovadske SUV ale normalni rodinne auto (konkretne renault espace rv 2013) a na zadnich sedadlech detske sedacky ... tak snad by sis to rozmyslel, kdybys to videl
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2160
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 7, 2023 20:25

mike píše: V Chribske jsme dokonce uvazovali o tom, ze pujdeme ntz vypustit kola, ale nemohl jsem si vzpomenout, kde ma chalupu :twisted:

:D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4499
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2023 20:28

@ntz: je uplne fuk, co mas, podporujes ekoteroristy, tak bys poznal, jake to je. Kdyz se kaci les, litaji trisky :twisted: BTW, nekde jsem zahlid, ze v Brne ti kkti vypustili kola i nejakemu invalidovi a cedulku za sklem mel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2023 20:32

Jeste k tomuhle:
apuka píše:Miku, rekl bych, ze Ty to delsi dobu nedavas z jedne jedine priciny - podivej se na to, cos tady daval z te posledni sve "vypravy" jako prumerna cisla. Pri veskere ucte k Tvym maximalnim cislam ty prumery nejsou takove, na ktere Ty doma "trenujes".

Terminatorku tvuj prispevek velmi pobavil a chtela by vedet, jak mam teda podle tebe spravne trenovat. Ja taky :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » úte srp 8, 2023 12:46

mike píše:
apuka píše:Miku, rekl bych, ze Ty to delsi dobu nedavas z jedne jedine priciny - podivej se na to, cos tady daval z te posledni sve "vypravy" jako prumerna cisla. Pri veskere ucte k Tvym maximalnim cislam ty prumery nejsou takove, na ktere Ty doma "trenujes".

Vazne? Opet bys nemel psat o vecech, o kterych a) nic nevis b) jim nerozumis.
apuka píše:Chozeni ve VHT terenu, ve vyskach nad 3000m, chuze po ledovcich v mackach - to jsou veci, ktere taky nenatrenujes svym "treninkem" a ktere docela vyrazne zvysuji naroky na organizmus a berou vice energie.

Vazne? A jak to, ze to teda zvladnu?
apuka píše:To se potom nemuzes divit, ze po 10-12-ti dnech telo zacina odmitat pracovat. Ty z nej od zacatku do konce zdimas maximalni vykon bez rozjezdu.

Houby. Chodim ruzne typy tras, tohle bylo nalehko, natezko to samozrejme vypada jinak. Je to tim, co jsem psal vyse.
...
Miku, zase videt, ze vubec nechapes, o cem pisu a ze se na veci koukas ze silne omezeneho osobniho pohledu. Hm... uz jsi slysel nekdy slovo "kontext"? :twisted:

Posledni dobou se tady bavime o zvladani 8 hod. chuze denne po delsi dobu (delsi nez 10-12 dnu). Ja jsem to svoje taky psal z tohoto pohledu. No a ze mam pravdu vlastne sam potvrzujes :wink:.

Nic jsem nepsal o tom, ze bys VHT nad 3000m nemel zvladat - ale ze s Tvym pristupem, co predvadis podle svych cisel to nemuzes zvladat dlouhodobe - tech 8+ hod/den delsi dobu.
U nas svymi dennimi prochazkami i vikendovymi vylety sice udrzis/zlepsis svoji kondici, zvysis svoji rychlost - ale pri veskere ucte, alpske VHT/3000+ m cesty jsou o necem jinem. Ani prevyseni, rekneme 1500m, ktere ziskas vyslapem na 10 ceskostredohorskych kopecku za den neni to same jako vyslapat prakticky v kuse tech 1500 m v suti, skalach, snehu, ledu a potom to same smerem dolu, hlavne kdyz na to skocis hned prvni den, bez "aklimatizace" na ten typ chuze v tom typu terenu. Ta vyska taky da zabrat organizmu, hlavne kdyz se na ni neaklimatizujes. Ze se Ti nezda, ze bys mel nejake problemy je naprosto vedlesji - ono se to pekne nascita. Navic Tvoje "zvyseni rychlosti" se tam taky projevi, at uz to bude z tech dennich pochuzek nebo ze snahy se drzet sve terminatorky.

Ja jsem mohl i u sebe vysledovat dva trendy pri alpskych delsich dovolenych:
a) pokud jsem se snazil pripravit na dovolenou doma a napr. na SK horach a po prichodu na misto jsem zacal volneji a postupne zvedal zatez, tak jsem mel pekne stoupajici krivku vykonnosti pri zachovani cca stabilni hodnoty (ne)unavenosti organizmu.
b) pokud jsem se beze vseho hned po nastupu na dovolenou vrhl bezhlave do tezkych a slozitych tur, tak krivka vykonnosti byla 2-3 dny jakz-takz rovna, potom rychle klesala a unavenost organizmu prakticky od prvniho dne stoupala a to docela strme.

To same mam potvrzene i u jinych lidi, pricemz pisu o lidech, kteri nejsou celorocne trenovani na velke vykony (typu oodoow), ale ani nejsou pouhe line kancelarske krysy, nejaky pravidelnejsi pohyb maji.

Ty mas vyrazne lepsi kondici nez ja (i ti lidi), mas mnohem vice energie, tak zpocatku "mas kde brat" delsi dobu nez napr. ja. Ale to, ze po tech 10-12-ti dnech uz odmita pracovat je dukaz toho, co jsem psal, neni to nic s nejakou "konstituci". Pricemz je samozrejme, ze mohou existovat lidi, kteri to maji v sobe, da se rict, od prirody. Ale i my, kteri to nemame si muzeme pri pouziti selskeho rozumu se dostat do pohodoveho stavu pro zvladani 8+hod/denne delsi dobu. Neujdeme tolik a nebudeme tak rychli jako terminatori, ale zvladneme to v pohode.
mike píše:Jeste k tomuhle:
/ta prvni citovana pasaz vyse z meho prispevku/
Terminatorku tvuj prispevek velmi pobavil a chtela by vedet, jak mam teda podle tebe spravne trenovat. Ja taky
Na to Ti neodpovim, nejsem na to odbornik.
Toto je muj zpusob pripravy (pokud na to mam cas a moznosti, coz vetsinou nemam):
Se snazim nejakou dobu predtim alespon 2x tydne (lepsi by bylo 3x) vyslapat minimalne na Lysou horu nebo Smrk v Beskydech. Radeji kratsi cestou - protoze 730 m prevyseni na 3,4 km nebo 800m na 4,5 km je na to lepsi nez to same na 7-8mi km. Navic to nejsou uplne jednoduche tereny. Lepsi by bylo dat to za sebou dvakrat, ale na to nemam ani cas ani kolena. K tomu jeste pres vikendy, kdyz to jde (misto jednoho vystupu na LH nebo Smrk) jit na vylet na SK, Mala Fatra nebo Tatry a udela se delsi vyslap s celkovym prevysenim 1400-1700m, z cehoz je 1000+ v kuse. Teren je tam zase casto blizsi Alpam (kam jezdim).

Toto mi prijde vyrazne ucinnejsi priprava na dlouhe strme alpske vystupy a sestupy i na ten teren nez ty kratke vybehy/sebehy. Je ale pravda, ze si tim nezvysuji rychlost, nezhazuji moc kil ani uplne nevylepsim svoji kondici.
No ale vetsinou ten cas nemam, takze zustava jen vikendova jednorazova akce - na slovenskych horach nebo v Beskydech se strmym vystupem.

Slo mi ale prenesene cca o toto - hazenim obycejneho tenisaku s obcasnym zprestrenim hazenim kriketovym micem nenatrenujes na vrh 7+ kil vazici kouli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 8, 2023 13:41

mike píše:je uplne fuk, co mas, podporujes ekoteroristy, tak bys poznal, jake to je ..


no, to je tragicka logika .. ja za a) ekoteroristy nepodporuju .. doslova jsem napsal, ze mam pro jejich akce pochopeni .. b) takze za pouziti tehle logiky je adekvtni sam delat to uplne stejne, co tak strasne odsuzujes, jen proto, ze nedokazes vnimat rozdily a jemne nuance v jinak mnohotvarnem a mnohoznacnem svete a stira se pro tebe rozdil mezi mit pro neco pochopeni a podporovat to :D .. no, dobre ty ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2160
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod irem » úte srp 8, 2023 14:17

To jsou ty jemne nuance mezi fanouskovstvim, podporou, pochopenim a touhou se take ucastnit :shock:

tomu neslo odolat :lol:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 291
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 8, 2023 14:33

dik zes' to nasla ... jinak ten muj prvni prispevek (casove starsi) je snad jasna nadsazka ... sak tam pisu

jenom v okruhu 100m od naseho baraku je alespon 5 cilu (kdybych bral jen auta tak realne vic), kde se fakt snoubi debilni hnusny auto ala ~psi styl, zaparkovany napul na chodniku + debilni odulej arogantni majitel (a jeho stetka) ..

a je kazdemu jasne, ze me az tak nezajima genericke vypousteni gum u aut na zaklade jejich parametru (tech aut), ale ze svuj janosikovskej boj jeste rozsiruju o osobu majitele, kdy naprosto jasne vim, ze urcita hovada tohle auto (~ala americkej nakladacek s korbickou) maj na to, aby si dovezli 4kolku na kokorinsko a tam si jezdili po lese a pak s tim zabahnenym autem coklove parkovali u nas na historickem namesti (jeste na dylku v rade, hovada), kde maj drahe byty (zadni vesnicane, co by v tom vozili ovce a nebo cunika) ..

edit: @irem, jeste jednou dik ... ctu si znovu co jsem napsal (ty me dva prispevky co linkujes vyse) a je to tam .. nemenil bych ani slovo !!! hezky jsem to napsal :P
Naposledy upravil ntz dne úte srp 8, 2023 14:38, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2160
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod irem » úte srp 8, 2023 14:37

Kdyby to nebylo poznat, tak muj prispevek je taky nadsazka, ve skutecnosti nuancim vubec nerozumim. Ale mam matne tuseni, ze nemaji nic moc spolecneho s koleny, takze se timto kaju a omlouvam za OT :oops:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 291
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » úte srp 8, 2023 14:40

irem píše:Kdyby to nebylo poznat, tak muj prispevek je taky nadsazka ..


aha, jako ze bychom mohli jit janosikovat spolu :) ??? bezva !!!
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2160
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 8, 2023 21:05

@irem: diky, usetrilas mi hledani.

@ntz: jj, jemne nuakce mi samozrejme unikaji, ale jelikoz jsi absolutni fanda vseho aktivismu, tak bys mel fandit i memu aktivismu proti tlustochum, co jezdi autem, misto aby chodili pesky a zhubli a snizili tak svou uhlikovou stopu :twisted:

Nedavno jsem cetl, ze tvi oblibeni zmrdi opet pritvdili a tentokat uz nevypousteli ventilky, ale znicili pneumatiky vrtackou. Vrtacku s sebou teda do Chribske tahat nebudu, jelikoz tam na rozdil od tebe jezdim verejnou dopravou, ale nuz mam v batohu stabilne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 8, 2023 21:19

Když si odmyslím, co si o tom myslím, tak z hlediska nějakého boje, je to vypouštění ventilků a letáček za oknem směšný. Když už bych něco takového dělal, vypustím jim dvě kola (rezerva je v autě jen jedna) a zničím u těch vyfouknutých kol kleštěmi ventilky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4499
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod mike » úte srp 8, 2023 21:37

apuka píše:Miku, zase videt, ze vubec nechapes, o cem pisu a ze se na veci koukas ze silne omezeneho osobniho pohledu.

:roll: ty to bez tech pritroublych broukpytlikovskych reci fakt neumis, co? Pak se nediv, jak jsi v kolektivu obliben.

apuka píše:Hm... uz jsi slysel nekdy slovo "kontext"?

Ano, dokonce jsem te ho naucil pouzivat. Uz ale ne pochopit, na to nemam a nejspis asi nikdo.

Jsem to ja, kdo tady udrzuje kontext a snazi se drzet puvodni linie tj. chozeni 8 hodin denne po delsi dobu.

apuka píše:Ani prevyseni, rekneme 1500m, ktere ziskas vyslapem na 10 ceskostredohorskych kopecku za den neni to same jako vyslapat prakticky v kuse tech 1500 m v suti, skalach, snehu, ledu a potom to same smerem dolu, hlavne kdyz na to skocis hned prvni den, bez "aklimatizace" na ten typ chuze v tom typu terenu.

Ne, neni. Chozeni u nas je obtiznejsi, jelikoz kopecky jsou daleko od sebe a stridaji se faze vystupu a sestupu, pricemz mi vyhovuje mnohem vic jit pul dne do kopce a pul dne z kopce. 10 kopecku v Ceskem Stredohori by dalo pres 50 km a 2500 vyskovych metru, bezne chodime tak 7 (cca 40 a 1800). Casove to taky vyjde dyl, nase typicka denni trasa je od 12:00 do 22:20, kdy jede posledni vlak. Tedy asi 10.5 hodiny. V Alpach ted byla takhle dlouha jen jedna a to i s veceri.

Co se tyce obtiznosti trasy, zase tve silene prehaneni. Me jednodenni trasy v Alpach zacinaji v udoli ve 1300 - 1400 m, na zacatku se stoupa po peknych cestach, pak po stezkach. ktere jsou v Rakousku mnohem lepsi, nez treba v Tatrach, a az nekde nad 2500 - 3000 m se prechazi do volneho terenu a ani ten bych nepopsal tvym extremistickym zpusobem.

apuka píše:Ta vyska taky da zabrat organizmu, hlavne kdyz se na ni neaklimatizujes. Ze se Ti nezda, ze bys mel nejake problemy je naprosto vedlesji - ono se to pekne nascita. Navic Tvoje "zvyseni rychlosti" se tam taky projevi, at uz to bude z tech dennich pochuzek nebo ze snahy se drzet sve terminatorky.

Aklimatizace samozrejme probiha, maximalni vysku jsme zvedali postupne, nejvyssi byla ctvrty den. Teminatorka chodi za mnou a prizpusobuje svou rychlost mne. Moje rychlost se zvysila prirozene, jdu svym normalnim tempem. Zacinali jsme postupne, maximum bylo ctvrty den, bezne to byva ctvrty az sesty.

Jinumi slovy, pises jako obvykle o necem, o cem nemas ani paru a vsechny predpoklady mas blbe. Pak ti samozrejme vychazeji blbosti. A to jen proto, ze si vymyslis veci, ktere jsem vubec nenapsal a ani se to z meho textu nedalo vycist, jelikoz jsem napsal jen prumer.

apuka píše:Ale to, ze po tech 10-12-ti dnech uz odmita pracovat je dukaz toho, co jsem psal, neni to nic s nejakou "konstituci".

Zadny dukaz jsi nenapsal, naopak stavis sve vymysly proti mym dlouholetym zkusenostem :roll:

apuka píše:Ale i my, kteri to nemame si muzeme pri pouziti selskeho rozumu se dostat do pohodoveho stavu pro zvladani 8+hod/denne delsi dobu. Neujdeme tolik a nebudeme tak rychli jako terminatori, ale zvladneme to v pohode.

Co ty muzes vedet o selskem rozumu? Vzdyt jsi pravym opakem.

Moje dlouholeta zkusenost je, ze se do pohodoveho stavu zvladani 8 hodin chuze denne nedostanu zadnym zpusobem. Aktualne jsem ve stavu, ze zvadam bez problemu 2 (!) hodiny chuze v lehkem terenu bez zateze denne. Kdybych to zvednul na 3, tak budu za tyden, maximalne dva, unaveny. Protoze u mne v zasade ani tak nezalezi na tom, kolik denne chodim (kdyz to neprepalim), ale na poctu dni, ktere to trva. Unava samozrejme roste se zatezi, ale podstatna je ta doba. Takze holt planuju akce v Alpach na 7 - 10 dni, protoze to vim, ze dam a pak muzu odpadnout a tri tydny doma relaxovat. Tyka se to jak rychlych vystupu nalehko, tak pomalych treku natezko.

apuka píše:Na to Ti neodpovim, nejsem na to odbornik.

Nevis, ale zato mas plno reci, ze to delam spatne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 8, 2023 21:38

Apuka: Nechce se mi to dohledávat už ten příspěvek, ale jak jsi psal, že je normální vzdát trek, když je člověk unavený a že tím ohrožuju i případné záchranáře, tak to bych musel odjet domů už druhý den. :-) Únava není vyčerpání.

Tak to jsem udělal mylný závěr. Já myslel, že třeba těch 40+ km jdete třeba týden každý den. Těch 40km bych taky dal , kdybych druhý den nic nemusel a neměl těžký batoh. Možná i těch 50km, ale byl bych zhuntovanej. I kvůli tomu jsem se rozhodl odlehčovat, protože já ani nebyl tak nějak zničený z chození, ale spíše z toho batohu (záda, ramena, atd,) i když jsem vyzkoušel více značek.

Ale třeba Mawenzi ujde se svými zdravotními problémy s koleny to samé co já, bez těchto problémů.

Jako jo, říká se, že člověk se nemá srovnávat s ostatníma, ale zase porovnávat a srovnávat je něco jiného. Asi každý se v něčem porovnává s druhými, to mi přijde normální. Jenže když už se teda porovnávám s těma nejlepšíma, tak jak psal Etheric, neměl bych při tom svém porovnání zapomenout na ty, kteří jsou na vašem protipólu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4499
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 9, 2023 5:25

dromedaro
krom toho ze vsechny co nici cizi majetek z prdele bych jim prala, aby byli na odlehly chate bez signalu a jejich blizkej dostal mrtvicku nebo zena ci dcera zacne rodit o 5 mesicu driv a oni rychle pri ceste do nemocnice zjistili, ze maj zniceny dve kola. fakt bych jim to prala. pak by si mozna rekli, ze to je zmrdstvi a ani zmrd si nezaslouzi aby se k nemu normalni clovek takhle choval. navic vlastne to z nej dela jemu rovneho..

no je unava a unava... apuka ma svym zpusobem pravdu, ale on zrejme nemyslel (a ja taky ne), ze ses trosku unavenej z mesicniho sezeni u pc a prvni den uz citis, ze te bolej nozicky. Ale dlouhodoba fyzicka/psychicka unava se i muze projevovat spechanim tam, kde bys spechat nemel, unavova zlomenina a tak to ti taky asi nic nerika...

takze s unavou ma apuka pravdu, jen mysli jinou, nez ty.

Extrémní únava se označuje jako vyčerpání


takze v ramci debaty o kolenach zkusim letos cvicit (ne vsak do posilovny, jak radi ntz) ale zkusim si dat nejaky lehky domaci 30 minut s vlastni vahou, a uvidim, jestli to vubec zvladnu odcvicit cely :D:D drepy tam asi taky budou, au au:D:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9429
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 9, 2023 6:38

Až teď jsem si všiml podle tvé reakce, že to co jsem napsal, mohlo vyznít, že to píšu Mikovi, ale bylo to směrem k těm aktivistúm.

Já tyhle blogy nečtu, mě to moc nebaví.
Když už něco takového čtu, tak mě baví spíše cestopisy s nějakým "hlubším" přesahem než strohé popisy cesty. Třeba něco ve stylu toho podcastu Kailas nebo jak se to jmenuje. Měl jsem oblíbeného cestovatele někdy z minulého století, který hodně chodil po Tibetu a měl to proložené úvahami o smyslu života atd. Ale už si nemohu vzpomenout na jeho jméno. Já mám se čtením vúbec problém. Kdysi jsem četl hrozně moc a hrozně mě to bavilo, ale pak to vymizelo. Zkoušel jsem se k tomu vrátit několikrát, ale už to není ono a nevydržím u toho. Naposledy jsem to zkusil nedávno, že jsem si zaplatil pernamentku do knihovny. Výsledkem jsou akorát pokuty za upomínky a pár přečtených stránek.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4499
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » stř srp 9, 2023 10:25

Dromedaro píše:Apuka: Nechce se mi to dohledávat už ten příspěvek, ale jak jsi psal, že je normální vzdát trek, když je člověk unavený a že tím ohrožuju i případné záchranáře, tak to bych musel odjet domů už druhý den. :-) Únava není vyčerpání.
Mawenzi to skoro presne napsala.

Ja jsem nemyslel unavu ve smyslu "uz se mi nechce", ale kdyz uz telo nebo hlava zacina odmitat poradne pracovat kvuli skutecne unave. To bych rekl, ze je blizkym predstupnem vycerpani - a prave proto jsem napsal, ze je vtedy normalni vzdat trek. Protoze kdyz takova unava neprestava a Ty jdes dal, tak to casto povede ke ztrate pozornosti, ztrate schopnosti spravne posoudit situace, k mensi vsimavosti vuci okoli, atd. Plus ty "bezne veci" jako napr. bolesti, zakopavani, podlamovani kolen, ztraty sily ve svalech, .... Navic z takoveho "vyletu" prakticky nic nemas, protoze to hlava nedokaze vnimat.

Toto vsechno nejakou dobu v jednodussich podminkach (napr. slapes po asfaltce/dobre polnacce mezi hromadou jinych lidi) zvladnes. Ale jakmile se dostanes do slozitejsich, staci ze zajdes do opusteneho lesa mimo civilizace na lesni stezku s kameny, vetvami a koreny, v prudsim svahu, tak to muze byt nebezpecne zdravi, dokonce i zivota.

K tomu me napadava priklad cloveka, ktery zakopl na cervene znacce na Lysou horu, asi 150-200 m od vrcholoveho plato, po te znacce chodi neustale spousta lidi... On tam zakopl rano a skutalel se ve strmem svahu par jednotek metru od chodniku a ztratil vedomi (asi narazem do stromu). Nikdo za cely den si jej nevsiml - a to tam chodi denne vyssi stovky lidi. Az se nekdy odpoledne sam od sebe probral, zvedl se a zacal se splhat nahoru na chodnik si ho vsimli. Nikdo nechapal, jak si jej nikdo tech par hodin nezahledl. Byt to v zime, tak by nejspise umrel na podchlazeni.

Ja jsem ten svuj prispevek psal kvuli tomu, jak jsi Ty naznacil (cca.), ze by Ti byla hanba volat Horskou nebo ukoncit trek kvuli unave. Ze je to podle mne hodne zvracene uvazovani.
Naposledy upravil apuka dne stř srp 9, 2023 10:46, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Kolena

Příspěvekod irem » stř srp 9, 2023 10:34

mike píše:jsem si na stara kolena terminatorku poridil


Dobre, no .... a co mame se stareckymi problemy s klouby jako delat my, zastupkyne krasnejsi poloviny lidstva? :-k

Ale vazne

apuka píše:Na to Ti neodpovim, nejsem na to odbornik.
Toto je muj zpusob pripravy (pokud na to mam cas a moznosti, coz vetsinou nemam) ....



Stejne jako apuka nejsem zadny odbornik, nicmene clovek nemusi byt odbornik, aby nasbiral alespon zkusenosti.

Trenovat na chozeni po horach x-dni v kuse, kdyz nemas srovnatelne hory ani teren po ruce je obtizne. Pokud se jednou za tyden dostanes k alespon podobnemu (i kdyz jinak rozlozenemu) prevyseni, je to skvele. Jinak je ale podle me hlavne dulezite trenovat nejakou obecnou vytrvalost a tu kazdodenni chozeni urcite podpori, jednou za tyden by bylo malo.
Vseobecne vzato bych rekla, ze je dulezity cas straveny na nohach (chuze, ne stani :) ) a pokud muzes, pridavat treba i pres tyden prevyseni. Nijak skokove, ani nemusi byt kazdy den. Tedy kdybys zdvihl kazdodenni chuzi ze 2 na 3 hodiny, byl by to overkill. Konec koncu, trenink je od toho, aby se u toho clovek (moc) neunavil a stihal regenerovat. Ale muzes treba dvakrat do tydne postupne pridavat vic kopcu.

Apuka ma tu vyhodu, ze ma po ruce na jednodenni vylety Slovenske hory. Co se tyce treninku pres tyden ma ale imho dost malo pravidelneho chozeni, i pres to, ze ma v dosahu teren, kde snadno nazene nezanedbatelne prevyseni.



Jinak jsem na zaklade mistnich komentaru zkusila zacit chodit do schodu. Zatim jsem si dvakrat pribouchla nohu mezi dvermi do garazi, narazila koleno o zabradli, malem zaslapla civavu jecici sousedce a naucila se chodit ve tme, protoze odmitam na kazdem jednom patre hledat vypinac #-o Cekam, kdy se dostavi ty vysledky.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 291
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod irem » stř srp 9, 2023 10:36

ntz píše:aha, jako ze bychom mohli jit janosikovat spolu :) ??? bezva !!!

Nejsem si uplne jista jemnymi nuancemi moznych vykladu teto nabidky, ale pokud to zahrnuje skupinovou zlocinnou aktivitu korunovanou verejnou popravou akteru, tak do toho nejdu [-( I kdyz uznavam, ze to ma potencial definitivne vyresit jakekoliv problemy s koleny.

Mimochodem, pokud mas do 100m od baraku minimalne 5 aut ala americky nakladacek, ktera maji odule arogantni majitele, kteri jsou majiteli stetek a ctyrkolek, s nimiz jezdi na Kokorinsko .... jsi si jisty, ze ses nastehoval do spravne ctvrti? :lol:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 291
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » stř srp 9, 2023 10:53

irem píše:Co se tyce treninku pres tyden ma ale imho dost malo pravidelneho chozeni, i pres to, ze ma v dosahu teren, kde snadno nazene nezanedbatelne prevyseni.
Jo, toho chozeni je malo - jen uplne nemas pravdu s dosahem terenu...

Uz jsem psal - v blizkem okoli mohu "slapat" 5 km s prevysenim do 30 m, z cehoz bude 20 m chuze po chodnikovych dvoumetrovych (na delku) schodech. Coz je docela k nicemu.
Kdybys myslela jako "teren v dosahu" Beskydy, tak je tam maly problem i s vikendovymi turami. Vyslapnu na Lysou horu a zpet dolu za 3 hod - ale z domu se dostat verejnou dopravou na nastup a zpet z konce to trva cca 2+2 hod. Takze jako kazdodenni chozeni to moc ruzove nevidim...
Autem je to cca 45+45 min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví