Kolena

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kolena

Příspěvekod aksam » stř srp 2, 2023 6:24

Myslím, že nejdůležitější je pravidelnost, dělám to podobně jako mike, přidávám kolo, v zimě běžky a pásy a kondice a vytrvalost jde nahoru a váha postupně dolů a omezovat se v jídle není třeba.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Kolena

Příspěvekod Lipon » stř srp 2, 2023 8:06

dromedaro - ber všechny takovýhle články s rezervou, vsadím se, že po chvíli hledání najdeš článek s přesně opačným závěrem ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4934
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » stř srp 2, 2023 10:15

nevim, proc resite "kulturisty", kdyz o kulturistech tady nikdy nemluvil a ja dokonce psal (tucnym pismem)

ntz píše:sila z fitka se musi vybrousit do nejake pouzitelne vnitrosvale ko-ordinace a rychlosti, takze je naprosto nezbytny nechodit jako opice jen do fitka

ntz píše:je rozdil, mezi atletickym treningem (a atletickym pristupem), kdy vlastne cvicis, abys byla schopna podavat lepsi vykon ve svejch disciplinach, misto toho, co delaji ruzni potetovani zkraceni namakani manazeri, kteri akorat chodi zvedat zelezo do fitka a nejsou schopni si na jedne noze zavazat tkanicku a nebo se dotknout spicek noh, jsou pomali, zadejchani, protoze moc svalu vyzaduje strasne moc energie a kysliku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod irem » stř srp 2, 2023 10:34

@ntz Mozna mi neco uniklo, ale pri pohledu na ten idealni atleticky trenink, kdy clovek "cvici, aby byl schopen podavat lepsi vykon ve svych disciplinach", mi tam pro vetsinu lidi nevychazi moc casu na to se tem "svym" disciplinam venovat :shock:
Osobne po nejakych vykonech nejdu, jsem naprosto spokojena s tim, ze telo zvlada delat to, co me bavi a tesi (rozhodne ne posilovani :-D ). Nicmene kdyz si predstavim, ze bych k tomu, co normalne delam (tj "svym disciplinam") pridala Tebou navrhovany trenink, tak bych potrebovala jeste ze sveta Harryho Pottera ukrast obracec casu. A to uz mam dospele deti, takze me casove vytezuje vicemene jen zamestnani a bezny provoz domacnsti.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » stř srp 2, 2023 13:07

@irem - cetla jsi blbe :)

a) muj trening neni atletickej trening, je to ne-atletickej cvicebni plan na trvale zlepsovani se v nejake oblasti (ja do toho narouboval to zlepseni sily nohou specificky)

b) pisu, ze mas cvicit (neco delat) po-pa a ve fitku jsi ve skutecnosti 4x za 3 dejdny (0+2+2) .. tech zbylejch 11 dni mas hodinu denne na to, abys cvicila svoji disciplinu, chces-li ;)

tzn

pokud bych lezl, tak bych ten silovej trening nohou (drepy) vymenil za peklo na kampusu (takova ta sikma deska s listama, po ktery ve visu presahavas - delas shyby) .. samozrejme upravil bych ty frekvence i dny ... sval na predlokti o dost mensi nez sval stehna a ma mnohem rychlejsi regeneraci ..

nebo

pokud bych delal parkur, tak bych mel nejakej podobnej trening na zlepseni sily nohou
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod irem » stř srp 2, 2023 13:30

Evidentne; nejak jsem z toho mylne vyvodila, ze se jedna o popis toho atletickeho pristupu / atletickeho treninku, ktery stavis jako protiklad tomu, co delaji potetovani zkraceni namakani manazeri :-D
Ale OK, beru, ze to nekomu muze vyhovovat. Jen bych to nepovazovala za jediny mozny zpusob .
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » stř srp 2, 2023 17:26

@irem - ono se ale principalne jedna o popis atletickyho treningu, kterej spociva v tom, ze delas treba ze 33% tu silovou slozku (zelezo ve fitku) a v 66% tu technickou slozku (tvuj sport) ... samozrejme ruzne sporty a ruzni sportovci na ruznych urovnich sve pokrocilosti maj ten pomer ruznej ...

namakani borci z posiloven typicky nemaji zadnej jinej sport, nez chozeni do fitka ... takze oni ty silne nohy nepouzijou (napriklad na beh nebo skok nebo prekazky) .. celej ten muj navod, kterej jsem psal, je vlastne apel na to, ze clovek ve fitku posiluje svalstvo, ktery se pak musi nejak pouzit a zapojit, aby to melo ten finalni ucinek ..

chozeni je taky sport, ale spis takovej lehci .. pokud clovek vubec zadnej sport nedela, tak ma smysl si neco doplnkoveho najit, trebas v ramci te prakticke faze treningu .. tzn treba chodit na stenu, nebo behat trosku takovej lehci parkur, nebo holky muzou tancovat u tyce :D (mam jednu kamosku, co to dela sportovne a je fakt husta), nebo staci jen trening lehky atletiky, apod ... (nebo jsou popularni bojove sporty ... ja zkousel boxovat, chodil jsem asi 2-3 roky, pak me to ale prestalo bavit kvuli tem lidem, protoze tyhle bojove sporty proste pritahujou ruzna hovada a kdyz chodite cvicit do prostredi, kde je presila hovad nad normalnima lidma, tak je to otravne ... mj boxoval jsem ve 3 klubech a je to vsude stejne)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 0:54

ntz píše:chozeni je taky sport, ale spis takovej lehci

Dej si denne 2 vyskove km v pohorkach a s batohem a pak si povime o tom lehcim :twisted:

Za mne je prave chozeni po kopcich na kolena nejlepsi, protoze se posili presne to, co potrebujes. Samozrejme je potreba zatez tedy ty vyskove metry zvysovat postupne. U mne to zafungovalo a stacily na to nedelni vylety. Plus obcas hory na 7 - 10 dni, to je intenzivni a po nich pak svaly rostou pred ocima :)

Kdyz clovek kopce po ruce nema, tak ty schody budou taky dobra moznost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod oodoow » čtv srp 3, 2023 8:18

mike píše:Dej si denne 2 vyskove km v pohorkach a s batohem

Až na ty pohorky (nejsem magor) jsme to teď měli zhruba takhle asi měsíc. Nejlepší na tom bylo, že člověk může jíst, co chce a kolik chce a pořád hubne. :twisted:
No a tohle výrazné snížení váhy prospěje kolenům nejvíc.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3123
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kolena

Příspěvekod irem » čtv srp 3, 2023 9:21

@ntz Aha, uz je mi to jasne. Neni to atleticky trenink, ale principialni popis atletickeho treninku #-o mas pravdu, cetla jsem to blbe.

Ale vazne: delat tretinu casu silovou slozku a jen dve tretiny vlastni sport se mne osobne zda byt velky nepomer. Myslim, ze u vetsiny sportu by mel trenink byt specificky z podstatne vetsi casti.

Tvuj navod v zasade prilis nebere v potaz, ze vetsinou zaklad posileni tech svalu, ktere potrebujes pro `svuj` sport, probiha prave pri tom sportu - a casto to jsou prave svaly, ktere pri `svem` sportu zase tak moc nemusis zapojovat, co potrebuji trochu posilit nejakym doplnkovym cvicenim.

Ja treba tak petkrat do tydne zaradim nejake posilovaci a protahovaci cviky (doma, ne ve fitku), cele mi to zabere 15-20 minut a venovat tomu vic casu nehodlam [-( a) nepotrbuju balit holky b) jsem zenska, to ma byt mekke na omak a ne cele osvalene c) mam omezene mnozstvi casu a d) kdyby Buh chtel, aby se lidi byli schopni dotknout prstu na nohou, umistil by jim je na kolena

Chuze muze byt lehci sport ;) ale muze byt i dost narocna (jaky si to udelas ... ). A hlavne mam vyzkousene, ze pohyb v terenu, kde je treba neustale neco vyrovnavat je skvely na posileni a stabilizaci vsech moznych soucastek okolo kolen a kotniku. Tim pohybem v terenu myslim chuzi / normalni beh. Ne zadne sebevrazedne aktivity jako je lezeni, parkur nebo dokonce tanec :lol:

Vyse zminovana chuze do schodu zni docela zajimave, to zkusim zaradit a uvidim, jestli to neco prinese.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2023 9:40

irem píše:jsem zenska, to ma byt mekke na omak a ne cele osvalene
Doufam, ze si nemyslis, ze chlap ma byt opak zenska - tj. "cely osvaleny a tvrdy na omak" :wink: :lol:
irem píše:kdyby Buh chtel, aby se lidi byli schopni dotknout prstu na nohou, umistil by jim je na kolena
:(( ...nebo jim - alespon nekterym - dal mozek, aby vymysleli, ze kdyz se chce dotknout prstu na nohou, tak muze ohnout koleno a zvednou nohu :mrgreen:.

Ale ted vazne - pri treninku chuze (myslim ted hlavne na horach, tj. i s prevysenim) vybec nemusi byt zadna silova slozka. Vzdyt nejvytrvalejsi, nejschopnejsi horo-chodci jsou casto (rekl bych vetsinou, nemyslim totiz jen tady na OF, ale vyrazne vykonnejsi, ale taky nemyslim ty, co chodi s 30kg batohem) slachoviti, tenki a malo vazici lide, o kterych by si nikdo netroufl rict, ze maji silove dobre natrenovane nektere svaly. Ani na tu chuzi do/z kopce, tj. na prevyseni neni treba mit zadne silne stehenne svaly jake dokaze udelat silovy trenink. Dulezitejsi je mit je dobre pruzne a vykonne/odolne vuci opakovane zatezi.

Konec-koncu je docela dost podobnych lidi, co jsem popisoval sveho vy(fitko)trenovaneho kolegu, ktery je osvaleny poradne, ale ani male prevyseni nedava.

Jeste jedna poznamka k chuzi po schodech - je to faj, posilni mnohe potrebne svaly kolem kolen. Chybi tomu jedine - ty nepravidelnosti terenu, ktere vychyluji nohu/koleno pri chuzi a tim cvici svaly i v jinych smerech nez primem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16700
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 3, 2023 10:11

Ono ale neni snadne udelat 2 vyskove km na vyletu v cechach ... mam rodinu a deti, je pro me nemyslitelne, ze si budu solo nekde po vikendech trajdat do alp na vylet (ackoliv bych strasne chtel) .. mozna 2-3 za sezonu .. jinak ale tak maximalne ty schody .. nicmene proc bych chodil schody :D, mam milion konicku, na ktery nemam cas .. takze me bohate staci urvat si 2x tejdne hodinu a pul na tenis, urvat si sem tam rano/vecer (idealne prespani nekde) kvuli foceni a jednou tejdne jet na kolo na 2-3 hodiny ..

dojit si 2x tejdne rano na hodinu do fitka (ktery je 5 minut od baraku) a pak si jit zahrat tenis a nebo si jit jinej den po praci na 2 hodky na kolo, nebo si jit rano/vecer na hodinu zabehat je no problem, udelat ale 2000 vejskovejch metru se zakladnou ve strednich cechach uz trosku problem je
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 3, 2023 10:24

@irem, psal jsem vyse, ze ty pomery ~ala 33:66 apod jsou jen priklad .. Ze ruzne sporty a hlavne technicka a fyzicka uroven cvicence ten pomer zasadne ovlivnuje ..

Ja se snazim rict jednu zasadni vec, o tom to cele je - pokud se chce clovek zlepsovat, tak nestaci cvicit .. pokud chces rychleji behat a dal a vejs dojit, tak nestaci posilit nohy .. kdyz posilis nohy, tak musis tu silu vybrousit do te sprave neuro a vnitrosvalove ko-ordinace, abys opravdu lepe a rychleji behala a dale a vyse dosla

na druhou stranu

pokud se chces zlepsit a trvale zlepsovat, tak nestaci jen chodit a behat .. to cviceni tomu vyznamym zpusobem pomuze at uz jsi zacatecnik a nebo expert, kterej je dlouhodobe "zaseklej" na nejake urovni a uz se dal neposunuje ..

Ja mam opravdu v zivote neco odcviceno a troufam si rict, ze u me je pomer 85% stravenej nekde venku nejakym sportem a jen 15% ve fitku (ve skutecnosti nemam fitko moc rad) .. Vim ale, ze tech 15% v tom fitku ti da ultimatni nenahraditelnej boost na tvuj vykon venku at uz se jedna o lezeni, atletiku, tenis a nebo box .. A ja si myslim, ze i na chozeni s batohem to musi fungovat ... mozna se ale pletu, potom by chozeni s batohem byl jedinecnej fenomen
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod obda » čtv srp 3, 2023 11:10

Na rozdíl od tebou vyjmenovaných sportů je chůze s batohem ultimátní vytrvalostní aktivita (není problém 8+ hodin denně mnoho dní a týdnů po sobě). Tam ten boost tak úplně nefunguje. To už spíš užiješ kompenzační cvičení.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 3, 2023 11:15

@obda - ty ses prave probudil :D, ne

jed do tater nebo do alp (nebo do skotska) a dej si tam s baglem (jak padlo drive) vejskovy 2km a muzem se o tom znovu pobavit .. v tomhle maj chlapci (napr. @mike) naprostou pravdu ..

nikdo tady nerikal, ze ti posilka zasadne pomuze na prochazky po kokorinsku .. navic pises ze neni problem jit 8+ hodin denne po mnoho tydnu .. kdyz to rikas .. je mile, ze to neni pro tebe problem .. pro 98% smrtelniku to problem docela je
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod irem » čtv srp 3, 2023 13:34

@ntz Chozenim a behanim se IMO nohy posili docela dost a zlepsovat se v chozeni a behani tim, ze clovek chodi a beha a netravi cas ve fitku je i dlouhodobe naprosto realisticke. Co neni realisticke je trvale zlepsovani se. Pokud mi neunikl objev nejakeho elixiru vecneho mladi :-k

Chozeni s batohem je proste jen nejaka forma vytrvalostniho sportu. Nebo pohybu, pokud to je prilis lehka zatez na to, abys ji povazoval za sport. Kdyz chodis v terenu, posilujes a stabilizujes tim vsechno mozne, nohy zejmena. Opravdu je pri tom obcas uzitecnejsi nechat nohy, at sili pri tom, co delaji a spis doplnkove / kompenzacne cvicit napr. stred tela a zada.

(bydlim v Praze a jak jsi zminil neni snadne tady najit kopce, obcas se bavim tim, ze pendluju od reky nahoru a dolu - ty 2km prevyseni jdou zvladnout cca na 28km a zcela bez nutnosti zdlouhaveho dojizdeni do Alp ... i kdyz tam je to samozrejme lepsi)

@apuka :lol:

Sila Ti v kombinaci s vytrvalosti dost pomuze, ale moje zkusenost je proste takova, ze na to staci sila vybudovana pri tom druhu pohybu, kde ji uplatnujes. Samozrejme mluvim o normalni aktivite, ne o profesionalnim nebo vylozene vykonnostne zamerenem sportu nebo, jak tu nekteri rikate, o terminatorech.

Toho omezeni na schodech si jsem vedoma a v tomhle je pohyb v terenu nenahraditelny. Ale schody maji jine benefity, treba nastoupane metry na kratke vzdalenosti za jakehokoliv pocasi a denni doby, kdyz uz mam po ruce 14 pater :-D
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Kolena

Příspěvekod pavproch » čtv srp 3, 2023 14:24

Já už se těším jak malej Jarda na vánoce, až (myslím, že 26. srpence) dostanu hyaluronové žihadlo do kulen, to operované už zase pobolívá (stačí v noci usnout s nataženou nohou a ráno f kuleně PEKLO).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28427
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Kolena

Příspěvekod obda » čtv srp 3, 2023 14:53

ntz píše:jed do tater nebo do alp (nebo do skotska) a dej si tam s baglem (jak padlo drive) vejskovy 2km a muzem se o tom znovu pobavit ..


Mám s tím zkušenosti a vím, co píšu (i když teda 2000 m výškových asi moc lidí denně nechodí, ovšem něco přes 1000 m je poměrně běžné). Ostatně ve Skotsku toho mám nachozené fakt hodně :t:t . Ohledně chůze platí IMHO to, co píše irem o dva posty výše.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2023 15:13

irem píše:Sila Ti v kombinaci s vytrvalosti dost pomuze, ale moje zkusenost je proste takova, ze na to staci sila vybudovana pri tom druhu pohybu, kde ji uplatnujes.
Presne tak jsem to myslel i ja. Ta "sila" je ale takova, ze u toho nepotrebujes mit velikost svalu jako kulturista. S pouhou chuzi/behanim takove nedosahnes a pritom budou mit silu na ten pohyb (chuze/beh) pravdepodobne vetsi nez z fitka.
ntz píše:v tomhle maj chlapci (napr. @mike) naprostou pravdu
To by me docela zajimalo, v cem myslis, ze maji pravdu. Mam dojem, zes to zase pochopil spatne.

Mike psal, ze on tak normalne chodi - a do fitka nechodi, ale posiluje se kazdodennimi prochazkami. Ze samozrejme na toto nemuzes nabehnout bez treninku, hned s velkym batohem na 2km prevyseni - to se nejspise totalne odrovnas, at uz trenujes ve fitku nebo ne.
Myslim, ze je nas tady dost, co v Alpach/Tatrach/Fatrach ale i jinde normalne - minimalne v prubehu dovolene - chodi denne velke prevyseni. Mozna ne kazdy 2000+m, ale "jen" 1500-1800m, jen obcas tech 2000+. Rekl bych, ze maloktery z nas cvicil svoje svaly ve fitku nebo dennodennim drepovanim a vypady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16700
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 15:17

oodoow píše:Až na ty pohorky (nejsem magor) jsme to teď měli zhruba takhle asi měsíc.

Nemas pocit, ze si odporujes? :twisted:

Zrovna pro ucely tehle diskuse jsou pohorky lepsi, jelikoz jsou tezsi a nohy s nima posilis vic.

oodoow píše:Nejlepší na tom bylo, že člověk může jíst, co chce a kolik chce a pořád hubne.

To jo, vydej energie je takovy, ze se to snad ani dojist neda. Kolik (procent sve vahy) jsi shodil? Mas jeste vubec co shazovat tj. nejdou uz dolu svaly?

oodoow píše:No a tohle výrazné snížení váhy prospěje kolenům nejvíc.

Nemyslim si, ze by to pro cloveka s normalni vahou bylo podstatne. U ntz a podobnych samozrejme ano ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 15:30

ntz píše:Ono ale neni snadne udelat 2 vyskove km na vyletu v cechach

Neni, nemame na to dost vysoke kopce, ale 1500 m na jednodennim vylete delame na sever od Prahy bezne. Obcas i 1800.

Na jare jsme si dali trasu pres vsechny luzicke sedmistovky, 10 jich je. Nastoupano 2900 m za necelych 17 hodin chuze, s prestavkama na jidlo a trochu spani to bylo neco pres 22 hodin a to jsme se na konci docela flakali a cpali se kolacema v hospode na Jedlove. Sli jsme to samozrejme v pohorkach ;-)

Jinymi slovy, kdyz se chce, tak to jde i u nas. Kdyby slo jen o tu vysku, tak se to da delat, jak pise irem, kopecek a chodit tam a zpet. Milesovku 5x, v Luzickych horach bys mohl delat kolecko pres Luz a Jedlovou. Mne teda vic vyhovuji Alpy, lepsi jit pul dne nahoru a pul dne dolu, nez to furt stridat, ale praotec Cech byl holt liny a zustal na Ripu misto aby vylezl na Grossglockner #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 15:52

apuka píše:Mike psal, ze on tak normalne chodi - a do fitka nechodi, ale posiluje se kazdodennimi prochazkami.

Tohle nejspis neni posilovani, ale vylepsovani kondice. Pozoruju zvyseni prumerne rychlosti na delsich trasach, zlepseni vytrvalosti a postupne snizovani vahy bez jakehokoliv omezovani. Dalsi vec je zmena perspektivny ohledne vzdalenosti. Na mem oblibenem miste v Alpach obcas musim vecer dojit 3 km udolim do penzionu, coz byvala po celem dni chuze takova dorazecka. Letos to bylo jako nic i po te nejdelsi trase.

Posilovani je celodenni chuze v pohorkach po kopeckach, at uz u nas nebo v Alpach. Ono se to, zda se, docela dobre doplnuje.

apuka píše:Rekl bych, ze maloktery z nas cvicil svoje svaly ve fitku nebo dennodennim drepovanim a vypady.

V posilovne (fitka tehdy jeste nebyla) jsem byl naposled tak pred 30 lety a drepy nedelam. 3000+ hm za den v pohorkach zvladnu, pricemz pred tema 30 lety byla i polovina moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 3, 2023 17:55

myslim, ze chodit nekolik tydnu cca 8h denne je problem pouze s tim, ze clovek chodi do prace a nechce z ni odejit, aby mohl takhle chodit. Za me to ale problem neni a to ani nechodim do posilovny.

nicmene puvodni vec je spis bolest kolen/kloubu (z mozna pretezovani, nevhodnyho pohybu, nikdo nevi) a ne nutne nejaky zlepsovani.

irem: rozesmala si me, ale dobry, su mekka takze splneno :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9423
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 20:14

Pro mne by to problem byl. Fyzicky bych to nedal. Po dvou tydnech celodenniho chozeni (coz tohle je) mam dost. Samozrejme zalezi, jak si tech 8 hodin predstavujes, jestli jsou z toho 3 hodiny pauzy, tak mozna :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod ntz » čtv srp 3, 2023 20:20

8dnu s baglem 8+ hodiny denne znamena, ze jdes alespon 30km za den .. ja bych mel dost za par dnu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 20:28

Jak kde. Schvalne jsem se kouknul do zaznamu. Posledni Grand Paradiso natezko pred 5 lety. Aspon z poloviny volny teren, sute, ledovce, prumerne denni maximum asi 3100 m. 8 dni, prumerny den 8:03 hodiny, ale jen 6:18 cisteho casu. 87 km tj. prumer 10.9 (to nahodou chodim i doma, ale za dve hodiny), necelych 1100 m prevyseni. Na konci jsem toho mel tak akorat a druhe takove kolecko za sebou bych asi nedal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod obda » čtv srp 3, 2023 20:58

ntz píše:8dnu s baglem 8+ hodiny denne znamena, ze jdes alespon 30km za den .. ja bych mel dost za par dnu ...


Šel jsem s batohem opakovaně i 10 a více dní v v kuse, a určitě přes 8 hodin denně. Chodil jsem dlouho sám, a válet se a kochat se mne nebavilo. V mládí jsem navíc schválně chodil bez hodinek, po velkou část doby, co bylo světlo. Začátkem července to musely být zajímavé časy 8) Konkrétní příklad - na trase Kremenec -> Pieniny (po SK/PL hranici) jsem dal jednou za den i celý mapový list na "vojenské" padesátce :t:t (začínal jsem tehdy ve Strážském a vzal to přes Zemplínskou šíravu, Vihorlat, Ubľu a Ulič na Novou Sedlicu). Nijak jsem netrénoval, kromě chození jsem jenom každé zkouškové hodinu denně běhal.

Ale proti hromadě lidí, co chodí AT/PCT/CDT, je to jen taková drobnost. Velká část z nich přitom jinak než chůzí/během netrénuje.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Kolena

Příspěvekod oodoow » čtv srp 3, 2023 21:35

mike píše:Zrovna pro ucely tehle diskuse jsou pohorky lepsi, jelikoz jsou tezsi a nohy s nima posilis vic.

To sice jo, taky můžeš třeba tahat s sebou 10L vody v batohu pro lepší trénink, ale nikdo soudnej to nedělá. Pár pohorkářů jsem tam viděl, nebyl to moc pěkný pohled, jak se tam v tom horku potáceli s těžkejma botama. Rychlost nula nula nic.
Jeden se málem zrakvil na mokré skále u vodopádu, po které tekla voda. Ale jako trénink to měli slušnej, to zas jo. Nicméně zas chodíš jak robot a nepracují ti ty stabilizační svaly na nohou, protože jsou zavřený v pohorce. Co se týče kolen tak nevím, podle mě jsou ohebný tenisky lepší, protože tak můžeš našlapovvat lehčeji, což je pro kolena lepší.

Jinak dobrej trénink na kolena pro sestupy v horách jsou sice schody ale dolů, ne nahoru. Nejlépe zkoušet jít kontrolovaně dolů po dvou schodech, tím se člověk naučí kontrolované podřepy, které mu potom v horách dost pomůžou.

Jo a samozřejmě platí, že pro chůzi je nejlepší chodit, dává to i logicky smysl. Posilovna může trochu pomoci, ale když se chce člověk v něčem zlepšovat tak je dobrý to prostě praktikovat. I na delších trecích je vidět, jak si tělo postupně přivyká batohu a najednou je člověk schopen dávat za den vzdálenosti, které na začátku treku nezvládal. Tohle by v posilce těžko získával, tento specifický trénink.

mike píše:To jo, vydej energie je takovy, ze se to snad ani dojist neda. Kolik (procent sve vahy) jsi shodil? Mas jeste vubec co shazovat tj. nejdou uz dolu svaly?
Svaly jdou až naposled, váha myslím tak 5%.

mike píše:Nemyslim si, ze by to pro cloveka s normalni vahou bylo podstatne.

Normální váha dnes má velmi daleko k ideální váze. Takže jo, je to podstatný rozdíl.

ntz píše:8dnu s baglem 8+ hodiny denne znamena, ze jdes alespon 30km za den .. ja bych mel dost za par dnu ...


Schválně jsem koukl do statistik GR11.
Days: 31
Distance: 852km
Avg distance per activity: 27.49 km
Total time: 360h
Avg a day: 11:37
Moving time: 256h
Avg moving time 08:15:19
Avg speed 3.33 km/h (18:01 /km)
Elevation gain: 44765m+
Avg elevation gain: 1444 m

Takže průměrka nic moc. Za těch 8h čistýho pohybu to nebylo ani těch 30km. Každopádně je lepší pro tělo se šourat delší dobu, než sice kratší dobu ale makat ve větší intenzitě. Regeneruje se to mnohem líp.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3123
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kolena

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2023 22:01

oodoow píše:Nicméně zas chodíš jak robot a nepracují ti ty stabilizační svaly na nohou, protože jsou zavřený v pohorce.

Nemusis chodit jako robot, staci se v pohorkach naucit chodit ;-) Jako robot se chodi v Dckovych.

oodoow píše:Co se týče kolen tak nevím, podle mě jsou ohebný tenisky lepší, protože tak můžeš našlapovvat lehčeji, což je pro kolena lepší.

Tezko rict, pohorky jsou zas lip odpruzene.

oodoow píše:Svaly jdou až naposled, váha myslím tak 5%.

To je pri tve vaze tak 3 kila, ne? Za tu dobu nic moc, telo uz nema z ceho brat. Takovy ntz by na stejne trase shodil aspon 30 kilo :twisted:

oodoow píše:Normální váha dnes má velmi daleko k ideální váze. Takže jo, je to podstatný rozdíl.

No dobra, bavme se konkretne. Aktualne mam BMI 25, coz by mela byt horni hranice idealni vahy (realne blbost) a s koleny jsem nemel problem ani kdyz jsem mel o 12 kilo vic.

oodoow píše:Days: 31
Distance: 852km
Elevation gain: 44765m+

To je dobre i na terminatora :smt023 Predpokladam, ze i vetsina clenu OF tohle da tak za rok, o bezne populaci ani nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kolena

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2023 22:04

ntz píše:8dnu s baglem 8+ hodiny denne znamena, ze jdes alespon 30km za den .. ja bych mel dost za par dnu ...
Teda houbelec....

Moje cesty v Alpach i na SK, co trvaly 8+ hod. (a bez hodinovych pauz) vetsinou jsou dlouhe 13-20 km, jen vyjimecne 21-23. Prevyseni 1100-1700m - a to nepocitam zadne feraty, to je o necem jinem. Stejne tak nechodim pres ledovce. Takze jde pouze o obycejne stezky, v drtive vetsine po znackach. Ale stava se, ze na nekterych usecich je prumerna rychlost pod 1 km/h nahoru, nekdy dokonce i dolu. Bo si musim hlidat kazdy jednotlivy krok, kam vstoupit nebo aby jsem nesletel dolu i s pulkou svahu.

Jinak napr. v Beskydech neni problem udelat za den 2000+m prevyseni. Staci napr. prejit Smrk+Lysou horu+Travny. Ale je to normalne cca 29 km. Zkratkama se da udelat o par km kratsi trasa - Smrk z Ostravice cca 5,5 km/850m, Lysa hora z Repconky 3,7 km/730m, Travny z Krasne cca 4 km/710m.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16700
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví