Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 15:31

mike píše:ze jsem driv mel aspon nekolik klistat rocne
No vidíš, tak se to potom vylučuje s Tvým tvrzením o neomezené možnosti sbírat lesní plody :wink:

mike píše:neni rovnocenna ani nahodou.
Ovšem jen dle Tvého názoru.
Svědivé pupence se mi po klíšťatech netvoří, to už by muselo být zasáté dlouho.

mike píše:Ze kdyby byl tak skodlivy, jak tvrdis, tak se asi neprodava ;-)
Je škodlivý pro ty, proti kterým je namířen. Sice nejen pro ně, ale to už je spíše okrajové.

mike píše:Ber to jako pratelskou radu ;-)
Ano, tati :twisted:

mike píše:Nemela bys prestat chodit ven, abys jim neublizovala? :twisted:
Nerozumíš. Nebudu na sebe cíleně stříkat svinstva, které je neselektivně a zcela zbytečně zabíjí. Takhle jednoduché to je :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř črc 19, 2023 15:37

sobb píše:No vidíš, tak se to potom vylučuje s Tvým tvrzením o neomezené možnosti sbírat lesní plody

Nijak se to nevylucuje. Plody sbiram a klistata z toho nemam, z chozeni ano. Coz je i logicke, kroku udelam o nekolik radu vic, nez sbiram lesnich plodu.

sobb píše:Svědivé pupence se mi po klíšťatech netvoří, to už by muselo být zasáté dlouho.

Tobe mozna ne, ale jsou lidi, kterym jo.

sobb píše:Je škodlivý pro ty, proti kterým je namířen. Sice nejen pro ně, ale to už je spíše okrajové.

No vidis, tak v cem je problem? :twisted:

sobb píše:Nerozumíš. Nebudu na sebe cíleně stříkat svinstva, které je neselektivně a zcela zbytečně zabíjí. Takhle jednoduché to je :wink:

A proc teda chodis ven, cimz neselektivne a zcela zbytecne zabijis hmyz, na ktery slapnes? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 15:48

mike píše:Nijak se to nevylucuje. Plody sbiram a klistata z toho nemam, z chozeni ano.
V tom případě sbíráš velmi málo anebo jen na lokalitách, kde se klíšťata nevyskytují. Jak jsem psala výše, v našich končinách máme zhruba třetinu odchycených klíšťat na rukách.

mike píše:Tobe mozna ne, ale jsou lidi, kterym jo.
Možný to je, ale asi to nebude horší než kousnutí komárem nebo něčím jiným. Pro většinu lidí nic nebezpečného.

mike píše:No vidis, tak v cem je problem? :twisted:
Že si postupně vyhlazujeme entomofaunu?

mike píše:A proc teda chodis ven, cimz neselektivni a zcela zbytecne zabijis hmyz, na ktery slapnes? :twisted:
A teď navíc ještě děláš, že nerozumíš :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř črc 19, 2023 15:55

sobb píše:Jak jsem psala výše, v našich končinách máme zhruba třetinu odchycených klíšťat na rukách.

Coz jeste nutne neznamena, ze je to ze sbirani. Sbiram hlavne boruvky a na boruvci mozna nejsou, to nevim.

sobb píše:Možný to je, ale asi to nebude horší než kousnutí komárem nebo něčím jiným.

A co udelas s komarem, ktery na tebe sedne? Nezabijes ho?

sobb píše:Že si postupně vyhlazujeme entomofaunu?

Jestli jde o vyhlazeni klistat a klosu, tak jsem vsema deseti pro :twisted:

sobb píše:A teď navíc ještě děláš, že nerozumíš :P

Rozumim, tvuj postoj je pokrytecky :twisted: Misto, abys chranila hmyz tim, ze nevytahnes paty z domu, tak po nem slapes. Jsem opravdu presvedcen, ze takhle ho zabijes mnohem vic, nez ja kalhotama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 20:56

mike píše:Coz jeste nutne neznamena, ze je to ze sbirani. Sbiram hlavne boruvky a na boruvci mozna nejsou, to nevim.
Nutně ne, ale část z toho určitě, vypozorováno právě na těch jahodách. U borůvek záleží na konkrétním biotopu, u nás rostou v suchých borových lesích a tak na nich klíšťata nejsou. Ale zažila jsem i borůvčí prolezlé klíšťaty.

mike píše:A co udelas s komarem, ktery na tebe sedne? Nezabijes ho?
Jistěže ho zabiju, stejně jako klíště. Mám to nastavené zcela jednoduše - kdo jde po mě, po tom jdu i já. Ale nevidím důvod, aby to odnášeli i další.

mike píše:Jestli jde o vyhlazeni klistat a klosu, tak jsem vsema deseti pro :twisted:
Bohužel nejde. A o tom to celé je.

mike píše:Rozumim, tvuj postoj je pokrytecky :twisted:
Mýlíš se, je to jen o individuálním nastavení hodnot. Zajímavé, že Etheric výše v diskuzi to pochopil a Ty ne :wink:

A když už jsem v klíšťatovém vláknu, tak jeden zábavný postřeh z nedávného večerního prohlížení - objevila jsem Laďovi na noze mezi prsty chcíplé klíště. Aneb jak je důležitý si nemejt příliš často nohy :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 0:24

sobb píše:Mám to nastavené zcela jednoduše - kdo jde po mě, po tom jdu i já. Ale nevidím důvod, aby to odnášeli i další.

No vsak. Nastrikane kalhoty zabiji lezouci hmyz, tedy prevazne jen klistata. Klose bohuzel ne.

sobb píše:Bohužel nejde. A o tom to celé je.

Co jsem cetl, tak jde, nejake ty plisne. Akorat si zatim nejsou jisti, jestli je to opravdu zcela selektivni. Ale na to se snad casem prijde.

sobb píše:Mýlíš se, je to jen o individuálním nastavení hodnot. Zajímavé, že Etheric výše v diskuzi to pochopil a Ty ne

Ja to chapu, jen ukazuju, jak je tvuj postoj pokrytecky. Insekticid ne, ale slapat po chudakach hmyzakach jo, protoze jinak bys nemohla chodit ven :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv črc 20, 2023 12:14

mike píše:No vsak. Nastrikane kalhoty zabiji lezouci hmyz, tedy prevazne jen klistata.
Ne. Zabíjí lezoucí hmyz. Tečka.

mike píše:Co jsem cetl, tak jde
To ano, ale teď jsme se bavili o plošném použití neselektivních insekticidů. Rozumně vymyšléná biologická kontrola by byla dokonalá, třeba se toho v našem aktivním životě ještě dočkáme.

mike píše:Insekticid ne, ale slapat po chudakach hmyzakach jo, protoze jinak bys nemohla chodit ven :twisted:
Tak teď už si fakt nejsem jistá, zda jsi mimo a nebo se jen tváříš, že jsi mimo :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » čtv črc 20, 2023 14:25

No ono trochu toho insekticidu na kalhotech přírodní rovnováhu nevyvrátí. Daleko horší je plošný postřik přípravky s permethrinem třeba v lesích proti kůrovci. To jsou tuny a tuny, o mnoho řádů víc, než domácí použití.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv črc 20, 2023 14:37

To určitě ne. Už se tu ale bavíme o dvou věcech - mike upozornil na plošné používání permethrinu, ale zaměnil to trochu se selektivním hubením klíšťat.
U zmiňovaných kalhot se (alespoň já) bavím o jakémsi individuálním žebříčku hodnot a volbě.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 14:55

sobb píše:Ne. Zabíjí lezoucí hmyz. Tečka.

pavprochu? :-k :twisted: Jestli po mne neco leze, tak klistata, skoro vyhradne. Kdyz teda nespadnu do mraveniste ;-)

sobb píše:To ano, ale teď jsme se bavili o plošném použití neselektivních insekticidů. Rozumně vymyšléná biologická kontrola by byla dokonalá, třeba se toho v našem aktivním životě ještě dočkáme.

Bavili jsme se o vyhubeni klistat obecne. Ale jsem rad, ze aspon na tomhle se tady shodneme. Mne to taky pripada vyrazne lepsi, nez insekticid, jelikoz uplne selektivni asi neexistuje a choroby se navic siri samy.

sobb píše:Tak teď už si fakt nejsem jistá, zda jsi mimo a nebo se jen tváříš, že jsi mimo :D

Bereš se moc vážně :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát črc 21, 2023 18:57

mike píše:pavprochu? :-k :twisted:
Nepochopili jsme se. Tou tečkou měla končit Tvá předchozí věta, na kterou jsem reagovala :wink: A ohledně lezoucího hmyzu se docela mýlíš, zkus si někdy vzít brýle :twisted:

mike píše:Bavili jsme se o vyhubeni klistat obecne.
V dané chvíli jsme se bavili o něčem jiném.

mike píše:Bereš se moc vážně :P
To zcela jistě. Nicméně si poslední dobou nejsem u Tebe příliš jista, kdy nechápavost předstíráš a kdy je to opravdu vážné. Nekouslo Tě zas něco? :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát črc 21, 2023 20:42

Nejsem to ja, kdo se necha kousat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod booze » pát črc 21, 2023 20:52

Bkomplex a Becka nefunguji, ale funguje chilly. Zkouseli jsme to a to B spis pritahuje a chilly funguje. Staci nejake malo palive a ne feferonky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8320
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát črc 21, 2023 20:54

Chilli ;-) Jakym zpusobem? Jis ho nebo se s nim natres? Jestlil to prvni, tak mi neprijde, ze by to fungovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod booze » pát črc 21, 2023 21:02

Jim ho. U me to fakt funguje a mam celkem pokoj od komaru. Klistata jsem mel dve a to od dubna mam kratase a nestrikam se moc.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8320
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát črc 21, 2023 21:15

My ho s pritelkyni jime celkem casto a neprijde mi, ze by to melo na klistata vliv, na hole nohy je nachyta stejne. Ale zas je pravda, ze jsem to nijak nesledoval.

BTW, musel jsem si na krajeni poridit latexove rukavice a prvni krabice uz dochazi 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát črc 21, 2023 23:01

mike píše:Nejsem to ja, kdo se necha kousat ;-)
Není až tak podstatné kdo je kousnut, ale u koho se to projeví :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob črc 22, 2023 1:24

Bingo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob črc 29, 2023 0:04

Mysterious meat allergy passed by ticks may affect hundreds of thousands in US, CDC estimates

Klistata, ktera to zpusobuji, ziji i v Evrope. Je to zpusobene jistym cukrem, ktery je ve slinach klistete a na ktery se po kousnuti nauci reagovat imunitni system. Dotycny cukr je i v mase a mlecnych produktech, takze vznikne dost neprijemna potravinova alergie.

Takze jak jsem psal vyse, jediny bezpecny zpusob je kliste vubec nemit. Zlaty permethrin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » sob črc 29, 2023 5:58

Tu alergii jsme tu řešili. Nechtěl bych, život bez masa musí bejt dost smutnej...

Ad permethrin a zabitý hmyz - jezdí sobb autem? Za jednu cestu zabije víc hmyzu, než já permethrinem za tři životy :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod booze » sob črc 29, 2023 8:33

Da se to vydrzet. Nesmis jist prasata, kravy, ovce a zviratka z lesa. Kurata se ti preji. Hakosi delaji z krut veskere vyrobky, ktere se delaji z prasat a krav, takze se jednou za cas muzes prezrat salamu, klobasek, parku... :tonqe: Problem je, ze nesmis snist ani malinkaty kousek, sadlo muzes a vyvary taky, ale precedene.
A stesti neni o mase
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8320
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » sob črc 29, 2023 17:06

Nikdo netvrdí, že štěstí je o mase, ale já bych bez něj byl nešťastnej, červený maso miluju
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » sob črc 29, 2023 22:37


mike někdy v roce 2019 píše:
FrantaKrajta píše:Bohuzel, dle nekterych vyzkumu, se zrejme alergie na savci maso objevuje po klistatech i u nas.

A tohle uz jsi vubec psat nemusel #-o


Nebylo by dobrý s tou pamětí něco dělat? :twisted:

Mimochodem, už je prokázaný přenos i u Ixodes ricinus, což je naše klíště obecné? Co jsem zatím četla, tak to bylo na bázi dohadů - "possible" či "některé výzkumy předpokládají". Ale toto téma nijak nesleduju, tak se třeba už něco nového vyzkoumalo.

Teď mě napadá. To by vlastně mohla být jedno z užitečných působení klištěte. Kdyby pokousalo dostatek lidí, tak by to mohlo způsobit konec problematických velkochovů. Akorát by to asi chtělo nějaký utajený program, něco jako "klíště pro každého" :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » sob črc 29, 2023 22:49

Etheric píše:Ad permethrin a zabitý hmyz - jezdí sobb autem? Za jednu cestu zabije víc hmyzu, než já permethrinem za tři životy :)
Jo, sobb jezdí autem. A dokonce i dupe po lese. A co víc - vraždí hmyz, který žere sobb či její rostliny. Ani nemá potřebu hmyz nějak chránit, jen jej, až na výjimky, cíleně nevraždí. A proto permethrin nepoužívá ani používat nebude. Mimo jiné též z etických důvodů. Kvůli pár klíšťatům která jde lehce zneškodnit jinak, se nebude stříkat insekticidem vraždícím všechen hmyz, který má tu smůlu, že by sobb příliš zblízka potkal.

Jinak k těm autům, i to je mimochodem jeden z indikátorů úbytku hmyzu, četla jsem na to téma i trochu delší povídání od našich kolegů, ale nemám založeno, takže k tématu třeba toto: Čisté přední okno automobilu po delší jízdě. Důkaz, že ubývá hmyzu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 0:32

sobb píše:Nebylo by dobrý s tou pamětí něco dělat?

Jsem si to pamatoval. Odkaz jsem dal, protoze obsahuje nove informace. Puvodne to vypadalo jako neco celkem raritniho, podle toho clanku je to naopak v USA docela rozsirene, jen silne poddiagnostikovane. A navic pak neni problem jen cervene maso, cloveka z clanku malem zabila heparinova injekce, protoze tam je ten sacharid taky. Pro tebe zase mlecne vyrobky. On je ten sacharid ve spouste veci.

sobb píše:Mimochodem, už je prokázaný přenos i u Ixodes ricinus, což je naše klíště obecné? Co jsem zatím četla, tak to bylo na bázi dohadů - "possible" či "některé výzkumy předpokládají".

Nevim, na Wiki tvrdi, ze se to stat muze. Jinak nejde o prenos, neni to infekce. Je to alergie zpusobena reakci imunitniho systemu na sliny klistete. Tedy na to, na cem tva strategie brzkeho odstranovani klistat naprosto selhava.

BTW, nekde jsem narazil na doporuceni, ze se jako prevence ma pouzivat prave permethrin.

sobb píše:Teď mě napadá. To by vlastně mohla být jedno z užitečných působení klištěte. Kdyby pokousalo dostatek lidí, tak by to mohlo způsobit konec problematických velkochovů. Akorát by to asi chtělo nějaký utajený program, něco jako "klíště pro každého"

To mne taky napadlo, ze by nejaci fanatici mohli za timhle ucelem klistata, co to zpusobuji, sirit. Efekt ale muze byt presne opacny, jestli se ukaze, ze je to opravdu vazny problem, tak by to mohlo urychlit snahy o vyhubeni klistat.

booze píše:Da se to vydrzet. Nesmis jist prasata, kravy, ovce a zviratka z lesa. Kurata se ti preji. Hakosi delaji z krut veskere vyrobky, ktere se delaji z prasat a krav, takze se jednou za cas muzes prezrat salamu, klobasek, parku... :tonqe: Problem je, ze nesmis snist ani malinkaty kousek, sadlo muzes a vyvary taky, ale precedene.

Co jsem koukal, tak je to mnohem horsi. Jde i o mlecne vyrobky a treba zelatinu, takze ti mohou problemy zpusobit libobolne leky v tobolkach. Proste fakt slusne svinstvo a podle toho clanku se teprve ted zacina zjistovat, jak velke.

booze píše:A stesti neni o mase

Jak to myslis? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 0:34

sobb píše:Jo, sobb jezdí autem. A dokonce i dupe po lese. A co víc - vraždí hmyz, který žere sobb či její rostliny. Ani nemá potřebu hmyz nějak chránit, jen jej, až na výjimky, cíleně nevraždí. A proto permethrin nepoužívá ani používat nebude. Mimo jiné též z etických důvodů. Kvůli pár klíšťatům která jde lehce zneškodnit jinak, se nebude stříkat insekticidem vraždícím všechen hmyz, který má tu smůlu, že by sobb příliš zblízka potkal.

Promin, ale pri blizsim prozkoumani je tohle fakt strasne pokrytectvi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2023 17:11

sobb píše:Jinak k těm autům, i to je mimochodem jeden z indikátorů úbytku hmyzu
Myslim si, ze je to docela zavisle na konkretni oblasti.

Manzelce to jeji kamaradka taky rikala, ze na prednim sklu nemaji vubec hmyz (Valassko). Tak jsme si na jare nekolikrat rikali, ze bychom ji meli vzit nase auto. Stacilo v podvecer po zapadu slunce jet z Ruzomberku az po Strecno vedle Vahu - pres rano poradne umyte predni sklo po dvaceti kilometrech uz skoro nebylo videt, po cca triceti jsme se museli zastavit a umyt okno na benzince. Nebyla to zkusenost jednorazova, stalo se to letos nekolikrat. Plus hodne podbneho se stalo i na nekterych mistech v CR, napr. i v Beskydech, dokonce i pri jizde D1 pres Vysocinu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » ned črc 30, 2023 22:43

mike píše:Nevim, na Wiki tvrdi, ze se to stat muze. Jinak nejde o prenos, neni to infekce. Je to alergie zpusobena reakci imunitniho systemu na sliny klistete. Tedy na to, na cem tva strategie brzkeho odstranovani klistat naprosto selhava.
Se řídíš podle Wiki? :shock: Pokud vím, tak u Ixodes ricinus nic takového zatím prokázáno nebylo, tak jsem myslela, že máš nějaká aktuální data, poněvadž to nesleduju. Tak to nazvu třeba přenos (či lépe přínos?) alergie :wink: :mrgreen: Jinak strategie neselhává, jistě víš, že klíště začne do rány efektivně slinit až poté, co se zacementuje. Krom toho tedy toto v našich podmínkách nijak neřeším, protože nevidím důvod. Zajímá mě přenos patogenů.

mike píše:To mne taky napadlo, ze by nejaci fanatici mohli za timhle ucelem klistata, co to zpusobuji, sirit. Efekt ale muze byt presne opacny, jestli se ukaze, ze je to opravdu vazny problem, tak by to mohlo urychlit snahy o vyhubeni klistat.
Jo, též mi to přijde docela elegantní, asi to přednesu na příští schůzi ekofašistů :twisted:
Snahy možná, ale to je tak vše, vidím to maximálně na částečnou eliminaci a to bůhví jestli. IMO je při současném stavu poznání efektivnější cesta zabránění přenosu infekcí.

mike píše:Promin, ale pri blizsim prozkoumani je tohle fakt strasne pokrytectvi :twisted:
Promiň, ale je mi úplně jedno, co si o tom myslí Mike Stříkač :twisted: Já mám svoje hodnoty srovnané :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » ned črc 30, 2023 22:54

apuka píše:Myslim si, ze je to docela zavisle na konkretni oblasti.
To máš jistě pravdu. Nicméně jako indikátor obecného stavu to asi taky funguje. Já přední sklo umejvám od kaďanců včel, much nebo ptáků, či kvůli šťávám ze stromů, ale kvůli nalepenýmu sraženýmu hmyzu už jsem nemusela mýt hodně dlouho. Zatímco z dřívějška si pamatuju, že se skla musela od hmyzu čistit relativně často.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 23:55

sobb píše:Se řídíš podle Wiki?

Wiki je dobra pro zakladni prehled, kdyz chce clovek neco vic, tak se daji prohlednout zdroje nebo hledat jinde. Kvalita clanku se samozrejme lisi, ale tuhle modu divat se na Wiki pohrdave taky neberu.

sobb píše:Tak to nazvu třeba přenos (či lépe přínos?) alergie

Neni to ani prenos, proste to alergii vyvola.

sobb píše:jistě víš, že klíště začne do rány efektivně slinit až poté, co se zacementuje

Pokud vim, tak kliste neco vypusti do rany okamzite, jelikoz jsou tam slozky, ktere ranu znecitlivi, takze si ho nevsimnes. U nekoho to zpusobi reakci a svedivy otok, ktery trva dny, skoro okamzite. Podobne, jako kdyz te kousne komar. Nevidim tedy duvod si myslet, ze by tam byl nejaky bezpecny cas.

sobb píše:Krom toho tedy toto v našich podmínkách nijak neřeším, protože nevidím důvod. Zajímá mě přenos patogenů.

Tohle ovsem muze byt v dusledcich i horsi. Stane se ti uraz, pichnou ti heparin na redeni krve a exnes jim rovnou v ordinaci. Coz je pripad z toho clanku.

Patogeny se daji lecit, tohle ne. Vysledkem muze byt velmi omezujici potravinova alergie.

sobb píše:IMO je při současném stavu poznání efektivnější cesta zabránění přenosu infekcí.

Jo, s pomoci permethrinu :twisted:

sobb píše:Já mám svoje hodnoty srovnané

Nelogicky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron