Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » ned črc 9, 2023 20:55

To ne, klíšťata jsou sice svým způsobem docela zajímaví tvorové, ale takto to fungovat nemůže.
Co se mohlo nějak změnit (ovšem bez vlivu očkování) je chemismus Tvýho těla, je možný, že jim z nějakýho důvodu víc "smrdíš". Anebo si prostě jen víc všímáš a zavčas se Ti daří ty lezoucí jedince odlovit předtím než se přisajou.

Jinak co se týče vábivosti pro krevsající hmyz - není to sice o klíšťatech, ale o komárech. Letos jsme se bavili ve Švédsku s jednou holčinou, která nám říkala, že její kamarádi ji používají místo repelentu. Při společných výletech se totiž prý snad skoro všichni komáři slétnou jen na ni a ostatní mají pokoj. Fajn mít takového kamaráda :D
U klíšťat to sice dle laboratorních testů funguje také, nicméně klíšťata přece jen mají možnost výběru poněkud omezenou, tak vezmou asi většinou za vděk tím, co je.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 9, 2023 21:17

sobb píše: Anebo si prostě jen víc všímáš a zavčas se Ti daří ty lezoucí jedince odlovit předtím než se přisajou.
.

Tím to taky není. Já na to vždycky zapomenu se prohlídnout. Sundával jsem letos z nohy jen jednoho, který se ještě nepřisál. Všiml jsem si ho náhodu, když jsem svačil na pařezu.
Možná se teda nějak změnila ta chemie, nevím. Ale je to moc dobře, že to tak zatím je a nestěžuju si na to. :)
Jen aby to vydrželo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4498
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon črc 10, 2023 3:44

sobb píše:Já osobně považuji používaní permethrinu jako insekticidu za nevhodné/neetické a proto jej nepoužívám

Mám to stejně s ovocem a zeleninou co se pěstují komerčně a stříkají vším možným. Ze stejnýho důvodu to nežeru, plus samozřejmě proto, že je to jedovatý
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8257
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon črc 10, 2023 8:38

sobb píše:To ne, klíšťata jsou sice svým způsobem docela zajímaví tvorové, ale takto to fungovat nemůže.
Hm...Jsi si tim naprosto jista?
Rekl bych, ze na zaklade soucasneho stavu vedeckeho zkoumani ne, ale to jeste neznamena, ze to takfungovat opravdu nemuze.

Slysel jsem uz takove veci (ale zdroje ted nenajdu), ze nekde se - docela uspesne - snazi zbavit skudcu zpusobem, ze je posbiraji, spali a jejich popel, resp. popel rozmichany ve vode daji na pole. Taky neco podobneho ohledne preparatu proti nejakemu konkretnimu kousavemu/savemu/co-ja-vim-jakemu hmyzu a taky to - pry- funguje dobre.

U klistat a viru, ktere v sobe casto nosi je to sice jeste trochu jinak, ale mozna nejaka cesta k odpudeni tam je. Muze to byt ten "chemismus" tela, pusobenim tech mrtvych/oslabenych viru muze vzniknout neco v organizmu a to se dostane i na povrch tela.

U komaru neco docela dobre funguje. Nevim, jestli i B-komplex, ale napr. na mnoho vegetarianu (jeste vice veganu) nesedaji s takovou radosti jako na masozravce. Ale taky je to individualni, na manzelku taky seda vyrazne vic nez na mne, i kdyz jime stejne.
Ta svedska holka ma skvele kamarady, jsou na ni hodni a umoznuji ji byt velice uzitecnou :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » pon črc 10, 2023 21:28

Klíšťata, když je sucho, nelezou tolik.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1131
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon črc 10, 2023 21:43

apuka píše:Hm...Jsi si tim naprosto jista?
A víš, že celkem jo? :)

apuka píše:Muze to byt ten "chemismus" tela, pusobenim tech mrtvych/oslabenych viru muze vzniknout neco v organizmu a to se dostane i na povrch tela.
I kdyby klíštěti z nějaké neznámého důvodu mělo vadit, že se organismus setkal s virem klíšťové encefalitidy, tak po očkování inaktivovaným virem bylo vše již dávno organismem zpracováno a vyloučeno, nikde na povrchu těla se nic neuložilo.

apuka píše:Ta svedska holka ma skvele kamarady, jsou na ni hodni a umoznuji ji byt velice uzitecnou :wink:
Netvářila se z toho nějak extra moc nadšeně :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 11, 2023 7:09

lojzmen píše:Klíšťata, když je sucho, nelezou tolik.

Tak letos na mě nenalezli ani, když bylo vlhko.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4498
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » pon črc 17, 2023 12:45

Ty sfině si na nás vymyslely další fintu....
https://www.osel.cz/12978-staticky-nabo ... azita.html
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 2:56

sobb píše:Pár hodin času je. V podstatě do té doby, než se klíště "zacementuje" Takže naše strategie holt je odchytit klíště co nejdříve, ale zároveň si v pohodě užívat letního počasí a neškodit svému okolí

Sorry, ale to neni pravda. Cas je jen u boreliozy a ani ten neni zaruceny. Klistata ovsem prenaseji spoustu dalsich chorob a u nekterych je pozde uz v okamziku, kdy se zakousne resp. zapichne. Protoze vypusti sliny do rany, ktere ji znecitlivi a infekce muze byt primo v nich. Opakuju, jedina funkcni strategie je nenechat kliste zakousnout. Vsechno ostatni je jen damage control s nejistymi vyhlidkami (v takovem pripade doporucuju silny propolis primo na ranu nekolik dni nekolikrat denne).

sobb píše:Ani ne, je to neselektivní insekticid. Takže účinkuje na všechen lezoucí hmyz.

Ano, lezouci, ne veskery. Zadny hmyzak po mne nema co lezt [-(

sobb píše:Třeba to autor jen málo testoval. Anebo byl abstinent

Nefunguje ani Bkomplex forte, natoz ta trocha, co je v pivu. Tahle urban legend neni nic jineho, nez vymluva alkoholiku :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 12:42

mike píše:Sorry, ale to neni pravda.
Sorry, ale je. Riziko přenosu patogenů před začátkem sání je marginální záležitost.

mike píše:Zadny hmyzak po mne nema co lezt [-(
No jo, máš těžkej život :mrgreen:

mike píše:Nefunguje ani Bkomplex forte
Koho zajímá nějaký Bkomplex :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 16:24

sobb píše:Riziko přenosu patogenů před začátkem sání je marginální záležitost.

Mas zastarale informace. Poznani v tomto smeru se vyviji a neni to pro tebe k lepsimu. Kdyz jsem hledal info o bartonellach, narazil jsem nekde na clanek, jak delali pokusy (na zviratech ;-)) a detekovali prenos uz behem jednotek minut. Pricemz zrovna bartonelly fakt nechces.

sobb píše:No jo, máš těžkej život

Ja? Naopak, mne to zivot zjednodusuje. Drzi hmyzaci chcipnou a neotravujou mne :P

sobb píše:Koho zajímá nějaký Bkomplex

Akoholici tvrdi, ze pivo odpuzuje hmyz, protoze jsou v nem B vitaminy. Takze Bkomplex by musel odpuzovat jeste vic. Nefunguje ani jedno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 21:35

mike píše:Mas zastarale informace.
Ani ne, docela dění sleduju.

mike píše:Ja?
Ano, Ty.

mike píše:Takze Bkomplex ...
Bereš se moc vážně :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 21:41

sobb píše:Ani ne, docela dění sleduju.

Evidentne ne dost, viz vyse. Proste si nechces priznat, ze tve chovani je riskantni :P Tvuj boj, ale nekdo by se tim mohl ridit a spatne dopadnout. Tady jde o zdravi, nekdy i o zivot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 21:44

Jistě, už jsem zapomněla, že mike má vždycky pravdu :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 21:47

A podlozenou, viz vyse :twisted:

Klistata prenaseji tolik hnusnych chorob, ze se rozhodne vyplati pristup better safe than sorry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 22:00

Raděj si přečti něco o klíšťatech a principu přenosu patogenů. To, co je případně obsaženo ve slinách, normálního člověka prakticky nemusí zajímat. Podstatné jsou až procesy po začátku sání a tam je také ještě jisté zpoždění v závislosti na typu patogena.

Jinak samozřejmě souhlasím, prevence je velmi důležitá. Ale mezi velmi účinnou prevenci právě patří i důsledná kontrola a obírání případně přisátých klíšťat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 22:06

Precetl jsem si uz driv. Poznani se vyviji a co platilo driv, uz nemusi platit dnes. Neni to tak dlouho, co se ani nevedelo, ze nase klistata bartonelly a nektere dalsi patogeny prenasi. Mne spis presvedci realne pokusy, nez teorie, proto jsem zminil ten vyse.

Samozrejme, ze je dobre se prohlidnout a prisata klistata odstranit co nejdriv. Zvysuje to sance. Jenze permethrin je zvysuje jeste vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 22:17

To zcela jistě. Ano, tyhle věci jsou založené na pokusech, proto o tom píšu.

Nejlepší šance dává nevylízat z domu, případně alespoň neopouštět asfaltové a betonové plochy.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 22:24

To je demagogie. Chodim, kde se mi zlibi, a diky permethrinu zadna klistata nemam. Jak jsem psal vyse, provedli jsme nechtene pokus s pritelkyni. Na stejnych trasach ja 0 klistat, ona 6.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 18, 2023 22:36

Není. Pro důslednou prevenci bys musel být postříkán permethrinem od hlavy k patě. Takhle se ani nemůžeš ohnout a utrhnout si lesní jahodu :wink: Opravdová prevence je v tomto smyslu nevyskytovat se tam, kde se mohou vyskytovat klíšťata.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 22:48

Moje praxe rika opak. Kalhoty v naproste vetsine pripadu staci. Za 13 (?) let pouzivani permethrinu jen na kalhotach jsem mel presne dve klistata, obe na rukach, jak jsem se nekde prodiral krovim. Predtim to bylo aspon nekolik rocne. Cimz chci rict, ze to mozna neni 100 %, ale rozdil je zasadni.

Samozrejme bych dal prednost uplnemu vyhubeni klistat (a klosu!), ale musim zit v realite. Co jsem cetl, tak moznosti by byly, ne permethrin, ten je malo selektivni, ale nejake plisnove choroby. Treba se to casem uskutecni :prayer:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » stř črc 19, 2023 6:48

sobb píše:případně alespoň neopouštět asfaltové a betonové plochy.

To nemusí pomoct, já chytil klíště na letišti. Vzhledem k tomu, kudy jsem jel a šel a jak dlouho tam byl, jsem ho musel chytit na letišti. Jak, to nevím. V oblečení být schovaný nemohlo, to bylo čerstvý ze skříně.
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8257
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř črc 19, 2023 11:35

sobb píše:To, co je případně obsaženo ve slinách, normálního člověka prakticky nemusí zajímat. Podstatné jsou až procesy po začátku sání
V tomto pripade musim potvrdit nazory mika. Nebylo to tak davno, co i v ceskych novinach probehly clanky o nejakych ceskych vedcich, kteri prave ty Tvoje vety postavily na hlavu a ukazali, ze to tak vubec neni, ze uz od prvniha zakousnuti se do krevniho obehu cloveka dostanou patogeny. Dokonce, pokud si dobre spominam, toto dokazovali (i?) pro borelie.

Byl z toho nakonec i nejaky vedci ceneny recenzovany clanek v nejakem renomovanem odbornem casopise, takze to neni zadne JPP nebo cesky kvazipokus.

Samozrejme, muze se diskutovat o mnozstvi patogenu v case a po "udalostech" typu kousnuti, sani, ..., ale podstatou bylo, ze nakazit se (borelii) je realne mozne uz od okamziku zakousnuti. Podle stesti a schopnosti imunitniho systemu.
Etheric píše:Jak, to nevím.
Mohls to chytit "od nekoho", komu se kliste dostalo na obleceni venku a zrovna na letisti usoudilo, ze se nemuze dostat na vhodne misto pro sani.

Kdyz jsem mel psa, nekolikrat se stalo, ze jsem doma nasel na koberci odpadle kliste (nenasate), jeste se hybajici. Nejspise spadl ze psa, asi po "omameni" po SpotOnu. Ale stane se to i z obleceni - nemuze se dostat pod a citi vice moznosti kolem, tak se pusti. Nebo si dotycny nekam sedne, otre se, kliste setre, to spadne na lavicku a ty si na nej sednes, otres, ... - a uz jej mas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 11:58

mike píše:...jsem mel presne dve klistata, obe na rukach, jak jsem se nekde prodiral krovim.
No právě proto píšu, že se nemůžeš ani ohnout aby sis utrhnul tu lesní jahodu :wink: Mi po rukách leze tak třetina klíšťat z celkového počtu odchycených.

Ono je to i o celkovém přístupu, někdo chodí ven, do přírody a za přírodou a proto jí ani nechce škodit. Jiný ji má spíš jako kulisu a tělocvičnu, a to co si tam dovoluje žít, ho vlastně děsně otravuje.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 12:11

apuka: Nepamatuješ si to zcela dobře, též jsem to četla. Byl to výzkum AV ČR. A šlo o to, že borelie přechází do organismu hned po začátku sání (nikoliv od prvního zakousnutí, jak jsi psal). Nicméně jim šlo také o princip - do té doby se tvrdilo, že jsou důležité slinné žlázy klíštěte, oni tvrdí, že borelie přechází ze střeva klíštěte přes jícen rovnou do hostitele. Dobrá zpráva ovšem je, že to jsou borelie, které ještě nejsou přizpůsobeny k tomu, aby unikly imunitnímu systému hostitele. Teprve v průběhu sání borelie přemění své povrchové antigeny tak, aby je imunitní systém hostitelského organismu nevypátral a nezničil.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř črc 19, 2023 12:55

Jo, muzes mit pravdu, presne si to uz nepamatuji, nebylo to pro mne az tak dulezite. Jen jsem si z toho odnesl, ze uz od zakousnuti, z vypustenych slin se uz da nakazit. Je ale mozne, ze se to netykalo borelii.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 13:25

apuka píše:Jen jsem si z toho odnesl, ze uz od zakousnuti, z vypustenych slin se uz da nakazit.
Ale tímto se vůbec nezabývali. Naopak - snažili se dokázat, že slinné žlázy a sliny nemají s přenosem borélií nic společného. Důvod výzkumu je samozřejmě vývoj vakcíny - na co ji zaměřovat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř črc 19, 2023 13:41

sobb píše:No právě proto píšu, že se nemůžeš ani ohnout aby sis utrhnul tu lesní jahodu

Zase demagogie :roll: Pro lesni plody se ohybam bezne, jen boruvek jsem za tu dobu nasbiral kila. Obe klistata nebyla z tohodle, ale z prodirani se hustym krovim.

Nepisu, ze pouziti permethrinu jen na kalhoty je 100 %, ale snizi pocet klistat a tim i riziko nakazy tak o dva rady. Tomu se zadna jina metoda ani vzdalene neblizi.

sobb píše:Ono je to i o celkovém přístupu, někdo chodí ven, do přírody a za přírodou a proto jí ani nechce škodit. Jiný ji má spíš jako kulisu a tělocvičnu, a to co si tam dovoluje žít, ho vlastně děsně otravuje.

Dalsi :roll: Za prve to se skodlivosti permethrinu silne prehanis, opravdu to neni tak, ze chcipne cokoliv, co se kalhot dotkne. Funguje jen na lezouci hmyz a ten potrebuje aspon tak 15 cm, aby to s nim zacalo neco delat. Za druhe mam prirodu rad a otravujou mne jen hmyzaci, co mi chteji sat krev. Ti at chcipnou. Pripadni ostatni jsou collateral damage, holt stavim sve zdravi a zivot nad zivot par kousku hmyzu. Nemelo by jich byt moc, v tom spreji je taky DEET, ktery by je mel odpuzovat. Rekl bych, ze jich vic omylem zaslapnu a ty taky ;-)

BTW, vis o tom, ze se permethrin bezne prodava jako soucast postriku na zahrady? Na vyhubeni klistat. Na jedne zahradce tak jiste zahyne hmyzu vic, nez na mych kalhotach za cely zivot ;-)

Proste to chce nebyt extremistka ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 14:50

mike píše:Pro lesni plody se ohybam bezne
Kdyby tomu tak bylo, tak by to znamenalo, že permethrin je pro Tebe zbytečný, poněvadž se s klíšťaty téměř nesetkáváš, podobně jako Dromedaro.

mike píše:Tomu se zadna jina metoda ani vzdalene neblizi.
Metoda včasného odchytu je prakticky rovnocenná, tak jaképak vzdáleně :wink:

mike píše: se skodlivosti permethrinu silne prehanis
Ne, Ty škodlivost zlehčuješ. Vlastně ani nevím proč si to obhajuješ, když:
mike píše:Zadny hmyzak po mne nema co lezt [-(


mike píše:Pripadni ostatni jsou collateral damage
:lol:

mike píše:BTW, vis o tom, ze se permethrin bezne prodava jako soucast postriku na zahrady?
Jistěže vím. A?

mike píše:Proste to chce nebyt extremistka ;-)
Možná bude lepší, když to necháš na mě :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř črc 19, 2023 15:10

sobb píše:Kdyby tomu tak bylo, tak by to znamenalo, že permethrin je pro Tebe zbytečný, poněvadž se s klíšťaty téměř nesetkáváš, podobně jako Dromedaro.

:roll: vyse pisu, ze jsem driv mel aspon nekolik klistat rocne a ze pritelkyne letos mela na stejnych trasach 6 klistat, zatimco ja ani jedno. Dodam, ze v okamziku, kdy si sundavala dve, mi jedno lezlo po kalhotach a porozoval jsem, jak vlivem permethrinu postupne zpomaluje :twisted:

sobb píše:Metoda včasného odchytu je prakticky rovnocenná, tak jaképak vzdáleně

O tom jsme se bavili vyse, neni rovnocenna ani nahodou. I kdyz pominu prenos infekce, tak i par minut zakousle kliste udela kousanec svedici nekolik dni. Vyzkouseno na pritelkyni :P

sobb píše:Jistěže vím. A?

Ze kdyby byl tak skodlivy, jak tvrdis, tak se asi neprodava ;-)

sobb píše:Možná bude lepší, když to necháš na mě

Ber to jako pratelskou radu ;-)

BTW, co ti zaslapli hmyzaci? Nemela bys prestat chodit ven, abys jim neublizovala? :twisted: Jsem si naprosto jisty, ze jich zaslapnes vic, nez zabijou me kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví