Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » ned úno 26, 2023 20:29

Jak se oteplí, už ty bestie vylezou i tu. Takže jsem objednal 4 x 400ml Predátoru impregnace alfa, páč už doma nic nebylo.
Zatím to s tím oteplením bohužel moc nevypadá.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Vexo » pon úno 27, 2023 21:58

Bio Kill ma sice jen 0,25% permethrinu, ale 1L vyjde na 340,- neni to lepsi? mozna to uplne nefunguje jako "impregnace"?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 22:04

Don't fix what ain't broken. Predator je osvedceny, je urceny na obleceni a vydrzi na nem funkcni aspon 14 dni. Proc blbnout s necim jinym?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Vexo » pon úno 27, 2023 22:28

ses akcionar? ted se divam, ze na jinem webu ma predator alfa 1% ucinne latky a cena docela prizniva, takze mnou zminovany tolik zajimavy uz stejne neni.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon úno 27, 2023 22:33

Coze? Ne, jen dlouholety spokojeny uzivatel.

Kdyz najdu neco, s cim jsem zcela spokojen, tak uz nemam potrebu zkouset, jestli neni neco lepsiho. Nejsem totiz zenska: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zabav ... zabava_wag ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte úno 28, 2023 7:26

Původně jsem používal predator outdoor, ale snížili obsah permethrinu na 0,5% a přidali nějakou aromatickou sračku, která klíšťata určitě vůbec netankuje....
Tak jsem přešel na tu impregnaci alfa. Má ještě výhodu v tom, že když se nastříká na kalhoty, který samy o sobě téměř neberou vodu, pak to funguje tak, že se do těch vláken nenacucá nic a co zůstane na povrchu, se sklepe. Hydrofobní gatě, fungují jak nepromok a navrch dýchají :)
Že repelentní účinek vydrží 14 dní je fajn, to ty kalhoty při denním nošení taky /jistě, daly by se nosit i déle, ale.../

Akorát pozoruju, že 2x tak velký balení Alfa vydrží jen o fous víc, než 2x menší Outdoor. Dávám to za vinu trysce. Asi naschvál, tak jako u zubní pasty je nesmyslně velká díra, abys vymáčkl víc než potřebuješ atd atd, ty obaly jsou často řešený tak, že vypotřebuješ víc, než bys nutně musel, jen tento výmrd - jak jinak to nazvat - není mezi lidmi tolik známý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte úno 28, 2023 16:14

No jasne, aktualni Alfa je to same, jako puvodni Predator Outdoor bez parfemace, coz je plus. Za mne nejlepsi ze 4 verzi, co jsem za ty roky pouzival.

Tryska je opravdu jina, uzsi, takze na vetsi plochy strikas dyl. Otazka je, jestli je to spatne nebo ne, podstatna pro funkci je totiz davka na plochu. Takze ted bude pri stejnem postupu vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte úno 28, 2023 17:34

Ta tryska má užší rozptyl a hrubší kapky z ní létají. Pracuje se mi s ní hůř a na ošetření stejný plochy, aby byla pocitově stejně mokrá, spotřebuju mnohem víc přípravku. Se stejným funkčním efektem.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 20:37

Konecne jsem si vzpomnel, ze musim objednat vrazdici repelent na klistate. Nejak od lonska podrazil :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 17, 2023 11:44

Nová aplikace Klíšťapka v Google play od Lesů ČR pro aktuální předpověď aktivity klíšťat a nákazy borreliózou v lesích České republiky

Cílem projektu je vytvoření mobilní aplikace, včetně webové verze, která bude predikovat početnost klíšťat na základě klasifikace lesních porostů, stanoviště a klimatických dat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2023 20:20

Nejak se ty mrchy rozjely. Je jich (Praha) spousta malych a hladovych. Pritelkyne mela vcera prisate dve a to chvili pote, co jsme prosli porostem, kde mohla byt. Mohlo to byt tak 5 - 10 minut... To ma z toho, ze chodi v kratasech. Mne na nastrikanych kalhotach lezlo jedno, zpocatku docela svizne, ale pak postupne zpomalovalo a tocilo se v kruzich. Nechtelo se nam cekat, jestli opravdu chcipne, a tak jsem ho shodil, ale nebezpecne uz nevypadalo. Kalhoty nastrikane v nedeli tj. 4 dny predtim a mezitim jsme pekne zmokli a kalhoty promaceli.

Ha! Prave jsem doma zahlid a zabil komara :smt071
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 20:35

Já chodím taky v kraťasích po loukách,krajích lesů, polích, v trávě po kolena a klíště jsem ještě neměl. Já se teda ale nějak neprohlížím a zas to tolik neřeším. Tak třeba se nějaký napilo a pak odpadlo. Ale to bych cítil, že to svědí.

Prý jsou tu u nás už i nějaký africký klíšťata byl nedávno článek v novinách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2023 20:56

Klistata neresi ten, kdo nezazil zadnou delsi infekci nebo nema dost fantazie. Kliste je nejnebezpecnejsi tvor u nas.

U vyrobce maji zrovna slevu na vrazdici repelent a po registraci dalsich 10 % dolu. Objednal jsem 5 po 215.10, to je slusna cena. Akorat teda maji predpotopni e-shop, kde se neda platit kartou :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 21:46

Neříkám, že můj přístup je správný. Prostě to tak mám a není to cílené. Možná je to z dětství, kdy se z toho nedělala nějak věda, naši nám to vytáhli a bylo. A já jsem tak zvyklý jít na volno do přírody. Třeba se jen tak sbalit ze zahrady a jít do lesa na půl dne a neřešit kalhoty, spreje atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2023 21:59

Za meho detstvi se z toho taky nedelala veda, ale doba se zmenila, nakazenych klistat je mnohem vic. A nejen klistat, mne klos pripravil asi tak o dva roky zivota. Bartonelly a ty klistata prenasi taky. V kombinaci s boreliema, coz neni az tak ridke, je to kombinace, ktera te muze zrusit natrvalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv čer 8, 2023 22:46

No jo, život je nebezpečnej, aneb že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou :D

Taky žádný postřiky neřešíme. Nechceme, a ani by to moc nešlo. Prostě se každej večír prohlídnem, vytaháme případná klíšťata a je to.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2023 23:06

Znas to prislovi o dzbanu a vode, ze? ;-)

Njn, zkusenost s tim, kdyz prestane fungovat zdravi, je zrejme neprenositelna. Jako odstrasujici priklad by mohlo slouzit pp gerontovlakno, tak opravdu skoncit nechces a kliste te tam poslat muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát čer 9, 2023 7:50

Klíště ani neviděli. Encefalitidou se čtveřice Slováků nakazila ze sýru
Co já se jako dítě nachlastal čerstvě nadojenýho mlíka... Kravský, ovčí i kozí. Přímo z vědra jsem si nabíral do takovýho bílýho, otřískanýho smaltovanýho hrnku s červenými puntíky, to byly časy..... Mňam, vynikající bylo, nikdy jsem problém neměl. Nikdy jsem se po něm ani nepotento :D
Kua, dal bych si, ta sterilní bílá voda i z farmářských obchodů to čerstvý mlíko chutí jen lehce připomíná....

Dnes má pršet a pak dny bez deště a teplo lehce přes 20 stupňů, bude i vlhko, takže ideální podmínky pro klíšťata. Třetí den bez deště beru krosnu, do ní kýbl, sednu na kolo a jedu na bez. Den předtím vypraný a suchý kalhoty důkladně prochčiju permethrinem až po pas, aby byla ošetřená plocha i výš, než sahá ten všemožnej zelenej bordel, kterým se budu prodírat. Co naplat, do toho zelenýho bordelu vlézt musím. Bez u cest, i těch daleko od civilizace, je beznadějně orvanej. Takže pokud chci luxusní květy, musím na výlet mimo cesty do čistých míst kilometry vzdálených. Loni jsem byl pěšky a ani jedno klíště. Nevěřím, že se na mě žádný nechytlo, vzhledem k tomu, kudy všudy jsem prolez. Musel jsem nejedno chytit, ale permethrin ho zabil. Fakt neni možný v tomhle období prolézt přes 10 kilometrů zeleným bordelem po koule vysokým a nenabrat ani jedno klíště. To prostě neni možný. Takže věřím, že se na mě žádný nepřisálo jen díky permethrinu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát čer 9, 2023 14:51

Ja si tim jsem docela jistej. Co jsem pozoroval to kliste na kalhotach, tak vypadalo, ze se vyhyba plocham vic nasycenych sprejem (coz nemusi delat nutne permethrin, ale i repelentni slozka). Nestrikam rovnomerne, vetsinu plochy cik-cak a pak trochu celkove, ale nahore na nohavicich delam tak 10 cm sirokou barieru, ktera je nasycena dukladne. Kliste do ni nevzlezlo, vzdycky se pred ni otocilo. Dalsi delam na spodkach nohavic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » sob čer 17, 2023 12:56

Taxem neska chytil klíšče jedouc na bajku - neska sem za celý výlet nesesednul z bajku ani nikde nebyla vysoká trowa, přesto sem si přivezl nájemníka. Kremace proběhla.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » sob čer 17, 2023 21:43

mike píše:Znas to prislovi o dzbanu a vode, ze? ;-)
Jo, a taky znám to, že nejhorší je smrt z vyděšení :wink:

Nicméně mi není jasné, jak jsi přišel na to, že podceňujeme riziko nemocí přenášených klíšťaty. Výše píšu, že pravidelně prohlížíme a případné již zakouslé klíšťata vytahujem. Prostě jen volíme jinou strategii, než se zlívat množsvím svinstva nepříznivým pro nás i pro naše okolí, nemám potřebu býti Smrtka na pochodu :wink: Nemluvě o letním pohodlí - kraťasy většinou oblíkáme v dubnu/květnu a sundáváme v září/říjnu :D

Jen tak pro zajímavost - letos jsme během jedné zimní bouře uvízli na srubu kdesi daleko na finském severu i s pěticí finských doktorů a vedli spoustu zajímavých debat na různá témata. I na klíšťata došlo :) S kolegou přírodozpytcem jsme se shodli na tom, že v našich zemích jsou klíšťata nejspíš nejnebezpečnějsí tvorové. Ovšem jeho přátelé - všichni doktoři medicíny a jeden filozof nám oponovali s tím, že nejnebezpečnější je člověk...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned čer 18, 2023 22:02

sobb píše:Nicméně mi není jasné, jak jsi přišel na to, že podceňujeme riziko nemocí přenášených klíšťaty. Výše píšu, že pravidelně prohlížíme a případné již zakouslé klíšťata vytahujem. Prostě jen volíme jinou strategii

Protoze ta strategie ma zasadni chybu v tom, ze kdyz kliste vytahujes, tak uz muze byt pozde. Jedina bezpecna strategie je zadne kliste nemit.

sobb píše:než se zlívat množsvím svinstva nepříznivým pro nás i pro naše okolí, nemám potřebu býti Smrtka na pochodu

Silne prehanis. To svinstvo nelijes na sebe, ale na kalhoty a kdyz postupujes podle navodu a nechas ho pred obleknutim uschnout, tak ti celkem nic nehrozi. I ja, ktery mam hyperreaktivni telo, z toho mam maximalne mensi vyrazku, kdyz je fakt vedro a hodne se potim. Jinak nic.

Co se Smrtky tyce, tak zas prehanis ucinnost. Je to ucinne predevsim na lezouci hmyz a i kliste potrebujes aspon 10 cm lezt, nez to s nim zacne neco delat. Kdyz na tebe neco sedne a zas odleti, nestane se nic. Bohuzel to prezijou i klosi.

sobb píše:Nemluvě o letním pohodlí - kraťasy většinou oblíkáme v dubnu/květnu a sundáváme v září/říjnu

Tohle samozrejme problem je, holt menis pohodli za riziko. Opet vyzkouseno, pritelkyne uz mela 6 klistat a ja zadne, pricemz chodime spolu. A to chodim vetsinou prvni a klistata sbiram (a zabijima kalhotama ;-)). Ted uz taky zacala radej nosit dlouhe kalhoty.

sobb píše:S kolegou přírodozpytcem jsme se shodli na tom, že v našich zemích jsou klíšťata nejspíš nejnebezpečnějsí tvorové. Ovšem jeho přátelé - všichni doktoři medicíny a jeden filozof nám oponovali s tím, že nejnebezpečnější je člověk...

Salonni teoretici. Kolikrat te v zivote kouslo kliste a kolikrat clovek? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod booze » stř čer 21, 2023 16:37

Letos to je extrém s veškerým bordelem. Já už několik klíšťat, i ze dvorku :shock: prisatych tam i onde,kde se strasne dobre vytahuji, 3/4 dostipana hlava od klosu a fakani dostipane obličeje od komárů. Přesně tam kde nejsou nastrikani Predatorem. Klidně i přes 10 stipancu v řadě mezi obočím a na čele.
Kdyby byly pořádně zimy... :smt022
Teď jsem četl, že je nesmysl chlastat pivo a jist Béčka, nefunguje to. Prý komáři nemají rádi smrad potu s chilli.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř čer 21, 2023 23:54

Jj, klose uz taky ze sebe shazuju, ale byly roky, kdy to bylo horsi.

booze píše:Teď jsem četl, že je nesmysl chlastat pivo a jist Béčka, nefunguje to.

Na tos prisel az ted? ;-) Podle mne je to ciste vymluva pivaru, nic jineho. Nevsiml jsem si zadneho efektu ani u B-komplexu forte. Mozna to poznaji lidi nebo zensky, ale hmyzaci na to kaslou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » sob črc 8, 2023 21:37

mike píše:Protoze ta strategie ma zasadni chybu v tom, ze kdyz kliste vytahujes, tak uz muze byt pozde. Jedina bezpecna strategie je zadne kliste nemit.
Pár hodin času je. V podstatě do té doby, než se klíště "zacementuje" Takže naše strategie holt je odchytit klíště co nejdříve, ale zároveň si v pohodě užívat letního počasí a neškodit svému okolí ;-)

mike píše:Silne prehanis. To svinstvo nelijes na sebe, ale na kalhoty
Kalhoty v létě nenosím :wink:
A o vyrážku ani nic jiného samozřejmě nestojím.

mike píše:Co se Smrtky tyce, tak zas prehanis ucinnost.
Ani ne, je to neselektivní insekticid. Takže účinkuje na všechen lezoucí hmyz.

mike píše:Ted uz taky zacala radej nosit dlouhe kalhoty.
Chudák, dostala se do spárů psychopata :twisted:

mike píše:Salonni teoretici. Kolikrat te v zivote kouslo kliste a kolikrat clovek? :twisted:
Naopak. Praktici s dlouholetými zkušenostmi v lékařských oborech. Dali jsme jim nakonec za pravdu. Klíště je až druhé.

booze píše:Teď jsem četl, že je nesmysl chlastat pivo a jist Béčka, nefunguje to.
Třeba to autor jen málo testoval. Anebo byl abstinent :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » ned črc 9, 2023 4:59

sobb píše:neškodit svému okolí

Schválně jsem se díval na léčbu boreliózy. Její ekologická stopa je taky zajímavá, to planetě neprospěje, navíc nakazit se znamená škodit svému okolí i společnosti jako celku, bo jsi pak na dlouhej čas vyřazena z provozu.. Mně vychází lépe ten insekticid. Pole všude okolo nás se šplíchaj o 106 a my tu budem řešit trochu insekticidu na kalhoty, tuplem když se aplikuje doma a venku hubí jenom to, co vleze na nohy. Komáři to taky velmi neradi, sedne, ani se nedotkne sosákem a hned letí pryč, zřejmě to při dotyku cítí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » ned črc 9, 2023 10:49

Vytrháváš z kontextu :wink:

To, že něco neřešíš Ty neznamená, že to neřeší někdo jiný :) Já osobně považuji používaní permethrinu jako insekticidu za nevhodné/neetické a proto jej nepoužívám :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 9, 2023 12:23

Může mít očkování proti klíšťové encefalitidě nějaký odpuzující účinek na klíšťata?
Chodím v kraťasích od jara do podzimu v lese, v trávě, u vody a letos jsem ještě ani jedno neměl.

Jinak ohledně těch babských rád ohledně klíšťat a komárů, tak jsem četl, že oni prý nějaký menší efekt mají, ale pouze v případě, že ten hmyz má na výběr. Třeba když má na výběr mezi někým, kdo je ošetřený babskými radami a mezitím, kdo ne, tak si vybere toho druhého, ale jinak když na výběr nemají, tak se klidně napijí z někoho, kdo polyká B komplex po hrstech.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » ned črc 9, 2023 14:38

Nemůže. Vakcína je inaktivovaný virus klíšťové encefalitidy. Neobsahuje nic, co by mohlo působit repelentně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 9, 2023 14:44

Jo, tak nemyslel jsem si, že by to působilo jako repelent, ale jestli to třeba "nějak" necítí. Přijde mi zvláštní, že koncem roku jsem absolvoval poslední dávku z vakcíny a letos jsem na sobě ještě neměl klíště. Přitom jsem jich ze sebe za sezonu vytáhl třeba dvacet. Ty které jsem odchytil, ještě než se přisála, nepočítám.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron