Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod Hafi » sob úno 27, 2021 14:11

scinkk píše:
Taky si rikam na kolika mistech je situace, kdy z bodu A do bodu B v ramci jednoho okresu je potreba projet jinym okresem bez zajizdky okresem v kilomtrech a desitkach :)

tak typicky Praha západ, že. Tam kolem Hostivic je jedna malá silnice, která propojuje 2 části okresu.
Spíše si myslím, jestli nejsou někde nějaké poloexklávy, které jsou k okresu sice pripojeny územím, ale ne silnicí.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » sob úno 27, 2021 14:22

scinkk píše: po 21 h uz nesmim a to ani jako vychazku se psem, to uz teda nahle max 500 m
Neresim smysluplnost zrovna tohoto (i kdyz znam tady par vykuku, kteri by vencili psy celou noc, spolu s deseti kamarady (nejakeho psa by si sehnali i ostatni), zalezeny nekde ve tmavem koutu s par flaskami levneho alkoholu), ale nevim, jestli si uvedomujes, ze tuto vyjimku mas uz od doby, co zavedli zakaz nocniho vychazeni, tj. cca dva mesice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » sob úno 27, 2021 14:27

Jo, co nejvice nechapu na "novych" usnesenich vlady je, zese zatim nikdo neozyva, ze vydali jen s kosmetickymi upravami to same, co predtim a se stejnym "zduvodnenim" (tj. zadnym), jako predtim. Proste formou a zpusobem, jako to, co jim vmetl do tvare US...
Jsem zvedav, jak dlouho bude trvat, kym jim nasrani poslanci z parlamentu nebo stejne nasrany soud (po zalobe) shodi znovu...

I kdyz..., nova opatreni vetsinou plati az od pondeli, tak jeste maji cas na napravu... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » sob úno 27, 2021 14:35

pavproch píše:Bude se moct od pondělka jezdit na služebky mimo okres (s ubytováním) nebo ne?[/i] .... potřebujeme/musíme pracovně do Pilzně.... :twisted:
V tomto se prakticky nic nemeni. Takze muzete jet, jen si musis najit nekoho, kdo Vas ubytuje,
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » sob úno 27, 2021 16:48

ale nevim, jestli si uvedomujes, ze tuto vyjimku mas uz od doby, co zavedli zakaz nocniho vychazeni, tj. cca dva mesice.

Mas pravdu, neuvedomuji, pac mi to bylo jedno, ja v noci nikam nechodim :)

Ja jsem v tom jejich tvrdem lockdownu tak 4 mesice, rozdil je mozna jen v tom (krom par vyjezdu do prirody), ze az v pondeli pojedu k veterinari, spravne bych si asi mel napsat cestne prohlaseni ci vyplnit nejaky formular :)
Nezbyva doufat, ze to aspon trochu pomuze, ale jsem spise skepticky, vzhledem k tomu, ze se dal jezdi do prace a pro velmi velke procento lidi se nic nemeni.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » sob úno 27, 2021 16:56

ja rikam furt, ze prace zustava (jako chapu) ale seberou mi vylet do liduprazdnyho lesa... pak nemam byt nasrana kdyz jinak vse dodrzuju (no dobre, spim v noci venku, ale tak na vandru tim v noci fakt nikoho neobtezuju pokud se neucastnim nejake nelegalni velkoparty).

premyslim, jeslti zitra narychlo nekam vyrazim, chtela sem byt tento vikend doma, protoze posledni sance...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob úno 27, 2021 17:48

Taky budu muset sepsat to lejstro, další týden pojedu pracovně do jinýho města, zrovna přes čáru okresu. Rychlíkem. Dáme sázky, jestli bude ve vlaku lítačka?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » sob úno 27, 2021 18:58

hlavne mi unika smysl rozdilu mezi kdyz si na papir napisu "jedu do prace, adresa" nebo reknu policajtovi slovne "jedu do prace, adresa".
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob úno 27, 2021 19:08

No přece jim šetříš práci, sepíšeš to za ně ;)
Pěkně dopředu, budeš to mít s sebou, při kontrole odevzdáš a oni ověří pravdivost.. Protože říct můžeš kdy se ti hodí co se ti hodí, ale na tom papíře to musíš mít dopředu.. Asi tak nějak bych to viděl. Ale stejně je to kktina. Naopak vítám, že smět nakupovat bude moct jen jeden člen rodiny, to mi smysl dává. Tohle měli udělat už dávno, jelikož si lidi ty rodinný výlety prostě vynahrazujou rodinným trajdáním po hypermarketech
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » sob úno 27, 2021 19:10

videl bych to na tri uredne overne kopie
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » sob úno 27, 2021 19:15

apuka píše:Jo, co nejvice nechapu na "novych" usnesenich vlady je, zese zatim nikdo neozyva, ze vydali jen s kosmetickymi upravami to same, co predtim a se stejnym "zduvodnenim" (tj. zadnym), jako predtim. Proste formou a zpusobem, jako to, co jim vmetl do tvare US...


Tak to je jediné, co zrovna u nich chápu:-))).

Jednak jsou moc blbí na to, aby nějaké aspoň trochu smysluplné zdůvodnění byli schopni dát dohromady, jednak na nějaké právo kašlou ... vždyť přece jde o životy!

Ty si už nepamatuješ, jak před tou komedií s hejtmany Hamáček veřejně říkal, že bude i pro zjevně protiústavní nové vyhlášení NS, protože životy, zmar, zkáza a apokalypsa?

Oni jsou úplně mimo, vůbec neví jak to řešit a na nic lepšího než utahování šroubů prostě nejsou schopni přijít. Navíc něco jako právní stát by nebyli schopni pochopit, ani kdybys jim to namaloval.

Navíc socánkům se omezení velmi zalíbila, takže už chtějí zavírat průmysl, což ANO může trefit šlak, do toho Kuba jako první do médií brečí, ať zdravotníci nezůstávají doma s dětmi, a nemám strach o další hodnotné epizody dramatu.
Jen kdybych v něm nemusel hrát ten kompars ... :vom:
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod milarepa » sob úno 27, 2021 19:20

odmítám provozovat s těmi totálně neschopnými nýmandy tu jejich hru na blbečky, takže si v pondělí v práci vyřídím potvrzení, že mám důležitou prácí v Ostravici a v Kunčících a seru na ně
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » sob úno 27, 2021 19:23

scinkk píše:videl bych to na tri uredne overne kopie


Taková malá inspirace odjinud ...

"Navrhuji, pokud si někdo bude vytvářet to čestné pohlášení, si ho připravit neuvěřitelně dlouhé (s citacemi právních předpisů) a důvod v něm uvádět naprostor nezvýrazněný někde ve druhé třetině. Zvýraznil bych jen věty o protiprávnosti, víře v budoucí potrestání těch, kteří tento stav nastolili a udržují, atd.

Pokud má člověk čas, tak pochopitelně nic neříkat a mlčky předložit. Ať si to v tom najdou.

No a má-li člověk čas a aktuální lékárničku, tak i potvzení o úkonu."
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod Bruca » sob úno 27, 2021 20:02

:D
Přílohy
IMG-f1e7716e1dfe53d379dd2cf855080061-V.jpg
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob úno 27, 2021 20:03

apuka píše:Ohledne odvetravani ve stupackach - my mame, a stejne to bylo u rodicu v panelaku z r 1964 centralni odvetravani. Tj. Ano, ma to jednu rouru a z toho se vedou rozvody do jednotlivych bytu, ale jakmile nekdo to zapne, susti se vsechny ventilatory, ne ze by jen v dotycnem byte.

Kde jsou ty ventilatory? V bytech? To by mi asi jeblo, vzdyt to musi jet furt. Co jsem videl takove reseni, tak byl jeden velky ventilator na strese. Ten ale likvidovali lidi z bytu v poslednim patre, protoze jim tam delal randal.

Kdyz jsem bydlel v panelaku, tak jsme meli vsichni vlastni ventilatory v koupelne i na zachode a kazdy mel vlastni vypinac. Ted to mame v baraku podobne, jen maji ventilatory jeste casovac, takze se nestava tak casto, ze je nejake pako necha bezet cely den. No a v kuchyni ma kazdy digestor, ktere jsou taky svedene do jedne trubky pro 5 bytu nad sebou. Sice maji zpetne klapky, ale ty funguji jen proti vetru, smrady pres to prolezou. Kdyz jednou za delsi cas varim vecer indicke jidlo, tak pak slysim, jak si sousedi taky pusti digestor, aby to nemuseli cuchat 8-[

apuka píše:Jinak o zakazu nocniho vychazeni jsem uz v topicu psal, vubec si nemyslim, ze toto je ulet, spise naopak.

Tak to jsi asi jediny, ale v tom pripade mi porad. Kdyz jdu o pulnoci na vychazku, mam si od pondelka brat rousku nebo ne? :twisted: Od zacatku roku odhaduju tech okolopulnocnich aspon 15 a nepotkal jsem za celou dobu tj. asi hodinu a pul jedineho cloveka. Fakt 100 %. Kdyz jdu okolo devate, tak par lidi potkam, kdyz jdu odpoledne, tak podstatne vic a kdyz je to o vikendu a je pekne, tak davy.

@Bruca: :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » sob úno 27, 2021 22:50

@mike ... když pomineme tu půlnoc, což je samo o sobě zastřelení na místě, tak ...

„Bude v zastavěném území obce povinně všude minimálně chirurgická rouška. Ať půjdete kamkoli bez ohledu, jak budete od ostatních daleko,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Lze se na to dokliknout i tady ... https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/ ... rou-skoly/

Takže kdybys byl v celých Bohnicích jediný člověk na ulici, tak stejně roušku. Až když zmizíš někam do mlází, tak můžeš sejmout:-).

Cywe ... v mládí jsem jen tak brblal, kveruloval, měl oportunistické řeči, ale v zásadě prd disent. Teď se konečně můžu pustit do skutečné protistátní činnosti! A když k tomu připočtu tohle ... Návštěva příbuzných či rodiny bude od pondělí zakázaná. ... tak je zřejmé, že se právě rodí IV. odboj! :lol:

A díky tomuto ... Zakázané jsou i návštěvy přítele či přítelkyně mezi obcemi. Výjimka je pouze při zajištění nezbytné péče, například při úraze.
... lze očekávat i hojnou účast zejména venkovské mládeže. :twisted:

I když tedy ta nezbytná péče ... to může být vcelku široký pojem. :tonqe:
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod Medak » sob úno 27, 2021 22:56

Nicméně s tou rouškou na ulici, když nikde nikdo ... mám pocit, že materiální aspekt přestupku by dal správnímu orgánu docela zabrat. :wink:
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob úno 27, 2021 23:01

Zajimala mne pravni rada od apuky ;-) Ale vazne, kdyz uz jdu o pulnoci po prazdne ulici, cimz porusuju jedno narizeni, melo by nejaky smysl dodrzovat druhe, zvlast kdyz v te situaci nema smysl ani jedno? Z hlediska sireni viru cista nula v obou pripadech. A ano, materialni aspekt bych prave chtel videt.

Medak píše:Takže kdybys byl v celých Bohnicích jediný člověk na ulici, tak stejně roušku.

To dost mozna jsem ;-) No, mozna bych to mohl vyresit tak, ze rychle prebehnu ulici, prelezu plot do blazince, co uz je rok zavreny, projdu parkem, na konci prelezu druhy plot primo na louku a zpatky stejnou cestou. Absurdni situace vede na absurdni napady :twisted:

Medak píše:se právě rodí IV. odboj

Teprve ctvrty? Neni to uz paty? Nejak to uz nezvladam pocitat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » sob úno 27, 2021 23:48

mike píše:Naopak, jeste myslim nebyla prokazana nakaza pres povrchy. Coz ji nevylucuje, ono se to prokazuje strasne blbe, ale pravdepodobnost asi vysoka nebude.
Tohle mě docela zajímalo, protože na jaře nám bylo na základě tehdejšího stupně poznání doporučováno, si na přenos přes povrchy dávat pozor. Ovšem zdá se, že tato forma přenosu je opravdu celkem marginální. Nicméně my jsme si už jednak vybudovali takovou malou psychózičku a druhak se v rámci možností snažíme vyvarovat možnosti kontaktního přenosu a pak už má asi smysl eliminovat i další, méně pravděpodobné možnosti.
Jestli se od té doby nevynořilo něco nového k tématu, tak zajímavý článek k přenosu přes povrchy je v Nature - COVID-19 rarely spreads through surfaces. So why are we still deep cleaning?. Jsou tam zmíněny i poněkud atypické přenosy přes povrchy z Číny.

Mimochodem, dnes jsme měli u večeře drobnou mikrobiologickou diskuzi (no jo, dva přírodozpytci se sešli v jedné domácnosti) :mrgreen: Nenarazil jste někdo na nějaký článek o tom, kolik různých mutací může existovat a jaká je, s ohledem na počet nakažených, pravděpodobnost, že více zcela identických úspěšných mutací vznikne nezávisle na sobě?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » ned úno 28, 2021 1:45

Diky za clanek, potvrzuje to, co si myslim. Netreba byt paranoidni, ale normalni hygiena neni od veci. Proste si po prichodu z venku umyt ruce mydlem. Desinfekce je trochu overkill.

Ad mutace: nenarazil, ale pravdepodobnost zcela jiste roste s poctem nakazenych a tech je opravdu hodne. Proto (nejen) dava nejvetsi smysl zastavit epidemii hned v zarodku a pak likvidovat nova ohniska. Viz treba: Jeden nakažený poslal dvoumilionový novozélandský Auckland do lockdownu. Na NZ holt pochopili, ze je to technicky problem a jako takovy se musi resit. Cilene a dusledne. Protoze kdyz preroste pres hlavu jako u nas, tak uz rozumne reseni nema. Jsem zvedav, az vznikne ceska mutace a cely svet nas bude proklinat. Ono by to vlastne nebylo spatne, kdyby nas obsadili US marinaci a postavili Burese s celou tou jeho bandou kretenu ke zdi... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » ned úno 28, 2021 23:02

mike píše: Proste si po prichodu z venku umyt ruce mydlem.
Jasně, pokud jde člověk z civilizace, tak je to normální covid, necovid. Je fakt, že moje "z venku" je teď většinou z lesa nebo zahrady a to pak mýdlo vesele ignoruju :)
Ale šlo mi též o povrchy ve smyslu, jak bylo zmiňováno někde výše - tedy to, co si člověk donese z obchodu nebo mu to doveze zásilková služba. Tam k tomu raděj přistupuju s předběžnou opatrností a nechávám to nějakou dobu "odstát". A nic na tom měnit nebudu.

mike píše:Ad mutace: nenarazil, ale pravdepodobnost zcela jiste roste s poctem nakazenych
jj, to asi je zřejmé, spíš mě zajímalo, jestli to někdo už spočítal :)

mike píše:Ono by to vlastne nebylo spatne, kdyby nas obsadili US marinaci
možná k tomu není zas tak daleko :wink: - the Czech Republic shows up as a tiny island of doom and gloom

Tady je to přebráno i v češtině - Česko se stalo ostrůvkem zkázy a beznaděje, píše CNN ... jsme holt světoví #-o
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » ned úno 28, 2021 23:14

to bude jen nejaka kampan
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » ned úno 28, 2021 23:38

Hmmm, to je fakt, já pozapomněla, že ten virusek vlastně vůbec neexistuje :-k :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon bře 1, 2021 0:17

sobb píše:Jasně, pokud jde člověk z civilizace, tak je to normální covid, necovid. Je fakt, že moje "z venku" je teď většinou z lesa nebo zahrady a to pak mýdlo vesele ignoruju :)

Tak jsem to myslel. Ale kdyz sebou riznes do blata, tak by mozna nebylo od veci se umyt ;-)

sobb píše:Ale šlo mi též o povrchy ve smyslu, jak bylo zmiňováno někde výše - tedy to, co si člověk donese z obchodu nebo mu to doveze zásilková služba. Tam k tomu raděj přistupuju s předběžnou opatrností a nechávám to nějakou dobu "odstát".

Ja si akorat po vybaleni umyju ruce. Z toho clanku mi vyslo, ze by se na to musel nakazeny vysmrkat, ty do toho sahnout a pak se rypat v nose ;-) Ale samozrejme, ze opatrnost nikdy neskodi.

scinkk píše:to bude jen nejaka kampan

Jj, volal tam Kalousek. A taky Pirati.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » pon bře 1, 2021 0:18

ano, bude líp, mozna ne brzy, mozna ne zanedouho, ale je to nevyhnutlene, takze musime byt stastni
A pro ty, kteri by to nahodou nevedeli:
„Nikdy neodstoupím, bojuji za životy našich lidí,“ zdůraznil Babiš v televizi Prima. Označil se za obchodníka, který má tah na branku. „U mě, když je krize, stoupá výkon. Já jsem krizový manažer,“ prohlásil premiér zvýšeným hlasem.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon bře 1, 2021 0:22

Vsak jo, podarilo se mu zpusobit nejvetsi krizi asi tak od roku 1968 :?

TVL, myslel jsem, ze je to z jara, ale Google mne vyvedl z omylu. On ma tu drzost to rict ted? Se divim, ze ho pritomni nevzali pohrabacem pres drzku :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » pon bře 1, 2021 0:25

Treba mu nevadi, kdyz je ten tah na vlastni branku, vetsinou je to takove snazsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon bře 1, 2021 10:40

mike píše:Ja si akorat po vybaleni umyju ruce. Z toho clanku mi vyslo, ze by se na to musel nakazeny vysmrkat, ty do toho sahnout a pak se rypat v nose ;-) Ale samozrejme, ze opatrnost nikdy neskodi.
Ja to delam (alespon s balikama) podobne jako scinkk necham je alespon nejakou dobu "odstat". Potom vezmy nuzky nebo nuz, obal narezu a co "nejmene nakazitelne" odstranim- my, co jsme meli na skolach predmet Civilni obrana a jeste byli i na vojne, mame vyhodu, ze nas tam ucili, jak se zbavit atombordelu, na co si dat bacha :wink: . Dal uz je to normalni vybalovani, bo to bylo balenim chraneno a v prubehu prepravy uz to "ma neco za sebou" - jen si predtim umyju ruce.

Tady ani nejde tak o to, ze je nebo neni mozne se nakazit - urcite jde, otazkou je pravdepodobnost. No a opatrnosti tu pravdepodobnost je jeste znacne snizis.

No a kdyz obcas vidim nektere lidi v obchode, jak ohmatavaji zbozi, vyberou, kouknou, hodi zpet - a to 15 vterin predtim pul metru pred pultem si kychl (na to si dal dole rousku, aby se mohl kychnout primo do dlane a potom si do nej utre jeste nos a usta - jako fakt jsem to parkrat videl na vlastni oci, poprve jsem tomu nechtel verit, ty dalsi pripady me presvedcily, ze nekteri to tak maji naucene :shock: ](*,) :twisted:), tak si clovek dvakrat rozmysli, co si odkud vybira v obchode. A kdyz k tomu si pripoctes, ze pri vstupu do obchodu si dezinfekci osetri ruku max. (a to jsem jeste hodne mirny) 1 z dvaceti lidi, tak je Ti jasne, ze opatrnost opravdu neskodi.

Hlavne ted s tema jednoduseji se siricimi mutacemi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon bře 1, 2021 10:54

mike píše:Ad mutace: nenarazil, ale pravdepodobnost zcela jiste roste s poctem nakazenych a tech je opravdu hodne. Proto (nejen) dava nejvetsi smysl zastavit epidemii hned v zarodku a pak likvidovat nova ohniska.
Jo, prave minuly tyden jsem videl nekde v rozhovoru s nejakym epidemiologem. Mluvil presne o tomto - pravdepodobnost, ze se jednotlivy virus vytvori nejakou mutaci pri rozmnozovani je celkem velka. Ze ta mutace prezije je zase hodne mala. Ale cim vice je virus rozsireny, cim vice tech viru je, tim vetsi je pravdepodobnost ze bude nektera mutace mutace zivotaschopna - a v tom momente se zacne rozmnozovat a sirit.
Je to jednoducha matematika. Soucet pravdepodobnosti roste linearne s mnozstvim, tj. i zanedbatelne mala pravdepodobnost vyskytujici se v nezanedbatelnem poctu dava dokopy uz ne uplne zanedbatelnou hodnotu. A v epidemiologii jeste plati, kdyz je nova mutace zivotaschopnejsi nez ty stavajici, tak se ve virove populaci za chvili zacne sirit exponencionalne a ty stavajicic vytlaci.
(Samozrejme, je to hodne zjednoduseny pohled, ale princip je cca takovy.)
Naposledy upravil apuka dne pon bře 1, 2021 12:33, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod oodoow » pon bře 1, 2021 11:18

Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví