Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » stř dub 8, 2020 7:54

Je to fajn, zase moct volně dýchat při ranní cestě tam a z5 polemlesemloukou3.... roušku nosím ale s sebou (co kdyby) - a neska se mi i hodila, sem si ji v lese dobrovolně nasadil - proletěl okolo mně totiž po prašné cestě quad (tentokráte to nebyl PaCh) a zvířil opravdu hustá oblaka prachu a bordela (ta cesta totiž zcela nedávno sloužila jezedákům pro rozvoz močůffky)..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 8:16

@apuka: ten virus tu bude furt, takže stejně k promoření dojde, tak či onak, došlo by k němu i kdyby restrikce trvaly několik let..
Já si čím dál víc myslím, že za tím vším je něco úplně jinýho, než snaha chránit lidi před virem... :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 8:33

mike píše:Neni to ten rousek, ale ta rouska.
Jo, to mas pravdu. Omlouvam se. Tam me ponekud mate slovenstina, kde to v ramci porevolucne vlny de...izace jazyka zmenili na rusko a predtim obecneji pouzivany tvar ruska zustala jaka zastaraly.
mike píše:
apuka píše:proc jsem napsal, ze ma mike ponekud omezeny pohled.
Ono je to pekne rict, ze jdes po namesti a prakticky vsichni maji rousky.

Tak teda jeste jednou. Nepsal jsem, ze prakticky vsichni maji rousky, ale ze prevazna vetsina lidi nosi rousky. To je zasadni rozdil.
Proc si to beres tak osobne? Nevsiml sis, ze je mezi tema dvema vetami konec odstavce, ze ta druha zacina na dalsim radku, tj. se to nemusi automaticky vztahovat na predchozi vetu?

Ale jinak zase - jen chytas cloveka za slovicka, ktera kdo chce pochopi a ztraci se Ti vyznam...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 8:54

Etheric píše:ten virus tu bude furt, takže stejně k promoření dojde, tak či onak, došlo by k němu i kdyby restrikce trvaly několik let..
Ano, asi bude a k promoreni dojde. Neni vsak jedno, jak. S tim souvisi, ze hlavne neni jedno, kolik lidi (a za jak dlouhe obdobi) nato zemre, resp. bude mit tezke trvale nasledky. Vezmi si staty, kde to dost hrube podcenili, resp. je to zachvatilo neocekavane a podivej se, jak na tom jsou - Italii, Francie, Spanelsko, pomalu Britanii, USA ale i z tech spomenutych ve vyzve Nizozemi, Svycarsko - a obavam se, ze zanedlouho i Svedsko. Ta situace tam ani v nejmensim neni ruzova a myslim si, ze kdyby mohli, velice radi by se vratili na zacatek a klidne by uvalili jeste prisnejsi omezeni jako o nas na dlouhou dobu. Bez jakehokoliv ohledu na ekonomiku - ta se stejne pri poradnem vypuknuti nakazy zrouti, protoze nebude mit kdo delat...
Myslim, ze mike to tady popisoval, resp. daval odkaz na clanek, ktery to pekne vysvetloval, alespon z hlediska zvladnuti zdravotnictvem.

Navic jeste nikdo poradne nevi, co ten virus muze zpusobit z dlouhodobejsiho hlediska na tech lidech, kteri jej nejak prekonali. To se jen ukaze. Nemusi mit zadne nasledky (samozrejme, krome poniceni plic u tech, kterym se to stalo), v co doufam ale muze mit i necekane, dokonce i nejake "synergicke". Proste ten virus je malo znamy a poradnejsi vyzkumy jeste jen prijdou, zatim je skoro vsechno jen na zaklade par pripadu. I proto je treba opravdu dobre premyslet kazdy krok.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 9:07

Radši zemřít na virus, než zavřenej doma strachy z viru.
Lidí je moc, populace se musí zredukovat, odstraní se slabý kusy.. Normální koloběh života, evoluce..

Kdyby to omezení mělo trvat několik let, odkážu svou výbavu členům fóra a půjdu na poslední výlet na Glorietu, úplně UL, jen s lahví Hennessy v ruce :-?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 9:38

To mas ale tezke. Taky se mi nelibi, ze sedim cele dny doma a pracuji na jidelnim stole. Tri mesice rehabka na rozchozeni ramena zabrali moc dobre - ale ted je to uz zase v haji, bo jidelny stul a zidle, nevhodne podminky, minimalni pohyb.... To jen priklad.

Ale stejne si myslim, ze kdyz se nekdo stezuje na to, ze mu omezili pohyb, protoze prece ten virus tu s nami bude a treba co nejrychleji promorit populaci a hlavne abychom mohli zase vsichni cestovat a chodit kdy chcem a kam chceme, a jeste to mysli vazne, tak to je projev naproste ignorance vuci tem, co jsou nejvice ohrozeni.

Zrovna u Tebe to nejak chapu, ale normalni, jinak zdravy clovek by mohl myslet nejenom na sebe. A hlavne ti, co rozhoduji, musi myslet za celou populaci a to jeste se zvysenym zajmem o ochranu tech nejzranitelnejsich. Alespon tak by to melo byt, i kdyby mel Agrofert skrachovat (coz se, bohuzel, nestane)...
Proto ja rikam, kdyz je nekdo nespokojeny se soucasnym stavem u nas, at se zkusi zeptat nekoho v Lombardii nebo Madridu nebo pod, jak se asi oni tam citi, jestli maji nejvetsi problem s tim, ze napr. nemohou jit lyzovat do Alp...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » stř dub 8, 2020 9:54

kdyz ty cisla dostavaji konkretni jmena a tvar blizkych lidi...

Ano, to je ten vecny problem, kdyz se lidi vyjadruji jak k epidemii, ale i dalsim problemum jako migraci, valecnym a nasilnym konfliktum, ostatne i k treba k autonehodam.
viz. treba etheric par prispevku vyse, ac zcela chapu jak to mysli a nerikam, ze k tomu mam nazorove daleko :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 9:57

apuka píše: bo jidelny stul a zidle, nevhodne podminky, minimalni pohyb....

Že si nevytvoříš doma vhodný podmínky a necvičíš doma neni chyba viru..

Jak říkám, zredukovat populaci, slabý kusy pryč, tak to tu na zemi funguje odjakživa. Nebejt tohoto koloběhu, nemohl by se vyvinout silnej tvor. Funguje to tak u všeho živýho, nejen u lidí. Smrt je nedílnou součástí života a ten koloběh je stejně přirozenej, jako že ráno vyjde slunce..
Sorry, planeta je přelidněná a bylo by potřeba to zredukovat, klidně budu součástí tý zredukovaný části...
Pro takovou Indii nebo Afriku by bylo vymření alespoň 50% populace potřeba. To není nenávist, ani okrajově, jen je prostě lidí moc
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 11:27

Etheric píše:Že si nevytvoříš doma vhodný podmínky a necvičíš doma neni chyba viru..
No jo, jenze kdyz v jednom byte bez poradnych dveri mezi pokojemi musi pracovat z domu 3 lidi, jeden dela online vyuku a konzultace k bakalarkam a diplomovkam od rana do vecera, druhy ma taky nekolik delsich mytinku na dalku a treti studuje a obcas ma taky svoje mytinky (to jsou tri vybavene pracoviste v ruznych mistnostech) tak moc neni prostor si mezitim procvicovat telo, navic ani neni moc kde.

A urcite si pamatujes, ze jsem parkrat psal, ze po operaci mam problemy se svorkou u svalu, co mi neumoznuje cvicit vetsinu beznych cviku, co jsem kdy znal :twisted:. Proto mi vice-mene zustava jenom chuze, a i to jen ne moc rychla. No a predstava, ze dennodenne se budu trajdat kilometry tady mezi panelaky na rozbitych chodnicich plnych vysypaneho skla a jineho sajrajtu me az tak moc nelaka...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 8, 2020 12:10

jak sem psala na zacatku... ze je to vse prdel, dokud se to netyka nas osobne. a tak to proste je.

apuka
taky mi trvalo 2 roky dat trochu dohromady koleno a to ze budu doma po praci treba pul hodiny denne cvicit proste nenahradi 45 km za vikend s krosnou, kdyz navic nesmim ohybat koleno, tak jakykoli fyzicky cviceni vyjma chuze de dost blbe abys u toho trenoval svaly a slachy a pritom mel nohu "rovne"... takovy cviceni v podstate neexistuje... je mozny, ze za ty 2 mesice budu rada, kdyz ujdu 15km bez krosny...

proste vsechny nas to nejak omezuje a nejak se s tim budem muset vyporadat.

a etherika chapu ale kdyz nemas deti, nemas v pdostate skoro zadnou rodinu a seberou ti jedinou radost v zivote... je slaboch ten, kdo tak zit nechce nebo ten kdo preziva roky... a ano, muzes si najit jinou zabavu ale uprimne psychicky se maloco vyrovna tomu proste jen tak byt s prirodou, v lese...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 8, 2020 12:14

od kamosky soused odjel.do ciziny do jizni ameriky na 5 let, manzelka prodala barak, mela letenky ze pojede za nim, za mesic se musi vystehovat, letenky propadnou, treba ho neuvidi dalsi 2 roky, je ve vypovedi z prace a co ted... bez prace, bez bydleni bez manzela... prijde mi, ze je prkotina ze nekdo prijde o rehabilitace, nebo ze nemuzeme ted jit na vylet.

v kontextu to je proste blby ale zas kazdej zijem pro nwco jinyho a tezko soudit nekoho kdyz to ma jinak
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 12:28

Mawenzi píše:.. je slaboch ten, kdo tak zit nechce nebo ten kdo preziva roky...

Ten první rozhodně není slaboch, ten druhej je
a) má tu pro co /koho/ žít
b) typickej Čech, kterej si nechá všechno líbit se slovy "nenaděláš nic" a jen nadává

Ten první se nemusí hned zabíjet, někteří lidé jsou v obcházení zákazů a omezení nesmírně vynalézaví, obzvláště je-li to v kombinaci s tím, že nemaj co ztratit..... Většinou se dá /jako jednotlivec/ nějak vymanit.
Rozhodně bych toho prvního nenazýval slabochem nebo podobně, někdo prostě jen nedokáže tak fungovat, protože na to není nastavenej. Ještě když mu seberou jedinou radost ze života... Zůstane na výběr
a) odejít na "věčný časy"
b) urvat se ze systému, se všemi mínusy i plusy

Jedinej důvod, proč ještě pracuju a jsem "v systému" je dostupná lékařská péče. Nebejt toho, rozhodně bych do práce nechodil a státu nic neplatil, zařídil bych se jinak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 12:31

Mawenzi píše: a co ted... bez prace, bez bydleni bez manzela...

Nemusel bych přemýšlet ani vteřinu. Strávil bych celej čas "na výletě", ikdyby jen v ČR. V tý situaci se stejně nedá nic dělat, jen čekat.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » stř dub 8, 2020 12:35

Od 14-týho má být povoleno (na zvláštní žádost) vycestování ven z CZ. Imho si myslím, že tohle je důvod, proč by to vycestování mohli i schválit/povolit....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 13:52

Mawenzi píše:prijde mi, ze je prkotina ze nekdo prijde o rehabilitace, nebo ze nemuzeme ted jit na vylet.
Aby nedoslo k nepochopeni, ja jsem se nestezoval na tu "ztratu rehabilitace", ze to je to nejhorsi, co se muze stat nebo pod. Beru to jako dan za soucasnou situaci a beru to jako to nejmensi, co muzu ja obetovat.

A taky aby jsi si nemyslela, ze nechapu lidi jako Tva sousedka - ano, pro mnoho lidi to problem muze byt. Je to problem i pro nasi rodinu. Syn studuje ve Vidni, ma tam bydleni, ma tam spoustu veci. Manzelka pracuje v Bratislave, ma tam bydleni a ma tam spoustu veci. K tem vecem (a zdaleka ne jenom obleceni a obuv) se nedostaneme, pricemz my nemame ani hromadu obleceni na nekolik tydnu pro kazdeho. No a jak prichazi skoro leto, je to jeste horsi, protoze skoro vse je mimo zdejsiho bytu. No a bydleni se stejne musi platit, to taky nikdo neuhradi, pricemz v Blave je to vetsi pulka manzelcinho cisteho platu.
Navic manzelce za chvili tam konci pronajem a my nemame jak resit odvoz veci a vyklizeni. Ona se taky den ze dne se dostala do teto situace, se vratila k lekari a uz zpatky nemohla. A i kdyby ji Cesi pustili ven (pracuje tam, mozna by to slo, formalne dokonce do 100 km od hranic je bydliste i pracoviste - jen jedno na Severu druhe na Jihu a mezitim je 200 km :-)), Slovaci ji nepusti dovnitr. Kdyby i jo - musela by na 14 dnu do karanteny do statniho zarizeni a az pote by ji pustili do bytu. A po navratu do CR zase karantena. No a do jednoho auta se ty veci nevlezou...

Neni to takova situace jako sousedky, ale taky se to nas dost dotyka a taky bychom byli radi, kdybychom mohli situaci resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » stř dub 8, 2020 14:18

pavproch píše:Od 14-týho má být povoleno (na zvláštní žádost) vycestování ven z CZ. Imho si myslím, že tohle je důvod, proč by to vycestování mohli i schválit/povolit....

Nevim, o nejakych "zvlastnich zadostech" jsem nic neslysel a necetl. Ale "Cesty za rodinou včetně péče o osoby blízké" je uvedeny primo jako duvod, jen se bude muset prokazat. Jen si nejsem jisty, ze pro let do J. Ameriky to pomuze, jestli tam dane letadlo poleti nebo sezene jine, kdyz ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 17:30

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 17:40

apuka píše:Tam me ponekud mate slovenstina, kde to v ramci porevolucne vlny de...izace jazyka zmenili na rusko a predtim obecneji pouzivany tvar ruska zustala jaka zastaraly.

Slovo rouska se ted sklonuje ve vsech padech vsude, neni mozne se mu vyhnout a i clovek s uplne minimalnim citem pro jazyk by automaticky vstrebal spravny tvar. Z cehoz plyne, ze tvuj cit pro jazyk je nulovy. Chapu, ze za to nemuzes, ale mel by sis to aspon uvedomit a podle toho se chovat. Tj. minimalne se nepoustet do jakychkoliv diskusi o jazyce a kdyz ti nekdo rekne, ze nektera slova pouzivas spatne, tak se je snazit naucit a ne prosazovat sve podivne vyznamy.

mike píše:Proc si to beres tak osobne? Nevsiml sis, ze je mezi tema dvema vetami konec odstavce, ze ta druha zacina na dalsim radku, tj. se to nemusi automaticky vztahovat na predchozi vetu?

Vytahnes tyden (?) starou diskusi, jmenujes mne, vlozis mi do ust neco, co jsem nenapsal a mam se tvarit, ze se mne to netyka? Cele jsi to mohl napsat bez toho, aniz bys tohle vytahoval, na faktickem obsahu by se nezmenilo vubec nic. Odstavce se oddeluji prazdnym radkem a v takovem pripade by ta prvni veta vubec nedavala smysl.

apuka píše:Ale jinak zase - jen chytas cloveka za slovicka, ktera kdo chce pochopi a ztraci se Ti vyznam...

Na zbytek jsem vubec nereagoval a kdybys mne nezminoval, tak bych nereagoval vubec (a na toho rouska teda :D)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 17:46

Etheric píše:ten virus tu bude furt]

To je velmi odvazne a nicim nepodlozene tvrzeni. Nestovice uz tu nejsou, spanelska chripka tu neni, SARS a MERS taky ne. Viry se daji zlikvidovat ockovanim, nektere zmutuji a vymizi samy. Co udela tenhle jeste nikdo nevi.

Etheric píše:Já si čím dál víc myslím, že za tím vším je něco úplně jinýho, než snaha chránit lidi před virem... :twisted:

Podobna situace tu byla naposled pred 100 lety a tenkrat nedopadla moc dobre. Vlastne ne, nebyla tu nikdy, svet je ted mnohem vic propojeny a zalidneny, takze se virus rozsiril po celem svete mnohem rychleji, nez cokoliv driv. Nikdo nevi, co se vlastne ma spravne udelat a tahle opatreni jsou snaha ziskat cas a data pro dalsi rozhodovani. Protoze bud muzes udelat tohle a pak to muzes menit nebo ne a pak uz nemuzes zmenit nic, protoze vsechna rozhodnuti za tebe dela virus.

edit: pridam vtip, co jsem nekde zahlid:

"Pricestoval jsem z budoucnosti, ktery rok ted mate a co se zrovna deje?"
"Zrovna tu mame pandemii Covid-19 a karantenu."
"Jo, to si pamatuju z dejepisu. Kolikaty rok karanteny?"
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř dub 8, 2020 18:13

No tak odvážné tvrzení to asi je, ale já v něj celkem věřím. Ten virus bude v populaci rozprostřen ještě mnoho let. Díky inaparentnímu průběhu onemocnění u nezanedbatelné části nakažených bude v populaci skrytě přežívat ještě dlouho po tom, co detekce bude nulová. A ta bude nulová až za dobu v řádu let.

Jinak ano. Virus pravých neštovic už tu venku není (jen v pár laboratořích) nebo alespoň se ho nepodařilo spolehlivě prokázat. A je to taky asi největší úspěch moderního zdravotnictví. Ten virus zabil stovky milionů lidí jen ve 20. století. A je to taky jediný případ plošné eradikace, způsobené lidmi. A trvalo to desítky let. A hodně tomu pomohlo, že lidé se tolik nemísili, jako dnes. Viry SARS a MERS eradikovány nebyly. To že "vymizely" neznamená, že to nebudeme za pár let znova řešit.

Virus jistě bude mutovat. To koronaviry celkem rádi. Tento virus již existuje v populaci v minimálně 8 verzích. Ale to neznamená, že nutně vymizí. Některé mutace jsou neživotaschopné, jiné mohou způsobit snížení virulence, jiné zase zvýšení. A mechanismus evolučního tlaku působí i na viry.

A očkování je fajn. Ale až bude, jestli vůbec v horizontu 1-2 let, tak budeme stát před otázkou, jak proočkovat populaci 8mld lidí. To potrvá také dekády. Navíc vůbec není jasné, jaké vlastnosti bude vakcína mít, míra prevence, délka ochrany, nutnost boosteru, revakcinace, atd.

Co se týká léku je to ještě mnohem horší než v případě vakcíny. Antivirotika jsou vyšší dívčí z mnoha důvodů. To není jako nové prášky na tlak. To potrvá tipuji 10-15 let. Pokud se vůbec něco dostatečně účinného a bezpečného podaří najít. Pak je tu problém s dostupností léku. Myslím, že v době, kdy ho budeme mít, už to bude "s křížkem po funuse".
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » stř dub 8, 2020 18:49

Ze si sem nedal i tu vetu predchazejici

Také podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka nebudou policisté novou možnost zneužívat.

Tak kdyz to rika i odbornik :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř dub 8, 2020 19:47

Scink: Jestli to byla reakce na mě, tak jsem úplně mimo mísu a asi si sedím na vedení. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř dub 8, 2020 19:55

Jo aha, už jsem to při své retardaci asi pochopil. Jako že vařím z vody a vím kulový, jak to bude.

No jasně, že jo. To neměla být přednáška, ale jen taková úvaha, vycházející ze známých skutečností. A já v ní věřím, ne že to vím. To neví samozřejmě dneska nikdo. Někdo si může myslet opak a může argumentovat. Když místo bude dávat smysl, rád svůj názor upravím.

A ne, nejsem virolog. To opravdu ne, naštěstí. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 20:00

Ne, scinkk reagoval na muj predchozi prispevek: viewtopic.php?p=525100#p525100

@scinkk: to uz mi prislo jako moc drsny humor ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 20:12

Kjuba píše:No tak odvážné tvrzení to asi je, ale já v něj celkem věřím. Ten virus bude v populaci rozprostřen ještě mnoho let. Díky inaparentnímu průběhu onemocnění u nezanedbatelné části nakažených bude v populaci skrytě přežívat ještě dlouho po tom, co detekce bude nulová. A ta bude nulová až za dobu v řádu let.

Pak nas ale uz nebude trapit. Jako jo, klidne to tak muze dopadnout, ale jak sam pises, v tuhle chvili je to jen otazka toho, cemu vic veris. Mne slo o to, ze neni zadny predem urceny smer, kteremu se nemuzeme vyhnout, jen se fatalisticky podridit.

Kjuba píše:A očkování je fajn. Ale až bude, jestli vůbec v horizontu 1-2 let, tak budeme stát před otázkou, jak proočkovat populaci 8mld lidí. To potrvá také dekády. Navíc vůbec není jasné, jaké vlastnosti bude vakcína mít, míra prevence, délka ochrany, nutnost boosteru, revakcinace, atd.

Jo, ale tohle bych videl optimisticky. Jednak se nezavisle pracuje na nekolika vakcinach a o proockovanost pujde hlavne v "civilizovanych" zemich, kde se to zvladne. Jestli si to spravne pamatuju, tak izraelska vakcina, ktera je nejdal, se nema pichat, ale striknout do krku, takze si ji mozna koupis v lekarne a aplikujes sam.

Kjuba píše:Co se týká léku je to ještě mnohem horší než v případě vakcíny. Antivirotika jsou vyšší dívčí z mnoha důvodů. To není jako nové prášky na tlak. To potrvá tipuji 10-15 let.

Krizove situace stimuluji vyvoj, takze se ted treba dockame vyznamneho pokroku. Jinak mas samozrejme pravdu. Ono se blbe bojuje proti necemu, co neni ani zive.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » stř dub 8, 2020 20:43

mike píše:Pak nas ale uz nebude trapit. Jako jo, klidne to tak muze dopadnout, ale jak sam pises, v tuhle chvili je to jen otazka toho, cemu vic veris. Mne slo o to, ze neni zadny predem urceny smer, kteremu se nemuzeme vyhnout, jen se fatalisticky podridit.


Souhlas.

Mike píše:Jo, ale tohle bych videl optimisticky. Jednak se nezavisle pracuje na nekolika vakcinach a o proockovanost pujde hlavne v "civilizovanych" zemich, kde se to zvladne. Jestli si to spravne pamatuju, tak izraelska vakcina, ktera je nejdal, se nema pichat, ale striknout do krku, takze si ji mozna koupis v lekarne a aplikujes sam.


Jo, to je možný, ale já reagoval na zpochybnění Ethericova výroku, který říkal, že virus tu bude furt. A s tím souhlasím. Pokud by měl být eradikován, musíš nutně proočkovat mnohem víc, než civilizované země. Prakticky celou populaci. A to budou dle mě ty dekády.

Mike píše:Krizove situace stimuluji vyvoj, takze se ted treba dockame vyznamneho pokroku. Jinak mas samozrejme pravdu. Ono se blbe bojuje proti necemu, co neni ani zive.


No kéž by jsi měl pravdu ( viz. třeba ten Folding@Home 1,5 exaFLOPSový cluster) , ale proces schvalování nových léčiv je časově velmi, velmi náročný, o penězích ani nemluvím. A myslím, že ani dnešní stav nepřinese změkčení tohodle procesu.

Teď jsem si pročítal nějaké sumarizace toho, co se o tom viru vlastně ví. A je to fascinující, jak elegantní ta věc je. Všeho všudy 30k bazických páru, pár genů. Kóduje to 1 RNA polymerázu, 4 strukturální proteiny a všeho všudy asi 8 doprovodných proteinů a fertig. A dokonale to funguje. V jednoduchosti je síla, je to až zvráceně dokonalé.

Btw. už se ví o chronické formě, kdy se pacienti nezbavili virové RNA ani za 49 dní. Předpokládaný podíl asymptomatických pacientů bude kolem 50%. Prostě zajímavé čtení.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » stř dub 8, 2020 21:04

Kjuba píše:Teď jsem si pročítal nějaké sumarizace toho, co se o tom viru vlastně ví. A je to fascinující, jak elegantní ta věc je. Všeho všudy 30k bazických páru, pár genů. Kóduje to 1 RNA polymerázu, 4 strukturální proteiny a všeho všudy asi 8 doprovodných proteinů a fertig. A dokonale to funguje. V jednoduchosti je síla, je to až zvráceně dokonalé.

Do tohodle nevidim ani trochu, ale fascinujici je uz jen to, jak se projevuje a siri. Dlouha inkubacni doba, silna nakazlivost jeste pred propuknutim priznaku, zrejme znacna cast inaparetnich prubehu, k tomu relativne velke procento tezkych pripadu, ktere tydny blokuji luzka a personal na JIP... jestli to mel byt test, tak to snad lip udelat neslo :)

Sveho casu (devadesata leta) jsem zkoumal pocitacove viry, kdyz jeste musely byt minimalisticke a chytre. Tam se taky obcas objevilo neco jednoducheho a zvracene dokonaleho, kdy jsem pred autorem obrazne smeknul. No a vloni jsem si byl nucen nastudovat bartonelly a tam je to podobne. Z puvodniho zabijackeho kmene se evolucnimi tlaky vyvinuly nove, ktere hostitele obvykle nezabijeji, ale zato maji mechanismy, jak se co nejdyl udrzet v jeho krvi, kterou pak nasaje hmyz a prenese je dal. Plus dalsi, ktere pomahaji v prenosu (Nakazena kocka vic kouse a skrabe. Bartonelly se prenaseji kocicim kousnutim a skrabnutim.) Fascinujici, kdyz to clovek nemusi pozorovat na sobe (ty kocky jsem naprosto chapal), coz u tohodle viru plati taky.

Kjuba píše:Btw. už se ví o chronické formě, kdy se pacienti nezbavili virové RNA ani za 49 dní.

To jsem taky nekde videl, ale s tim, ze neni jasne, jestli jsou takovi pacienti nakazlivi tj. jestli to nejsou jen nejake zbytky znicenych viru. Jestli mas odkaz na neco lepsiho, sem s nim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2020 1:37

apuka píše:Cela tato vyzva mi prijde, ze akurat hraje na city a emoce, ale ponekud postrada seriozni nadech.

Necetl jsem to cele, cast mi uplne stacila. Je to blbe a manipulativni. Presne to, co ted vidim u nekterych Amiku na burzovnim foru, kteri jsou prece svobodni a nesmi je nikdo omezovat. Nehledaji fakta, snazi se jen najit duvody, aby se omezovat nemuseli. V lepsim pripade wishful thinking, v horsim si vylozene vymysleji. No a pak uz to nevydrzi nejaky doktor z nemocnice (NY i jine) a napise jim, jak je to doopravdy. Na chvili zalezou jen aby za chvili vylezli o kus vedle a pokracovali.

Na te petici mne nejvic dostal "argument" vyspelymi zememi. Na ten zacinam byt alergicky, zvlast v pripadech, kdy je to tam horsi, nez u nas, coz je prave tenhle. Ale i spousta dalsich, obcas to vypada, ze tam ztratili zdravy rozum. Kdyz jsem pred casem hledal, jaka jsou omezeni ve Svedsku, tak jsem narazil na nejaky vladni web, kde psali, ze nehodlaji zavadet karantenu ani pro lidi, kteri se vraceji z rizikovych oblasti (sever Italie), protoze karantena omezuje lidska prava. To uz je normalni demence. No a ted to maji, pocet mrtvych roste exponencialne. Aktualne 687 proti nasim 99 pri priblizne stejnem poctu obyvatel. A hned vedle v Norsku, kde restrikce zavedli, maji 101. Urcite nahoda.

apuka píše:Mluvim v praci s lidma z USA, Nemecka a Svedska a mohu rict, ze oni jeste stale berou ten virus uplne jako "neco mimo nas".

Mam kolegy v Seattlu a tam to tak neberou. Asi proto, ze dostali prvni nebo jeden z prvnich zasahu a vedi, jake to je. Vubec si nestezuji, jen se obcas omluvi, ze neco nemuzou udelat, protoze nemaji doma potrebny hardware. Firma uz je tydny zavrena. Nebo kdyz nekoho na par tydnu slozi "divna chripka".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2020 1:52

Etheric píše:Rozhodně bych toho prvního nenazýval slabochem nebo podobně, někdo prostě jen nedokáže tak fungovat, protože na to není nastavenej.

To jsi ty, mas jinak zadratovanou hlavu, ale takovych lidi neni moc a se zajmem o outdoor jsi nejspis jedna z mala vyjimek. Chapu, ale zas mas zpusob, jak to vyresit. Vzit batoh, vyrazit z domu, udelat si par nebo vic dni kolecko a vratit se je podle mne uplne OK, neni to nicemu nebezpecne a neporusuje smysl toho, co se dela.

U mne je slaboch ten, kdo si nedokaze neco na chvili (kolikaty tyden jsou omezeni?) odeprit ani kdyz je k tomu dobry duvod. Kdo nechape princip odlozene spotreby nebo chape, ale nedokaze ho pouzit. Snehova vlocka, ktera musi mit vsechno hned, jinak se hrouti. Zrovna v outdooru se prece clovek nejake nepohodli zvladnout musi a nekdy je to hodne premahani. Kolikrat jsem si v horach rikal "proc to sakra delam?". Zima, dest, unava, hlad, puchyre, opary... obcas i strach o zivot a realne nebezpeci. Co je proti tomu par tydnu omezeni? Nebo i par mesicu? No tak to proste zrovna nejde, nejak se zaridim a pockam, az se to prezene. Stejne jako boure nebo hnusne pocasi v horach.

Etheric píše:Jak říkám, zredukovat populaci, slabý kusy pryč, tak to tu na zemi funguje odjakživa. Nebejt tohoto koloběhu, nemohl by se vyvinout silnej tvor. Funguje to tak u všeho živýho, nejen u lidí. Smrt je nedílnou součástí života a ten koloběh je stejně přirozenej, jako že ráno vyjde slunce..

To ovsem prirozeny vyber spatne chapes resp. zamrzl jsi u toho zvireciho. U lidi se prirozenym vyvojem vyselektovala inteligence, ktera nam umoznila vytvorit civilizaci a zdravotnictvi, diky kteremu preziji i "slabsi" kusy, ktere by v divoke prirode nemely nejmensi sanci, ale ktere obcas maji vyjimecne schopnosti, ktere nas posunuji dal (priklad: Stephen Hawking). Civilizace ma i sva slaba mista, jedno se ukazalo prave ted, ale taky se nejspis ukaze, ze i takovou situaci zvladne a to bez zbytecnych ztrat.

Co se premnozeni tyce, tam kde je opravdu civilizace porodnost klesa a to az tak, ze lidi ubyva. Pocet lidi roste tam, kde civilizace moc neni. Ta umera je prima a neni to nahoda. No a kdo si myslis, ze tuhle situaci zvladne lip? Akorat se cisla treba z Afriky asi nedozvime ani ex-post, proste to nikdo nespocita.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » čtv dub 9, 2020 9:43

Nj, holt to vnímám jinak, bohužel to slovy nedokážu uspokojivě vyjádřit. Ne tak, aby to vyznělo, jak chci..

Tohle mě pobavilo :mrgreen:
92023055_526342551410934_3522678343059111936_n.jpg
92023055_526342551410934_3522678343059111936_n.jpg (32.37 KiB) Zobrazeno 2537 krát
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron