Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned črc 7, 2019 19:52

Hmm, vzdycky si rikam, ze to musim spocitat a vzdycky na to zapomenu ;-) Odhadem minimalne 3, ale spis 4 - 5.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod mike » ned črc 7, 2019 20:21

Celkem zajimavy clanek k tematu: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/klist ... f6b220ee8/

Od ní (nymfy) tedy nejvíce hrozí nakažení?

Rozhoduje délka sání na člověku. Čím dříve ji odstraníte, tím více snížíte riziko přenosu mikrobů, které způsobují nemoc. Kolega doktor Šíma ověřoval v laboratorních podmínkách souvislost mezi délkou sání klíšťat a vznikem boreliózy a došel k závěru, že pokud vyndáte nymfu do 24 hodin po přisátí, nedojde k rozšíření lymské boreliózy.

Může se člověk nakazit například při neobratné manipulaci s klíšťaty, které třeba vyndavá psovi?

Riziko je naprosto minimální.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod zdenki » ned črc 7, 2019 22:39

mike píše:Odhadem minimalne 3, ale spis 4 - 5.

Tak to musím trochu ubrat :D . Zkusil jsem ho teď poprvé a vystříkal jsem půlku na jedny kalhoty.
Ale po celodenním nošení (trochu chůze, potom lezení), vůbec žádné svědění nebo kopřivka (aplikace večer). A klíště samozřejmě taky žádné, takže super...
zdenki
účastník
účastník

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2019 0:51

Jestli si priste vzpomenu, tak sprej zvazim pred a po pouziti :) Vic nevadi, aspon to dyl vydrzi.

Asi bychom meli napsat predatorum, jestli nechteji prispet na provoz fora, takovou reklamu jinde nemaji ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Miuan » pon črc 8, 2019 9:25

Hele ta borelioza zas neni tak stara nemoc ze? Ja mam pocit ze jsem o ni v dobach detstvi neslysel, poprve az tak pred cca 25 lety a to bylo dost vyjimecne, dnes je to v podstate bezna nakaza.
Miuan
nováček
nováček

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2019 19:26

Puvodce byl objeven v roce 1982 v USA, ale nemoc se vyskytovala driv, jen se nevedelo, cim to je. U nas bych to videl spis na zlepseni diagnostiky a informovanosti doktoru, driv to moc neresili ani netestovali. No a nejspis se mezitim vic rozsirila, pribylo klistat a jsou vic promorena.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 8, 2019 19:41

zkusenosti se sprejem s insekticidem (pred. outdoor ci bros spray na odevy) a zatery? napr. na poncu, tarpu a tak? nerad bych je rozpustil ;)
FrantaKrajta
účastník
účastník

Příspěvekod GreyMouse » úte črc 9, 2019 12:12

V neděli jsem Predatorem postříkala spodek stanu v okolí vchodu. Nejdřív jsem to tedy zkusila na obalu, který je snad ze stejného materiálu a až když to na něm nezanechalo viditelné stopy, obešla jsem se sprejem i stan. Vizuální změny žádné (jen to pořád trochu smrdí a to zdaleka nemám čich jako policejní pes), ale jestli to opravdu nenapáchalo žádné škody asi poznám až při použití. Pokud si vzpomenu, dám tak za tři týdny vědět :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod aksam » stř črc 10, 2019 11:21

Predator oděvům ani stanu nebo tarpu neuškodí, kalhoty stříkám pár let a moskytieru nebo tarp a okolo taky.
aksam
účastník
účastník

Příspěvekod Etheric » čtv črc 11, 2019 6:53

Když já ho na Montury stříkat nechcu a něco mi říká, že to fakt nemám dělat... :?
Nohy si meju v potoce, živim se lesním plodem...

Pravda vítězí - no jo, ale čí???
Etheric
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví