Co děláte se starými mapami?

dobré ceny, personál, slevy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod sup » čtv říj 17, 2013 20:07

(Moderátorům: netuším, kam to zařadit, tka to kdyžtak přesuňte.)

Určitě, když někam jezdíte, si sháníte mapy. Co s nimi ale pak děláte? Vím, že je hodně lidí schovává, ale to já nechci, páč nemám rád věci. Občas se mi podařilo je udat známým, co se na dané místo také pak vypravili, ale ne vždy to šlo. Tudíž bych rád mapy prodal, ale moc nevím, kde (zde už jsem si dal inzerát, ale nevím, zda to bude úspěšné). Vlastně se docela divím, že neexistuje nějaký portál nebo antikvariát, který by se na to aspoň částečně specializoval, vždyť lidí jako já musí být hodně a zrovna mapy jsou ideální zboží z druhé ruky. Nebo mi něco uniká? Jak to řešíte?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod šíp » čtv říj 17, 2013 20:15

Mapy si schovávám, co kdybych se do těch míst někdy vypravila znovu. Ale já jsem úzce zaměřená na Sever, nikam jinam nejezdíme, takže nejsme zrovna běžný vzorek :ú
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod mike » čtv říj 17, 2013 21:18

V zivote by mne nenapadlo se zbavovat map. Svet neni tak velky, aby se obcas clovek nekam nevratil. Zrovna nedavno jsem mel s sebou mapu koupenou asi tak pred 15 lety. Tenkrat kvuli jinemu pohori a ani mne nenapadlo, ze se jednou budu prochazet po vedlejsim hrebeni.

Vubec si nemyslim, ze mapy jsou idealni zbozi z druhe ruky. Pomerne snadno se poskodi a kdo by chtel potrhanou mapu a kdyz uz, za jakou cenu? Tohle je asi individualni, ale i kdyz odhlednu od duvodu vyse, nestalo by mi to vubec za to. Vzdyt pouzita mapa se da prodat tak za stovku a je kolem toho nejake zarizovani, ktere stoji cas a cas jsou penize. Tj. ciste ekonomicky je mozna vyhodnejsi ji hodit do kose, kdyz uz ji clovek nechce schovavat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod sup » čtv říj 17, 2013 21:25

No, já se poměrně nerad vracím na stejná místa a když už se mi to stane, tak většinou náhodou a tudíž starou mapu nemám s sebou.

Co se týče ekonomičnosti, tak je mi líto to házet do koše, kvůli takovým těm věcem jako je ekologie, a tak vůbec. Nové mapy mi přijdou docela drahé (zvlášť když si je kupuju v Čechách) a rád bych si někde koupil starší za poloviční cenu. Teď jsem přešel celé Pyreneje a na mapách mě to stálo tři tisíce a určitě to už celé v životě nepůjdu.

A ano, mapa se ničí, ale na několik přechodů hor většinou vystačí. (a to že v ní jsou při skládání v ohybech díry moc ničemu nevadí).

Každopádně by mě zajímal spíš názor lidí, kteří to vidí jako já a mapy posílají dál :-).
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod mike » čtv říj 17, 2013 21:29

Ptal ses, co s nima delame :twisted: Ja je tedy schovavam, mam na to vycleneny vetsi suplik, ktery jeste zdaleka neni plny.

Kdyz to vidis takhle, tak forum je myslim na posilani dal idealni. Obcas se tu nejaky inzerat na mapy objevi. Klidne si takovy zaloz a udrzuj v nem seznam map, kterych se chces zbavit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod sup » čtv říj 17, 2013 21:33

sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod mike » čtv říj 17, 2013 21:37

Aha, fajn, to jsem prehedl. Uvidis sam, jak/jestli to funguje.

(necituj zbytecne, prosim)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod fps » pát říj 18, 2013 4:49

já si mapy taky schovávám, je to pěkná památka na místa kde jsem byl, vůbec by mě ani nenapadlo s nimi něco jiného dělat než je mít schované doma ve skříni, za cca 30 let co chodím do přírody jich zase tolik není, několik desítek
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod Vachon » pát říj 18, 2013 18:53

Já jsem v tomhle opačný "extrém" (nebo jak to říct).
Jediný způsob, jak se zbavuju map (a mám tedy případně šanci ji nahradit novou), je když ji někomu půjčím a pak na to zapomenu...
Výhoda je, že často mapu na výlet najdu, i když už nepamatuju, že ji mám, drobná nevýhoda že je někdy třeba 25 let stará (ale to na horách tolik nevadí, snad s výjimkou okrajů ledovců, jištěných úseků apod., kritická místa si ale stejně před cestou ověřuju předem, tam může nastat problém i u nově koupené mapy).
Trochu exotičtější je tenhle přístup u automap, tam občas na místě překvapuju dotazy na topologické reálie, které mladší občané pamatují jen z vyprávění rodičů...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod Kuba Turek » pát říj 18, 2013 20:26

Moje mapy končí velmi špatně. Nakonec umřou v kontejneru na papír. Smutný osud!
http://www.horydoly.cz/turiste/jaky-je- ... mapou.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod Vachon » pát říj 18, 2013 20:44

Pokud se ovšem nestanou starými mapami, pak do popelnice nepatří :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod mike » pát říj 18, 2013 23:33

@Vachon: tak to ja jsem asi jeste extremnejsi, jelikoz obcas koupim novou verzi mapy, ale starou nevyhodim. Protoze kdyz se mnou toho prochodila tolik, ze je potreba ji vymenit, tak si popelnici nezaslouzi ;-) Menim kdyz se uplne rozpada a/nebo kdyz je nova verze znatelne aktualizovana (prave ty ledovce). Stava se to velmi zridka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod Indy » sob říj 19, 2013 0:08

spravne! stare mapy, se zakreslenyma bivakama, trasama... lidi vzdyt Hanzelka se Zikmundem by bez svych zaznamu z cest, fotografii a map po sobe nezanechali nic...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod Kuba Turek » pon říj 21, 2013 22:40

Buddhisté dobře vědí, že je nejlepší nakonec se rozplynout v nirváně.

A s tím jako bývalý dlouholetý zeměměřič souhlasím i směrem k mapám :-)
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Co děláte se starými mapami?

Příspěvekod chonga » úte lis 19, 2013 14:03

v mapě hledám, na mapu se spoléhám, mapa je stejně jako kniha můj přítel :(( .
o mapu se starám, mapu hrozně nerad půjčuji [-( .
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1


Zpět na Prodejny