Lana

dobré ceny, personál, slevy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Lana

Příspěvekod Martin*** » úte říj 25, 2005 16:15

Zdarec, není tu někdo kdo má zkušenosti, když se používá jednoduchý lano jako lano dvojitý :? :? :? ??? Jo a co si myslíte o Lanexu, dík a horám zdar * * *
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24

Příspěvekod homerr » úte říj 25, 2005 16:45

jednoduché lano - jeden pramen - použití na cvičných terénech - umělé stěny, skalky, kde nehrozí pád přes hranu, padající kameny....
poloviční lano - dva prameny - hory - výhoda - lze cvakat odděleně do expresek, spojením pramenů lze získat dvojnásobnou délku na slanění a taky rozdělení váhy na 2 lidi
dvojité lano - dva prameny - hory, to samý jako poloviční, ale cvakat do expresek součastně
jinak více na lezec.cz - metodika, nebo opět
http://sakal.stredozem.cz/metodika/metodika.htm
ale úlpně nejvíc asi doporučuju nějakýho kamaráda co by ti vše co se týká lezení pořádně vysvětlil...

jinak lanex je celkem v pododě, já mám alteu magic a po roce spokojenost, ale asi záleží jak často lezeš
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Martin*** » úte říj 25, 2005 17:07

Jasný, tohle všechno vím. Mě spíše zajímá, protože lezu jak cvičný stěny a skalky, tak i do blízské budoucnosti (na jaro), chci začít lozit v horách a nechce se mi kupovat dva typy lan. Myslel jsem spíše, že bych si koupil nějakou 60m, nebo 70m lano jednoduchý a v horách bych jej používal jako dvijitý, popř.poloviční. A rád bych poznal na toto názory zkušenějších, ale díky za odpověď, zdar a pište, Martin * * *
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24

Příspěvekod homerr » úte říj 25, 2005 17:24

to se nedoporučuje, jelikož když je jednoduchý lano dvojitě, nebo jednoduchý lano 2x, tak je při pádu velká rázová síla
to spíš koupit si dvojče a lézt s nima i na skalkách, také to tak někteří dělají...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod homerr » úte říj 25, 2005 17:27

nehledě na to, že je to dost nereálný i prakticky: když by si měl 60 napůl, něco na navázání, něco musí zůstat jističi v ruce, tak by si musel štandovat po 20 metrech...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Martin*** » úte říj 25, 2005 21:20

Jo to je fakt.
Ale teď si nejsem moc jistej, když se udává délka polovičního, či dvojitýho lana např. 50m,60m, myslí se tím jeden, nebo oba prameny???

A druhý dotaz, je pravda, že poloviční lano můžu též používat jako dvojitý, ale dvojitý jako poloviční asi těžko co???

Zatím,Martin
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24

Příspěvekod uplne jinej martin » úte říj 25, 2005 21:36

Martin*** píše:Jo to je fakt.
Ale teď si nejsem moc jistej, když se udává délka polovičního, či dvojitýho lana např. 50m,60m, myslí se tím jeden, nebo oba prameny???

A druhý dotaz, je pravda, že poloviční lano můžu též používat jako dvojitý, ale dvojitý jako poloviční asi těžko co???

Zatím,Martin

jeden pramen. pokud je lano dvojče i půlka zároveň, můžeš to používat jak chceš (SR accord, možná něco od Lanexu i), dvojče jako půlka vs. půlka jako dvojče bych si nertoufnul odhadnout, zkus se kouknout na lezci.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Martin*** » úte říj 25, 2005 22:20

Tak pokud si budu chtít koupit půlku nebo dvojče a odlíst aspoň těch 30m, tak si musím kupit aspoň 80m, co? Dík za rady, Martin * * *
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24

Příspěvekod pripluv » stř říj 26, 2005 6:05

Pokud si budeš kupovat půlku nebo dvojče, tak musíš koupit dvě.

Jinak jsem kdesi narazil na takovou vychytávku (musím se přiznat, taky všude lezu na jednoduchým, protože na další špagát prostě nejsou plechy, tak jestli přestanu přispívat, tak někde ležím mrtvej :| ), když lezeš ledy a máš jenom jednoduchý lano (silně se nedoporučuje!!!), tak cca 3 metry nad navázáním udělat obrovskej vůdcák a navázet se na konec a ještě se procvaknout přes ten uzel. Takže v dosahu cepínu jsi na dvou pramenech (vlastně na třech, ale protože to oko je jenom procvaklý, tak vlastně jen na dvou :(( ).
sice nic moc, ale bezpečnější to je, už sem na štandu mockrát trnul při pohledu na spolulezce, jak okolo sebe (a hlavně lana) mává těma cepínama...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod homerr » stř říj 26, 2005 6:15

Martin*** píše:Tak pokud si budu chtít koupit půlku nebo dvojče a odlíst aspoň těch 30m, tak si musím kupit aspoň 80m, co? Dík za rady, Martin * * *


musíš koupit dvě!!!! jsou to dva samostatný prameny!!! prodávají se většinou 50m. z toho výplývá cca 45 metrů pro postup nahoru a po svázání dvou pramenů to samé na slanění dolů...(nezapomenout udělat na koncích uzel :D )
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod homerr » stř říj 26, 2005 6:34

ted sem našel ještě jeden článek, tam je to celkem dobře popsaný a máš tam i ceny a druhy lan

http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=4760
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Martin*** » stř říj 26, 2005 9:54

Díky za odpověd, tak se budu muset plácnout přes kapsu :( :( :( a koupit nějaký dvě, zdar, Martin * * *
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24

Příspěvekod Simi » stř říj 26, 2005 12:54

Přípluv píše:... tak cca 3 metry nad navázáním udělat obrovskej vůdcák a navázet se na konec a ještě se procvaknout přes ten uzel. Takže v dosahu cepínu jsi na dvou pramenech (vlastně na třech, ale protože to oko je jenom procvaklý, tak vlastně jen na dvou :(( ).
sice nic moc, ale bezpečnější to je, už sem na štandu mockrát trnul při pohledu na spolulezce, jak okolo sebe (a hlavně lana) mává těma cepínama...

No tak to je docela husta kombinace. Zajimalo by me, co by ti na to rekli metodici, ale asi by te nepochvalili... ;-)
Ono to s potencialnim preseknutm lana cepinem nebo mackama neni az tak zhavy, staci si precist 2.dil Schuberta. Jediny vetsi nebezpeci hrozi pri pouziti pultrubkovyho hrotu, ktery uz dneska pouziva jenom malokdo.

Proste se holt smirte s tim, ze pokud lezete tam, kde hrozi preseknuti lana, ze holt musite investovat do pulek nebo dvojcat. Teda pokud chcete snizit sanci na to, ze se zabijete. :-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » stř říj 26, 2005 12:59

no vidíš, a to mám z nějaký metodiky :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Simi » stř říj 26, 2005 13:00

Martin*** píše:Tak pokud si budu chtít koupit půlku nebo dvojče a odlíst aspoň těch 30m, tak si musím kupit aspoň 80m, co? Dík za rady, Martin * * *

Teda chlape, tobe bych spis nez takovy sbirani informaci po netu doporucil prinejmensim precteni Horolezectvi od Prochazky a vys uvadeny metodiky na strankach Sakalu, ale spis bys mel zacit navstevovat nejakou horoskolu. Podle tvych dotazu asi moc netusis, ktera bije. Na netu muzes dostat jako odpovedi i uplny nesmysly, kvuli kterym se pak nekde muzes zrakvit... Tak bacha na to. ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod homerr » stř říj 26, 2005 13:11

jo jo ztotožňuju se se šimim, bud toho musíš hodně přečíst, nebo at poradí nějaký kamarád, takhle přes net to smrdí průserem...

a jinak Schubert zkoušel lano přeseknout mačkou, normálně na něj šlapal a to mu nešlo, tak to dělal natrvrdo kladivo a hrot přímo na lano - výsledek lano zůstalo pevnostně úplně stejný, jako předtím, jelikož se přerušilo poze několit set těch vláken, takže aby si přesekl na ledech cepínem nebo mačkou je skoro nereálný, horší jsou padají cí kameny a pády přes hranu...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Martin*** » stř říj 26, 2005 16:17

A kde je řečeno, že tyhle rady budu považovat za svatý. Tady mi odpověď může poslat kde kdo, to mi je jasný, a zrakvit se taky nechci, zatím
Uživatelský avatar
Martin***
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř zář 21, 2005 11:24


Zpět na Prodejny