Levný nůž?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Levný nůž?

Příspěvekod Orlík » úte led 27, 2009 11:34

Ahoj ....chci si kupovat nůž již sem měl 3 opineli s carbonovou čepelí ale bohužel už nemam ani jeden 8-[ , a ted nevim jakej nůž si koupit ...Opineli mam rád protože sou hodně ostrý a zase nemam rád multifunkční švícaráky ..poradíte jakej ? a ještě je lepší opinel s carbonovou čepelí nebo s inox ... ?:) Orlík

edit: název vlákna
td
Orlík
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát led 23, 2009 13:42

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod amigo » úte led 27, 2009 13:11

v tom případě, být tebou, bych si znovou koupil ten opinel, když ti sedí. mě teda lezlo na nerv jak nešel otevřít, když navlhla rukojeť ](*,)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Vilík » úte led 27, 2009 13:49

Taky bych být tebou bral Opinel... A osobně karbon, ne nerez...

Ale to otvírání... Když se mi na vodě namočil, tak jsem ho málem zahodil když bylo potřeba nůž...

A ještě napiš, na co ho chceš používat. Jestli jako nějakej univerzální nebo přímo na nějakou činnost... Ohledně velkých nožů bych napsal třeba Blackovi, ten je dělá. A nebo Teo, ale ten je někde úplně v pr. Daleko...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod tuso » úte led 27, 2009 13:52

V první řadě ti poradím úplný základ pro používání OF /v podstatě jakéhokoliv internetového fóra/
Před položením otázky zkus prohledat už existující vlákna. Protože konkrétně výběr čepele u Opinelu se tu probíral několikrát. A když nenajdeš to, co hledáš, napiš nové vlákno. Má to jeden zásadní důvod: když ke každému problému založíme x vláken, tak bude fórum nepřehledné jako sfiňa. :wink:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod poldík » úte led 27, 2009 13:57

taky říkám jdi klidně do opinelu, je tam nejlepší poměr cena/výkon, je doslova za pár korun, a ty problémy když navlhne je logickej, dřevo je holt, dřevo. :| :ú :wink: :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Vilík » úte led 27, 2009 13:58

poldík píše:dřevo je holt, dřevo. :| :ú :wink: :mrgreen:


Jo, proto ho mám doma jako takovej "slavnostnější" zavírací nůž. :rolleyes:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod ZbynekN » úte led 27, 2009 15:41

Když opinel, tak uhlíkovku. Drží ostří a skvěle se dá nabrousit. A když něco univerzálního, tak multitool. Opinelí rukojeť ze dřeva napusť lněným olejem za tepla a vydrží ti víc vody
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Archeolog » úte led 27, 2009 23:00

Pokud máš dobrou zkušenost, jdi do Opinelu, proč ne? Osobně bych si ho ale nevybral, vadilo by mi to zavírání/otvírání a taky hodně tenká čepel. Sice je pravda, že dobře řeže (a to je u kapesního nože asi nejdůležitější), ale prý se taky snadno láme (to se mi ještě nepovedlo).
Dále mám sice radši uhlíkovky, ale spíš bych možná zvážil tu nerez. Inox sice není žádná bomba, ale podle mě je to pořád celkem dobrá ocel ( http://www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php ). Nůž z uhlíkovky jsem jednou použil na nasolené maso a nebylo ho kde umýt a ošetřit olejem. Druhý den jsem se pak nestačil divit. Bylo to sice nějaké ultra dietní maso bez tuku, na které člověk hned tak nenarazí (jinak vetšinou ani ta uhlíkovka po normálním mase tak snadno nezrezne), ale i tak. Proto bych spíš volil nerezovku, sám teď nosím malý zavírák od Mikovu z oceli 440 A (nerezovka). Pokud hledáš nějaký slušný zavírací nůž, mrkni na jejich stránky http://www.mikov.cz/ (do sekce lovecké nože). Jsou sice kapku dražší, než třeba Opinel, ale jsou to poctivé nože slušné kvality. A jsou české :wink: Jediné jejich mínus je poměrně vysoká hmotnost (např. oproti Opinelu).
"Žádné místo nepoznáš, dokud tam nepřespíš." Thor Heyerdahl
Archeolog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 19, 2008 18:43
Bydliště: hranice Moravy a Slezska

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod mifr » pát led 30, 2009 13:05

Jedine Victorinox (na druhem miste Wenger)...Ve vlaknu Prodejny, Slevy jsem dal odkaz na slevy prave na Victorinoxy...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod amigo » pát led 30, 2009 13:45

mifr: ale orlík nemá rád švýcaráky (a zřejmě ani švýcarky), takže victorinox na prvním a wenger na druhým ho asik nenadchne :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod mifr » čtv úno 19, 2009 10:33

Ale vzdyt si nemusi kupovat multifunkcni...Maji i jednozelizkovy... :wink: *
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod pancaci » ned dub 26, 2009 16:53

já nevím jak vy, ale já doporuuju můj oblíbený Fällkniven A1
Uživatelský avatar
pancaci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned dub 26, 2009 10:43

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Archeolog » ned dub 26, 2009 17:02

To není moc zavírák :lol: Ale jinak určitě bezva nůž, rád bych si ho někdy potěžkal v ruce "naživo". Já osobně jsem taky příznivcem větších pevných nožů, i když ten svůj nechávám při cestování do zahraničí radši doma :wink:
"Žádné místo nepoznáš, dokud tam nepřespíš." Thor Heyerdahl
Archeolog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 19, 2008 18:43
Bydliště: hranice Moravy a Slezska

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod pancaci » ned dub 26, 2009 17:08

Archeolog píše:To není moc zavírák


ne to fakt není zavírák, to je právě TO. Název vlákna je "Jaký nůž? O" tam je podstatné to slovo nůž. Ne kousek plechu do kapsy :twisted:

Jinak já si ho beru téměř všude a nikdy sem s nim neměl problémy.... (ale pár lidí s ním už problém mělo :lol: , ne dělám si srandu)
Uživatelský avatar
pancaci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned dub 26, 2009 10:43

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Archeolog » ned dub 26, 2009 17:21

Myslíš jako i do zahraničí? Je fakt, že je to pořádná kudla a řek bych, že i celkem vhodná k boji, ale zas nepůsobí agresivně. Já nosím Ka-Bar USMC navržený jako fighting/utility (bojový/užitkový), takže bych asi takové štěstí neměl. I když zase jak kde, někde jsou zákony tolerantní jak u nás, jinde je zakázané se i zle podívat. Však víš asi sám.
"Žádné místo nepoznáš, dokud tam nepřespíš." Thor Heyerdahl
Archeolog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 19, 2008 18:43
Bydliště: hranice Moravy a Slezska

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod pancaci » ned dub 26, 2009 17:26

Archeolog: tak do zahraničí... hm no pokud to můžeme brát jako zahraničí, měl sem ho na Slovensku, ve Švýcarsku a v Rakousku a nikde žádný problém nebyl.
(problém byl akorát ve Švýcarsku protože sem neměl Victorinox 8) )
Uživatelský avatar
pancaci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned dub 26, 2009 10:43

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod Archeolog » ned dub 26, 2009 17:38

Dobré. Zrovna u Švýcarů jsou myslím problémy dost. A absolvoval jsi přímo nějakou kontrolu, nebo se jenom nikdo nezajímal? I když to už patří spíš do jiné sekce, ale snad mi to pánové moderátoři odpustí :oops: Dej kdyžtak prosimtě odpověď už do "Cestování s nožem do zahraničí". Dík.
"Žádné místo nepoznáš, dokud tam nepřespíš." Thor Heyerdahl
Archeolog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 19, 2008 18:43
Bydliště: hranice Moravy a Slezska

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod pripluv » ned dub 26, 2009 17:39

Archeolog píše:Dej kdyžtak prosimtě odpověď už do "Cestování s nožem do zahraničí".

:wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod 123456789ego » sob srp 8, 2009 13:06

doporucil bych nuz gerber : http://www.noze-nuz.com/gerber/G1588.php
tento nuz mají i na vyber bez zoubku neni zaviraci ale soucasti zbozi je i nylonove pouzdro s vnitrkem z umele hmoty aby se pouzdro neprorizlo

mam ho uz dva tydny rezu s nim vsechno mozny a ani trosku se mi este nestupil. :D
123456789ego
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon čer 8, 2009 9:10
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Jaký nůž ? O

Příspěvekod krtenek » ned srp 9, 2009 9:18

Orlík píše:Ahoj ....chci si kupovat nůž již sem měl 3 opineli s carbonovou čepelí ale bohužel už nemam ani jeden 8-[ , a ted nevim jakej nůž si koupit ...Opineli mam rád protože sou hodně ostrý a zase nemam rád multifunkční švícaráky ..poradíte jakej ? a ještě je lepší opinel s carbonovou čepelí nebo s inox ... ?:) Orlík
Nějak tě nechápu.
Chceš nový nůž, ale......chceš zavírací, pevný, multitool, velkým, malý, použití??? ](*,)
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Lacný outdoor nôž

Příspěvekod dadmtb » ned čer 27, 2010 13:06

edit: sloučeno
td


Mám jeden noname zatvárak, no má pomerne malú čepel na rezanie chleba napr. Preto by som chcel niečo do 500 korun s pevnou čepelou a púzdrom. Niektoré GERBER-y sa mi páčia, no sú už nad moj limit :(

Ďakujem pekne, ak by ste o niečom vedeli :)
dadmtb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv pro 17, 2009 14:38
Bydliště: Prievidza

Re: Levný nůž?

Příspěvekod tuso » ned čer 27, 2010 14:57

kúpiť pevný nož do 500 korún /myslíš českých alebo prepočet Euro na slovenské?/ je pomerne ťažké.Väčšina kvalitných značiek je nad touto hladinou. Za tú cenu proste kvalitný kus nedostaneš. Alebo len veľmi veľmi ťažko.
Napr. Kershaw. Trošku nad limit, ale nižšie to proste nejde.

Ešte aj ten zprofanovaný Uton stojí viac.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Levný nůž?

Příspěvekod Ryba » ned čer 27, 2010 18:05

Co za 7kol bušman?
Za ty prachy solidní kus uhlíkovky.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Levný nůž?

Příspěvekod dadmtb » ned čer 27, 2010 18:39

Ten Kershaw vyzerá dobre.. ale možno by to chcelo trošku vacsiu čepel na ten chlieb :D A ten Bushman sa mi nepáši... tá rúčka vyzerá ako koniec od kosy abo čoho.. ja viem, že je tam ten zámer, aby sa to na niečo napichlo, no to by som asi nevyužil... a keby som trošku zvýšil hranicu tých 800-900-max 1000 korun..? A berem to Českých, pretože ste tu vacsina z Čiech, no ja to budem kupovať už za € niekde.. :D

Díki :)
dadmtb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv pro 17, 2009 14:38
Bydliště: Prievidza

Re: Levný nůž?

Příspěvekod ZbynekN » ned čer 27, 2010 18:47

ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Levný nůž?

Příspěvekod tuso » ned čer 27, 2010 18:52

Ak sa tie Mikovy nezlepšili od mojich mladých čias, tak stoja za prd. Zálesácke nože pre deti a mládež.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Levný nůž?

Příspěvekod ZbynekN » ned čer 27, 2010 19:05

Na ten turistický a finský nůž jsem slyšel docela chválu, za ty peníze. Ale jestli to má být jen na chleba, tak by stačil i nějaký kuchyňský nůž :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Levný nůž?

Příspěvekod dadmtb » ned čer 27, 2010 19:50

TAk zas nie iba chleba.. aj konáre napr... A ak nie sekať konáre, aspon nejaké palica na opekanie špekačiek určite :D
dadmtb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv pro 17, 2009 14:38
Bydliště: Prievidza

Re: Levný nůž?

Příspěvekod tuso » ned čer 27, 2010 20:00

Pozri, podstatných je niekoľko vecí:
1.Na čo všetko a v akých podmienkach budeš nôž potrebovať?
2.Ako sa budeš o nôž starať?
3.Aké máš finančné možnosti?

1. Zatiaľ som pochopil, že nôž budeš potrebovať skôr na tábornícke použitie v normálnych podmienkach- odrezanie palice na opekanie a odkrojenie chleba. Na to ti stačí ten Mikov.
2.Ani najkvalitnejší a najdrahší nôž ti nevydrží v skvelej kondícii bez patričnej starostlivosti. Po použití starosltivé očistenie čepele, osušenie. Na prvý pohľad to vyzerá ako banalita, ale kopec ľudí proste otrie nôž do nohavice a strčí do púzdra. A nakoniec brúsenie. Správne brúsenie je umenie. Niekedy až porovnateľné s umením výroby noža.
3.Cena je tiež podstatná. Ak nemáš znytočné financie a nože nie sú tvojou srdcovou záležitosťou, tak sa drž pri zemi. Mohlo by sa ti stať, že vysolíš kopec peňazí za nôž a potom budeš vnútorne sklamaný.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Levný nůž?

Příspěvekod pavproch » ned čer 27, 2010 20:01

tuso píše:Ak sa tie Mikovy nezlepšili od mojich mladých čias, tak stoja za prd. Zálesácke nože pre deti a mládež.


laskavě neplivej na rybičku, jo :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28315
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Nože