Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nože a legislativa ve státech po světě

Příspěvekod juhele » sob čer 24, 2017 14:27

otilrak píše:EVROPA

Švýcarsko
Ve Švýcarsku platí velmi speciální pravidla týkající se vlastnictví nožů. Zakázány jsou vrhací nože, motýlkové nože (balisongy) a tzv. fantasy nože. Dále platí, že nože jsou považovány za zakázané zbraně, pokud mají jednoruční obslužný mechanismus (je jedno jestli automaticky nebo manuálně otvíratelný) a jejich celková délka v otevřeném stavu je více jak 12 cm, nebo mají čepel delší než 3 cm. To znamená, že jednoruční zavírací nůž s délkou čepele 5 cm je zakázaný.

edit: fertig. amigo


Nevím, zda se to změnilo v poslední době, nebo měl jen původní pisatel nepřesné informace, ale podle toho, co koukám, tak manuální onehandy nejsou z jejich hlediska zbraně.

Viz tento dokument:
https://www.fedpol.admin.ch/dam/data/fe ... fen/Broschüre/waffenbroschuere-d.pdf

obrázky z dokumentu:
01_jsou_zbrane.png


02_jsou_zbrane.png


03_nejsou_zbrane.png
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 0:13

Ruská Federace
...doteď se tu téměř žádné informace nevyskytují. Před pár lety jsem se zajímal o tamnější podmínky, v souvislosti s potenciálně plánovaným delším cyklo-trekem Česko-Tatarstán. Z mé cesty toho času sešlo, z osobních důvodů a aktuálně asi na delší i dobu z "bezpečnostně-politických" důvodů.

Co jsem ale tehdy zjistil:

Někde jsem nalezl docela obsáhlý český přepis/výtah zákonů a nařízení o chladných zbraních, které údajně měly platit pro většinu zemí RF. Aktuálně ho nejsem schopný dohledat. Co si pamatuju:

V podstatě bylo vyloučené téměř vše, kromě krátkých zavíracích nožů bez pojistky (tzn. nejběžnější švýcarák 85mm by snad prošel).

Např. všechny pevné nože s tloušťkou čepele nad 1,0mm se údajně považují za bojové nože, jejichž nošení je vyhrazeno státním složkám jako policie, vojsko apod.

(Zdá se, že ruské domácí kuchyňské nože jsou z uvedeného důvodu takové ty směšné tenké čínské "planžety", co se tu občas objeví, které se ohýbají při minimálním bočním tlaku i při řezání chleba. Z praktického hlediska to může mít základ v tom, že podobné nože opravdu lze jen dost problematicky využít jako zbraň k zasazování opravdu účinných ran, ať už sečných, nebo bodných...)

Cokoliv co má zjevně vojenský původ, nebo vzhled je automaticky zakázané jako vojenská/armádní zbraň, legální přinejlepším na povolení pro sběratele, pro cizince prakticky nemožné a údajně to má být velmi přísně posuzované, s tím, že jen jejich zabavením by to nekončilo. I u místních jejichž obživou je např. lov a podobné, se údajně velmi přísně rozlišuje mezi nožem loveckým a vojenským (?).

To je co si z toho výpisu pamatuju. A taky něco v tom smyslu, že ve městě pevný nůž prakticky nepřichází v úvahu, krom toho vozit ho někde uprostřed batohu a používat ho nanejvýš jen v pokoji na hotelu.

Zpravidla ale prý vše záleží posouzení místní autority - názoru a náladě toho kterého konkrétního momentálně přítomného nejvyššího představitele zákona.

V určité době jsem se pracovně pravidelně setkával s řidiči kamionů, kteří do Ruské Federace jezdily (nejčastěji nejdále do Moskvy a zpět). Na příležitostné dotazy jsem dostával podobnou informaci: v přihrádce u spolujezde vozí menší pevný kuchyňský nůž, u kterého jim je jedno, zda jim ho případně zabaví. Čím ubožeji vypadá, čím je tenčí a ubroušenější, tím lépe. Pozoroval jsem, že s podobnými žabikuchy sem k nám před rokem 2014 naopak jezdily i ruští řidiči náklaďáků (poté si v rámci zhoršené mezinárodní situace si sem rusové začaly posílat Litevce a Poláky... kteří měly často podobnou praxi... možná profesní úchylka?).

V každém případě se vyloženě nedoporučovaly vozit tam nože drahé a luxusní, z obavy, že to může ovlivňovat názor na "potřebnost" jejich zabavení (tahle informace ale vypadala jako starší, spíš z devadesátek, kdy byla životní úroveň v Rusku, policii nevyjímaje, dost nízká; dle kolegy který tam později pracovně jezdil a žil prý už měly ruští policisté později tendenci podobné nákladnější západní věci spíš okázale ignorovat).

Z chování někdejšího kamaráda, původně Rusa odněkud z nějakého města ze Sibiře, který v ČR léta žil, pracoval a podnikal (později jsem s ním ztratil kontakt) jsem vypozoroval, že k pevným nožům, které zjevně nemají vyloženě charakter nejmenších kuchyňských nebo řezbářských nožů a nejsou přepravovány uvnitř batohu a vytahovány jen bezprostředně v okamžiku zjevného civilního použití, se minimálně v některých částech Ruska obyčejní lidé na naše poměry chovají dost paranoidně (ubohý turistický nůž Mikov 381-NH-1 Kadet, ve starším provedení, s "civilní" rukojetí, můj kamarád za opaskem zjevně hodnotil jako primárně nebezpečnou osobní zbraň... a to jsme spolu chodily do oddílu asijského bojového umění, kde nás vyučovaly mj. i boj s mečem...).

Nejčerstvější informace z výše uvedeného jsou asi 6 let staré.
Pokud někdo má něco novějšího nebo konkrénějšího, uvítám to.

Zajímavé by bylo zjistit, jak se tam dívají např. na multitooly.
Naposledy upravil Zzz dne ned pro 3, 2023 0:29, celkově upraveno 1
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 0:25

Osobně do zahraničí zatím téměř necestuju (do vzdáleného určitě ne) a vůbec nelétám. Přihodím tu pár různorodých informací z doslechu od známých, třeba se někomu hodí, případně bych byl rád, kdyby mě někdo s vlastními zkušenostmi opravil:

USA:
Svého času jsem byl aktivní na specializovaných diskusních fórech v USA a tam jsem vyslechl rozčilování několika místních, že v období pár let po 11. zářím například starým pánům, veteránům z Vietnamu bez pardonu, jednotliví aktivní blbci na některých letištích na regionálních linkách zabavovali takové ty miniaturní, na pant skládací, armádní plechové otvíráky na konzervy, které s sebou od války vozily na klíčích jako vzpomínkový předmět a zdůvodněno jim to bylo tím, že údajně mají broušené ostří, takže nemohou do letadla... argumentace na místě prý byli že čajovou lžičkou kterou nezabavily prý zabije člověka snáz, ale jakáž pomoc, prý to tam museli zahodit do koše.
Čeští kamarádi co byli v USA i před 11. zářím, ať už studijně nebo pracovně, říkali, že problém je v USA i s místními předpisy v jednotlivých malých městech. Místní policista popř. šerif si může ve městě po dohodě s místním civilním zastupitelstvem vyhlásit kdejaké zpřísnění a předem se to v té době často dalo jen dost špatně vyhledat. Zpravidla to u pokorného cizince který nedělá problémy ale prý končí domluvou nebo zabavením ve smyslu úschovy s vyzvednutím při opouštění města... daleko větší problém prý byl / pár kamarádů nicméně nějaké hodiny/pár dní sedělo za "potulku" (pěší cestovatel mimo turistické trasy je někde podezdřelý a problém).

Anglie, Indie a Rusko:
kolega technik který pracovně lítal do těchto zemí prý měl problém s běžnou kovovou šuplérou (posuvným měřítkem) v příručních zavazadlech. Protože nechtěl být bez ničeho, kdyby se mu zavazadla z nákladového prostoru zatoulala, vozil si takovou tu celoplastovou, aby měl případně alespoň něco.
V Indii minimálně na některých místech je prý běžný člověk ze západu v podstatě vožen místními jen vybranými lokalitami, kam většina místních nesmí a např. v obchodních centrech kam ho dováží na nákupy jsou detekční rámy na zbraně, obdobně jako na letišti.

Kazachstán:
Informace cca. z roku 2010: starší kolegové z práce každoročně jezdili na organizované turistické akce do Kazachstánu (výšlapy po horách s místními průvodci). Tvrdily, že ať jsou tam zákony jaké jsou, moc se v některých místech nedodržují. Venkovští policisté údajně běžně tolerovali pevné tábornické nože nošené v pochvách u boku, ale bylo mi řečeno, že by si tam raději nedovolili vzít nože nějak extra dlouhé nebo které zjevně nemají moc civilní charakter.

Turecko, Egypt:
od příbuzného jsem slyšel, že nože dovézt a vozit tam velký špatný. Šílený nože koupit na místě např. na tržišti a přes letiště v nákladovým prostoru vyvézt ven, údajně bez problémů. Ale tato informace je z doby před tím, než v turecku Edrogan začal dělat "pořádek" a než se v Egyptě rozhodli Mubaraka rezignovat.

Čína:
český učitel bojových umění co jezdil na pozvání za mistrem do Číny vozil ten nejmenší Opinel co je ještě s pojistkou. V rámci svých jiných aktivit létal i různě jinde po světě a prý na něj celníci a policisté údajně neragují jako na nůž s pojistkou. S vyjímkou švýcaráku nám ho doporučoval jako nejcivilněji a nejpříznivěji příjmaný nůž.

...stejný chlápek učil mj. i boj nožem a v tomto kotextu obecně tvrdil, že v mnoha státech na světě je vojenský nůž brán zcela stejně restriktivně jako palná zbraň, někde dokonce přístněji. Pokud jde o policii v různých státech, to že je něco armadní nebo vojenský nůž se přitom prý často posuzuje dost svévolně, mnohdy vyložene dle libovůle místní policisty. Zcela jasné většinou jsou nože s oboustranně broušenou čepelí i nože s falešným, nebo ozubeným ostřím. Další věc která se často bere v úvahu je délka čepele, ostrost hrotu a provedení rukojeti - nože s masivní rukojetí s záštitou které umožňují hrubou práci, ať už mají dlouhou úzkou čepel vhodnou k bodání nebo masivní vhodnou k sekání často neprojdou. Další věcí která dráždí jsou prý černěné čepele a jakkoliv agresivní vzhled...
Jak tu někdo tvrdil, že Mora nevypadá jako útočný nůž, ale spíš jako pracovní, tak ho mohu upozornit, že známý český policista co X let šlapal chodník, mi dával půlhodinou přednášku o opaku. Jestli jste nikdy nečetli český policejní časopis, tak minimálně v minulosti tam někdy tam mívali doslova paranoidní články o zbraních zločinců, jimiž se nechystají k ničemu jinému než k vraždění nebohých policistů sloužících demokratické vlasti.

Jinak:
jak už tu bylo zmíněno, některé letecké společnosti opravdu mají svoje speciální pravidla, které mohou některé záležitosti ještě zpřísňovat, co si do svých letadel a za jakých okolností pustí. Další věcí je, jak má kontroly nastaveno letiště... myslím, že letiště nástupní kontrolu do letadla do určité míry (zpřísněně) provádí dle podmínek jaké má v dokumentech nahlášené od letecké společnosti.
Od příbuzných létajících ještě v benevolentních dobách před 11. zářím na dovolenou, jsem například slyšel, že nože se kterými létaly na dovolenou do určité jedné země během let několikrát bez problémů, náhle neprošly a musely cestovat např. v úschově přímo u pilota (?). Ověřoval si přitom, že předpisy se v té době neměnily. Tento příbuzný měl v té době celkem bezproblémový zavírací solingen, který dostal jako prezent kdysi na obchodním jednání s zahraničním partnerem a s ním měl pár zajímavách zážitků (po 11/9 už ho nikam nebral).

Dále jak tu bylo zmíněno (myslím že to zde v textu celkem zapadá), v různých zemích se délka čepele měří různě: někde jde o délku ostří, jinde o délku od špičky až po konec/začátek střenky.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » ned pro 3, 2023 4:44

Španělsko: nůž s čepelí 8,5cm /ksakru a bohužel onehand/ uvnitř batohu. Při prohlídce museli vyskládat většinu věcí, než se k němu dostali. A pak to začalo. Proč to máš? Co s tím děláš?.... Vzhledem k dalšímu obsahu zavazadla bylo snad doprdele nad slunce jasný, že su tam na výletě a toto je můj jedinej nůž. Sebrali mi ho, už nevrátili, zabalili a zabavili mi batoh (později vrátili, nic se neztratilo), otevřeli dveře auta a řekli "pasa dentro" (vlez dovnitř). Pobyl jsem si v něčem, co je jak CPZ a pak jsem mohl pokračovat ve výletu. Bez nože a se záznamem u španělské policie..
Jinak jsem se ptal toho policajta, jakej nůž můžu mít. Vpodstatě žádnej. Ani opinel 8cm ne. Ani hluboko v batohu. Vůbec. Maximálně tak něco velikosti rybičky. Jsou na nože fakt vysazení, nedivím se ale, vzhledem k místním poměrům.
Ale on byl taky dost problém, že su bílej a mám modrý oči. Benga čistí hispánci jak z filmu. Tolik rasismu, co jsem tam od jiných etnik zažil... Běloši jsou hovno rasisti :twisted:
Naštěstí v obchodech byli ochotni mi cokoliv vyjma zeleniny a ovoce nakrájet a zabalit, když jsem je o to poprosil a řekl, že su turista a nemůžu mít nůž..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 15:19

Ještě jsem si vzpomněl, že jak jsem to tady pročítal, někdo se tu podivoval nad různými specifickými termíny pokud jde o nošení nože a nikdo tu na to nereagoval vysvětlením, které by mi přišlo odpovídající.

Například těm, kteří mají/měly v ČR zbrojní průkaz by myslím měly být různé rozdíly mezi některými legislativními termíny zcela jasné a ikdyž se v různém kontextu a zemích liší; měly by myslím docela dobře chápat význam jaký v dané zemi a pro daný nástroj asi může mít český ekvivalent. Je samozřejmě asi bude vždycky nejlepší si nechat ujasnit co skutečně ten který termín v daném jazyce tam skutečně znamená.

Chápu ale, že lidi bez podobného zázemí v tom mohou úplně plavat. Dovolil bych si proto pokusit se tu v tom trochu souhrně udělat jasno, nesnažím se o naprostou přesnost, snad to nebude zavádějicí:

Pokud jde o české termíny, kde dosud máme ke chladným zbraním docela benevolentní zákony, vyjdu nejdřív z palných zbraní, kde se to řeší více a kde by to mělo být asi takhle:

1. držení vs. nošení vs. přeprava zbraně:

Držením zbraně se rozumí její vlastnictví v rámci zákona.
Vlastníte nějakou zbraň a smíte ji vlastnit. Není tím nijak určeno, kde se zbraň momentálně nachází a v jakém stavu (může být např. uložená v trezoru), ale přepokládá se, že jste povinni s ní zacházet a skladovat ji jen dle zákona. Nejde tedy o držení ve smyslu "držím ji v ruce". Jde o legislativní pojem.

Nošením zbraně se rozumí to, že zbraň máte u sebe a je připravena k relativně okamžitému použití.
To znamená, ideálně, že máte nabitou pistoli nebo revolver uloženou k v tomu určeném pouzdře u pasu, v podpaždí, pod nohavicí na kotníku, případně pod minisukénkou apod. (méně ideálně v kapse). U palných zbraní se to ale rozlišuje i z hlediska stavu nabití. V případě revolveru to znamená, že máte nabito v nábojovém válci ("bubínku"), a nebo v revolverovém rychlonabíječi (speedloader). V případě pistole to znamená, že máte náboj buď v hlavni (komoře) nebo náboje v zásobníku, nebo obojí. Ovšem pozor: za nošení zbraně se považuje i to, pokud máte náboje v zásobníku, ale ten samotný není v pistoli, nebo pokud nábojový válec revolveru je prázdný, ale máte u sebe revolverový rychlonabíječ s vloženými náboji. Smysl je ten, že zbraň v tomto případě dokážete velmi rychle nabít a použít, narozdíl od stavu, kdy by jste museli nabíjet po jednom náboji buď zásobník pistole nebo válec revolveru. Striktně vzato se zde přitom nerozlišuje, zda máte k pistoli či zásobníku okamžitý přístup. Například pokud by jste měli práznou pistoli za pasem a nabitý zásobník na dně batohu (nebo naopak), z hlediska českého zákona by stále šlo o nošení zbraně. Vyjímku tvoří snad jen to, kdy by jste je měly u sebe, v nějaké uzamčené přepravní schránce, která neumožňuje rychlé otevření (zde si nejsem jistý). Mimochodem, neřeší se zde vůbec tzv. pojistka - i "zajištěná" zbraň je stále připravena k rychlému použití.

Přepravou zbraně se rozumí to, že ji máte u sebe, ale není připravena k okamžitému použití.
Ve zcela extrémní případě může jít například o zbraň rozloženou na součástky, kdy ji nelze rychle složit. Za normálnějších okolností je zbraň normálně smontovaná, ale samozřejmé je to, že u pistole náboje nesmí být ani v zásobníku ani v hlavni (komoře) a u revolveru že nesmějí být ve válci a/nebo v rychlonabíječi. Pistol/revolver můžete "nést" v pouzdře na opasku, ale nesmí být nabitá a ani nesmíte mít u sebe k dispozici naplněné zásobníky k jejich rychlému nabití a to ani v zavazadle. Nejběžnějším příkladem je že, cestou na střelnici pistoli nebo revolver přepravujete v kufříku. Z hlediska českých zákonů, dle běžných interpretací v takovém případě (pro některé z nás dost paradoxně) ale pořád platí zmíněné pravidlo o zásobnících - ikdyby jste měly zbraň nebo zásobník měly třeba i odděleně v nějakém podobném uzavřeném zavazadle kde se k nim rychle nedostanete, pokud po jeho otevření prostě jen do zbraně zasunete plný zásobník, pak nejde o přepravu, ale o nošení. Z hlediska českého práva naopak není podstatné, zda máte samotnou prázdnou zbraň v pouzdře na opasku nebo někde jinde. Řeší se zde kombinace stavu zbraň + střelivo, které jsou schopné použití jedině společně.

2. otevřené vs. skryté nošení zbraně:

Jako otevřené nošení zbraně je bráno nošení zbraně na vrchu oděvu, viditelně pro ostatní. K tomu jsou oprávnění v případě palných zbraní na veřejnosti jen příslušníci policie, armády apod. Příslušníci soukromých bezpečnostních agentur s zbrojním průkazem mohou k výkonu povolání takto nostit palnou zbraň jen na veřejnosti nepřístupných místech, tzn. například i za drátěným plotem nějakého uzavřeného prostoru. Soukromé osoby s patřičným oprávněním maximálně na svém soukromém pozemku kam veřejnost nemá přístup, nebo na obdobném cizým soukromém pozemku s povolením jeho majitele.

Jako skryté nošení zbraně je bráno nošení zbraně pod vrchním oděvem - např. pod vestičkou, pod budnou, pod nohavicí, pod minisukní - tak aby nebyla viditelná (takže například pokud ji budete mít pod havajským trikem, nemělo by být průsvitné a neměly by zpoza něj vystupovat kontury které jako zbraň budou vypadat). V České republice můžete krátkou palnou zbraň (pistoli nebo revolver) s patříčným oprávněním nosit k osobní ochraně na veřejných místech právě jen skrytě a to ještě s některými omezeními (např. v případě různých věřejných akcí, slavností apod. musíte mít povolení úřadů speciálně pro danou událost).


A teď konečně přejdeme k tomu, co z toho vyplývá pro chladné zbraně, tedy mj. nože:

V případě české legislativy se pokud jde o chladné zbraně prakticky příliš neřeší rozdíl mezi držením, nošením a přepravou chladné zbraně. Jediný praktický příklad který mě napadá, by bylo například vlastnictví chladné zbraně prodejné až od 18 let mladistvím, pokud by ji získal do vlastnictví např. dědictvím. Pak by ji měl v držení, ale nemohl by s ní disponovat z hlediska přepravy a nošení, k tomu by musel určit nějakou plnoletou osobu. Podobně by tomu bylo v případě např. mentálně postiženého nebo prostě člověka zbaveného právní způsobilosti.

Zajímavá je ale implikace k například motýlkovým nožům, vystřelovákům, gravitačně otevíraným nožům a onehandům s pojistkou apod. Ty český zákon ošetřuje dá se říck konkrétně a individuálně jejich jmenovitým zařazením, ale v podstatě jde o to, že analogicky k zmíněným palným zbraním výše, tyhle chladné zbraně jen velmi těžko můžete přepravovat, aniž by jste je "nosily" - pokud je máte po ruce a dokud například nejsou olepené izolepou, jsou prakticky vždy "okamžitě" připraveny k použití.

Podstatnější je pro nás ale rozdíl me skrytě vs. otevřeně nošenou zbraní, který v případě chladných zbraní vlastně řeší část toho, co v případě palných zbraní řeší rozdíl mezi nošením a transportem. Oč vůbec jde:

Obecně jde o to, že otevřeně nošená zbraň je jednak teoreticky rychleji připravena k použití a druhak že tak minimálně vypadá, že poutá pozornost a může vést k nesprávným závěrům. Cílem je tedy omezit aby se veřejnost zbytečně plašila a aby se usnadnila policii práce s dozorem nad veřejným pořádkem a případně orientace v nějakých mimořádných situacích.

V mnoha zemích se ale řídí jinou logikou. Např. v Texasu aj. zemích se na to hledí doslova naopak: jako nejvíce nebezpečná tu není brána zbraň která je nošena tak, že ji všichni vidí, ale zbraň která je skrytá, o které na první pohled nevíte, která je "překvapením" a u které se předpokladá, že může být použita bez varování, tzv. zákeřně. I tenhe pohled na věc má popravdě svou logiku a je v něm dost pravdy.

To pak myslím celkově vyjasňuje, proč v některých zemích jsou tak alergičtí na různé vystřelováky, motýlky a onehandy. Berou je jako nebezpečné zákeřné zbraně, které můžete mít v kapse, překvapivě a bez varování použít.

Omlouvám se za dlouhý text, ale myslím, že tím by i většině laiků mohlo být jasné, jaké asi jsou rozdíly mezi držením, nošením, přepravou, otevřeným a skrytým nošením.

Dalo by se to asi řešit i odkazy na české zákony, ale co mám zkušenost s některými předchozími diskusemi jinde na internetu o tomto tématu, nebylo by to myslím tak souhrnné a srozumitelné.

Výše uvedené vychází z legislativy v ČR cca. 5 let zpátky. Snad mezi tím nedošlo k nějakým zásadním změnám - od té doby se já osobně o zbraně prakticky moc nezajímám. Nože aktuálně osobně beru jako obdivuhodně univerzální pracovní a tvůrčí nástroje, které jsou jako zbraně obvykle vhodné jen v nouzi, např. asi jako kladivo, šroubovák, dláto apod. Na bojové nože se aktuálně koukám spíš jako na hračky a na historické artefakty a byl bych rád, kdyby jimi zůstali.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 15:24

Etheric píše:... Jinak jsem se ptal toho policajta, jakej nůž můžu mít. Vpodstatě žádnej. Ani opinel 8cm ne. Ani hluboko v batohu. Vůbec. Maximálně tak něco velikosti rybičky. ...


To mě docela překvapuje, měl jsem ze Španělska, konkrétně z Madridu "korespondenčního přítele", vím že ve Španělsku mají s noži své zkušenosti a v některých regionech je tam situace mezi částí obyvatelstva a policií poněkud napnutá, ale že jsou tam takhle přísní bych nečekal.

Z celkově všeho co tady i leckde jinde bylo řečeno jsem měl dojem, že ten Opinel má tu šanci asi největší a v podstatě jediné s čím si člověk může být alespoň trochu jistý je klasický střední 85mm švýcarák, ten to vypadá často tolerují i tam, kde zákony striktně hovoří jinak, ale tohle zní fakt drsně...

Tohle bych čekal tak v Japonsku, snad ani v Číně ne.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » pon pro 4, 2023 4:30

Zzz píše:To mě docela překvapuje

Na ambasádě ti řeknou, že mít můžeš, za určitých podmínek (splňoval jsem), ale Policie (Nacional i Guardia Civil) ti na ulici řekne, že žádný nože mít nesmíš. Taky jsem to nečekal, obzvláště když jsem se dopředu informoval.... Což jsem jim říkal, ale to jim bylo u zadele, prostě nůž NE a tečka. A s nimi to není jak s našimi, že se s nimi můžeš dohadovat, diskutovat.. To zkus a dostaneš sadu, jedno jestli jsi turista nebo místní.. Tam se s policií nediskutuje, tam se musí na slovo poslouchat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » pon pro 4, 2023 4:53

Zzz píše:V případě české legislativy se pokud jde o chladné zbraně prakticky příliš neřeší rozdíl mezi držením, nošením a přepravou chladné zbraně.

U nás to fakt naštěstí nikdo neřeší. Tady můžeš mít Uton u pasu a je to všem putna. U nás jsme v tomto až výjimečně benevolentní, nikdo to neřeší.
V jiných zemích vadí naopak i nůž na dně batohu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » pon pro 4, 2023 11:42

Mě třeba nejde do hlavy to Španělsko. Jasně, ta země má s chladnými zbraněmi nějaké své historické zkušenosti. Jasně, v některých regionech tam má centrální vláda s místními zajímavé vztahy. To je všechno pochopitelné. Ale jak v zemi kde je chování k "chladným zbraním" tak striktní, mohou po léta fungovat nožířské firmy s takovým sortimentem a kvalitou?

V Rusku třeba chápu, že v odlehlých regionech kde je vpodstatě divočina, je - i přes zdá se brutální omezení nožů ve městech a na cestách - poptávka po "pořádných" nožích do přírody i co se týče zjevně civilní produkce/sortimentu a že to mohou exportovat do řady okrajových, federativních republik kde ta divočina je ještě větší.

Ale Španělsko? Tam žádnou divočinu ani odlehlé regiony toho typu myslím nemají a přesto tam funguje Nieto a Muela a kdo ví kdo další. Přijde mi dost nepravděpodobné, že by to byli všechno nože na export a nemyslím si vlastně ani, že je možné nějaký výrobek léta v dobré kvalitě vyrábět v zemi, kde nejsou podmínky k jeho použití.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod apuka » pon pro 4, 2023 13:55

@Zzz: Myslis, ze napr. ve Spanelsko nemohou ty noze vlastnit i pouzit lidi, kteri si na to sezenou povoleni? A to ted nemyslim zrovna nejakeho "hrdloreze" :-). Pravdepodobne jsou i profese, kde potrebujes ty noze primo k praci - a tam asi nejake povoleni urcite bude, jnak si neumim predstavit napr. nejakou slusnejsi restauracni kuchyn a sefkuchare v nem..., nebo takoveho reznika ale i myslivce pri nekterych cinnostech.
I kdyz ja nejsem priznivcem speci nozu, ale stejne si myslim, ze prave takove vyuziti zivi vetsinu tech spickovych nozirskych spolecnosti. Ne nejaci outdooraci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » pon pro 4, 2023 14:49

@apuka: na tom něco je, ale mě to nepřijde jako moc hodnověrné vysvětlení. Pokud něco vyžaduje povolení nebo registraci, výrazně to omezuje společenskou poptávku a to dokonce dvakrát - jednak samotným legislativním procesem který část lidí odrazuje, část vylučuje a druhak zvyšováním ceny přes omezení trhu (pokud si něco nemohou koupit všichni, méně se toho prodá a tím vyšší jsou v důsledku ceny už jen vlivem distribuce, skladování). A pak když se podíváš do katalogu Nieta nebo Muely, tak přes polovina těch nožů tam nevypadá jako něco co by si lidé kupovali vyloženě z užitkových nebo pracovních důvodů. Také samozřejmě tyhle nože vyrábí, ale ohromná část produkce nejsou nože pro řezníky, kuchaře ani to nejsou nějaké pracovní nože typu Mory. Nejvíc to připomíná různé hračky Bushcrafťáků, různé reprezentativní nože, nebo se to tváří jako lovecké nože pro náročnější klientelu. Myslím že ani většina českých myslivců si takovéhle nože nekupuje. Co by mi jako vysvětlení dávalo smysl by bylo, že pro místní, třeba jen v rámci regionu tam platí nějaká úplně jiná pravidla, než pro cizince. Ale celkově nám to může být jedno. Jen mě to překvapuje.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 3:52

Takhle - hombre od Guardia Civil byl naprosto v pohodě a uměl perfektně anglicky. Tak jsem se ptal na detaily. Kdybych tam jel na lov, ryby (a ještě něco), pak ten nůž mít můžu, ale musím splnit pravidla, zejména to dopředu nahlásit. Pak dostanu potvrzení o tom, kam a za jakým účelem jedu a že ten nůž mít můžu. Ale tu jsme u lovu, rybaření,... Pro běžnou turistiku prostě nůž mít nesmíš, maximálně tak tu rybičku a podobně. Zkus říct půl slova, že se ti na tom něco nelíbí a bude obušku z pytle ven. To mi radili místní, ať za žádnou cenu s policií nedebatuju, ať dělám co chtějí a mluvím jen když jsem tázán, jinak dostanu bídu, že oni se vůbec neserou. A to ani s místními. Natož s modrookým bělochem, na kterého tam koukají hůř, než tu lidi na Eritrejce...

Takže příště jestli tam pojedu, napíšu předtím mail přímo na Guardia Civil, jestli můžu mít to a to a co budu muset udělat, abych to mohl mít. Vytisknu si to a neměl by být problém.
Ale aspoň jsem zažil nejhezčí nákup v životě, díky tomu, že mi sebrali nůž. V krámu kde maj klobásy, všude kam se podíváš. Ale prodávají se vcelku, kráječku tam nemají. Dokážeš si tady u nás představit, že toho prodavače poprosíš, jestli by ti to mohl nakrájet, načež by zašel někam dozadu, donesl prkénko, nůž, a s úsměvem na rtech ti ty dvě klobásy nakrájel na jemný kolečka? :lol:
Tohle byly zrovna takový ty, co bys neužvejkal, kdyby to nebylo nakrájený...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » úte pro 5, 2023 13:21

To jsou magoři... tedy možná slušně vychovaní a pohodoví magoři, jak říkáš, ale... dobře chápu co se většinou označuje pod pojme "oprávněný zájem" kdy se od člověka vyžaduje mít nějaký racionální, praktický důvod k tomu, aby u sebe něco nebezpečného směl mít, ale že se to někde pokud jde o nožíček musí předem konkrétně nahlásit s místem a časem a mít na to papír, to jsem v Evropě v 21. století fakt nečekal... Jak by řeklo několik starých pardů: "to tu nebylo ani za komunismu".

Zajímalo by mě, jestli s tím dotazem napřed příště pochodíš. Já jsem se tedy v podstatě opačném případě (export z ČR) u českých celníků taky setkal takovým přístupem, že mi vysloveně řekly, že to co vlastně ohledně té věci tvrdí zákon a jak to aplikovat jim není jasné, ale oni jakožto řadový státní zaměsnanci tu nejsou od toho, aby zákony vykládaly, ale aby je prosazovali, takže co mám dělat mi neřeknou, páč nemohou, nemají k tomu oprávnění (to vysvětlovat podle svého). Prý ať napíšu na ministerstvo.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 14:05

Zzz píše:To jsou magoři... tedy možná slušně vychovaní a pohodoví magoři, jak říkáš, ale..

Byl jsem tam 3/4 roku, dost na to, abych pochopil místní poměry a mentalitu... opravdu to není kvůli buzeraci lidí. Prostě razí systém malý dvůr a dlouhý bič. Ve finále to tak černobílý není, když poznáš, jak to tam chodí..

Zzz píše:Zajímalo by mě, jestli s tím dotazem napřed příště pochodíš.

Tam to není jak u nás, že na tebe každej sere. Tam je povinnost součinnosti a opravdu funguje. Ale vzhledem k svému zdravotnímu stavu, jestli se tam ještě někdy dostanu..... Nikdo neví, ani já.

Zzz píše:Zajímalo by mě, jestli s tím dotazem napřed příště pochodíš. Já jsem se tedy v podstatě opačném případě (export z ČR) u českých celníků taky setkal takovým přístupem,....., Prý ať napíšu na ministerstvo.

Po předchozí zkušenosti - papír a terén se kua liší. Takže psát přímo místní policii, abys to měl potvrzený a doložitelný. Na ambasády, ministerstva atp se vysrat - viz můj případ...
Naposledy upravil Etheric dne úte pro 5, 2023 14:16, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Zzz » úte pro 5, 2023 14:11

Etheric píše:Po předchozí zkušenosti - papír a terén se kua liší. Takže psát přímo místní policii, abys to měl potvrzený a doložitelný. Na ambasády, ministerstva atp se vysrat - viz můj případ...

To mě zajímá. Myslíš že by se to dalo do určité míry zevšeobecnit i pro jiné země? Jde mi o to kam psát... když chci projet celou velkou zem, ne jen být v nějakém městě, regionu, ale projet pár tisíc km na kole. Přeci nebudu psát na všechny policejní stanice po cestě.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Cestování s nožem do zahraničí + legislativa

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 14:17

V každý zemi je několik složek policie. Napiš dotaz tý nejvyšší. Výsledek vytiskni. Víc ti bohužel neporadím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Nože