Jak správně nabrousit kudlu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak správně nabrousit kudlu

Příspěvekod pripluv » pát čer 17, 2005 5:57

Mno, zase pravděpodobně parketa pro Teoretica :ú :
Sem nad tím tak včera přemejšlel a zjistil jsem, že vlastně ani nevím, jak pořádně nabrousit nůž, abych ho nez.....l. Způsobů znám mraky, ale dohromady nevím nic. Jedná se mi jak o kapesní nožíky (Victorinox), tak o větší kudly Uton V1 (nebo co to je), tak i o tu mačetu (Tramontina).
Tak co, jak na to?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » pát čer 17, 2005 6:45

Jo, mačetu Tramontina jsem včera taky brousil...protože firemní výbrus je dobrej tak na dětský hry...přečetl jsem si tyto články a začal se učit pořádně brousit kvůli Kizlyaru (kterej prej nabrousíš o kámen v lese :shock: )

http://www.knife.cz/diskuze/philboard_r ... ecordnum=0 - šílená diskuze o tom, zda brousit severojížnim směrem :D
http://www.pajl-noze.cz/articles/brouseni_cz.html - tohle je dobrý
http://www.sas-army.com/sas/preziti/Noz ... zepouz.htm - tohle ne

a ještě jeden, kterej jsem teď nenašel...zkus si pohrát s vyhledáváním na Seznamu...

No...u mačety je problém v udržení úhlu...a v tom, že je velká jako kráva. Ankonec jsem brouskem jezdil po ní...a celkem jsem jí nabrousil...ale brzo se zase ztupila...budu si s tím ještě hrát...ale nože jsem nabrousil celkem slušně...
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » pát čer 17, 2005 8:38

Ten prostřední odkaz je fakt v pohodě. Budu muset skoroženě zabavit nějakej kuchyňskej a pořádně to vyzkoušet. :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » pát čer 17, 2005 12:31

no je vic moznosti - pro ty, kdo umi nemecky, je tohle super stranka - Leo je dle hrozne moc lidi jeden z nejlepsich brusicu v Nemecku, takze vi, o cem mluvi

jinak je vic moznosti - pokud clovek ma hodne nozu, casto je pouziva a tudiz potrebuje casto brousit, tak ma dve moznosti - bud nejakou brusnou sadu (DMT, Lansky, Spyderco Sharpmaker..) - to je dobry pro lidi, pro ne neni brouseni nejaou zabavou, spis jim jde o vysledek. Ti, kteri v brouseni nasli zalibeni a hned brousit "volnou rukou" maj zase dve moznosti - klasika - sada brusnejch kamenu a nebo levnejsi varianta - sada smirglpapiru (je ale tezky je sehnat, protoze clovek potrebuje az tak do zrnitosti kolem 1500). Tahle varianta je ale v urcitych pripadech temer nezbytna - v pripade konvexniho vybrusu noze je nejlepsi nalepit smirgl na kus gumovy desky a ta se tlakem prizpusobi tvaru cepeli (idealne se osvedcil podlozka pod mys).

Taky se daj nozet nechat brousit u noziru, ale to si davejte fakt bacha, protoze v CR clovek malokde najde nekoho, kdo urcity noze nezmrvi.

Jinak neni potreba nuz tak casto brousit, pri kazdodennim pouzivani zpravidla staci jednou tydne obtahnout na kozenym remenu "napustenym" nejakou brusnou pastou a brousit staci pak tak jednou za mesic (zalezi samozrejme na oceli..)


zadopadne pokud se do toho date, tak si to vsechno nejdriv dobre vyzkousete na nejakym obyc. nozi

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod teoretic » pát čer 17, 2005 12:37

a jeste tady je neco napsano..

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod teoretic » ned zář 18, 2005 18:56

jeste jsem na rychlo sepsal, jak zaprve brousit noze s konvexnim vybrusem a zadruhe jak vubec za levno brousit...:


napr. Fällkniveny maji konvexni vybrus, cili pri klasickem brouseni ho clovek postupne zbrousi do "klasickyho" klinovyho vybrusu...

moznosti je vic, ta nejpouzivanejsi pri brouseni "volnou rukou" jsou smirglpapiry ruzne zrnitosti na gumovou podlozku (nejdostupnejsi je podlozka pod mys) - tou mekkou podlozkou se dosahne toho, ze se brusna plocha prizpusobi brousene plose, cili konvexni vybrus zustava zachovan. Obtahnout (zbavit se jehly popr. jen "ozivit" ostri) lze normalne na kozenem remenu nejlepe napustenym brusnou pastou...

pokud clovek ma dobry kameny a chces je pouzivat, tak je to slozitejsi a vyzaduje to trochu umu - musi pri kazdem pohybu udelat s nozem takovou jakoby kolibku, cili nuz se zacina tlacit s malym uhlem a v prubehu "soupani" se zvetsuje uhel tak, aby byl na konci kamene vyrazne vyssi nez na zacatku pohybu.

ted k ty metode se smirglakama:

pokud nebyl nuz uplne tupy, tak staci cca. na papiru se zrnitosti +- 1000 (800-1200).

Pokud byl nuz uplne tupej nebo je potreba prebrousit vybrus, tak se doporucuji postupne tyto zrnistosti: 180->320->400->600->800->1000.

Jinak pokud se nebrousi konvexni ale klinovej, tak je lepsi nalepit papir ne na gumu ale na korek.

Jinak se samozrejme musi na smirglu brousit proti hrbetu, ne proti ostri.

Tip - pokud chcete jeste jemnejsi papir, ale nebude k sehnani, tak na ten 800 nebo 1000 papir nastrikej WD-40.

a nakonec obtahnout na kuzi - to je obecne dobry po kazdym brouseni... - rozhodne tim clovek nic nezkazi..

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem


Zpět na Nože