Mačeta

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mačeta

Příspěvekod NAE » pát čer 10, 2005 23:40

Chci zkusit mačetu...Teoretiku, rád bych se zeptal, zda je možné koupit nějakou (třeba Acron) za tři stovky nebo je lepší do toho investovat...a taky jakou bys doporučoval.

A ještě by mě zajímalo co si myslíte o použití mačety pro outdoor?
(Já jí chci i kvůli zahradě...)
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » sob čer 11, 2005 8:29

maceta je dobra vec a staci fakt obyc. za par stovek - jde hlavne o to, aby ti sedela rukojet, u macety to je mnohem dulezitejsi nez u noze, protoze jinak muzes pocitat s puchejrema a navic budes rychlejc unavenej..

pro outdoor je dobra, pokud potrebujes pripravovat ohen, pristresek a samozrejme prosekavat se v dzungli :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » sob čer 11, 2005 11:51

No, na džungli to ještě pár let nevidím, ale taky si myslím, že se může hodit i v českým lese.


Ještě jedna věc...mačetu nebo kukri?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Na co to chces?

Příspěvekod Peter » pon čer 13, 2005 6:04

To je ta spravna otazka. Pokud chces hlavne sekat tak je asi lepsi maceta. Pokud chces mit nastroj, kterym se da i rezat tak kukri je lepsi. Ale u kukri pocitej s cenou tak kolem 1000 kc. Ja osobne jeste vidim jeden problem macety. Je dlouha a dost napadna. Takze pokud pujdes s macetou u pasu prez vesnice a mesta zcela jiste pritahnes pozornost nasi bdele policie, ja proto nosim kukri na batohu tak aby nebyl videt. Nejlepsi zupusob jak zjistit co potrebujes je zkusit si to v praxi. Pokud mas nekoho kdo ma macetu zkus si s nim chvilku pohrat ale ne par seku, ale poradnou praci s hrubsim kmenem.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod NAE » pon čer 13, 2005 10:38

No teoreticky snad není zakázaný nosit mačetu, ne? Spíš bych se bál brát jí někam ven...ale vždycky se dá dát na batoh nebo DO batohu :D .
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Ne zakazane to neni.

Příspěvekod Peter » úte čer 14, 2005 14:39

Alespon nevim ze by u nas byl nejaky zakaz noseni chladnych zbrani. Ale policie se muze zeptat odkud kam atd. a mne se to stalo nekolikrat, kdyz jsem byl viditelne "vyzbrojen" a vyjimecne pokud jsem byl za "slusnaka".
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » úte čer 14, 2005 14:45

u nas zadny takovy zakony nejsou, ale cajti maj pravo ti treba i nuz zabavit, pokud maj duvodny podezreni z primyho ohrozeni...ale v praxi se nemusis bat. Kdyz po meste budes mit kukri/macetu/sekeru nekde ve futralu v batohu nebo pridelanou na batohu a pripadne na pasek ji pripnes az pak nekde v prirode, tak s tim nikdo nebude mit problem...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » úte čer 14, 2005 15:03

No nevím jestli budu nosit mačetu na pásku :D
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » úte čer 14, 2005 15:20

NAE píše:No nevím jestli budu nosit mačetu na pásku :D


proc ne? kdyz spodek zavazes na kolenem, tak to jde v poho. a nebo se a nosit na zadech, coz je ale blby s batohem :D

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » úte čer 14, 2005 15:45

Já vím, ale nerad nosím něco na pásku...na batohu to bude lepší. :D To je prostě moje specialitka...i když na bederáku mám brašnu na foťák, to je pravda.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » úte čer 14, 2005 16:01

NAE píše:Já vím, ale nerad nosím něco na pásku...na batohu to bude lepší. :D To je prostě moje specialitka...i když na bederáku mám brašnu na foťák, to je pravda.


vykasli se na bedrak a pripni si ji ze strany, pokud tam mas misto, tak to je i nejmin napadny a navic to nejmin prekazi...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » stř čer 15, 2005 5:30

Nevím jak je to teď, ale když na Slovensku (myslím východní - Duklu apod.) vlezeš do hospody a na batohu (nebo "nedejdože" na pásku) máš mačetu (mačetku), tak se tam s nima moc neskámošíš.

Já jsem tam měl už dobrej problém se šátkem na zápěstí (čas od času používám na utírání potu z čela), protože jeden místní toto viděl kdesi v televizi, že to měl nějakej boxer a už to začlo :) .

Hospoda se vždycky postaví za domácího...

To jen tak na okraj.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » stř čer 15, 2005 10:46

No...kousek od Dukly se nás v jedný vesnici nějakej týpek ptal proč tam jako s těma batohama (US) pro pánaboha jsme a ani za nic nedokázal pochopit, že o prázdninách jedeme chodit po horách v tom jeho vidlákově. :D A přitom tam je tak krásně!

Myslím, že záleží na tom, jak s lidma dokážeš vyjít. Kdybych na ně spustil slovenčinu, asi by toho nechali, ne?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » stř čer 15, 2005 12:07

Možná jo. Nás na tý Dukle za prvních sedm dní 9x sebrali policajti v podstatě jenom kvůli tomu, že jsme měli maskáče.
Ve finále jsme si s nima potom vždycky pokecali a bylo to...

Je to o lidech :smt006
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » stř čer 15, 2005 12:26

Jo, tak to jsem o vás už asi slyšel :D . My jsme šli z Nové Sedlice na Kremenec...to je triojmezí PUS...a potom po hraničním hřebeni...trochu jsme se báli, že tam bude piohraničníků jak psů, ale nepotkali jsme snad žádnýho.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod NAE » čtv čer 16, 2005 0:56

Tak jsem koupil za 240 očí mačetu Tramontina...brazilská firma...něco jako ten Acron s dřevěnou rukojetí. Na rukojeti bude třeba zapracovat...zbrousit hrany a asi jí něcím oblepit...provaz nebo možná zkusím pásku co mě zbyla z tenisový rakety.

Taky jí budu muset spravit nabroušení...je příšerný. Jehla! No ale nějak si s tím vyhraju.

Chci se zeptat, jestli ěkdo nemáte zkušenosti s úpravou rukojeti...a nebo nějaký tip...vážně bych chtěl, aby sedla jako ty nože Kizlyar... :D
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » čtv čer 16, 2005 6:25

No, Slováci hraničníci ani né, ale Poláci tam byli. Spíš se teda proháněli na motorkách dole :D
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pipo » čtv čer 16, 2005 14:50

NAE píše:Tak jsem koupil za 240 očí mačetu Tramontina...brazilská firma...něco jako ten Acron s dřevěnou rukojetí.


Presne tu sem pouzival na Tonga... krasne se s ni otviraj kokosove orechy ;)
Kde si ji koupil?
pipo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned kvě 22, 2005 11:59
Bydliště: Prague

Příspěvekod NAE » čtv čer 16, 2005 14:52

No kupodivu v Praze v prodejně JUN na Korunní ulici.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » čtv čer 16, 2005 15:03

NAE píše:Tak jsem koupil za 240 očí mačetu Tramontina...brazilská firma...něco jako ten Acron s dřevěnou rukojetí. Na rukojeti bude třeba zapracovat...zbrousit hrany a asi jí něcím oblepit...provaz nebo možná zkusím pásku co mě zbyla z tenisový rakety.

Taky jí budu muset spravit nabroušení...je příšerný. Jehla! No ale nějak si s tím vyhraju.

Chci se zeptat, jestli ěkdo nemáte zkušenosti s úpravou rukojeti...a nebo nějaký tip...vážně bych chtěl, aby sedla jako ty nože Kizlyar... :D


tak is kup jeden kyzliar navic a premontuj rukojet na tu macetu :mrgreen:

ne vazne, tenisovej grips jsem jeste nidky na nozi ani macete nevidel, coz ale neznamena, ze to musi bejt blbost. Spis to je otazka konvenci - je to takovy buransky:), ale kdyz to bude plnit funkci, tak co je komu do toho, ne...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » čtv čer 16, 2005 17:58

Jo, buranský to je. Ale to mě nevadí, když s tím budu moct pohodlně pracovat.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » pát čer 17, 2005 5:39

Tak presne tuto macetu mam, uz pres deset let (tenkrat stala 170,-) a je ocividne v pohode. Ani jsem neupravoval tu rukojet...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » pát čer 17, 2005 6:46

Možná jí tehdy dělali jinak, protože po včerejším zkoušení an zahradě mám od OBLEPENÉ rukojeti (páska na tenis. raketu) puchýř na straně palce!
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

tramontina

Příspěvekod Ryba » pát čer 17, 2005 7:56

Já ji kupovall taky za 170,- akorát byla s plastovou rukojetí :cry:
Takže nezbylo, než rukojeť sundat a udělat novou, dubovou. Na to je celkem sympatický návod v knížce "Čtení o noži a mačetě". Pokud se "nechceš pouštět do větších akcí" tak jenom zalij spáry rukojeti mezi dřevem a ocelí epoxidem a po zatvrdnutí vybrus páskem šmirglu. Jinak s ocelí (zakalením) té Tramontiny spokojenost, na to, že je to jen nějaká "brazilská 14 260" to drží ostří jak čert. :twisted:
Ryba
 

Příspěvekod pripluv » pát čer 17, 2005 8:36

Tak to já tam měl rukojeť dřevěnou. Žádná sláva sice, ale plně dostačující. Ostří drží dlouho a v pohodě. Mám na tom danou gumu z autoskla prej (dal mi to kámoš, je to taková ta guma do "U", kde se ty konce prakticky dotýkají. Takže spíš takový prořízlý "O". Drží to tam samo a nemusím se bát, že se nakouskuju, když to zrovna nepotřebuju :| )
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » pát čer 17, 2005 14:22

NAE píše:Možná jí tehdy dělali jinak, protože po včerejším zkoušení an zahradě mám od OBLEPENÉ rukojeti (páska na tenis. raketu) puchýř na straně palce!


vychazim z toho, ze nema ruku jako slecinka :mrgreen: , takze problem bude spis asi ve tvaru. mozna by to stalo za to, celou rukojet (nechat) vymenit - sice to vyje pak draz, ale lepsi pak dobre sedici maceta, nez usetrena stovka v ruce plnejch puchejru...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Kukri a noze u pasu

Příspěvekod Vilík » pát čer 17, 2005 21:18

Hledal sem na netu neco o nozich kukri a nahodou sem narazit na tohle forum...

Chtel bych reagovat na viditelne noseni noze: Ja bezne nosim utocnak prilpej na bedernaku a to i po meste (kdyz ho zapomenu sundat) a zatim sem krome nekolika divnych pohledu nemel zadnej problem.
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Kukri a noze u pasu

Příspěvekod teoretic » sob čer 18, 2005 13:32

Vilík píše:Hledal sem na netu neco o nozich kukri a nahodou sem narazit na tohle forum...

Chtel bych reagovat na viditelne noseni noze: Ja bezne nosim utocnak prilpej na bedernaku a to i po meste (kdyz ho zapomenu sundat) a zatim sem krome nekolika divnych pohledu nemel zadnej problem.


na batohu to vesmes problem nebude, protoze to lidi automaticky spojej s tim, ze to ma clovek s sebou do prirody jako nastroj. Kdyz jde ale nekdo po meste v civilu s kukri na pasku, tak uz to bude od vetsiny klasifikovany jako potencialni zbran. Proto nema IMHO smysl neco provokovat, kdyz uz bych nosil po meste nejakej pevnej nuz, tak pouze skryte...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Vilík » ned čer 19, 2005 21:35

Je pravda, ze to bylo vzdycky na gemme a budto sem byl v zelenym nebo ve skautskym kroji, takze problem nebyl. A to ani kdyz kolem prosla hlidka.

A i kdyz rad provokuju okoli, tak utocnak v jinych pripadech nosim v batohu a svycarak v kapse, ale znam lidi, kteri maji na opasku vzdycky nuz a hvezdici a to i ve skole. To uz sou podle me trochu cvoci, obzvlast v Brne, kde se obcas policajti vyskytujou na kazdym rohu.

PS:Patri to sice trochu jinam, ale jakej je vas nazor na UTON?
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » pon čer 20, 2005 6:29

Vilík píše:PS:Patri to sice trochu jinam, ale jakej je vas nazor na UTON?


pouzij funkci "hledat" - uz jsme tu o tom mluvili...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Další

Zpět na Nože