Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: KUDLA a kudlička

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 5, 2005 15:23

Reinhard píše:
Rujir píše:Ideál je podla mna mat jednu poriadnu "kudlu" a jeden univerzalny svajciarsky nozik. Dyku na tvrdu pracu, kedy je treba poriadnu cepel a svajciara na vsetko ostatne.
Pri nakupe si treba hlavne dobre rozmysliet co na nozi naozaj vyuzijes a vyvarovat sa nozikov co maju tolko funkcii ze by potrebovali kolieska aby sa dali pohodlne prepravovat. :wink:
Take noze su zbytocne hrube, tazke, neskladne, na nic sa drzia a nakoniec ich clovek necha doma, lebo robia viac skody ako uzitku. Osobne by som si asi odpustil aj najnovsie noziky som zabudovanymi usb klucmi, zapalovacmi, vyskomermi a podobnymi zhovadilostami. Noz, ktory potrebuje elektriku a nemoze sa namocit je podla mna na.... na nic...
Aj v pripade svajciara by som odporucal vybrat si skor noz s vacsou cepelou nez mensou. Nech sa s tym da aspon chleba natriet... *
No a vyberat si medzi Victorinox a Wenger je tazko... Podla mna zalezi len na osobnych preferenciach, v skutocnosti v nich velky rozdiel nie je. Obidve znacky su naozaj kvalitne.

_________________________________________
Plný souhlas. Moje zkušenosti: je mi 26, deset let jezdím na vandry po vlastech českých (viz profil), spíše se zastaralými vojenskými věcmi, nic moc moderního, modernější výbavu mám hlavně na zimní vandry - moder. bágl, termoska, evazotka atd... ale jinak: mám zelenou do lesů prostě rád. Mám rád tramping včetně nepohodlné "klasiky" jako je usárna... Ale k noži: Kudlu vozím jednu pořádnou - od Ontaria Specplus marine, vojenský nůž, asi 16 cm čepel. Ocel není nerez, ale zato vydrží kdeco, povrch je černěný, rukověť pevná, tvarovaná akorát do ruky :oops: , jedná se o jakousi tvrzenou gumu, která v ruce neklouže, tvar čepele jako u klasického bowie nože. Čepel je značně silná, nemám strach, že by někde nevydržela (není to nerez, takže také není tak křehká), navíc čepel drží v rukověti pevně jak židovská víra, v rukověti má podle mne pokračování, takže pod gumovým povrchem je prostě jeden kompaktní kus kovu.
Nevýhoda: Těžká kudla. Ale jde o zvyk. Do ciziny nejezdím, ale s touhle kudlou bych tam ani nejel, místním orgánům by se to nemuselo líbit.

Výhoda: Krom toho, že si v klidu a bez pižlání ukrojíte chleba nebo kus točeňáku :mrgreen: , je to hlavně razantnost nože - když se mi v prudkém dešti snažil pokakat a pročůrat přístřešek z ponča, bafl jsem nůž a během několika sekund jsem uťal několik cm mocnou lískovou stojničku do přístřešku... bez dlouhého pižlání nějakou rybičkou, které by mě stálo 100% promoknutí. Obdobné upotřebení se prostě občas vyskytne. Občas, ne pořád, ale pak jsem rád, že takovou kudlu mám. Další věc - a nechci tady psát nějaký super historky - byla, když na mě s kamarádem startoval toulavej a docela vzteklej kříženec německého ovčáka. Nůž jsem nemusel (naštěstí 8) ) použít přímo na psa, přesto pomohl. V dosahu nebyla žádná větev na postrašení vzteklého pejsánka, tak jsem vytáhl kudlu - pes se zastavil. Jakmile jsem nůž schoval, snažil se kousnout. Nůž v ruce pak psa zase odradil. Takhle jsme před psem s nožem v ruce museli jít (tváří stále k němu) asi 30 m, než si dal pokoj. O relativním pocitu jistoty s takovým nožem v ruce nemusím asi mluvit... Prostě i velká kudla se občas hodí.

Druhá je malá kudlička od Mikovu (super nerezový otvíráček mám od svých 15 let) - velká a malá čepel, otvírák na lahve s šroubovákovým koncem, otvírák na konzervy, vývrtka. Bohatě postačuje na drobné práce, výborně drží ostří (je to stará kvalita? nebo Mikov vyrábí stejně kvalitní otvíráčky i teď??? :(( )

Dodatek: Je jasný, že když budete horolezit, pořídíte si nějaký otvírací nůž s cca 8 cm čepelí, který se díky čudlu nebo otvoru v čepeli dá pohodlně otvírat jednou rukou, a který má v rukojeti pojistku... každý nosí to co mu sedí. Rozhodně ale nejsem zastáncem spousty kravin na zavíráku, ani nejsem zastáncem velkých zubatých nožů "na přežití" :lol: s dutou rukojetí....
Mějte se. *



http://www.mikov.cz/index/index_cs/www/eshop/index.html
http://www.kvalitninoze.cz/scripts/index.php
http://www.outdoorworld.cz/obchod.php
:(( nemá někdo zkušenost s nožema Acron?
Návštěvník
 

Příspěvekod chonga » čtv kvě 5, 2005 15:35

zapomněl jsem se přihlásit :((
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 16:13

chonga píše:zapomněl jsem se přihlásit :((


Acrony jsou uplne obycejny noze, co taky muzes cekat za to cenu.... Acron pouzivaj 420 ocel, coz je to nejobycejnejsi, co se na normalni noze dava (ne vrhaci, tam je pouzivana casto, protoze je relativne houzevnata), ale ostri nedrzi temer vubec...

btw. kopirujou jiny noze...

To uz jsou lepsi civilni Utony nebo kdyztak treba Glock..


ale samozrejme taky rezou a jsou docela stabilni, takze na hruby zachazeni proc ne, aspon jde o prd, kdyz se s nim neco stane..

t.
teoretic
 

Odpoved na primarni dotaz.

Příspěvekod Peter » pát kvě 6, 2005 6:47

NENI.

Ja mam celkem tri noze, ktere pouzivam podle okolnosti. Viktorinox s nekolika zelizky( nuz 9cm, otvirak konzerv, vyvrtka, bodec na lana, pilka, otvirak lahvi, paratko, pinzeta) a jsem s nim spokojeny jiz dlouha leta.

Dale mam dyku (ostri cca 20cm) typu KA-BAR. Zelizko jsem nasel zarezle v zemi a strenku jsem si udelal z korkovych krouzku a epoxidove ho lepidla.

Treti nuz je kukri Chainpur, ktery jsem koupil v zastavarne s rizikem se to bude z nejake oceli jak blato. Prozatim jsem s nim spokojeny. Lze jim rezat, krajet, sekat. Chce to trochu treningu a je to celkem univerzalni nastroj.

Vetsinou ted nosim sebou jenom Viktorinox a kukri.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 6, 2005 8:30

Tak jsem našel v diskuzi na knife.cz tenhle nožík Obrázek To mě fakt zaujalo jenže sem neobjevil prodejce u nás.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 9:31

Vojtos píše:Tak jsem našel v diskuzi na knife.cz tenhle nožík ...To mě fakt zaujalo jenže sem neobjevil prodejce u nás.


u nas tenhle ho asi nesezenes, ale dela ho vic firem, mimo jiny firma TOPS a od ty se mozna na netu neco nekde da sehnat (myslim v CR), tak trosku zagoogluj..ja se ti odpoledne podivam, ale ted jsem v praci a moc nemuzu;)

zatim

P.S. delaj se toho i docela hrozny kopie za maly peniz, ale asi ne u nas a navic bych za ne nerucil... - spis to bude neco jako "rambo noze" z trznice..

t.
teoretic
 

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 6, 2005 9:37

teoretic píše:
Vojtos píše:Tak jsem našel v diskuzi na knife.cz tenhle nožík ...To mě fakt zaujalo jenže sem neobjevil prodejce u nás.


u nas tenhle ho asi nesezenes, ale dela ho vic firem, mimo jiny firma TOPS a od ty se mozna na netu neco nekde da sehnat (myslim v CR), tak trosku zagoogluj..ja se ti odpoledne podivam, ale ted jsem v praci a moc nemuzu;)

zatim

P.S. delaj se toho i docela hrozny kopie za maly peniz, ale asi ne u nas a navic bych za ne nerucil... - spis to bude neco jako "rambo noze" z trznice..

t.


A ten nozir cos mi ho doporucoval zvladnul by udelat podobnej kousek?
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 9:47

nejlepsi bude se ho na to zepta-napis mu mejlika s obrazkem, ale myslim, ze se tam na knife.cz k tomu vyjadroval, ze by to bylo docela pracny, ale ne nemozny:)-jde o to, jestli by byl ochotnej kopirovat jinej nuz - to ma co do cineni s nozirskou hrdosti:)

fakt mu napis a uvidis, pak dej vedet co on na to...

ale stejne mrni i na netu, jmenuje se myslim "trecker" ten nuz - ja se z prace nedostanu na knife.cz (orezanej pristup :(( ), tam myslim stoji, i kdo ho vsechno dela reps. aspon nekdo..

t.
teoretic
 

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 6, 2005 9:56

teoretic píše:nejlepsi bude se ho na to zepta-napis mu mejlika s obrazkem, ale myslim, ze se tam na knife.cz k tomu vyjadroval, ze by to bylo docela pracny, ale ne nemozny:)-jde o to, jestli by byl ochotnej kopirovat jinej nuz - to ma co do cineni s nozirskou hrdosti:)

fakt mu napis a uvidis, pak dej vedet co on na to...

ale stejne mrni i na netu, jmenuje se myslim "trecker" ten nuz - ja se z prace nedostanu na knife.cz (orezanej pristup :(( ), tam myslim stoji, i kdo ho vsechno dela reps. aspon nekdo..

t.


Jojo knife.cz uz sem prosel;) No možná to nebude za až takovej zázrak, je pravda že si asi nechám nějakej udělat dle mých představ přeci jen není nad to mít originál.

Kdepak na nože sem ulítlej, ale asi by mě nebavilo sbírat je do vitrínky 8) Akorád těch financí se nějak nedostává :cry:
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Návštěvník » pát kvě 6, 2005 10:03

jestli znas film Hunted (Stvanec), tak tam ten nuz hraje skoro hlavni roli:)

asi nebude spatnej jako univerzal, ale myslim, ze je lepsi nuz a sekera nebo nuz a maceta/kukri...


do vitriny mi to je skoda penez..

moje motto: je tolik krasnejch nozu a tak malo penez:(

:)

t.
Návštěvník
 

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 12:55

jeste k tem opinelum....delaj se i verze s nerez oceli, ty ale v zadnym pripade nedoporucuju, je to nejaka 420ka, cili jedina vyhoda je ta koroziodolnost, ale jak uz jsem rikal, pri trosce pece se tahle vyhoda smazava a uhlikova ocel vyhrava na plny care...

t.
teoretic
 

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 6, 2005 13:16

teoretic píše:jeste k tem opinelum....delaj se i verze s nerez oceli, ty ale v zadnym pripade nedoporucuju, je to nejaka 420ka, cili jedina vyhoda je ta koroziodolnost, ale jak uz jsem rikal, pri trosce pece se tahle vyhoda smazava a uhlikova ocel vyhrava na plny care...

t.

Jojo ze 420 se delaj potapecke noze jestli se nepletu ne? Prave snad kvuli odolnosti vuci slane vode. Jinka moje pritelkyne ma opinela, a prave tam byl problem se zlomenou spickou, zas ale jak je to tenky plat oceli byla nova psicka vybrousena raz dva, jednalo se o tu klasickou ocel ze ktere se delaj.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 13:37

Vojtos píše:Jojo ze 420 se delaj potapecke noze jestli se nepletu ne? Prave snad kvuli odolnosti vuci slane vode. Jinka moje pritelkyne ma opinela, a prave tam byl problem se zlomenou spickou, zas ale jak je to tenky plat oceli byla nova psicka vybrousena raz dva, jednalo se o tu klasickou ocel ze ktere se delaj.


na potapecsky se spis ted pouziva X-15-T.N., coz je vylepsena 420ka, a nebo H1 (tu pouzivaj hodne Spyderco)...
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Hej teoretiku co rikas tomuhle

Příspěvekod Peter » pát kvě 6, 2005 14:32

Obrázek

Dela to jan Puda. Mel jsem v ruce rusky, podobne konstrukce a moc mi nesedel.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Re: Hej teoretiku co rikas tomuhle

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 15:13

Peter píše: Dela to jan Puda. Mel jsem v ruce rusky, podobne konstrukce a moc mi nesedel.


nevim, co chces slyset:) pan Puda toho delal dost pro vojaky, tohle prej bylo/je pro specialni jednotky, pro normalniho smrtelnika je to pro vyuziti pri outdoor IMHO zcela nevhodny....

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » pát kvě 6, 2005 19:08

Teoretiku...ten nůž na obrázku...předpokládám, že je to tvůj favorit...copak to je?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 19:28

NAE píše:Teoretiku...ten nůž na obrázku...předpokládám, že je to tvůj favorit...copak to je?


docela jo, ale asi bude trvat, nez si ho dopreju:(

je to Badger Attack E od Busse Combat



Obrázek

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » pát kvě 6, 2005 20:17

A to je předpokládám kvalitní kus železa...něco jako Nothung...
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » pát kvě 6, 2005 20:29

NAE píše:A to je předpokládám kvalitní kus železa...něco jako Nothung...


no staci kdyz reknu, ze davaj dozivotni zaruku prakticky na vsechno? Navic maj prej fakt skvelej service, byl treba pripad, ze typkovi spadnul do ohne, takze se trosku seskvarila rukojet a bez problemu zadarmo vymenili....jinak Busse a Strider delaj edny z nejlepsich americkejch nozu a nozu vubec...

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod NAE » sob kvě 7, 2005 0:29

Co za něj žádají?

A...ehm...nevíš o nějaké neamerické kvalitní firmě?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » sob kvě 7, 2005 9:04

NAE píše:Co za něj žádají?

A...ehm...nevíš o nějaké neamerické kvalitní firmě?


to bych presne kecal, v podstate to totiz na netu nesezenes a tak se spatne hlidaj ceny, ale neco kolem 300 dolaru, coz jeste neni tak hrozny pri soucasnym kurzu, ale jen kdyz to koupis tam. Jinak americky noze prodavany u nas stojej zpravidla min. o polovinu vic....


firem je dost, a taky je plno americkejch, ktery maj i v evrope solidni ceny...jestli se ti tenhle badger attack libi, tak mrkni na BK&T (link uz jsem tu nekde psal) - je to odvetev firmy Camillus Cutlery maj dostupny ceny. Busse ma taky neco jako dcerinou spolecnost v evrope - - mrkni sem...:

http://www.sumpfratte.com

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Ahoj teoretiku.

Příspěvekod Peter » sob kvě 7, 2005 9:58

Ten nuz od Pudy jsem nemyslel jako nuz pro outdoor, jenom jsem chtel vedet co si o nem a o vyrobci myslis. Je zrejme ze se v teto problematice orientujes vice nez ja. Zvazoval jsem zda si nemam neco takoveho poridit misto kukri. Odradilo mne ale to ze je to nastroj urceny na sekani a rezat se snim moc neda. Kukri je v tomto smeru univerzalnejsi.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Re: Ahoj teoretiku.

Příspěvekod teoretic » sob kvě 7, 2005 10:35

Peter píše:Ten nuz od Pudy jsem nemyslel jako nuz pro outdoor, jenom jsem chtel vedet co si o nem a o vyrobci myslis. Je zrejme ze se v teto problematice orientujes vice nez ja. Zvazoval jsem zda si nemam neco takoveho poridit misto kukri. Odradilo mne ale to ze je to nastroj urceny na sekani a rezat se snim moc neda. Kukri je v tomto smeru univerzalnejsi.


no v podstate jsem to napsal, ze to bylo urceny pro bojovy jednotky, tudiz ne pro "normalni lidi":)

pokud to chces na sekani, tak kukri nebo macetu, zalezi, co s tim chces vic sekat. Kukri je lepsi na silnejsi "polinka" (spis funkce sekery), maceta je lepsi na slabsi vetve ci krovi...

jinak pan Puda patri k nejlepsim ceskym nozirum...

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Ad Puda

Příspěvekod Peter » sob kvě 7, 2005 11:29

Nema toho na strance mnoho ale vsechno ma jeden spolecny znak - funkcnost. Mam dojem z jeho vyrobku ze je pro neho to aby byly funkci prvoradym kriteriem a pak je az estetika. Ale myslim si ze funkcni veci jsou i jaksi samozrejme krasne. Sedlaci jsi kosy take nezdobili ale jsou to jak funkcni tak krasne nastroje.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Re: Ad Puda

Příspěvekod teoretic » sob kvě 7, 2005 11:58

Peter píše:Nema toho na strance mnoho ale vsechno ma jeden spolecny znak - funkcnost. Mam dojem z jeho vyrobku ze je pro neho to aby byly funkci prvoradym kriteriem a pak je az estetika. Ale myslim si ze funkcni veci jsou i jaksi samozrejme krasne. Sedlaci jsi kosy take nezdobili ale jsou to jak funkcni tak krasne nastroje.


mas pravdu....a jestli to je pravda (a myslim, ze je), ze to delal/dela noze pro nejaky jednotky atd., tak tem asi moc nezalezi na tom, jestli jsou ozdobeny rukojeti:)

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pon kvě 9, 2005 5:35

Mno a co takovej UTON teda? Díval jsem se, že to slovo tady už padlo, ale okamžitě zapadlo :) .
To by mě zajímal názor...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Návštěvník » pon kvě 9, 2005 6:52

Přípluv píše:Mno a co takovej UTON teda? Díval jsem se, že to slovo tady už padlo, ale okamžitě zapadlo :) .
To by mě zajímal názor...


zkus kouknout na knife.cz, uz jsme ho tam parkrat probirali...obecne - pohodovej nuz za pohodovou cenu, ale kdyz uz, tak nekupovat civilni..

t.
Návštěvník
 

Příspěvekod chonga » pon kvě 9, 2005 7:06

:(( rozdíl je jen ve výbavě nebo i v materiálu?
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod teoretic » pon kvě 9, 2005 18:12

chonga píše::(( rozdíl je jen ve výbavě nebo i v materiálu?



Hlavni rozdil je v tom, ze na armadni se ztahuji prisnejsi kriteria. Vojensky noze maji sekundarni ostri a maji na cepeli cislo.

(cisla 0001-0009, jsou to pouze cisla tavby, ze zacatku byly pouzivany ruzne postupy zpracovani oceli, ale to tyka pouze 0001-0003, od 0004 uz jsou vsechny stejny. s temi 0001-0003 se uz ale stejne asi nikdo nesetka, vetsinou jsou ve zbirkach, nevim o tom, ze by se nekde jeste prodavaly, protoze jich bylo vyrobeno velmi omezeny mnozstvi) .

Civilni maj lesteny cepele a misto cisla tam stoji Mikov. .

Co se tyce rukojeti, tak civilni ma plastovy strenky, coz stoji fakt za prd, pac to je uplne obyc. umela hmota, zadny G-10, Zytel nebo FRN, vojensky maj nejakou gumu, neco jako elastomer.

Dalsi rozdil je v pochvach, ty civilni jso totalne hrozny, asi tak jako od Vietnamcu

Pilka a pilnik by mely bejt stejny...

vse IMHO:)


(thanx to David & co.)

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod chonga » úte kvě 10, 2005 7:05

Vyčerpávající, díkuju. *
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

PředchozíDalší

Zpět na Nože