Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Honzis » úte kvě 3, 2005 13:44

Chtěl bych si udělat radost a pořídit si nějakej pěknej nožík. Máte nějaké doporučení? Nějčastěji jsou v nabídce co jsem koukal Victorinox a Opinel máte ještě nějaké jiné tipy případně zkušenosti z nožema od jinejch výrobců? Díky
Honzis
 

Příspěvekod NAE » úte kvě 3, 2005 14:54

Já jsem měl takový Wenger (spolu s Victorinoxem dodávají zbraně nejen švýcarské armádě) s asi deseticentimetrovou čepelí (tuším, že model Ranger) a nemohu si stěžovat, byl to skvělý nůž. Ale nějaký nenechavec mě o něj připravil a tak mám nyní jenom španělský zavírák, velmi dobrý, na úrovni švýcarských, toledská ocel :D po dědovi, a taky si potřebuju nějaký koupit a tuším, že to zase bude Wenger. Sice nemá tak geniální otvírák konzerv, ale jinak mi přijde bytelnější a lépe udělaný, než Victorinox a má myslím i větší čepel. Opinely se mi moc nezdají, nedávno kamarád jednomu ulomil špičku. Jinak většina lidí co znám vozí kromě zavíráku ještě nějaký pořádný kousek, který se občas hodí, ale mě velký zavírák vyhovje nejlépe.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Nůž + otírák + pila

Příspěvekod Lipon » úte kvě 3, 2005 20:47

po zralé úvaze (a též akční nabídce :-))) jsem koupil úplně obyčejnej zavírák v Carefouru tušim že za 100,- ; s pojistkou, dá se otevírat palcem za takovej ten camprdlík na čepeli; úsajně stainless steel
nic moc jsem od něj nečekal, ale zatim slouží výborně
ostrá čepel, na začátku s malými zoubky, pak už hladká čepel, zavřít se dá taky jednou rukou, vejde se i do zadní kapsy kalhot
otvírák mám ještě obyčejný z vojny - malý, skladný, funkční - jiný netřeba
a pokud jde třeba o pilku, tak tu na noži nepotřebuju, na delší akce stejně vozim skládací (zasouvací) pilku Fiskars, což je tušim finský výrobce - čepel asi 20 cm, do dřevaq jede jak do másla i po 2 letech používání, na dřevo na menší veřerní ohýnek stačí, na 2m vatru už je to trochu víc práce
vývrtku taky nepotřebuju - do hor flašky vína netaham a ve městě to vždycky někdo otevře :wink:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod NAE » stř kvě 4, 2005 0:25

Jojo, Fiskars dělá dobrý věci, viz můj levý ukazováček. :D :D :D

Jinak ten Wenger je právě jen nůž s vývrtkou a otvírákama, což se mě tedy hodí. a je vynikající, ale když jsem zkoušel třeba vyřezávat, blbě se dlouho držel, což je u takového zavíráku poměrně jasné.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » stř kvě 4, 2005 11:33

Mám Victorinox, klasickej zavírák, kterej obsahuje toto:

- nůž
- otvírák na flašky se šroubovákem
- otvírák na konzervy s malým šroubovákem
- pilku
- křížovej šroubovák (místo vývrtky)
- takovej ten pichejl
- pinzeta a párátko

Vývrtku jsem chtěl víc něž křížák, pilu vůbec a pinzetu s párátkem taky ne. Nicméně jinej neměli (chtěj jsem pojistku u čepele, né ten umělohmotnej bazpek na těle).
Pilku používám relativně často (ač jsem ji fakt nechtěl), flaška jde otevřít i bez vývrtky (ikdyž bych radši preferoval ji - už i pro to, že se dá do ní schovat takovej malej šikovnej šroubováček na brejle, ještě že brejle nemám :P ) a párátko překvapivě taky.
Takže všechno v pohodě. Kudlu mám sedm let a naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » stř kvě 4, 2005 14:20

Ideál je podla mna mat jednu poriadnu "kudlu" a jeden univerzalny svajciarsky nozik. Dyku na tvrdu pracu, kedy je treba poriadnu cepel a svajciara na vsetko ostatne.
Pri nakupe si treba hlavne dobre rozmysliet co na nozi naozaj vyuzijes a vyvarovat sa nozikov co maju tolko funkcii ze by potrebovali kolieska aby sa dali pohodlne prepravovat. :wink:
Take noze su zbytocne hrube, tazke, neskladne, na nic sa drzia a nakoniec ich clovek necha doma, lebo robia viac skody ako uzitku. Osobne by som si asi odpustil aj najnovsie noziky som zabudovanymi usb klucmi, zapalovacmi, vyskomermi a podobnymi zhovadilostami. Noz, ktory potrebuje elektriku a nemoze sa namocit je podla mna na.... na nic...
Aj v pripade svajciara by som odporucal vybrat si skor noz s vacsou cepelou nez mensou. Nech sa s tym da aspon chleba natriet... *
No a vyberat si medzi Victorinox a Wenger je tazko... Podla mna zalezi len na osobnych preferenciach, v skutocnosti v nich velky rozdiel nie je. Obidve znacky su naozaj kvalitne.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 4, 2005 14:59

Fakt nexistuje něco jinýho než Wenger a Victorinox? Já teda mám taky victorinoxe a jsem s nim spokojenej ale řikám si že přece pořádný zavíráky musí dělat ještě někdo, nevim teda jak je na tom momentálně s kvalitou Mikov.

Jinak když už jsme u toho nevíte kde byse dala sehnat podobná pilka jako dělá Fiskars, ale s dřevěnou rukojetí? Chci si ji pořídit protože je to fakt asi ideální kombinace s slušnej zavírák a tahle pilka, ale nějak se mi prostě nelíběj ty umělý držadla :((
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod NAE » stř kvě 4, 2005 16:09

Fiskars dělá hlavně kvalitní sekery, ale o takový pile ve dřevě si asi budeš muset nechat zdát...pochybuju, že jí někdo vyrábí. A nebo přidělat dřevo k tý fiskarsce...nevím, jestli by to šlo, nevyděl jsem ji.

Nože? No, já má španělský "švýcarák" a myslím, že ta ocel je ještě kvalitnější, toledo je toledo. Počítám, že i švédi budou dělat dobrý nože. Já ale doporučuju velký Wenger. Mám s ním skvělé zkušenosti a je větší, než Victorinox. A právě velký zavírák mě bohatě stačí a nevláčím s sebou ještě pořádnou kudlu, protože jí nevyužiju.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod chonga » stř kvě 4, 2005 17:09

Vojtos píše:Fakt nexistuje něco jinýho než Wenger a Victorinox? Já teda mám taky victorinoxe a jsem s nim spokojenej ale řikám si že přece pořádný zavíráky musí dělat ještě někdo, nevim teda jak je na tom momentálně s kvalitou Mikov.

Jinak když už jsme u toho nevíte kde byse dala sehnat podobná pilka jako dělá Fiskars, ale s dřevěnou rukojetí? Chci si ji pořídit protože je to fakt asi ideální kombinace s slušnej zavírák a tahle pilka, ale nějak se mi prostě nelíběj ty umělý držadla :((


Mám malý Mikov (malá větší čepel, 2x otvírák). Jsem sním spokojen (konzervu otevřu, chleba ukrojím), jen bych občas ocenil vývrtku :lol:
Ale jinak jsem měl v ruce Wengra i Victorinoxe a wengr mi seděl víc
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Lipon » stř kvě 4, 2005 17:19

ta pilka vypadá takhle
a tady je neco vic k ni; v OBI stala tusim neco okolo 400,- v zahradnich potrebach
plastova rukojet drzi festovne a hlavne se do ni pilka bezpecne schova
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod chonga » stř kvě 4, 2005 17:41

Tak pilka je dobrá a skladná. Jó Fiskars to je jistota.
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod NAE » stř kvě 4, 2005 17:46

To je. Ale taky máš jistotu, že když se první den na hřebeni Calimanu sekneš až ke kosti do levého ukazováčku, tak budeš celý deštivý týden umírat obzvláštním blahem. Takže pozor, fiskars dělá ostré věci!
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod chonga » stř kvě 4, 2005 17:59

NAE píše:To je. Ale taky máš jistotu, že když se první den na hřebeni Calimanu sekneš až ke kosti do levého ukazováčku, tak budeš celý deštivý týden umírat obzvláštním blahem. Takže pozor, fiskars dělá ostré věci!


:lol: :D no, máme kuchyňskej nůž Fiskars takže můžu potvrdit, že je pekelně ostrej. :D :lol:
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

KUDLA a kudlička

Příspěvekod Reinhard » stř kvě 4, 2005 22:06

Rujir píše:Ideál je podla mna mat jednu poriadnu "kudlu" a jeden univerzalny svajciarsky nozik. Dyku na tvrdu pracu, kedy je treba poriadnu cepel a svajciara na vsetko ostatne.
Pri nakupe si treba hlavne dobre rozmysliet co na nozi naozaj vyuzijes a vyvarovat sa nozikov co maju tolko funkcii ze by potrebovali kolieska aby sa dali pohodlne prepravovat. :wink:
Take noze su zbytocne hrube, tazke, neskladne, na nic sa drzia a nakoniec ich clovek necha doma, lebo robia viac skody ako uzitku. Osobne by som si asi odpustil aj najnovsie noziky som zabudovanymi usb klucmi, zapalovacmi, vyskomermi a podobnymi zhovadilostami. Noz, ktory potrebuje elektriku a nemoze sa namocit je podla mna na.... na nic...
Aj v pripade svajciara by som odporucal vybrat si skor noz s vacsou cepelou nez mensou. Nech sa s tym da aspon chleba natriet... *
No a vyberat si medzi Victorinox a Wenger je tazko... Podla mna zalezi len na osobnych preferenciach, v skutocnosti v nich velky rozdiel nie je. Obidve znacky su naozaj kvalitne.

_________________________________________
Plný souhlas. Moje zkušenosti: je mi 26, deset let jezdím na vandry po vlastech českých (viz profil), spíše se zastaralými vojenskými věcmi, nic moc moderního, modernější výbavu mám hlavně na zimní vandry - moder. bágl, termoska, evazotka atd... ale jinak: mám zelenou do lesů prostě rád. Mám rád tramping včetně nepohodlné "klasiky" jako je usárna... Ale k noži: Kudlu vozím jednu pořádnou - od Ontaria Specplus marine, vojenský nůž, asi 16 cm čepel. Ocel není nerez, ale zato vydrží kdeco, povrch je černěný, rukověť pevná, tvarovaná akorát do ruky :oops: , jedná se o jakousi tvrzenou gumu, která v ruce neklouže, tvar čepele jako u klasického bowie nože. Čepel je značně silná, nemám strach, že by někde nevydržela (není to nerez, takže také není tak křehká), navíc čepel drží v rukověti pevně jak židovská víra, v rukověti má podle mne pokračování, takže pod gumovým povrchem je prostě jeden kompaktní kus kovu.
Nevýhoda: Těžká kudla. Ale jde o zvyk. Do ciziny nejezdím, ale s touhle kudlou bych tam ani nejel, místním orgánům by se to nemuselo líbit.

Výhoda: Krom toho, že si v klidu a bez pižlání ukrojíte chleba nebo kus točeňáku :mrgreen: , je to hlavně razantnost nože - když se mi v prudkém dešti snažil pokakat a pročůrat přístřešek z ponča, bafl jsem nůž a během několika sekund jsem uťal několik cm mocnou lískovou stojničku do přístřešku... bez dlouhého pižlání nějakou rybičkou, které by mě stálo 100% promoknutí. Obdobné upotřebení se prostě občas vyskytne. Občas, ne pořád, ale pak jsem rád, že takovou kudlu mám. Další věc - a nechci tady psát nějaký super historky - byla, když na mě s kamarádem startoval toulavej a docela vzteklej kříženec německého ovčáka. Nůž jsem nemusel (naštěstí 8) ) použít přímo na psa, přesto pomohl. V dosahu nebyla žádná větev na postrašení vzteklého pejsánka, tak jsem vytáhl kudlu - pes se zastavil. Jakmile jsem nůž schoval, snažil se kousnout. Nůž v ruce pak psa zase odradil. Takhle jsme před psem s nožem v ruce museli jít (tváří stále k němu) asi 30 m, než si dal pokoj. O relativním pocitu jistoty s takovým nožem v ruce nemusím asi mluvit... Prostě i velká kudla se občas hodí.

Druhá je malá kudlička od Mikovu (super nerezový otvíráček mám od svých 15 let) - velká a malá čepel, otvírák na lahve s šroubovákovým koncem, otvírák na konzervy, vývrtka. Bohatě postačuje na drobné práce, výborně drží ostří (je to stará kvalita? nebo Mikov vyrábí stejně kvalitní otvíráčky i teď??? :(( )

Dodatek: Je jasný, že když budete horolezit, pořídíte si nějaký otvírací nůž s cca 8 cm čepelí, který se díky čudlu nebo otvoru v čepeli dá pohodlně otvírat jednou rukou, a který má v rukojeti pojistku... každý nosí to co mu sedí. Rozhodně ale nejsem zastáncem spousty kravin na zavíráku, ani nejsem zastáncem velkých zubatých nožů "na přežití" :lol: s dutou rukojetí....
Mějte se. *
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod NAE » čtv kvě 5, 2005 0:37

No on právě i ten Wenger s jedenácticentimetrovou čepelí bohatě stačí...jasně, že ne na psa, ale na to, aby ses nažral, uříz větev...a tak...

Mimochodem...doufám, že nejsi Reinhardt podle říšského protektora :D
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Reinhard

Příspěvekod Reinhard » čtv kvě 5, 2005 6:39

Zkus hádat :twisted: :(( :twisted:
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod pripluv » čtv kvě 5, 2005 7:02

Rujir píše:Ideál je podla mna mat jednu poriadnu "kudlu" a jeden univerzalny svajciarsky nozik. Dyku na tvrdu pracu, kedy je treba poriadnu cepel a svajciara na vsetko ostatne.
Pri nakupe si treba hlavne dobre rozmysliet co na nozi naozaj vyuzijes a vyvarovat sa nozikov co maju tolko funkcii ze by potrebovali kolieska aby sa dali pohodlne prepravovat. :wink:
Take noze su zbytocne hrube, tazke, neskladne, na nic sa drzia a nakoniec ich clovek necha doma, lebo robia viac skody ako uzitku. Osobne by som si asi odpustil aj najnovsie noziky som zabudovanymi usb klucmi, zapalovacmi, vyskomermi a podobnymi zhovadilostami. Noz, ktory potrebuje elektriku a nemoze sa namocit je podla mna na.... na nic...
Aj v pripade svajciara by som odporucal vybrat si skor noz s vacsou cepelou nez mensou. Nech sa s tym da aspon chleba natriet... *
No a vyberat si medzi Victorinox a Wenger je tazko... Podla mna zalezi len na osobnych preferenciach, v skutocnosti v nich velky rozdiel nie je. Obidve znacky su naozaj kvalitne.


Jako jo, jenže právě vzniká problém při cestách do zahraničí. Velkej problém. A kor, když někam frčíš letadlem...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Letadla atd... kudly

Příspěvekod Reinhard » čtv kvě 5, 2005 8:33

S tímhle nastaly velké problémy. Např. v některých německy mluvících zemích nemá být na ulici nošený nůž delší než určitá délka, aby s ním nebylo možno snadno bodnutím způsobit smrtelné zranění (alespoň tak jsem to pochopil z jednoho něm. dokumentu).
Co se týká letadel - po teror. útocích je to docela na prd. Z benzínového zapalovače vám amíci vyndají vatičku, abyste nemohli vyrobit plamen, kontrolujou se kdejaké nebezpečné předměty. Ad absurdum je pak to, že v případě přežití nějaké havárie ani nemáte u sebe potřeby pro přežití. Třeba byste si je vzali, kdyby to v současnosti nebylo tak sešněrované...

K noži: Zkuste se v trampském zeleném munduru producírovat v Rakousku a mějte u boku třeba nůž KA-BAR... :roll: Uvidíte, jak dlouho si vás policie nebude všímat. Tam na takové zjevy nejsou zvyklí, český tramping je specifická záležitost a těžko nějakému dolnorakouskému polišovi budete vysvětlovat, že nejste paramilitární uchyláci, ale jen tak se touláte po lesích....
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod Vojtos » čtv kvě 5, 2005 8:46

Přípluv píše:
Rujir píše:Ideál je podla mna mat jednu poriadnu "kudlu" a jeden univerzalny svajciarsky nozik. Dyku na tvrdu pracu, kedy je treba poriadnu cepel a svajciara na vsetko ostatne.
Pri nakupe si treba hlavne dobre rozmysliet co na nozi naozaj vyuzijes a vyvarovat sa nozikov co maju tolko funkcii ze by potrebovali kolieska aby sa dali pohodlne prepravovat. :wink:
Take noze su zbytocne hrube, tazke, neskladne, na nic sa drzia a nakoniec ich clovek necha doma, lebo robia viac skody ako uzitku. Osobne by som si asi odpustil aj najnovsie noziky som zabudovanymi usb klucmi, zapalovacmi, vyskomermi a podobnymi zhovadilostami. Noz, ktory potrebuje elektriku a nemoze sa namocit je podla mna na.... na nic...
Aj v pripade svajciara by som odporucal vybrat si skor noz s vacsou cepelou nez mensou. Nech sa s tym da aspon chleba natriet... *
No a vyberat si medzi Victorinox a Wenger je tazko... Podla mna zalezi len na osobnych preferenciach, v skutocnosti v nich velky rozdiel nie je. Obidve znacky su naozaj kvalitne.


Jako jo, jenže právě vzniká problém při cestách do zahraničí. Velkej problém. A kor, když někam frčíš letadlem...


Jojo já jsem o jednoho švýcaráka přišel při cestě zpátky z indie. Přítelkyně ho zapoměla v příručním zavazadle a už to bylo. Dali ho do obálky a prej si ho v budu moc na letišti v praze vyzvednout, velký kulový :evil:
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Letadla atd... kudly

Příspěvekod pripluv » čtv kvě 5, 2005 9:02

Reinhard píše:S tímhle nastaly velké problémy. Např. v některých německy mluvících zemích nemá být na ulici nošený nůž delší než určitá délka, aby s ním nebylo možno snadno bodnutím způsobit smrtelné zranění (alespoň tak jsem to pochopil z jednoho něm. dokumentu).
Co se týká letadel - po teror. útocích je to docela na prd. Z benzínového zapalovače vám amíci vyndají vatičku, abyste nemohli vyrobit plamen, kontrolujou se kdejaké nebezpečné předměty. Ad absurdum je pak to, že v případě přežití nějaké havárie ani nemáte u sebe potřeby pro přežití. Třeba byste si je vzali, kdyby to v současnosti nebylo tak sešněrované...

K noži: Zkuste se v trampském zeleném munduru producírovat v Rakousku a mějte u boku třeba nůž KA-BAR... :roll: Uvidíte, jak dlouho si vás policie nebude všímat. Tam na takové zjevy nejsou zvyklí, český tramping je specifická záležitost a těžko nějakému dolnorakouskému polišovi budete vysvětlovat, že nejste paramilitární uchyláci, ale jen tak se touláte po lesích....


Jo, kdyby v Rakousku. Když jsme v devadesátýmsedmým na Slovensku na Dukle (tenkrát s usárnama, telatama, nožema a vším co k tomu patří), tak za prvních sedm dní nás kontrolovali 9x.
Pak už o nás všichni věděli, tak z toho vznikali takový komický situace :D
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » čtv kvě 5, 2005 11:18

:shock: :shock: Před dvěma lety jsme šli Bukovský vrchy od Ukrajinský hranice na Duklu taky s usárnama a nikdo se na nás ani křivě nepodíval! Teda...jestli je to proto, ža už viděli vás, tak dík :D :D

Ale je fakt, že to co se teď děje ve světě je třeba brát s humorem, protože je to velká sranda. A ten ůž, co ti Vojtosi nevrátili, měl sis o něj říkat poněkud tvrdším způsobem...jenomže...kdo má na to soudit se kvůli noži?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 12:55

jestli se chcete informovat o nozich, tak tu zkuste " u nas" na foru:
www.knife.cz

Parkrat uz jsme tak diskutovali rodily mezi Wengerama a Victorinoxama atd...

jinak varuju prej zavirakama z trznice, pojistky jsou totalne nespolehlivy a jde fakt kolikrat o prsty nebo aspon slachy (muj pripad, kdysi jsem byl tak blbej..) a to nemluvim o kvalite oceli a zpracovani...


pokud levnej kvalitni zavirak, tak bud V / W, nebo Mikov nebo jeste levnejsi Opinel...

t.
teoretic
 

Příspěvekod Vojtos » čtv kvě 5, 2005 12:58

teoretic píše:jestli se chcete informovat o nozich, tak tu zkuste " u nas" na foru:
www.knife.cz

Parkrat uz jsme tak diskutovali rodily mezi Wengerama a Victorinoxama atd...

jinak varuju prej zavirakama z trznice, pojistky jsou totalne nespolehlivy a jde fakt kolikrat o prsty nebo aspon slachy (muj pripad, kdysi jsem byl tak blbej..) a to nemluvim o kvalite oceli a zpracovani...


pokud levnej kvalitni zavirak, tak bud V / W, nebo Mikov nebo jeste levnejsi Opinel...

t.


Jo knife.cz je dobry hodim tam dotaz jelikož docela by mne zajimalo u těch opinelů z čeho se dělaj jelikož ta ocel je sice dlouho drží ostří ale jinak je fakt hodně křehká zlomení špičky nečiní větší potíže.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 5, 2005 13:12

Vojtos píše:
Jo knife.cz je dobry hodim tam dotaz jelikož docela by mne zajimalo u těch opinelů z čeho se dělaj jelikož ta ocel je sice dlouho drží ostří ale jinak je fakt hodně křehká zlomení špičky nečiní větší potíže.


Opinely nejsou zrovna sice moje paleta, ale pouzivaji uhlikaty oceli, kterou sice nejsou nerez, ale to je jejich jedina nevyhoda. Jsou houzevnatejsi a mnohem lip drzej ostri nez neuhlikaty oceli v tyhle a nebo i mirne vyssi cenovy kategorii. To, ze maj bejt krehci slysim poprvy a trosku me to prekvapuje, ale je to mozna dano tloustkou cepele (nevim z hlavy, jak jsou tlusty, ale jestli maj jen kolem 2mm, tak je to mozny..)

jinak za ceno do 200 nebo tak jsou neprekonatelny a to, ze nejsou nerez neni az takovej problem, kdyz se o nej clovek trosku stara, tak to stejne nepozna - staci cas od casu namazat balistolem, wd-40kou nebo obyc. rostlinej olej nebo i obcas okrojit salam...

t.
Návštěvník
 

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 13:26

sakra pri minuly mprispevku sjem se zapomnel podepsat:)

jeste jen doplnim, ze opinely jsou spis noze na turistiku, ukrojit si s tim svacinu jako EDC na otevreni obalky, rozkrojeni jablka atd..jsou elgantni, lehky, nepusobi na okoli dojmem zabijackyho noze etc. Do prirody ale uz to s nima nevidim moc ruzove - ta cepel je fakt relativne tenka (akorat jsem na to koukal) a kdyz se namoci, tak jdou docela ztuha zavirat. Zase se ale lehce brousej, coz muze bejt v prirode uzitecny...

jinak se to samozrejme neda srovnat s Benchmadeama, Spydercama, Kershaw, MT, MOD, Striderama atd., ale ne kazdej je ochotnej dat za nuz x tisic:)

Jinak co se tyce pevnejch nozu, tak muzu s cistym a kldinym svedomim doporucit Fällkniven, SOG a pokud levnejsi, tak treba BK&T nebo většinu od Cold steel, Ka-bar...


t.
teoretic
 

Příspěvekod Vojtos » čtv kvě 5, 2005 13:42

teoretic píše:sakra pri minuly mprispevku sjem se zapomnel podepsat:)

jeste jen doplnim, ze opinely jsou spis noze na turistiku, ukrojit si s tim svacinu jako EDC na otevreni obalky, rozkrojeni jablka atd..jsou elgantni, lehky, nepusobi na okoli dojmem zabijackyho noze etc. Do prirody ale uz to s nima nevidim moc ruzove - ta cepel je fakt relativne tenka (akorat jsem na to koukal) a kdyz se namoci, tak jdou docela ztuha zavirat. Zase se ale lehce brousej, coz muze bejt v prirode uzitecny...

jinak se to samozrejme neda srovnat s Benchmadeama, Spydercama, Kershaw, MT, MOD, Striderama atd., ale ne kazdej je ochotnej dat za nuz x tisic:)

Jinak co se tyce pevnejch nozu, tak muzu s cistym a kldinym svedomim doporucit Fällkniven, SOG a pokud levnejsi, tak treba BK&T nebo většinu od Cold steel, Ka-bar...


t.


Hele a nevíš o nějakym nožíři co dělá kvaltiní nože ale v hodnotě tak do 2500,- Jelikož všechny na co jsem zatim narizil taky sice měli parádní kousky ale v cenách od 7000,- až třeba do 45 000,- a na to fakt nemám.
Chtěl bych nějakej pěknej nůž ale ze sériovek jako Muela apod. do 3000,- mě nic nezaujalo. Jestli je to teda vubec realny chtit od nožíře nůž do 3000,- :cry:
Naposledy upravil Vojtos dne čtv kvě 5, 2005 14:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod NAE » čtv kvě 5, 2005 13:55

No, sice nejsem odborník, ale na ty Opinely fakt pozor...to je, aspoň co sem viděl u spoluskautíků, strašněj nůž...pro děti lepší, než rybička, ale jinak...

Hele, Teoretiku, moh bys mě doporučit nějakej pořádněj pokud možno zavírací nůž? Měl jsem toho Wengera a zdál se mi dobre, ale trochu blbě se držel...jo ale fakt by docela bodla vývrtka. A nebo si mám vážně pořídit jeden malej švícaráček a k tomu nějakou pořádnější kudličku?
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 14:18

tak hezky popradku:)

@Vojtos: ozvi se Petrovi Dohnalovi : pdohnal@volny.cz

odkaz se na me, je to clovek, co dela kvalitni noze (vyhral i neco v akci nuz roku..) za dobrou cenu, kolem 3000 bys mel neco urcite sehnat...

stranky: http://www.volny.cz/pdohnal

dela takovej severskej styl, az trosku umelecky, ale plne funkcni...


jinak na muelu se vykasli, jsou lepsi noze...jestli mas rad trosku vojenskej styl, tak se mrkni na ty BK&T - http://www.camillusknives.com/1mainfram ... shtml~main

mam BK-10 crewmana a muzu jen doporucit. Je to proste kus zeeleza, prakticky neznicitelny. dobra pochva, lehce se prebrusuje a pritom dobre drzi ostri...jsou ale docela tezky, ten Crewman kolem 350 g, ale tim padem se s tim da i docela dobre sekat, malou sekerku vubec tim padem nepotrebuju no a na preciznejsi rezani mam victorinoxe...



@NAE - kdyztak mi rekni, na co to chces, kolik jsi ochoten investovat atd...

nejlepsi kombinace je IMHO
dobre multitool (holt ma proti "svicarakum" kleste, coz se casto hodi) + pevnej nuz (cepel tak 10-14 cm) + sekera.

Pokud nekdo chce jen pevnej se sekerou, tak doporucuju cepel kolem 10,11cm (treba Fällkniven F1). Da se s tim furt i jemne zachazet a dylka cepele bohate staci na 99 procent cinnosti.

tak zatim,

t.
teoretic
 

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 14:19

jo jinak taky samozrejme jde kombinace svicarak/multitool + sekera:)

to je tak dost popularni...

t.
teoretic
 

Příspěvekod teoretic » čtv kvě 5, 2005 14:31

jezis ted koukam, ze vsude pisu svycarak s mekkym i..sorac, fakt se stydim:)

t.
teoretic
 

Další

Zpět na Nože