šikovnej nožík

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

šikovnej nožík

Příspěvekod xmajk » ned úno 4, 2007 23:38

Hele, chtěl bych se zeptat, možná že budu za úplnýho blbce, ale existuje nůž do 2500Kč, kterej se skoro nedá zničit? Opomenu házení s ním o skálu a sekání do kamenů. Já jsem od mala fixovanej na solingeny, protože jsem byl napájenej kvalitou za druhý světový války a dříve. Momentálně se v tom vůbec neorientuju, ikdyž jsem prolez tohle fórum, těch druhů oceli je na mě fakt moc. Jak je pro kvalitu, držení ostří a výdrž oceli důležitý HRC? Ctěl bych si pořídit obyčejnej zavírací nůž s jednou čepelí bez těch pakáren jako jsou párátka atd. nebo malej pevnej nůž.
moc dík
xmajk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned úno 4, 2007 23:15

Re: šikovnej nožík

Příspěvekod Hafi » pon úno 5, 2007 0:58

xmajk píše:Hele, chtěl bych se zeptat, možná že budu za úplnýho blbce, ale existuje nůž do 2500Kč, kterej se skoro nedá zničit? Opomenu házení s ním o skálu a sekání do kamenů. Já jsem od mala fixovanej na solingeny, protože jsem byl napájenej kvalitou za druhý světový války a dříve. Momentálně se v tom vůbec neorientuju, ikdyž jsem prolez tohle fórum, těch druhů oceli je na mě fakt moc. Jak je pro kvalitu, držení ostří a výdrž oceli důležitý HRC? Ctěl bych si pořídit obyčejnej zavírací nůž s jednou čepelí bez těch pakáren jako jsou párátka atd. nebo malej pevnej nůž.
moc dík

já se v nožích neorientuju koukám asi skoro vůbec...kdyby mě někdo za libovolný nůž nabídl 2500 tak mu ho i pozlatim...No nic, asi Opinel za cca 500 neni špička...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: šikovnej nožík

Příspěvekod Vilík » pon úno 5, 2007 7:22

xmajk píše:Hele, chtěl bych se zeptat, možná že budu za úplnýho blbce, ale existuje nůž do 2500Kč, kterej se skoro nedá zničit? Opomenu házení s ním o skálu a sekání do kamenů. Já jsem od mala fixovanej na solingeny, protože jsem byl napájenej kvalitou za druhý světový války a dříve. Momentálně se v tom vůbec neorientuju, ikdyž jsem prolez tohle fórum, těch druhů oceli je na mě fakt moc. Jak je pro kvalitu, držení ostří a výdrž oceli důležitý HRC? Ctěl bych si pořídit obyčejnej zavírací nůž s jednou čepelí bez těch pakáren jako jsou párátka atd. nebo malej pevnej nůž.
moc dík


Vyckej na Teoretica... * * *
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod xmajk » pon úno 5, 2007 9:56

Díval jsem se na trapper.cz a nože docela pěkný, ale u některejch(skoro všech) nepíšou jaká je to ocel a HRC, asi věděj proč. Podle mě jako skoro laika je nůž za 200Kč obyčejnej šunt z tržnice.
xmajk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned úno 4, 2007 23:15

Příspěvekod patentik » pon úno 5, 2007 10:03

no jako obycejny zaviraci nuz bych volil klidne Victorinox byt s paratkem. myslim ze maji v nabidce i nepreplacane modely.
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Re: šikovnej nožík

Příspěvekod teoretic » úte úno 6, 2007 21:24

xmajk píše:Hele, chtěl bych se zeptat, možná že budu za úplnýho blbce, ale existuje nůž do 2500Kč, kterej se skoro nedá zničit? Opomenu házení s ním o skálu a sekání do kamenů. Já jsem od mala fixovanej na solingeny, protože jsem byl napájenej kvalitou za druhý světový války a dříve. Momentálně se v tom vůbec neorientuju, ikdyž jsem prolez tohle fórum, těch druhů oceli je na mě fakt moc. Jak je pro kvalitu, držení ostří a výdrž oceli důležitý HRC? Ctěl bych si pořídit obyčejnej zavírací nůž s jednou čepelí bez těch pakáren jako jsou párátka atd. nebo malej pevnej nůž.
moc dík

do 2500 lze uz sehnat slusne zaviraky od rady renomovanych firem - namatkou ty nejrozsirenejsi spyderco, benchmade, crkt, kershaw, al-mar, böker atd

projed si jejich nabidky na netu a kdyztak se ptej dal

jinak HRC je sice jedno z kriterii, ale zdaleka ne rozhodujici, takze se tim nenech nejak ovlivnovat
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Hombre » stř úno 7, 2007 20:41

No přispěju názorem...Za 2500,- si kup nějakého Wengera 120 Ranger a nebo Vict. určitě si vybereš :wink: ... no a za zbytek peněz si kup nějaké pěkné sandály :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hombre
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv pro 7, 2006 21:04
Bydliště: Jižní morava

Příspěvekod brhel » stř úno 7, 2007 21:03

Já bych si také rá koupil kudlu. Na trek na nakrájení chleba, naříznutí buřta, ufiknutí klacku k tomu buřtu.... takže se k tomu noži budu chovat dost ošklivě. bohužel rybičkou ukrojit slušně chleba nejde a s tím fikáním klacků to taky není nejlepší.
Nějaký tip?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Hombre » stř úno 7, 2007 21:44

brhel píše:Já bych si také rá koupil kudlu. Na trek na nakrájení chleba, naříznutí buřta, ufiknutí klacku k tomu buřtu.... takže se k tomu noži budu chovat dost ošklivě. bohužel rybičkou ukrojit slušně chleba nejde a s tím fikáním klacků to taky není nejlepší.
Nějaký tip?


No tak armádní UTON :wink: ... nebo zkusit někdy ukrojit chleba Wengerem mě se to řeže dobře :(( :ú
Uživatelský avatar
Hombre
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv pro 7, 2006 21:04
Bydliště: Jižní morava

Příspěvekod Schnappi » stř úno 7, 2007 21:47

Na chleba stačí v nejhorším kus struny :) A největší frajeři stejně ukusují gargantuovská sousta přímo z bochníku...
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod XTR » stř úno 7, 2007 22:18

Hombre píše:
brhel píše:Já bych si také rá koupil kudlu. Na trek na nakrájení chleba, naříznutí buřta, ufiknutí klacku k tomu buřtu.... takže se k tomu noži budu chovat dost ošklivě. bohužel rybičkou ukrojit slušně chleba nejde a s tím fikáním klacků to taky není nejlepší.
Nějaký tip?


No tak armádní UTON :wink: ... nebo zkusit někdy ukrojit chleba Wengerem mě se to řeže dobře :(( :ú


Čau lidi, sem tu nový. O nože se zajímam už nějaký ten pátek, tak bych třeba mohl něco poradit :wink:
No já sebou do přírody beru vždycky tři kámoše. Ten první je pes :D. Ten druhy je vz. 75 Uton serie 0007 a tím třetím kámošem buď fixír od Mikovu nebo Wenger Classic...

Uton používam na ty těžčí práce, a můžu říct, že když jsem si ho kupoval, tak jsem vůbec netušil jak je to skvělý nůž... Ne jenom, že jeho pilka hravě přeřízne i pořádnou větev, ale hlavně má úplně vychytanou rukojeť která se přizpůsobí ruce a nevyklouzne, ani když máte mastnou nebo mokrou ruku...

No a ty tva zavíráky mám ta takovou tu jemnější práci :)
XTR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 7, 2007 22:06

Příspěvekod Chasi » stř úno 7, 2007 22:29

Mně se líbí např. tenhle a tenhle. Ani cenově nevychází špatně...
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Schnappi » stř úno 7, 2007 22:34

Chasi píše:Mně se líbí např. tenhle a tenhle. Ani cenově nevychází špatně...

A nejsou trošku malé? (teda pardon, ale osobně jsem takový nešika, že když čepel není zhruba stejně dlouhá, jako je vysoký bochník, tak mám hrůzostrašně hrbolaté krajíce :) )
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Chasi » stř úno 7, 2007 22:42

schnappi píše:
Chasi píše:Mně se líbí např. tenhle a tenhle. Ani cenově nevychází špatně...

A nejsou trošku malé? (teda pardon, ale osobně jsem takový nešika, že když čepel není zhruba stejně dlouhá, jako je vysoký bochník, tak mám hrůzostrašně hrbolaté krajíce :) )


Tož psal jednoduché s jednou čepelí, zavírací. Mi se podařilo jeden (podobný tomu v šedém provedení) ztratit ](*,)

Teď mám jen malinkého Wengera s vývrtkou...
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Hafi » stř úno 7, 2007 22:54

schnappi píše:Na chleba stačí v nejhorším kus struny :) A největší frajeři stejně ukusují gargantuovská sousta přímo z bochníku...

Jéééé, díky!!! Už mi dlouho nikdo neřek, že sem FRAJER, za to mě všichni označujou za PRASE :lol:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod XTR » stř úno 7, 2007 23:00

Chasi píše:Mně se líbí např. tenhle a tenhle. Ani cenově nevychází špatně...


To mě zase třeba tohle:
-redakčně zkráceno- -rip-

nebo tohle

-redakčně zkráceno- -rip-

a třeba ještě tohle

-redakčně zkráceno- -rip-
XTR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 7, 2007 22:06

Příspěvekod Schnappi » stř úno 7, 2007 23:12


No, připlácíš si za orlici (ne že by nebyla hezká :) ) a očko na otvírání (to jsem nikdy v ruce neměl, takže nemůžu hodnotit praktičnost). Ale pěkný je i model Alpineer, Rucksack a Trailmaster... :)
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod zeměhranol » stř úno 7, 2007 23:31

No já sebou do přírody beru vždycky tři kámoše. Ten první je pes :D. Ten druhy je vz. 75 Uton serie 0007 a tím třetím kámošem buď fixír od Mikovu nebo Wenger Classic...

Uton používam na ty těžčí práce, a můžu říct, že když jsem si ho kupoval, tak jsem vůbec netušil jak je to skvělý nůž...


To já já do přírody i do města, z části i z pracovních důvodů, nosím jinýho kámoše vz. 75. A bohužel jsem ji musel i použít :-(
zeměhranol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte pro 19, 2006 10:48
Bydliště: Libeň

Příspěvekod XTR » stř úno 7, 2007 23:43

schnappi píše:

No, připlácíš si za orlici (ne že by nebyla hezká :) ) a očko na otvírání (to jsem nikdy v ruce neměl, takže nemůžu hodnotit praktičnost). Ale pěkný je i model Alpineer, Rucksack a Trailmaster... :)


Mě onehead otvírání docela vyhovuje (sice tenhle model nemám, ale měl jsem ho v ruce několikrát). Když je potřeba rychle tasit, nemáš moc času hledat nehetník :( Ale to se týká spíše města, v přírodě je toho času spousta (no a pak mám u pasu Utona, ne? :D )
No a k tomu příplatku za orlici: Myslím, že se do lesa tahle olivová barva hodí víc než černá... Ale neberte mě za slovo, je to jen můj subjektivní názor...
XTR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 7, 2007 22:06

Příspěvekod Simo » čtv úno 8, 2007 9:19

Ja osobne tiez odporucam ten UTON - silna hruba cepel - aj ked ocel nie je najvyssej tvrdosti, je k tomu aj pilka a pilnik a len tak lahko ho podla mna neznicis - a ta rucka nanom je uplne bombova. - Holt armadna dyka je armadna dyka :mrgreen:
Simo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř lis 15, 2006 8:29
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Yossarian » čtv úno 8, 2007 12:05

Já osobně věřím Victorinoxu. Mám ho už pár roků a něco už se mnou zažil. Je sice s těma prkotinama ale i ty se někdy hodily. :D
Yossarian
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned úno 4, 2007 14:43
Bydliště: Okolí Ostravy

Příspěvekod honzi » čtv úno 8, 2007 12:59

Victorinox :supz: mám jich několik od cca dvou centimetrovýho po velký a občas jim dávám zabrat a spokojenos.A stím množstvím to nemachruju,jen že spolupracujem se Švýcarskou firmou a ta je dává jako pozornost podniku.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Příspěvekod Rujir » čtv úno 8, 2007 13:32

Najuniverzalnejsi noz na svete - Victorinox 11mm. Ja mam Forrester a uplna spokojnost. A vdaka relativne dlhej cepeli sa s nim da aj krajec chleba odkrojit uplne v pohode. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod jonza » čtv úno 8, 2007 13:48

Rujir píše:Najuniverzalnejsi noz na svete - Victorinox 11mm. Ja mam Forrester a uplna spokojnost. A vdaka relativne dlhej cepeli sa s nim da aj krajec chleba odkrojit uplne v pohode. :mrgreen:


Chci vedet jak s timto ukrojis chleba, to by byl problem i parkem! No a o univerzalnosti nemuze byt rec arm3

Jinak mam tak Svycara a jsem s nim nadmiru spokojeny.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv úno 8, 2007 13:53

jonza píše:Chci vedet jak s timto ukrojis chleba, to by byl problem i parkem! No a o univerzalnosti nemuze byt rec arm3

Jinak mam tak Svycara a jsem s nim nadmiru spokojeny.


:fuj: :fuj: :fuj: No jooo, tak mi tam usla jedna "1". Jasne, ze to malo byt 111mm. :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv úno 8, 2007 14:35

minule to bylo 110 cm, ne? :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » čtv úno 8, 2007 14:57

Přípluv píše:minule to bylo 110 cm, ne? :mrgreen:


Rastie... :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » čtv úno 8, 2007 16:19

zase dost (zcela necekane a netradicne :wink: ) mluvi o necem jinem, nez xmajk ve svych pozadavcich zminil - kdyz nechce svycara, tak mu ho nenutte:)

co se tyce utonu - uz jsem tu o tom neco psal - vojenska verze - da se, civilni - des a hruza

akorat xmajk me asi na mysli neco mensiho, takze bych vyckla, nez se ozve a pripoadne jeste vice konkretizuje nebo uz posle primo linky na nejake ty noze..

t.
Naposledy upravil teoretic dne čtv úno 8, 2007 18:01, celkově upraveno 1
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod eR_Skaarj » čtv úno 8, 2007 17:35

Osobně mám tento a nemůžu si stěžovat:

http://www.victorinox.cz/index.asp?menu=775&record=3523

Je to v podstatě ten BundesWehr - ale v normální barvě a má navíc párátko a pinzetu.
eR_Skaarj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: sob led 6, 2007 0:32

Příspěvekod pripluv » čtv úno 8, 2007 17:43

Jde tím zubatým ostřím ukrojit i něco jinýho než provaz nebo chleba?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Další

Zpět na Nože

cron