Jaký Bushcraft nůž používáte?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod SabaGanuv » čtv bře 25, 2021 14:47

Zdravím všichni!

Zajímalo by me jaký nůž pro Bushcraft používáte.

Nebo vůbec neděláte rozdíl mezi Survival a Bushcraft nože.

Tady je můj

Obrázek
SabaGanuv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 25, 2021 14:38

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod SabaGanuv » sob dub 10, 2021 15:22

Vyzkoušel jsem ho na try sticku od Kohanskeho :)

Obrázek
:D
SabaGanuv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 25, 2021 14:38

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 1:27

Mám dva Survivallové nože. Upřímně to beru jako důkaz toho, že jsem se také nechal napálit. Podle mě je to zbytečné závaží, dělané spíš na efekt, které člověka v krizové situaci ve skutečnosti daleko pravděpodobněji zabije než zachrání.
Můj ryze osobní názor na základě vlastních reálných zkušeností s pobytem a pohybem v přírodě je, že bývají příliš těžké, aby vás při delším přesunu obtížnějším terénem nevysilovali a to co mají teoreticky zvládat vás jen vybízí k neúčelnému plýtvání energie na věci neúčelné a ne moc efektivní.
Teorie tuším byla kdysi asi taková, že to mají být odolné univerzální nože, který zvládnou jak sekat, tak i jemnější práci a mají přebytek odolnosti. Potíž je v tom, že ke smysluplnému sekání je nutná délka čepele alespoň 15cm a nezávisle na tom kvůli jisté jinak požadované odolnosti je zase vyžadována značná tloušťka čepele a nepříliš "ostrý" výbrus. Ať už bude cokoliv jiného jakkoliv, výsledkem jen těchto dvou specifik je velká hmotnost a přitom relativně malá pronikací schopnost - nůž takhle krátký s takhle tlustou čepelí bude opravdu účinně sekat jen když bude těžký. Ano, s 15cm nožem jde slušně sekat i při rozumné hmotnosti, ale vyžaduje to tenkou čepel, třeba i jen 2mm a s dost ostrým výbrusem. Taková čepel vydrží lecos, ale ne prasárny, které se od ní v "Survivalu" pravidelně vyžadují - ty ji zlikvidují během minuty. Z hlediska hmotnosti i spotřeby energie by na sekání byl lepší dlouhý nůž s třeba 25cm čepelí, kde je větší páka a rychlost v místě dopadu. Jenže s tím zas nikdy dobře neuděláte malé věci. To je podle mě hlavní dilema které se s těmi požadavky nedá vyřešit. Dalo by se to vyřešit jedním malým a jedním velkým nožem, ale to by zas ten velký vypadal dost jinak, nejspíš by šlo o obyčejnou mačetu. Někdy si říkám, zda to není záměrný rozpor který má chytře nutit příznivce hry na survival k tomu pořizovat si neustále nové a nové, jiné nože a snažit se přiblížit k dosažení něčeho, co je nedosažitelné.
Ale já osobně vážím 70 Kg a má spíš postavu marathonského běžce. Možná že pro člověka s 90 Kg, perfektní tělesnou kondicí a všude samými svaly (holt jako Sylvester Stallone), nebo prostě jen člověka každodenně fyzicky pracujícího je situace dost jiná, kdo ví.

Většina tzv. Bushcraft nožů jsou na můj vkus také děsná kopyta - tloušťka čepele většinou dost nad 3mm a nejlépe k tomu ještě scandi výbrus... to je kombinace ideální snad na to, když si člověk chce rozštípnout polínko, ale není to k tomu vyloženě nezbytné, a na jiné podstatnější věci to překáží a zvedá hmotnost. A pak tu jsou mnohé často podivné požadavky na odolnost, podobné tomu survivalu. Jako by podstatnější bylo, aby uživatel nevhodným použitím svůj nůž nedokázal zničit než to, jaké vlastnosti bude mít při správném používání. K tomu vyloženě modní preference uhlíkových ocelí, i v případě že ta uhlívkovka je nějaký levný šmejd, vůči moderní nerezovce vyloženě podřadná. Jestli se tím lidé chtějí s primitivnější technologií více přiblížit přírodě, tak to beru, ale proč vzývat mýty o tom, že uhlíkové oceli jsou v něčem lepší, když objektivně je to dnes už úplně jedno.
Celkově když porovnám co vydrží a dovedou nože jako právě třeba Mora Companion, které mají relativně úzkou a tenkou čepel a které rozhodně nemají populární full tang provedení, je myslím dost podivné co si lidé pod "Bushcraft" nožem často představují.

Je také zajímavé se podívat na nůž, který propagovala a prodávala někdejší legenda "Bushcraftu" Horace Kephart, jaké ten měl parametry:

délka čepele: 108mm
tlouštka čepele u zastity: 3mm
šířka čepele: 25mm
celková hmotnost: 112g

Většina nožů, dnes nabízených jako Bushcraft, "na přežití", dokonce i lovecké nože nebo údajné vojenské nože, má výrazně delší, širší a tlustší čepel a především hmotnost - není vůbec vzácností, když váží až 3x tolik. Vzhledem k tomu, že Kephart byl skutečný praktik, profesionál a odborník, o jehož zkušenostech s životem v divoké přírodě si většina dnešních příznivců Bushcraftu může nechat zdát, je přecijen divné, že ten rozdíl od někdejšího nestora je tak velký... zvlášť když s ohledem na pokrok materiálů bych čekal, že dnešní nůž bude spíš lehčí než ten před 100 lety, protože ikdyž určitá omezení fyzikálně zůstávají, někde přeci jen pokrok v technologii umožňuje dosánout stejné pevnosti s menší hmotou.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 8:00

Já si teď objednával nůž. Dodání 4-8 týdnů, je to už 5 týdnů, tak brzy bude.
Nějak mi chyběla tato velikost.
https://www.knifestock.cz/ontario-old-h ... 055-p92759

Mám finku /scandi výbrus/ 10,5cm, menších nožů vícero, pak kukri s čepelí 43cm, ale nic mezi tou finkou a kukri....
Na co to chcu: na sběr čagy (tenhle nůž je přesně to, co hledám), na sběr jiných chorošovitých hub a podobně, klacek na oheň si s tím taky ořežu, dřevo taky udělám, aj toho buřta nařežu, páč to není tlustá mrcha, jako většina podobných. Doma poslouží při zpracování zvěře, na zahradě využití taky najde. Pružinová ocel, tu mám na kukri a skvěle se mi osvědčila. Jen trvalo si vytvořit reflex po každém použití nůž otřít a pravidelně mazat ostří (stačí, zbytek je černej). Předtím jsem měl vždycky nerez, nechával jsem to zasraný od ryb přes noc, ničemu to nevadilo.. Mohl bych si nechat udělat takovej nůž u nožíře z nějaký super oceli, ale ta cena.... Na moje použití tak do 3 tisíc, víc mi za nůž přijde zbytečný.
Jinak se to dá samozřejmě použít jako velkej bushcraft nůž. Nebo malá mačeta? Od obojího trochu...
Jo a taky se mi bude skvěle hodit na jeden cosplay :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 8:17

Zzz píše:zvlášť když s ohledem na pokrok materiálů bych čekal, že dnešní nůž bude spíš lehčí než ten před 100 lety, protože ikdyž určitá omezení fyzikálně zůstávají, někde přeci jen pokrok v technologii umožňuje dosánout stejné pevnosti s menší hmotou.

Poděkuj těm z jistých satelitních kanálů a později Youtube a jiných. Je to prostě móda, ty extra tlustý čepele. Mám na to stejnej názor, jako ty ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 11:57

Ta mačeta má takový boží, rustikální, konvenční tvar... možná až moc - tohle má značný "Dundee efekt".

Osobně bych možná preferoval ještě o pár centimetrů delší - od určité délky podle mě už nemá cenu na délce šetřit.
Taky mi přijde že ten "zoban" dole rukojeti je trochu přehnaný - příliš výrazný, něž kolik by bylo vyloženě nutné.

Já mám na dřevo, tedy když vím, že nepůjdu nikam daleko tenhle sekáček:
https://www.trapper.cz/nuz-muela-scorpi ... -takticky/

Pořídil jsem si ho kdysi prostě proto, že jsem nemohl v obchodě odolat, něco takového nemít. Spíš z takového nožomilného zbrojního hlediska. Nemá to úplně ideální rozměry ani tvar vyloženě na dřevo, nemyslím, že to je z nějaké obvzlášť dobré oceli, ale je to solidně udělané, ta délka je znát a náramně to funguje, líp než výrazně kratší krásný masivní lovecký nůž z daleko lepší oceli.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 12:38

Tvar je jakej k účelu chci, no každopádně jde upravit, zobáček a rukojeť taky, vše si můžeš zbrousit dle sebe, s tou finkou jsem to udělal taky.
Délka - tohle jsem řešil dlouho, půjčoval si různý nože a nakonec dospěl k tomu, že tato pro mě bude ideální.
Btw netuším, co je Dundee efekt.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 13:02

Proti gustu žádný dišputát, já spíš chválím a jen vebalizuju co mě napadá, z hlediská mé osobní představy nejakého ideálu. Ono je často u továrně dělaných věcí lepší, když mají nějaké to maso navíc, člověk pak má kde ubírat materiál, aby se dostal k tomu tvaru co skutečně chce. Jednou z věcí proč osobně preferuju nerezové oceli je to, že při takových úpravách člověk pak víceméně neřeší povrchovou úpravu - o ochranu proti korozi se stará základní materiál.

Když bych se ještě víc odvázal, tak se mi také nelíbí provedení těch čepů a otvor pro provázek dole. Otvor je malý a měl by být víc přímo v tom zobanu. Čepy ukončené takhle není jasné jestli nemají dole malý průměr na nahoře to jen není roztlučené. V reálně dosažitelných měřítcích je paradoxně dobrý spíš co největší průměr otvorů, protože výslekem je pozvolnější oblouk a příznivější silový průběh, ikdyž je průřez zeslaben. Ideál je pak duté provedení čepů, pak se dá i spojit s otvorem pro řemínek apod. Ale to se dá málokde vidět - říkám jen jak bych si představoval ideál. Ten můj Scorpion třeba shodou okolností jeden ten dutý čep má, zdá se, ale to je spíš náhoda a z jiných ohledů to funkčně určitě ideální provedení "nože" není. Nicméně na to sekání nebo na odstrouhání kůry při držení oběma rukama mi hodně vyhovuje.

A Dundee efekt přece:
That is not a knife
https://www.youtube.com/watch?v=dSnosk4tWrg&t=23s
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod booze » stř lis 29, 2023 13:07

Jak ti dojde ten Ontario, mohl by si ho prosim obkreslit a poslat na mail 1:1 A4 format. Dekuji

Delal jsem nejake mensi sekace na trisky a bordel krovi, kdyz se zmenil tvar macety Fiskars na nesekajici a bezpecnou.

Nejdulezitejsi je prave vyvazeni vic to hlavy a delsi rukojet.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 14:02

booze píše:... Nejdulezitejsi je prave vyvazeni vic to hlavy a delsi rukojet.


Ono to pocitově vychází dobře, ale já si nejsem jistý, je to pro současné potřeby skutečně nejefektivnější.

Lidé mají často na mysli věci jako kukri nebo golok, kde se váha čepele dost žene určitým vyboulením dopředu. Ale mě přijde celkem neúčelné "plýtvat materiálem" tímto způsobem, když nástroj neprodloužím a tím vlastně celé těžiště neposunu víc dopředu.

Určité zakřivení geometrie čepele ve stylu háku, dobře, ale mě přijde, že tvar rovné šavle by nemusel být špatný a u některých domorodých mačet se s podobným lze setkat. Při podrobnějším studiu člověk zjistí, že v rámci tamnější tradice lze často nalézt značné odchylky od tvaru, který my považujeme za klasický a jediný správný.

Myslím, že koncentrace váhy do přední části čepele může být daná spíš snahou snížit namáhání uživatele a nebo prodloužit životnost čepele při dlouhodobém používání. A nemyslím, že by většina z nás by trávila hodiny prosekávání se pralesem, nebo používala podobný nástroj opravdu denně.

A rukojeť toho svého sekáčku já popravdě držím při sekáním dvěma, třema prsty v poslední čtvrtině, takže je otázka, k čemu je skutečně třeba ona zmiňovaná dlouhá rukojeť...
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 15:23

Zzz píše:osobní představy nejakého ideálu

Tohle jsem dávno vzdal.. Taky bych rád ideální batoh na všechno, ale takovej neexistuje, tak jich mám několik...

ad čepy: jak říkáš. Ontariu celkem věřím, že to bude festovní. Některý značky maj tohle rozkreslený, ale tam zas nebylo nic, co hledám. Můžu to nechat prosvítit. Ale to je asi stejně jedno, na to k čemu to budu používat, by měly stačit i ty roztlučený čepy. Případně nová rukojeť a čepy s většími otvory, na to mám v dílně vše potřebné. Já ten nůž vzal, že mi vyhovuje velikostí, tvarem a rukojetí.

booze píše:Jak ti dojde ten Ontario, mohl by si ho prosim obkreslit a poslat na mail 1:1 A4 format. Dekuji

Nejdulezitejsi je prave vyvazeni vic to hlavy a delsi rukojet.

Obkreslit můžu, ale jak z fotky udělat A4 tak, aby ta fotka byla jako A4 v reálný velikosti, s tím si neporadím...

Nejdůležitější je jak ti to padne do ruky a k čemu to chceš používat, žejo. U toho Ontaria se mi líbí právě ta koncepce a rukojeť. Na to, k čemu to chcu používat, ideální.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 1:46

Etheric píše:Obkreslit můžu, ale jak z fotky udělat A4 tak, aby ta fotka byla jako A4 v reálný velikosti, s tím si neporadím...


Že by se nůž o celkové délce 396mm v měřítku 1:1 na list o formátu 210x297mm poněkud nevešel (uhlopříčka tuším cca. 360mm)?

To jsou důsledky tohodle velikášství: kdyby se nekupovaly takové přerostlé kudly, nebyli by takovéhle problémy...
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 5:05

Tak nože se nevyrábí proto, aby je pak lidi obkreslovali na papír :)
Já pracuju s textem, jakákoliv úprava fotek je mi úplně cizí. Však i foto, co dávám na forum zmenšuju tak, že ho nahraju jako přílohu mailu, dám volbu zmenšit, zmenšeninu stáhnu a dám sem :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 30, 2023 5:42

Etheric píše: Však i foto, co dávám na forum zmenšuju tak, že ho nahraju jako přílohu mailu, dám volbu zmenšit, zmenšeninu stáhnu a dám sem :D

:D
Tak ale zase si umíš poradit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 10:27

Etheric píše:Já pracuju s textem, jakákoliv úprava fotek je mi úplně cizí.


No ono vždy záleží jaký software máš. Když vezmu to nejzákladnější vybavení, a když pomineme "prostorové problémy" s velikosti nože vs. papíru, tak bych si otevřel Malování ve Windows, dal Vlastnosti a meze plochy nastavil na 210x297mm (respektive 21,0x29,7cm). Pak nakreslíš obdelníček po obvodu, čímž si tu známou velikost A-čtyřky v obrázku "zafixuješ". Pa zvětšíš měřítko na maximální / minimální zoom a roztáhneš meze kreslící plochy co to jde. Mimo ten rámeček vložíš tu fotku. Protože znáš rozměr toho rámečku a některý z rozměrů na té fotce, můžeš zvětšovat, zmenšovat, až dosáhneš náležitého poměru mezi tím rozměrem a rozměrem A4. Pokud si s tím vyhraješ, přesnost bude myslím pro naše potřeby víc než dostatečná. Nějaká další nepřesnost vznikne přenosem na tiskárnu, protože 210x297mm je čistý rozměr A4, zatímco kreslící plocha programu a tiskárny je vždy o něco menší. Pokud je nutné to kompenzovat (při nastavení minimálních okrajů by rozdíl by měl být pár procent) nejlepší je vytisknout si s konkrétní kombinací program + tiskárna obdelníček 210x297mm (kvůli poměru) s měříkem maximální velikosti přizpůsobený na plochu, změřit pak po tisku na papíru skutečný rozměr co to tiskne a tím korigovat počáteční rozměr stránky viz úplně nahoře.

Ale pokud má kolega počítač a pár normálních technických programů, nevím co řeší - potřebuje fotku striktně nafocenou kolmo na nůž a z co nejdelší vzdálenosti (aby to minimálně zkreslovala perspektiva). Bitmat obrázek si pak vloží do vektorového programu který umožňuje nakreslit čáru o definované velikosti, a měřítko bitmap obrázku zde pak upraví, aby jemu maximální známý rozměr který zde seděl, a obtáhne obvod a kontury které potřebuje vektorovými obrazci, smaže ten bitmap a má to.

V daném konkrétním případě se dá ten otvor pro provázek dobře využít pro ověření nakolik je fotka braná pod úhlem.

Na první ránu, tento obrázek:
https://cdn11.bigcommerce.com/s-ryntxdi ... 233749.jpg
vypadá pro daný účel celkem dobře, stačí upravit kontrast.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 12:19

Tohle jde absolutně mimo mě. Doslova myšleno. Prostě jak někdo neumí ani povolit šroub, já zas nedokážu ani takovouhle věc s fotkou... Takže jestli Booze chce obrys, obkreslim a pošlu mu ten papír Zásilkovnou :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod pavproch » čtv lis 30, 2023 13:01

Taxem (už fčera, ale skleroza) zase použil svůj Deejo Rosewood Knife co nosím v batůžku (UL abych nepřidával moc hmotnosti, co 99% času s sebou zbytečně nosím). Sních vyvrátil jeden strom (10m, kmen dole tak 10 cm, asi lípa) ale zůstal visel na jednom kořenu - zavazel přes moji cestu polemlesemloukou4 do prce - taxem ten kořen upižlal tím Deejem = šlo to, ale byla to fuška, kor v rukavicích. BushCraft. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 30, 2023 14:12

Aktivně:
Cold Steel SRK - Japonec, ocel VG-1 San Mai- často
Mikov - Bodák AZ (prodloužený UTON) - výjimečně
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 15:02

pavproch píše:... jeden strom (10m, kmen dole tak 10 cm, asi lípa) ...


Díky tomu se mi vybavila roztomilá vzpomínka jak jsme na pionýrském táboře - sice v létě - podobně blbly s 8cm českým švýcarákem. Prťata jsme se opičily po vzoru starších pionýrů - frajerů s většími Mikovy Flixír a Venado. Nejsem si jistý, jestli jsme to mrňavci uprostřed bobrování nezabalili, nebo jestli jsme to dotáhly až do vítězného konce přelomení. Ale pamatuju si, že jsme se rozhodně okousaly do úctyhodné hloubky, dalece převyšující šířku čepele.

Na podobné věci, kde jde o (polo)stojící stromy, tam kde se můžou používat dvě ruce, mi ale přijde bezpečnější a skladnější používání ohebné drátové pily z někdejších survival nožů. Běžně ji tedy s sebou ale nenosím.

Pokud člověk nemůže používat dvě ruce (na svahu apod.), je to podle mě jeden z mála důvodů proč by mohl být "nezbytný" větší nůž použitelný na sekání.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 16:54

Zzz píše:A Dundee efekt přece:
That is not a knife
https://www.youtube.com/watch?v=dSnosk4tWrg&t=23s

Dobrý :D Akorát on má Bowie. Krásný, ale ta čepel je tlustá jako iberijský prase....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 19:57

No, ono to dává trochu jiný smysl ve chvíli, když se tyhle "nože" místo porovnávání s jinými noži, srovnávají se sekyrkami. Sekat a štípat to musí nádherně a minimálně nouzově to je daleko univerzálnější než ta sekyra. Alespoň dočasně se to jistě dá použít jako mačeta a např. sundavat s tím kůru ze stromů taky půjde. Kdyby nedej bože došlo na zombie apokalypsu, jako zbraň to nejspíš taky bude lepší než sekyra. Pořád si tedy neumím představit kdo a jak by to efektivně používal, ale když zapomeneme na nože a budeme to porovnávat se sekyrou, dává to alespoň nějaký smysl.

Od Dundeeho nože z prvního dílu existují prý jen dva filmové originály, u kterých se obdarovaní vlastníci zavázaly, že je nikdy neprodají.

Nejpřesnější kopie je prý Outback:

Down Under Knives Outback Bowie Review / OsoGrandeKnives
http://www.youtube.com/watch?v=PDJx0KEBl9I

http://www.downunderknives.com/

http://www.noze-nuz.com/down-under/DUKCD.php
http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... knife.html

Pokud je to přesné, tak tloušťka je jen 6mm. Takovou tloušťku má i řada různých "Bushcraft" nůžů, finek a také některé řemeslné nože od nožířů. Samozřejmě snad žádný tedy nemá takovéhle rozměry, ale ta tloušťka není z tohodle hlediska "tak moc". Osobně to ale přecijen nechápu... význam tloušťky nad 5mm mi prostě zcela uniká.

Nějak se mi v téhle souvislosti ale vybavilo, že před mnoha roky, v posledních letech na střední škole, jsem šel na čundr s kamarádem, který s sebou táhl čínskou kopii nože z filmu Rambo I. Byl štíhlé postavy jako já, ale docela statečně se s tím vláčel, s pořádnou bagáží, po kopcích, ve dne i v noci (ikdyž myslím, že po téhle zkušenosti to na přesunech už nikdy víc netahal na opasku). Když pak přišlo na přípravu tábořiště, bylo to docela efektivní sekátko. Musím se přiznat, že po letech jsem se sám neudržel a tu příšeru si také pořídil, když jsem tu čínskou kopii viděl v obchodě za doslova směšnou cenu. Prostě jsem chtěl zkusit jaké je to "mít to v ruce". Vlastně je to můj druhý "survivalový" nůž... teď jsem si ho tu ještě vytáhl z suplíku. Tloušťka čepele je u téhle kopie jen 4mm a vzhledem k velikosti to v ruce překvapivě ani nepůsobí jako těžké. Připojení rukojeti je u té kopie dost pochybné, je to na krátký trn a přitažené maticí, nějakým páčením bych to zlikvidoval během minuty. Ale když jsem to párkrát zkoušel na sekání, bez ambice to skutečně záměrně zničit, fungoval. Tomu mému kamarádovi to spojení myslím poladil otec nějakými dodatečnými podložkami po obou stranách, další maticí a lepením... No, ale nosit tu velkou zubatou příšeru někde venku bych se styděl.

Jinak Bowie nějak nemusím. Možná to dává nějaký smysl při stahování zvěře nebo něčem podobném co nedělám, ale vůbec mě to neoslovilo.
Naposledy upravil Zzz dne čtv lis 30, 2023 20:07, celkově upraveno 1
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 20:05

Zzz píše:Sekat a štípat to musí nádherně a minimálně nouzově to je daleko univerzálnější než ta sekyra. Alespoň dočasně se to jistě dá použít jako mačeta a např. sundavat s tím kůru ze stromů taky půjde.

Možná to dává nějaký smysl při stahování zvěře nebo něčem podobném co nedělám, ale vůbec mě to neoslovilo.

To jest účel tohoto nože. Původně to k výše zmíněným účelům používali. I proto ta tloušťka. Na divokym západě a podobně mi to smysl dává, ale tut je to spíš tak "na hraní" si v lese
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 20:13

Já jsem k tomu dost skeptický, protože mám docela zálibu v historii a zkušenost, že vždy když se o něco zajímám víc a dostanu se hlouběji pod povrch nejzákladnějších informací co se papouškují všude, zjišťuju, že ta původní tradice je trochu jiná, často střízlivější a bez různých extravagancí.

Třeba ryze u hrotu typu bowie byli svého času v módě různé hodně prohnuté špičky až na druhou stranu a nebo falešná ostří, dokonce i broušená do ostra. Ale nějaký americký lovec to tehdy komentoval s tím, že to jsou jen hloupé módní výstřelky a že se to u tradičních pracovních nožů prakticky nikde nevyskytuje...
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 20:20

Tak, proč to tedy bylo tenkrát tak oblíbený? Žeby i tehdy šlo o nějakou módu a status? Nebo to bylo prostě účelný? Nebo jednodušší vysvětlení - lepší výběr nebyl? Pokud k tomuto víš nějaký bližší historický podrobnosti, zajímá mě to :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 20:26

Osobně bysem chtěl nůž, co jsem viděl u kámoše ve hře Zaklínač - divoký hon. Takovej ten, co vytáhl, když zabil nějakou potvoru (čerta?), aby uřízl její část jako důkaz. Screenshot nemám, páč nemám pc ani tu hru, ale ten nůž mě naprosto fascinoval. Jen taková práce u nožíře, na to by mi měsíční příjem nestačil... Možná ani dva.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 21:41

Etheric píše:Tak, proč to tedy bylo tenkrát tak oblíbený? Žeby i tehdy šlo o nějakou módu a status?


Když primitivně a z částečné lenivosti zabloudím už jen sem: https://en.wikipedia.org/wiki/Bowie_knife

Tak ten nůž prý přímo vycházel z řeznického nože a byl tak doslova i popisován. První verze přitom měly celkem obyčejný hrot a i pozdější historické modely se od toho co se dnes označuje za tradiční bowie teda setsakra liší a fakt připomínají řeznické nože a je tu dokonce překvapivá podobnost s tzv. motýlými meči z číny... navíc se vyloženě zmiňuje, že od počátku existovalo spoustu variací provedení.

...a jak to tak čtu, tak se vybavují implikace z jiných věcí co jsem četl, slyšel a viděl o historii divokého západu (ikdyž to musím říct není pro mě není žádné obvzláště důležité, citové téma, jako pro mnohé): na "divokém západě" údajně oproti dnešním holywoodským obrazům prý byli daleko běžnější rvačky na nože, popř. doslova regulérní a někdy i v masové se zvrhající souboje chladnými zbraněmi a nešlo prý většinou o nějaké šavle nebo rapíry. Šlo to tak daleko, že ve městech byli chladné zbraně přísně zakazovány a regulovány, často daleko víc než palné zbraně (do příchodu revolverů a winchesterovek ostatně nebyli palné zbraně pro "pranice v baru" nic moc). V historických záznamech z měst se údajně našly texty, které prý jasně svědčí o tom, že chladné zbraně tehdy lidé ve vedení měst řešili jako hlavní problém ne ty palné...

Naproti tomu když čtu o tom bowie, v záznamech účastníků je bowie nůž často popisován vyloženě jako zbraň. Člověk který se někdy označuje za autora bowie nože vymyslel i slavné "arkansaské párátko" (v podstatě velká oboustranně broušená dýka, nebo dokonce spíš krátký oboustranný meč), které je údajně v historických záznamech legislativy mnoha amerických států vyloženě a konkrétně zmiňováno jako zakazovaná zbraň - a v tomto případě je to věc, u které se mi opravdu nezdá, že by jste ji moc úspěšně mohly prezentovat jako pracovní nástroj.

Osobně mi tedy teď přichází na mysl, že skutečný bowie nůž mohl nejspíš mezi honáky být vhodnou zbraní která se "maskovala" - nebo prostě i nejčastěji používala - jako běžný pracovní nástroj. Když jste honák, asi musíte v rámci možností být schopní rychle zpracovat mrtvou/uhynulou krávu a na to se vám hodí řeznický nůž. Honákům pak asi nemůžete zabavovat řeznické nože. A co je dobré na maso, funguje často i proti lidem, protože kosti a svaly bývají dost podobné.

...v uvedeném článku ve wikipedii se taky vyloženě zmiňuje, že popularita bowie nožů prudce poklesla po roce 1865, což dávají do přímé spojitosti s tím, že se po konci války severu proti jihu na trhu objevilo ve výprodeji velké množství spolehlivých revolverů na černý prach... a tvrdí, že u pozdějších verzí bowie nožů pak začaly převažovat výrazně kratší čepele.

Když si vezmu co třeba u nás někteří dělají/dělaly z UTONu, tak si myslím, že určitá inklinace od armádních modelů je do určité míry běžná... takže jo - svým způsobem asi i "móda". Asi to do určité míry běžně funguje tak, že chci něco do přírody, ale je cool když to má souvislost s armádní službou, nebo legendárními bohatýry z nedávné historie mé země - a hle, co mám? No přece Bowie...
Naposledy upravil Zzz dne čtv lis 30, 2023 21:58, celkově upraveno 1
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 21:55

Etheric píše:Osobně bysem chtěl nůž, co jsem viděl u kámoše ve hře Zaklínač - divoký hon. Takovej ten, co vytáhl, když zabil nějakou potvoru (čerta?), aby uřízl její část jako důkaz.


Podle google to vypadá, že tam měl víc nožů. Co kterým komu řezal se z běžných obrázků moc poznat nedá...

Že by tenhle:
https://www.etsy.com/listing/722963214/ ... -witcher-3
https://www.hsbladesent.com/products/13 ... 0561673438
?

Ty kovové ukončení rukojeti na obou stranách mi přijdou trochu humpolácká, tloušťka opět vypadá brutálně a rádius výběhu té čepele na straně rukojeti ven je myslím příliš pozvolný. Celkově tvarově je to docela zajímavé, ale poměrově mi to přijde dost "filmové" - upravené spíš na estetiku z větší dálky, než na práci a celkově mi to přijde jako docela neefektivní konstrukce z hlediska váhy. Ten drop point a výběh ostří u střenky na horní straně se mi ale děsně líbí. Zajímavé.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » pát pro 1, 2023 5:54

Nn, myslím jinej. Konkrétně ten ze scény, kdy v jeskyni "něco" roztrhalo nějakou šílenou potvoru. Geralt zjistil, že to byl čert, použil vábničku na čerty a sejmul ho. Pak vytáhl ten nůž... V jiný scéně jsem ho neviděl. Ale tenhle u toho čerta mě fakt zaujal, láska na první pohled
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » pát pro 1, 2023 17:10

Tohle je tvar čepele bowie (pokud to tak někdo nazývá) kterému bych ještě rozuměl - vpodstatě takový velký, prodloužený clip point, u větších čepelí bych bral, že to smysl má, jak z hlediska zlepšení bojových, tak pracovních schopností nože:
https://www.bladehq.com/item--Grindworx ... xed--39752

A tohle by (při jiném provední napojení rukojeti) byl zajímavý tvar jak u určité délky čepele maximalizovat řeznou déku ostří, trochu posunout těžiště na správné místo pro sekání a mít přitom jeden docela plynulý oblouk vhodný pro snadné ruční broušení:
https://www.bladehq.com/item--Tallen-Wi ... int--52927

Taky rozumím tvarům které má klasická čepel Ka-baru, když vezmu v potaz, že to je vojenský, kombinovaný bojově-užitkový nůž.
Ale tam kde místo clip pointu je krátký a přitom velmi výrazný oblouk nebo kde dokonce tu špičku tím obloukem zase začínají zvedat nahoru, tam tomu nerozumím a to je podle mě už spíš jen nefunkční estetika... ale možná, že to nějaký Bushcrafťák běžně používá při porcování krávy, stahování medvěda, nebo otevírání ústřic, co já vím...
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 21:24

Původně zmíněné tu byli i nože na přežití. Narazil jsem na toto video, jehož autor myslím zvládl docela pěkně vyjádřit to, co bych označil i za moji zkušenost, ale kterou jsem léta nedokázal takhle pěkně formulovat:

Why Rambo Ruined Survival! Top Survival Instructor Explains
https://www.youtube.com/watch?v=XbUSIcjjXhg

To tvrzení je zhruba asi: film Rambo I. je pěkná, zajímavá a do určité míry kultovní a obdivuhodná podívaná, ale celou survivalovou komunitu svedl na dost mylnou cestou. Teoreticky je dobrý nůž ohromně důležitým nástrojem, se kterým můžete s dostatkem času a schopností v mnoha extrémních situacích v přírodě splnit základní potřeby přežití: pomůže vám zajistit si úkryt, oheň, oděv, potravu i vodu. Teoreticky. Jenže to zabere mnoho času, vyžaduje to hodně schopností a nejspíš i štěstí. Pro přežití ve většině situací je spíš špatný postup řešit to takto a pro přežití v typických extrémních situací se je daleko lepší zaměřit na jiné vybavení.

Myslím, že to do značné míry platí i pro tzv. Buschcraft nebo Woodcraft. Lepší než zkoušet řešit nějaký úžasný všehoschopný nůž, je často vzít si k relativně obyčejnému noži dláto, skládací pilku nebo sekyrku.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Další

Zpět na Nože