"viditelné" nošení nože v ČR

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

"viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod prozaik » úte dub 7, 2015 17:11

Tuhle v létě u mě dva policajti se skřípěním brzd zastavili, legitimovali mě a pak mě 5 minut pérovali, že nesmím viditelně nosit velký nůž, protože se tím někdo může cítit ohrožen.... Měl jsem na zádech pořádný bágl, byl jsem unavený, zpocený, vracel jsem se zrovna z těžkého treku, tak jsem se s nimi nechtěl hádat, ale doma mi to nedalo a díval jsem se, co k tomu paragrafy. A našel jsem jen "zákon o zbraních" v podobě 119/2002 Sb., který je však celý o střelných zbraních. O sekyrách, pilách, pohrabáčích ani nožích se nezmiňuje.
A pokud slušného člověka, který nic špatného nedělá ( ani neplánuje ) "ohrožuje" čundrákův nůž zasunutý v pouzdře, tak by se měl sám nechat vyšetřit.

Najde-li se zde nějaký advokát, právník, pak si rád přečtu, jak to je v ČR s nošením "chladných zbraní". Zejména s "viditelným" nošením, které se někteří pokouší kvalifikovat jako "ohrožující" a dumají, jak to sankcionovat ( místo toho, aby šli po krku skutečným vandalům a výtržníkům ).
prozaik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 7, 2015 16:10

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod pavproch » úte dub 7, 2015 17:56

na dýfensovi nebo gunlexu o tym někde něco bylo ale nemožu to fčíl najít.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod pavproch » úte dub 7, 2015 18:28

už sem to našel

z pokecu na knife.cz:

Jediná právní norma, která upravuje nošení jiné než palné zbraně je Předpis č. 84/1990 Sb.
Zákon o právu shromažďovacím, konkrétně paragraf 7, odstavec 3 a par. 14, 2C . Žádná jiná norma nošení zbraně krom palné neřeší


a ještě tohle
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod prozaik » stř dub 8, 2015 9:34

Díky za reakci. Přesto si myslím, že ani předpis 84/1990 se použít nedá, protože se za prvé týká shromažďování ( zřejmě demonstrací, apod. ), za druhé je v sedmém i čtrnáctém paragrafu obrat "jiné předměty, jimiž lze ublížit na zdraví, a lze-li z okolností nebo z jeho chování usuzovat, že mají být užity k násilí nebo pohrůžce násilím".

Mám-li nůž pasivně zastrčený v pouzdře, nemluvím s nikým okolo, že ho tam mám a jdu přes město, sedím v hospodě, čekám na nádraží, jdu do potravin dokoupit jídlo, apod. tak nejsem ani na shromáždění, ani nelze z mého chování "usuzovat, že mají být užity k násilí nebo pohrůžce násilím".

Naopak, mám zkušenost, že skupinka agresivních lidí na mě jednou jenom poštěkávala, ale do fyzického útoku nepřešli možná právě proto, že ten tesák asi nešlo přehlédnout. A to jsem ho rozhodně neměl vytažený, nemluvil jsem o něm, nikomu jsem ničím nevyhrožoval. Přesto mi zpětně došlo, že jeho vytažení by bylo otázkou jeden a půl vteřiny. A to je asi to, co tehdy účinkovalo.
prozaik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 7, 2015 16:10

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod Lipon » stř dub 8, 2015 14:02

a priori se na tebe §7 ShrZ neaplikuje, nejsi-li "účastníkem shromáždění"
no a tim pádem se na tebe neaplikuje ani §14/2, c
ledaže by sis to rozmyslel a z náhlé pohnutky se stal se účastníkem předmětného shromáždění

pánů policajtů bych se zeptal, z čeho usuzují, že je veřejné nošení nože "contra legem", kdo by se měl cítit ohrožen, jak a kterýžeto předpis aplikují na to domnělé ohrožení ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod pickard » stř dub 8, 2015 14:50

Právní předpis výslovně zakazující viditelné nošení nože v ČR nemáme. To samozřejmě neznamená, že nemůže existovat nějaký obecný právní předpis, pod nějž viditelné nošení nože určitým způsobem v určitých situacích půjde vztáhnout.

Ve vhodně vymyšlených případech by se například mohlo jednat o obecný přestupek proti veřejnému pořádku dle § 47/1/c PřesZ, a to tehdy, pokud by nositel nožem vzbuzoval veřejné pohoršení. K tomu nestačí, že se to někomu nelíbí, je třeba, aby se situace vcelku zřetelně vymykala obecně sdíleným normám slušnosti. (Například nápadné nošení nožů na pohřbu oběti vraždy ubodáním.) Nošení způsobem, který v okolostojících vzbuzuje strach - opět nestačí, že se nějaký magor bojí, ale je třeba, aby bylo zřetelné a pochopitelné, že se obvyklý člověk v takové pozici bojí. Přeloženo do češtiny - málo kdy.

Obecně to je pouhé nošení prakticky nepostižitelné, PČR patří :axe:

Pak je samozřejmě celá plejáda složitějších a kombinovaných situací, které již nejsou "prostým" nošením. Například "nespokojený zákazník křičel na obsluhu restauračního zařízení" může být něco jiného než "nespokojený zákazník křičel na obsluhu restauračního zařízení a měl u pasu velký nůž" - a to i kdyby dotyčný ani neříkal, ani nenaznačoval, že ho použije.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod dudy » čtv dub 9, 2015 6:39

prozaik píše:.......Naopak, mám zkušenost, že skupinka agresivních lidí na mě jednou jenom poštěkávala, ale do fyzického útoku nepřešli možná právě proto, že ten tesák asi nešlo přehlédnout. A to jsem ho rozhodně neměl vytažený, nemluvil jsem o něm, nikomu jsem ničím nevyhrožoval. Přesto mi zpětně došlo, že jeho vytažení by bylo otázkou jeden a půl vteřiny. A to je asi to, co tehdy účinkovalo.

Promiň, ale, při vší úctě, pokud máš takovýhle náhled, možná by nebylo od věci, se nad problémem "já & nůž" popř. "já & zbraň" zamyslet hlouběji.
Nosit jakoukoli zbraň, na odstrašení je naprostý nesmysl.
Když budeš mít u pasu kinžál, nebo na krku samopal, tak jen zvyšuješ pravděpodobnost, že Tě nějakej zfetovanej agresivní hajzl, kterej už je stejně rozhodnutej přepadat, vezme zezadu přes palici lešenovkou.
Navíc kudlička proti "skupince agresivních poštěkávajících lidí" není dvakrát silnej argument.
Já rozhodně nebudu čekat, jestli "to zaúčinkuje" a budu se klidit z jejich dosahu (nejlépe ještě dřív, než si mě všimnou).
A pokud už zbraň máš, ideální je skrytá, kdy se na Tvou stranu staví moment překvapení, ale musíš ji bez zaváhání použít. Ono tasit tesák a mávat s ním čekaje až útočník vysype z rukávu teleskop (proti kerýmu nemáš s nožem šanci), je zkratka do špitálu.
Nemlich to samý, jako zvláštní náhled, že je k něčemu dobrá plynovka, jako odstrašující zbraň.
Až budeš mávat nějakym tureckym poplašňákem a agresor vytáhne ostrou, seš na prkně na to tata. Jediné možné a částečně účinné použití plynovky je, jí vytáhnout, bez váhání a varování z metru nasypat útočníkovi do ksichtu tři pepřáky a zdrhnout. A celou dobu stát po větru.
A to už vůbec nemluvím o užití ostré.
Ono použití zbraně a to jakékoli, je nevratné a definitivní rozhodnutí s poměrně výraznými, mnohdy fatálními, důsledky a je nutné se s tím smířit dopředu a mít to v hlavě srovnaný (já např. dospěl k závěru raději zbraň na veřejnost nenosit, protože na případný konflikt a následky nemám koule).
A právo ji nosit není jen zákonná otázka, měla by to být, v prvé řadě, otázka morálně volní (což bohužel často není)
Jinak z tvých otázek a odpovědí jsem nabyl dojmu (a můžu se samozřejmě mýlit), že jsi velmi mlád. Bylo Ti už 18? Tam by pak klidně problém s náhledem PČR mohl být.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod Wiking » čtv dub 9, 2015 9:42

Dudy ma naprostou pravdu co se zbrani tyka, a sice ze drzet pistoli v ruce (mysleno plynovku v ruce) a diskutovat je naprosta stupidita z nablblych americkych fimu.

Se zbrani (plynovkou) v ruce se nediskutuje. NIKDY!!
Se zbrani v ruce se jen a pouze strili!

Kdyz se citim ohrozen nebo se k tomu schyluje, je nejlepsi zbrani klid, vyrovnanost a diplomacie. Psychologicky zkusit tomu utocniku vysvetlit, ze nedela dobre, a aby toho zanechal. On to pochopi a zanecha toho. To je pekne. Takzvana situace "A".
Samozrejme, pokazde to tak pekne nevyjde, to ja vim. Bohuzel..
Takze pak nastava situace "B"
Pokud se ten utocnik prece jen projevi jako psychopat a napadne cloveka nozem, tak samozrejme je zapotrebi VELMI RYCHLE tasit plynovku a z co neblizsi blizkosti mu doporucim 2x vystrelit do obliceje a pote co se skaci k zemi doporucuji jeste par brutalnich kopancu do obliceje s prerazenim celisti a posleze co nejrychlejsi opusteni oneho mista.

Ne ze bych byl nejaky rozeny nasilnik, a liboval si lamani kosti druhym lidem ale bohuzel na nektere lidi pod vlivem drog ty plynove naboje nejak vyrazne nezabiraji :x a to jsem na vlastni zkusenost uz musel zazit.

Akorat ze to uz neni nutna obrana nybrz ublizeni na zdravi a to je uz trestny cin.

Jenze pokud nekdo je takovy psychopat a nasilnik a pokusi se napadnout nozem viditelne neozbrojenou osobu, tak musi mit na pameti ze tahle prece jen muze mit nejakou skrytou zbran, a pak viz. prislovi "Kdo seje vitr ten sklizi bouri"
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod ripper6 » pon lis 16, 2015 0:23

Viditelne urcite neni nejlepsi napad nosit zbran. Navic ve mestech jsou dnes zakony a vyhlasky prisnejsi. Proto dotycny, pokud tu nesl nejaky ala Rambo nuz, se nemuze divit.
Vseobecne Evropa je ve valce, takze dochazi spis k odzbrojovani, vlady nechteji aby lidi meli jakoukoliv zbran.
Z toho lze usuzovat, ze plosne, neni mozny mit nuz vetsi nez 5mm, neni mozny nosit peprak natoz nejakej Rambo nuz, macetu nebo dokonce pistol. To je nelegalni. Jasne muze tak cinit ale nesmej to u nej najit, pak ma pruser.
Ozdbrojovani bude jeste vetsi, ted muze zde nekdo argumentovat ale v CR to je legal... jak dlouho? Mozna nakej patek jeste bude. Proto nuz, pistol, vzdy nosit skryte :)


Dudy: „Ono použití zbraně a to jakékoli, je nevratné a definitivní rozhodnutí s poměrně výraznými, mnohdy fatálními, důsledky a je nutné se s tím smířit dopředu a mít to v hlavě srovnaný (já např. dospěl k závěru raději zbraň na veřejnost nenosit, protože na případný konflikt a následky nemám koule)“

Pripadnej konflit ti muze nastat ac nic nemas a jdes jen slusne po meste. Takova zbran ti nekdy muze skutecne pomoct. Nakonec to doklada urcita statistika:
http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/m ... o-zbranich
Navic neni vzdy jen prepadeni, znasilneni. Zkusme si predstavit takovyho psa, pobezi zde treba clovek parkem u Prahy.
Majitel nekde ten tam a pes vesele ceni zuby, nakej vovcak. Pokud se nepodari uklidnit, tezko jen tak uteceme. Takze je treba pouzit peprak a nasledne nuz, abys mohl kdyz te pes povali na zem a zakousne se ti do ruky, druhou rukou ho bodnout do krku. Ta druha zbran neni proto, aby ji clovek ihned tasil, je to zbran na jistotu.
Takze preprak do voci, potom nuz a nasledujici bodnuti na jistotu. Stejne tak u cloveka. Proste kdyby to byla nejaka spatna situace, ac doufam ze nenastane. Peprak, potom nozem do bricha a krku a zmizet.
8)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod petrbw » pon lis 16, 2015 13:39

ripper6:
Z toho lze usuzovat, ze plosne, neni mozny mit nuz vetsi nez 5mm, neni mozny nosit peprak natoz nejakej Rambo nuz, macetu nebo dokonce pistol. To je nelegalni.

Promiň, ale nosit pepřák JE legální. (samozřejmě kromě demonstrací, sportovních zápasů jako je fotbal hokej a pod.)
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: "viditelné" nošení nože v ČR

Příspěvekod Kubax » úte říj 9, 2018 13:17

dudy píše:Nosit jakoukoli zbraň, na odstrašení je naprostý nesmysl.
Když budeš mít u pasu kinžál, nebo na krku samopal, tak jen zvyšuješ pravděpodobnost, že Tě nějakej zfetovanej agresivní hajzl, kterej už je stejně rozhodnutej přepadat, vezme zezadu přes palici lešenovkou.
Navíc kudlička proti "skupince agresivních poštěkávajících lidí" není dvakrát silnej argument.
Já rozhodně nebudu čekat, jestli "to zaúčinkuje" a budu se klidit z jejich dosahu (nejlépe ještě dřív, než si mě všimnou).
A pokud už zbraň máš, ideální je skrytá, kdy se na Tvou stranu staví moment překvapení, ale musíš ji bez zaváhání použít.


S tím nesouhlasím, určitě to neplatí absolutně. Nůž nosím stále, kromě victorinoxu na klíčích, který mám u sebe, i když jdu vysypat smetí, obvykle i něco většího. Mířím-li do přírody, obvykle pevný nůž viditelně u pasu (a to i cestou na vlak ve městě), v běžné všední městské dny nějaký větší jednoruční zavírák - posledních několik let je to Ontario RAT-1 - skrytě v kapse, ale nebojím se ho vytáhnout ani uprostřed civilizace, abych třeba rozříznul obal právě zakoupeného zboží.

Nedávno mě přepadla skupina pravděpodobně zfetovaných mladíků kdesi v Libni. Obstoupili mě a něco chtěli (nebylo jim moc rozumět), nebáli se, přestože největší z nich byl o hlavu menší než já, bylo jich hodně. Ten největší vytáhnul nůž, velikosti rybičky a celý špinavý a rezavý - nebál jsem se, že mě podřízne, ale že od něj spíš chytím nějakou infekci. Moc jsem o tom nepřemýšlel a z kapsy vytáhnul tu ratku. Určitě bych s ní ale neútočil, pokud bych si nepřipadal v bezprostředním ohrožení života, což jsem si zatím nepřipadal. Ovšem jakmile se s cvaknutím pojistky objevila v mé ruce, skupina mladíků mě urychleně opustila, ani se nerozloučila. Prostě scéna typu Krokodýl Dundee.

Takže záleží, na koho člověk narazí. Ten večer mi ale odstrašující síla té ratky nejspíš zachránila peněženku a notebook a možná i nějaké nehezké zranění od toho rezavého a špinavého nože.
Kubax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 1, 2018 17:41
Bydliště: Praha


Zpět na Nože